Bardzo interesujący film oraz super przewodnik. Brakuje podkładu w języku angielskim oraz umieszczenia filmu na Facebook wraz z podłączeniem pod wszystkie zagraniczne stacje TV oraz zagraniczne biura podróży w celu rozwoju regionu.
Danzig bestand im 14. und frühen 15. Jahrhundert aus drei Städten: der Rechtstadt, der Altstadt und der Jungstadt. Diese hatten eigene Stadtverwaltungen mit eigenen Bürgermeistern. 1457 wurde die Städte zusammengelegt. Jede Stadt hatte vier Bürgermeister, von denen einer als Präsident amtierte. Deutschordensstaat 1308-1454[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] Rechtstadt[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1342-1347: Dettloff von der Osten 1342-1354: Henrich Burmeister der Ältere 1346-1355: Steffen von der Osten 1354-1374: Hillebrand Müntzer 1356-1360: Johan von Stein 1359-1372: Johann Wallrabe der Ältere 1361-1362: Casper Bock 1362-1390: Gottschalck Naase 1368-1387: Paul Jann 1372-1385: Johann Wallrabe der Jüngere 1379-1386: Johann Wackaw 1381-1384: Nicklaus Gottsknecht 1384-1392: Herman Rolberg 1392-1405: Reinhold Hittfeld 1395-1399: Lubbert Haacke 1399-1404: Peter Fürstenau 1402-1418: Tideman Huxer 1405-1411: Conrad Letzkau 1407-1410: Peter Vorraht 1408-1411: Arnold Hecht 1411-1417: Herman Hittfeld 1412-1413: Albrecht Dödorff 1413-1430: Gert von der Becke 1415-1416: Steffen Plötzker (vorher 1436): Nicklaus Rogge 1419-1433: Johann Beisener 1430-1441: Peter Holste 1431-1432: Albrecht Huxer 1433-1446: Lucas Meckelfeld 1433-1443: Heinrich Vorraht 1436-1449: Meinert Cölmer 1442-1456: Martin Cremon 1445-1454: Albrecht Huxer 1447-1480: Reinhold Niederhoff 1452-1462: Herman Stargardt Altstadt[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1377 Walter Olsleger 1377-1380 Claus Lange 1399-1404 Matthias Stubbe 1399-1405 Matthias Lange 1405 Peter Schifhower 1406-1407 Matthias Stubbe 1418-1420 Johann Bloding 1419-1437 Peter Becker 1420-1436 Jordan Lovenstein 1430-1433 Nicolaus Wilde 1430-1434 Klaus Witte 1437-1438 Hans Gödeke (Jodeke) 1438-1454 Nicolaus Friedland 1439-1448 Nicolaus Fischer 1442-1454 Baltazar Gute 1451-1454 Nicolaus Zankenczin 1454 Martin Kandeler Jungstadt[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1400-1407 Siegfrid Koch 1405-1407 Johann Zedeler 1406? Herman Schröder 1408? Herman Schröder 1408 Johann Lepil 1409 Siegfrid Koch 1409 Fridrich Böttcher (= Fridrich Wittenburg) 1410 Johann Lepil 1410 Johann Monch 1411 Siegfrid Koch 1411-1414 Johann Zedeler 1412 Hans Wittenburg 1413-1414 Fridrich Wittenburg 1415 Arnold Metzner 1415 Peter Clettendorf 1416-1417 Klaus Kiel 1416 Michael Kosker 1417-1418 Peter Clettendorf 1418-1419 Michael Kosker 1419-1420 Klaus Kiel 1420-1422 Peter Clettendorf 1421-1434 Walter Schönau 1434 Paul Bener 1435 Peter Stoltzefuß 1435-1437 Heinrich Ewerd 1436 Walter Schönau 1437-1439 Paul Bener 1438-1440 Walter Schönau 1440-1441 Peter Stoltzefuß 1441-1442 Paul Bener 1442-1443 Augustin Glibitz 1443-1444 Walter Schönau 1444-1445 Paul Bener 1445-1446 Augustin Glibitz 1446-1447 Walter Schönau 1447-1448 Paul Bener 1448-1449 Augustin Glibitz 1449-1452 Hans Wagemann 1450 Walter Schönau 1451-1454 Augustin Glibitz 1453-1454 Nicolaus Stoltzefuss = Nicolaus Heyland Königreich Polen 1454-1791(Bündnispakt mit eigenem Hoheitsrecht und Selbständigkeit) Königliches Preußen (Königreich Polen) 1454-1569 (Bündnispakt mit eigenem Hoheitsrecht und Selbständigkeit) 1454-1461: Wilhelm Jordan 1457-1461: Jacob Falcke 1461-1475: Johann von Scheren 1462-1478: Johann von Walde 1462-1478: Johann Veere 1470-1483: Philipp Bischoff 1477-1483: Johann Angermünde 1479-1501: Johann Ferber 1483-1485: Marten Bock 1484-1502: George Buck 1484-1490: Johann Schewecke 1489-1505: Henrich Falcke 1492-1501: Henrich von Süchten 1502-1513: George Mand 1503-1512: Johann Schewecke der Jüngere 1504-1513: Matthias Zimmerman 1506-1507: Antoni Backelman 1510-1526: Eberhard Ferber 1513-1525: Greger Brand 1514-1524: Henrich Wiese 1517-1535: Philipp Bischoff 1524-1529: Matthias Lange 1525-1538: Cordt von Süchten 1526-1535: Edward Niederhoff 1526-1554: Johann von Werden 1531-1547: George Schewecke 1536-1539: Peter Behme 1538-1549: Barthell Brand 1540-1560: Tiedemann Giese der Jüngere 1548-1577: Johann Brandes 1550-1554: Johann Stutte 1555-1588: Constantin Ferber 1557-1578: Johann Proite 1558-1576: Georg Kleefeld Königliches Preußen (Polen-Litauen) 1570-1792[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1577-1585: Reinhold Möllner 1578-1592: George Rosenberg 1581-1619: Johann von der Linde 1586-1602: Daniel Zierenberg 1589-1605: Constantin Giese 1592-1612: Gerhard Brandes 1603-1611: Johann Thorbecke 1605-1614: Barthell Schachtmann 1612-1616: Andreas Borkmann 1612-1625: Johann Speymann 1615-1617: Barthell Brandt 1617-1629: Arnold von Holten 1618-1636: Eggert von Kempen 1619-1635: Valentin von Bodeck 1626-1620: Ernst Kroll 1630-1642: Johann Zierenberg 1630-1631: Adrian von der Linde 1632-1654: Constantin Ferber 1636-1644: Hanss Rogge 1637-1639: Johans Ernst Schröder 1640-1649: Nicklas Pahl 1643-1644: Elert von Bobart 1645-1646: Daniel Falcke 1645-1682: Adrian von der Linde 1647-1654: Henrich Freder 1650-1665: Friederich Ehler 1655-1663: Nathanaël Schmieden 1655-1673: George von Bömelen 1664-1675: Nicklas von Bodeck 1666-1685: Gabriel Krumhausen 1677-1701: Christian Schröder 1677-1686: Daniel Proite 1683-1700: Barbiel Schuhman 1686-1704: Constantin Ferber 1692-1707: Johann Ernst von Schmieden 1702-1707: Reinhold Wieder 1704-1722: Andreas Borkman 1707-1716: Friedrich Gottlieb Engelcke 1708-1712: Joachim Hoyge 1708-1740: Gabriel von Bömeln 1712-1721: Ernst von der Linde 1716-1710: Carl Ernst Bauer 1720-1745: Johann Gottfried von Disseldorff 1722-1720: Salomon Gabriel Schumann 1723-1734: Gottfried Bentzmann 1730-1739: Carl Groddeck 1735-1757: Johann Wahl 1740-1753: Carl Gottlieb Ehler 1741-1746: Joachim Jacob Schwacher 1746-1748: Johann Carl Schwartzwald 1746-1755: Nathanael Gottfried Ferber 1750-1753: Fridrich Krüger 1754 : Christian Gabriel von Schröder 1754 : Michael Schmidt 1756 : Johann Kenner ? : Johann Ernst von der Linde 1762-1776: Gottlieb G. Weickhmann 1763-1767: Daniel Gralath 1777 : Gottfried Schwartz 1787 : Johann Bentzmann 1790 : Zernecke 1793 : Eduard Friedrich von Conradi Königreich Preußen 1793-1806[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1794 : von Lindenow Freistaat Danzig 1807-1814[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1807-1808: Carl Friedrich von Gralath 1808-1810: Gottlieb Hufeland 1810-1814: Johann Willhelm Wernsdorff Königreich Preußen 1814-1919[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1814-1849: Joachim Heinrich von Weickhmann 1847-1862: Samuel Friedrich Schumann 1850-1862: Carl August Groddeck 1863-1891: Leopold von Winter 1891-1896: Karl Adolf Baumbach 1896-1902: Clemens Delbrück 1903-1910: Heinrich Otto Ehlers 1910-1918: Heinrich Scholtz († 8. Oktober 1918) Freie Stadt Danzig 1920-1939[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1920-1931: Heinrich Sahm (ab 1920 Präsident des Senats) 1931-1933: Ernst Ziehm (Präsident des Senats) 1933-1934: Hermann Rauschning (Präsident des Senats) 1934-1939: Arthur Greiser (Präsident des Senats) Deutsches Reich 1939-1945[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1939-1945: Georg Lippke Polen (als Gdańsk) ab 1945[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] Volksrepublik Polen 1945--1990[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1945-1946: Franciszek Kotus-Jankowski 1946-1949: Bronisław Nowicki 1949-1953: Piotr Stolarek 1953-1954: Stanisław Schmidt 1954-1958: Julian Cybulski 1958-1963: Stanisław Schmidt 1963-1969: Tadeusz Bejm 1969-1973: Jan Nikołajew 1973-1977: Andrzej Kaznowski 1977-1981: Jerzy Młynarczyk 1981-1989: Kazimierz Rynkowski 1989-1990: Jerzy Pasiński Republik Polen seit 1990[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten] 1990-1991: Jacek Starościak 1991-1994: Franciszek Jamroż 1994-1998: Tomasz Posadzki 1998-2019: Paweł Adamowicz 2019-: Aleksandra Dulkiewicz
Czy pamiętacie z archiwum, jak wyglądało Miasto Gdańsk dwadzieścia lat od zakończenia II wojny światowej ❓💣 Zachęcam do obejrzenia reportażu o historii powojennego Gdańska - heroicznego okresu odbudowy miasta z ruin 👉 cyfrowa.tvp.pl/video/miasta,gdanska-lat-dwadziescia,59354779
Michał Studzinski/Wszystko szło na odbudowę Warszawy!to co ja wiem,to cały Elbłąg był przewieziony do Warszawy.Jako dziecko w Gdańsku musiałam nosić do szkoły pieniądze na odbudowę Warszawy.
piękne Stare Polskie miasto mieszkam w Gdańsku i jestem dumny:)
dziekuje bardzo.
0:40 Nice to see a Croatian flag. Kochame was, Polska
Piękne Polskie miasto! :)
Bardzo interesujący film oraz super przewodnik. Brakuje podkładu w języku angielskim oraz umieszczenia filmu na Facebook wraz z podłączeniem pod wszystkie zagraniczne stacje TV oraz zagraniczne biura podróży w celu rozwoju regionu.
Pomniki Historii - Gdańsk
Danzig bestand im 14. und frühen 15. Jahrhundert aus drei Städten: der Rechtstadt, der Altstadt und der Jungstadt. Diese hatten eigene Stadtverwaltungen mit eigenen Bürgermeistern. 1457 wurde die Städte zusammengelegt.
Jede Stadt hatte vier Bürgermeister, von denen einer als Präsident amtierte.
Deutschordensstaat 1308-1454[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
Rechtstadt[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1342-1347: Dettloff von der Osten
1342-1354: Henrich Burmeister der Ältere
1346-1355: Steffen von der Osten
1354-1374: Hillebrand Müntzer
1356-1360: Johan von Stein
1359-1372: Johann Wallrabe der Ältere
1361-1362: Casper Bock
1362-1390: Gottschalck Naase
1368-1387: Paul Jann
1372-1385: Johann Wallrabe der Jüngere
1379-1386: Johann Wackaw
1381-1384: Nicklaus Gottsknecht
1384-1392: Herman Rolberg
1392-1405: Reinhold Hittfeld
1395-1399: Lubbert Haacke
1399-1404: Peter Fürstenau
1402-1418: Tideman Huxer
1405-1411: Conrad Letzkau
1407-1410: Peter Vorraht
1408-1411: Arnold Hecht
1411-1417: Herman Hittfeld
1412-1413: Albrecht Dödorff
1413-1430: Gert von der Becke
1415-1416: Steffen Plötzker
(vorher 1436): Nicklaus Rogge
1419-1433: Johann Beisener
1430-1441: Peter Holste
1431-1432: Albrecht Huxer
1433-1446: Lucas Meckelfeld
1433-1443: Heinrich Vorraht
1436-1449: Meinert Cölmer
1442-1456: Martin Cremon
1445-1454: Albrecht Huxer
1447-1480: Reinhold Niederhoff
1452-1462: Herman Stargardt
Altstadt[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1377 Walter Olsleger
1377-1380 Claus Lange
1399-1404 Matthias Stubbe
1399-1405 Matthias Lange
1405 Peter Schifhower
1406-1407 Matthias Stubbe
1418-1420 Johann Bloding
1419-1437 Peter Becker
1420-1436 Jordan Lovenstein
1430-1433 Nicolaus Wilde
1430-1434 Klaus Witte
1437-1438 Hans Gödeke (Jodeke)
1438-1454 Nicolaus Friedland
1439-1448 Nicolaus Fischer
1442-1454 Baltazar Gute
1451-1454 Nicolaus Zankenczin
1454 Martin Kandeler
Jungstadt[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1400-1407 Siegfrid Koch
1405-1407 Johann Zedeler
1406? Herman Schröder
1408? Herman Schröder
1408 Johann Lepil
1409 Siegfrid Koch
1409 Fridrich Böttcher (= Fridrich Wittenburg)
1410 Johann Lepil
1410 Johann Monch
1411 Siegfrid Koch
1411-1414 Johann Zedeler
1412 Hans Wittenburg
1413-1414 Fridrich Wittenburg
1415 Arnold Metzner
1415 Peter Clettendorf
1416-1417 Klaus Kiel
1416 Michael Kosker
1417-1418 Peter Clettendorf
1418-1419 Michael Kosker
1419-1420 Klaus Kiel
1420-1422 Peter Clettendorf
1421-1434 Walter Schönau
1434 Paul Bener
1435 Peter Stoltzefuß
1435-1437 Heinrich Ewerd
1436 Walter Schönau
1437-1439 Paul Bener
1438-1440 Walter Schönau
1440-1441 Peter Stoltzefuß
1441-1442 Paul Bener
1442-1443 Augustin Glibitz
1443-1444 Walter Schönau
1444-1445 Paul Bener
1445-1446 Augustin Glibitz
1446-1447 Walter Schönau
1447-1448 Paul Bener
1448-1449 Augustin Glibitz
1449-1452 Hans Wagemann
1450 Walter Schönau
1451-1454 Augustin Glibitz
1453-1454 Nicolaus Stoltzefuss = Nicolaus Heyland
Königreich Polen 1454-1791(Bündnispakt mit eigenem Hoheitsrecht und Selbständigkeit)
Königliches Preußen (Königreich Polen) 1454-1569 (Bündnispakt mit eigenem Hoheitsrecht und Selbständigkeit)
1454-1461: Wilhelm Jordan
1457-1461: Jacob Falcke
1461-1475: Johann von Scheren
1462-1478: Johann von Walde
1462-1478: Johann Veere
1470-1483: Philipp Bischoff
1477-1483: Johann Angermünde
1479-1501: Johann Ferber
1483-1485: Marten Bock
1484-1502: George Buck
1484-1490: Johann Schewecke
1489-1505: Henrich Falcke
1492-1501: Henrich von Süchten
1502-1513: George Mand
1503-1512: Johann Schewecke der Jüngere
1504-1513: Matthias Zimmerman
1506-1507: Antoni Backelman
1510-1526: Eberhard Ferber
1513-1525: Greger Brand
1514-1524: Henrich Wiese
1517-1535: Philipp Bischoff
1524-1529: Matthias Lange
1525-1538: Cordt von Süchten
1526-1535: Edward Niederhoff
1526-1554: Johann von Werden
1531-1547: George Schewecke
1536-1539: Peter Behme
1538-1549: Barthell Brand
1540-1560: Tiedemann Giese der Jüngere
1548-1577: Johann Brandes
1550-1554: Johann Stutte
1555-1588: Constantin Ferber
1557-1578: Johann Proite
1558-1576: Georg Kleefeld
Königliches Preußen (Polen-Litauen) 1570-1792[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1577-1585: Reinhold Möllner
1578-1592: George Rosenberg
1581-1619: Johann von der Linde
1586-1602: Daniel Zierenberg
1589-1605: Constantin Giese
1592-1612: Gerhard Brandes
1603-1611: Johann Thorbecke
1605-1614: Barthell Schachtmann
1612-1616: Andreas Borkmann
1612-1625: Johann Speymann
1615-1617: Barthell Brandt
1617-1629: Arnold von Holten
1618-1636: Eggert von Kempen
1619-1635: Valentin von Bodeck
1626-1620: Ernst Kroll
1630-1642: Johann Zierenberg
1630-1631: Adrian von der Linde
1632-1654: Constantin Ferber
1636-1644: Hanss Rogge
1637-1639: Johans Ernst Schröder
1640-1649: Nicklas Pahl
1643-1644: Elert von Bobart
1645-1646: Daniel Falcke
1645-1682: Adrian von der Linde
1647-1654: Henrich Freder
1650-1665: Friederich Ehler
1655-1663: Nathanaël Schmieden
1655-1673: George von Bömelen
1664-1675: Nicklas von Bodeck
1666-1685: Gabriel Krumhausen
1677-1701: Christian Schröder
1677-1686: Daniel Proite
1683-1700: Barbiel Schuhman
1686-1704: Constantin Ferber
1692-1707: Johann Ernst von Schmieden
1702-1707: Reinhold Wieder
1704-1722: Andreas Borkman
1707-1716: Friedrich Gottlieb Engelcke
1708-1712: Joachim Hoyge
1708-1740: Gabriel von Bömeln
1712-1721: Ernst von der Linde
1716-1710: Carl Ernst Bauer
1720-1745: Johann Gottfried von Disseldorff
1722-1720: Salomon Gabriel Schumann
1723-1734: Gottfried Bentzmann
1730-1739: Carl Groddeck
1735-1757: Johann Wahl
1740-1753: Carl Gottlieb Ehler
1741-1746: Joachim Jacob Schwacher
1746-1748: Johann Carl Schwartzwald
1746-1755: Nathanael Gottfried Ferber
1750-1753: Fridrich Krüger
1754
: Christian Gabriel von Schröder
1754
: Michael Schmidt
1756
: Johann Kenner
?
: Johann Ernst von der Linde
1762-1776: Gottlieb G. Weickhmann
1763-1767: Daniel Gralath
1777
: Gottfried Schwartz
1787
: Johann Bentzmann
1790
: Zernecke
1793
: Eduard Friedrich von Conradi
Königreich Preußen 1793-1806[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1794
: von Lindenow
Freistaat Danzig 1807-1814[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1807-1808: Carl Friedrich von Gralath
1808-1810: Gottlieb Hufeland
1810-1814: Johann Willhelm Wernsdorff
Königreich Preußen 1814-1919[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1814-1849: Joachim Heinrich von Weickhmann
1847-1862: Samuel Friedrich Schumann
1850-1862: Carl August Groddeck
1863-1891: Leopold von Winter
1891-1896: Karl Adolf Baumbach
1896-1902: Clemens Delbrück
1903-1910: Heinrich Otto Ehlers
1910-1918: Heinrich Scholtz († 8. Oktober 1918)
Freie Stadt Danzig 1920-1939[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1920-1931: Heinrich Sahm (ab 1920 Präsident des Senats)
1931-1933: Ernst Ziehm (Präsident des Senats)
1933-1934: Hermann Rauschning (Präsident des Senats)
1934-1939: Arthur Greiser (Präsident des Senats)
Deutsches Reich 1939-1945[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1939-1945: Georg Lippke
Polen (als Gdańsk) ab 1945[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
Volksrepublik Polen 1945--1990[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1945-1946: Franciszek Kotus-Jankowski
1946-1949: Bronisław Nowicki
1949-1953: Piotr Stolarek
1953-1954: Stanisław Schmidt
1954-1958: Julian Cybulski
1958-1963: Stanisław Schmidt
1963-1969: Tadeusz Bejm
1969-1973: Jan Nikołajew
1973-1977: Andrzej Kaznowski
1977-1981: Jerzy Młynarczyk
1981-1989: Kazimierz Rynkowski
1989-1990: Jerzy Pasiński
Republik Polen seit 1990[Bearbeiten | Quelltext bearbeiten]
1990-1991: Jacek Starościak
1991-1994: Franciszek Jamroż
1994-1998: Tomasz Posadzki
1998-2019: Paweł Adamowicz
2019-: Aleksandra Dulkiewicz
Wypierdalaj niemiecki Idioto
Spammer
@@xenq_4566 Tym idiotą zdecydowane Ty jesteś, bo tylko tak reagują idioci!
Czy pamiętacie z archiwum, jak wyglądało Miasto Gdańsk dwadzieścia lat od zakończenia II wojny światowej ❓💣
Zachęcam do obejrzenia reportażu o historii powojennego Gdańska - heroicznego okresu odbudowy miasta z ruin 👉 cyfrowa.tvp.pl/video/miasta,gdanska-lat-dwadziescia,59354779
To już wiem dokąd szły gotyckie cegły z rozbieranych kamienic na Dolnym Śląsku.
Na odbudowę Warszawy !!!
@@czarnywilk6763 to prawda! Starego Gdańska nie odbudowuje się, w Gdańsku rządzą developerzy
Michał Studzinski/Wszystko szło na odbudowę Warszawy!to co ja wiem,to cały Elbłąg był przewieziony do Warszawy.Jako dziecko w Gdańsku musiałam nosić do szkoły pieniądze na odbudowę Warszawy.
Ńdagsk