No dobrze, co w przypadku jeśli przekroczyłem ten limit będąc osobą prywatną. Sprzedaż głównie okazjonalna i rzeczy używane typu wyprzedaż kolekcji filmów bluray, jakiś używany zegarek, gra na konsole, używany amplituner itp. Została zablokowana sprzedaż na olx pod pretekstem wypełnienia raportu DAC7. Czy mam się obawiać jakiś płatności, podatków wypełniając ten raport? Bo na razie nic nie wypełniłem a sprzedaż mam zablokowaną. Jak mam urzędowi udowodnić, że posiadałem te przedmioty dłużej niż 6msc, nikt nie trzyma paragonów za przedmioty z 2/3lat, sporo rzeczy było zakupione z drugiej ręki jako używane, to jest absurdalne
Kolekcjonuję figurki, ich wartość zwykle rośnie w miarę upływu czasu. Więc jeśli po pół roku albo po 2 latach od ich kupienia sprzedam je po wyższej cenie niż kupiłem, przekraczając 2000Euro to czy skarbówka ma się do czego przyczepić? Sprzedaję sporadycznie, ale z racji tego że są to przedmioty kolekcjonerskie ich wartość zwykle rośnie to sprzedaję z zyskiem.
Taka zagwozdka. Jeśli ktoś będzie zakładał co 29 sztuk czy 1900 euro nowe konto na te same dane tylko inny numer konta to platforma wyślę zawiadomienie i policzy łączny obrót czy nie będzie raportować bo działa to na zasadzie utworzonego konta a nie łączy dane osobiste z przeszłości ?
Niestety będzie to łączone. Platformy będą musiały identyfikować sprzedawców i zbierać ich dane. Założenie więc kolejnego konta na platformie i podanie innego nr rachunku bankowego nic nie zmieni. Nie będą natomiast sumowane sprzedaże na kontach różnych osób (np: męża i żony)
Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze tylko chciałem zapytać czy jeśli portal nie zweryfikuje naszych danych bo taka weryfikacja jest zazwyczaj po 3000 zł to też będzie to łączone przy tworzeniu wielu profili i sumowane bez weryfikacji natomiast z posiadanymi danymi portalu do konta bankowego ?
@@andrzejk9464 To niestety będzie wynikało z zasad przyjętych przez poszczególne portale, ich wielkości i dostępnych możliwości technicznych. Na pewno część będzie widoczna jak zaczną się zmiany regulaminów na portalach i pierwsze weryfikacje. Uważam jednak, że będą starać się prowadzić weryfikację jak najszerzej ze względu na odpowiedzialność portali za niedochowanie należytej staranności.
A czy na przyklad jak sprzedaje używane klocki lego (kupuje taniej, sprzedaje drożej) np na vinted i olx To jak bede mial 16 transkacji na olx i 15 na vinted to one sie wtedy kumuluja i musze zapłacić podatek?
Mylisz dwa pojęcia. Próg 30 transakcji nie decyduje o tym, czy masz płacić podatek czy nie. On jedynie określa, czy zostaniesz przez dany serwis zaraportowany do organu podatkowego. W tym przypadku nie zostaniesz zaraportowany, ponieważ olx i vinted to dwa niezależne od siebie serwisy i limit ten jest liczony niezależnie przez każdego z nich. Nie oznacza to jednak, że nie masz obowiązku podatkowego, bo jego niezmiennie masz - kupujesz taniej, sprzedajesz drożej.
@@AD-fi2mc czyli jak będę miał na vinted 29 sprzedanych i na olx 29 sprzedanych to i tak nie muszę raportować tego bo końcu nie przekroczyłem na żadnym z nich 30 ogłoszeń tak?
Co jeśli np. w allegro nie uzupełnie wymaganych danych do złożenia raportu dac7? Opisują blokadę konta, zamrożenie wypłaty - nigdzie nie jest opisane, że jak nie uzupełnię danych i tak raport trafi do US.
Mam pytanie. Sprzedawalem na allegro lokalnie w 2023 roku. Przychody wynosily między 10 a 15 tysięcy złotych na caly rok, czyli srednio ponad 1000 miesięcznie i było to łącznie ok 200 transakcji. Jednak pracowalem dla innej firmy wystawiałem produkty ich firmy, powiedzmy w formie droppshipingu i zajmowal się wysyłką sklep. Lecz przelewy szly na moje konto i przekazywałem je dalej na konto firmy. Nie rozliczyłem się z podatku dochodowego. Nie przekroczyłem 30 tys kwoty wolnej od podatku, ale w niektórych miesiącach przekroczyłem maksymalne dochody jakie mozna osiagnac w dzialalnosci nierejestrowanej. Co mi grozi?
Witam, Jak sie ma sytuacja, gdy ktoś ma na przyklad dwa konta na danym portalu i po 29 transakcji w ciagu roku nie przekraczając na każdym 2tyś euro. Czy w takiej sytuacji platforma nie bedzie raportować do KAS, gdyż są to różne konta?
Platforma będzie miała obowiązek identyfikowania sprzedawców. A więc jeżeli zidentyfikuje, że to ta sama osoba, tylko ma dwa różne konta, to niestety będzie to sumowane. Natomiast jeżeli konta będą należały do różnych osób, np: mąż, żona, ojciec, itp to każda z tych osób (sprzedawców) będzie miała swój oddzielny limit.
@@DBOPOLSKA Ciekawie jak będzie przebiegała weryfikacja użytkowników nieletnich na takich platformach jak vinted, gdzie nie ma obowiązku podania nr rachunku rozliczeniowego do wypłaty.
@@DariuszH Dużo będzie zależało od praktyki i wymogów, które przyjmą poszczególne platformy. Generalnie, jeżeli platformy będą miały problem z zidentyfikowaniem sprzedawcy to będą blokowały wypłaty, a następnie (albo w sytuacjach, gdy nie będą w stanie tego zrobić), to w ogóle będą blokowały możliwość dokonywania transakcji.
@@DariuszH Moim zdaniem z bieżącą weryfikacją sprzedawców platformy sobie poradzą. Większy problem po ich stronie pojawi się natomiast w przypadku sprzedawców, którzy dokonywali transakcji np: w 2023, ale będą już nieaktywni i platforma nie będzie miała z nimi kontaktu w celu uzupełnienia danych.
@@DariuszH W najbliższym czasie z pewnością pojawią się zmiany w regulaminach na części platform i konieczność uzupełnienia/podania dodatkowych informacji.
Witam mam pytanie dotyczące DAC-7 czy rzeczy ogłoszone w olx ale sprzedane z ręki do ręki , bez przesyłki olx są wpisywane do sprawozdania. (Bo przecież mogę coś wystawić i się rozmyśleć nie sprzedać zrezygnować i usnąć ogłoszenie).
Nie, wyraźnie zaznaczone jest że sprzedaż ma się odbyć za pośrednictwem platformy. Czyli na olx możesz dać ogłoszenie, a sprzedać przez wysyłkę poza platformą i nie powinno to zostać zaliczone do 30 transakcji.
@@Tolkienek Witam czyli jak coś wystawie i np. Okaże się znalazł się kupiec na miejscu(kolega, sąsiad ,znajomy)i odbierze sobie na miejscu bez wysyłki olx to nie będzie się liczyć.
Co może nam grozić za nieopłacenie podatku np za sprzedaż w 2023 r? Nie były to kwoty rzędu 50 tysięcy ale zapewne 30 transakcji na Vinted przekroczyłam
To zależy. Jeżeli sprzedawałaś swoje prywatne rzeczy, używanej powyżej 6 m-cy podatek w ogóle nie wystąpi. Jeżeli prowadzona była działalność handlowa, ale podatek nie był rozliczany, to oczywiście konieczna będzie zapłata zaległego podatku z odsetkami za zwłokę. Do tego może się pojawić temat kary z kodeksu karnego skarbowego. Dobrze byłoby abyś zebrała transakcje, które masz nie rozliczone i skonsultowała to z doradcą podatkowym. Jeżeli będziesz potrzebowała porady indywidualnej zapraszam do kontaktu z moją kancelarią (dane kontaktowe pod filmikiem).
Operator platformy nie będzie badał czy ktoś prowadzi działalność zarejestrowaną w CEiDG, czy działalność nierejestrowaną, czy może sprzedaje swoje prywatne rzeczy. Będzie badał tylko limity 30 transakcji i 2.000 euro. Jeżeli w roku któryś z limitów sprzedawca przekroczy platforma zaraportuje szczegółowe informacje do organów podatkowych. Nie oznacza to jednak że w przypadku każdego takiego zaraportowania organ będzie wzywał do wyjaśnień. Założyć należy, iż będzie to porównywane z zeznaniami rocznymi i w sytuacjach wątpliwych będą np: przeprowadzane czynności sprawdzające. Jeżeli więc sprzedaż na platformie rozlicza Pan jako działalność nierejestrowaną, to wszystko jest w porządku i nie ma czego obawiać się w zakresie raportowania.
Z tego co zrozumiałem, to nawet jeśli przekroczymy prób 2k EUR/30 przedmiotów, to nadal może to być sprzedaż okazjonalna lub sprzedaż majątku prywatnego.
Tak, może tak być. W zależności jednak od sprzedawanych towarów i częstotliwości transakcji może to być mniej lub bardziej wiarygodne dla organów podatkowych.
@@DBOPOLSKA No tak, jeśli to jest jeden typ towarów cały czas to może być to trudno wytłumaczyć. Natomiast jeśli sprzedawane przedmioty są różnych kategorii, to chyba powinno być to wiarygodne.
Niestety będzie raportowane. Zwolnienie z raportowania dotyczy sytuacji, gdy łącznie są spełnione dwa warunki: mniej niż 30 transakcji (a więc maksymalnie 29 transakcji) i kwota niższa niż 2 tys. euro. W Twoim przypadku ponieważ liczba transakcji wynosi 30 platforma będzie miała obowiązek zaraportowania.
@@RIN0O Kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej, a więc również sprzedaży części samochodowych. Nie wiem jednak czy chodziło Ci o kwotę wolną od podatku, czy o zasady opodatkowania i raportowanie DAC7. Generalnie raportowanie będzie dotyczyło wszystkich towarów, a więc również sprzedaży części samochodowych. Mogę też sobie wyobrazić, że ktoś sprzedaje np: używane opony po 6 miesiącach używania, a więc nie podlega to pod podatek dochodowy (np: sprzedał samochód i sprzedaje wyposażenie i części do tego, który wcześniej używał). Ale przy większej ilości takich części na pewno mało wiarygodna będzie sprzedaż majątku prywatnego.
czy jeśli sprzedałem za więcej niż 2k EUR/30 przedmiotów, ale większość z tej sprzedaży to była sprzedaż majątku prywatnego (np. sprzęt audio który miałem w posiadaniu ponad 6 miesięcy), to czy powinienem zebrać te 2-3 przedmioty w których posiadaniu byłem mniej niż 6 miesięcy, i za wartość sprzedaży tych 3 przedmiotów zapłącić podatek (PCC3)?
Od tych przedmiotów, które miałeś krócej niż 6 miesięcy powinieneś zapłacić podatek dochodowy. PCC płaci nabywca, a sprzedawcy dotyczy podatek dochodowy.
żadne tam wielkie halo, jest to co było na początku, czyli wystawia się ogłoszenie, ktoś wpłaca pieniądze na konto i wysyła się paczkę, czyli tak jak się robiło ponad 10 lat temu, cofnięcie się w rozwoju, utrudnili ludziom życie, czekanie na przelew pieniędzy, dogadywanie się przez emaila, dłużej to wszystko będzie trwało
@Tropicalfunluck zasady opodatkowania się nie zmieniają. Zmienia się tylko wiedza organów podatkowych o tym, czy cała sprzedaż została wykazana i opodatkowana.
Nie ma znaczenia, czy wypłaciłaś środki, czy wydałaś na zakupy na Vinted - platforma jak przekroczyłaś próg 30 transakcji zaraportuje to. Jeżeli jednak sprzedawałaś własne prywatne ciuchy w których wcześniej chodziłaś to co do zasady podatku nie zapłacisz.
Najlepiej zlikwidować firmy i szukać pieniędzy w kieszeni podatników, taki system się rozpadnie, a po drugie czy ludzi zmadrzeja że u nas z polityki zrobili comedy central, bo nikt państwu z góry a szczególnie obcy kraj nie powinien nic narzucać
@@LoveYeshua891 Organowi za 2 zł nie będzie opłacało się prowadzić kontroli. W pierwszej kolejności na pewno kłopotów mogą spodziewać się Ci, którzy mają spore obroty na platformach a nic nie wykazują do celów rozliczeń podatkowych.
Platforma poinformuje Cię o tym, że dokonała zaraportowania. Warto jednak samemu wcześniej pomyśleć o korekcie, jeżeli ktoś nie rozliczył podatku. Jeżeli korekta zostanie zrobiona przed zaraportowaniem, to owszem pojawi się podatek i odsetki, ale składając czynny żal można uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej. Po zaraportowaniu przez platformę moim zdaniem czynny żal niestety nie będzie skuteczny i poza podatkiem i odsetkami nalezy liczyć się dodatkowo z karami z kodeksu karnego skarbowego (kks).
@@DBOPOLSKAjeśli by mieli ścigać wszystkie osoby co przekroczą 30 aukcji rok to by Im czasu nie starczyło 😅 Po za tym 30tys rocznie można zarobić beż podatku . TA ustawa jest po to aby ścigać tych co sprzedają na masową skalę i nie płacą podatków. Czytaj powyżej kilkunastu tys miesięcznie.
Od 1 stycznia 2023 do końca 2024 , każdy rok osobno 30 transakcji lub 2k eu ale jak chociaż w jednym przekroczyłeś to na 99% prześwietla za 5lat wstecz ...
TO co się odstawia to naganiactwo na zakładanie firmy , tego w normalnych wolnych krajach NIE MA. EUROPA = UPADEK . Dalej głosujcie na Uśmiechniętą Polske !
To zależy. Jeżeli sprzedałeś coś co używałeś prywatnie ponad 6 miesięcy, to podatek nie wystąpi i nie musiałeś tego nigdzie deklarować. Jeżeli kupiłeś, żeby sprzedać i nie wykazałeś, to zależy czy miałeś inne dochody opodatkowane wg skali. Jeżeli zmieściłeś się w kwocie wolnej od podatku (obecnie 30.000 zł ), to podatku dochodowego nie będzie. Jeżeli przekroczyłeś kwotę wolną i nie wykazałeś w zeznaniu rocznym to poza korektą zeznania trzeba też dopłacić podatek z odsetkami. Urzędy skarbowe są jednak zainteresowane głównie ściganiem większych kwot. Są przypadki, gdy ktoś ma np: obrót kilkaset tysięcy rocznie ze sprzedaży np: odzieży i nie rozliczał się do tej pory z podatków. I takie przypadki będą najbardziej interesowany organy podatkowe.
@@fr33en3rgy2 Każdy kraj, czy to w UE, czy poza dba o wpływy podatkowe. DAC7 nie powoduje, że podatek będzie od sprzedaży prywatnych mebli, ale od tego, że organ będzie ścigał tych (i będzie miał pełne dane), którzy np: mają obrót kilkaset tysięcy rocznie z handlu meblami i nie rozliczają się z tego tytułu z podatków.
No dobra jak ktoś ma czas chęci i minimalną wiedzę to prosił bym o odpowiedź.Sprzedaje towar na allegro bez konta firmowego jako osoba fizyczna i nie mam na ten towar paragonów ani faktur w jaki sposób nawet jak mam chęć odprowadzić ten podatek żeby Urząd skarbowy do mnie nie zapukał? Co roku przychody przedział 15-30k
Brakuje mi ważnych informacji, czy na allegro tzw. ogloszenia darmowe,gdzie nie ma opcji kup teraz, tylko trzeba się samemu dogadywać,ze sprzedawcą, też będą liczone do puli przeprowadzonych transakcji ? Wydaje się, że liczba traksakcji jest liczona,kiedy zapłata przechodzi,przez sytem allegro, to samo olx,raportowane mają być tylko płatności i wyslka olx, ogloszenia indywidualne nie będą zgłaszane. Ponadto pytanie czy transakcja na allegro która finalnie nie doszła do skutku i pieniądze zostaly zwrócone, będzie liczona do puli 29, czy nie ?
Będą liczone transakcje zrealizowane za pośrednictwem platformy. W przypadku, gdy było dane tylko ogłoszenie i nie doszło finalnie do transakcji portal nie będzie tego sumował. Czym innym jest jednak brak transakcji, a czym innym np: zwrot. W tym ostatnim przypadku moim zdaniem takie transakcje, do których później dokonano zwrotu towaru będą uwzględniane. Ale oczywiście temat jest nowy i na razie nie ma jeszcze żadnych oficjalnych wyjaśnień organów podatkowych.
@@DBOPOLSKA Dziękuję za odpowiedź, odnośnie zwrotu chodzi mi o sytuację,kiedy ktoś na allegro klika kup teraz, wpłaca pieniądze,ale za 15 minut prosi o zwrot kasy, i go błyskawicznie dostaje, żadnej wysyłki towaru nie było, dosłownie wpłaca i za 15 minut dostaje zwrot pełnej wpłaty, to takie coś też jest liczone jako przeprowadzona transakcja ???
Zainteresowanych ciekawostkami i bieżącymi informacjami podatkowymi zapraszamy do dołączenia do grupy Podatki z sową facebook.com/groups/401693095862385
a jak to jest w wyprzedażą prywatnej kolekcji (znaczki, autografy, monety itd)? kiedyś czytałem, że to też nie podlega opodatkowaniu, to prawda? jak to później niby udowodnić? dodatkowo są to też przecież rzeczy używane powyżej pół roku, jak i prywatny majątek
Formalnie nie powinno podlegać opodatkowaniu, ale w praktyce faktycznie w takich przypadkach może być problem z udowodnieniem, iż był to majątek prywatny. To temat do indywidualnej oceny w konkretnym stanie faktycznym.
Wiem już od OLX że przekraczając 2000 euro ,nawet jeśli to będzie 1 euro ,podatek płaci się od całej sumy czyli 2001euro! Sprzedaż używanych przedmiotów właśnie popada w agonię ,bo nawet ona podlega opodatkowaniu. Te platformy sprzedażowe padną ,bo ludzie masowo będą rezygnować .
Jeżeli będą sprzedawane prywatne rzeczy danej osoby, to po przekroczeniu progów organy dostaną informacje o takiej sprzedaży, ale nadal nie będzie podatku. Trzeba jednak będzie umieć udowodnić, że jest to sprzedaż prywatnych rzeczy a nie działalność handlowa. Zasady opodatkowania nie zmieniają się. Organy tylko łatwiej będą mogły pozyskać dane (a właściwie otrzymają je z automatu).
@@DBOPOLSKA jak to udowodnić? Zaprosić skarbówkę na strych i pokazać zakurzone przedmioty czy może paragony sprzed 40,60 lat ??Przecież to totalny absurd
@@LoveYeshua891 Każda metoda udowodnienia że jest to zbycie majątku prywatnego używanego ponad 6 miesięcy jest dopuszczalna. Choć raczej wątpię, aby zakurzony strych przekonał organy podatkowe. Oczywiście wszystko zależy co było sprzedawane i jak dużo tego było.
@@DBOPOLSKA To tylko kwestia czasu gdy ten unijny psychopatyczny system upadnie . Robale już są w czekoladzie,żelkach i jogurtach . Niczego ludzkiego oczekiwać nie można .Będzie inwigilacja najuboższych, wspieranie szarej strefy, aż ludzie wyjdą na ulice ... Sam nie mam się czego obawiać ,bo nie mam nawet roweru ,ale to wszystko to jedno wielkie oszustwo. Człowiek uczciwy musi się bać , a złodziej milionów może spać spokojnie bo wie komu dać ,żeby był spokój ...
No dobrze, co w przypadku jeśli przekroczyłem ten limit będąc osobą prywatną. Sprzedaż głównie okazjonalna i rzeczy używane typu wyprzedaż kolekcji filmów bluray, jakiś używany zegarek, gra na konsole, używany amplituner itp. Została zablokowana sprzedaż na olx pod pretekstem wypełnienia raportu DAC7. Czy mam się obawiać jakiś płatności, podatków wypełniając ten raport? Bo na razie nic nie wypełniłem a sprzedaż mam zablokowaną. Jak mam urzędowi udowodnić, że posiadałem te przedmioty dłużej niż 6msc, nikt nie trzyma paragonów za przedmioty z 2/3lat, sporo rzeczy było zakupione z drugiej ręki jako używane, to jest absurdalne
Kolekcjonuję figurki, ich wartość zwykle rośnie w miarę upływu czasu. Więc jeśli po pół roku albo po 2 latach od ich kupienia sprzedam je po wyższej cenie niż kupiłem, przekraczając 2000Euro to czy skarbówka ma się do czego przyczepić? Sprzedaję sporadycznie, ale z racji tego że są to przedmioty kolekcjonerskie ich wartość zwykle rośnie to sprzedaję z zyskiem.
Taka zagwozdka. Jeśli ktoś będzie zakładał co 29 sztuk czy 1900 euro nowe konto na te same dane tylko inny numer konta to platforma wyślę zawiadomienie i policzy łączny obrót czy nie będzie raportować bo działa to na zasadzie utworzonego konta a nie łączy dane osobiste z przeszłości ?
Niestety będzie to łączone. Platformy będą musiały identyfikować sprzedawców i zbierać ich dane. Założenie więc kolejnego konta na platformie i podanie innego nr rachunku bankowego nic nie zmieni. Nie będą natomiast sumowane sprzedaże na kontach różnych osób (np: męża i żony)
Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze tylko chciałem zapytać czy jeśli portal nie zweryfikuje naszych danych bo taka weryfikacja jest zazwyczaj po 3000 zł to też będzie to łączone przy tworzeniu wielu profili i sumowane bez weryfikacji natomiast z posiadanymi danymi portalu do konta bankowego ?
@@andrzejk9464 To niestety będzie wynikało z zasad przyjętych przez poszczególne portale, ich wielkości i dostępnych możliwości technicznych. Na pewno część będzie widoczna jak zaczną się zmiany regulaminów na portalach i pierwsze weryfikacje. Uważam jednak, że będą starać się prowadzić weryfikację jak najszerzej ze względu na odpowiedzialność portali za niedochowanie należytej staranności.
A czy od oddawawania stolca tez trzeba będzie zgłaszać do Urzędu Zlodziei
Jak uda się Panu na tym zarobić to pewnie w przyszłości również :-)
😂brawo
Oczywiście, że czeka nas podatek od stolca i wydalanych gazów, przecież to CO2 i mówię to całkiem poważnie, choć wygląda to absurdalnie.
A czy na przyklad jak sprzedaje używane klocki lego (kupuje taniej, sprzedaje drożej) np na vinted i olx
To jak bede mial 16 transkacji na olx i 15 na vinted to one sie wtedy kumuluja i musze zapłacić podatek?
Mylisz dwa pojęcia. Próg 30 transakcji nie decyduje o tym, czy masz płacić podatek czy nie. On jedynie określa, czy zostaniesz przez dany serwis zaraportowany do organu podatkowego. W tym przypadku nie zostaniesz zaraportowany, ponieważ olx i vinted to dwa niezależne od siebie serwisy i limit ten jest liczony niezależnie przez każdego z nich. Nie oznacza to jednak, że nie masz obowiązku podatkowego, bo jego niezmiennie masz - kupujesz taniej, sprzedajesz drożej.
@@AD-fi2mc czyli jak będę miał na vinted 29 sprzedanych i na olx 29 sprzedanych to i tak nie muszę raportować tego bo końcu nie przekroczyłem na żadnym z nich 30 ogłoszeń tak?
Co jeśli np. w allegro nie uzupełnie wymaganych danych do złożenia raportu dac7? Opisują blokadę konta, zamrożenie wypłaty - nigdzie nie jest opisane, że jak nie uzupełnię danych i tak raport trafi do US.
Mam pytanie. Sprzedawalem na allegro lokalnie w 2023 roku. Przychody wynosily między 10 a 15 tysięcy złotych na caly rok, czyli srednio ponad 1000 miesięcznie i było to łącznie ok 200 transakcji. Jednak pracowalem dla innej firmy wystawiałem produkty ich firmy, powiedzmy w formie droppshipingu i zajmowal się wysyłką sklep. Lecz przelewy szly na moje konto i przekazywałem je dalej na konto firmy. Nie rozliczyłem się z podatku dochodowego.
Nie przekroczyłem 30 tys kwoty wolnej od podatku, ale w niektórych miesiącach przekroczyłem maksymalne dochody jakie mozna osiagnac w dzialalnosci nierejestrowanej. Co mi grozi?
Świetny materiał, Pani Doroto. :)
Dziękuję
Witam,
Jak sie ma sytuacja, gdy ktoś ma na przyklad dwa konta na danym portalu i po 29 transakcji w ciagu roku nie przekraczając na każdym 2tyś euro.
Czy w takiej sytuacji platforma nie bedzie raportować do KAS, gdyż są to różne konta?
Platforma będzie miała obowiązek identyfikowania sprzedawców. A więc jeżeli zidentyfikuje, że to ta sama osoba, tylko ma dwa różne konta, to niestety będzie to sumowane. Natomiast jeżeli konta będą należały do różnych osób, np: mąż, żona, ojciec, itp to każda z tych osób (sprzedawców) będzie miała swój oddzielny limit.
@@DBOPOLSKA Ciekawie jak będzie przebiegała weryfikacja użytkowników nieletnich na takich platformach jak vinted, gdzie nie ma obowiązku podania nr rachunku rozliczeniowego do wypłaty.
@@DariuszH Dużo będzie zależało od praktyki i wymogów, które przyjmą poszczególne platformy. Generalnie, jeżeli platformy będą miały problem z zidentyfikowaniem sprzedawcy to będą blokowały wypłaty, a następnie (albo w sytuacjach, gdy nie będą w stanie tego zrobić), to w ogóle będą blokowały możliwość dokonywania transakcji.
@@DariuszH Moim zdaniem z bieżącą weryfikacją sprzedawców platformy sobie poradzą. Większy problem po ich stronie pojawi się natomiast w przypadku sprzedawców, którzy dokonywali transakcji np: w 2023, ale będą już nieaktywni i platforma nie będzie miała z nimi kontaktu w celu uzupełnienia danych.
@@DariuszH W najbliższym czasie z pewnością pojawią się zmiany w regulaminach na części platform i konieczność uzupełnienia/podania dodatkowych informacji.
Witam mam pytanie dotyczące DAC-7 czy rzeczy ogłoszone w olx ale sprzedane z ręki do ręki , bez przesyłki olx są wpisywane do sprawozdania. (Bo przecież mogę coś wystawić i się rozmyśleć nie sprzedać zrezygnować i usnąć ogłoszenie).
Nie, wyraźnie zaznaczone jest że sprzedaż ma się odbyć za pośrednictwem platformy. Czyli na olx możesz dać ogłoszenie, a sprzedać przez wysyłkę poza platformą i nie powinno to zostać zaliczone do 30 transakcji.
@@Tolkienek Witam czyli jak coś wystawie i np. Okaże się znalazł się kupiec na miejscu(kolega, sąsiad ,znajomy)i odbierze sobie na miejscu bez wysyłki olx to nie będzie się liczyć.
@@alazj12 albo dogadasz się z kupującym na wpłatę na konto i wysyłkę inpost.
Co może nam grozić za nieopłacenie podatku np za sprzedaż w 2023 r? Nie były to kwoty rzędu 50 tysięcy ale zapewne 30 transakcji na Vinted przekroczyłam
Jak nie było więcej niż 2k euro to nic a jak więcej to już się mogą doczepić
To zależy. Jeżeli sprzedawałaś swoje prywatne rzeczy, używanej powyżej 6 m-cy podatek w ogóle nie wystąpi. Jeżeli prowadzona była działalność handlowa, ale podatek nie był rozliczany, to oczywiście konieczna będzie zapłata zaległego podatku z odsetkami za zwłokę. Do tego może się pojawić temat kary z kodeksu karnego skarbowego. Dobrze byłoby abyś zebrała transakcje, które masz nie rozliczone i skonsultowała to z doradcą podatkowym. Jeżeli będziesz potrzebowała porady indywidualnej zapraszam do kontaktu z moją kancelarią (dane kontaktowe pod filmikiem).
Witam. A jak się ma sprawa w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej?
Operator platformy nie będzie badał czy ktoś prowadzi działalność zarejestrowaną w CEiDG, czy działalność nierejestrowaną, czy może sprzedaje swoje prywatne rzeczy. Będzie badał tylko limity 30 transakcji i 2.000 euro. Jeżeli w roku któryś z limitów sprzedawca przekroczy platforma zaraportuje szczegółowe informacje do organów podatkowych. Nie oznacza to jednak że w przypadku każdego takiego zaraportowania organ będzie wzywał do wyjaśnień. Założyć należy, iż będzie to porównywane z zeznaniami rocznymi i w sytuacjach wątpliwych będą np: przeprowadzane czynności sprawdzające. Jeżeli więc sprzedaż na platformie rozlicza Pan jako działalność nierejestrowaną, to wszystko jest w porządku i nie ma czego obawiać się w zakresie raportowania.
Z tego co zrozumiałem, to nawet jeśli przekroczymy prób 2k EUR/30 przedmiotów, to nadal może to być sprzedaż okazjonalna lub sprzedaż majątku prywatnego.
Tak, może tak być. W zależności jednak od sprzedawanych towarów i częstotliwości transakcji może to być mniej lub bardziej wiarygodne dla organów podatkowych.
@@DBOPOLSKA No tak, jeśli to jest jeden typ towarów cały czas to może być to trudno wytłumaczyć. Natomiast jeśli sprzedawane przedmioty są różnych kategorii, to chyba powinno być to wiarygodne.
Mam równe 30 transakcji na Vinted i nie przekroczyłem 2 tys euro. Czy będzie to raportowane ?
Niestety będzie raportowane. Zwolnienie z raportowania dotyczy sytuacji, gdy łącznie są spełnione dwa warunki: mniej niż 30 transakcji (a więc maksymalnie 29 transakcji) i kwota niższa niż 2 tys. euro. W Twoim przypadku ponieważ liczba transakcji wynosi 30 platforma będzie miała obowiązek zaraportowania.
@@DBOPOLSKAczyli osoba która ma 30 transakcji po 1 zł każda też będzie raportowana 😂 unijny kołhoz a kradzież milionów dozwolona 😊
@@DBOPOLSKAw jaki sposób rozliczyć podatek?
a co z kwotą wolną od podatku
Jak najbardziej obowiązuje również w przypadku sprzedaży internetowej.
@@DBOPOLSKA a czy dotyczy sprzedaży używanych części samochodowych , z góry dziękuję za odpowiedź
@@RIN0O Kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej, a więc również sprzedaży części samochodowych. Nie wiem jednak czy chodziło Ci o kwotę wolną od podatku, czy o zasady opodatkowania i raportowanie DAC7. Generalnie raportowanie będzie dotyczyło wszystkich towarów, a więc również sprzedaży części samochodowych. Mogę też sobie wyobrazić, że ktoś sprzedaje np: używane opony po 6 miesiącach używania, a więc nie podlega to pod podatek dochodowy (np: sprzedał samochód i sprzedaje wyposażenie i części do tego, który wcześniej używał). Ale przy większej ilości takich części na pewno mało wiarygodna będzie sprzedaż majątku prywatnego.
@@DBOPOLSKA jeszcze raz dziękuję za wyczerpującą odpowiedź
czy jeśli sprzedałem za więcej niż 2k EUR/30 przedmiotów, ale większość z tej sprzedaży to była sprzedaż majątku prywatnego (np. sprzęt audio który miałem w posiadaniu ponad 6 miesięcy), to czy powinienem zebrać te 2-3 przedmioty w których posiadaniu byłem mniej niż 6 miesięcy, i za wartość sprzedaży tych 3 przedmiotów zapłącić podatek (PCC3)?
Od tych przedmiotów, które miałeś krócej niż 6 miesięcy powinieneś zapłacić podatek dochodowy. PCC płaci nabywca, a sprzedawcy dotyczy podatek dochodowy.
żadne tam wielkie halo, jest to co było na początku, czyli wystawia się ogłoszenie, ktoś wpłaca pieniądze na konto i wysyła się paczkę, czyli tak jak się robiło ponad 10 lat temu, cofnięcie się w rozwoju, utrudnili ludziom życie, czekanie na przelew pieniędzy, dogadywanie się przez emaila, dłużej to wszystko będzie trwało
@Tropicalfunluck zasady opodatkowania się nie zmieniają. Zmienia się tylko wiedza organów podatkowych o tym, czy cała sprzedaż została wykazana i opodatkowana.
świetny materiał , dziękuję
Witam a jeśli mam 30 sprzedaży a nigdy na konto nie dostałam pieniążków ponieważ zawsze za nie kupuje coś z vinted to liczy się jako dochód?
Nie ma znaczenia, czy wypłaciłaś środki, czy wydałaś na zakupy na Vinted - platforma jak przekroczyłaś próg 30 transakcji zaraportuje to. Jeżeli jednak sprzedawałaś własne prywatne ciuchy w których wcześniej chodziłaś to co do zasady podatku nie zapłacisz.
Najlepiej zlikwidować firmy i szukać pieniędzy w kieszeni podatników, taki system się rozpadnie, a po drugie czy ludzi zmadrzeja że u nas z polityki zrobili comedy central, bo nikt państwu z góry a szczególnie obcy kraj nie powinien nic narzucać
Dziękuję za komentarz. Ja też niekoniecznie uważam regulacje za pozytywne, ale dobrze wiedzieć jaką wiedzę o nas będą miały organy podatkowe.
@@DBOPOLSKAto jest inwigilacja najuboższych jak słusznie powiedział poseł Braun! Za majtki za 2 zł 😢
@@LoveYeshua891 Organowi za 2 zł nie będzie opłacało się prowadzić kontroli. W pierwszej kolejności na pewno kłopotów mogą spodziewać się Ci, którzy mają spore obroty na platformach a nic nie wykazują do celów rozliczeń podatkowych.
POLEXIT
jesli przekroczyłam 30 transakcji w 2023 roku i zostałam zaraportowana to co dalej robić?
Skąd wiedzieć, ze platforma mnie zgłosiła?
Platforma poinformuje Cię o tym, że dokonała zaraportowania. Warto jednak samemu wcześniej pomyśleć o korekcie, jeżeli ktoś nie rozliczył podatku. Jeżeli korekta zostanie zrobiona przed zaraportowaniem, to owszem pojawi się podatek i odsetki, ale składając czynny żal można uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej. Po zaraportowaniu przez platformę moim zdaniem czynny żal niestety nie będzie skuteczny i poza podatkiem i odsetkami nalezy liczyć się dodatkowo z karami z kodeksu karnego skarbowego (kks).
@@DBOPOLSKAjeśli by mieli ścigać wszystkie osoby co przekroczą 30 aukcji rok to by Im czasu nie starczyło 😅 Po za tym 30tys rocznie można zarobić beż podatku . TA ustawa jest po to aby ścigać tych co sprzedają na masową skalę i nie płacą podatków. Czytaj powyżej kilkunastu tys miesięcznie.
@DBOPOLSKA Czy korekty są konieczne jeśli przekroczyłam te progi, ale sprzedaję jedynie ubrania i zabawki po swoich dzieciach? @@DBOPOLSKA
Czy za 2024 sprzedaż liczy się od 1lipca czy działa wstecz od 1 stycznia 2024?
Liczy się od 1 stycznia 2023 !!!
@@ukaszm5499 2024
Od 1 stycznia 2023 do końca 2024 , każdy rok osobno 30 transakcji lub 2k eu ale jak chociaż w jednym przekroczyłeś to na 99% prześwietla za 5lat wstecz ...
@@mcnwu7795 dziwne, że prawo działa wstecz
@@mcnwu7795 gdzie znalazles takie informacje, ze od 1 stycznia 2023? Prawo nie dziala wstecz.
Ale to od 1 lipca 2024 ? Czy dzisla to od 1 stycznia te raporty ?
od 1 stycznia
Od 1 stycznia 2023 roku będą sprzedawać dane a ustawa wchodzi 1 lipca
Ustawa weszła w życie od 1 lipca 2024, ale platformy będą musiały zaraportować dane za rok 2023 i cały rok 2024.
Sprzedalem 40 produktow na kwote 1500 zł, czy mi cos grozi ? Bo ja juz nie rozumiem tego
TO co się odstawia to naganiactwo na zakładanie firmy , tego w normalnych wolnych krajach NIE MA. EUROPA = UPADEK . Dalej głosujcie na Uśmiechniętą Polske !
To zależy. Jeżeli sprzedałeś coś co używałeś prywatnie ponad 6 miesięcy, to podatek nie wystąpi i nie musiałeś tego nigdzie deklarować. Jeżeli kupiłeś, żeby sprzedać i nie wykazałeś, to zależy czy miałeś inne dochody opodatkowane wg skali. Jeżeli zmieściłeś się w kwocie wolnej od podatku (obecnie 30.000 zł ), to podatku dochodowego nie będzie. Jeżeli przekroczyłeś kwotę wolną i nie wykazałeś w zeznaniu rocznym to poza korektą zeznania trzeba też dopłacić podatek z odsetkami. Urzędy skarbowe są jednak zainteresowane głównie ściganiem większych kwot. Są przypadki, gdy ktoś ma np: obrót kilkaset tysięcy rocznie ze sprzedaży np: odzieży i nie rozliczał się do tej pory z podatków. I takie przypadki będą najbardziej interesowany organy podatkowe.
@@fr33en3rgy2 Każdy kraj, czy to w UE, czy poza dba o wpływy podatkowe. DAC7 nie powoduje, że podatek będzie od sprzedaży prywatnych mebli, ale od tego, że organ będzie ścigał tych (i będzie miał pełne dane), którzy np: mają obrót kilkaset tysięcy rocznie z handlu meblami i nie rozliczają się z tego tytułu z podatków.
No dobra jak ktoś ma czas chęci i minimalną wiedzę to prosił bym o odpowiedź.Sprzedaje towar na allegro bez konta firmowego jako osoba fizyczna i nie mam na ten towar paragonów ani faktur w jaki sposób nawet jak mam chęć odprowadzić ten podatek żeby Urząd skarbowy do mnie nie zapukał? Co roku przychody przedział 15-30k
Brakuje mi ważnych informacji, czy na allegro tzw. ogloszenia darmowe,gdzie nie ma opcji kup teraz, tylko trzeba się samemu dogadywać,ze sprzedawcą, też będą liczone do puli przeprowadzonych transakcji ?
Wydaje się, że liczba traksakcji jest liczona,kiedy zapłata przechodzi,przez sytem allegro, to samo olx,raportowane mają być tylko płatności i wyslka olx, ogloszenia indywidualne nie będą zgłaszane. Ponadto pytanie czy transakcja na allegro która finalnie nie doszła do skutku i pieniądze zostaly zwrócone, będzie liczona do puli 29, czy nie ?
Będą liczone transakcje zrealizowane za pośrednictwem platformy. W przypadku, gdy było dane tylko ogłoszenie i nie doszło finalnie do transakcji portal nie będzie tego sumował. Czym innym jest jednak brak transakcji, a czym innym np: zwrot. W tym ostatnim przypadku moim zdaniem takie transakcje, do których później dokonano zwrotu towaru będą uwzględniane. Ale oczywiście temat jest nowy i na razie nie ma jeszcze żadnych oficjalnych wyjaśnień organów podatkowych.
@@DBOPOLSKA
Dziękuję za odpowiedź, odnośnie zwrotu chodzi mi o sytuację,kiedy ktoś na allegro klika kup teraz, wpłaca pieniądze,ale za 15 minut prosi o zwrot kasy, i go błyskawicznie dostaje, żadnej wysyłki towaru nie było, dosłownie wpłaca i za 15 minut dostaje zwrot pełnej wpłaty, to takie coś też jest liczone jako przeprowadzona transakcja ???
A ja jestem ciekawy innego jak przekraczam wszystko 30 transakcji i 2000€ to jak zapłacić podatek jako osoba prywatna
w PIT na koniec roku :)
@@marcin2776 tylko ja nie mam polskiej rezydencji podatkowej :)
@@marcin2776 gorzej że ja mam inną rezydencje podatkową i nie składam pita
Tak na napisał @marcin2776 w PIT na koniec roku. Do tego może też pojawić się obowiązek rozliczenia VAT
Zainteresowanych ciekawostkami i bieżącymi informacjami podatkowymi zapraszamy do dołączenia do grupy Podatki z sową facebook.com/groups/401693095862385
a jak to jest w wyprzedażą prywatnej kolekcji (znaczki, autografy, monety itd)? kiedyś czytałem, że to też nie podlega opodatkowaniu, to prawda? jak to później niby udowodnić?
dodatkowo są to też przecież rzeczy używane powyżej pół roku, jak i prywatny majątek
Formalnie nie powinno podlegać opodatkowaniu, ale w praktyce faktycznie w takich przypadkach może być problem z udowodnieniem, iż był to majątek prywatny. To temat do indywidualnej oceny w konkretnym stanie faktycznym.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w sprawach podatkowych lub prawnych zapraszamy do kontaktu:
DBO Polska sp. z o.o. Kancelaria Doradztwa Podatkowego
dbopolska.pl/
Sekretariat: +48 533 454 699 +48 732 666 306 e-mail: biuro@dbopolska.pl
Wiem już od OLX że przekraczając 2000 euro ,nawet jeśli to będzie 1 euro ,podatek płaci się od całej sumy czyli 2001euro! Sprzedaż używanych przedmiotów właśnie popada w agonię ,bo nawet ona podlega opodatkowaniu. Te platformy sprzedażowe padną ,bo ludzie masowo będą rezygnować .
Jeżeli będą sprzedawane prywatne rzeczy danej osoby, to po przekroczeniu progów organy dostaną informacje o takiej sprzedaży, ale nadal nie będzie podatku. Trzeba jednak będzie umieć udowodnić, że jest to sprzedaż prywatnych rzeczy a nie działalność handlowa. Zasady opodatkowania nie zmieniają się. Organy tylko łatwiej będą mogły pozyskać dane (a właściwie otrzymają je z automatu).
@@DBOPOLSKA jak to udowodnić? Zaprosić skarbówkę na strych i pokazać zakurzone przedmioty czy może paragony sprzed 40,60 lat ??Przecież to totalny absurd
@@LoveYeshua891 Każda metoda udowodnienia że jest to zbycie majątku prywatnego używanego ponad 6 miesięcy jest dopuszczalna. Choć raczej wątpię, aby zakurzony strych przekonał organy podatkowe. Oczywiście wszystko zależy co było sprzedawane i jak dużo tego było.
@@DBOPOLSKA To tylko kwestia czasu gdy ten unijny psychopatyczny system upadnie . Robale już są w czekoladzie,żelkach i jogurtach . Niczego ludzkiego oczekiwać nie można .Będzie inwigilacja najuboższych, wspieranie szarej strefy, aż ludzie wyjdą na ulice ... Sam nie mam się czego obawiać ,bo nie mam nawet roweru ,ale to wszystko to jedno wielkie oszustwo. Człowiek uczciwy musi się bać , a złodziej milionów może spać spokojnie bo wie komu dać ,żeby był spokój ...
@@LoveYeshua891 oraz totalna kontrola, indoktrynacja, zamordyzm no i chyba już element cyfrowego niewolnictwa....
Ta dyrektywa co ty w rozwoju wszystko