- 14
- 63 691
Retrokomputery Piotr Waligórski
Poland
เข้าร่วมเมื่อ 26 เม.ย. 2011
Minimig - część druga, czyli dodajemy Pistorm
W filmie pokazuję komputer minimig rev. 1.97, jest to projekt do samodzielnego złożenia, klon Amigi 500, gdzie chipset zaimplementowany jest w układzie FPGA, zaś CPU i pamięć są "prawdziwe". Jest kontynuacja pierwszego filmu o minimigu, tym razem do minimiga podłączony jest pistorm.
มุมมอง: 571
วีดีโอ
Minimig - część pierwsza
มุมมอง 1.6Kหลายเดือนก่อน
W filmie pokazuję komputer minimig rev. 1.97, jest to projekt do samodzielnego złożenia, klon Amigi 500, gdzie chipset zaimplementowany jest w układzie FPGA, zaś CPU i pamięć są "prawdziwe". W komputerku tym można również użyć kart turbo dla Amigi 500, co również pokazuje film. muzyka: Dubush Miaw from Pixabay Music Unlimited from Pixabay music_for_video from Pixabay
Amiga Spitfire - prosta karta turbo dla A500 (SF500)
มุมมอง 1.6K4 หลายเดือนก่อน
Amiga Spitfire - projekt autorstwa J. Bilandera: github.com/jbilander/SF500 8 MB Fast RAM autobootujący kontroler IDE 14/7 MHz 68000/68010
Amiga from a coal mine
มุมมอง 4.4Kปีที่แล้ว
Unboxing paczki z bardzo zdemolowanym sprzętem retrokomputerowym (Amiga, Atari, Commodore), wszystko do renowacji.
68030TK v2 - even more good
มุมมอง 9K2 ปีที่แล้ว
Ulepszenia karty 68030TK v2 (autor projektu Matthias Heinrichs aka Matze): - więcej pamięci (128 MB) - montaż na zewnątrz komputera (Lazarustorm) - przyspieszenie IDE (Maprom) - przetaktowanie CPU Link do programu MapROM: gitlab.com/scratje/maprom020
Fast turbo card for the Amiga 500 - 68030TK
มุมมอง 8K2 ปีที่แล้ว
Karta turbo z procesorem 68030 taktowanym do 60 MHz, koprocesor arytmetyczny, 64 MB pamięci, kontroler IDE. Wszystko do samodzielnego montażu dzięki temu, że autor projektu (Matthias Heinrichs) udostępnił go za darmo. Nowość - styczeń 2022!
We replace the capacitors in an Amiga 1200
มุมมอง 7K3 ปีที่แล้ว
W filmie pokazuję w jaki sposób wymieniam kondensatory w A1200, nie jest to ani podręcznik, ani samouczek, raczej pokazanie mojego sposobu na wykonanie tego ważnego zabiegu konserwacyjnego retrokomputerów. Nie biorę odpowiedzialności za skutki nieprzemyślanych działań, w razie pytań proszę o komentarze/maile (pewalig7@gmail.com)
ZZ9000 - karta graficzna dla Amigi. Unboxing i pierwsze wrażenia.
มุมมอง 3.4K3 ปีที่แล้ว
Karta ZZ9000 to produkt niemieckiej formy MNT, oferuje dobre osiągi i duże możliwości, w tym kilka niespotykanych w kartach graficznych dla Amigi. Pierwsza część cyklu o tej karcie: wyciągnięcie z pudełka i zainstalowanie w komputerze - Amidze 4000TX.
CDTV-RAM-IDE - świetne rozszerzenie dla Amigi 500
มุมมอง 5K3 ปีที่แล้ว
Rozszerzenie pamięci Fast o 8 MB i kontroler twardego dysku IDE dla Amigi 500, 1000, 2000 i CDTV. Do samodzielnego montażu (DIY). Dobre, niedrogie i fajne. Autor projektu: Matthias "Matze" Heinrichs Lutowanie - moje :)
Review of the turbo card for the Amiga 500 - 68EC020-TK
มุมมอง 10K3 ปีที่แล้ว
W filmie omawiam oraz pokazuję w działaniu kartę 68EC020. Jest to karta z procesorem 68EC020, pamięcią fast i kontrolerem IDE, przyspiesza Amigę 500 kilkanaście razy. Projekt jest autorstwa Matthiasa Heinrichsa (Matze), dokumentacja do ściągnięcia ze strony gitlab.com/MHeinrichs/68EC020-TK Moim zdaniem jest to najlepsza karta turbo do A500... przynajmniej z tych, które można wykonać samemu.
Karta graficzna Picasso II++ w wersji Matze
มุมมอง 3.9K9 ปีที่แล้ว
Karta Picasso II jest oryginalną konstrukcją autorstwa Georga Brauna, wykonaną w ramach projektu GBA1000 (polecam obejrzenie moich poprzednich prezentacji). Posiada ona mniej pamięci graficznej (2 MB) niż poprzedniczka (4 MB), mniej elementów składowych, za to jej płytka bezproblemowo mieści się w dużej Amidze. W filmie zainstalowana jest w Amidze 2000, 68030 25 MHz, 4 MB Fast RAM, Indivision E...
GBA1000 z 68060 i kartą graficzną w działaniu
มุมมอง 4.9K9 ปีที่แล้ว
Płyta GBA1000 - amatorski klon amigi, procesor 68060 50 MHz na pokładzie, 72 MB Fast RAM, karta graficzna Picasso II , Thylacine USB.
GBA1000 z 68060 i kartą graficzą
มุมมอง 2.2K9 ปีที่แล้ว
Komputer GBA1000, klon Amigi wykonany według projektu Georga Brauna. Obecna konfiguracja to płyta GBA1000, karta procesorowa z 68060 50 MHz i 64 MB RAM, karta graficzna Picasso II i karta USB Thylacine.
GBA1000 - demonstracja nr 1
มุมมอง 2.7K10 ปีที่แล้ว
GBA1000 to amatorski projekt autorstwa Georga Brauna www.gb97816.homepage.t-online.de/ , jest to płyta główna do komputera Amiga 1000, zawiera układy specjalizowane ECS (Amiga 500 , 600, 3000), procesor 68030 50 MHz z koprocesorem arytmetycznym, kontroler twardego dysku, Flicker-Fixer, 2 MB chip RAM i 8 MB fast ram, slot Zorro II i jeszcze kilka innych fajnych rzeczy. Pełna dokumentacja na zali...
Dopalanie A500 jest trochę bez sensu. Szybszy CPU nie da nam większej rozdzielczości czy liczby kolorów chyba, że tylko liczymy i grafika/dźwięk nie ma dla nas znaczenia.
Aaaa, bo zapomnialem dodac. PiStorm z Emu68 emuluje **tylko** CPU. Reszta peryferiow **nie jest** emulowana tylko posiada sterowniki pod m68k dla AmigaOS do odpowiednich kawalkow sprzetu. Karta graficzna, microSD, WiFi czy i2c to sa normalne amigowe sterowniki do ficzycznei istniejacego (nie emulowanego) sprzetu.
Dzięki za informacje, podobno pracujesz nad sterownikiem do USB w RPi, prawda? Z USB to byłaby już pełnia szczęścia. Małe pytanko z innej beczki, porównując zachowanie pod AmigaOS grafiki w RPi odnoszę wrażenie, że niektóre funkcje tej karty działają zauważalnie wolniej niż np. w dużo wolniejszej Picasso II++ (na GD5434). Nie pamiętam dokładnie, ale było to m.in. scrollowanie tekstu (jakby co mogę zrobić testy porównawcze). Czy to rzeczywiście nie jest obsługiwane sprzętowo, czy mam coś źle ustawione? Mam najnowsze Picasso 96 od Jensa.
@@pewalig7 co do USB to jeszcze nie. Jest w planach ale najpierw bardziej palące rzeczy, jak choćby PiStorm16, dokończenie wifi i sterownik ethernet do CM4/Pi4. USB będzie upierdliwe, bo to jest kontroler dwc2 - taki dziwny wynalazek dla rynku embedded. A jeśli chodzi o grafikę, to na chwile obecna tam nie ma jeszcze w ogóle akceleracji - wszystko robi kod pod 68k. W przyszłości będzie akceleracja kopiowania bloków pamięci i pare innych rzeczy łącznie z overlayem. Wszystko jest na liście TODO, niestety wolny czas, a raczej jego braki, jest największym ograniczeniem.
Gloom w końcu działa jak należy 👍🏻 Super sprzęt, jak ktoś nie jest amigowym purystą 😏
Trudno być purystą, gdy chipset siedzi w FPGA ;)
Bardzo zgrabne rozwiązanie pokazane w jeszcze bardziej zgrabny sposób. Dzięki! 👍
Używasz Pistorm na codzień ? Zastanawiam się Pistorm w Amidze zapewnia większą stabilność niż np Malinka z Amiberry (100% emulacji). Osobiście używam Rpi4 z Amiberry i niestety częste są sytuację, że odpalam jakieś demo i crashuje, albo muszę ciągle włączać i wyłączać JIT dla większej kompatybilności.
Nie wiem jak jest z kompatybilnością w demach, bo niezbyt często odpalam. Jeśli chodzi o gry, to jest nieźle, jedyny na razie wyjątek to Hybris, gdzie pojawiały się glitche na ekranie. Jednak odpalenie programiku konfigurującego Pistorma (nie pamiętam jego nazwy) i ustawienie "wait for bllitter" rozwiązuje problem, wszystko to robi się z poziomu AmigaOS i nie trzeba żadnego resetu. Obecnie odpalam minimiga z pistormem dosyć często.
w przypadku Emu68 i PiStorma nie da się wyłączyć JIT-a, bo Emu68 tylko z JIT-a się składa. Ale można go dość dowolnie konfigurować w czasie rzeczywistym (EmuControl) co pozwala na dość swobodne dopasowanie do starych gier i dem. Ponadto grupa użytkowników przetestowała setki starych gier i dem i zrobiła Baze danych tych ustawień. Na koniec napisali tools który automatycznie wykrywa co jest uruchamiane pod whdload i automatycznie aplikuje te parametry.
Właśnie, programik nazywa się EmuControl, nie ma to jak wyjaśnienia od samego twórcy :) Dzięki.
Czy mógłbyś pokazać jak działa na pistorm Quake1&2, widziałem, że masz Nemac IV na hdd.
Tak, ale to by trzeba oczywiście zrobić osobny film :) Nemac działa dobrze, Quake nie sprawdzałem, muszę znaleźć jakąś instalkę (chyba mam na GBA1000)
Zajebiscie czekałem na ten film pozdrawiam franc/ Dark Team ogolnie to widzielismy sie na ostatnim party w Chełm :)
Pamiętam... to i bohatera tego filmu też widziałeś na żywo :)
Skoro to emulacja sprzętowa to czemu nie zdecydowano się na USB czy HDMI, zamiast PS2 czy VGA
Myślę, że dlatego iż minimig z tego filmu (1.97) łączy na jednej płytce wszystko co od początku dorobiono do oryginalnego projektu (więcej RAM, ARM controler), ale sam rdzeń to ten sam minimig z 2005 roku na starym już układzie Spartan 3. I po pierwsze wtedy (w 2005) ani HDMI, ani USB nie były tak popularne jak dziś (za to VGA i PS2 były), a po drugie Spartan 3 nie pozwala na bezpośrednią obsługę HDMI, czy USB.
Cześć Wali, chociaż temat 'pół emulatora' nie interesuje mnie jako fana starych komputerów, mimo to złożenie go i odpalenie na pewno daje satysfakcję. Druga strona jest taka, kto z nas nie czeka na 68060 w FGA za normalne pieniądze, czy odtworzonego Agnusa 2MB. Film bardzo fajny przede wszystkim komentarz naturalny, bez przygotowania bardzo płynny. Sam kiedyś nagrałem film ale za dużo było yyy ,aaa,iiii . Pozdrawiam i czekam na więcej. 👍
Cześc, ten tearting na scrollu w grze Apidya to tak serio wygląda czy to kwestia nagrania? Bo to chyba nie było tak w oryginale..
W oryginale jest bardziej płynnie. Nie wiem dlaczego tak wychodzi... niby było grabowane w 50 fps.
Terminal + emulator = 200 zł i mniejszy wstyd.
Niemieckie filmy "przygodowe" + trochę intymności = 0 zł i brak wydatków na dziewczynę
dzięki za film!
Zajebiście pozdrawiam Franc / Dark Team jest szansa na kupno całości ale z pistormem ???
Dziękuję - mi też się komputerek podoba :) Nie podejmę się budowy na zamówienie - zbyt duży projekt, zbyt mało wolnego czasu. Służę pomocą przy składaniu, kupnie części. Póki co mam na zbyciu trzy płytki drukowane... bo jak wiadomo jlcpcb nie robi mniej niż pięć. Piszcie na mój e-mail. Firma udostępniająca projekt sprzedaje złożone egzemplarze, jak na teraz (30.10.2024) mają dwie sztuki: www.minimig.ca/ Oni nawet oferują tam rev. 1.98, której dokumentacja nie jest udostępniona, ale różni się ona tylko dodanym gniazdem na płycie do modułu wi-fi. Ale to samo można mieć po założeniu pistorma, więc bez żalu.
Ile taki komplecik kosztuje te dwa rzeczy co na filmie i czy do zrobienia przez Pana.?
Świetny film jak zawsze .. Pozdrawiam.
Też chcę takiego kolegę!!!😁
Jak zobaczyłem kartę CF na "srajtaśmie" to jakbym moją otworzył😁 Świetny film, tylko trzeba mieć spokojne ręce👍 Pozdrawiam!
Z ciekawości: jaki to topnik? Używam, ale się przyzwyczaiłem do past lutowniczych a tej jest łatwiejszy w aplikacji. Drugie pytanie jest dla ważniejsze 🙂 - czy Spitfire poprawnie pracuje w A500+ z 1MB CHIP Ram? Powinien, ale co szkodzi spytać.
topnik Warton Future Hf Rework Jelly Flux Spitfire poprawnie pracuje przy 1MB chip RAM, na filmie działał na A500 z 2 MB chip RAM
@@pewalig7 Dziękuję!
Ze swojego skromnego doświadczenia wiem, że nieprzemycie płytki izopropanolem po lutowaniu może powodować zwarcia
Zależy od rodzaju użytego topnika, jeżeli jest zbyt kwaśny, to może spowodować korozję i w dalszej kolejności zwarcie. Niezależnie od rodzaju topnika, ja swoje płytki myję w myjce ultradźwiękowej kolejno w: izopropanol, woda, jeszcze raz izopropanol (co by usunąć resztki wody). Oczywiście robię to po ostatecznym uruchomieniu układu.
Można zastosować kondensatory polimerowe. Czas pacy to 50 000 godzin. Te małe okrągłe smd to własnie takie. Najsłabsze to elektrolty te duże.
W moim filmie wlutowane są właśnie polimerowe. Zarówno te duże THT, jak i mniejsze SMD. Najmniejsze to ceramiki, ale one akurat nie wylewają :)
No i elegancko!
Czy można taką kartę u pana zamówić
proszę o maila na pewalig7@gmail.com ... to podyskutujemy o tym
Super,dobra robota, pozdrawiam:)
Dzięki!
Bardzo dobry odcinek. Wreszcie ktoś pokazał składanie turbiacza do amigi. Walli7 jesteś świetny. Kto nie kocha Piotrusia ten pedal.
:)
Bardzo fajny materiał.
Ciekawa karta, tam gdzie mamy mało miejsca jak w CDTV, czy tam gdzie wymagany jest 68000 jak np. w Music-X. Program zaawansowany a działa idealnie na tym procku z kick 1.3. Pozdrawiam
Racja, plusem karty są niewielkie wymiary...
U Pana zawsze konkret filmy .Jest ich nie wiele ale z jaka zawartością. Z chęcią bym zobaczył jeszcze jakieś filmy z napraw retro komputerów . Bo tego w naszym języku jest jak na lekarstwo .Pozdrawiam
Pomysły są, materiał sprzętowy jest... tylko czasu nie ma. Ale postaram się coś niedługo wrzucić. Dziękuję za komentarz. :)
Sprawy sprzętowe i A500 to tematy, które są na końcu listy moich amigowych zainteresowań. A nawet wręcz poza tą listą. 😃 Ale Wali zawsze ciekawie opowiada więc oglądam z niekłamaną przyjemnością pomimo tego, że niewiele rozumiem. 😃
Mam to samo :)
@@noraretrouciech Ja to wręcz czuję lęk gdy widzę włączoną lutownicę. :) To mogłaby być sprawa dla psychologa. ;)
Taka nowa Proteine :)
W sumie tak. Tylko dużo mniejsza.
Bardzo cicho nagrane.
widać mam za dobre słuchawki, bo wydawało mi się, że jest OK... chyba nie ma sensu wrzucać jeszcze raz (ale zobaczymy :) )
Potrzebuje do cdtv jaki email do pana chciałem kupić
da się ogarnąć :)
Bardzo dobry materiał, super szybka i dopracowana karta 030 dla Amigi. Ciekawi mnie, czy jest możliwość podłączenie CD-ROM-u poprzez złącze IDE? Chyba ten kontroler nie jest w stanie usłużyć CD, ale mogę się mylić. Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.
z tego co słyszałem, to ani oktagon.device, ani oktapussy nie obsługują CD-ROMu... ale niedawno pojawił się LIDE.device, który obsługuje CD, a można go zastosować zamiast tych dwóch sterowników. Sprawdzałem w Zorro-LAN-IDE (też autorstwa Matze) i tam z LIDE CD-ROM działa... sprawdzę i dam znać :)
@@pewalig7 Ciekawe, sam chętnie przetestuje. Planuje dla swojej A500+ nową obudowę Checkmate a1500+ wraz z kartą TK2 68030. Jest tam sporo miejsca, więc wykorzystam mostek zorro dla karty graficznej (dostępne jedno złącze zorro II + przedłużenie bocznego złącza A500+) oraz chciałem dołożyć cd-rom. Chce mieć bardzo szybką i realną 030. Sprawdziłem, mój procesor działa stabilnie w karcie TK2 na 60MHz. Pozdrawiam
Ja przeszedłem na HDMI z Indivision. Zaraz po zakupie usunąłem całą sekcję analog video. Modulator, Kompozyt i Video port. Oraz wszystkie kondensatory, rezystory i układy U30 i U12. Teraz zrobiło się jakoś czysto na płycie obok sekcji zasilania 😅😆 Btw. jeżeli usunąłeś modulator to nie potrzebujesz kondensatorów C239, C235 i rezystorów R237, R238, R236.
w sumie racja... jakoś tak z rozpędu poszło ;)
Miksol melduje się na kanale :)
I vice versa :)
0:40 - Funkcja karty sieciowej ??? Działa sieć czy nie ? A jak działa to z jaką prędkością ?
Działa sieć, nie używam sieci przy użyciu tej karty (bo używam karty Zorro-LAN-IDE), ale na Amidze karty sieciowe wyciągają transmisje 1-2 MB/s. Nic więcej w przypadku Amigi nie trzeba.
@@pewalig7 Dzięki!
I was lucky I found this. I was thinking about one of the TF boards, but they all seemed to be lacking either significant RAM or a CoProcessor. Well worth the money.
In my opinion, cards from Matze are better than ones from TF, they are little bit more complicated, but they are more stable and have more extra features like FPU.
Procesory 68k chyba nie są już produkowane?
Sprawdziłem, produkuje je NXP
Niektóre są produkowane, ale kupno nowego to spory wydatek. O wiele prościej kupować na "popularnych platformach sprzedażowych". Jest w czym wybierać :)
Jaki dokładnie ten flux ? jakaś nazwa oznaczenie ?
Future Hf Rework Jelly Flux Warton
👉 Sprzęt wyjechał z gruby, z poziomu sześset. 👍
Witam. Czy posiada Pan jeszcze te karty i ewentualnie czas na złożenie jednej ?
Proszę pisać na pewalig7@gmail.com
Dzięki za materiał. Pomny ostrzeżeń i świadomy zagrożeń jakiś czas temu dzięki niemu wykonałem recap jednej z moich A1200. Chodziło głównie o metodę usuwania starych kondensatorów SMD. Metoda prosta i skuteczna. Nawiążę jeszcze do jednej rzeczy, która mnie zainteresowała w tym materiale - klawiatura z A500. Wiele wskazuje, że w kolejnej A1200 padł mi procesor klawiatury, ale to jeszcze muszę potwierdzić. Czy rozwiązanie tu zastosowane(podobno na Aminecie) rozwiązuje problem z brakiem/chorą ceną tego układu? Pozdrawiam serdecznie i czekam na efekt czyszczenia Amig "kopal(nia)nych".
Do A1200 powinno się dać założyć klawiaturę A500, bez MPU na płycie także
@@pewalig7 Świetna wiadomość. Jakaś podpowiedź? Bo manualnie temat ogarnę, ale wymyślanie sposobu na to raczej mnie przerasta.
@@Gandalf547 Po pierwsze, niektóre rewizje A1200 (konkretnie 2) mają złącze dla klawiatury A500: CN17 Po drugie, popatrz na schemat A500 i A1200 (lub każdej innej Ami... za wyjątkiem CD32): z kontrolera klawiatury (w A1200 MPU na płycie, w A500 na płytce razem z klawiaturą) wychodzą dwa sygnały - KB_Clock i KB_Data, oba dają te sygnały do jednego z CIA, konkretnie U7. Musisz się z tymi dwoma sygnałami z klawiatury wpiąć gdziekolwiek na płycie A1200 np. w odpowiednie pady na pcb po wylutowaniu MPU. Oprócz tego klawiatura potrzebuje zasilania - 5V i GND wyciągasz skądkolwiek, też np. z miejsca po MPU (chip musiał być przecież zasilany). Jeszcze wypadałoby podpiąć KB_Reset (bez tego nie będzie resetu z klawiatury), on wchodzi do wielu układów, ale w tym wypadku najprościej będzie wpuścić go tam, gdzie powstaje w A1200 - w miejsce po MPU. Wg schematu masz te wszystkie rzeczy na padach po MPU: 14 - KB_Clock, 13 - KB_Data, 38 - KB_Reset, 4, 44 - VCC, 22 - GND Disclaimer - polecam każdemu samodzielne przestudiowanie schematu i skonfrontowanie tego z moimi wskazówkami. A potem przemyślane działanie! Za jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu nie biorę odpowiedzialności!!!
@@pewalig7 Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Treścią nawiązuje do zawartości artykułu "Klawiatura na smyczy" z PPA i z pewnością pomoże w moich bojach.🙂Zabieram się więc do studiowania schematów. Jak uszkodzę cokolwiek (bardziej), to sam, więc pretensje mogę mieć tylko do siebie, ale rozumiem zabezpieczającą klauzulę. Pozdrawiam serdecznie.
Może Voodoo 3000 na PCI ? Mam taką 😊
Czemu nie... tylko jak podpiąć kartę PCI do A500? :) Byłoby fajnie....
haha uwalona jak górnicy z przodka :D
mi się udało uszkodzić kiedyś ścieżkę przy złączu klawiatury w A1200 ale naprawiłem jakoś i wszystko działa... Ogólnie amiga1200 ma naprawdę słaby laminat ścieżeczek...
fajny film i dobra metoda wyjmowania starych kondków...
No trochę chyba bez sensu, recap robimy elektrolitom, jaki jest sens wymiany kontestatorów ceramicznych czy innych?
Ja wymieniam te mniejsze elektrolity na ceramiczne, bo dzisiaj są takie produkowane (kiedyś nie było), są o wiele trwalsze, a doświadczenie wskazuje, że ich wlutowanie w miejsce oryginalnych elektrolitów nie daje żadnych niekorzystnych efektów.
Kopali bitcoiny zanim bylo to modne i to jeszcze na amidze heh prawdziwi pionierzy
Fajny Filmik
Amiga z kopali? Nie widziałem, że do krypto używało się amig