Bistabilne zamiast schodowych.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 19

  • @elektryka-elektronika
    @elektryka-elektronika  6 หลายเดือนก่อน

    Zapraszam do oglądania i dyskusji w komentarzach.

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 5 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za materiał. Co prawda już wcześniej wykorzystaliśmy Smart switche ale tu trochę inne rozwiązania. My korzystamy jeszcze z czujników ruchu oraz dźwięku ... och to lenistwo 😆

    • @elektryka-elektronika
      @elektryka-elektronika  5 หลายเดือนก่อน +1

      Lenistwo jest jednym z głównych motorów postępu :). Innym jest wojna, więc już lepiej skupmy się na lenistwie.
      P.S. W tym filmie miały być alternatywy dla schodowych, ale temat pewnie będzie w przyszłości rozwijany, bo możliwości jest sporo.

  • @uk4082
    @uk4082 6 หลายเดือนก่อน

    Dzięki 👍

  • @Marszalek99
    @Marszalek99 6 หลายเดือนก่อน

    To jest bardzo dobry sposób do sterowania oświetleniem, między łącznikami możnaby i kabel głośnikowy pociągnąć, gdyby nie wytrzymałość mechaniczna takiego przewodu, bo to tylko musi zwarcie na stykach zrobić.
    Zdecydowanie lepsze rozwiązanie to zastosowanie modułów zigbee, bo kiedy ma się już cały smart home, wi fi nie wyrabia i ledwo obsługuje te odbiorniki które potrzebują szerszego pasma.

    • @elektryka-elektronika
      @elektryka-elektronika  6 หลายเดือนก่อน

      Z WiFi w większych ilościach bywają problemy, wtedy faktycznie bramka zigbee czy HA ma sens. Można też postawić dedykowany router do tego celu. To już kwestia jak daleko chce się brnąć w automatykę.
      Co do okablowania to 1,5 mm2 ze względu na wytrzymałość mechaniczną nie dotyczy obwodów sygnalizacyjnych i sterowniczych - tych do łączników - one nie będą ani siłowymi ani oświetleniowymi (zgodnie z definicjami z Normy). Tu mamy wymóg 0,5mm2 lub nawet 0,1mm2. Można skrętkę puścić - co daje spore możliwości - przykład z praktyki - w małej kawalerce wszystkimi światłami można sterować z kilku "paneli" - zestawów łączników w ramce. Z tym że skrętka jest krucha i to jej wada, ja wolę linkę.

    • @Marszalek99
      @Marszalek99 6 หลายเดือนก่อน

      @@elektryka-elektronika dedykowany router to też nie jest dobra opcja. Przy 20+ urządzeniach one lubią się nawzajem wywalać z sieci. Dodanie jednego urządzenia powoduje że przez jakieś 2 tygodnie jakieś urządzenie zaczyna się rozłączać i wchodzić w tryb parowania - dyskoteka przy żarówkach Smart to w moim domu zdarzenie stałe choć losowe

    • @elektryka-elektronika
      @elektryka-elektronika  6 หลายเดือนก่อน

      To kwestia dobrania odpowiedniego routera - przez 2 lata miałem więcej niż 20 urządzeń i router który dawał radę, zanim przeszedłem na zigbee. Ale trafienie na ten router łatwe nie było :).
      Jeśli rozważamy tanią - bezprzewodową - wersję SmartHome - to polecam AIS lub HA.

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 6 หลายเดือนก่อน

    Wszystko super tylko wydaje mi się, ze w przygotowanej instalacji pod schodowy nie uda nam sie zainstalować tego przekaźnika.
    Na pytanie dlaczego mówię, że zasilanie i lampe mamy w osobnych puszkach , a zeby zainstalowac to urzadzenie to musielibyśmy mieć kabel od lampy i zasilania w jednej puszce . Czyli urządzenie musi być planowane przy rozkładaniu instalacji a nie może być dodane do już istniejącej instalacji opartej o wlaczniki schodowe.
    Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas, super się oglądało

    • @elektryka-elektronika
      @elektryka-elektronika  6 หลายเดือนก่อน

      Witam. Zależy ile jest żył pomiędzy puszkami i jaki bistabilny. Np. dla bis-403 wystarcza 4 żyły - w jednej puszce bistabilny. PE łączysz aby była ciągłość. W pierwszej puszce N do bistabilnego i na niebieskim do kolejnej puszki. L do bistabilnego. Wyjście z bistabilnego do drugiej puszki i łączysz tym do lampy. Pozostały jeden przewód wejścia czerwonego bis-403 i do łączników. Drugi zacisk łączników do N w obu puszkach.

    • @kaxuwielki2672
      @kaxuwielki2672 6 หลายเดือนก่อน

      @@elektryka-elektronika w sumie zapomniałem o możliwości wykorzystania PE.
      Pozdrawiam i miłego długiego weekendu życzę

    • @elektryka-elektronika
      @elektryka-elektronika  6 หลายเดือนก่อน

      PE lepiej nie wykorzystywać - chyba że będzie oświetlenie w II klasie ochronności. Przy 4 przewodach pomiędzy często nie ma takiej potrzeby - warto sprawdzić multimetrem które z zacisków bistabilnego są połączone.
      Przy zmianie funkcji przewodu oznacza się trwale oba końce właściwym kolorem - np. koszulką termokurczliwą.

    • @kaxuwielki2672
      @kaxuwielki2672 6 หลายเดือนก่อน

      Teraz zrozumiałem. W 1 puszce podkradam neutralny i podłączam do wejścia kontaktu, komunikację mam na 2 żyle, 3 żyła to faza bezpośrednio z rozdzielnicy do puszki w której jest sterownik, PE zostawiam w spokoju. Super że chciało się Panu otworzyć mi oczy

    • @elektryka-elektronika
      @elektryka-elektronika  6 หลายเดือนก่อน

      Zgadza się, w razie potrzeby czy niejasności mogę narysować. Pozdrawiam!

  • @erdna7373
    @erdna7373 6 หลายเดือนก่อน

    Upchanie tego wszystkiego w puszce wraz z wago to koszmar. Zwykle przewody też nie wchodzą do puszki idealnie. Na filmie są głębokie puszki a często klient ma płytkie puszki 4 cm

    • @elektryka-elektronika
      @elektryka-elektronika  6 หลายเดือนก่อน +1

      Do takich puszek można stosować zintegrowane z łącznikiem, a i tak może być problem z upchnięciem...