5 faktów o oponach. Niektórzy będą zaskoczeni

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ก.พ. 2025

ความคิดเห็น • 90

  • @zaleskirafal
    @zaleskirafal ปีที่แล้ว +5

    Film nie jest nowy ale merytorycznie bardzo wartosciowy ponieważ nie skupia sie na markach tyle co na zwyczajnie praktyce i rzeczywistości. W innych bym doszukiwal sie sponsoringu a w tym tylko zdrowego rozsadku.

  • @AsterixOpelix
    @AsterixOpelix 2 ปีที่แล้ว +3

    Dawno nie miałem okazji posłuchać tak merytorycznego materiału na temat ogumienia,. Razem z istniejącym w tym samym wykonaniu m na temat kwesti opon całorocznych vs sezonowych, to naprawdę duży wkład w świadomość kierowców. Duże uznanie dla redakcji Autocentrum i redaktora referującego. Brawo Panowie!

  • @marioboss79
    @marioboss79 3 ปีที่แล้ว +9

    Świetny , bardzo praktyczny materiał opowiedziany na luzie . Tak trzymać . Sam będę zmieniał wiosną koła z 17" na 19" i zaczynam czytać co warto a co nie więc dzięki za film .

  • @chrisgunsen3353
    @chrisgunsen3353 3 ปีที่แล้ว +6

    Konkretne informacje. Mądry gość. Tak trzymaj!

  • @ZlewiK
    @ZlewiK 3 ปีที่แล้ว +5

    Warto wspomnieć że model/typ opony dobiera się również do typu auta i stylu jazdy kierowcy. Zakładanie sportowych opon do Pikaczento mija się z celem, i odwrotnie, do szybkiego mocnego auta warto założyć opony Premium żeby właściwości jezdne były ok i nie było rozczarowań. Rzeźba bieżnika ma również wpływ na poziom głośności opon, a opór toczenia opony na spalanie czy osiągi. PS: A dobra opona to taka - która jest względnie nowa :D Nawet najlepszy model ściuchanej starej opony premium nie będzie tak dobry jak nowa średniej klasy czy nawet budżetowa, o czym zapomina połowę Polaków ;) Dobry materiał, pozdro!

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว +2

      Warto warto, dlatego powiedziałem 😉 tam gdzieś w okolicy konca punktu o indeksach

    • @ZlewiK
      @ZlewiK 3 ปีที่แล้ว +2

      @@marcinobodzinski232 No to git, dużo informacji w dużym skrócie az ciężko nadążyć, ale konkrety wyłożone po profesorsku, dla laików kompendium i biblia.

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว +2

      @@ZlewiK super że Ci się podobało. Dzięki 😉

  • @H4Z3P4R4TT
    @H4Z3P4R4TT 3 ปีที่แล้ว +9

    Ciekawy materiał, pracuje w Niemczech w formie Vergölst - ale teraz zajmuje się tylko ciężarówkami i większymi oponami, to jest naprawdę fascynujące jak 6 opon ważących około 400 kg potrafią utrzymać 40ton samego załadunku

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว

      I jak wyhamować 😲

    • @paolokos3283
      @paolokos3283 3 ปีที่แล้ว

      Utrzymuje powietrze!

    • @wojtekplecak6489
      @wojtekplecak6489 3 ปีที่แล้ว

      6 opon to sama naczepa ma. A jest jeszcze ciągnik. 40 ton to może ważyć cały zestaw który ma najczęściej 12 opon.

  • @arturjedrysek7292
    @arturjedrysek7292 หลายเดือนก่อน

    Dzięki, super merytorycznie poprowadzony temat. Wszystkiego dobrego.

  • @mariuszsz1109
    @mariuszsz1109 2 ปีที่แล้ว +1

    Wiedza z tego programu będzie bardzo przydatna. Mam nadzieję, że dla bardzo wielu osób.

  • @kamilsala86
    @kamilsala86 3 หลายเดือนก่อน

    Fajny film. Bardzo zdrowe podejście do tematu. Same konkrety z którymi trudno się nie zgodzić.

  • @PablitoPOLSKA
    @PablitoPOLSKA 3 ปีที่แล้ว +3

    Super robota, zabrakło szczegółów odnośnie ciśnienia - jak się zmienia pod wpływem jazdy i temperatury i jak to kontrolować.

  • @Capitain-Jack
    @Capitain-Jack 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja używam takie jakie są w danym roku dostępne tej samej marki jakiej wyjechały z salonu. Jeżeli subaru forester z 2017 wychodziły na Brighstone i zalecają do suwów to takie kupuję, nie daję większych kół z mniejszym bieżnikiem bo wygląda jak grubas na szczudłach i uwielbiam balonowe opony. Opony to taki sam temat jak z olejem. Ja wierzę tylko inżynierom co to projektują i niech tak zostanie, oni muszą mieć budżet na testowanie i sprawdzanie i chyba „ gówna” nie wpychają w auta by tylko je sprzedać, mam nadzieje, że cenią sobie też imię swoje i robią to dobrze.

  • @darioz3650
    @darioz3650 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo przydatne informacje👍

  • @misterglobetrotter81
    @misterglobetrotter81 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał, prosto i na temat. POZDRO

  • @krzysztofzg2716
    @krzysztofzg2716 3 ปีที่แล้ว +3

    Super odcinek pozdrawiam

  • @mirkomz
    @mirkomz 3 ปีที่แล้ว +5

    Fajny film. Z dwiema rzeczami się nie zgodzę. Bieżnik jest skośny w celu zmniejszenia hałasu, stosunek powierzchni rowków do powierzchni przylegającej projektant może regulować dowolnie, niezależnie od rzeźby bieżnika. Opona węższa zawsze będzie odporniejsza na aquaplaning bo wywiera większe ciśnienie na wodę więc lepiej ją "rozgarnia". Było wiele testów to dowodzących. Zresztą czy zamiast nart wodnych można założyć łyżwy? Nie powiedziałeś, że szersze opony mają wyższe opory toczenia i aerodynamiczne, a to ważne. I jeszcze jedno - z moich obserwacji wynika, że opony premium wolniej się starzeją.

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว

      Bieżnik skośny dziś praktycznie nie jest stosowany (z małymi wyjątkami) w oponach letnich właśnie dlatego ze zwiększa hałas, a ten jest na etykiecie 😉

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว

      Możesz pokazać choć jeden test udowadniający, że wąska opona jest bardziej odporna na aquaplaning? Oczywiście mówimy o oponie z dokładnie takim samym stosunkiem powierzchni przylegającej do objętości rowków

    • @mirkomz
      @mirkomz 3 ปีที่แล้ว +1

      @@marcinobodzinski232W letnich faktycznie raczej są rowki po obwodzie a rowki poprzeczne skośne. Sam pokazujesz skośny bieżnik na oponie letniej dopuszczonej do użytkowania zimowego. Skośny bieżnik płynnie wchodzi w kontakt z nawierzchnią, a nie skokowo jak w przypadku kostek w oponach terenowych czy starych Dębicach D-124 (jak dobrze pamiętam) które buczały niemiłosiernie.
      Czytałem lata temu porównania w czasopismach motoryzacyjnych (niemieckich) dowodzące, że węższa opona później zaczyna płynąć, odrywać się od nawierzchni. Zresztą to oczywiste - szersza narta uniesie się na wodzie przy mniejszej szybkości niż węższa, a to analogiczne zjawisko. Myślę że przy dużej szybkości wystarczyłyby same stopy 😁

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว

      @@mirkomz tak ale skośny jest na oponie całorocznej, a na takich i zimowkach to jest klasyk. Natomiast w komentarzu piszę o porównaniu z bieżnikiem który ma rowki obwodowe, takimi jak na samochodzie.
      Odnośnie niemieckich testów - specjalnie sprawdzałem tego typu jeszcze przed wideo, by sprawdzić, czy się przypadkiem nie mylę w praktyce. Kazdy test był niemiarodajny i nieuczciwie wykonany

    • @mirkomz
      @mirkomz 3 ปีที่แล้ว

      @@marcinobodzinski232 Nie jestem w stanie podać linków, to było dawno i w wydaniach papierowych. Zapamiętałem, bo wynik był logiczny. Tak czy owak różnice nie były jakieś porażające, 5-10 km/h, bo przecież różnice w szerokości opon też są 10-15%. Nie sądzę aby ktoś przy wyborze opony kierował się szczególnie odpornością na aquaplaning.

  • @bramkarz153
    @bramkarz153 3 ปีที่แล้ว +2

    Super

  • @Damian1567k
    @Damian1567k 2 ปีที่แล้ว

    Świetny, rzeczowy materiał

  • @prbart291
    @prbart291 3 ปีที่แล้ว +4

    Super prezentacja wyczerpujące dane
    Pozdrawiam 👍

  • @wdrugastrone1080
    @wdrugastrone1080 ปีที่แล้ว +1

    17:40 ahha sam sobie zaprzeczyłeś. Skoro w letniej woda w rowku jest pchana do przodu to w tej wielosezonowej na boki a kilka sekund temu mowiles ze ta opona nie ma takich moziliwosci... w tej oponie wielosezonowej woda jest absorbowana przez te rowki i jednoczesnie usuwana z pod opony na boki...

  • @michal2089
    @michal2089 3 ปีที่แล้ว +4

    Zatem na deszcz nie tylko wielkość powierzchni bieżnika ma znaczenie, ale i jego głębokość.

  • @macjanpex8606
    @macjanpex8606 3 ปีที่แล้ว +2

    Teraz weź powiedz klientowi który jeździ autem 500 albo i więcej konnym że nie naprawisz mu opony po przebiciu gwoździem;) ale wiadomo fura za miliony a opony za jułany :))
    Pamiętajcie opony z indeksem Z się nie naprawia;))))

  • @amigo-kj8zt
    @amigo-kj8zt 3 ปีที่แล้ว +2

    Przy 13 obrotach na minutę punkt na oponie ma kontakt z jezdnią nie przez 0.07s, tylko co 0.07s. Czas takiego pojedynczego kontaktu to będzie kilka milisekund.

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว +2

      Ah. No masz rację, mój błąd logiczny, co potwierdza jeszcze bardziej to, co mówię o mitycznym odprowadzaniu.

  • @baca350.1
    @baca350.1 2 ปีที่แล้ว

    Stop: rowki boczne maja za zadanie odprowadzic minimalna ilość wody by klocek opony miał styk z podłozem. To sa ruchy wody o milimetry. Gdyby wykonac rowki bezodpływowe to mrzy wjechaniu w kałuże powstała by natychmiast poduszka wodna i lot w nieznane.
    Przy mżawce niekoniecznie, do czasu gdy w rowkach będzie woda i powietrze.
    Ale za całoksztaut masz plusa.

  • @MPAuto-gx7sh
    @MPAuto-gx7sh 2 ปีที่แล้ว

    Witam...Pytanko samo się nasuwa PO CO KIERUNEK NA OPONIE SKORO AŻ TAK WIELKIEGO ZNACZENIA TO NIEMA ???

  • @mickk989
    @mickk989 3 ปีที่แล้ว

    Panie Marcinie, bardzo fajnie opowiada Pan o oponach, w mocno niestandardowy sposób. Mam podobnego "świra" na opony i mimo że nie jestem z tym związany to zawsze w korku albo na spacerze lubię sobie popatrzeć na "kapcie" :)
    Ciekawy jest wątek o aquaplaningu, wyobraźnia o ułamkach sekund w których opona przenosi obciążenia i odprowadza wodę daje do myślenia.
    Jednak mój umysł nie do końca akceptuje fakt że rowki nie mają wielkiego znaczenia - w takich, na przykład uniroyal rainsport3 albo vredestein ultrac sessanta, które to nie są sprzedawane w wersji L/P, nie mogę jakoś uwierzyć że na wodzie taka opona, po obu stronach auta zachowuje się przynajmniej porównywalnie.
    Co pan sądzi?

  • @domanw
    @domanw 3 ปีที่แล้ว +3

    Opona samochodowa to pikuś - guma motocyklowa to jest dopiero bardzo ważny element - dobra rozgrzana opona i cieszysz się świetną przyczepnością na każdym ciaśniejszym zakręcie lub mocniejszym hamowaniu na różnych nawierzchniach

    • @erikgundersen1
      @erikgundersen1 3 ปีที่แล้ว

      Sádzisz że pojazdy 800KM + posiadajá tá samá technologie co oponki do zwykłego autka miejskiego?🤔

    • @drsolfernus.
      @drsolfernus. 3 หลายเดือนก่อน

      A guma _nakutasowa_ ?....
      ...ta to dopiero ma znaczenie!

  • @fomalhaut86
    @fomalhaut86 3 ปีที่แล้ว +4

    W wielu kwestiach trudno się zgodzić z tym co mówi prowadzący. Zwłaszcza, że nie przedstawia żadnych konkretnych argumentów (wyników testów, badań itp.) a tylko powołuje się na zdanie jakiegoś nikomu nie znanego eksperta od opon. Fakt, że np. najpierw mówi, że bieżnik nie ma znaczenia a potem jednak twierdzi, że ma (bo aquaplaning) raczej nie uwiarygadnia całego materiału. Pozdrawiam :)

  • @charlielesaux
    @charlielesaux 3 ปีที่แล้ว

    Goodyear F1 Eagle to najlepsze opony jakie miałem. Są bardzo ciche, auto w zakrętach jedzie jak po szynach, czy sucho czy deszcz. Bardzo duże prędkości nie robią na nich wrażenia. Niestety bardzo szybko znikają i są drogie. Nexen robi dobre opony w dobrej cenie ale są to produkty tylko wystarczające do normalnej jazdy. Przestrzegam przed oponami "made in china", straszliwe wibracje przy wyższych prędkościach a jak wjedziesz w kałużę to lepiej mocno trzymać kierownicę. Opony to temat rzeka i nawet ten świetny materiał nie rozwiązuje dylematów.

    • @mirkomz
      @mirkomz 3 ปีที่แล้ว +1

      Miałem Nexeny wielosezonowe, były niezłe przez pierwszy rok. Potem latem "płynęły" a zimą robiły się plastikowe. Goodyeary - bieżnik łuszczył się płatami. Póki co najlepsze doświadczenia mam z Michelinem, choć też nie są idealne.

    • @marcingruba7391
      @marcingruba7391 3 ปีที่แล้ว +1

      Spróbuj Michelin pilot sport 4s. Trzyma się pewnie jeszcze lepiej jak Goodyear a do tego ma bardzo dużą trwałość

  • @eltonmusg3910
    @eltonmusg3910 3 ปีที่แล้ว

    Po mojemu: Ważne, żeby wymienić po 6 roku użytkowania. Nie patrzeć na to że bieżnik ma jeszcze 6mm... Opona będzie za twarda i nie pomoże w sytuacji awaryjnej.
    Do mojej KII Sportage jest tylko 1 rozmiar dedykowany 17", Mogę kupić, tylko dla odmiany, wersję XL... (Indeks powyżej 99) Indeks prędkości i tak jest większy w każdej oponie niż prędkość max samochodu... Nie będę kupować indeksu Np. 270km/h do auta które teoretycznie pojedzie 180km/h 🤣
    Dlatego: wybrałem opony asymetryczne, producent "premium" z ochroną rantu w wersji XL.

  • @wdrugastrone1080
    @wdrugastrone1080 ปีที่แล้ว

    10:11 od kiedy plastikowy suv jest sportowy ?!...

  • @elzazik
    @elzazik 3 ปีที่แล้ว +2

    Szersza opona to większa powierzchnia tarcia więc i większe spalanie 🚗

    • @erikgundersen1
      @erikgundersen1 3 ปีที่แล้ว

      A zarazem większa przyczepność do nawierzchni 💪 Coś za coś 👍

    • @MK-xl4mr
      @MK-xl4mr 3 ปีที่แล้ว +2

      @@erikgundersen1 Akurat jest odwrotnie- szersza = gorsza przyczepność ....

    • @erikgundersen1
      @erikgundersen1 3 ปีที่แล้ว +1

      @@MK-xl4mr Expert się znalazł 👹

    • @MK-xl4mr
      @MK-xl4mr 3 ปีที่แล้ว +5

      @@erikgundersen1 To załóż sobie opony zimowe o 4 rozmiary szersze i będziesz miał "przyczepność". Fizyka się kłania ....

    • @erikgundersen1
      @erikgundersen1 3 ปีที่แล้ว

      @@MK-xl4mr No widać że na fizykę się nie chodziło!Prosty przykład:W jakim celu montuje się w dzisiejszych samochodach szerokie opony niejednokrotnie powyżej 305 mm?Zastanów się 10x zanim napiszesz dziecinne farmazony 🤔

  • @DombBartek
    @DombBartek 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo pożyteczny materiał.

  • @jakubek89
    @jakubek89 3 ปีที่แล้ว

    czym większe tym droższe, 16 stki 225 zajebiste kupowałem za 1400 19 tej samej szerokości minimum 2x tyle

  • @SweetFi
    @SweetFi 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja opony zawsze wybieram jak najlepsze na swój budżet dużo sprawdzam zanim wybiorę tym bardziej że jeżdżę z dziećmi. Teraz uniroyal rainsport bardzo zadowolony 3 auto na tych oponach.

  • @arturskibowski5342
    @arturskibowski5342 5 หลายเดือนก่อน

    Premium tylko z nazwy . Nawet parówki kupisz , premium . Wszystko już jest premium

  • @drsolfernus.
    @drsolfernus. 3 หลายเดือนก่อน

    Zapomniał inzynier o fakcie:
    -- szerszy kapeć = większe spalanie

  • @naiwniak
    @naiwniak 3 ปีที่แล้ว

    Myślałem, że masz irokeza

    • @marcinobodzinski232
      @marcinobodzinski232 3 ปีที่แล้ว +1

      To pozostałości włosów tak wyglądają 🤣

  • @jankaluza1943
    @jankaluza1943 ปีที่แล้ว +1

    Powiedz to oponie z rowkami wzdłużnymi ze bieżnik nie ma znaczenia buhaha jak będziesz prosił ludzi by Ci pomogli wyjechać jak będziesz na nartach w górach
    Słaby przekaz wiedzy

  • @paolokos3283
    @paolokos3283 3 ปีที่แล้ว

    W samochodzie są setki najważniejszych elementów!

  • @nordfaen
    @nordfaen 3 ปีที่แล้ว +3

    Jasne. Dziękuję bardzo 😁

  • @paolokos3283
    @paolokos3283 3 ปีที่แล้ว +1

    Nie można zakładać innych opon niż homologowane, po co podajesz takie bzdury!

    • @mickk989
      @mickk989 3 ปีที่แล้ว +1

      Nie można ale dzieje się to nagminnie

  • @m-ots-w1
    @m-ots-w1 3 ปีที่แล้ว

    Ja mam w dupie opony odkąd kupiłem całoroczne crossy od michelina... Zarażam tym lenistwem innych...

    • @djkorki89
      @djkorki89 3 ปีที่แล้ว

      I tak i nie. Z moich obserwacji i ni będę tu brał jakości opony liczba kilometrów zużycia opony pozostaje podobna po prostu częściej będziesz wymieniał opony na nowe co jest dobre ale pod pewnymi warunkami. Wiele osób które nie zmieniają opon nie rotują ich i wygląda to tak, że opony na osi napędowej są zmieniane a druga oś o ile nie jest 4x4 jest nie wymieniana często i w klasycznym przykładzie z tyłu są stare gumy gdzie z przodu są nowe. drugą rzecz jest wyważanie kół o ile przy zmianie opon jest to robione o tyle z lenistwa osoba jeżdżąca cały rok na jednych gumach tego nie robi. Są różni kierowcy i dla jednych co 2-3 lata będzie ok a dla innych nieuważnych kierowców taki zabieg będzie potrzebny co roku.

    • @MK-xl4mr
      @MK-xl4mr 3 ปีที่แล้ว +1

      Marcin, to pojedź na tych oponach w prawdziwe góry ....

    • @m-ots-w1
      @m-ots-w1 3 ปีที่แล้ว

      @@MK-xl4mr byłem w Alpach 🤣

    • @MK-xl4mr
      @MK-xl4mr 3 ปีที่แล้ว +1

      @@m-ots-w1 Tam odśnieżają drogi 😉 Jak jest prawdziwa zima to nasze Beskidy pokazują "pazura". Pewnie masz 4x4

    • @radekz2273
      @radekz2273 3 ปีที่แล้ว

      Myślisz że crossclimate od Michelina są lepsze niż allseasoncontact Continentala?pozdrawiam

  • @grzegorz4964
    @grzegorz4964 ปีที่แล้ว

    Teoria, teoria, teoria. Praktyka jest inna. 30% populacji Polakow jezdzi samochodami ktorych wartosc jest nizsza od kompletu oponpremium. A premium ma ostatnio z porzadna jakoscia niewiele. Mercedes z silnikiem 1.3 to premium??? PUMA 200koni juz nie? Swiat zwariowal i wciskanie wszystkiego w tabelki to glupota