@@PoprostuGrzymkowski Gmina Łyse, miejscowość Łączki. I taka mała ciekawostka, że wieś Łączki jest najdalej na północ położoną wsią województwa Mazowieckiego.
My family is from Jeglijowiec, southwest of Kadzidlo. I visited Jeglijowiec with my grandmother in 1975 and remember many of these items in this program. Electricity only came to this village in the spring of 1975, so everything was still done by hand. Since Poland joined the EU, I heard that Jeglijowiec has now completely changed and is now hooked up to the internet. There were beautiful people there then and I had a wonderful time with good memories. I am the grandson of Eleanor Berk of Jeglijowiec (1909-1999). Greetings from Saint Paul, Minnesota, USA. :)
Right now Poland is one of the most modern countries in whole EU. Great roads, well educated people and so many other advantages. You sould visit Poland again as soon as posible :)
@@PoprostuGrzymkowski - I plan to visit when I retire in 2025/6, bringing my nieces and nephews to visit our relatives in Kupie land. It would be a big shock for me when I see Poland again. You also have one of the strongest militaries of all of NATO now. I was very proud of my Polish Brethren in taking in the Ukrainian refugees at the beginning of the war - and then going over the border to (unofficially) join the fighting. I told some Ukrainian friends here that: "There are five-year-old Polish school girls that can field strip a Kalashnikov who want to join in on the fighting". We have a score to settle with them as well. :)
@@daniel19803678 - My grandfather was from Kolno. He left for America before the war, and I heard that *very* few people from Kolno survived. Maybe only "10". His last name was Pesklo/Pisklo.
Moja Mama urodziła się w Myszyńcu, a wychowała w Łysych. Lubię tam jeździć, ale teraz już głównie na cmentarz do dziadków, pradziadków i prapradziadków. W sobotę znowu tam jadę. Dzięki za fajny filmik, pozdrawiam 🙂
Pradziadek powtarzał, że w starych czasach ojciec wieszał synowi worek z chlebem na najwyższej gałęzi drzewa, dawał jedna kule i muszkiet. Jeśli młody trafił to jadł kolację
Cześć Grzymkowski 😊 Masz świetne filmy🎬🎥 Oglądaliśmy wczoraj "produkty" wiedeńskie - bardzo dobre. I szkoda wielka, że tak dobre filmy mają stosunkowo tak niewiele wyświetleń 🤯 Bardzo nie lubię za to TH-cam. Zostawiam suba, będę wspierać 😊❤️ Serdeczne pozdrowienia. Asia Karpińska (moja babcia jest KURPIANKĄ - mój mąż mówi, że po niej mam "honor droższy niż pieniądze" 🙈)
Wow…ale miły komentarz. Dziękuje :) No cóż…faktycznie Yt nie za bardzo chce obecnie promować małe kanały. Algorytmy są brutalne. Jednak każdy komentarz podnosi trochę te bezwględna maszynę. Dlatego tym bardziej dziękuje :)
Nie spodziewałem się, że z takim zaciekawieniem będę oglądał ten vlog. Fajnie opowiadasz a minuty uciekły mi jakoś za szybko ;) od dzisiaj będę obserwował i czekał na więcej. Pozdrówki
Dzięki wielkie :) Obiecuje będzie więcej ;) nie mogę się doczekać kiedy będę mógł nagrać vlog o Łomży. Czekam już tylko na remont starówki I świetna pogodę :)
Kurpie to stan umysłu. 2 lata temu przejeżdżając przez kurpiowska wieś, natknęłam się na ustawkę. Ziomki zamiast z maczetami, czy szalikami swoich ukochanych drużyn, szli na siebie z ogromnymi dechami i widłami 😅 moje rejony 🥰
Na Kurpie to się nawet królowie nie zapuszczali, regimenty wojska ginęły wraz z armatami. Podobno był kiedyś rodzaj kary, delikwenta wywożono w okolice Ostrołęki i zostawiano w lesie.
@@PoprostuGrzymkowski racja. Puszcze ze względu na niedostępność, wiele legend i mitów, dawały duża ochronę i pewną autonomię. Ziemia rzeczywiście nieciekawa ale las karmił i żywił. Polowania, wyrób miodu, zbieractwo różnych ziół, jagód, grzybów. Wydaje mi się, że tak źle nie było skoro nie ciekawiło ich co dzieje się poza puszcza. Odnośnie charakteru polecam wybrać się kiedyś na wesele w te rejony, wrażenia niezapomniane.
Polecam przyjechać na niedzielę palmową do Łysych. Ilość kolorów i te kilkumetrowe palmy to coś co warto zobaczyć. Tylko pobliska Biedronka przy kościele psuje całą otoczkę xd
Ufff.... odcinek bez maseczki - masoneczki ;-) Łapka w górę nr 7 jest ode mnie. Dzięki za bardzo dobry film. Co do przenikania się Kurpiów z Żydami, to ktoś musiał robić za bartnika, a ktoś za pośrednika ;-DDD Ale, ale.... w +/- 3:36 na ścianie pojawia się wycinanka - tzw leluja - czy nie przypomina ona czasem "drzewa życia" z kabały....? Bo do sosny to jakieś to to nie podobne. Uprzejmie załączam być może przydatne linki: pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Ch%C4%99tnik pl.wikipedia.org/wiki/Leluja pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tree_of_Life,_Medieval.jpg pl.wikipedia.org/wiki/Kaba%C5%82a Jak zobaczyłem dwa ptaki przy leluji to przypomniał mi się też standard jazzowy George Sheringa "Lullaby of Birdland" - w słowach do niego też są dwa "turtle doves" - mogą być symbolem wykupienia Chrystusa od stanu kapłaństwa... tu w wykonaniu Amy Winehouse w 0:28 : th-cam.com/video/cc0f0W9mePw/w-d-xo.html&ab_channel=Draper94 Link do anglowiki: en.wikipedia.org/wiki/European_turtle_dove#In_culture Ale może za dużo kojarzę.... Serdecznie pozdrawiam
Dosłownie snajperzy.W czasie Potopu Szwedzkiego Kurpie kładli setkami wojska szwedzkie gdyż byli doskonałymi strzelcami.Szwedzi na samo słowo Kurp mdleli ze strachu.
Rozsiadłwszy się wygodnie, popijając nektar Bogów niosący inspiracje dla śmiertelnych (kawę) i dając odpoczynek mym oczom od białej tablicy Photoshopa; zatopiłem się w świat, którego ani me oko nie widziało, ani me ucho nie słyszało... a widziało wiele, i słyszało także. Rozumiem skąd już były motywy kolorowe bodaj w czasie Euro 2012, teraz rozumiem ich genezę, za co wdzięczen jestem... niemniej czuję żal do siebie, że dopiero teraz to zrozumiałem. Zastanawia mnie natomiast inna rzecz, wysokość domów drewnianych, widziałem w Pulii we Włoszech "małe domki" zachowane sprzed kilkuset lat, które dzisiaj są określane jako "urocze", acz pokazują fakt, jak bardzo człowiek urósł przez tych kilka stuleci, niemniej drewniane domy czy to na Suwalszczyźnie, czy na Kurpiach, nie mają kilkuset lat, ad maximum 200? Zatem czemu tak niskie są te domy? Co do wejścia i niskich drzwi (właściwie wysokiej belce nad drzwiami) było to po to, aby wchodzący musiał na siłę skłaniać się wchodząc do domu, oddając cześć domownikom. Dość wymuszona forma kurtuazji - ale ja to jestem w stanie zrozumieć. Nie rozumiem wszelako, czemu tak niskie są pokoje vel izby... albo mieszkańcy urośli przez raptem 100 lat - circa 30 cm, albo te domy opadają w dół? Nie lubię dysonansu poznawczego, zatem byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi to wyeksplikował. I jeszcze jedno pytanie, jeśli łaska, zastanawia mnie, czy palmy (monumentalne) stanowiły jedyny wyraz sztuki kurpiowskiej o charakterze religijnym? Czy też można zauważyć np krucyfiksy wykonane w takiej formie etc... Na Kaszubach jest ciekawa sztuka panująca, choć ona ma głównie charakter drzewny - aczkolwiek forma kształtów, ozdobień - jest nawet podobna do tej kurpiowskiej, rekomenduję każdemu, póki jeszcze istnieją - ażeby zobaczyć kapliczki drewniane kaszubskie, wkomponowane w drzewa, które z każdym rokiem się starzeją i niszczeją, aby za ileś lat - użyźnić ziemie dając pokarm robakom. (Lajk naturalnie przyznany) Polecający się łaskawej pamięci, E. Welfendorff
"Nie rozumiem wszelako, czemu tak niskie są pokoje vel izby... albo mieszkańcy urośli przez raptem 100 lat - circa 30 cm, albo te domy opadają w dół?" Jeśli mogę się wtrącić między kawę, fotoszopa i zakąskę to myślę, że i jedno i drugie... Ludzie rzeczywiście urośli, a drewno zmienia swoje wymiary w niewielkim stopniu tylko wzdłuż słoja. W poprzek czasem pęcznieje, czasem się kurczy - w zależności od wilgoci. W budownictwie jest jeszcze poddane ciśnieniu konstrukcji ścian i dachu. Ukłony
@@janwege150277 Hmm, a zatem, jeśli można dodatkowe pytanie - z jakiego drzewa są budowane domy na Kurpiach i Suwalszczyźnie, że tak zmieniły swój "wymiar" w przeciągu 100-200 lat? Znam budownictwo drewniane, charakterystyczne dla gór - od Alp po Karpaty - i u nas nawet stare domy, drewniane, budowane.z bali dębowych, mające po 200 czasem 300 lat - in primis były budowane jako "wysokie" w porównaniu z domami na wschodzie Polski, in secundis, nie zmieniły one swego zbytnio wymiaru, oczywiście stropy i bele sa z czasem albo usprawniane, albo wymieniane, niemniej wysokość pokoi jest prawdopodobnie podobna do oryginału.
Dzięki za komentarz. Jako ludzie uroslismy w ciągu kilkudziesięciu lat. Lepsze odżywianie, brak chorób, lepsza służba zdrowia itd. Choć temat jest szeroki jak Amazonka o ma ode ie tyle samo rozgałęzień ;)
@@elveanderwelfendorff67 Zapomniałem dodać, że oczywiście grunt również może osiadać. W górach, jeśli podłoże jest bardziej skaliste to już mniej. Poza tym budulec - jedno drewno może mieć więcej żywicy inne mniej - to powoduje naturalną impregnację. No i oczywiście sposób pozyskania surowca czyli drewna jest bardzo ważny. Widziałem materiał na ten temat na BaldTV pt "Księżycowe drewno" - aż nie mogę uwierzyć, że to może być prawdą - chodzi o to, że drewno pozyskane w odpowiednim czasie (wpływ grawitacyjny Księżyca) ma wyjątkową odporność na szkodniki i warunki zewnętrzne w tym ogień. Być może Kurpie były w jakiś sposób odcięte od tej wiedzy - tego nie potrafię powiedzieć. Nie potrafię też zweryfikować informacji na temat wpływu terminu ścinki, ale mi "kopara" opadła... Przykład był podczas pożaru Notre Dame w Paryżu. Drewno jakiego użyto do budowy konstrukcji dachu było wyjątkowo trudne do podpalenia... Wiedza na temat właściwości i sposobu budowy pewnie też nie było zbyt powszechna, bo budowniczowie (to wiem od Ewy Paweli) musieli mieć podstawowe święcenia.... Myślę, że więcej nie wiemy niż wiemy. Ale akurat górale na ciesielce się znają :-)
@@janwege150277 Nie jest tajemnicą i nigdy nią nie było (już Starożytni pisali o tym traktaty filozoficzne), że księżyc wpływa na ruchy wody morskiej i stan roślin a także płynów w organizmie; zatem ma znaczenie to, w jakiej fazie zostaje ścięty kwiat, czy drzewo, ba, do dziś np sok brzozowy (woda brzozowa) jest wydobywana w określonej fazie księżyca, ponoć wydobyta w złym okresie - może szkodzić, a nie leczyć. A co do gotyku, cóż, jest to styl wzięty od Templariuszy, którzy na Ziemi Świętej - zdominowanej przez Islam - miali dostęp zarówno do ich nauk jak i filozofii, a to ona zachowała w sobie starożytne mądrości (a potem dała zalążek do Renesansu - gdy upadł Konstantynopol i ci naukowcy uciekli do Italii ) zatem budowniczowie związani z Templariuszami - znali zasady budowy a la starożytnej stąd i znajomość odpowiedniego użycia drewna i jego obróbki. Hmm argument o słabej ziemi Mazowsza do budowy wysokich budynków stoi lekko w sprzeczności do drewnianych kościołów, które jeszcze stoją na tamtych ziemiach - zachowały swój WYSOKI charakter, zatem chyba odpowiedź na pytanie - czemu te domy są niskie - spowodowana jest tym, że to chłopskie chaty i może taki był wymóg? Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć, skoro dwory szlacheckie - również te drewniane - miały wysokie izby, kościoły drewniane są wysokie, to czemu chaty są niskie?
@@PoprostuGrzymkowski jest grupa młodych i starszych moi rodzice są w starszych a ja w młodych i teraz niewiadomo kiedy będą występy,bardziej występy są w lato
Fajnie i ciekawie pan prowadzi , dobry program oby tak dalej !! We mnie też płynie kurpiowska krew Prawnuk Adama Chętnika Tomasz Donatowicz.
Za wspieranie i promocję mojej rodzimej kultury leci sub i serdeczne podziękowanie ;)
Dziękuję za wsparcie :)
Jestem Kurpiem z dziada, pradziada. Jestem z tego dumny. Jedyny taki region w Polsce, gdzie ludzie się szanują, rozumieją i pomagają sobie nawzajem.
A skąd dokładnie?
@@PoprostuGrzymkowski Gmina Łyse, miejscowość Łączki. I taka mała ciekawostka, że wieś Łączki jest najdalej na północ położoną wsią województwa Mazowieckiego.
@@wojciechukasik2567 :)
Jek buł film o samych Kurpsiach, to moze zrobziłbyś i o Ostrołęce? Bóg zapłać za ten film kurpsioski ptoku!
Z wielką chęcią :)
👏🧡
Też byliśmy na Kurpiach :) Magiczne miejsce i wspaniali ludzie :)
Co fakt to fakt :)
Ja urodziłem się w Wykrocie.ciagle tęsknię za😢😢
Bóg zapłać ze nås łodziedził łapka za łodcinek ji zaprasamy cęściej!
Miło się to czyta :)
Mieszkam w sumie na Kurpiach i części tego co mówisz nie wiedziałem. Dziękuję Ci za ten film :)
Ależ proszę bardzo :)
My family is from Jeglijowiec, southwest of Kadzidlo. I visited Jeglijowiec with my grandmother in 1975 and remember many of these items in this program. Electricity only came to this village in the spring of 1975, so everything was still done by hand.
Since Poland joined the EU, I heard that Jeglijowiec has now completely changed and is now hooked up to the internet. There were beautiful people there then and I had a wonderful time with good memories.
I am the grandson of Eleanor Berk of Jeglijowiec (1909-1999). Greetings from Saint Paul, Minnesota, USA. :)
Right now Poland is one of the most modern countries in whole EU. Great roads, well educated people and so many other advantages. You sould visit Poland again as soon as posible :)
@@PoprostuGrzymkowski - I plan to visit when I retire in 2025/6, bringing my nieces and nephews to visit our relatives in Kupie land. It would be a big shock for me when I see Poland again.
You also have one of the strongest militaries of all of NATO now. I was very proud of my Polish Brethren in taking in the Ukrainian refugees at the beginning of the war - and then going over the border to (unofficially) join the fighting.
I told some Ukrainian friends here that: "There are five-year-old Polish school girls that can field strip a Kalashnikov who want to join in on the fighting". We have a score to settle with them as well. :)
Im from Kolno.
@@daniel19803678 - My grandfather was from Kolno. He left for America before the war, and I heard that *very* few people from Kolno survived. Maybe only "10". His last name was Pesklo/Pisklo.
,, Geneza Ludu Kurpiowskiego'' tytuł artykułu w internecie też warty poczytania o pochodzeniu Kurpii.
:)
Moja Mama urodziła się w Myszyńcu, a wychowała w Łysych. Lubię tam jeździć, ale teraz już głównie na cmentarz do dziadków, pradziadków i prapradziadków. W sobotę znowu tam jadę.
Dzięki za fajny filmik, pozdrawiam 🙂
Łyse
To super! :) robisz coś ciekawego w związku z tym? :)
Bardzo fajny vlog, krótko zwięźle, na temat, a przede wszystkim zachęca do odwiedzenia tych miejsc 👍
Bo są przepiękne :)
Jako Kurp, fajnie że tam wbiles, może troszkę świadomość Polaków o Kurpiach wzrośnie
Pradziadek powtarzał, że w starych czasach ojciec wieszał synowi worek z chlebem na najwyższej gałęzi drzewa, dawał jedna kule i muszkiet. Jeśli młody trafił to jadł kolację
Takie historie sa Swietne, ale szczerze powiedziawszy nie chialbym tego przezyc na własnej skórze ;)
Pięknie jest w tym skansenie
Cześć Grzymkowski 😊 Masz świetne filmy🎬🎥 Oglądaliśmy wczoraj "produkty" wiedeńskie - bardzo dobre. I szkoda wielka, że tak dobre filmy mają stosunkowo tak niewiele wyświetleń 🤯 Bardzo nie lubię za to TH-cam. Zostawiam suba, będę wspierać 😊❤️ Serdeczne pozdrowienia. Asia Karpińska (moja babcia jest KURPIANKĄ - mój mąż mówi, że po niej mam "honor droższy niż pieniądze" 🙈)
Wow…ale miły komentarz. Dziękuje :)
No cóż…faktycznie Yt nie za bardzo chce obecnie promować małe kanały. Algorytmy są brutalne. Jednak każdy komentarz podnosi trochę te bezwględna maszynę. Dlatego tym bardziej dziękuje :)
Nie spodziewałem się, że z takim zaciekawieniem będę oglądał ten vlog. Fajnie opowiadasz a minuty uciekły mi jakoś za szybko ;) od dzisiaj będę obserwował i czekał na więcej. Pozdrówki
Dzięki wielkie :) Obiecuje będzie więcej ;) nie mogę się doczekać kiedy będę mógł nagrać vlog o Łomży. Czekam już tylko na remont starówki I świetna pogodę :)
Kurpie to stan umysłu. 2 lata temu przejeżdżając przez kurpiowska wieś, natknęłam się na ustawkę. Ziomki zamiast z maczetami, czy szalikami swoich ukochanych drużyn, szli na siebie z ogromnymi dechami i widłami 😅 moje rejony 🥰
Wspaniale rejony :D
W moich rejonach rolę sieczną pełni siekiera, a rolę tarczy złapane za "kratę brony" - oczywiście kolcami na zewnątrz, w stronę przeciwnika... ;-)
U mnie na wsi koło Łowicza na stare rozczlapane buciska mówiło się kurpie☺
Kurpie w taki rozczłapanych chodzili ;)
Piekna opowieść, dziękuję, subskrybuję i czekam na więcej 👍🤗
Na pewno bedzie wiecej!! :)
Świetny materiał !
Ajm duing maj best :D
Ciekawy vlog fajnie się go ogląda! Lecisz dalej "czajnik"😀. Pozdrawiam
Dzięki wielkie. Staram się lecieć! ;)
Polecam książkę "Kolno na Mazowszu"Doskonale opisane Kurpie i region.Kurpie są zbliżeni z Mazurami.Kurpie i Mazury łączy rzeka Pisa.
Posiadam ;)
😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍 super Mateusz
:)))))))
Zapraszam do Łowicza i do skansenu w maurzycach☺
Postaram się wpaść ;)
Kolejny mega dobry film !!! No uwielbiam te vlogi ;)
Staram się :)
@@PoprostuGrzymkowski i widać :) świetnie to wychodzi
Kur…pie mi się podobały :D
Na Kurpie to się nawet królowie nie zapuszczali, regimenty wojska ginęły wraz z armatami. Podobno był kiedyś rodzaj kary, delikwenta wywożono w okolice Ostrołęki i zostawiano w lesie.
Bardzo trudne tereny. Bagniste, a ziemia pod uprawę słaba. Trzeba było mieć nie lada charakter żeby tam żyć :)
@@PoprostuGrzymkowski racja. Puszcze ze względu na niedostępność, wiele legend i mitów, dawały duża ochronę i pewną autonomię. Ziemia rzeczywiście nieciekawa ale las karmił i żywił. Polowania, wyrób miodu, zbieractwo różnych ziół, jagód, grzybów. Wydaje mi się, że tak źle nie było skoro nie ciekawiło ich co dzieje się poza puszcza. Odnośnie charakteru polecam wybrać się kiedyś na wesele w te rejony, wrażenia niezapomniane.
Byłem. Nawet sporo pamiętam :p
Kadzidło to moja dawna parafia. Tam się urodziłam i tam zostało moje serce 54 lata temu
:)
Kolejny udany film! :)
Dzięki ;)
Po dobry miód - wiadomo, trzeba jechać na Kurpie! ;)
Wiedzą jak robić :p
Warto wybrać się na miodobranie :)
@@martynamlynarczyk6835 trzeba będzie jechać ;)
Super. Czekam na kolejne materiały
No to już niebawem ;)
Polecam przyjechać na niedzielę palmową do Łysych. Ilość kolorów i te kilkumetrowe palmy to coś co warto zobaczyć. Tylko pobliska Biedronka przy kościele psuje całą otoczkę xd
Byłem wiele razy. Nie zawsze z kamerą ;)
Fajnie fajno ;) byłem tam byłem
Pełna profeska szkoda tylko ze tak krótko
Covid utrudnia realizację dłuższych materiałów ;)
Mateusz super opowiedziana i pokazana historia Kurpsiow 😁
Kurpsie są spoko! ;)
Moja mama pochodziła z Dawi tata z Łysych a zamieszkali po ślubie w Rucianem Nidzie. Ja urodziłem się w Piszu.
Czyi Kurp jak się patrzy :P
A ponad to za moim lasem w miejscowości Łączki w gminie Łyse, znajduje się granica, która graniczyła Niemcy z Polską.
:)
Koniecznie muszę odwiedzić Kurpiaków :)
Trza jechać! :)
No i namówił!
Czyli Alko będzie :P
Pozdrawiam - Kurpsianka
zitam na kanale :P
Kwiatuszek dla Szanownej Kurpsianki:
@--->>>>>>>----------------------
Kurpsianka... a to może Pani wie jak to jest z tą lelują i dwoma ptakami - jest z kabały, a ptaki z NT?
Ukłony
Pozdro z Oki
Pzdr :)
Ufff.... odcinek bez maseczki - masoneczki ;-)
Łapka w górę nr 7 jest ode mnie.
Dzięki za bardzo dobry film.
Co do przenikania się Kurpiów z Żydami, to ktoś musiał robić za bartnika, a ktoś za pośrednika ;-DDD
Ale, ale.... w +/- 3:36 na ścianie pojawia się wycinanka - tzw leluja - czy nie przypomina ona czasem "drzewa życia" z kabały....? Bo do sosny to jakieś to to nie podobne.
Uprzejmie załączam być może przydatne linki:
pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Ch%C4%99tnik
pl.wikipedia.org/wiki/Leluja
pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tree_of_Life,_Medieval.jpg
pl.wikipedia.org/wiki/Kaba%C5%82a
Jak zobaczyłem dwa ptaki przy leluji to przypomniał mi się też standard jazzowy George Sheringa "Lullaby of Birdland" - w słowach do niego też są dwa "turtle doves" - mogą być symbolem wykupienia Chrystusa od stanu kapłaństwa... tu w wykonaniu Amy Winehouse w 0:28 :
th-cam.com/video/cc0f0W9mePw/w-d-xo.html&ab_channel=Draper94
Link do anglowiki:
en.wikipedia.org/wiki/European_turtle_dove#In_culture
Ale może za dużo kojarzę....
Serdecznie pozdrawiam
Dzięki za serducho! :-)
Dzięki :) może w przyszłości będę starał się rozbudowywać te treści by mówić jeszcze bardziej szczegółowo? ;)
@@PoprostuGrzymkowski
Teraz też nie jest źle - ale ta leluja mnie na serio zaintrygowała... :-)
Mój Ojciec pochodził z kurpsi. Zawzięci? O siebzie i o ziań mówił mi hehe.
A skąd dokładnie?
Moja pra babcia mieszkala w charcibałdzie
Dosłownie snajperzy.W czasie Potopu Szwedzkiego Kurpie kładli setkami wojska szwedzkie gdyż byli doskonałymi strzelcami.Szwedzi na samo słowo Kurp mdleli ze strachu.
👍
:)
7:49 Ale żeby tak o stolicy nie wspomnieć?
muszę naprawić ten błąd następnym razem :)
Myszyniec...ech.
I ach ;)
@@PoprostuGrzymkowski w sumie to "ach" 😉
Rozsiadłwszy się wygodnie, popijając nektar Bogów niosący inspiracje dla śmiertelnych (kawę) i dając odpoczynek mym oczom od białej tablicy Photoshopa; zatopiłem się w świat, którego ani me oko nie widziało, ani me ucho nie słyszało... a widziało wiele, i słyszało także. Rozumiem skąd już były motywy kolorowe bodaj w czasie Euro 2012, teraz rozumiem ich genezę, za co wdzięczen jestem... niemniej czuję żal do siebie, że dopiero teraz to zrozumiałem. Zastanawia mnie natomiast inna rzecz, wysokość domów drewnianych, widziałem w Pulii we Włoszech "małe domki" zachowane sprzed kilkuset lat, które dzisiaj są określane jako "urocze", acz pokazują fakt, jak bardzo człowiek urósł przez tych kilka stuleci, niemniej drewniane domy czy to na Suwalszczyźnie, czy na Kurpiach, nie mają kilkuset lat, ad maximum 200? Zatem czemu tak niskie są te domy? Co do wejścia i niskich drzwi (właściwie wysokiej belce nad drzwiami) było to po to, aby wchodzący musiał na siłę skłaniać się wchodząc do domu, oddając cześć domownikom. Dość wymuszona forma kurtuazji - ale ja to jestem w stanie zrozumieć. Nie rozumiem wszelako, czemu tak niskie są pokoje vel izby... albo mieszkańcy urośli przez raptem 100 lat - circa 30 cm, albo te domy opadają w dół? Nie lubię dysonansu poznawczego, zatem byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi to wyeksplikował. I jeszcze jedno pytanie, jeśli łaska, zastanawia mnie, czy palmy (monumentalne) stanowiły jedyny wyraz sztuki kurpiowskiej o charakterze religijnym? Czy też można zauważyć np krucyfiksy wykonane w takiej formie etc... Na Kaszubach jest ciekawa sztuka panująca, choć ona ma głównie charakter drzewny - aczkolwiek forma kształtów, ozdobień - jest nawet podobna do tej kurpiowskiej, rekomenduję każdemu, póki jeszcze istnieją - ażeby zobaczyć kapliczki drewniane kaszubskie, wkomponowane w drzewa, które z każdym rokiem się starzeją i niszczeją, aby za ileś lat - użyźnić ziemie dając pokarm robakom.
(Lajk naturalnie przyznany)
Polecający się łaskawej pamięci,
E. Welfendorff
"Nie rozumiem wszelako, czemu tak niskie są pokoje vel izby... albo mieszkańcy urośli przez raptem 100 lat - circa 30 cm, albo te domy opadają w dół?"
Jeśli mogę się wtrącić między kawę, fotoszopa i zakąskę to myślę, że i jedno i drugie...
Ludzie rzeczywiście urośli, a drewno zmienia swoje wymiary w niewielkim stopniu tylko wzdłuż słoja. W poprzek czasem pęcznieje, czasem się kurczy - w zależności od wilgoci. W budownictwie jest jeszcze poddane ciśnieniu konstrukcji ścian i dachu.
Ukłony
@@janwege150277 Hmm, a zatem, jeśli można dodatkowe pytanie - z jakiego drzewa są budowane domy na Kurpiach i Suwalszczyźnie, że tak zmieniły swój "wymiar" w przeciągu 100-200 lat? Znam budownictwo drewniane, charakterystyczne dla gór - od Alp po Karpaty - i u nas nawet stare domy, drewniane, budowane.z bali dębowych, mające po 200 czasem 300 lat - in primis były budowane jako "wysokie" w porównaniu z domami na wschodzie Polski, in secundis, nie zmieniły one swego zbytnio wymiaru, oczywiście stropy i bele sa z czasem albo usprawniane, albo wymieniane, niemniej wysokość pokoi jest prawdopodobnie podobna do oryginału.
Dzięki za komentarz. Jako ludzie uroslismy w ciągu kilkudziesięciu lat. Lepsze odżywianie, brak chorób, lepsza służba zdrowia itd.
Choć temat jest szeroki jak Amazonka o ma ode ie tyle samo rozgałęzień ;)
@@elveanderwelfendorff67
Zapomniałem dodać, że oczywiście grunt również może osiadać.
W górach, jeśli podłoże jest bardziej skaliste to już mniej.
Poza tym budulec - jedno drewno może mieć więcej żywicy inne mniej - to powoduje naturalną impregnację.
No i oczywiście sposób pozyskania surowca czyli drewna jest bardzo ważny.
Widziałem materiał na ten temat na BaldTV pt "Księżycowe drewno" - aż nie mogę uwierzyć, że to może być prawdą - chodzi o to, że drewno pozyskane w odpowiednim czasie (wpływ grawitacyjny Księżyca) ma wyjątkową odporność na szkodniki i warunki zewnętrzne w tym ogień. Być może Kurpie były w jakiś sposób odcięte od tej wiedzy - tego nie potrafię powiedzieć. Nie potrafię też zweryfikować informacji na temat wpływu terminu ścinki, ale mi "kopara" opadła... Przykład był podczas pożaru Notre Dame w Paryżu. Drewno jakiego użyto do budowy konstrukcji dachu było wyjątkowo trudne do podpalenia...
Wiedza na temat właściwości i sposobu budowy pewnie też nie było zbyt powszechna, bo budowniczowie (to wiem od Ewy Paweli) musieli mieć podstawowe święcenia....
Myślę, że więcej nie wiemy niż wiemy. Ale akurat górale na ciesielce się znają :-)
@@janwege150277 Nie jest tajemnicą i nigdy nią nie było (już Starożytni pisali o tym traktaty filozoficzne), że księżyc wpływa na ruchy wody morskiej i stan roślin a także płynów w organizmie; zatem ma znaczenie to, w jakiej fazie zostaje ścięty kwiat, czy drzewo, ba, do dziś np sok brzozowy (woda brzozowa) jest wydobywana w określonej fazie księżyca, ponoć wydobyta w złym okresie - może szkodzić, a nie leczyć. A co do gotyku, cóż, jest to styl wzięty od Templariuszy, którzy na Ziemi Świętej - zdominowanej przez Islam - miali dostęp zarówno do ich nauk jak i filozofii, a to ona zachowała w sobie starożytne mądrości (a potem dała zalążek do Renesansu - gdy upadł Konstantynopol i ci naukowcy uciekli do Italii ) zatem budowniczowie związani z Templariuszami - znali zasady budowy a la starożytnej stąd i znajomość odpowiedniego użycia drewna i jego obróbki. Hmm argument o słabej ziemi Mazowsza do budowy wysokich budynków stoi lekko w sprzeczności do drewnianych kościołów, które jeszcze stoją na tamtych ziemiach - zachowały swój WYSOKI charakter, zatem chyba odpowiedź na pytanie - czemu te domy są niskie - spowodowana jest tym, że to chłopskie chaty i może taki był wymóg? Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć, skoro dwory szlacheckie - również te drewniane - miały wysokie izby, kościoły drewniane są wysokie, to czemu chaty są niskie?
Dlaczego budowa cepa jest prosta? Posiada tylko trzy elementy: trzymadło, wiązadło, jebadło😉 Tak Dziadkowie mówili😁
Klasyczne dziadkowe mądrości! :D
ewidentnie w tym odcinku odbiła Ci palma!
Owszem :D
Jedna część cepa to bijok a druga dzierzok☺
a tego nie wiedziałem ;)
gdzie jest te miejsce
Nowogród k. Łomży, a Kadzidło i Myszyniec już bliżej Ostrołęki ;)
ja jestem w tym zespole kurpiów
Kiedy będą występy? :)
@@PoprostuGrzymkowski jest grupa młodych i starszych moi rodzice są w starszych a ja w młodych i teraz niewiadomo kiedy będą występy,bardziej występy są w lato
Trzymam kciuki :P
Zapomniałeś o qurpiowskim złocie i o bimberku. To są też nasze mocne strony
Powiedzieć zapomniałem, ale... ;>
0:13 ,,Wszystko dobrze, tylko żeby nie ta elektryczność!" :D
Czasy się zmieniły :D
Zitaj
:*
Zapomniałeś o bursztynie
@@Pazuzel poświęciłem cały odcinek kurpiowskiemu bursztynowi. Przejrzyj kanał ;)
Ok
:P
Gzymkosiu a lubisz fafernuchy, mędrzyki, zupę piwna, hreczuchy, rejbak, parzybrode, prażuche, makagigi
Większości nie znam :P
Jeszcze taki wierszyk kurpiowski
Matula mi pomerli,
Mnie to wojska wzieni,
Narzecona z załości,
Zesrała sie w sieni.......
@@jahy6361 dzięki ;)
zdowzia
Wyczyść buty
dopsszsz :P