W latach 90 leciał serial sf (Australia-Polska-Chiny): "W krainie władcy smoków" (luźna kontynuacja serialu 'Dwa światy"), gdzie bohaterowie podróżowali po alternatywnych rzeczywistościach. W jednej z nich myślące pojazdy pancerne zwane molochami wybiły całą ludzkość, a niedobitki żyli potem jak w średniowieczu brzydząc się wszelką techniką. A teraz se obserwujemy jak rzeczywistość dogania fikcje.
To jest dron-czołg (RCV). Są też lżejsze konstrukcje UGV. Nad takimi konstrukcjami pracuje bardzo wiele państw(niektóre od ponad 20 lat) i Turcja jedynie wpisuje się w ten trend. Rosja - Uran-9 USA - Black Knight, Ripsaw M5, EMAV-MCA Estonia - Type X RCV Milrem Robotics Nad swoimi konstrukcjami pracują tez Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy, Chińczycy, Koreańczycy, a nad lekkimi platformami pracują niezliczone państwa, w tym Polska ostatnio zaprezentowała własną kołową platformę. Wszystko to jednak nie ma znaczenia, bo po zakłóceniu pojazdy te nie działają i kluczem do sukcesu jest opracowanie w pełni autonomicznych zdolności, w przypadku utraty połączenia z operatorem.
Turcy już chwalą się że ich zabawka może działać samodzielnie. No może na razie nie w takim zakresie jak z operatorem on-line czyli najpewniej nie może użyć broni ofensywnej. Ale plan jest taki aby to SI sterowało rojami takich pojazdów a w razie braku połączenia nadal normalnie wykonywały one swoje misje.
Akurat tu załoga to 2 osoby i to nie muszą być nawet w pojeździe. Plan mają taki że załogą będzie SI (sztuczna inteligencja) a siłe żywą się z kontroli nad pojazdem zupełnie wyeliminuje
A widziałeś lub słyszałeś o BWP na 12 osób desantu? Zastanów się co piszesz. Ja w wojsku byłem kierowcą BWP 1 i tam desant był 8 osobowy i nigdy nie słyszałem o tego typu pojeździe gdzie wcisnęło by się 12 sołdatów.
Ale zaraz chwila Co prawda w wojsku nie byłem ( niestety) ale sprawdzam sobie w moim podręcznym leksykonie sprzętu służącegpo do ubijania bliżnich i znajduję takie przykłady FV 432 - 10 M13A2 - 11 Ale to jest to leciwy sprzęt .Współczesne rzeczywiście mają mniej 6-8
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Czyli to ma być dron na gąśiennicach.? to chyba będzie BDP ( Bojowy dron piechoty a nie BWP ;) Ps. Tak naprawdę koncepcyjnie mi to przypomina kacapskiego Terminatora. nie ma chyba takiej klasy, ale to można nazwać BWWP czyli bojowy wóz WSPARCIA piechoty.
Pojazdy autonomiczne to gorący temat 👍. Tureckie BWP(IFV) to Kaplan i Tulpar, jeden ciężki, drugi lżejszy pływający. Na dziś nie wiedzą czego chcą. Ten ich nowy pojazd na BWP raczej nie wygląda. Singapur coś tak opowiadał o bezzałogowym BWP, ale czy można już maszynie powierzyć życie desantu? W Polsce Agencja Uzbrojenia ogłosiła konsultacje na temat pojazdu rozpoznawczego dla Polskich Sił Zbrojnych. Na poligon wyjechało dzieło PIAP HUNTeR , pojazd kołowy, mały, całkiem nieźle uzbrojony. Wcześniej podobna platforma strzelała ppk Piratem, jeszcze wcześniej był PERKUN, nasz pojazd z MANPADS-ami Grom. Mam nadzieję że konsultacje to początek i zaczniemy niedługo zamawiać polskie bezzałogowce rozpoznawcze, ale też bojowe. W trudnym terenie duży, gąsienicowy pojazd turecki ma oczywiście większy potencjał. Spokojnie, nie ma sensu się jakoś specjalnie spinać zacznijmy od pojazdów podobnych do HUNTeRa i PERKUNA.
A może chcą obu? Tam mają zróżnicowany teren i duży obszar to mogą widzieć potrzebe posiadania 2 typów BWP. O Perkunie już coś tam czytałem, Hunter wygląda naprawde obiecująco. Do podróbki Alpara to nam na razie daleko ale warto takie trendy śledzić a zwłaszcza projektanci Borsuka i inżynierowie z programu Rosomak powinni to śledzić bo chyba oni mają najbliżej aby w przyszłości pewne rozwiązania adaptować do dużych pojazdów. Ekipy od Huntera i Perkuna mogą się na razie zajmować dobrym softem i współdziałąniem w grupie. Gdy przyjdzie na to czas oba teamy spokojnie będa w stanie połączyć siły by zrobić coś jak Alpar A czy zrobią to zależy od potrzeb bo tu wszystko się szybko zmienia i decyzje polityczne i wojskowe plany
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Masz rację, dwa BWP doskonale pasują do zróżnicowanego terenu, ale pasują też biznesowo, oferta jest bardziej kompleksowa. Dziś ich użytkują ACV-15 który pływa. Nie widzę żadnych sprzecznych koncepcji,planów w Agencji Uzbrojenia. Agencja Uzbrojenia dopiero w czerwcu tego roku podjęła konkretne działania, nie należy mylić inicjatyw przemysłu z działaniami AU i MON.
Słyszałeś? MON zamówi do końca roku 250-400 Rosomaków L, kołowe BWP i pojazdy specjalistyczne, ja widzę tu Rosomaki dla 21 Brygady, ale to wcale nie jest jakoś super dużo bo brygada zmotoryzowana ( według naszej terminologii wszystkie są zmechanizowane) ma być w 1 Dywizji Piechoty Legionów, w tej szóstej dywizji też ma być brygada na KTO, samych kołowych BWP dla 4 batalionowej brygady to jest 232 wozów, do tego jeszcze dodatkowe pojazdy dla 12 i 17 Brygady im jeszcze daleko jest do etatów brygady złożonej z 4 batalionów. To informacja nieoficjalna do której dotarł portal Defence24
Tak już wiem :) Przed momentem ktoś o tym pisał przy filmie o K808 Z jednej strony fajnie bo te L dostaną nową wieże i bedą robione lokalnie ale technologicznie całość to stare rozwiązania więc gdy świat idzie do przodu my stoimy w miejscu a przydało by się rozwijać. Patria nie rozpieszcza nowymi technologiami :/
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Masz rację, dlatego takie ważne jest pytanie o przyszłość KTO wytwarzanego w Polsce. To zamówienie i te Rosomaki które mamy będzie sprzęt dla jakiś 3 czterobatalionych brygad na KTO, czyli potrzeba drugie tyle, a przy okazji tych brygad na prawdę warto byłoby się zastanowić nad pojazdem kołowym z armatą 120mm.
JAKI KRAJ TAKA TECHNOLOGIA. ZEWNETRZNY WIZERUNEK PRZYPOMINA PROJEKT MODELU Z EPOKI WCZESNYCH LAT DRUGIEJ WOJNY SWEIATOWEJ. ZAPOZNIONA KONSTRUKCJA TAK JAK MIEJSCE JEJ POCHODZENIA.
Ten przód kadłuba z wysuniętymi gosienicami tak wyglada ale to moze miec pewne uzasadnienie. Za to czujniki, SI, baterie i drony to powiedział bym że to raczej bardzo nowoczesna technologia
Tam oprucz pół tony baterii jest miejsce na mały pojazd kołowy taki dron dla jakiego Alpar będzie matką. A to że przód jest tak cofnięty hmm tak było w pierwszych czołgach, taka konstrukcja gąsienic wysuniętych do przodu ułatwia wspięcie się na mur na przykłąd taki wysoki na metr czy troche więcej
Ja myśle że projektują to z bardzo ale to bardzo dużym zapasem udźwigu i to absolutnie nie pod desant. A gdyby tak w wolne miejsce pod wieżą jakie teraz może zajmować 2 ludzi wrzucić jakiś naprawde mocny generator a na wieży bron typu laser? Albo całe to miejsce wypełnić dronami z możliwościa wypuszczania ich chmurami? Z założenia już teraz jest to pojazd matka dla dronów działających w chmurze. Teraz chmura to ile kilkanaście czy może ciut więcej a gdyby chmura oznaczała kilkaset? Tej wielkości pojazd ogarnie wagowo i pojemnościowo taką chmure a jedyną kwestia jest teraz ogarnięcie jej pod względem zarządzania ale SI idzie do przodu wiec kilka lat i powinno być to osiągalne. Tak przymnajmniej ja to widze.
@@MarcinKrawiec-mo8bw Rozumiem Panie Marcinie, racja 👍. Mnie bardziej chodziło o kwestie mentalne, czy jesteśmy gotowi wsadzić do bezzałogowca ludzi desantu?
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Ciekawa koncepcja, ale znowu to wizja przyszłości. Dziś za moment będziemy mieli w Polskich Siłach Zbrojnych pojazdy opancerzone z pokładawymi bezzałogowcami. AWR z KMO Rak dostaną obok licznego sprzętu rozpoznawczego także pokładowe drony Warmate/Warmate R. Dla mnie oczywiste jest że nowe polskie bataliony czołgów powinny korzystać z BMS, APS hard kill i pokładowe drony Warmate to te elementy uczynią z nich broń XXI wieku. Nie bawmy się w drogie awangardowe projekty które przyniosą owoce za 20 lat gdy brak nam podstaw. FlyEye w każdym batalionie i kompanii, Warmate przynajmniej w dyspozycji każdego dowódcy batalionu, FRONTER X w każdej drużynie. To nie pojazdy lądowe dziś powinny być priorytetem, tylko wciąż szerokie użycie dronów latających, od dronów lądowych wolę widzieć automatyzację artylerii lufowej K-2PL to musi być K-9A2 nie K-9A1,K-10 to chyba pojazd jednak zbyt drogi ale może zbudujmy podobny na Jelczu, trzeba automatyzować Raka, na K-239 i Langusty wrzucić moduły rakiet 122mm Feniks Z. Niech ta rewolucja bezzałogowa, automatyzacja będzie efektywna, a nie tylko efektowna.
Znasz się jak świnia na gwiazdach. Porównujesz całkowicie autonomiczny/zrobotyzowany lekki wóz bezpośredniego wsparcia ogniowego z napędem hybrydowym z bojowym transporterem piechoty z napędem klasycznym. Najbliższym odpowiednikiem ALPARa jest francuski EBRC Jaguar, gdyby nie ten detal, że ALPAR ma tryb całkowicie bezzałogowy i ma napęd hybrydowy.
Proszę o program o ilości posiadanych i wersjach kto rosomak stan na 2023r
Troche przerasta mnie to pytanie ale ...
... może ktoś w idzów kanału mógłby to objaśnić?
Będe wdzięczny
W latach 90 leciał serial sf (Australia-Polska-Chiny): "W krainie władcy smoków" (luźna kontynuacja serialu 'Dwa światy"), gdzie bohaterowie podróżowali po alternatywnych rzeczywistościach. W jednej z nich myślące pojazdy pancerne zwane molochami wybiły całą ludzkość, a niedobitki żyli potem jak w średniowieczu brzydząc się wszelką techniką. A teraz se obserwujemy jak rzeczywistość dogania fikcje.
Ciekawe - aż sobie poszukam czy to jest gdzieś online dostępne do oglądnięcia
To jest dron-czołg (RCV). Są też lżejsze konstrukcje UGV. Nad takimi konstrukcjami pracuje bardzo wiele państw(niektóre od ponad 20 lat) i Turcja jedynie wpisuje się w ten trend.
Rosja - Uran-9
USA - Black Knight, Ripsaw M5, EMAV-MCA
Estonia - Type X RCV Milrem Robotics
Nad swoimi konstrukcjami pracują tez Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy, Chińczycy, Koreańczycy, a nad lekkimi platformami pracują niezliczone państwa, w tym Polska ostatnio zaprezentowała własną kołową platformę. Wszystko to jednak nie ma znaczenia, bo po zakłóceniu pojazdy te nie działają i kluczem do sukcesu jest opracowanie w pełni autonomicznych zdolności, w przypadku utraty połączenia z operatorem.
Turcy już chwalą się że ich zabawka może działać samodzielnie. No może na razie nie w takim zakresie jak z operatorem on-line czyli najpewniej nie może użyć broni ofensywnej. Ale plan jest taki aby to SI sterowało rojami takich pojazdów a w razie braku połączenia nadal normalnie wykonywały one swoje misje.
Ja p.. to coraz bardziej przypomina Philipa Dicka.
Kazachstan chce produkować bardzo ciekawy BWP.
Co masz na myśli Alan-2 czy Borys 6x6? A może coś innego?
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa ten podobny do Borsuka.Ale i ten lekki fajnie wygląda.Jesli ruszą z produkcją to zbyt będą mieli.
Nie bo to wyglada na lekki czołg a n BWP
Nie ma przedziału na pięchotę 8- 12 osób tylko jest załoga czołgu 3-4
Akurat tu załoga to 2 osoby i to nie muszą być nawet w pojeździe. Plan mają taki że załogą będzie SI (sztuczna inteligencja) a siłe żywą się z kontroli nad pojazdem zupełnie wyeliminuje
A widziałeś lub słyszałeś o BWP na 12 osób desantu? Zastanów się co piszesz. Ja w wojsku byłem kierowcą BWP 1 i tam desant był 8 osobowy i nigdy nie słyszałem o tego typu pojeździe gdzie wcisnęło by się 12 sołdatów.
@@MarcinKrawiec-mo8bw Ok masz rację. 12 to przesada, co nie przeczy temu co napisałem. Ten pojazd nie ma miejsca na
piechotę a więc nie jest BWP
Ale zaraz chwila
Co prawda w wojsku nie byłem ( niestety)
ale sprawdzam sobie w moim podręcznym leksykonie sprzętu służącegpo
do ubijania bliżnich i znajduję takie przykłady
FV 432 - 10
M13A2 - 11
Ale to jest to leciwy sprzęt .Współczesne rzeczywiście mają mniej 6-8
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Czyli to ma być dron na gąśiennicach.?
to chyba będzie BDP ( Bojowy dron piechoty a nie BWP ;)
Ps. Tak naprawdę koncepcyjnie mi to przypomina kacapskiego Terminatora.
nie ma chyba takiej klasy, ale to można nazwać BWWP
czyli bojowy wóz WSPARCIA piechoty.
Pojazdy autonomiczne to gorący temat 👍.
Tureckie BWP(IFV) to Kaplan i Tulpar, jeden ciężki, drugi lżejszy pływający.
Na dziś nie wiedzą czego chcą.
Ten ich nowy pojazd na BWP raczej nie wygląda.
Singapur coś tak opowiadał o bezzałogowym BWP, ale czy można już maszynie powierzyć życie desantu?
W Polsce Agencja Uzbrojenia ogłosiła konsultacje na temat pojazdu rozpoznawczego dla Polskich Sił Zbrojnych.
Na poligon wyjechało dzieło PIAP HUNTeR , pojazd kołowy, mały, całkiem nieźle uzbrojony.
Wcześniej podobna platforma strzelała ppk Piratem, jeszcze wcześniej był PERKUN, nasz pojazd z MANPADS-ami Grom.
Mam nadzieję że konsultacje to początek i zaczniemy niedługo zamawiać polskie bezzałogowce rozpoznawcze, ale też bojowe.
W trudnym terenie duży, gąsienicowy pojazd turecki ma oczywiście większy potencjał.
Spokojnie, nie ma sensu się jakoś specjalnie spinać zacznijmy od pojazdów podobnych do HUNTeRa i PERKUNA.
A może chcą obu? Tam mają zróżnicowany teren i duży obszar to mogą widzieć potrzebe posiadania 2 typów BWP.
O Perkunie już coś tam czytałem, Hunter wygląda naprawde obiecująco. Do podróbki Alpara to nam na razie daleko ale warto takie trendy śledzić a zwłaszcza projektanci Borsuka i inżynierowie z programu Rosomak powinni to śledzić bo chyba oni mają najbliżej aby w przyszłości pewne rozwiązania adaptować do dużych pojazdów.
Ekipy od Huntera i Perkuna mogą się na razie zajmować dobrym softem i współdziałąniem w grupie.
Gdy przyjdzie na to czas oba teamy spokojnie będa w stanie połączyć siły by zrobić coś jak Alpar
A czy zrobią to zależy od potrzeb bo tu wszystko się szybko zmienia i decyzje polityczne i wojskowe plany
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Masz rację, dwa BWP doskonale pasują do zróżnicowanego terenu, ale pasują też biznesowo, oferta jest bardziej kompleksowa.
Dziś ich użytkują ACV-15 który pływa.
Nie widzę żadnych sprzecznych koncepcji,planów w Agencji Uzbrojenia.
Agencja Uzbrojenia dopiero w czerwcu tego roku podjęła konkretne działania, nie należy mylić inicjatyw przemysłu z działaniami AU i MON.
Słyszałeś? MON zamówi do końca roku 250-400 Rosomaków L, kołowe BWP i pojazdy specjalistyczne, ja widzę tu Rosomaki dla 21 Brygady, ale to wcale nie jest jakoś super dużo bo brygada zmotoryzowana ( według naszej terminologii wszystkie są zmechanizowane) ma być w 1 Dywizji Piechoty Legionów, w tej szóstej dywizji też ma być brygada na KTO, samych kołowych BWP dla 4 batalionowej brygady to jest 232 wozów, do tego jeszcze dodatkowe pojazdy dla 12 i 17 Brygady im jeszcze daleko jest do etatów brygady złożonej z 4 batalionów.
To informacja nieoficjalna do której dotarł portal Defence24
Tak już wiem :) Przed momentem ktoś o tym pisał przy filmie o K808
Z jednej strony fajnie bo te L dostaną nową wieże i bedą robione lokalnie ale technologicznie całość to stare rozwiązania więc gdy świat idzie do przodu my stoimy w miejscu a przydało by się rozwijać.
Patria nie rozpieszcza nowymi technologiami :/
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Masz rację, dlatego takie ważne jest pytanie o przyszłość KTO wytwarzanego w Polsce.
To zamówienie i te Rosomaki które mamy będzie sprzęt dla jakiś 3 czterobatalionych brygad na KTO, czyli potrzeba drugie tyle, a przy okazji tych brygad na prawdę warto byłoby się zastanowić nad pojazdem kołowym z armatą 120mm.
JAKI KRAJ TAKA TECHNOLOGIA. ZEWNETRZNY WIZERUNEK PRZYPOMINA PROJEKT MODELU Z EPOKI WCZESNYCH LAT DRUGIEJ WOJNY SWEIATOWEJ. ZAPOZNIONA KONSTRUKCJA TAK JAK MIEJSCE JEJ POCHODZENIA.
Ten przód kadłuba z wysuniętymi gosienicami tak wyglada ale to moze miec pewne uzasadnienie.
Za to czujniki, SI, baterie i drony to powiedział bym że to raczej bardzo nowoczesna technologia
dziwnie wyglada i ta przednia płyta
Tam oprucz pół tony baterii jest miejsce na mały pojazd kołowy taki dron dla jakiego Alpar będzie matką.
A to że przód jest tak cofnięty hmm tak było w pierwszych czołgach, taka konstrukcja gąsienic wysuniętych do przodu ułatwia wspięcie się na mur na przykłąd taki wysoki na metr czy troche więcej
Jeśli wszystko będzie bezzałogowe i sterowane Ai, to ja się pytam: z kim będzie toczona wojna?
Z podobną armią zrobotyzowanych dronów. Ludzie gdzieś daleko i głęboko na tyłach
Dla mnie kicha. Wielkość bwp lub transportera opancerzonego. Po cholere jak ma to byc bezzałogowe?👎
Moment, w żadnym momencie w materiale nie ma mowy o tym że ma to być BWP.
Ja myśle że projektują to z bardzo ale to bardzo dużym zapasem udźwigu i to absolutnie nie pod desant.
A gdyby tak w wolne miejsce pod wieżą jakie teraz może zajmować 2 ludzi wrzucić jakiś naprawde mocny generator a na wieży bron typu laser?
Albo całe to miejsce wypełnić dronami z możliwościa wypuszczania ich chmurami?
Z założenia już teraz jest to pojazd matka dla dronów działających w chmurze. Teraz chmura to ile kilkanaście czy może ciut więcej a gdyby chmura oznaczała kilkaset? Tej wielkości pojazd ogarnie wagowo i pojemnościowo taką chmure a jedyną kwestia jest teraz ogarnięcie jej pod względem zarządzania ale SI idzie do przodu wiec kilka lat i powinno być to osiągalne.
Tak przymnajmniej ja to widze.
@@JanKowalski-he3gh P.Janie pisałem o wielkości, proszę przeczytać jeszcze raz.
@@MarcinKrawiec-mo8bw Rozumiem Panie Marcinie, racja 👍.
Mnie bardziej chodziło o kwestie mentalne, czy jesteśmy gotowi wsadzić do bezzałogowca ludzi desantu?
@@PolskaiSwiat-Twojaopiniajestwa Ciekawa koncepcja, ale znowu to wizja przyszłości.
Dziś za moment będziemy mieli w Polskich Siłach Zbrojnych pojazdy opancerzone z pokładawymi bezzałogowcami.
AWR z KMO Rak dostaną obok licznego sprzętu rozpoznawczego także pokładowe drony Warmate/Warmate R.
Dla mnie oczywiste jest że nowe polskie bataliony czołgów powinny korzystać z BMS, APS hard kill i pokładowe drony Warmate to te elementy uczynią z nich broń XXI wieku.
Nie bawmy się w drogie awangardowe projekty które przyniosą owoce za 20 lat gdy brak nam podstaw.
FlyEye w każdym batalionie i kompanii, Warmate przynajmniej w dyspozycji każdego dowódcy batalionu, FRONTER X w każdej drużynie.
To nie pojazdy lądowe dziś powinny być priorytetem, tylko wciąż szerokie użycie dronów latających, od dronów lądowych wolę widzieć automatyzację artylerii lufowej K-2PL to musi być K-9A2 nie K-9A1,K-10 to chyba pojazd jednak zbyt drogi ale może zbudujmy podobny na Jelczu, trzeba automatyzować Raka, na K-239 i Langusty wrzucić moduły rakiet 122mm Feniks Z.
Niech ta rewolucja bezzałogowa, automatyzacja będzie efektywna, a nie tylko efektowna.
Znasz się jak świnia na gwiazdach. Porównujesz całkowicie autonomiczny/zrobotyzowany lekki wóz bezpośredniego wsparcia ogniowego z napędem hybrydowym z bojowym transporterem piechoty z napędem klasycznym.
Najbliższym odpowiednikiem ALPARa jest francuski EBRC Jaguar, gdyby nie ten detal, że ALPAR ma tryb całkowicie bezzałogowy i ma napęd hybrydowy.
Moze pokaz co sam zrobiles bo krytykowac to kazdy idiota potrafi