Leopold Lis-Kula. Krótkie życie ulubieńca Komendanta

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • Przyszedł na świat 11 listopada 1896 roku w Kosinie pod Rzeszowem. Jego pradziadek był powstańcem styczniowym. W rodzinie kultywowano tradycje patriotyczne. Sam Kula podobno zaczytywał się w historii Polski. W 1911 roku wstąpił do ruchu skautingowego, już rok później został członkiem Związku Strzeleckiego. To z tamtych czasów pochodził jego przydomek "Lis".
    - Józefa Piłsudskiego po raz pierwszy zobaczył na ćwiczeniach Okręgu Rzeszowskiego. Miał wtedy 16 lat. Rok później był już w szkole oficerskiej, do której przyjmowano osiemnastoletnich kandydatów. On w tym wieku miał już za sobą dwie krwawe bitwy - wspominał gen. Tadeusz Alf-Tarczyński na antenie Radia Wolna Europa.
    - Był jednym z najwyżej ocenianych oficerów, przedstawiany jako wzór i naturalnie za taki przyjmowany - wspominał gen. Tadeusz Alf-Tarczyński swojego legionowego towarzysza broni na antenie Radia Wolna Europa.
    ℹ️
    Wspomnienie o płk Leopoldzie Lisie-Kuli - żołnierzu Legionów Józefa Piłsudskiego, uczestniku walk o niepodległość Polski. Wypowiedzi gen. Tadeusza Alf-Tarczyńskiego - współtowarzysza broni. (RWE, 7.03.1969)

ความคิดเห็น • 1

  • @hanskloss7422
    @hanskloss7422 6 หลายเดือนก่อน +1

    Szkoda że nic niema o roli Kuli w czasie puczu w I Korpusie Polskim w Rosji w Bobrujsku, którym dowodził generał Dowbor-Muśnicki, dowódca I Korpusu i 2 dowódca powstania Wielkopolskiego. We wspomnieniach generała Dowbora-Muśnickiego jest Kula zwykłym najemnym awanturnikiem przysłanym przez Piłsudskiego w celu wywołania bitwy z Niemcami, która wobec przeważającej siły Niemców - I Korpus Polski w Rosji mógł tylko przegrać. Na szczęście pucz Kuli się nie udał, a Kula i jego kompani którzy za bunt w wojsku mogli zostać powieszeni zostali, jedynie wygnani z twierdzy w Bobrujsku. Co tam polscy żołnierze z I Korpusu w Rosji, ważne było żeby Piłsudski mógł się pochwalić że walczył z Niemcami, czego jako dowódca I Brygady nigdy nie zrobił.