#7 Cyrkulacja wody użytkowej w budynku. Ciepła woda bez czekania, pompa cyrkulacyjna do obiegu wody

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 63

  • @kaziemierzbis2060
    @kaziemierzbis2060 3 ปีที่แล้ว +2

    Rura recyrkulacyjna jest dodatkowym obiegiem łączącym się z każdym odbiornikiem cieplej wody, lub zamykającym obieg na koncowym obiegu poprzez trójnik
    Wode ciepłą pompa przepompowuje do zbiornika cieplej wody poprzez zawor zwrotny jednokierunkowy
    Tę metodę z.pompą recyrkulacyjna wykorzystałem również do podgrzania balona elektrycznego 150 l i teraz mam cały balon cieplej wody i wystarcza mi na całą wanne dla 2 osób a nie jak wcześniej ledwo starczyło dla 1 osoby ,wraz z trzonem kuchennym
    Obieg ten jest zamontowany tylko pod balonem cieplej wody uzytkowej i działa już 2 lata na taryfie nocnej od 23/30 do 7/30 rano ,przez cały dzień nie jest podgrzewany
    Jeżeli dalej będziemy dyskutować to mogę przesłać schemat i to najbardziej pokaze zasadę działania, a zarazem też jestem zainteresowany pewnymi zagadnieniami do wymiany informacji !!!
    Dziekuje i życzę powodzenia a.prxedewszystkim zdrowia

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki wielkie. Chyba rozumiem ideę i widzę, że to także znakomite rozwiązanie. Jeżeli mogę prosić o schemat, to będzie łatwiej to przeanalizować. Może być na maila: ekoniezalezny@gmail.com

  • @tomek5086
    @tomek5086 3 ปีที่แล้ว +4

    Materiał świetny merytorycznie ale błagam ogarnij jakiś mikrofon zewnętrzny za 30zł i może nie nagrywaj w pustym pokoju bez ścian (echo!!;()... a, i wyrzuć ten podkład muzyczny (albo jeszcze przycisz o połowę) i będzie mega w następnych materiałach;) Szacun za pomysły i realizacje domu marzeń w technologii off grid.

  • @bolojang477
    @bolojang477 3 ปีที่แล้ว +2

    Fajnie jak się buduje dom od podstaw, tylko zastosować to w starym budynku to inna bajka

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      No niestety, w budynku już istniejącym ciężko jest wykonać cyrkulację bez generalnego remontu.

    • @bolojang477
      @bolojang477 3 ปีที่แล้ว +1

      Ja do kuchni dałem drugi bojler podłączony do inwertera solarnego I daje radę, bez cyrkulacji :)

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      @@bolojang477 No to jest chyba jedyne rozwiązanie, aby szybko mieć także ciepłą wodę. Jedynie, to trzeba ją niezależnie dogrzewać.

  • @michalzieba1161
    @michalzieba1161 3 ปีที่แล้ว +3

    Część a czy zastanawiałeś się na problemem Chorobą legionistów w boilerach z ciepłą wodą ? Kiedyś czytałem i sobie temperaturę pod wyższylem Do 55st
    Instalatorzy pomp ciepła teraz coś mówią o tym za paręnaście lat to wszyscy będziemy musieli mieć pompy ciepła ja na razie mam gazowe ogrzewanie

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      Cześć,
      Generalnie tak. Natomiast z tego, co mi wiadomo bakterie Legionelli mogą się pojawić wówczas, gdy woda nie jest dogrzana i jednocześnie stoi w zbiorniku dłuższy czas. Dlatego w takich zbiornikach stosuje się przegrzew np. raz w tygodniu podgrzewając ją do 60 stopni. W moim przypadku taka sytuacja raczej się nie zdarzy. Zauważ, że nie trzymam wody w zbiorniku. Ona jest na bieżąco podgrzewana dzięki wężownicy w buforze i z tej wody cały czas się korzysta, czyli bakterie te nie mają się jak namnożyć. Ilość ciepłej wody użytkowej w całym układzie oscyluje w granicach kilkunastu litrów.

    • @SilentWarriorEU
      @SilentWarriorEU 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny Brak wody w zbiorniku ? Czyli nie ma Pan boilera na wodę, który podgrzewa z PV jako kolejny magazyn energii ? Tak było mówione na kanale "Pompa ciepła i PV" gdzie był film o tym domu (stąd tu trafiłem :) ).

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      @@SilentWarriorEU Ja to u siebie rozwiązałem w taki sposób, że podzieliłem obiegi wody. Mam bufor o łącznej pojemności 1000 litrów (zbiornik 700 litrów i zbiornik 300 litrów w małej wewnątrzbudynkowej pompie ciepła). W tym buforze (pomiędzy tymi zbiornikami) znajduje się/krąży tzw. woda kotłowa. Ta woda wykorzystywana jest do ogrzewania budynku (podłogówka) oraz poprzez wymiennik jakim jest wężownica do CWU w dużym buforze, do ogrzewania wody użytkowej. Dzięki temu ciepłej wody użytkowej mam tyle, ile tylko potrzebuję i nie muszę jej specjalnie podgrzewać np. gdybym chciał się wykąpać. Ona zawsze jest w dowolnych ilościach. Duża pompa ciepła dba o to, aby woda kotłowa miała stałą temperaturę dlatego wody użytkowej nigdy mi nie braknie. Zapraszam na materiał #2. Tam to oraz cały system grzewczy budynku dosyć dokładnie opisuję.

  • @m_pjotr
    @m_pjotr 3 ปีที่แล้ว

    Witam, jakiego sterownika do cyklicznego załączania pompy Pan używa ? Poszukuję właśnie takiego do swojego układu cwu. Z góry dziękuję za informacje.

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      To zwykły wyłącznik ciśnieniowy. Odpowiednio ustawione ciśnienie na włączniku załatwia sprawę.

  • @SilentWarriorEU
    @SilentWarriorEU 3 ปีที่แล้ว

    A czemu ta pompka do cyrkulacji pracuje 5-23cia, a nie 24x7 skoro działa 4x na godzinę przez 1 minutę, co w komentarzach poniżej Pan napisał, że pobiera efektywnie w godzinę skromne 2W energii ? Toż to mogłoby chodzić non stop przy takich poborach vs takich dostawach prądu z paneli :) A cyrkulacja wody chyba ma sens z uwagi na nienamnażanie się bakterii wszelakich (problem pierwszej wody rano po nocy np. w bloku). I co właśnie się dzieje w sytuacji, kiedy jednak chcemy wziąć prysznic o 1szej w nocy ? Ta automatyka jednak wykrywa pobór wody z ciepłego kranu i załącza ad-hoc tą pompkę ?
    Kolejna sprawa - na 5:50 widać te rurki od rozdzielacza. Czy jak rozumiem, że np. musimy odciąć wodę załóżmy w jednej łazience, bo coś poierdyknęło, to tylko nad rurką od łazienki zakręcamy ten zaworek i już odcięta cała sekcja ?
    I na samym koniec miliona pytań ;-) - czy ma Pan jakieś sensowne rozwiązanie, aby w ramach off-grid być także off-szambo ? ;-) Czy tam ma Pan (szczęśliwie) kanalizację miejską po prostu ? Bo szambo mnie strasznie denerwuje w moim domu poza miastem :-(

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      Mogło by chodzić cały czas, ale wówczas ma to wpływ na wychładzanie się wody w buforze, czyli na zbędną stratę energii cieplnej. Godziny pracy dopasowałem w większości do czasu, jaki ja lub ekipy budowlane spędzamy na budowie. Nie tyle cyrkulacja ma sens, co cykliczny jej przegrzew, aby uniknąć możliwości namnażania się bakterii legionelli. Ale stosuje się tą metodę, jeżeli woda użytkowa stoi dłuższy czas. W moim rozwiązaniu CWU jest wytwarzana na bieżąco poprzez wymiennik jakim jest wężownica w buforze. Dlatego woda, która jest w cyrkulacji, to zupełnie inna, oddzielna woda (zamknięty obieg). Nie nadaje się ona do spożycia. Gdyby ktoś chciał wziąć prysznic o 1-szej w nocy, to obecnie będzie musiał poczekać około 10 sekund, aż ciepła woda dopłynie do kranu. Jak będziemy już mieszkać, to w godzinach nocnych system automatyki albo będzie trochę inaczej skonfigurowany na stałe, albo będzie reagował i mieszał wodę np. w chwili otwarcia drzwi do łazienki lub włączenia światła.
      Jeżeli chodzi o odcięcie wody, to dokładnie tak. Możemy odciąć dowolny obwód, bez konieczności odcinania pozostałych. Jest to bardzo wygodne, przy wszelkich pracach/remontach/awariach. Dodatkowo w kotłowni możemy także odciąć poszczególne rozdzielacza już w całości (osobno parter i osobno poddasze).
      Niestety nie mam kanalizacji miejskiej i tutaj jestem skazany na szambo. Ze względu na to, że miejscowość stanowi ujęcie wody dla pobliskiej Częstochowy, nie ma formalnie możliwości wykonania oczyszczalni biologicznej, chociaż wiem, że mnóstwo sąsiadów ma takową. Czy legalnie - nie wiem, ale to w ich wypadku mnie akurat nie interesuje. Może kiedyś też popracuję nad jakimś systemem do oczyszczania, bo inaczej koszty wywozu szamba są dość wysokie i tak średnio się to opłaca. Zastanawiałem się już nad własnym rozwiązaniem polegającym na oczyszczalni, w której woda nie będzie wsiąkała w grunt lecz oczyszczona będzie parowała. W ten sposób unikamy problemów związanych z przepisami. Ale to temat na inną rozmowę.

  • @andrzejbucior6188
    @andrzejbucior6188 3 ปีที่แล้ว

    Ciekawy materiał. Pojawiają się pytania. Czy to jest tak podłączone,, że ciepła woda dochodzi ze zbiornika do rozdzielacza a z rozdzielacza powraca do zbiornika? Same ujęcia wody mają podprowadzony tylko pojedynczą rurkę z ciepłą wodą? W którym miejscu jest wpięta pompka cyrkulacyjna w tym układzie?

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      Panie Andrzeju do każdego ujęcia dochodzi jedna rurka z ciepłą wodą. Cyrkulacja odbywa się na rozdzielaczu, który z kolei jest podłączony do wyjścia cyrkulacji małej pompy ciepłą Vissmann wraz z obiegiem wężownicowym bufora. Wiem, trochę to zawiłe, ale tłumaczę to dokładnie w materiale #2 - System hydrauliczno-grzewczy. Zapraszam do jego obejrzenia - tam zobaczy Pan jak to wszystko jest podłączone i jak działa.

    • @andrzejbucior6188
      @andrzejbucior6188 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny Dziękuję za informacje. Właśnie sam mam zamiar zastosować rozdzielacz zamiast sytemu trójnikowego. Słyszałem opinię, że sama cyrkulacja rozdzielacza nie wystarcza, że zawsze trzeba czekać na ciepłą wodę bo z odcinka od rozdzielacza do ujęcia wody nie ma sycrkulacji. U Pana na filmie widać, że woda pojawia się błyskawicznie. Tak jest w przypadku wszystkich ujęć? Jak daleko mniej więcej jest rozdzielacz od ujęcia wody, umywalki i prysznica? CZy takich rozdzielaczy jest u Pana więcej?

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +2

      @@andrzejbucior6188 Mam 1 rozdzielacz na parterze i 2 na poddaszu. Przy czym na poddaszu łazienki nie są jeszcze wykonane. Odległości od rozdzielacza do ujęć wody to max. 2-3 metry. Aby taka ilość wody przeleciała wystarczy 1-2 sekundy. Dodatkowo ta woda nawet jak stoi w tych rurkach, to też jest lekko ogrzana od samego otoczenia, czy też od wody znajdującej się w samym rozdzielaczu (ośrodek cieplejszy dąży do oddania części energii do ośrodka chłodniejszego). Generalnie we wszystkich ujęciach tak mam. Najdalszy odcinek to kuchnia i tutaj mam około 10 metrów, więc na ciepłą wodę trzeba poczekać około 8-10 sekund. Ale jak już dopłynie, to później długo jest ciepła, bo rurki w podłodze są dobrze wyizolowane. Ja i tak popełniłem błąd podczas ich układania, bo dałem samą grubą otulinę a dodatkowo powinno się te rurki ułożyć nie bezpośrednio na stropie a na jakiejś jedno centymetrowej warstwie styropianu. To z pewnością przyczyniłoby się do dodatkowego zmniejszenie jej wystudzania.

    • @andrzejbucior6188
      @andrzejbucior6188 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny Być może co do kuchni da się to inaczej rozwiązać. Sytuacja z odległością do kuchni będzie u mnie podobna, tzn. najdłuższa odległość od rozdzielacza.
      Pozdrawiam i dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

  • @therednask
    @therednask 3 ปีที่แล้ว

    Dla mnie super , mam problem z tym samy czyli muszę odczekać max 30 sekund na ciepłą wodę z podgrzewacza , ale we własnym domu (bo teraz wynajęty) zrobię obieg na 100% , co mi szkodzi kilka rurek i w najwyższym punkcie domu zrobić obieg ? Sam po spawam , zam zabuduje , koszta minimalne

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak. System polecam, bo to sprawdza się idealnie i naprawdę jest super rozwiązaniem.

  • @kaziemierzbis2060
    @kaziemierzbis2060 3 ปีที่แล้ว +1

    Jeszcze lepszą metodę stosuje do obiegu cieplej wody użytkowej za pomocą czujnika ruchu ,poprzez stycznik ,który steruje pompą ,ale obiegową cieplej wody uzytkowej ,a nie pompę obiegową centralnego ogrzewania ,gabarytowo mniejszą i o jeszcze mniejszym zuzyciu energi .Nie potrzeba rozbudowywać układu sterowania poprzez uklad czasowy i prace pompy przez parę godzin w ciągu dnia
    Wystarczy wejść do łazienki, kuchni i w parę sekund pompa CWU przepompuje wodę ciepłą do rozgałęzienia poboru wody ciepłej i następnie juz nie je potrzebna i nie działa bo nie załączy się stycznik
    System ten działa niezawodnie po uprzednim pociągnięciu dodatkowej rury obiegowej recyrkulacyjnej w każdym wypadku inaczej to nie będzie działać
    Wykonałem dużo juz takich instalacji,nawet z dużą odległością od źródła wody cieplej/nawet 30 m/ i wszystko działa bez zarzutu ,sprawnie ,tanio
    Pokazany sposób tezmoze działać sprawnie ,ale przy długich czasach obiegu bez potrzeby powoduje.choc niewielkie ,ale straty ciepła w obiegu poprzezwychlodxenie jak w.obiegu CO

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      A gdzie ta dodatkowa rura obiegowa recyrkulacyjna jest podłączona? Czy też do rozdzielacza? Zastanawiam się jaka jest różnica w rozwiązaniu, o którym Pan pisze w stosunku do tego, o którym ja mówię w filmie.

    • @kamilmianowski6684
      @kamilmianowski6684 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny ja mam tradycyjnie zbudowaną instalację z cyrkulacją wody natomiast uruchamianie pompy cyrkulacyjnej odbywa się poprzez czujki ruchu. Uważam że to lepsze rozwiązanie niż czasowe programowanie ponieważ pompa włącza się wtedy kiedy korzystamy z łazienki. Jeśli nie korzysytamy woda nie jest niepotrzebnie ganiana w rurach. Czasowe programowanie moim zdaniem nie jest idealne ponieważ kiedy korzystamy z ujęcia wody poza czasem pracy pompy to nie mamy od razu ciepłej wody i na odwrót - czasami woda krąży bo tak jest ustawione a nie korzystamy akurat.

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      @@kamilmianowski6684 Rozważałem na początku takie rozwiązanie (uruchamianie pompy przez kontaktron przy otwarciu drzwi albo przy włączeniu światła do łazienki. Ale właśnie tak jak piszesz w chwili, gdy z wody się nie korzysta, to nie potrzebnie się ona miesza, natomiast gdy chcemy z niej skorzystać, to trzeba poczekać te powiedzmy 15 sekund aż się przemiesza. Właśnie z tego powodu stwierdziłem, że cykliczne mieszanie będzie lepsze. Naturalnie to zawsze bardziej wpłynie na utratę ciepła bufora, ale zanim po zakończeniu mieszania woda w układzie wystygnie, to pompa znów się załącza. Tym sposobem na ciepłą wodę nie czekamy praktycznie wcale. Myślę, że tu nie ma złotego rozwiązania. Można się jeszcze pobawić w wyizolowanie samych rozdzielaczy. To jest miejsce, w którym podczas cyrkulacji traci się najwięcej ciepła.

    • @kamilmianowski6684
      @kamilmianowski6684 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny aż tak mocno tego nie rozważałem. Wyszedłem z założenia że jak wejdę do łazienki, zanim odkręce kran skorzystam z toalety albo wyduszę pryszcza przed lusterkiem i takie tam. Te pare sekund kręcenia się po łazience wystarcza.Na razie się sprawdza 🙂 pozdrawiam.

    • @jacekfidala7021
      @jacekfidala7021 3 ปีที่แล้ว

      Ja mam sterowanie na czujniki ruchu przez wifi systemu Tu....a działa ok ale zużycie energii jest podobne jak przy sterowaniu cyklicznym stosowanym przez autora filmu.

  • @SIIImonS
    @SIIImonS 3 ปีที่แล้ว

    A nie można tego systemu zrobić prościej na 2 rurkach?? Mój pomysł jest taki (nie wiem czy to da się zrobić). Idzie główna rura z wodą, później jest zawór jednokierunkowy następnie trójnik, jedna rurka do zasilenia bojlera drugi do kranu jako zimna woda, a przed kranem trójnik i ten trójnik połączony przez zawór jednokierunkowy z ciepłą wodą, a wyjście z bojlera poprowadzone do trójnika i do kranu. No i mamy obieg wody, za bojlerem można dać pompkę i będzie cyrkulacja wody na 2 rurach, a że po odkręceniu zimnej wody poleci trochę cieplejsza to chyba nie jest problem. Chyba że dla kogoś jest zimna do czegoś potrzebna. A cyrkulacja moim zdaniem powinna być włączana jako przycisk przy kranie na kilka sekund, przeliczyć sobie ile jest wody w rurach i żeby tylko tę zimną przegoniło. Przecież przepompowanie tej wody nie trwa chyba aż tak długo, może to i nie będzie natychmiast, ale ja uważam to rozwiązanie za lepsze.

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      Można tak zrobić. Tylko dla ujęcia wody w łazience - OK. A co z pozostałymi punktami poboru? Np. w kuchni mamy przewidziane osobno podejście ciepłej i zimnej pod wyspę, osobno ciepła do zmywarki, osobno zimna do lodówki (i tu musi być zimna). W łazience na parterze: deszczownica - zimna i ciepła, pisuar - zimna, 2 x umywalka - 2 x ciepła + 2 x zimna, toaleta - zimna. Poddasze - 2 łazienki podobnie jak parter + ujęcia wody w pokojach (na przyszłość, bo zawsze może się przydać). Przy rozbudowanej instalacji byłby to już według mnie problem. Da się to zrobić, ale mnóstwo zaworów jednokierunkowych pod drodze oraz skomplikowany system zakręcania/odkręcania poszczególnych obiegów. W budynku przygotowanym pod automatykę, gdzie będą czujki zalania itp. możliwość natychmiastowego zakręcenia wybranego obiegu to podstawa. Uważam, że na krótkich odcinkach rurek i przy jednym - dwóch punktach poboru Twoje rozwiązanie jest fajne i z pewnością tańsze. Natomiast przy rozbudowanym systemie według mnie wyjdzie drożej i będzie bardziej skomplikowane. Jak robiłem próby u mnie bez cyrkulacji, to zanim ciepła woda z kotłowni w piwnicy dopłynęła do rozdzielacza i potem do kranu, to trwało około 35-40 sekund. Przy cyrkulacji - 2-3 sekundy. Na poddaszu było jeszcze gorzej. Czekałem na ciepłą wodę 65-70 sekund a teraz analogicznie 2-3 sekundy. Mając automatykę możemy dowolnie wysterować włączanie pompy cyrkulacyjnej. Może ona reagować na otwarcie drzwi do łazienki czy np. zapalenie światła w łazience. Odnośnie liczby rur, to od rozdzielacza do każdego ujęcia także mamy 2 rury (o ile potrzebna jest i ciepła i zimna woda). Trzy rury o większej średnicy są jedynie na magistrali od bufora do rozdzielacza. Na etapie budowy położenie 2, czy 3 rur nie robi żadnej różnicy ani w czasie wykonania ani w kosztach (bo taka rura pex to wydatek około 6-7 zł/mb. Biorąc pod uwagę dystans magistrali - około 20 metrów - daje koszt jakieś 150 zł ekstra. Jeśli teraz policzyłbym ile potrzebnych byłoby zaworów jednokierunkowych przy każdym w obiegów, to myślę, że kwota wyszłaby wyższa.

    • @SIIImonS
      @SIIImonS 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny Dzięki za treściwą odpowiedź :)

    • @SilentWarriorEU
      @SilentWarriorEU 3 ปีที่แล้ว +1

      @@EkoNiezalezny Zimna do lodówki ??? Jakaś nietypowa lodówka, czy to do kostkarki ? :)
      I "deszczownica" ? Prośba o opisaniu, jak używa Pan wody z deszczu, bo mnie to zagadnienie nurtuje, jak nie marnować tej wody, której mamy czasem w opór i za darmo, jak jej używać jak najwięcej - zamiast wody głębinowej, która jak wiemy powinna być racjonalnie używana, aby dla następnych pokoleń tej jej troszkę pozostało.

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      @@SilentWarriorEU Do kostkarki i zimnych napojów :)
      Deszczownica w sensie prysznica w łazience. :) Nie używam wody deszczowej, chociaż odprowadzam ją do gruntu poprzez głębokie studnie chłonne. Nawet myślałem nad jakimś systemem do pozyskiwania energii elektrycznej z padającego deszczu. Ale to pewnie dopiero w przyszłości, bo teraz muszę wykończyć dom, aby jak najszybciej zamieszkać.

  • @informatykainformatyka2860
    @informatykainformatyka2860 3 ปีที่แล้ว

    👍

  • @jacekchylinski8499
    @jacekchylinski8499 3 ปีที่แล้ว

    Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej nie daje oszczędności tylko komfort użytkowania, koszty wręcz rosną. Wystarczy porównać koszty zagrzania wody płynącej wielokrotnie w ciągu doby w obwodzie cyrkulacji( która za każdym razem wychładza wodę w zbiorniku CWU) do ceny zimnej wody którą spuścimy do kanalizacji przy odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Oczywiście pomijam tu aspekty ekologii chodzi oczywiście o oszczędzanie wody. Najważniejsze w automatyce jest zminimalizowanie ilości uruchomień pompy w obwodzie cyrkulacji do niezbędnego minimum, uruchamianie cykliczne pompy nie jest wyjściem najbardziej ekonomicznym. Sztuką jest uruchomienie pompy cyrkulacyjnej w momencie kiedy ktoś zamierza skorzystać z ciepłej wody.
    Pozdrawiam.

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      Generalnie tak. Chodzi głównie o komfort. Mamy tutaj jednak oszczędność czasu, bo nie czekamy za każdym razem aż ciepła woda dopłynie do kranu. Pompa cyrkulacyjna oczywiście powinna się uruchamiać jak najrzadziej. Niestety gdy nie pracuje, to np. po nocy o 5 rano zanim woda na rozdzielaczach się przemiesza, potrzebne jest około 50-60 sekund. Czyli w tym wypadku włączanie pompy np. gdy zapala się światło w łazience lub gdy otwiera się drzwi się raczej nie sprawdzi. Ja mam kotłownię w piwnicy i woda musi dopłynąć z dołu na parter oraz poddasze. To zajmuje czas. Jeżeli wchodzę do łazienki, to przeważnie odkręcam wodę w czasie mniejszym niż 10 sekund od wejścia. W związku z tym ona musi się cyklicznie mieszać, aby była dostępna od ręki. Ale od tego, aby ją podgrzewać jest pompa ciepła. Wiadomo, że woda krążąc w układzie cyrkulacji wychodzi lekko bufor jednak PC po chwili tą wodę ponownie podgrzeje. Obecnie PC i tak pracuje 24 h/dobę i pobiera w tym czasie około 40-45kWh energii. Ale ta praca jest potrzebna do ogrzania budynku. Jak widzę takie pobory energii są typowe i u innych osób także są na porównywalnym poziomie. Czyli problemu tutaj raczej nie ma. Oczywiście w miarę czasu jak już zamieszkamy, to będę próbował wszystko jeszcze optymalizować.

    • @jacekchylinski8499
      @jacekchylinski8499 3 ปีที่แล้ว

      Wszystko się zgadza ale ta pompa ciepła o której pan wspomniał za darmo nie grzeje tej wody. No cóż za komfort trzeba płacić.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      @@jacekchylinski8499 Dzięki. Ale u mnie pompa ciepła grzeje za darmo. Zapraszam do obejrzenia materiału o mojej instalacji fotowoltaicznej Off-Grid. Ja nie mam podłączenia do zakładu energetycznego, ani do wodociągów czy gazu. Budynek jest samowystarczalny energetycznie dzięki energii słońca.

    • @jacekchylinski8499
      @jacekchylinski8499 3 ปีที่แล้ว +2

      Wiem widziałem film, szacunek. Muszę jednak przyznać że zainwestowane pieniądze wystarczyłyby na wiele wiele lat normalnej eksploatacji z podłączonymi mediami.
      Generalnie podobają mi się takie pomysły. W dzisiejszych czasach żeby być samowystarczalnym i eco trzeba mieć duże pieniądze przynajmniej na początek.

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      @@jacekchylinski8499 Ano niestety - bez pieniędzy dzisiaj zrobi się bardzo niewiele. Ale jak ktoś chce i uparcie dąży do celu, to go osiągnie. Często z wieloma trudnościami po drodze. Ale poddawać się nie wolno - byle do przodu. Dzięki za komentarz.

  • @grzegorzg6473
    @grzegorzg6473 3 ปีที่แล้ว

    Witaj , a nie myślałeś żeby to działało grawitacyjnie .

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว +1

      Żeby działało grawitacyjnie, to hydrofor musiałby podnieść tą wodę na samą górę a bufor i cała reszta musiałby się znaleźć na poddaszu albo na jakimś strychu. O ile dla hydrofora to nie jest problem bo i tak podnosi wodę i zapewnia odpowiednie ciśnienie, o tyle ta woda gdyby opadła już w grawitacyjnie w dół, to i tak musiałaby ponownie jakoś zostać podniesiona, aby krążyć w cyrkulacji. Sama pompka cyrkulacyjna nie bierze jakoś dużo energii. Ustawiona jest na najmniejsze obroty i wówczas pobiera max. 30W energii. Ponieważ pracuje w czasie 18 godzin (od 5:00 rano do 23:00) i uruchamia się cyklicznie co 15 min. na czas 1 min, to ostateczny pobór jest znikomy. Podliczając go wychodzi, że: W ciągu każdej godziny ta pompka pracuje przez 4 minuty. Zatem w ciągu godziny pobierze zaledwie 2 Wh energii. W ciągu doby pobierze zatem zaledwie 36 Wh, czyli 0,036kWh. Więc to generalnie praktycznie żaden pobór energii. Można pominąć.

    • @grzegorzg6473
      @grzegorzg6473 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny Napisałem tak ponieważ tak mam. W piwnicy jest kocioł z którego jest zasilana wężownica w bojlerze który stoi obok , z bojlera idzie główna rurka z ciepłą wodą na piętro i przed rozgałęzieniem na kuchnię i łazienkę jest trójnik z którego wychodzi cieńsza rurka która zawraca do bojlera . W każdym, chyba każdym jest powrót cyrkulacji .Na powrocie przed samym bojlerem musi być zawór zwrotny klapowy .Rurki są w otulinach żeby nie było oczywiście .Na piecu mam także sterownik który mógłby sterować taką pompką ale po co , odpada koszt pompki .Wszystko działa jak należy .Pozdrawiam

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzg6473 OK. Ale w taki razie coś tą wodę musi do góry wpychać. Ja nie jestem hydraulikiem, ale podejrzewam, że u Ciebie skoro nie masz pompki, to odbywa się to dzięki temu że woda gorąca ma większe ciśnienie - czy dobrze myślę? Jeżeli tak, to jest OK, tylko zapewne temperatura tej wody jest dużo wyższa niż 4-45 stopni, bo grzejesz ją kotłem. Ja podgrzewam wodę pompą ciepła a to jest źródło niskotemperaturowe dlatego raczej bez pompki się nie obejdzie.

    • @grzegorzg6473
      @grzegorzg6473 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoNiezalezny Witam .Jak zeszłym roku wymieniłem kocioł to również pociągnąłem nową instalację do wody i kazałem zrobić powrót do cyrkulacji .Z początku nie chciało mi to działać i zwróciłem się do gościa który mi przerabiał kotłownie żeby mi zainstalował pompkę cyrkulacyjną na co on stwierdził że musi działać bez pompki , no i działa. Dodam że kazał mi bardzo starannie odpowietrzyć obieg cyrkulacji ponieważ nawet mały pęcherzyk powietrza może blokować przepływ .Pozdrawiam

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny  3 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzg6473 Tak jak napisałem, nie wiem jaka jest zasada działania takiego układu. Co do powietrza w rurkach, to raczej oczywiste. Jeśli się znajdzie to pojawia się problem. To samo jest w podłogówce. Ale wracając do pompki lub jej braku - napisz coś więcej jak to u Ciebie działa. Co wpycha wodę do góry? Gdyby sama leciała bez żadnej energii, to pokonałbyś grawitację, i miałbyś perpetum-mobile. Gdzieś musi się pojawiać źródło energii i gdzieś ta energia musi być wytracana.

  • @elektryk5
    @elektryk5 3 ปีที่แล้ว

    :)