Do zasilania diod Power Led np firmy Luxeon K2 potrzebny jest tylko zasilacz przede wszystkim i tylko podkreślam tylko ze stabilizacją Prądu! Napięcia też oczywiście...dioda musi się znajdować na porządnym radiatorze tu u ciebie to można lm317 do zasilania tv.
Bardzo fajny odcinek, troche rozjasnił mi w głowie, powstały nowe pytania. Zanim zaczne mam pytanie podstawowe czy taniej jest mi robić zasilacze z części (np 100stuk)załóżmy, że zaprojektuje ją na płytce czy kupić taki 40-65V 600mA gotowy za 27zl/sztuka??
Czy takie układy (na dwóch tranzystorach bipolarnych) można łączyć równolegle w celu zwiększenia ilości zasilanych diod? Ma to jakiś sens czy lepiej zastosować inne rozwiązanie?
+Krzysztof Mrugas Oczywiście, że nie. Dioda pociągnie maksymalny prąd jaki tylko się da pociągnąć. Jeżeli Twoja przetwornica nie ma żadnego ograniczenia prądowego (nie mówię tutaj o maksymalnym, dopuszczalnym prądzie, gdyż to zupełnie inna sprawa), to spalisz LEDa, ewentualnie przetwornicę. Skoro masz napięcie, jak i prąd jaki powinien zostać przepuszczony przez diodę (z noty katalogowej) to bez problemu obliczysz jakiego rezystora użyć. Jako, że mówimy tutaj o diodzie 10W, to pamiętaj o zastosowaniu rezystora o odpowiedniej mocy, gdyż w przeciwnym wypadku może on się uszkodzić.
+mkconel ale jeżeli wiem że np dioda ma pobierać 280mA i będę zwiększał napięcie do takiego momentu aby dioda pobierała właśnie te 280mA to się coś stanie?
+Krzysztof Mrugas Nie rozumiesz, że jak tylko przekroczysz napięcie przewodzenia diody (tzn. dioda zacznie przewodzić) to ona momentalnie pobierze CAŁY dostępny prąd? Musisz użyć PRZYNAJMNIEJ rezystora, aby nie puścić czegoś z dymem. W najlepszym przypadku powinieneś skonstruować zasilacz CC (Constant Current) aby poprawnie zasilać diodę.
+mkconel Trochę mylisz fakty kolego, momentalnie nie pobiera ona całego dostępnego prądu! jeśli dajmy na to podpinasz przetwornicę STEP UP z stabilizowanym napięciem do takiego układu to jedynie przez zwiększenie się temp Diody po czasie jesteś w stanie ją usmażyć. Patrząc na charakterystykę jeśli ustawisz napięcie zaraz za progowym, to ona będzie hulać dobrze, o ile nie dasz o 1V więcej. Nie powinno się tak robić, ale można podczas prób. Tak z ciekawości, jeśli się z tym nie zgadzasz, to powiedz mi jak to jest że zestaw 3 diod spiętych w szereg o mocy 3W, napięcie podczas sterowania prądowego (taki dimmer), napięcie skacze od 9V do 13V ? czyli jak sobie chłop 12V wsadzi to nie pobierze mu całego dostępnego prądu :)
Cześć, zainteresował mnie ten temat tylko elektronika wchodzi mi trochę opornie i chciałbym zapytać czy można znaleźć w internecie dokładniejsze wytłumaczenie jak działa taki układ prądowy?
Potrzebna jest mi regulowana przetwornica, która zasili dwa moduły LED. Czy jeśli zamiast rezystora dam potencjometr, to będę mógł tym regulować jasność świecenia? Czy to nie jest takie proste?
Gartuluję kanału. Dużo infomacji dla amatorów elektroniki. A jak najlepiej zasilać diody wysokiej mocy z dynama?? (chodzi tutaj przede wszystkim o minimalizację strat prądu - już sam mostek graetza - 4 diody prostownicze zabiorą ze 20% prądu). Mam dynamo 6V 2.4W. Jakie diody dobrać na przód i tył (po jednej diodzie), aby w pełni wykorzystać moc dynama. Jaką diodę (o jakiej mocy) zastosować w przypadku gdybym chciał oświeltać tylko przód?
Dynamo ma wydajność prądową 3W przy napięciu 6V, to przy stratach na elementach dyskretnych możesz sobie co najwyżej taka diodę zasilić, ale nieefektywnie. jednowatowa powinna świecić z pełną mocą. Zamiast dynama zamontuj sobie większy silnik krokowy, będzie miał większą wydajność, niż dynamo.
Fajny filmik jak zawsze. Pytanie czy w przypadku stałego natężenia nie będzie efektu przygasania światła podczas nagrzewania się diody? Dioda nagrzana do uzyskania tej samej jasności potrzebuje więcej prądu. Jednak jak da się ograniczenie prądu to dioda będzie słabła. Ogólnie temat diód wysokiej mocy to temat skomplikowany, pomijając fakt że każdy producent ma inne parametry, a nikt nie opisuje nic na diodzie. Ja po wielu bojach zdecydowałem się na stabilizator napięcia i dobre chłodzenie zamiast stabilizacji prądu.
Mam właśnie taki efekt w jednej latarce gdzie jest jakiś skomplikowany układ i bardzo mocna dioda led. Przez jakąś jedną minutę jasno świeci, a później jakby lekko przygasało. To pewnie ten moment gdzie zaczyna działać ograniczenie prądowe a dioda jest już cieplejsza i potrzebuje więcej prądu.
Witam! Podczas lutowania kabelkow do COB zauwazylem ze pare diod jarzy przy dotknieciu kolba.Jaka jest tego przyczyna i co mam z tym zrobic?Czy podstawka ma jakies zwarcie? Lutownica 25w i nie wyczuwam w niej zadnego zwarcia.Nie chce spalic lampy i zasilacza dlatego chcialbym sie upewnic czy to nic groznego.Dziekuje!
Jeszcze jedna rzecz mnie interesuje. Dotyczy to pierwszego przedstawianego układu. Kiedy dobierana jest wartość rezystora R2 brany jest pod uwagę tylko prąd BE. Czy nie powinniśmy również uwzględnić prądu jaki będzie przepływał przez diody D1 D2 ? Jeśli tak to w jaki sposób możemy policzyć prąd płynący przez te diody, albo skąd go odczytać ?
Witam. Pytanie padało kilka razy, ale nikt nie udzielił odpowiedzi. Więc podpinam się - jak obliczyłeś te 200 Ohm na R2 ? Bo za cholerę mi nie wychodzi. Parametr wzmocnienia dla tranzystorów jest różny więc jaki przyjąłeś? Chyba, że w złym kierunku podążają me domysły...
Dobra, czekałem na pomoc ponad tydzień i wreszcie sam znalazłem odpowiedź w filmie o tranzystorach bipolarnych, gdzie występuje ten sam tranzystor mocy i gdzie jest opisane jak ustalić parametr beta dla tranzystora. W nocie katalogowej tranzystora wzmocnienie jest podane od do, ale w tej samej nocie jest na wykresie wskazane jaką naprawdę ma wartość. A mając wzmocnienie tranzystora już łatwo obliczamy prąd na bazie T2, a mając ten prąd obliczamy rezystor R2.
Witam, mam diodę LED 100W napięcie 32-35V prąd 3A. Podłączyłem ją do 32v i zwiększałem aż do 35. prąd doszedł do 1,5A, i świeciła niezadowalająca, więc zwiększałem napięcie dalej. doszedłem do 42V, prąd doszedł do 2A. Co teraz, czy mogę dalej zwiększać napięcie aż dojadę do około 2,8A? Czy to tak powinno być że mimo prawidłowego napięcie dioda nie osiąga prądu i jasności nominalnych? Diodę zasilałem z akumulatorów li-ion szeregowo podłączonych, więc napięcie zmieniało się skokowo co 4V. Dioda grzała się mocno w ciągu 3s, co uważam za normalne przy tej mocy. Nie zapalałem jej na dłużej niż 5s.
aku naładowane prawie na full (równo 4v, na niektórych 4,1v). Przewody dość grube bo 1mm2. Testowałem także inne przewody, teraz podłączyłem jeszcze przetwornice step up 150W której max napięcie to 35v i przy nim uzyskuje 0,9A więc około 30W wyciągam z diody. Świeciłem już nią 2 minuty, radiator od karty graficznej nagrzewał się trochę, ale bez problemu za niego trzymałem. Miałem dziwne wrażenie że po tych 2 minutach troszkę słabiej świeciła, ale nie mierzyłem prądu gdyż testowałem to na dworze (byłem się przejść).
Czy moge podlaczyc szeregowo 4 ledy 1w 3.2v bezposrednio do akumulatora samochodowego (naladowany 12.5v rozladowany 11.5v)??? mialo by to sluzyc do oswietlenia altanki...
Ja większymi mocami chcę sterować; mam 10W/12V diody i zasilacz od komputera. Teraz boję się bezpośrednio podłączać i nie wiem jak wielki radiator potrzebny.Neo932PL
Jakiego mosfeta użyłeś? I czy napewno potrzebny mu radiator? Bo chyba na mosfetach jest na tyle mały spadek napięcia że nie powinny się grzać przy tak małym prądzie. Za to na rezystorze chyba wydzieli się dużo ciepła i powinien on być większej mocy. Gdzie można kupić takie fajne radiatory do LEDów mocy?
+ammorapl Jeżeli na rezystorze mamy stały spadek 0.7V a na diodzie np. 3.25V to przy napięciu zasilania 12V na tranzystorze musi wydzielić się: (12-0.7-3.25)*0.350= 2.82W Radiatory znalazłem kiedyś na jakimś chińskim sklepie.
Witam, kupiłem halogenki motocyklowe opisane na popularnej aukcji ALedrogo, jako "Reflektory HALOGENY MOTOCYKLOWE LED DZIENNE U3", które miały trzy tryby świecenia, przy próbie przerabiania uległa uszkodzeniu dioda mocy. Na diodzie nie ma żadnego opisu, więc nie wiem jaki to model, mogę tylko podejrzewać, że jest to: Dioda CREE XM-L U3 10W, jednak nie wiem czy efektywniejsza będzie dioda ze światłem zimnym czy ciepłym? Halogen ma soczewkę, ale chciałbym zamontować dodatkowo odbłyśnik do wzmocnienia strumienia(fabrycznie jego brak). Do tego wszystkiego potrzebny jeszcze sterownik prosty bez żadnych trybów świecenia. Chodzi mi o to żeby to dobrze świeciło i doświetlało dobrze drogę, halogeny podłączone są wraz ze światłami drogowymi, więc nie trzeba się martwić ze będą oślepiały innych użytkowników drogi. Ogólnie mówiąc zostawiam tylko obudowę a resztę montuję od nowa. Mógłbyś coś podpowiedzieć w temacie? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady. Pozdrawiam.
Jeżeli zależy Ci na stabilizatorze liniowym, to zastosuj układ LM338. W metalowej obudowie TO-3 wytrzyma 5A. Schemat masz rozrysowany na stronie producenta (ten z rezystorem na wyjściu).
ja korzystam z 5% bo innych nie mam ale na 10% bym nie wrócił i tak przy okazji to jak w końcu obliczyć ten rezystor R2 bo oglądam już trzeci raz i nie mogę zaczaić
Takie drobne spostrzeżenie (chodzi o układ z dwoma tranzystorami bipolarnymi). Na początku odcinka jest mowa że dioda, która została podłączona do układu jest 1W. W takim razie skoro na R1 mamy spadek 0,7V a układ jest zasilany napięciem 12V to na D1 mamy spadek 11.3V co przy prądzie, który przepływał (350mA) daje nam moc wydzieloną na D1 3.95W. Gdzieś źle zrozumiałem ?
+ElektroPrzewodnik . Możesz to sprecyzować? Myślałem że w nasyconym tranzystorze napięcie Uce jest pomijalne. Więc spadek na rezystorze - 0,7 i spadek Ube - 0,7 to 1,4. Przy 12V zasilania zostaje na diodzie 10,6 V co przy prądzie 350mA daje 3,7W. Możesz wskazać gdzie się mylę?
Niestety logika z tanzystorami i diodami prostowniczymi jest dla mnie bardzo pokrętna. Może to ze względu na późną porę, ale nie potrafię zrozumieć jak podłączenie trazystorów w taki sposób może ograniczyć prąd do stałek wartości, a tym bardziej uczynić go niewrażliwym na zmiany temperaturowe. Mógłby ktoś to rozjaśnić, ewentualnie podesłać jakieś opracowania odnośnie tego tematu. Powiedzmy że w temperaturze zewnętrznej 20°C tranzystory przepuszczają 300mA to jak to możliwe że przy temperaturze 40°C dalej będzie to 300mA? Przecież oba tranzystory wtedy powinny przepuścić większy prąd.
Dla mnie brak jednego opisu- mianowicie jak obliczyć R2 powoduje, że całość się na h... nadaje. Ogólnie film uważam za przydatny, ale... mam jedną białą diodę 1W 350 mA 2,75V- podkreślam jedną, i chciałbym ją uruchomić i eksploatować poprawnie, ale przecież tylko ja nie wiem skąd wzięło się te 200 ohm. Przypuszczam, że jeśli w jednej gałęzi płynie taki, a taki prąd o takim, a takim napięciu, to analogicznie w drugiej gałęzi obwodu elektrycznego będzie płynął tak sam prąd, i będzie takie samo napięcie. A może się mylę. Wydaje mi się, że po to oglądam taki filmik, to żeby się nauczyć, a jak mam eksperymentować, to po co mam oglądać... Trafiłem poniżej na taki wzór, R2= 3,25V/(Ib+ID1+ID2)= 3,25V/((0,35A/hfe)+ID1+ID2), ale skąd mam wziąć ID1+ ID2 Wydaje mi się, że to będzie ID1+ ID2=350mA, ale pewności nie mam. (uprzedzam komentarze: wiem- ten wzór odnosi się do diody zasilanej napięciem 3,25V, a moja dioda jest na 2,75V, stąd moje pytanie skąd się co bierze) Zasilę po prostu LM 350 i nie będę sobie zawracał dupy.
Tyle błędów merytorycznych dawno nie widziałem.. Może warto byłoby konsultować z kimś filmik przed jego publikacją? Bo będzie on wprowadzać tylko w błąd młodych elektroników.. 1. Dioda (nawet mocy) zasilana przez rezystor to nic strasznego. Jeśli na rezystorze jest jakiś spadek, to zmiany prądu wynikające ze zmiany napięcia, będą podzielone (w przybliżeniu) przez ten spadek. Prąd będzie się zmieniał ale napięcie na rezystorze także więc dioda tak od razu się nie spali. 2. Jak użytkownik Kulig zauważył, prądu nie podajemy w Omach.. Rzuca się to w oczy i warto sprostować to przeoczenie. 3. Stabilność temperaturową można poprawić sprzęgając temperaturowo tylko JEDNĄ z diod (D1 lub D2) z tranzystorem mocy bo kompensujemy pojedyncze złącze PN - sprzęgając dwie, prze-kompensujemy. 3. W układzie z dwoma tranzystorami stabilność temperaturowa też będzie marna bo prąd będzie zależał od temperatury otoczenia - układ nie nadaje się na zewnątrz. (Celna uwaga dotycząca izolacji termicznej obu tranzystorów) 4. Oprócz "pamiętania" o wyliczeniu mocy na rezystorze pomiarowym R1 powinieneś pamiętać o mocy na rezystorze R2. Układ testowany jest do napięcia ponad 10 V, gdzie na rezystorze R2 spada ok 9 V. Jest on mocy na oko 0,25 W, a w tym układzie wydziela się na nim 0,4 W (jeszcze chwila a byłby brązowy). 5. Zmiana prądu przy zmianie napięcia zasilającego wynikają raczej ze zmiany prądu kolektora tranzystora na dole, a nie prądu bazy tranzystora mocy - ten prąd bazy jest stały i wynosi tyle co prąd jego kolektora (Ic=Ib*hfe). Natomiast zmiany prądu wyjściowego wynikają ze zwiększania prądu kolektora dolnego tranzystora. 6. Zmiana tranzystora na MOSFET umożliwia zmianę rezystora R2 na rezystor większej wartości ale bzdurą jest to co pokazujesz. Wymiana tranzystorów (na działającym układzie - co też jest według mnie mocno lekkomyślne) zmienia całkowicie rozkład napięć i MOSFET, mając większy spadek napięcia bramka-źródło po prostu zmniejsza spadek napięcia na rezystorze R2. Przy stabilizatorach liniowych raczej byłbym ostrożny przy stwierdzaniu, że zwiększyła się jego sprawność po wymianie tranzystora na MOSFET..
+szymonzawiercie 1. Specjalnie dla ciebie przeprowadziłem obliczenia, co się stanie jeżeli napięcie zasilania wzrośnie o 10% oraz dodatkowo jeżeli rezystor będzie miał 10% mniej niż wynika z obliczeń. Czyli standardowa sytuacja dla początkujących, biorą zasilacz na którym napisano 12V oraz rezystor na którym napisano 10.35 Ohm (czysto teoretycznie). i.imgur.com/vPkOJC9.jpg Taka sytuacja jest bardzo realna a zobacz jak zmieniła się moc na diodzie. Po drugie, stosując rezystor 10.35Ohm mamy na nim wydzielaną moc 6.6W co wymusza użycie rezystora dużej mocy i jego dobre chłodzenie. Wzrost temperatury na nim będzie powodował zmniejszanie jego rezystancji co za tym idzie zwiększanie mocy na diodzie (i nie jest to zależność liniowa, co już wykazałem). Przy zastosowaniu źródła prądowego rezystor pełniący sprzężenie zwrotne będzie musiał rozproszyć tylko 0.56W, więc jest różnica i łatwiej tutaj znaleźć np. 1W rezystor zwłaszcza początkującym. 2. Bład wynikający z rozpędu, naniosłem stosowne poprawki. Dzięki za zauważenie. 3. Tak masz rację, gdybym o tym wspomniał miałbym setkę pytań dlaczego to rozwiązanie nie jest lepsze, skoro da się to skompensować. Dociekliwi tak jak ty zauważą takie rozwiązanie i może nawet sprawdzą, wyciągając przy tym jakąś lekcję. 4. Tak, mówię o tym na początku gdzie wspominam o wyliczeniu tego rezystora dla docelowego napięcia zasilania. Gdybyśmy policzyli jego wartość dla wyższego napięcia to nie przegrzewalibyśmy biedaka. Pokaz z szerokim zakresem napięcia był naukowy. Tworząc układ zakładamy, że napięcie zasilania nie zmienia się w zakresie 200%. 5. Błąd wynika z nazwania przeze mnie prądem bazy prądu płynącego przez rezystor R2. Dobrze, że to zauważyłeś ;) W jego skład wchodzi oczywiście prąd kolektora tranzystora na dole. 6. Zmiana na tranzystor MOSFET poprawia sprawność, ponieważ zmniejsza się prąd, który wcześniej nazywaliśmy prądem bazy. Tranzystor MOSFET jako, iż jest sterowany napięciowo nie wymaga tego prądu. Jest to oszczędność strat na układzie polaryzacji diody. Wymieniając tranzystor na działającym układzie przerwałem obieg więc wyłączyłem przepływ prądu, to coś takiego jak przełącznik, czyżby powinni ich zabronić?
+ElektroPrzewodnik, może zbyt dosadnie wyraziłem swoje uwagi ale warto, bo wyciągnąłeś pewne wnioski ;) Inni też na pewno skorzystają. 1. No i właśnie Twoje obliczenia potwierdzają, że 10% wzrost napięcia spowoduje zaledwie 16% wzrost mocy diody - nic strasznego. Obliczając tę moc z pewnym zapasem możemy śmiało zasilić, nawet diodę mocy, ze źródła napięcia, choć to nieeleganckie. Przypadek przeciążenia to raczej sytuacja skrajna i jak wspomniałem lepiej dać pewien zapas i zwrócić na to uwagę. Co do mocy traconej na rezystorze to nic w przyrodzie nie ginie - w analogicznym układzie ze źródłem, jeśli nie na rezystancji to moc tę będziemy musieli rozproszyć na tranzystorze. Bilans wyjdzie podobnie (może lekko na niekorzyść źródła). Zmiana rezystancji wynikająca ze zmian temperatury nie jest najgorsza w rezystorach i przeważnie waha się na poziomie +/- 200 ppm. Materiały do budowy rezystorów dobierane są tak, aby współczynnik temperaturowy wychodził na 0 ale w rzeczywistości wychodzi on różnie. Zazwyczaj lekko ujemnie, jak w półprzewodnikach. Dla porównania, czysta miedź ma dodatni współczynnik temperaturowy na poziomie 4000 ppm. 6. Przełączników nie powinno się zakazywać ale zmieniając tranzystor na MOSFET nie możesz wykluczyć sytuacji, w której na bramce zgromadzony jest pewien ładunek, a tranzystor w pełni otwarty. Przykład: wyciągając tranzystor, pierwszą nóżką, która traci kontakt jest dren. Napięcie na bramce rośnie do 10 V bo wyłączony jest tranzystor bipolarny - czyli odkładasz MOSFET'a mając zgromadzony na bramce ładunek i w pełni otwarty kanał. Montując go z powrotem pierwsze nóżki łapiące kontakt to dren i źródło. W tym momencie jedynie rezystor w źródle ogranicza wartość płynącego przez diodę świecącą prądu, bo bramki nie ma co sterować. Niestety cierpi też tranzystor bipolarny bo nic nie ogranicza prądu złącza baza emiter (swoja drogą właśnie dlatego warto dać tam rezystor np. 10 - 100 omów). W skrajnym przypadku uszkodzeniu ulega doprowadzenie bazy tranzystora bipolarnego i nie ma już co sterować prądem. Wszystko się pali. Prócz MOSFET'a ;) W drugą stronę: włączając tranzystor bipolarny załóżmy, że pierwsze kontakt łapią złącze baza-emiter. Złącze to, będąc słabsze musi przejąć prąd, który normalnie płynąłby przez kolektor tranzystora sterującego. Może nic strasznego ale w innych warunkach może zaszkodzić. Z resztą Chodzi tu też o wyrobienie dobrych nawyków dla początkujących elektroników - choć nic lepiej nie uczy niż "magiczny dymek" uciekający z elementów zabierając ze sobą ich życie ;)
+szymonzawiercie +ElektroPrzewodnik Czyli diodą sterujemy tylko prądem? Mam diodę 100W 36V 3A ale nie mam zasilacza 3A czyli mógłbym podać większe napięcie przez odpowiedni rezystor żeby osiągnąć podobną moc z mniejszym prądem? Wracając, nic się nie stanie jeżeli podam wyższe napięcie ale nie przekraczając 100W? W teorii np 50V 800mA? Będzie działać czy napięciem też można coś uszkodzić? Oglądając ponownie ten odcinek i słysząc "początkujący często sięgają po diody dużej mocy"..."a nie daj boże jeszcze mocniejsze" wyglądałem tak (c-8)
Przy tej mocy rezystor nie ma sensu bo straty mocy są za duże, a przy 50 V ją uszkodzisz. Żeby zasilić z 50 V przez rezystor, zasilacz musiałby dać na wyjściu 3 A, a reszta mocy traciłaby się na rezystorze (ok 3*14=42 W).
Ja się tam jakoś nie znam ale nigdy nie słyszałem o oświetleniu 8500k - typowe wartości zaczynają się od 2800k a kończą na właśnie 6500k. Nie twierdzę, że wyższych wartości nie ma ale są chyba rzadko spotykane więc jeśli chcesz sprawdzić to wklep nazwę modelu diody w necie i poszukaj dokumentacji która powinna być udostępniona przez sklep lub na stronie producenta i tam powinna być charakterystyka. Z wyglądu raczej się nie da odróżnić.
@@itsglizda345 Niby tak ale zawsze możesz gdzieś naddatek wystawić i nawet sprzedać z zyskiem a 5 PLN to nie jest raczej jakiś wielki pieniądz + płacisz za przesyłkę
+Parallel Highway możesz napisać program na uno i wyjąć samą atmegę328 z bootloaderem plus jakieś kwarce kondensatorki i rezystorki filtrujące, kupić drugą atmegę328 i wrzucić jej bootloadera z arduino włożyć do uno i balanga ;)
To trzeba poznać podstawy programowania AVR, ale to nie jest trudne, taki program byłby banalny, wszystko w necie jest. Polecam kanał mirekk36 na yt :)
Makłowicz elektroniki. Super odcinek, odleciałem jako niepraktykujący już od studiów elektrotechnik mniej więcej w 1/3 filmu. Kapitalny materiał.
Spoko tłumaczysz wszystko. Jesteś Gość! Dzięki za kanał, dobra robota :)
6:50 tam chciałeś policzys opór a nie prąd. Napisałeś, że prąd wynosi 2 Ohmy :P Powinieneś był zastosować wzór R=U/I, a nie I=U/R.
Bo to papraj i gamoń jest.
Z drugiej strony tylko ten się nie myli kto nic nie robi.
Takich nauczycieli życzę uczniom w roku 2020
Witam, macie może jakiś układzik do zasilania diody mocy 1w z ogniwa 18650? Żeby były jak najmniejsze straty
Do zasilania diod Power Led np firmy Luxeon K2 potrzebny jest tylko zasilacz przede wszystkim i tylko podkreślam tylko ze stabilizacją Prądu! Napięcia też oczywiście...dioda musi się znajdować na porządnym radiatorze tu u ciebie to można lm317 do zasilania tv.
Bardzo fajny odcinek, troche rozjasnił mi w głowie, powstały nowe pytania. Zanim zaczne mam pytanie podstawowe czy taniej jest mi robić zasilacze z części (np 100stuk)załóżmy, że zaprojektuje ją na płytce czy kupić taki 40-65V 600mA gotowy za 27zl/sztuka??
Super układ z tymi tranzystorami ja też kiedyś wygrzebałem tranzystor 13007 ze starego zasilacza atx i działa bardzo fajnie
Elektryka prąd nie tyka prosze prosze kogo tu mamy
Norbert Chmielewski Czyżbyś mnię oglądał? Miło
Czy takie układy (na dwóch tranzystorach bipolarnych) można łączyć równolegle w celu zwiększenia ilości zasilanych diod? Ma to jakiś sens czy lepiej zastosować inne rozwiązanie?
Świetny wykład. Gratulacje.
czy jeżeli mam przetwornicę step up z ustabilizowanym napięciem na wyjściu mogę zasilać diodę led 10w bez żadnych rezystorów czy też źródeł prądowych?
+Krzysztof Mrugas Oczywiście, że nie. Dioda pociągnie maksymalny prąd jaki tylko się da pociągnąć. Jeżeli Twoja przetwornica nie ma żadnego ograniczenia prądowego (nie mówię tutaj o maksymalnym, dopuszczalnym prądzie, gdyż to zupełnie inna sprawa), to spalisz LEDa, ewentualnie przetwornicę.
Skoro masz napięcie, jak i prąd jaki powinien zostać przepuszczony przez diodę (z noty katalogowej) to bez problemu obliczysz jakiego rezystora użyć. Jako, że mówimy tutaj o diodzie 10W, to pamiętaj o zastosowaniu rezystora o odpowiedniej mocy, gdyż w przeciwnym wypadku może on się uszkodzić.
+mkconel ale jeżeli wiem że np dioda ma pobierać 280mA i będę zwiększał napięcie do takiego momentu aby dioda pobierała właśnie te 280mA to się coś stanie?
+Krzysztof Mrugas Nie rozumiesz, że jak tylko przekroczysz napięcie przewodzenia diody (tzn. dioda zacznie przewodzić) to ona momentalnie pobierze CAŁY dostępny prąd? Musisz użyć PRZYNAJMNIEJ rezystora, aby nie puścić czegoś z dymem. W najlepszym przypadku powinieneś skonstruować zasilacz CC (Constant Current) aby poprawnie zasilać diodę.
+mkconel no nic dzięki za odpowiedź ;) w takim razie zrobię źródło prądowe
+mkconel Trochę mylisz fakty kolego, momentalnie nie pobiera ona całego dostępnego prądu! jeśli dajmy na to podpinasz przetwornicę STEP UP z stabilizowanym napięciem do takiego układu to jedynie przez zwiększenie się temp Diody po czasie jesteś w stanie ją usmażyć. Patrząc na charakterystykę jeśli ustawisz napięcie zaraz za progowym, to ona będzie hulać dobrze, o ile nie dasz o 1V więcej.
Nie powinno się tak robić, ale można podczas prób.
Tak z ciekawości, jeśli się z tym nie zgadzasz, to powiedz mi jak to jest że zestaw 3 diod spiętych w szereg o mocy 3W, napięcie podczas sterowania prądowego (taki dimmer), napięcie skacze od 9V do 13V ? czyli jak sobie chłop 12V wsadzi to nie pobierze mu całego dostępnego prądu :)
Cześć, zainteresował mnie ten temat tylko elektronika wchodzi mi trochę opornie i chciałbym zapytać czy można znaleźć w internecie dokładniejsze wytłumaczenie jak działa taki układ prądowy?
Potrzebna jest mi regulowana przetwornica, która zasili dwa moduły LED. Czy jeśli zamiast rezystora dam potencjometr, to będę mógł tym regulować jasność świecenia? Czy to nie jest takie proste?
Gartuluję kanału. Dużo infomacji dla amatorów elektroniki.
A jak najlepiej zasilać diody wysokiej mocy z dynama?? (chodzi tutaj przede wszystkim o minimalizację strat prądu - już sam mostek graetza - 4 diody prostownicze zabiorą ze 20% prądu).
Mam dynamo 6V 2.4W. Jakie diody dobrać na przód i tył (po jednej diodzie), aby w pełni wykorzystać moc dynama. Jaką diodę (o jakiej mocy) zastosować w przypadku gdybym chciał oświeltać tylko przód?
Dynamo ma wydajność prądową 3W przy napięciu 6V, to przy stratach na elementach dyskretnych możesz sobie co najwyżej taka diodę zasilić, ale nieefektywnie. jednowatowa powinna świecić z pełną mocą. Zamiast dynama zamontuj sobie większy silnik krokowy, będzie miał większą wydajność, niż dynamo.
Fajny filmik jak zawsze. Pytanie czy w przypadku stałego natężenia nie będzie efektu przygasania światła podczas nagrzewania się diody? Dioda nagrzana do uzyskania tej samej jasności potrzebuje więcej prądu. Jednak jak da się ograniczenie prądu to dioda będzie słabła. Ogólnie temat diód wysokiej mocy to temat skomplikowany, pomijając fakt że każdy producent ma inne parametry, a nikt nie opisuje nic na diodzie. Ja po wielu bojach zdecydowałem się na stabilizator napięcia i dobre chłodzenie zamiast stabilizacji prądu.
+NiceTubeAccount Tak, dioda cieplejsza to dioda ciemniejsza ;)
Mam właśnie taki efekt w jednej latarce gdzie jest jakiś skomplikowany układ i bardzo mocna dioda led. Przez jakąś jedną minutę jasno świeci, a później jakby lekko przygasało. To pewnie ten moment gdzie zaczyna działać ograniczenie prądowe a dioda jest już cieplejsza i potrzebuje więcej prądu.
Dobrze jest wystabilizować prąd i napięcie, a najlepiej jeszcze i temperaturę.
ps. poprawnie jest diod, a nie diód, bo dioda, a nie dióda.
Czesc, a jak mam podlaczyc wiecej jak 10 diod bialych do arduimo? bo jak pdlaczam 5 to 6 juz swieci bardzo slabo. pzd
Witam! Podczas lutowania kabelkow do COB zauwazylem ze pare diod jarzy przy dotknieciu kolba.Jaka jest tego przyczyna i co mam z tym zrobic?Czy podstawka ma jakies zwarcie? Lutownica 25w i nie wyczuwam w niej zadnego zwarcia.Nie chce spalic lampy i zasilacza dlatego chcialbym sie upewnic czy to nic groznego.Dziekuje!
Jeżeli jest to kolba lutownicza z płaską wtyczką, to bardzo możliwe, że masz fazę na końcu grota.
I znów swietny odcinek... :)
Jeszcze jedna rzecz mnie interesuje. Dotyczy to pierwszego przedstawianego układu. Kiedy dobierana jest wartość rezystora R2 brany jest pod uwagę tylko prąd BE. Czy nie powinniśmy również uwzględnić prądu jaki będzie przepływał przez diody D1 D2 ? Jeśli tak to w jaki sposób możemy policzyć prąd płynący przez te diody, albo skąd go odczytać ?
Hej potrzebuje małej pomocy :) gdzie mógł bym do Ciebie napisać ?
czym najtaniej zasilić diode 10 watową tak żeby się nie spaliła
Witam, bardzo chciałbym zobaczyć odcinek o belkach tensometrycznych/czujnikach nacisku
+Grzegorz Cepiński Z czujnikami nacisku to na aldzazirę odsyłam ;)
Witam. Pytanie padało kilka razy, ale nikt nie udzielił odpowiedzi. Więc podpinam się - jak obliczyłeś te 200 Ohm na R2 ? Bo za cholerę mi nie wychodzi. Parametr wzmocnienia dla tranzystorów jest różny więc jaki przyjąłeś? Chyba, że w złym kierunku podążają me domysły...
Ponawiam.
Dobra, czekałem na pomoc ponad tydzień i wreszcie sam znalazłem odpowiedź w filmie o tranzystorach bipolarnych, gdzie występuje ten sam tranzystor mocy i gdzie jest opisane jak ustalić parametr beta dla tranzystora. W nocie katalogowej tranzystora wzmocnienie jest podane od do, ale w tej samej nocie jest na wykresie wskazane jaką naprawdę ma wartość. A mając wzmocnienie tranzystora już łatwo obliczamy prąd na bazie T2, a mając ten prąd obliczamy rezystor R2.
@@MsFanBMWNooo, jak dla mnie najlepszy komentarz pod tym filmem ;)
Witam, mam diodę LED 100W napięcie 32-35V prąd 3A. Podłączyłem ją do 32v i zwiększałem aż do 35. prąd doszedł do 1,5A, i świeciła niezadowalająca, więc zwiększałem napięcie dalej. doszedłem do 42V, prąd doszedł do 2A. Co teraz, czy mogę dalej zwiększać napięcie aż dojadę do około 2,8A? Czy to tak powinno być że mimo prawidłowego napięcie dioda nie osiąga prądu i jasności nominalnych? Diodę zasilałem z akumulatorów li-ion szeregowo podłączonych, więc napięcie zmieniało się skokowo co 4V. Dioda grzała się mocno w ciągu 3s, co uważam za normalne przy tej mocy. Nie zapalałem jej na dłużej niż 5s.
+kotek14334 Rezystancja przewodów? Mierzysz napięcie na akumulatorach, czy zakładasz, że jest tam 4V?
aku naładowane prawie na full (równo 4v, na niektórych 4,1v). Przewody dość grube bo 1mm2. Testowałem także inne przewody, teraz podłączyłem jeszcze przetwornice step up 150W której max napięcie to 35v i przy nim uzyskuje 0,9A więc około 30W wyciągam z diody. Świeciłem już nią 2 minuty, radiator od karty graficznej nagrzewał się trochę, ale bez problemu za niego trzymałem. Miałem dziwne wrażenie że po tych 2 minutach troszkę słabiej świeciła, ale nie mierzyłem prądu gdyż testowałem to na dworze (byłem się przejść).
Diody 10W które widać na filmie można kupić na alliexpress za około 0,7 PLN za sztukę z przesyłką (przy zakupie np. 20 sztuk)
Czy moge podlaczyc szeregowo 4 ledy 1w 3.2v bezposrednio do akumulatora samochodowego (naladowany 12.5v rozladowany 11.5v)??? mialo by to sluzyc do oswietlenia altanki...
+Neo932PL Możesz, czy już zmontowałeś oświetlenie?
+PL Artur Zagaj tak ale kupiłem sterownik LED dostępne na Aliexpres 3x1W i dwa takie zestawy....
Ja większymi mocami chcę sterować; mam 10W/12V diody i zasilacz od komputera. Teraz boję się bezpośrednio podłączać i nie wiem jak wielki radiator potrzebny.Neo932PL
+PL Artur Zagaj więc kup driver LED na Allegro 12v 10W chociaż na Allegro drogo trochę..
Jakiego mosfeta użyłeś? I czy napewno potrzebny mu radiator? Bo chyba na mosfetach jest na tyle mały spadek napięcia że nie powinny się grzać przy tak małym prądzie. Za to na rezystorze chyba wydzieli się dużo ciepła i powinien on być większej mocy.
Gdzie można kupić takie fajne radiatory do LEDów mocy?
+ammorapl Jeżeli na rezystorze mamy stały spadek 0.7V a na diodzie np. 3.25V to przy napięciu zasilania 12V na tranzystorze musi wydzielić się: (12-0.7-3.25)*0.350= 2.82W Radiatory znalazłem kiedyś na jakimś chińskim sklepie.
Jak zmienić jasności takiej diody 10W?
Świetny i szeroki odcinek.
Witam, kupiłem halogenki motocyklowe opisane na popularnej aukcji ALedrogo, jako "Reflektory HALOGENY MOTOCYKLOWE LED DZIENNE U3", które miały trzy tryby świecenia, przy próbie przerabiania uległa uszkodzeniu dioda mocy. Na diodzie nie ma żadnego opisu, więc nie wiem jaki to model, mogę tylko podejrzewać, że jest to: Dioda CREE XM-L U3 10W, jednak nie wiem czy efektywniejsza będzie dioda ze światłem zimnym czy ciepłym? Halogen ma soczewkę, ale chciałbym zamontować dodatkowo odbłyśnik do wzmocnienia strumienia(fabrycznie jego brak). Do tego wszystkiego potrzebny jeszcze sterownik prosty bez żadnych trybów świecenia. Chodzi mi o to żeby to dobrze świeciło i doświetlało dobrze drogę, halogeny podłączone są wraz ze światłami drogowymi, więc nie trzeba się martwić ze będą oślepiały innych użytkowników drogi. Ogólnie mówiąc zostawiam tylko obudowę a resztę montuję od nowa. Mógłbyś coś podpowiedzieć w temacie? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady.
Pozdrawiam.
Gdzie i jak otrzymać źródło prądowe na 2-4 Ampery i 30v?
Jeżeli zależy Ci na stabilizatorze liniowym, to zastosuj układ LM338. W metalowej obudowie TO-3 wytrzyma 5A. Schemat masz rozrysowany na stronie producenta (ten z rezystorem na wyjściu).
Uparcie powtarzasz że rezystory mają 10%, a wartości tolerancji jest więcej :) Są nawet takie których tolerancja spada poniżej 1% :)
+Piotr Ruszkowski Najczęściej moi widzowie korzystają z 10%. Po takie sięgają początkujący, dlatego warto im nakreślić ten problem ;)
ja korzystam z 5% bo innych nie mam ale na 10% bym nie wrócił i tak przy okazji to jak w końcu obliczyć ten rezystor R2 bo oglądam już trzeci raz i nie mogę zaczaić
chyba tak: R2= 3,25V/(Ib+ID1+ID2)= 3,25V/((0,35A/hfe)+ID1+ID2)
@@ElektroPrzewodnik czasy 10% już dawno minęły, skąd założenie że początkujący po nie sięgają?
Takie drobne spostrzeżenie (chodzi o układ z dwoma tranzystorami bipolarnymi). Na początku odcinka jest mowa że dioda, która została podłączona do układu jest 1W. W takim razie skoro na R1 mamy spadek 0,7V a układ jest zasilany napięciem 12V to na D1 mamy spadek 11.3V co przy prądzie, który przepływał (350mA) daje nam moc wydzieloną na D1 3.95W. Gdzieś źle zrozumiałem ?
+Dominik Jez Nie uwzględniłeś spadku napięcia na tranzystorze (Uce).
+ElektroPrzewodnik . Możesz to sprecyzować? Myślałem że w nasyconym tranzystorze napięcie Uce jest pomijalne. Więc spadek na rezystorze - 0,7 i spadek Ube - 0,7 to 1,4. Przy 12V zasilania zostaje na diodzie 10,6 V co przy prądzie 350mA daje 3,7W. Możesz wskazać gdzie się mylę?
CZESC WIESZ MAM PROJEKTOR LG I NAGRZEWAJA SIE PRZEWODY ZSILAJACE DJODE LED I SEI PALA DLECZEGO TAK JEST ZADUZE NAPIECEI CZY JAK PODEJRZEWASZ COS ?
Jak się nagrzewają to mają za mały przekrój, zmień przewody na grubsze.
Czyli r2 jest tak dobrany żeby na kolektor i bazę puścić 23mA?
Jestem początkujący i próbuje dojść jak obliczyć ten nieszczęsny r2
Zadowolony jesteś z tego zasilacza ? Ćwiczyłeś go na oscyloskopie ? Jakieś niespodzianki ?
Świetny odcinek
Proszę mi powiedzieć czy identycznie będą się zachowywać diody laserowe?
Pozdrawiam
+Wojtek Walczak Tak ;)
Niestety logika z tanzystorami i diodami prostowniczymi jest dla mnie bardzo pokrętna. Może to ze względu na późną porę, ale nie potrafię zrozumieć jak podłączenie trazystorów w taki sposób może ograniczyć prąd do stałek wartości, a tym bardziej uczynić go niewrażliwym na zmiany temperaturowe. Mógłby ktoś to rozjaśnić, ewentualnie podesłać jakieś opracowania odnośnie tego tematu. Powiedzmy że w temperaturze zewnętrznej 20°C tranzystory przepuszczają 300mA to jak to możliwe że przy temperaturze 40°C dalej będzie to 300mA? Przecież oba tranzystory wtedy powinny przepuścić większy prąd.
Dla mnie brak jednego opisu- mianowicie jak obliczyć R2 powoduje, że całość się na h... nadaje. Ogólnie film uważam za przydatny, ale... mam jedną białą diodę 1W 350 mA 2,75V- podkreślam jedną, i chciałbym ją uruchomić i eksploatować poprawnie, ale przecież tylko ja nie wiem skąd wzięło się te 200 ohm. Przypuszczam, że jeśli w jednej gałęzi płynie taki, a taki prąd o takim, a takim napięciu, to analogicznie w drugiej gałęzi obwodu elektrycznego będzie płynął tak sam prąd, i będzie takie samo napięcie. A może się mylę. Wydaje mi się, że po to oglądam taki filmik, to żeby się nauczyć, a jak mam eksperymentować, to po co mam oglądać...
Trafiłem poniżej na taki wzór, R2= 3,25V/(Ib+ID1+ID2)= 3,25V/((0,35A/hfe)+ID1+ID2), ale skąd mam wziąć ID1+ ID2 Wydaje mi się, że to będzie ID1+ ID2=350mA, ale pewności nie mam. (uprzedzam komentarze: wiem- ten wzór odnosi się do diody zasilanej napięciem 3,25V, a moja dioda jest na 2,75V, stąd moje pytanie skąd się co bierze) Zasilę po prostu LM 350 i nie będę sobie zawracał dupy.
dobry film gosciu ma wiedze az pozazdroscić
Tyle błędów merytorycznych dawno nie widziałem.. Może warto byłoby konsultować z kimś filmik przed jego publikacją? Bo będzie on wprowadzać tylko w błąd młodych elektroników..
1. Dioda (nawet mocy) zasilana przez rezystor to nic strasznego. Jeśli na rezystorze jest jakiś spadek, to zmiany prądu wynikające ze zmiany napięcia, będą podzielone (w przybliżeniu) przez ten spadek. Prąd będzie się zmieniał ale napięcie na rezystorze także więc dioda tak od razu się nie spali.
2. Jak użytkownik Kulig zauważył, prądu nie podajemy w Omach.. Rzuca się to w oczy i warto sprostować to przeoczenie.
3. Stabilność temperaturową można poprawić sprzęgając temperaturowo tylko JEDNĄ z diod (D1 lub D2) z tranzystorem mocy bo kompensujemy pojedyncze złącze PN - sprzęgając dwie, prze-kompensujemy.
3. W układzie z dwoma tranzystorami stabilność temperaturowa też będzie marna bo prąd będzie zależał od temperatury otoczenia - układ nie nadaje się na zewnątrz. (Celna uwaga dotycząca izolacji termicznej obu tranzystorów)
4. Oprócz "pamiętania" o wyliczeniu mocy na rezystorze pomiarowym R1 powinieneś pamiętać o mocy na rezystorze R2. Układ testowany jest do napięcia ponad 10 V, gdzie na rezystorze R2 spada ok 9 V. Jest on mocy na oko 0,25 W, a w tym układzie wydziela się na nim 0,4 W (jeszcze chwila a byłby brązowy).
5. Zmiana prądu przy zmianie napięcia zasilającego wynikają raczej ze zmiany prądu kolektora tranzystora na dole, a nie prądu bazy tranzystora mocy - ten prąd bazy jest stały i wynosi tyle co prąd jego kolektora (Ic=Ib*hfe). Natomiast zmiany prądu wyjściowego wynikają ze zwiększania prądu kolektora dolnego tranzystora.
6. Zmiana tranzystora na MOSFET umożliwia zmianę rezystora R2 na rezystor większej wartości ale bzdurą jest to co pokazujesz. Wymiana tranzystorów (na działającym układzie - co też jest według mnie mocno lekkomyślne) zmienia całkowicie rozkład napięć i MOSFET, mając większy spadek napięcia bramka-źródło po prostu zmniejsza spadek napięcia na rezystorze R2. Przy stabilizatorach liniowych raczej byłbym ostrożny przy stwierdzaniu, że zwiększyła się jego sprawność po wymianie tranzystora na MOSFET..
+szymonzawiercie Mnie nie wprowadził.
+szymonzawiercie
1. Specjalnie dla ciebie przeprowadziłem obliczenia, co się stanie jeżeli napięcie zasilania wzrośnie o 10% oraz dodatkowo jeżeli rezystor będzie miał 10% mniej niż wynika z obliczeń. Czyli standardowa sytuacja dla początkujących, biorą zasilacz na którym napisano 12V oraz rezystor na którym napisano 10.35 Ohm (czysto teoretycznie). i.imgur.com/vPkOJC9.jpg Taka sytuacja jest bardzo realna a zobacz jak zmieniła się moc na diodzie. Po drugie, stosując rezystor 10.35Ohm mamy na nim wydzielaną moc 6.6W co wymusza użycie rezystora dużej mocy i jego dobre chłodzenie. Wzrost temperatury na nim będzie powodował zmniejszanie jego rezystancji co za tym idzie zwiększanie mocy na diodzie (i nie jest to zależność liniowa, co już wykazałem). Przy zastosowaniu źródła prądowego rezystor pełniący sprzężenie zwrotne będzie musiał rozproszyć tylko 0.56W, więc jest różnica i łatwiej tutaj znaleźć np. 1W rezystor zwłaszcza początkującym.
2. Bład wynikający z rozpędu, naniosłem stosowne poprawki. Dzięki za zauważenie.
3. Tak masz rację, gdybym o tym wspomniał miałbym setkę pytań dlaczego to rozwiązanie nie jest lepsze, skoro da się to skompensować. Dociekliwi tak jak ty zauważą takie rozwiązanie i może nawet sprawdzą, wyciągając przy tym jakąś lekcję.
4. Tak, mówię o tym na początku gdzie wspominam o wyliczeniu tego rezystora dla docelowego napięcia zasilania. Gdybyśmy policzyli jego wartość dla wyższego napięcia to nie przegrzewalibyśmy biedaka. Pokaz z szerokim zakresem napięcia był naukowy. Tworząc układ zakładamy, że napięcie zasilania nie zmienia się w zakresie 200%.
5. Błąd wynika z nazwania przeze mnie prądem bazy prądu płynącego przez rezystor R2. Dobrze, że to zauważyłeś ;) W jego skład wchodzi oczywiście prąd kolektora tranzystora na dole.
6. Zmiana na tranzystor MOSFET poprawia sprawność, ponieważ zmniejsza się prąd, który wcześniej nazywaliśmy prądem bazy. Tranzystor MOSFET jako, iż jest sterowany napięciowo nie wymaga tego prądu. Jest to oszczędność strat na układzie polaryzacji diody. Wymieniając tranzystor na działającym układzie przerwałem obieg więc wyłączyłem przepływ prądu, to coś takiego jak przełącznik, czyżby powinni ich zabronić?
+ElektroPrzewodnik, może zbyt dosadnie wyraziłem swoje uwagi ale warto, bo wyciągnąłeś pewne wnioski ;) Inni też na pewno skorzystają.
1. No i właśnie Twoje obliczenia potwierdzają, że 10% wzrost napięcia spowoduje zaledwie 16% wzrost mocy diody - nic strasznego. Obliczając tę moc z pewnym zapasem możemy śmiało zasilić, nawet diodę mocy, ze źródła napięcia, choć to nieeleganckie. Przypadek przeciążenia to raczej sytuacja skrajna i jak wspomniałem lepiej dać pewien zapas i zwrócić na to uwagę.
Co do mocy traconej na rezystorze to nic w przyrodzie nie ginie - w analogicznym układzie ze źródłem, jeśli nie na rezystancji to moc tę będziemy musieli rozproszyć na tranzystorze. Bilans wyjdzie podobnie (może lekko na niekorzyść źródła).
Zmiana rezystancji wynikająca ze zmian temperatury nie jest najgorsza w rezystorach i przeważnie waha się na poziomie +/- 200 ppm. Materiały do budowy rezystorów dobierane są tak, aby współczynnik temperaturowy wychodził na 0 ale w rzeczywistości wychodzi on różnie. Zazwyczaj lekko ujemnie, jak w półprzewodnikach. Dla porównania, czysta miedź ma dodatni współczynnik temperaturowy na poziomie 4000 ppm.
6. Przełączników nie powinno się zakazywać ale zmieniając tranzystor na MOSFET nie możesz wykluczyć sytuacji, w której na bramce zgromadzony jest pewien ładunek, a tranzystor w pełni otwarty. Przykład: wyciągając tranzystor, pierwszą nóżką, która traci kontakt jest dren. Napięcie na bramce rośnie do 10 V bo wyłączony jest tranzystor bipolarny - czyli odkładasz MOSFET'a mając zgromadzony na bramce ładunek i w pełni otwarty kanał. Montując go z powrotem pierwsze nóżki łapiące kontakt to dren i źródło. W tym momencie jedynie rezystor w źródle ogranicza wartość płynącego przez diodę świecącą prądu, bo bramki nie ma co sterować. Niestety cierpi też tranzystor bipolarny bo nic nie ogranicza prądu złącza baza emiter (swoja drogą właśnie dlatego warto dać tam rezystor np. 10 - 100 omów). W skrajnym przypadku uszkodzeniu ulega doprowadzenie bazy tranzystora bipolarnego i nie ma już co sterować prądem. Wszystko się pali. Prócz MOSFET'a ;) W drugą stronę: włączając tranzystor bipolarny załóżmy, że pierwsze kontakt łapią złącze baza-emiter. Złącze to, będąc słabsze musi przejąć prąd, który normalnie płynąłby przez kolektor tranzystora sterującego. Może nic strasznego ale w innych warunkach może zaszkodzić. Z resztą Chodzi tu też o wyrobienie dobrych nawyków dla początkujących elektroników - choć nic lepiej nie uczy niż "magiczny dymek" uciekający z elementów zabierając ze sobą ich życie ;)
+szymonzawiercie +ElektroPrzewodnik
Czyli diodą sterujemy tylko prądem?
Mam diodę 100W 36V 3A
ale nie mam zasilacza 3A czyli mógłbym podać większe napięcie przez odpowiedni rezystor żeby osiągnąć podobną moc z mniejszym prądem?
Wracając, nic się nie stanie jeżeli podam wyższe napięcie ale nie przekraczając 100W? W teorii np 50V 800mA? Będzie działać czy napięciem też można coś uszkodzić?
Oglądając ponownie ten odcinek i słysząc "początkujący często sięgają po diody dużej mocy"..."a nie daj boże jeszcze mocniejsze" wyglądałem tak (c-8)
Przy tej mocy rezystor nie ma sensu bo straty mocy są za duże, a przy 50 V ją uszkodzisz. Żeby zasilić z 50 V przez rezystor, zasilacz musiałby dać na wyjściu 3 A, a reszta mocy traciłaby się na rezystorze (ok 3*14=42 W).
Przerost formy nad treścią. Klasyczny przykład jak skomplikować prostą rzecz.
kiedy bedzie odcinek o zasilaczach impulsowych ???
Czy te diody sa wodoodporne
skąd te stwierdzenie?
PrawieJakDaveMirra nw
Jak zalejesz żywicą to będą
Już bardziej skomplikować się nie dało ?
witam mam pytanie czy da sie odruznic diody 6500k od 8500k bo przyszły mi ledy i nie wiem jakie prosze o pomoc
Ja się tam jakoś nie znam ale nigdy nie słyszałem o oświetleniu 8500k - typowe wartości zaczynają się od 2800k a kończą na właśnie 6500k. Nie twierdzę, że wyższych wartości nie ma ale są chyba rzadko spotykane więc jeśli chcesz sprawdzić to wklep nazwę modelu diody w necie i poszukaj dokumentacji która powinna być udostępniona przez sklep lub na stronie producenta i tam powinna być charakterystyka. Z wyglądu raczej się nie da odróżnić.
Odróznij "u" zwykłe od "ó" z kreską...
nie niewidze światła diody ir
+Igor Zerko Ja też - spotkałem się z nowymi kamerami które go nie widzą .
good job!
i=u/r czyli R = U/I i 2 omy sobie wtedy wychodzą.
Juz same słowa "aproksymacja wielomianem" sprawiają ze mi napięcie rośnie xd
Nie wiem kto źle ocenia twoje filmy, ale kiedyś urwę mu nogi...
Bez przesady... xD Co najwyżej go przekonam do innej oceny :)
GDY NA ARDUINO NIECHCE WEJŚĆ PROGRAM CO ZROBIĆ
Nie rozumiem jak wyliczyć rezystor r2 :(
POMOCY !!!
Dobra już zrozumiałem :)
Hah :D zrobiłem termometr na diodzie prostowniczej
+Ficraft Jak?
PL Artur Zagaj Większa temperatura- inny spadek napięcia na diodzie :D
@@fi89298 ić na politehnike warszawskom
0.5zl/1szt 10watowa na ali
Taka cena wychodzi tylko przy zakupie 10 sztuk, 5 złotych to w sumie nic ale niektórzy nie potrzebują aż 10
@@itsglizda345 Niby tak ale zawsze możesz gdzieś naddatek wystawić i nawet sprzedać z zyskiem a 5 PLN to nie jest raczej jakiś wielki pieniądz + płacisz za przesyłkę
czy kiedyś pokarzesz jak zrobić wskaźnik baterii (tylko bez arduino ).
+Parallel Highway Czemu bez arduino, to może na samej atmedze ?
nie zmarnuje całego arduino na to że chce zrobić wskaźnik baterii do głośników moich
+Parallel Highway możesz napisać program na uno i wyjąć samą atmegę328 z bootloaderem plus jakieś kwarce kondensatorki i rezystorki filtrujące, kupić drugą atmegę328 i wrzucić jej bootloadera z arduino włożyć do uno i balanga ;)
ja mam wbudowany mikrokontroler ale wiem oco ci chodzi ale wole kupić atetiny 12 i je zaprogramować
To trzeba poznać podstawy programowania AVR, ale to nie jest trudne, taki program byłby banalny, wszystko w necie jest. Polecam kanał mirekk36 na yt :)
bardzo irytujące są te "NO I" "CZEBA" "CZY" i wiele innych
mi to nie przeszkadza przyzwyczaiłem się
To nie jest lekcja języka polskiego aby się czepiać
powiem ze nnikt tu chyba nie umie tlumaczyc xd
Very Good jeb.
Sorry gówno pokazujesz, diody prostownicze w układzie DC, a pokazujesz na AC... . Wybacz nie wiesz co gadasz
Trafo jest AC geniuszu... .
Wróć do szkoły