31:17. 94 mld zł, to spokojnie można sporo elektrowni węglowych zamienić na gazowe i dalej ruszyć z produkcją biometanu. Wszystko to by się spinało z OZE ze względu na krótki czas rozruchu. Dziękuje za odniesienie się do mojego komentarza z poprzedniego tygodnia.
54:40 Szanowny Panie Marku...coś nie tak z logiką...ALBO niewielkie usprawnienia termomodernizacyjne robią duże różnice w rachunkach ALBO są takie domy które trzeba zbudować od nowa. To ostatnie to oczywiście bzdura, ponieważ trudno mi sobie wyobrazić dom który nie da się przynajmniej przyzwoicie ocieplić.
Jedno nie wyklucza drugiego. Chodzi o to, że termomodernizacja w większości pomaga ale proszę sobie wyobrazić, że są takie domy, którym nic nie pomoże.
Myślę, że Panu Markowi chodziło przede wszystkim o świadomość dotyczącą swojego budynku i jego użytkowania. Są budynki gdzie warto zastanowić się czy jeszcze mam jakieś straty ciepła którędy ucieka mi dość sporo ciepła, a mogę w prosty sposób wykonać termomodernizację - np. docieplenie stropu na poddaszu. Są również takie budynki, które wymagają wymiany pokrycia dachowego, okien, docieplenia, ale i tak nadal będą budynkami starymi, np. z niedoizolowaną podłogą na gruncie, z czym nie będzie się wiele dało zrobić lub takie które po prostu są zawilgocone lub zagrzybione.
Słychać i widać, że zespól Globenergii się rozrasta. Ilość redaktorów jest wprost proporcjonalna do zainteresowania OZE wśród społeczeństwa (trzeba edukować obywateli RP w kontekście OZE bo chyba nie jest za ciekawie). Fajnie, że poruszacie różne wątki w dziedzinie OZE. Pozdrowienia dla redakcji OZE i nowego redaktora.
Dziękuję bardzo za ciekawy odcinek! W tym tygodniu jeszcze jeden gorący temat - kontrole mikroinstalacji przez Tauron: czy naprawdę ktoś musi czuć winę jak zainstaluje na zimę kilka dodatkowych paneli? Zmiany po stronie DC - myślę że to powód dla radości państwa: więcej energii ze słońca w pochmurne dni, a w słoneczne dni falownik więcej niż może i tak do sieci nie wypuści, ale nie tak prosto: proszę zapłacić karę! Czy masz jakieś paneli w oddzielnym obwodzie offgrid, a operator dronem ich policzy razem ze wszystkimi - i znowu: proszę zapłacić! Chore jakoś to wygląda...
Nie rozumiem jednej kwestii. Jakie ma znaczenie czy opodatkują Firmy, czy prosumentów? Jak opodatkują Firmy to będę miał chleb droższy, jak prosumentów, to prąd w górę. Podatek, to podatek i tak uderzy w każdego.
Generalnie chodzi o to że prosumenci mający fotowoltaikę na dachu nie płacą od niej podatku teraz i nie zapłacą po nowelizacji. Firmy od fotowoltaiki na dachu też nie zapłacą podatku bo to nie jest budowla czy urządzenie budowlane. A cała sprawa rozbija się o opodatkowanie farm PV, które w myśl prawa są budowlą a budowle w Polsce jeżeli służą działalności gospodarczej są opodatkowane podatkiem od ich wartości. Dywagacje są o to czy za wartość tej budowli będzie wzięta konstrukcja czy też urządzenia (moduły falowniki).
zgodnie z zielonym ładem cena i podatki związane z energią mają rosnąć radzę sprawdzać ceny energii w krajach o największej produkcji z OZE i ceny dla gospodarstw domowych i zmiany prawa w innych krajach Europy w zakresie podatków dla prosumentów i PV Polskie prawo tylko jest kopiowane z zachodniej Europy na zasadzie kopiuj wklej
państwo nic nie zarobiło na sprzedaży bo te pieniądze zwyczajnie ukradło (grożąc siłą) - czy to co zarobił złodziej na sprzedaży kradzionego również nazywacie zarobkiem ?
Zdecydowanie wolałbym by państwo nie zabrało tych pieniędzy w tego typu daninach bo w tym wszystkim zapomniano o kosztach obsługi a pisząc wprost o urzędnikach którzy zostali zatrudnieni do redystrybucji tych pieniędzy. Jeśliby to było naprawdę opłacalne to bez żadnych dopłat instalacje "same by rosły" bez "pomocy państwa" Puki co z każdą kolejną zmianą czas zwrotu oddala się w coraz bardziej abstrakcyjną przyszłość. Czekam na tanie, pojemne i bezpieczne magazyny energii w raz z nienaruszalnym prawem do ich eksploatacji. Jednocześnie przypomnę że w dalszym ciągu nawet z dostępnością falowników mamy problem, zwłaszcza tych, które już są zaszyte w przedmiotach użytku codziennego.
Dziwi mnie jedna rzecz. Panowie sądzą, że każdy, kto ma kopciucha, pali śmieciami. Tak, mam kopciucha, palę drzewem i węglem, ale śmieciami nie palę. Nie zamierzam tego zmieniać tylko dlatego bo ktoś mi każe. Za to każdy kto ma elektryka, to bogacz z przerośniętym ego, co chce zabłysnąć i czuć podziw(niestety tak nie jest). Takie są konsekwencje ujednolicania i uogólniania. Mam dom ocieplony, założyłem niedawno instalację pv do autokonsumpcji, parę dalszych usprawnień wleci w przyszłym roku. Mam nadzieję, że technologia tak pójdzie do przodu, że będzie można odciąć się całkowicie od zakładu energetycznego i spółek obrotu i pokazać im środkowy palec, bo to, co robią spółki obrotu podnosząc ilość i wysokość dodatkowych opłat, zakrawa o zbrodnię.
...ależ taka technologia jest tylko nikt się nią nie interesuje i żadnej firmie wykonawczej nie zależy aby budować bardzo oszczędne budynki bo raz, nie chce im się uczyć w dwa nie zarobiliby na pompach ciepła. Ta technologia to po prostu domy pasywne, czyli takie, które zużywają mniej niż 15kWh/m2/rok. Rocket science zaczyna się dopiero poniżej 5kWh/m2/rok. Kurtyna.
Podzielam zdanie wielu komentujących, że te pieniądze powinny zostać wydane na inwestycje w oze oraz tematy z nimi związane np. rozwój sieci energetycznych. Bardzo dziękuję za nawiązanie do mojego komentarza 👍
a czy kolegi nie zastanawia że im więcej produkcji z OZE w danym kraju Europejskim tym cena za energię w tym kraju jest większa dla gospodarstw domowych
Odnosnie możliwości opłacania części dystrybucyjnej, to jest to bardzo watpiwe, aby taka zmiana została wprowadzona, bo zapewne zostanie tu przywołana dyrektywa mówiąca o konieczności ponoszenia przez konsumentów kosztów dystrybucji, a konto prosimenta nie jest strice kontem sprzedażowym.
Ciekawi mnie sytuacja,gdy prosumentowi przepada spora część depozytu. Strata prosumenta to zysk Operatora. Czy Operatorzy wpisują ten zysk do przychodu w tabelkach księgowych, a co za tym idzie czy płacą podatki od dochodu?
Może nie w całości ale zdecydowanie więcej niż 1,24%. Ogólnie te pieniądze nie powinny trafiać do budżetu państwa tylko być wydawany na szeroko pojętą transformację energetyczną w tym także termomodernizację. Jakby te środki poszły na właściwy cel bylibyśmy w zupełnie innym miejscu.
@@BogdanSzymański-Globenergia no jak się wybiera ponownie polityków którzy wcześniej wielokrotnie okłamywali? I lud nie widział w tym problemu to jako kraj daleko nie zajdziemy.
@@BogdanSzymański-Globenergiatransformacje czyją? Nas czy sieci? Bo operatorzy sieci mają po komunie za darmo. I nawet tego konserwowac nie potrafią, bo asysentka prezesa tez ponas 20 th zarabia
Jesli to ogląda jakikolwiek Polski podatnik i nie widzi że jest dymany z każdej strony i na wszystkim to ja się nie dziwię że mamy to co mamy. Pan Marszałek już zaczął kampanie znów opowiada kocopoły dla naiwnych a zrobi swoje. Kasę dostaja a wydaja na co chca. Tragedia że nie można ich z tego rozliczać. NIK daje raport i co z tego?😢😢 To Państwo to dramat i koryto dla swoich.
Gdyby tylko była wola polityczna to ustalonoby stawkę 50gr za kWh. I obowiązkowo limit instalacja dostosowana do rocznego zużycia. To byłby rozsądny system rozliczeń. Dlaczego nie można pokrywać depozytu części innych niż energia czynna? Odpowiedź jest bardzo prosta. Gdyby była taka możliwość to klienci budowaliby po 50 kWp. Przecież widzieliśmy to w net meteringu. Osoba z ogrzewaniem gazowym i zuayciem rocznym 3500 kWh przechodzila na maty. W tym samym czasie powstawała u niej instalacja do 10 kWp. Moim zdaniem to byla patologia! Odpowiedzią na takie zachowania konsumentów jest dzisiejszy system rozliczeń. Zgodnie z ustawą prosument buduje instalacje na cele bieżące. W czerwcu oddawal do sieci 50 kWh by odebrać 80% energii. I tak płakał później na forum "jak mnie państwo okrada". Dobrze ze juz tego nie ma.
Pomimo iż jestem w net meteringu przyznaję Ci rację. Sam z pierwotnego 4kWp zwiększyłem do 6 a w zeszłym roku do 9.86kWp. Mimo wszystko nie czuje się winny bo takie możliwości prawne były. Za to nie wziąłem ani jednej złotówki z zadnych programów dofinansowań. A te pomniejszenie depozytu o 20% uważałem i uważam za i tak niską cenę za " magazyn sieciowy".
Powinien być podział 33% elektrownia atomowa 33% rozbudowa sieci energetycznej a 34% na magazyny energii przy czym to podzielone 17 % magazyny energii sieciowe przy stacjach transformatorowych i 17% na prywatne magazyny energii
Wielkie rzeczy dzieją się w energetyce, a portal cicho siedzi. Oficjalnie ruszyła elektrownia dolna odra. Dwie piekne nowoczesne linie zbudowali do Gorzowa i Poznania. Piękne rzeczy się dzieją a portal milczy.
Mamy nawet tag poświęcony sieciomglobenergia.pl/tag/sieci-elektroenergetyczne/ jak czytelnicy będą więcej czytać o sieciach my będziemy więcej o tym publikować.
To nie jest o jakiejś, na Boga. Dolna Odra już ruszyła w sierpniu i wrześniu, chyba jakieś 1,4 GW w gazie. No szkoda że GE nawet się o tym nie zająknął.
Duże pieniądze proszą się o duże projekty, To tak samo jak z budzetem domowym, jesli mam 2mln to kupno /budowa domu jest duzo lepszym pomyslem niz pozwolenie na rozmycie tych srodkow przez kupno nowego laptopa, telefonu, samochodu, wycieczki na zulugulu i inne bzdety i w efekcie brak środkow na tak duza inwestycje jaka jest dom i trzeba nadal wynajmowac. Laptop, samochod itd. mozna zawsze kupic w przyszlosci bo latwiej zebrac takei srodki niz tak duze jak 2mln na raz. A zatem ja postawilbym na elektrownie atomową, a jak juz bedzie to tansze projekty sluzace stabilizacji sieci itd.
Osobiście uważam że Marek akurat tutaj ma sporo racji modernizacja starych budynków to nie jest tylko kwestia grubości termoizolacji. Bardzo często jest problem z brakiem hydroizolacji złym rozmieszczeniem okien nie mówiąc już o problemach z wentylacją. Nawet w zakresie samej termoizolacji bardzo często jest problem z dociepleniem podłogi na gruncie bo wysokość pomieszczeń nie pozwala na termoizolację. I ostatnia kwestia chyba najważniejsza że bardzo często te budynki są po prostu za duże budowane jako domy wielopokoleniowe ze złym rozmieszczeniem pomieszczeń.
To wszystko o czym Pan pisze jest do ogarnięcia, tylko kwestia kosztów. Jeśli ktoś nie jest w stanie wykonać tego systemem gospodarskim, to wtedy może okazać się, że budowa nowego budynku będzie tańsza. Ja jednak wierzę w polską pomysłowość i instytucję "ja że szwagrem". Ostatnia kwestia w Pańskiej wypowiedzi - to nie domy są za duże, tylko domowników jest za mało 😉. Pozdrawiam. P.S. Co do magazynu bez PV to trochę się nie popisaliście, są rozwiązania techniczne, dość popularne, które to umożliwiają.
Transformacja energetyczna to sposób na zniszczenie mniejszych graczy i oddanie rynku w ręce kilku gigantów, którzy zyskują miliardy na technologiach odnawialnych i opłatach za emisję CO2. Czy to naprawdę walka z kryzysem, czy tylko kolejny sposób na kontrolowanie dostępu do energii? Pozdrowienia z Republiki Suwerenów ❣
Ja rozdał bym te pieniądze polityką i ich rodziną którzy doją kasę na ciepłych stołkach w przeróżnych urzędach nie mając zieloego pojęcia co tam robić i jak robić! Żaden nowy podatek!!! Za nieudolności tych imbecyli mamy płacić kolejny podatek? Jak się na to zgodzimy będziemy jeleniami. Mam nadzieję że znajdzie się jakiś człowiek co wyczyści tych złodziei z państwa.
jesteś TOTLA off-grid?? czy tylko udajesz??? Skoro korzystasz z linii zakładu energetycznego - to jak się mają odczepić?? ODCZEP się od sieci i wówczas nikt nie będzie ingerował ale bycie total off-grid wiemy, że jest ekonomicznie nieuzasadnione w POLSCE więc trochę Radek z Twojej strony hipokryzja
@ mi chodziło o to że masz planowali opodatkować Pv które nie są podpięte do sieci dlatego taki wpis Od sieci odczepiam się 1 stycznia 🤨👌😉 Problem w tym że był plan opodatkować nawet tych co są odłączeni
@@radekwoffgrid6872 - nie było żadnego planu aby opodatkować tych co są odłączeni od sieci w 100%!!!! Za dużo oglądasz propagandy na YT-bie Gratuluję, że podjąłeś MĘSKĄ decyzję, aby być total off-grd👏👏👏 Ja nie widzę, ŻADNEGO UZADNIENIA EKONOMICZNEGO aby być po za siecią!!! koszt 1 kWh to około 1 minuty pracy po co się przejmować dlatego KORZYSTAN w 100% z sieci i czuję, się ŚWIETNIE - mam spokój zakład energetyczny dostarcza cały czas prąd mam normalne napięcie a jak za to płacę (cena prądu do zarobków jest wg mnie MNIEJSZA jak jeszcze 20 lat temu) ale szał i pędzenie owiec za tzw. niezależnością spowodował, że Ludzie przestali CHŁODNO KALKULOWAĆ ja potrzebuję zimą około 25-35 kWh/ na dzień to jaki duży magazyn, ile paneli itp. po co? Ale faktycznie, każdy wydaje swoją ciężką zarobioną kasę jak chce - ja wolę wydać na przyjemności a nie bawić się w przetwarzanie energii👍
Nieważne że kasa ze sprzedaży emisji nie wylatuje do eu, zawsze to jest kolejny koszt i nie ważne na jak szczytny cel by to było to po drodze się to rozpływa i nie są te środki tak efektywnie zarządzone jak zarządził by tym kapitałem pierwotny właściciel, a przez takie podatki są kolejne koszmarki jak fundusz wirusowy.
Wiatraki, magazyny ,sieć elektro , foto na każdym balkonie . ścianach bloków i termomodernizacja budynków , jest na co wydawać byśmy mieli czyste powietrze i środowisko
Moim zdaniem można podciągnąć PV jako niezbedne dla funkcjonowania budunku, jesli wliczy się wplyw niej w ramach swiadectwa energetycznego w celu obnizenia wskaźnika EP.
31:17. 94 mld zł, to spokojnie można sporo elektrowni węglowych zamienić na gazowe i dalej ruszyć z produkcją biometanu. Wszystko to by się spinało z OZE ze względu na krótki czas rozruchu. Dziękuje za odniesienie się do mojego komentarza z poprzedniego tygodnia.
54:40 Szanowny Panie Marku...coś nie tak z logiką...ALBO niewielkie usprawnienia termomodernizacyjne robią duże różnice w rachunkach ALBO są takie domy które trzeba zbudować od nowa. To ostatnie to oczywiście bzdura, ponieważ trudno mi sobie wyobrazić dom który nie da się przynajmniej przyzwoicie ocieplić.
Jedno nie wyklucza drugiego. Chodzi o to, że termomodernizacja w większości pomaga ale proszę sobie wyobrazić, że są takie domy, którym nic nie pomoże.
Myślę, że Panu Markowi chodziło przede wszystkim o świadomość dotyczącą swojego budynku i jego użytkowania. Są budynki gdzie warto zastanowić się czy jeszcze mam jakieś straty ciepła którędy ucieka mi dość sporo ciepła, a mogę w prosty sposób wykonać termomodernizację - np. docieplenie stropu na poddaszu. Są również takie budynki, które wymagają wymiany pokrycia dachowego, okien, docieplenia, ale i tak nadal będą budynkami starymi, np. z niedoizolowaną podłogą na gruncie, z czym nie będzie się wiele dało zrobić lub takie które po prostu są zawilgocone lub zagrzybione.
Słychać i widać, że zespól Globenergii się rozrasta. Ilość redaktorów jest wprost proporcjonalna do zainteresowania OZE wśród społeczeństwa (trzeba edukować obywateli RP w kontekście OZE bo chyba nie jest za ciekawie). Fajnie, że poruszacie różne wątki w dziedzinie OZE. Pozdrowienia dla redakcji OZE i nowego redaktora.
Dzięki. Staramy się poruszać coraz więcej tematów związanych nie tylko bezpośrednio z oze ale także energetyką konwencjonalną i elektromobilnością
Dziękuję bardzo za ciekawy odcinek!
W tym tygodniu jeszcze jeden gorący temat - kontrole mikroinstalacji przez Tauron: czy naprawdę ktoś musi czuć winę jak zainstaluje na zimę kilka dodatkowych paneli? Zmiany po stronie DC - myślę że to powód dla radości państwa: więcej energii ze słońca w pochmurne dni, a w słoneczne dni falownik więcej niż może i tak do sieci nie wypuści, ale nie tak prosto: proszę zapłacić karę! Czy masz jakieś paneli w oddzielnym obwodzie offgrid, a operator dronem ich policzy razem ze wszystkimi - i znowu: proszę zapłacić! Chore jakoś to wygląda...
Temat bardzo interesujący poruszymy go w kolejnym odcinku!
Nie rozumiem jednej kwestii. Jakie ma znaczenie czy opodatkują Firmy, czy prosumentów? Jak opodatkują Firmy to będę miał chleb droższy, jak prosumentów, to prąd w górę. Podatek, to podatek i tak uderzy w każdego.
No właśnie, nie rozumiesz
To ty nie rozumiesz, przedsiębiorcy i samorządy podniosą ceny i tak my wszyscy zapłacimy wiecej za ceny bilutów, usług i towarów
Generalnie chodzi o to że prosumenci mający fotowoltaikę na dachu nie płacą od niej podatku teraz i nie zapłacą po nowelizacji. Firmy od fotowoltaiki na dachu też nie zapłacą podatku bo to nie jest budowla czy urządzenie budowlane. A cała sprawa rozbija się o opodatkowanie farm PV, które w myśl prawa są budowlą a budowle w Polsce jeżeli służą działalności gospodarczej są opodatkowane podatkiem od ich wartości. Dywagacje są o to czy za wartość tej budowli będzie wzięta konstrukcja czy też urządzenia (moduły falowniki).
zgodnie z zielonym ładem cena i podatki związane z energią mają rosnąć radzę sprawdzać ceny energii w krajach o największej produkcji z OZE i ceny dla gospodarstw domowych i zmiany prawa w innych krajach Europy w zakresie podatków dla prosumentów i PV Polskie prawo tylko jest kopiowane z zachodniej Europy na zasadzie kopiuj wklej
państwo nic nie zarobiło na sprzedaży bo te pieniądze zwyczajnie ukradło (grożąc siłą) - czy to co zarobił złodziej na sprzedaży kradzionego również nazywacie zarobkiem ?
Dzień dobry
moim zdaniem można by było postawić na lokalne magazyny energii na sieciach niskiego napięcia
Do tego ilość liczników zdalnego odczytu musi wzrosnąć minimum do 80%, żeby dobrze móc planować takie magazyny.
Zdecydowanie wolałbym by państwo nie zabrało tych pieniędzy w tego typu daninach bo w tym wszystkim zapomniano o kosztach obsługi a pisząc wprost o urzędnikach którzy zostali zatrudnieni do redystrybucji tych pieniędzy.
Jeśliby to było naprawdę opłacalne to bez żadnych dopłat instalacje "same by rosły" bez "pomocy państwa"
Puki co z każdą kolejną zmianą czas zwrotu oddala się w coraz bardziej abstrakcyjną przyszłość.
Czekam na tanie, pojemne i bezpieczne magazyny energii w raz z nienaruszalnym prawem do ich eksploatacji.
Jednocześnie przypomnę że w dalszym ciągu nawet z dostępnością falowników mamy problem, zwłaszcza tych, które już są zaszyte w przedmiotach użytku codziennego.
Dziwi mnie jedna rzecz. Panowie sądzą, że każdy, kto ma kopciucha, pali śmieciami. Tak, mam kopciucha, palę drzewem i węglem, ale śmieciami nie palę. Nie zamierzam tego zmieniać tylko dlatego bo ktoś mi każe. Za to każdy kto ma elektryka, to bogacz z przerośniętym ego, co chce zabłysnąć i czuć podziw(niestety tak nie jest). Takie są konsekwencje ujednolicania i uogólniania. Mam dom ocieplony, założyłem niedawno instalację pv do autokonsumpcji, parę dalszych usprawnień wleci w przyszłym roku. Mam nadzieję, że technologia tak pójdzie do przodu, że będzie można odciąć się całkowicie od zakładu energetycznego i spółek obrotu i pokazać im środkowy palec, bo to, co robią spółki obrotu podnosząc ilość i wysokość dodatkowych opłat, zakrawa o zbrodnię.
...ależ taka technologia jest tylko nikt się nią nie interesuje i żadnej firmie wykonawczej nie zależy aby budować bardzo oszczędne budynki bo raz, nie chce im się uczyć w dwa nie zarobiliby na pompach ciepła. Ta technologia to po prostu domy pasywne, czyli takie, które zużywają mniej niż 15kWh/m2/rok. Rocket science zaczyna się dopiero poniżej 5kWh/m2/rok. Kurtyna.
@fejszter co to za technologia, jeśli można wiedzieć? Chętnie zgłębię temat
@@Kamill89 a przeczytaj mój komentarz jeszcze raz ;) od początku do końca
@@fejszter faktycznie, dzięki za odpowiedź i pozdrawiam 🙂
Już można
Podzielam zdanie wielu komentujących, że te pieniądze powinny zostać wydane na inwestycje w oze oraz tematy z nimi związane np. rozwój sieci energetycznych. Bardzo dziękuję za nawiązanie do mojego komentarza 👍
a czy kolegi nie zastanawia że im więcej produkcji z OZE w danym kraju Europejskim tym cena za energię w tym kraju jest większa dla gospodarstw domowych
Odnosnie możliwości opłacania części dystrybucyjnej, to jest to bardzo watpiwe, aby taka zmiana została wprowadzona, bo zapewne zostanie tu przywołana dyrektywa mówiąca o konieczności ponoszenia przez konsumentów kosztów dystrybucji, a konto prosimenta nie jest strice kontem sprzedażowym.
Ciekawi mnie sytuacja,gdy prosumentowi przepada spora część depozytu. Strata prosumenta to zysk Operatora. Czy Operatorzy wpisują ten zysk do przychodu w tabelkach księgowych, a co za tym idzie czy płacą podatki od dochodu?
W całości te pieniądze ze sprzedaży praw powinny być wydane na bez emisyjną energię rozproszoną
Może nie w całości ale zdecydowanie więcej niż 1,24%. Ogólnie te pieniądze nie powinny trafiać do budżetu państwa tylko być wydawany na szeroko pojętą transformację energetyczną w tym także termomodernizację. Jakby te środki poszły na właściwy cel bylibyśmy w zupełnie innym miejscu.
@@BogdanSzymański-Globenergiaogólnie jakbyśmy wybierali lepszych polityków to byliśmy w innym miejscu 😂😂
@@kondzio2003 myślę że wystarczyłoby aby wybrani politycy realizowali to co obiecywali przed wyborami.
@@BogdanSzymański-Globenergia no jak się wybiera ponownie polityków którzy wcześniej wielokrotnie okłamywali? I lud nie widział w tym problemu to jako kraj daleko nie zajdziemy.
@@BogdanSzymański-Globenergiatransformacje czyją? Nas czy sieci? Bo operatorzy sieci mają po komunie za darmo. I nawet tego konserwowac nie potrafią, bo asysentka prezesa tez ponas 20 th zarabia
Pozdrawiam Panów !
@@panilaszka1044 my również pozdrawiamy
Pozdrawiamy serdecznie!
Na co powinny pójść pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 ?
Oczywiście na rozwój sieci energetycznych i źródła OZE, w tym atom.
Dodałbym do tej wyliczanki jeszcze termomodernizację bo to duże wyzwanie w Polsce i też spore środki są na to potrzebne.
@@BogdanSzymański-Globenergia Dokładnie - termomodernizacja starych budynków + usuwanie z nich kopciuchów.
Eee tam. Pieniądze muszą iść na nagrody dla pracowników ministerstw.
I już Ciebie zakiwali, że pytasz na co te pieniądze powinny iść. Odpowiem na nic. Pytanie komu te pieniądze zabrali. Nie zabierać.
Jesli to ogląda jakikolwiek Polski podatnik i nie widzi że jest dymany z każdej strony i na wszystkim to ja się nie dziwię że mamy to co mamy. Pan Marszałek już zaczął kampanie znów opowiada kocopoły dla naiwnych a zrobi swoje. Kasę dostaja a wydaja na co chca. Tragedia że nie można ich z tego rozliczać. NIK daje raport i co z tego?😢😢 To Państwo to dramat i koryto dla swoich.
Gdyby tylko była wola polityczna to ustalonoby stawkę 50gr za kWh. I obowiązkowo limit instalacja dostosowana do rocznego zużycia. To byłby rozsądny system rozliczeń.
Dlaczego nie można pokrywać depozytu części innych niż energia czynna? Odpowiedź jest bardzo prosta. Gdyby była taka możliwość to klienci budowaliby po 50 kWp. Przecież widzieliśmy to w net meteringu. Osoba z ogrzewaniem gazowym i zuayciem rocznym 3500 kWh przechodzila na maty. W tym samym czasie powstawała u niej instalacja do 10 kWp. Moim zdaniem to byla patologia! Odpowiedzią na takie zachowania konsumentów jest dzisiejszy system rozliczeń. Zgodnie z ustawą prosument buduje instalacje na cele bieżące. W czerwcu oddawal do sieci 50 kWh by odebrać 80% energii. I tak płakał później na forum "jak mnie państwo okrada". Dobrze ze juz tego nie ma.
Pomimo iż jestem w net meteringu przyznaję Ci rację. Sam z pierwotnego 4kWp zwiększyłem do 6 a w zeszłym roku do 9.86kWp. Mimo wszystko nie czuje się winny bo takie możliwości prawne były. Za to nie wziąłem ani jednej złotówki z zadnych programów dofinansowań.
A te pomniejszenie depozytu o 20% uważałem i uważam za i tak niską cenę za " magazyn sieciowy".
Powinien być podział 33% elektrownia atomowa 33% rozbudowa sieci energetycznej a 34% na magazyny energii przy czym to podzielone 17 % magazyny energii sieciowe przy stacjach transformatorowych i 17% na prywatne magazyny energii
Wielkie rzeczy dzieją się w energetyce, a portal cicho siedzi. Oficjalnie ruszyła elektrownia dolna odra.
Dwie piekne nowoczesne linie zbudowali do Gorzowa i Poznania. Piękne rzeczy się dzieją a portal milczy.
Nigdy globenergia nie pisała o sieciach. Ale o jakiejś elektrowni mogli wspomnieć
Mamy nawet tag poświęcony sieciomglobenergia.pl/tag/sieci-elektroenergetyczne/ jak czytelnicy będą więcej czytać o sieciach my będziemy więcej o tym publikować.
To nie jest o jakiejś, na Boga. Dolna Odra już ruszyła w sierpniu i wrześniu, chyba jakieś 1,4 GW w gazie. No szkoda że GE nawet się o tym nie zająknął.
55:29 tesla w chinskiej cenie 😆
Będzie, nie będzie: każdego kota można przekręcić ogonem do góry.
Panie Bogdanie, Marszałek Sejmu, to druga osoba w państwie.
@@krzysztofzagozdzon7710 dziękuję za uwagę jak widać polityka nie jest moją mocną stroną🙂
Oj ,oj Wy czasem tez macie tytuły clickbaitowe.
31:11 budowa Polskiego Atomu i dotacje na dekarbonizację w domach i blokowiskach.
22:38 i tak się nie dopina budżet 😂😂😂
Kazałbym zbudować rakietę i te nasze rządy w kosmos bym wysłał
Stała taryfa to spokój ducha tak jak stary dostawca prądu bo na rynku jest dużo oszustów jeżeli PGE ma monopol i koncesje
Duże pieniądze proszą się o duże projekty,
To tak samo jak z budzetem domowym, jesli mam 2mln to kupno /budowa domu jest duzo lepszym pomyslem niz pozwolenie na rozmycie tych srodkow przez kupno nowego laptopa, telefonu, samochodu, wycieczki na zulugulu i inne bzdety i w efekcie brak środkow na tak duza inwestycje jaka jest dom i trzeba nadal wynajmowac.
Laptop, samochod itd. mozna zawsze kupic w przyszlosci bo latwiej zebrac takei srodki niz tak duze jak 2mln na raz.
A zatem ja postawilbym na elektrownie atomową, a jak juz bedzie to tansze projekty sluzace stabilizacji sieci itd.
Te pieniądze można by było inwestować w duże magazyny energi przez dostawców energi np. przy transformatorach. Pozdr.
Jest tak , że państwo czerpie do siebie z sprzedaży emisji czerpie do siebie a społeczeństwu narzuca dopłaty za te emisje??
54:13 no chyba się Panu odleciało trochę
Osobiście uważam że Marek akurat tutaj ma sporo racji modernizacja starych budynków to nie jest tylko kwestia grubości termoizolacji. Bardzo często jest problem z brakiem hydroizolacji złym rozmieszczeniem okien nie mówiąc już o problemach z wentylacją. Nawet w zakresie samej termoizolacji bardzo często jest problem z dociepleniem podłogi na gruncie bo wysokość pomieszczeń nie pozwala na termoizolację. I ostatnia kwestia chyba najważniejsza że bardzo często te budynki są po prostu za duże budowane jako domy wielopokoleniowe ze złym rozmieszczeniem pomieszczeń.
To wszystko o czym Pan pisze jest do ogarnięcia, tylko kwestia kosztów. Jeśli ktoś nie jest w stanie wykonać tego systemem gospodarskim, to wtedy może okazać się, że budowa nowego budynku będzie tańsza. Ja jednak wierzę w polską pomysłowość i instytucję "ja że szwagrem". Ostatnia kwestia w Pańskiej wypowiedzi - to nie domy są za duże, tylko domowników jest za mało 😉. Pozdrawiam.
P.S. Co do magazynu bez PV to trochę się nie popisaliście, są rozwiązania techniczne, dość popularne, które to umożliwiają.
Nikt nie odleciał. Mieszkam w wielkiej płycie po gruntownej termomodernizacji. Można wszystko zrobić jak się wspólnota złoży.
@@adamlange2710 tylko nie ma rozwiązań prawnych które umożliwiały by montaż prosumenckiego magazynu energii bez instalacji oze
Transformacja energetyczna to sposób na zniszczenie mniejszych graczy i oddanie rynku w ręce kilku gigantów, którzy zyskują miliardy na technologiach odnawialnych i opłatach za emisję CO2. Czy to naprawdę walka z kryzysem, czy tylko kolejny sposób na kontrolowanie dostępu do energii?
Pozdrowienia z Republiki Suwerenów ❣
Ja rozdał bym te pieniądze polityką i ich rodziną którzy doją kasę na ciepłych stołkach w przeróżnych urzędach nie mając zieloego pojęcia co tam robić i jak robić! Żaden nowy podatek!!! Za nieudolności tych imbecyli mamy płacić kolejny podatek? Jak się na to zgodzimy będziemy jeleniami. Mam nadzieję że znajdzie się jakiś człowiek co wyczyści tych złodziei z państwa.
Na magazyny energii, aby ustabilizować sieć i cene
Panowie to zwykłe kłamstwo a nie fakt medialny.
Pozdrawiam.
Niech się odczepią od mojego Off Grid
jesteś TOTLA off-grid??
czy tylko udajesz???
Skoro korzystasz z linii zakładu energetycznego - to jak się mają odczepić??
ODCZEP się od sieci i wówczas nikt nie będzie ingerował
ale bycie total off-grid wiemy, że jest ekonomicznie nieuzasadnione w POLSCE
więc trochę Radek z Twojej strony hipokryzja
@ mi chodziło o to że masz planowali opodatkować Pv które nie są podpięte do sieci dlatego taki wpis
Od sieci odczepiam się 1 stycznia 🤨👌😉
Problem w tym że był plan opodatkować nawet tych co są odłączeni
@@radekwoffgrid6872 - nie było żadnego planu aby opodatkować tych co są odłączeni od sieci w 100%!!!!
Za dużo oglądasz propagandy na YT-bie
Gratuluję, że podjąłeś MĘSKĄ decyzję, aby być total off-grd👏👏👏
Ja nie widzę, ŻADNEGO UZADNIENIA EKONOMICZNEGO aby być po za siecią!!!
koszt 1 kWh to około 1 minuty pracy
po co się przejmować
dlatego KORZYSTAN w 100% z sieci i czuję, się ŚWIETNIE - mam spokój
zakład energetyczny dostarcza cały czas prąd mam normalne napięcie
a jak za to płacę (cena prądu do zarobków jest wg mnie MNIEJSZA jak jeszcze 20 lat temu)
ale szał i pędzenie owiec za tzw. niezależnością spowodował, że Ludzie przestali
CHŁODNO KALKULOWAĆ
ja potrzebuję zimą około 25-35 kWh/ na dzień
to jaki duży magazyn, ile paneli itp.
po co?
Ale faktycznie, każdy wydaje swoją ciężką zarobioną kasę jak chce - ja wolę wydać na przyjemności
a nie bawić się w przetwarzanie energii👍
Tak. Elektrownia atomowa byłaby fajnie dofinansowana!
Nieważne że kasa ze sprzedaży emisji nie wylatuje do eu, zawsze to jest kolejny koszt i nie ważne na jak szczytny cel by to było to po drodze się to rozpływa i nie są te środki tak efektywnie zarządzone jak zarządził by tym kapitałem pierwotny właściciel, a przez takie podatki są kolejne koszmarki jak fundusz wirusowy.
Wiatraki, magazyny ,sieć elektro , foto na każdym balkonie . ścianach bloków i termomodernizacja budynków , jest na co wydawać byśmy mieli czyste powietrze i środowisko
Moim zdaniem można podciągnąć PV jako niezbedne dla funkcjonowania budunku, jesli wliczy się wplyw niej w ramach swiadectwa energetycznego w celu obnizenia wskaźnika EP.
na zakup węgla na następną zimę
Na dodatek węglowy to one właśnie w dużej części poszły
gdyby to nie było takie straszne to było by nawet śmieszne @@BogdanSzymański-Globenergia
Jak zwykle uwalą firmy a potem po cichutku osoby prywatne
Skandal nowy rząd miał coś zmienić a nic się nie zmieniło
SMR - y
Liczę że powstanie ten podatek od foto gdyż w Polsce nie wolno mieć prąd za darmo🤓 oby był dotkliwy dla użytkowników