We replace the capacitors in an Amiga 1200

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ก.ย. 2021
  • In the video I show how I replace the capacitors in the A1200, this is not a manual or a tutorial, but rather a demonstration of my way of doing this important maintenance of retrocomputers. I do not take responsibility for the consequences of ill-considered actions, if you have questions, please send me comments / e-mails (pewalig7@gmail.com)
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 46

  • @ANKH123
    @ANKH123 9 หลายเดือนก่อน +2

    fajny film i dobra metoda wyjmowania starych kondków...

  • @CARGO6000
    @CARGO6000 2 ปีที่แล้ว +7

    Serce się raduje, jak ratujesz Amigę. Pozdrawiam serdecznie

  • @panantoni8440
    @panantoni8440 2 ปีที่แล้ว +2

    Doskonały kanał. Proszę robić więcej materiałów ponieważ jest Pan do tego stworzony! Pozdrawiam!

  • @newsolution5669
    @newsolution5669 10 หลายเดือนก่อน

    Dzięki wielkie. Przyda się. Trzeba dbać o staruszki :)

  • @Damian-hb5kt
    @Damian-hb5kt ปีที่แล้ว +1

    Bardzo klarowny materiał. Przejrzyście i przyjemnie się ogląda. Subskrypcja poleciała. Czekam na więcej odcinków. Pozdrawiam!

  • @ForgottenComputer
    @ForgottenComputer ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję, dużo się uczę z tego.

  • @aennye
    @aennye 2 ปีที่แล้ว +2

    Profeska! Udany film :)

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 ปีที่แล้ว +2

    Kondensatory elektrolityczne to najsłabszy element elektroniki i bardzo szybko się starzeją. Dlatego zawsze należy sprawdzić stan elektrolitycznych kondensatorów. Super filmik.

    • @xawexii8159
      @xawexii8159 12 วันที่ผ่านมา

      Tak tak ale można zastosować kondensatory polimerowe. Czas pacy to 50 000 godzin.

  • @Dave-PL
    @Dave-PL 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ja przeszedłem na HDMI z Indivision. Zaraz po zakupie usunąłem całą sekcję analog video. Modulator, Kompozyt i Video port. Oraz wszystkie kondensatory, rezystory i układy U30 i U12. Teraz zrobiło się jakoś czysto na płycie obok sekcji zasilania 😅😆 Btw. jeżeli usunąłeś modulator to nie potrzebujesz kondensatorów C239, C235 i rezystorów R237, R238, R236.

    • @pewalig7
      @pewalig7  20 วันที่ผ่านมา +1

      w sumie racja... jakoś tak z rozpędu poszło ;)

  • @naviamiga
    @naviamiga ปีที่แล้ว +1

    Nice guide. Thanks.

  • @chapsprzepies5047
    @chapsprzepies5047 2 ปีที่แล้ว +1

    Super filmik!

    • @pewalig7
      @pewalig7  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki.

  • @korzen01
    @korzen01 2 ปีที่แล้ว +1

    Klawiatura od A500 ciekawy temat :)

  • @Nwo-jo3oe
    @Nwo-jo3oe 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo przydatne

    • @pewalig7
      @pewalig7  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję.

  • @ArcadeFan77
    @ArcadeFan77 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobry instruktażowy film. Jaka powinna być optymalna temperatura grotu do lutowania?

    • @pewalig7
      @pewalig7  2 ปีที่แล้ว

      Zależy od lutownicy, lutowanego elementu, rodzaju użytego lutowia i topnika. Ja lutuję lutowiem ołowiowym zazwyczaj w 315 stopni C.

    • @ArcadeFan77
      @ArcadeFan77 2 ปีที่แล้ว

      @@pewalig7 Pod koniec ub. roku wymieniłem, stacja pracowała w okolicach 300 stopni C. Niektóre kondensatory zaczęły wylewać ale ścieżki były na szczęście jeszcze całe. Wymiana się udała, Amiga chodzi dużo lepiej, artefakty graficzne znikły. Przy okazji ujawnił się fabrycznie krzywo przylutowany względem padów układ U26. W sumie powinienem go całkiem odlutować i przylutować ponownie, lecz nie mam hota. Popoprawiałem tylko styki przy padach, choć nie wiem czy to wystarczy.

  • @fabianfabio484
    @fabianfabio484 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajny filmik. Powiedz mi proszę jakiej mocy używasz lutownicy i na jaką temperaturę ją ustawiasz do odlutowania kondensatorów.

    • @pewalig7
      @pewalig7  2 ปีที่แล้ว

      Ogólnie do rozlutowania THT używam rozlutownicy Zhaoxin 8915, którą rozgrzewam do 350-400 stopni (w Amigach są spore pola masy i chcę maksymalnie skrócić czas grzania pcb), wcześniej rozgrzewam okolice kondensatora hotem Zhaoxin 852 do circa 100-150 stopni C.
      Do zwykłego lutowania używam lutownicy KSGER STM32, lutuję przy 315 stopni C, nie wiem dokładnie jaka jest moc, bo ta zależy od użytego grotu (element grzewczy jest z nim zintegrowany), maksymalna moc jednostki wg producenta to 120 W.

    • @fabianfabio484
      @fabianfabio484 2 ปีที่แล้ว

      @@pewalig7 Ja potrzebuje lutownice nie do zarobku ale do tego by np odlutować czasem kondensator z płyty głównej komputera lub w starym sprzęcie audio UNITRY. W Unitrze to chyba proste lutownice wystarczą?? Czy niekoniecznie? Jaki topnik najlepiej kupić? oczywiście chodzi mi o tansze rzeczy bo tak jak mówię czasami będę tylko lutował. Kupiłem lutownicę 40w na allegro taką małą i cyna absolutnie sie nie topi. Nadaje sie do polutowania kabelków:) Widizłem lutownice na tym portalu z regulacją. 60w a temperatura ponoć od 200 do 500st . Może to wystrczy?

    • @MaksymilianParadys
      @MaksymilianParadys 10 หลายเดือนก่อน

      @@pewalig7 No właśnie, tylko do ksgera groty wypada skalibrować a jak się nie ma odpowiedniego miernika to tak naprawdę nie wiesz jaką temperaturę ma grot bo wyświetlacz może pokazać przekłamaną. Widać na filmie przygrzane gniazdo złącza klawiatury, pewnie ktoś (edit - doczytałem niżej, że to Ty) wcześniej próbował odlutować kondensator obok ;) Ja, po wlutowaniu kondensatora elektrolitycznego i obcięciu nóżek, poprawiam jeszcze luty aby tego cięcia nie było widać, zawsze mnie w technikum nauczyciel uczył, że lut powinien być gładki i błyszczący, wtedy masz pewność, że jest prawidłowo wykonany ;) Co do wykręcania kondensatorów... to zawsze jest kontrowersyjny temat... profesjonalny elektronik powie, że to zgroza, no ale trzeba mieć do tego dobre narzędzia aby być w stanie każdy wylutować ;)

    • @pewalig7
      @pewalig7  10 หลายเดือนก่อน

      @@MaksymilianParadys Co do grotów, to nie sprawdzałem faktycznej temperatury, muszę wziąć miernik i sprawdzić. W praktyce ustawiam temperaturę tak, aby dobrze się lutowało: cyna ładnie pokrywała spoinę, a jednocześnie nie utleniała się zanadto.
      Co do nieszczęsnego złącza od klawiatury: jak już wiele razy pisałem - musiałem jednocześnie ustawić światło (aby nie było cienia), kamerę (aby było coś widać), wstawić grot i cynę (wiadomo po co), i ostatecznie wszystko to widzieć (bo nie umiem lutować na ślepo). Po prostu za dużo rzeczy naraz, rękę za bardzo wygiąłem... i efekt jak widać. Na szczęście funkcjonowaniu złącza to nie zaszkodziło.
      A wystarczyło wyciąć ten kontrowersyjny fragment (to tylko 10 s w programie do edycji) :) . A teraz muszę się tłumaczyć... za to mam film pokazujący prawdziwą rzeczywistość, a nie lukrowaną.
      Wymieniłem kondensatory w wielu A1200 i A600, nigdy poza tym przypadkiem, nie przygrzałem złącza. No ale wtedy nie musiałem wpychać tam kamery.
      Być może zrobię kolejny film o kondensatorach :) ... a ten usunę. ;)
      Co do ukręcania - to brzmi strasznie: "ukręcanie" (chociaż są i tacy, którzy naprawdę ukręcają). Ja delikatnie obracam kondensatorem po kilka stopni prawo-lewo, aż pęknie nóżka kondensatora (nie spoina). Nigdy nie uszkodziłem padu stosując tę metodę, a wymieniłem setki kondensatorów. Jedyny raz, gdy urwałem pady, to przy zastosowaniu gorących szczypiec, ale płyta była w tak złym stanie, że każda metoda by je uszkodziła.

  • @Gandalf547
    @Gandalf547 8 หลายเดือนก่อน

    Dzięki za materiał. Pomny ostrzeżeń i świadomy zagrożeń jakiś czas temu dzięki niemu wykonałem recap jednej z moich A1200. Chodziło głównie o metodę usuwania starych kondensatorów SMD. Metoda prosta i skuteczna.
    Nawiążę jeszcze do jednej rzeczy, która mnie zainteresowała w tym materiale - klawiatura z A500.
    Wiele wskazuje, że w kolejnej A1200 padł mi procesor klawiatury, ale to jeszcze muszę potwierdzić.
    Czy rozwiązanie tu zastosowane(podobno na Aminecie) rozwiązuje problem z brakiem/chorą ceną tego układu?
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na efekt czyszczenia Amig "kopal(nia)nych".

    • @pewalig7
      @pewalig7  20 วันที่ผ่านมา +1

      Do A1200 powinno się dać założyć klawiaturę A500, bez MPU na płycie także

    • @Gandalf547
      @Gandalf547 20 วันที่ผ่านมา

      @@pewalig7 Świetna wiadomość. Jakaś podpowiedź? Bo manualnie temat ogarnę, ale wymyślanie sposobu na to raczej mnie przerasta.

    • @pewalig7
      @pewalig7  20 วันที่ผ่านมา

      @@Gandalf547 Po pierwsze, niektóre rewizje A1200 (konkretnie 2) mają złącze dla klawiatury A500: CN17
      Po drugie, popatrz na schemat A500 i A1200 (lub każdej innej Ami... za wyjątkiem CD32): z kontrolera klawiatury (w A1200 MPU na płycie, w A500 na płytce razem z klawiaturą) wychodzą dwa sygnały - KB_Clock i KB_Data, oba dają te sygnały do jednego z CIA, konkretnie U7. Musisz się z tymi dwoma sygnałami z klawiatury wpiąć gdziekolwiek na płycie A1200 np. w odpowiednie pady na pcb po wylutowaniu MPU. Oprócz tego klawiatura potrzebuje zasilania - 5V i GND wyciągasz skądkolwiek, też np. z miejsca po MPU (chip musiał być przecież zasilany). Jeszcze wypadałoby podpiąć KB_Reset (bez tego nie będzie resetu z klawiatury), on wchodzi do wielu układów, ale w tym wypadku najprościej będzie wpuścić go tam, gdzie powstaje w A1200 - w miejsce po MPU. Wg schematu masz te wszystkie rzeczy na padach po MPU: 14 - KB_Clock, 13 - KB_Data, 38 - KB_Reset, 4, 44 - VCC, 22 - GND
      Disclaimer - polecam każdemu samodzielne przestudiowanie schematu i skonfrontowanie tego z moimi wskazówkami. A potem przemyślane działanie! Za jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu nie biorę odpowiedzialności!!!

    • @Gandalf547
      @Gandalf547 19 วันที่ผ่านมา

      @@pewalig7 Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Treścią nawiązuje do zawartości artykułu "Klawiatura na smyczy" z PPA i z pewnością pomoże w moich bojach.🙂Zabieram się więc do studiowania schematów.
      Jak uszkodzę cokolwiek (bardziej), to sam, więc pretensje mogę mieć tylko do siebie, ale rozumiem zabezpieczającą klauzulę.
      Pozdrawiam serdecznie.

  • @ANKH123
    @ANKH123 9 หลายเดือนก่อน

    mi się udało uszkodzić kiedyś ścieżkę przy złączu klawiatury w A1200 ale naprawiłem jakoś i wszystko działa... Ogólnie amiga1200 ma naprawdę słaby laminat ścieżeczek...

  • @mojs3243
    @mojs3243 2 ปีที่แล้ว +1

    Co to za dopalacze w tej ami 1200? Mam golasa 1200 i chcial bym ja uzbroić w coś co wystarczy na odpalanie whdload i gier spod niego. Nie chodzi mi o dooma itp wymagające gry, bardziej o kompatybilność i wygodę Podobno gry z ami 500 maja problemy na a 1200, chyba że jest sposób żeby to obejść i uruchamiać je też z goteca, to może sama pamięć wystarczy?

    • @pewalig7
      @pewalig7  2 ปีที่แล้ว

      Karta to MTEC1230LC. Nie polecam, jest dosyć wolna i ma tylko 4 MB RAM. Z drugiej strony jest jednak trochę szybsza od samego tylko rozszerzenia fast. Co do WHDLoad, to większość gier powinna spokojnie chodzić z 4 MB fast. Jeśli chodzi o kompatybilność, to WHDLoad jest najlepszym rozwiązaniem, używanie tylko Goteka wymagałoby założenia kickstartu 1.3, bo wiele starych gier nie chodzi z wyższymi, a i tak część nie chodziłaby jak trzeba, bo (1) AGA i (2) 68EC020. WHDLoad omija wszystkie te problemy.

    • @mojs3243
      @mojs3243 2 ปีที่แล้ว

      @@pewalig7 a co byś polecał w podobnej cenie? Bo to przynajmniej nowa konstrukcja, a wydawanie 2 tyś to jednak nie dla mnie

    • @mojs3243
      @mojs3243 2 ปีที่แล้ว

      @@pewalig7 czy karta
      TF 1230, teraz widze jedną na alle..ro za 700, ma sens? bez procka gość napisał i teraz nie bardzo rozuniem jesli karta turbo ale bez procka to w zasadzie jak rozszerzenie pamięci i czy to będzie działać bez procesora tak w ogóle?

    • @Brtu_Bartek
      @Brtu_Bartek 2 ปีที่แล้ว

      @@mojs3243 procek musisz wsadzić swój (kupić, wyjąć z inne karty etc)

  • @xawexii8159
    @xawexii8159 12 วันที่ผ่านมา

    Można zastosować kondensatory polimerowe. Czas pacy to 50 000 godzin. Te małe okrągłe smd to własnie takie. Najsłabsze to elektrolty te duże.

    • @pewalig7
      @pewalig7  12 วันที่ผ่านมา

      W moim filmie wlutowane są właśnie polimerowe. Zarówno te duże THT, jak i mniejsze SMD. Najmniejsze to ceramiki, ale one akurat nie wylewają :)

  • @MrBwalecki
    @MrBwalecki 9 หลายเดือนก่อน

    No trochę chyba bez sensu, recap robimy elektrolitom, jaki jest sens wymiany kontestatorów ceramicznych czy innych?

    • @pewalig7
      @pewalig7  6 หลายเดือนก่อน

      Ja wymieniam te mniejsze elektrolity na ceramiczne, bo dzisiaj są takie produkowane (kiedyś nie było), są o wiele trwalsze, a doświadczenie wskazuje, że ich wlutowanie w miejsce oryginalnych elektrolitów nie daje żadnych niekorzystnych efektów.

  • @shakal615234
    @shakal615234 7 หลายเดือนก่อน

    Jaki dokładnie ten flux ? jakaś nazwa oznaczenie ?

    • @pewalig7
      @pewalig7  21 วันที่ผ่านมา

      Future Hf Rework Jelly Flux Warton

  • @perinoid
    @perinoid 2 ปีที่แล้ว +1

    Ała... Nie, zdecydowanie nie. Kręcenie kondensatorami na płycie zdrowej to nie jest duży problem ale jeśli kondensator wylał i podgryzł pady i płytę to jest więcej jak 100% szansy, że pady ulegną zniszczeniu. Już lepiej ostrymi cęgami przeciąć bo wtedy można go usunąć a nogi dalej odlutować jak na filmie.A najlepiej użyć właściwych narzędzi do wylutowania (końcówki pęsetowej do lutownicy).

    • @pewalig7
      @pewalig7  2 ปีที่แล้ว +7

      Jak masz nadżarte ścieżki to żadne gorące szczypce nie pomogą. Usunąłem setki kondensatorów techniką ukręcania i nigdy nie uszkodziłem pada. Tylko trzeba to robić z wyczuciem i delikatnie, a nie "na rympał".
      Zdaje sobie sprawę, że technika ukręcania jest ryzykowna, ale metody na gorąco też są ryzykowne na uszkodzonej PCB i drutowania trudno uniknąć. Wielu znajomych używa techniki ukręcania z powodzeniem, jednak najlepiej używać tej techniki którą dobrze znamy i mamy opanowaną. Ja ukręcam. :)

  • @jarekboniek
    @jarekboniek ปีที่แล้ว +1

    Super film ale gniazdo tasmy klawiatury przytopiłeś :-/

    • @pewalig7
      @pewalig7  ปีที่แล้ว +1

      No niestety, lutowanie tak, aby nie zasłaniać sobie widoku dla kamery, jednocześnie z możliwością bezpośredniej obserwacji tego, co robię z lutownicą, okazało się niewykonalne bez strat.