"Proces żałoby" - wykład dr Marii Rogiewicz

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 เม.ย. 2015
  • Konferencja "Żałoba dzieci i młodzieży", zorganizowana w Gdańsku w dniu 15 kwietnia 2015 r. przez Fundację Hospicyjną, w ramach programu "Tumbo Pomaga", otworzyła serię dwudniowych warsztatów dla psychologów i pedagogów szkolnych z pomorskich placówek oświatowych i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Dr Maria Rogiewicz Szkoły Głównej Psychologii Społecznej swój wykład poświęciła procesowi żałoby, podkreślając na wstępie, że chociaż jest ona naturalnym elementem każdego życia, jeżeli przydarza się w okresie niepełnoletności, zaburza naturalną kolej rzeczy.
    Prowadząca zaznaczyła, że z uwagi na odrębność procesu każdej żałoby powinna być zawsze rozpatrywana indywidualnie. Zwróciła też uwagę, że dotyczy ona nie tylko osoby, która zmarła, ale także utraty bliskich, którzy są w żałobie, oraz samego siebie, z czasu przed śmiercią.
    Swoje dalsze rozważania dr Rogiewicz podporządkowała kategoriom wiekowym od 0 do 18 rż., szczególnie uważnie przyglądając się nastolatkom, ponieważ w tym wieku zasadniczo chce się z rodzicem walczyć, a nie go opłakiwać. Żałoba, która przydarza się w okresie nastoletnim, jest szczególnie trudnym doświadczeniem, spadając na człowieka świadomego już nieodwracalności śmierci, a jednocześnie zupełnie nieprzygotowanego do podźwignięcia jej konsekwencji.
    Ważnym elementem wykładu dr Rogiewicz była też prezentacja listy emocji wyzwalanych przez stratę osoby bliskiej (m.in. zaprzeczenie, gniew, poczucie winy, idealizacja, lęk,...) oraz rodzajów wsparcia, jakie otoczenie może okazać żałobnikowi.

ความคิดเห็น • 2

  • @1920zebra
    @1920zebra 5 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za ten wykład

  • @betti3104
    @betti3104 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawy wykład bo jestem w żałobie