Ja używałem przez wiele lat telefonu do robienia zdjęć, ale teraz wreszcie postanowiłem kupić coś lepszego, bo zdjęcia z samsunga S8 nie zapewniały mi takiej jakości jaką bym chciał, a szczególnie przy słabym czy sztucznym oświetleniu. Wahałem się pomiędzy Sony A6400, a Fujifilm X-T30 i po namyśle wybrałem XT'a wraz z kitowym f2.8/4 18-55. Muszę przyznać, że spodziewałem się poprawy jakości, ale jej skala daleko przeszła moje oczekiwania👍. Sama rodzina zaskoczona jakie zdjęcia wykonałem. Ludzie czasem mówią, że to i tak fotograf najważniejszy i ja też tak zawsze myślałem, ale jak oceniam zdjęcia zrobione z tego aparatu to muszę stwierdzić, że jednak aparat ma tu gigantyczne wrażenie. Być może od jakiegoś poziomu aparatów te róźnice później nie są duże, ale względem telefonu S8 to dla mnie różnica gigantyczna. Jakość wykonanych jpg super, co na mój poziom totalnego amatora wydaje się mega zaletą, ale edycja RAW na tej aplikacji fuji jest dziecinnie prosta i daje oczywiście jeszcze pole do dalszej poprawy zdjęć (prześwietlonych czy nie doświetlonych). Co ważne aparat fajnie się też prezentuje i przykuwa uwagę.... choć może nawet za bardzo, bo wczoraj facet z ochrony podszedł do mnie w galerii z pytaniem o pozwolenie do robienia zdjęć. Nawet nie wiedziałem, że takie pozwolenie jest wymagane w galerii, a przez tyle lat robiłem zdjęcia w galerii telefonem i nikt się jakoś nie doczepił🙃. Ja polecam aparacik, choć też oczywiście nie jest to aparat idealny. Można nagrać tylko 15m, nie ma ochrony przed warunkami pogodowymi, a też nie wiem czemu nie jestem w stanie wykonać zdjęcia zielonej lampy na światłach nocną porą (wychodzi jakby niebieska), ale i jestem i tak zadowolony.
@@pieknamorda Fuji ma lepszy kitowy obiektyw w zestawie FX 18-55 f2.8-4, a też fuji ma większy wybór w obiektywach, które chciałbym w przyszłości kupić. Na kitowych obiektywach sony widziałem widoczny spadek ostrości czym dalej od środka kadru, oraz zdecydowanie za dużą aberacje chromatyczną na krawędziach obiektów w słońcu. Brałem też jakość zdjęć JPG pod uwagę, bo wyszedłem z założenia, że nie będę miał umiejętności i może nawet i chęci, aby poprawiać RAW'y. Jak oglądałem plik JPG, to w sony JPG były zdecydowanie za bardzo poddane obróbce (podkolorowane, zaszumione i bardzo przeostrzone filtrami). Sony ma oczywiście też zalety jak brak limitu nagrywania filmów i bardziej uniwersalny wyświetlacz, ale wolałem wybrać lepszą jakość zdjęć. Te dwa aparaty mają bardzo podobną jakość zdjęć RAW (fuji ma troszkę mniej szumów nawet w RAW) więc gdybym kupił sony, to bym pewnie też był zadowolony... bo okazało się, że obróbka RAW'ów nie jest taka skomplikowana jak myślałem, więc na sony rezultaty miałbym podobne... ale oczywiście musiałbym zakupić lepszy obiektyw, bo te kitowe u sony są naprawdę do kitu, podczas, gdy ten obiektów z zestawu fuji ma jakość której oczekiwałem (i też w każdej recenzji tego obiektywu eksperci go zachwalali).
@@PabloB888 A jak z autofocusem w porównaniu do sony? Mialem kiedy a6000 przez krotka chwile i pamietam ze autofocus jego szybkość i celność zrobila na mnie piorunujące wrażenie a ponoc w 6400 jest jeszcze lepiej. A jak to wygląda w t-x30 vs a6400?
@@pieknamorda Przed zakupem na na różnych filmach ekspertów widziałem porównania autofucusa, gdzie sony a6400 wypadało troszkę lepiej w trybie burst, gdzie na sekundę robili kilkanaście zdjęć. Przyznam jednak, że ostatecznie tej kwestii autofocusa nie brałem nawet pod uwagę. Eksperci wszędzie piszą w recenzjach, że autofocus w X-T30 i X-T3 został bardzo poprawiony względem starszych modeli fuji. Gdybym miał się na ten temat wypowiedzieć teraz z perspektywy użytkowania, to nie dostrzegam tu wcale problemów, bo po ustawieniu śledzenia oczu to nawet w słabszym oświetleniu ten aparat radzi sobie i to nawet jak postać się rusza dynamicznie. Ja z aparatu jestem zadowolony, ale gdybym miał dokonać zakupu z dzisiejszą moją wiedzą, to bym go nie kupił 😉, a wolał dopłacić i kupić droższego X-T3, bo ten ma już wszystko co bym chciał.
Mam xt20 czy warto zaktualizować do nowego modelu xt30, nie wiem czy korzystał pan z xt20 ale zastanawiam się czy jest duża różnica w af-s między tymi aparatami?
Z tego co pamiętam to między X-T20, a X-T30 był całkiem spory postęp w skuteczności AF. W tej chwili proponowałbym zakup X-S10, to jeden z najlepszych aparatów pod względem stosunku jakości do ceny i chyba trochę następca X-T30.
Zdecydowanie bezlusterkowca, lustrzanki szczególnie amatorskie tu już przeszłość. Polecam sprawdzić model X-S10 od Fuji, w tej chwili to jeden z najlepszych aparatów pod względem stosunku ceny do jakości.
Panie Patryku, do którego z Olympusów można porównać ten aparat? E-M5 Mark III? Czyli taka średnia półka dla bardziej ambitnego amatora? :) Pozdrawiam!
Tak, to jest aparat półprofesjonalny. Chociaż trzeba pamiętać, że seria E-M5 od Olympusa ma uszczelnienia i stabilizację w body. X-T30 jest jakoś pomiędzy E-M10 III, a E-M5 III w Olympusie.
@@Notopstryk-Foto Dziękuję bardzo za odpowiedź! Podoba mi się seria X od Fuji, ale raczej nie zdecyduję się na zmianę systemu z M43. Po pierwsze, bo zależy mi na uszczelnieniach i stabilizacji, ponieważ aparatu używam głównie w czasie całorocznych wyjazdów w góry. Po drugie, zmiana body to jeszcze nie wszystko. O wiele więcej pieniędzy trzeba jeszcze wydać na dobre obiektywy. Zastanawiam się ostatnio nad aktualizacją mojego Olympusa E-M5 Mk II. Oczywistym wyborem wydaje się być E-M5 Mk III, ale nie podobają mi się wszystkie zmiany, które zaszły w tym modelu. Lumix G90 wydaje się być sensowną opcją w moim przypadku, ale żeby w pełni wykorzystać jego potencjał, to trzeba wejść w szkła od Panasonica...
Polecam E-M1 mark II, teraz body kosztuje 5000 zł. Skok w porównaniu do M5 II będzie duży, zdecydowanie lepszy Af, ergonomia i filmowanie. Matryca też ma lepsze osiągi. Sam używam tego aparatu, prawie wszystkie filmy na ten kanał powstały dzięki niemu. W górach sprawdza się świetnie, fotografowałem nim w bardzo trudnych warunkach. notopstryk.pl/pl/p/Aparat-Olympus-OM-D-E-M1-Mark-II-black-body-Promocja/6475
@@Notopstryk-Foto Panie Patryku, ja wiem, że E-M1 Mk II to wspaniały aparat, ale raczej dla zawodowca jak Pan, a nie takiego amatora jak ja :) Poza tym on jest sporo większy od E-M5 Mk II, a mi zależy na tym, żeby mój bezlusterkowiec nie przypominał gabarytami lustrzanki, tylko był jak najbardziej kompaktowy ;)
Na dzień dzisiejszy jest jakaś konkurencja dla tego aparatu w tej cenie? Czy canon m50 jest dużo gorszy od fuji zarówno w robienie zdjęć jak i kreceniu filmów?
Sprawdź sobie ten film, tutaj masz zalety i wady konkurencyjnych modeli. Co do Canona M50 to słaby wybór obiektywów z mocowaniem M, zniechęca mnie do tego systemu. th-cam.com/video/MbgOUw3k3uM/w-d-xo.html
Mam pytanie czy obiektyw XF18-55mm f/2.8-4 R LM ma duże przybliżenie? Jestem ciekawy czy jest wystarczający do robienia zdjęć sportowych na boisku piłkarskim czy trzeba byłoby poszukać czegoś innego.
@Notopstryk.pl Mam problem, ponieważ chce dołożyć do X-T3, warto? Czy jednak postawić na X-T30? Jedynie co mnie zniechęca to 10 min nagrywania w 4K... a tak bym miał więcej obiektywów :D
Ograniczenie do 10 minut jest pewną niedogodnością, ale da się to przeżyć. Za X-T3 przemawia głównie trochę lepsza ergonomia, większy wizjer i filmowanie 4K w 60 kl/s. Jeśli chcesz dużo filmować to myślę, że warto dołożyć do X-T3, w innym wypadku brałbym X-T30 i do tego więcej obiektywów.
@@Notopstryk-Foto Myślisz, że Fujifilm zrobił to specjalnie z tymi 10 minutami, żeby X-T3 lepiej się sprzedawał? Jednak mają te same procesory i nie wydaje mi się, żeby się przegrzewał. Zrozumiałbym 30 min, bo to taki standard, ale 10 min? Trochę dziwne :D Fotografią zajmuje się rzadko i wstawiam tylko fotki na gurushots. Jak by nie było chodzi mi o filmowanie, ale jakbym chciał jechać gdzieś na wakacje to fajnie by było gdyby nowy aparat ogarniał fotografie :D
Maziar Możliwe, że to celowe ograniczenie. Jeśli głównie filmujesz to brałbym X-T3, będziesz mógł kręcić ujęcia w zwolnionym tempie przy 4K i dodatkowo ma normalne wejście na mikrofon i słuchawki, bez zabawy z przejściówkami. Przy zdjęciach również świetnej się sprawdzi, na pewno nie gorzej niż X-T30.
@@maziar8045 Te 10 minut związane jest prawdopodobnie z mocnym nagrzewaniem się podczas nagrywania. Gdyby nie to, to i tak wyłączył by się po kilkunastu minutach video.
hej, widzę ze odpowiadacie więc zapytam: jeśli jednak chcialabym zainwestować z lustrzankę, przeznaczoną ja portrety ale i foty na zewnatrz (dużo słónca, jednak nie pejzaże i natura) i pozostać w Canonie, to co polecacie? I A co, jeśli tych samych aspektów szukałabym w bezlusterkowcu? Cena: do 6-7.000zł. mówimy o samym body....
Jeśli chodzi o lustrzankę, to w tym budżecie pozostaje Canon 6D mark II. Do portretów będzie OK, ale AF i zdjęcia seryjne nie są najlepsze w tym modelu. Jeśli mówimy o bezlusterkowcu, to odpowiednikiem będzie Canon EOS RP, ma mniejsze body i wizjer elektroniczny. Warto sprawdzić te dwa modele przed zakupem, ale polecam iść w stronę bezlusterkowca.
@@Notopstryk-Foto Canon RP to trabant, to jest matryca 6DmkII zamknięta w beznadziejnym, amatorskim korpusie o kiepskiej ergonomii. Marketing robi swoje - opakowali starą matrycę w nowy korpus i wciskają naiwnym. Akurat w tym przypadku 6dmkII bije ROP na łeb, bo przynajmniej da się to normalnie obsługiwać i nie wykastrowano go z pożytecznych funkcji.
@@patrykerbetowski815 Zajmuje się filmowaniem i fotografią półprofesjonalnie w proporcji 50/50. Nie kręcę żadnych vlogów, nagrywam często krajobrazy oraz reklamy dla różnych firm. Fotografia - Również krajobrazy, portrety. Głównie zależy mi na tym by aparat był jak najbardziej wszechstronny. :) Nie znam kompletnie Fujifilm i ich możliwości, ponieważ zawsze miałem styczność z Sony, Canon oraz Panasonic, a czy to Fujifilm czy Olympus są mi słabo znane.
@@dominikolszewski3652 W takim wypadku postawiłbym na X-T30, szczególnie przy obecnych caschbackach. Sony jest dobre do filmu, ale w foto wypada już słabiej z ergonomią korpusu, szumami i kolorystyką w stosunku do Fuji. Dodatkowo Fuji ma ciekawszą ofertę obiektywów pod APSC.
@@Notopstryk-Foto Mnie Sony kusi ze względu na AF, który jest magiczny. Bardzo często korzystam z autofocusa. Mam nadzieje, że Fujifilm by mnie nie zawiódł :D
Obiektyw jest jak najbardziej ok do filmowania na początek. Jest dosyć jasny na szerokim kącie i ma stabilizację. Droższą alternatywą jest 16-55 f/2.8, który ma stałe światło.
Dziękuję za ciekawy opis. Szukam aparatu, który zastąpi moją 6500fd. :) Mam jedną gorącą prośbę: proszę mówić poprawnie- aparat nosi się w ręku, od jednej ręki. Ręce to liczba mnoga. Jest tyle bylejakości w necie, że warto, aby wartościowy content zachowywał klasę. Pozdrawiam
Zewnętrzne rekordery to urządzenia, które przechwytują obraz z kamery i są w stanie zapisać go w lepszej jakości, często dają też dodatkowe funkcje np. filmowanie w płaskim profilu kolorystycznym. Najczęściej występują w połączeniu z dodatkowymi ekranami poglądowymi i wyposażone są we własną pamięć. Polecam sprawdzić produkty Atomos i Blackmagic.
Aparat bardzo dobry, ale ma i wady - szkoda, że większość testów tego aparatu to odczytywanie parametrów i opisu producenta. Zero wartościowych informacji typu: "fatalny, mały spust migawki, obowiązkowym zakupem od razu powinien być przycisk soft release", "beznadziejnie umieszczony przycisk Q, non stop wciska się go przypadkowo kciukiem", "tragiczne umiejscowienie przycisków do których można przypisać ustawianie ostrości kciukiem"...
No dobra a gdzie wady w stosunku do x-t20? N.p. Przycisk Q w takim miejscu że nie da się go nie nacisnąć przez przypadek? Joystick zamiast d-pad to też moim zdaniem wada, no ale to kwestia gustu. Do tego mam wrażenie że x-t20 mniej szumi na wysokim ISO. No i cena. x-t20 można kupić za połowę ceny x-t30 a te aparaty naprawdę wiele się nie różnią poza funkcjami wideo bo rozdzielczości mają takie same.
4:29 - tego nie bardzo rozumiem. Jak to - dzięki złączu USB C można ładować aparat z powerbanku? Przecież to nie zależy od złącza, ładuję sprzęt i przez microUSB, i przez miniUSB, to zależy tylko od kabelka jakim podłączamy się do powerbanku,a kabelek można zawsze zmienić.
Chodzi o to, że nie każdy aparat który ma USB umożliwia ładowanie go przez to złącze i nie ma to nic wspólnego ze standardem tego USB. W wielu modelach dalej używa się ładowarki zewnętrznej.
@@Notopstryk-Foto Albo nie rozumiesz co napisałem, albo próbujesz odwrócić kota ogonem. To co piszesz nie ma nic wspólnego z tym co mówisz w filmie (4:29): "Aparat ma wreszcie USB typu C, co jest bardzo dużym plusem, dzięki temu można go ładować przez powerbanka kiedy nie mamy dostępu do prądu". Sugerujesz że to USB typu C pozwala ładować ten aparat z powerbanku (przy okazji - tak się to odmienia, "powerbanka" to mógłby powiedzieć Walduś z "Kiepskich").
Ja używałem przez wiele lat telefonu do robienia zdjęć, ale teraz wreszcie postanowiłem kupić coś lepszego, bo zdjęcia z samsunga S8 nie zapewniały mi takiej jakości jaką bym chciał, a szczególnie przy słabym czy sztucznym oświetleniu. Wahałem się pomiędzy Sony A6400, a Fujifilm X-T30 i po namyśle wybrałem XT'a wraz z kitowym f2.8/4 18-55. Muszę przyznać, że spodziewałem się poprawy jakości, ale jej skala daleko przeszła moje oczekiwania👍. Sama rodzina zaskoczona jakie zdjęcia wykonałem. Ludzie czasem mówią, że to i tak fotograf najważniejszy i ja też tak zawsze myślałem, ale jak oceniam zdjęcia zrobione z tego aparatu to muszę stwierdzić, że jednak aparat ma tu gigantyczne wrażenie. Być może od jakiegoś poziomu aparatów te róźnice później nie są duże, ale względem telefonu S8 to dla mnie różnica gigantyczna. Jakość wykonanych jpg super, co na mój poziom totalnego amatora wydaje się mega zaletą, ale edycja RAW na tej aplikacji fuji jest dziecinnie prosta i daje oczywiście jeszcze pole do dalszej poprawy zdjęć (prześwietlonych czy nie doświetlonych). Co ważne aparat fajnie się też prezentuje i przykuwa uwagę.... choć może nawet za bardzo, bo wczoraj facet z ochrony podszedł do mnie w galerii z pytaniem o pozwolenie do robienia zdjęć. Nawet nie wiedziałem, że takie pozwolenie jest wymagane w galerii, a przez tyle lat robiłem zdjęcia w galerii telefonem i nikt się jakoś nie doczepił🙃. Ja polecam aparacik, choć też oczywiście nie jest to aparat idealny. Można nagrać tylko 15m, nie ma ochrony przed warunkami pogodowymi, a też nie wiem czemu nie jestem w stanie wykonać zdjęcia zielonej lampy na światłach nocną porą (wychodzi jakby niebieska), ale i jestem i tak zadowolony.
Co skłoniło Cie w strone x-t30 a nie jednak tak chwalonego a6400?
@@pieknamorda Fuji ma lepszy kitowy obiektyw w zestawie FX 18-55 f2.8-4, a też fuji ma większy wybór w obiektywach, które chciałbym w przyszłości kupić. Na kitowych obiektywach sony widziałem widoczny spadek ostrości czym dalej od środka kadru, oraz zdecydowanie za dużą aberacje chromatyczną na krawędziach obiektów w słońcu. Brałem też jakość zdjęć JPG pod uwagę, bo wyszedłem z założenia, że nie będę miał umiejętności i może nawet i chęci, aby poprawiać RAW'y. Jak oglądałem plik JPG, to w sony JPG były zdecydowanie za bardzo poddane obróbce (podkolorowane, zaszumione i bardzo przeostrzone filtrami). Sony ma oczywiście też zalety jak brak limitu nagrywania filmów i bardziej uniwersalny wyświetlacz, ale wolałem wybrać lepszą jakość zdjęć. Te dwa aparaty mają bardzo podobną jakość zdjęć RAW (fuji ma troszkę mniej szumów nawet w RAW) więc gdybym kupił sony, to bym pewnie też był zadowolony... bo okazało się, że obróbka RAW'ów nie jest taka skomplikowana jak myślałem, więc na sony rezultaty miałbym podobne... ale oczywiście musiałbym zakupić lepszy obiektyw, bo te kitowe u sony są naprawdę do kitu, podczas, gdy ten obiektów z zestawu fuji ma jakość której oczekiwałem (i też w każdej recenzji tego obiektywu eksperci go zachwalali).
@@PabloB888
A jak z autofocusem w porównaniu do sony?
Mialem kiedy a6000 przez krotka chwile i pamietam ze autofocus jego szybkość i celność zrobila na mnie piorunujące wrażenie a ponoc w 6400 jest jeszcze lepiej. A jak to wygląda w t-x30 vs a6400?
@@pieknamorda Przed zakupem na na różnych filmach ekspertów widziałem porównania autofucusa, gdzie sony a6400 wypadało troszkę lepiej w trybie burst, gdzie na sekundę robili kilkanaście zdjęć. Przyznam jednak, że ostatecznie tej kwestii autofocusa nie brałem nawet pod uwagę. Eksperci wszędzie piszą w recenzjach, że autofocus w X-T30 i X-T3 został bardzo poprawiony względem starszych modeli fuji. Gdybym miał się na ten temat wypowiedzieć teraz z perspektywy użytkowania, to nie dostrzegam tu wcale problemów, bo po ustawieniu śledzenia oczu to nawet w słabszym oświetleniu ten aparat radzi sobie i to nawet jak postać się rusza dynamicznie. Ja z aparatu jestem zadowolony, ale gdybym miał dokonać zakupu z dzisiejszą moją wiedzą, to bym go nie kupił 😉, a wolał dopłacić i kupić droższego X-T3, bo ten ma już wszystko co bym chciał.
@@PabloB888 tylko x-t3 jest większy :-)
Juz raz mialem krowę lustrzankę i prawie nigdy jej nie miałem przy sobie jak było trzeba
Mam xt20 czy warto zaktualizować do nowego modelu xt30, nie wiem czy korzystał pan z xt20 ale zastanawiam się czy jest duża różnica w af-s między tymi aparatami?
Z tego co pamiętam to między X-T20, a X-T30 był całkiem spory postęp w skuteczności AF. W tej chwili proponowałbym zakup X-S10, to jeden z najlepszych aparatów pod względem stosunku jakości do ceny i chyba trochę następca X-T30.
A czy X-S10 ma ten sam procesor i ta sama matryce co xt30?
Zastanawiam się nad lustrzanką Pentax K-70 i właśnie nas bezlusterkowcem Fujifilm X-T30, co by Pan polecił na początek?
Zdecydowanie bezlusterkowca, lustrzanki szczególnie amatorskie tu już przeszłość. Polecam sprawdzić model X-S10 od Fuji, w tej chwili to jeden z najlepszych aparatów pod względem stosunku ceny do jakości.
Czy posiada funkcję robienia zdjęć z interwalometrem co posłuży do składania timelapsow
Tak, jest taka funkcja.
Panie Patryku, do którego z Olympusów można porównać ten aparat? E-M5 Mark III? Czyli taka średnia półka dla bardziej ambitnego amatora? :) Pozdrawiam!
Tak, to jest aparat półprofesjonalny. Chociaż trzeba pamiętać, że seria E-M5 od Olympusa ma uszczelnienia i stabilizację w body. X-T30 jest jakoś pomiędzy E-M10 III, a E-M5 III w Olympusie.
@@Notopstryk-Foto Dziękuję bardzo za odpowiedź! Podoba mi się seria X od Fuji, ale raczej nie zdecyduję się na zmianę systemu z M43. Po pierwsze, bo zależy mi na uszczelnieniach i stabilizacji, ponieważ aparatu używam głównie w czasie całorocznych wyjazdów w góry. Po drugie, zmiana body to jeszcze nie wszystko. O wiele więcej pieniędzy trzeba jeszcze wydać na dobre obiektywy.
Zastanawiam się ostatnio nad aktualizacją mojego Olympusa E-M5 Mk II. Oczywistym wyborem wydaje się być E-M5 Mk III, ale nie podobają mi się wszystkie zmiany, które zaszły w tym modelu. Lumix G90 wydaje się być sensowną opcją w moim przypadku, ale żeby w pełni wykorzystać jego potencjał, to trzeba wejść w szkła od Panasonica...
Polecam E-M1 mark II, teraz body kosztuje 5000 zł. Skok w porównaniu do M5 II będzie duży, zdecydowanie lepszy Af, ergonomia i filmowanie. Matryca też ma lepsze osiągi. Sam używam tego aparatu, prawie wszystkie filmy na ten kanał powstały dzięki niemu. W górach sprawdza się świetnie, fotografowałem nim w bardzo trudnych warunkach. notopstryk.pl/pl/p/Aparat-Olympus-OM-D-E-M1-Mark-II-black-body-Promocja/6475
@@Notopstryk-Foto Panie Patryku, ja wiem, że E-M1 Mk II to wspaniały aparat, ale raczej dla zawodowca jak Pan, a nie takiego amatora jak ja :) Poza tym on jest sporo większy od E-M5 Mk II, a mi zależy na tym, żeby mój bezlusterkowiec nie przypominał gabarytami lustrzanki, tylko był jak najbardziej kompaktowy ;)
Czy przy zewnętrznym rekorderze można nagrywać w 10 bitach 4.2.2 w Full HD czy tylko w 4k?
Na dzień dzisiejszy jest jakaś konkurencja dla tego aparatu w tej cenie? Czy canon m50 jest dużo gorszy od fuji zarówno w robienie zdjęć jak i kreceniu filmów?
Sprawdź sobie ten film, tutaj masz zalety i wady konkurencyjnych modeli. Co do Canona M50 to słaby wybór obiektywów z mocowaniem M, zniechęca mnie do tego systemu. th-cam.com/video/MbgOUw3k3uM/w-d-xo.html
Mam pytanie czy obiektyw XF18-55mm f/2.8-4 R LM ma duże przybliżenie? Jestem ciekawy czy jest wystarczający do robienia zdjęć sportowych na boisku piłkarskim czy trzeba byłoby poszukać czegoś innego.
Ten obiektyw ma zbyt małe przybliżenie do tego typu fotografii. Powinieneś wybrać 55-200 mm f/3.5-4.8 lub 50-140 f/2.8.
@@Notopstryk-Foto dziękuję, oczywiście pasuje do Fujifilm X-T30?
@@OlimpiakosTarnogrod Tak, wszystkie obiektywy z mocowaniem Fuji X pasują.
@Notopstryk.pl Mam problem, ponieważ chce dołożyć do X-T3, warto? Czy jednak postawić na X-T30? Jedynie co mnie zniechęca to 10 min nagrywania w 4K... a tak bym miał więcej obiektywów :D
Ograniczenie do 10 minut jest pewną niedogodnością, ale da się to przeżyć. Za X-T3 przemawia głównie trochę lepsza ergonomia, większy wizjer i filmowanie 4K w 60 kl/s. Jeśli chcesz dużo filmować to myślę, że warto dołożyć do X-T3, w innym wypadku brałbym X-T30 i do tego więcej obiektywów.
@@Notopstryk-Foto Myślisz, że Fujifilm zrobił to specjalnie z tymi 10 minutami, żeby X-T3 lepiej się sprzedawał? Jednak mają te same procesory i nie wydaje mi się, żeby się przegrzewał. Zrozumiałbym 30 min, bo to taki standard, ale 10 min? Trochę dziwne :D
Fotografią zajmuje się rzadko i wstawiam tylko fotki na gurushots. Jak by nie było chodzi mi o filmowanie, ale jakbym chciał jechać gdzieś na wakacje to fajnie by było gdyby nowy aparat ogarniał fotografie :D
Maziar Możliwe, że to celowe ograniczenie. Jeśli głównie filmujesz to brałbym X-T3, będziesz mógł kręcić ujęcia w zwolnionym tempie przy 4K i dodatkowo ma normalne wejście na mikrofon i słuchawki, bez zabawy z przejściówkami. Przy zdjęciach również świetnej się sprawdzi, na pewno nie gorzej niż X-T30.
@@Notopstryk-Foto Dzięki za podpowiedź, pozdrawiam!
@@maziar8045 Te 10 minut związane jest prawdopodobnie z mocnym nagrzewaniem się podczas nagrywania. Gdyby nie to, to i tak wyłączył by się po kilkunastu minutach video.
hej, widzę ze odpowiadacie więc zapytam: jeśli jednak chcialabym zainwestować z lustrzankę, przeznaczoną ja portrety ale i foty na zewnatrz (dużo słónca, jednak nie pejzaże i natura) i pozostać w Canonie, to co polecacie? I A co, jeśli tych samych aspektów szukałabym w bezlusterkowcu? Cena: do 6-7.000zł. mówimy o samym body....
Jeśli chodzi o lustrzankę, to w tym budżecie pozostaje Canon 6D mark II. Do portretów będzie OK, ale AF i zdjęcia seryjne nie są najlepsze w tym modelu. Jeśli mówimy o bezlusterkowcu, to odpowiednikiem będzie Canon EOS RP, ma mniejsze body i wizjer elektroniczny. Warto sprawdzić te dwa modele przed zakupem, ale polecam iść w stronę bezlusterkowca.
@@Notopstryk-Foto Canon RP to trabant, to jest matryca 6DmkII zamknięta w beznadziejnym, amatorskim korpusie o kiepskiej ergonomii. Marketing robi swoje - opakowali starą matrycę w nowy korpus i wciskają naiwnym. Akurat w tym przypadku 6dmkII bije ROP na łeb, bo przynajmniej da się to normalnie obsługiwać i nie wykastrowano go z pożytecznych funkcji.
Zastanawiam się nad nim albo nad A6400. Który polecasz?
Dominik Olszewski Pytanie do czego? Bardziej film czy foto? Jak foto to jaki rodzaj?
@@patrykerbetowski815 Zajmuje się filmowaniem i fotografią półprofesjonalnie w proporcji 50/50. Nie kręcę żadnych vlogów, nagrywam często krajobrazy oraz reklamy dla różnych firm. Fotografia - Również krajobrazy, portrety. Głównie zależy mi na tym by aparat był jak najbardziej wszechstronny. :)
Nie znam kompletnie Fujifilm i ich możliwości, ponieważ zawsze miałem styczność z Sony, Canon oraz Panasonic, a czy to Fujifilm czy Olympus są mi słabo znane.
@@dominikolszewski3652 Też mam dylemat. Fajna promocja jest na tego fujifilm i dodatkowo obiektyw za pół darmo :D
@@dominikolszewski3652 W takim wypadku postawiłbym na X-T30, szczególnie przy obecnych caschbackach. Sony jest dobre do filmu, ale w foto wypada już słabiej z ergonomią korpusu, szumami i kolorystyką w stosunku do Fuji. Dodatkowo Fuji ma ciekawszą ofertę obiektywów pod APSC.
@@Notopstryk-Foto Mnie Sony kusi ze względu na AF, który jest magiczny. Bardzo często korzystam z autofocusa. Mam nadzieje, że Fujifilm by mnie nie zawiódł :D
Te 8 bit To full HD 50 klatkach czy w 4k?
W jednym i drugim. 10 bit jest tylko na zewnętrzny rekorder.
A co z obiektywem do filmowania, znalazłem taki zestaw FujiFilm X-T3 + ob. XF 18-55 mm f/2.8-4.0
Ogarnie?
Obiektyw jest jak najbardziej ok do filmowania na początek. Jest dosyć jasny na szerokim kącie i ma stabilizację. Droższą alternatywą jest 16-55 f/2.8, który ma stałe światło.
Dziękuję za ciekawy opis. Szukam aparatu, który zastąpi moją 6500fd. :) Mam jedną gorącą prośbę: proszę mówić poprawnie- aparat nosi się w ręku, od jednej ręki. Ręce to liczba mnoga. Jest tyle bylejakości w necie, że warto, aby wartościowy content zachowywał klasę. Pozdrawiam
Dziekuje Panu za pokazy FUJIFILM
Świetna recenzja. Prosiłbym tylko o jedno objaśnienie. Co to są te zewnętrzne recordery do nagrywania video? Może jakieś przykładowe urządzenie?
Zewnętrzne rekordery to urządzenia, które przechwytują obraz z kamery i są w stanie zapisać go w lepszej jakości, często dają też dodatkowe funkcje np. filmowanie w płaskim profilu kolorystycznym. Najczęściej występują w połączeniu z dodatkowymi ekranami poglądowymi i wyposażone są we własną pamięć. Polecam sprawdzić produkty Atomos i Blackmagic.
Aparat bardzo dobry, ale ma i wady - szkoda, że większość testów tego aparatu to odczytywanie parametrów i opisu producenta. Zero wartościowych informacji typu: "fatalny, mały spust migawki, obowiązkowym zakupem od razu powinien być przycisk soft release", "beznadziejnie umieszczony przycisk Q, non stop wciska się go przypadkowo kciukiem", "tragiczne umiejscowienie przycisków do których można przypisać ustawianie ostrości kciukiem"...
No dobra a gdzie wady w stosunku do x-t20? N.p. Przycisk Q w takim miejscu że nie da się go nie nacisnąć przez przypadek? Joystick zamiast d-pad to też moim zdaniem wada, no ale to kwestia gustu. Do tego mam wrażenie że x-t20 mniej szumi na wysokim ISO. No i cena. x-t20 można kupić za połowę ceny x-t30 a te aparaty naprawdę wiele się nie różnią poza funkcjami wideo bo rozdzielczości mają takie same.
Ten przycisk Q w tym aparacie to prawdziwy wrzód na d..., najchętniej bym go wydłubał albo zakleił. To jakiś debil projektował.
4:29 - tego nie bardzo rozumiem. Jak to - dzięki złączu USB C można ładować aparat z powerbanku? Przecież to nie zależy od złącza, ładuję sprzęt i przez microUSB, i przez miniUSB, to zależy tylko od kabelka jakim podłączamy się do powerbanku,a kabelek można zawsze zmienić.
Chodzi o to, że nie każdy aparat który ma USB umożliwia ładowanie go przez to złącze i nie ma to nic wspólnego ze standardem tego USB. W wielu modelach dalej używa się ładowarki zewnętrznej.
@@Notopstryk-Foto Albo nie rozumiesz co napisałem, albo próbujesz odwrócić kota ogonem. To co piszesz nie ma nic wspólnego z tym co mówisz w filmie (4:29): "Aparat ma wreszcie USB typu C, co jest bardzo dużym plusem, dzięki temu można go ładować przez powerbanka kiedy nie mamy dostępu do prądu". Sugerujesz że to USB typu C pozwala ładować ten aparat z powerbanku (przy okazji - tak się to odmienia, "powerbanka" to mógłby powiedzieć Walduś z "Kiepskich").
ale wszyscy się srają żeby zrobić foto jak na analogu, hihihi, dalej robię na "kliszy" i to są zdjęcia