NoO 83. Jak przy zakładaniu ogrodu, nie popełnić błędów związanych z glebą

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ต.ค. 2024
  • Podcast „Naturalnie o ogrodach”
    Rozmawiają Katarzyna Bellingham i Jacek Naliwajek
    To nie jest łatwy temat. Jak przy zakładaniu ogrodu, nie popełnić błędów związanych z glebą?
    Po pierwsze, opowiadamy o tym, że gleba jest najważniejsza.
    Po drugie, ogród to żywy organizm, i dlatego nie warto się śpieszyć z decyzjami. Dajmy sobie czas na zdobycie wiedzy, na przemyślenie swojej koncepcji, na wpasowanie się w otoczenie, na bycie w zgodzie z naturą.
    Po trzecie, zawsze lepiej polepszyć swoją glebę próchnicą, niż przywozić jakąkolwiek glebę obcą do ogrodu. Trzeba być cierpliwym, bo ogród w zgodzie z naturą, to projekt na lata.
    Zapraszamy na nowy 83. odcinek podcastu
    Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału YT:
    / @naturalnieoogrodach
    ---------------
    Podcastu możesz też słuchać na aplikacjach mobilnych:
    🚩 Google Podcasts: bit.ly/2WjD1lz
    🚩 Spotify: spoti.fi/2IT0uXP
    🚩 Apple Podcasts: apple.co/2VN51RH
    ----------------
    Zajrzyj do nas:
    FB: / naturalnie-o-ogrodach-...
    IN: / naturalnie.o.ogrodach
    -----------------
    Co to za kanał „Naturalnie o ogrodach”?
    Opowiadamy o ogrodach naturalnych, ekologicznych, pożytecznych. Propagujemy i zachęcamy do uprawiania ogrodów ekologicznie, w zgodzie z naturą, bez chemii.
    Polecamy również vloga Katarzyny:
    / @katarzynabellingham3991
    #ogródekologiczny #gleba

ความคิดเห็น • 89

  • @Monika-kz8vx
    @Monika-kz8vx 3 ปีที่แล้ว +17

    Kupiłam sobie działkę w tym roku. I dzieki Bogu mogę skorzystać z doświadczenia . Dziękuję bardzo za te wszystkie cenne informacje. Już nie mogę się doczekać kiedy będzie książka.

  • @magdaprokop793
    @magdaprokop793 3 ปีที่แล้ว +6

    Uwielbiam ten kanał i pani Kasi też. Oglądamy i słuchamy z mężem namiętnie. Kupiliśmy 10/2019 stary dom do remontu z działką ok 2000m2 w kształcie prostokąta. Architekt, tona papierologi , czekanie ponad rok na pozwolenie na rozbudowę itd... Jesteśmy po 40 i pierwsze co zrobiliśmy po ogarnięciu działki to posadzenie drzew. Oné potrzebują czasu a zanim się wprowadzimy upłynie jeszcze półtora roku. Cudnie oglądać jak pomalutku krok po kroku tworzy się ogród. Działamy tylko na połowie, która nie będzie wykorzystywana przy budowie. Warzywniak jako pierwszy, na razie jeden kompost w rogu warzywniaku. W planie szklarnia . Cała korona na działce bo nasza branża zamknięta na amen. Uwielbiamy tam być, nawet hamak między dwoma starymi jabłonkami cieszy jak egzotyczny urlop. Kochamy swój ogród, szanujemy przyrodę , zwierzęta ,dobrých ludzi. Zdrówka dla Was. Jesteście cudownym duetem. Pozdrowienia z Czech.

  • @9999-r6f
    @9999-r6f 3 ปีที่แล้ว +20

    Taki mi bliski temat. Też rugałam samosiejki. Gdy prosiłam Pana by mi odpłatnie to usunął z ogrodu to zapytał wyciąć? Już wiedziałam, że nic z tego nie będzie. I zabrałam się za to sama gdy tylko ziemia się rozmroziła. Skończyłam nim drzewa puściły liście. Następny etap to była walka z pokrzywami, takimi jakich jeszcze nie widziałam - nie pokrzywy tylko ich korzenie. Zdążyłam przed weekendem majowym, ale wpadłam w pułapkę, bo w międzyczasie zazieleniła się trawa i zarosła doły których nie zdążyłam wyrównać po samosiejkach. Pierwsze koszenie trawy na tym terenie to był koszmar. Sąsiad kilkakrotnie nawiązywał do orki z sianiem trawnika, powiedziałam, że nie trzeba i to była właściwa decyzja bo trawa rośnie, ta która tam była, sama się rozkrzewiła. Pochopną decyzją było wapnowanie gleby, by zlikwidować skrzypy. Poza tym nie stosuję żadnej chemii i kocham wszystkie drzewa owocowe, które tam rosną. A szczególnie czereśnie o pięknym pokroju i robaczywych owocach. Zastanawiam się czy podlewanie gnojówką z wrotyczu by pomogło na te robaki? Wrotycz przywiozłam z miasta i tam zasadziłam. Zasadziłam też krzewy owocowe, bo nie było. Dzikie róże wypieliłam i teraz kwitną. Żal mi wyrzucić jakąkolwiek roślinę.
    Uważam, że jest to najpiękniejsze miejsce na ziemi do którego tęsknię, gdy tam nie przebywam. I tak jak Wy, też mogłabym godzinami mówić o swoim ogrodzie w którym zdobywam nowe doświadczenia. Nie wywożę, ani nie usuwam odpadów zielonych, tylko z powrotem oddaję ziemi, ludzi którzy to robią nie mogę zrozumieć. Błogosławię ziemię na której chcą rosnąć pokrzywy, bo mogę z nich robić gnojówki. Z samosiejek po odcięciu gałęzi zrobiłam komory kompostowe, które wspaniale się spisują. Rozpisałam się, ale też i orkę wykonałam ciężką, a teraz na każdą pracę do wykonania patrzę z przymrużeniem oka i wiem, że ile zdążę i jak zrobię to tylko moja sprawa i moja satysfakcja. Cieszę się gdy widzę motyle i inne zapylacze latające po moim ogrodzie, często myślę, że jest to kawałek ziemi oddany mi pod opiekę i za to jestem wdzięczna losowi.

  • @beatasavahna3119
    @beatasavahna3119 3 ปีที่แล้ว +5

    Wspaniale, że popularyzujecie takie spojrzenie na otaczajacą nas przyrodę, takie spojrzenie na glebę (dla mnie nowość).Utknęłam tu na zawsze.
    Krasnoludki ha-ha- ha boskie.

  • @magdalenanaogrodowo4703
    @magdalenanaogrodowo4703 3 ปีที่แล้ว +10

    Dobry wieczór ❤️ Wasze podcasty to jest majstersztyk - uwielbiam Was słuchać, a najważniejsze, że bardzo mnie motywują 👍

  • @annns7381
    @annns7381 2 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za Pana wiedzę 🙂
    Będę bardzo wdzięczna za informację, czym naturalnie robić opryski?
    To dla mnie bardzo ważne.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • @Moneciara_misia
    @Moneciara_misia 3 ปีที่แล้ว +13

    Pozdrawiam serdecznie najlepszy duet na TH-cam!

  • @kalinus79
    @kalinus79 ปีที่แล้ว

    Spojrzenie Katarzyny na ten temat bardzo ze mną rezonuje ❤ ...chociaż jako zielarka w przypadku "chwastów" inaczej na to patrzę 😊

  • @lidiafurman4465
    @lidiafurman4465 3 ปีที่แล้ว +5

    Jesteście wspaniali, super się was słucha i przy okazji uczy.

  • @gosiapilipionek5710
    @gosiapilipionek5710 3 ปีที่แล้ว +4

    Jesteście wspaniali, dziękuję bardzo za cenne rady i wskazówki

  • @marzenabaranowska116
    @marzenabaranowska116 ปีที่แล้ว +1

    To jest jeden z ważniejszych odcinków ❤️

  • @andyy1308
    @andyy1308 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za cenne informacje!

  • @mediastudio4800
    @mediastudio4800 3 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za mądre słowa

  • @kingaszymanska6485
    @kingaszymanska6485 3 ปีที่แล้ว +2

    W przyszylym roku chcé zajáç się ogrodem narazie obserwuję pogodę i co się dzieje z glebá na dole dzialki mam gline na górze piaszczystá dzięki Państwu wiem jak się do tego zabrać bo mialam dylemat gdzie zaplanowac warzywnik jestescie wspaniali najlepsi !!

  • @jarosawrabiej4990
    @jarosawrabiej4990 3 ปีที่แล้ว +4

    Tak właśnie robię, trzeci roku uparcie walcze z ziemia łupkową.Kompost, ziemia gnojowa, kompostowanie resztek roślin iglasych. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Wszystko we własnym zakresie. Bez ziemi z zewnątrz.

  • @izabela888999
    @izabela888999 3 ปีที่แล้ว +2

    Ot, mądrego i dobrze posłuchać. Tak i ja uważam.

  • @gonialaloba
    @gonialaloba 3 ปีที่แล้ว +5

    Krasnoludki mnie powaliły 😂🤣😂🤣 gorąco pozdrawiam 💚💚💚

  • @krzeslozpokoju
    @krzeslozpokoju 2 ปีที่แล้ว

    Parę pytań mi się wyjaśniło, dziękuję.
    Panie Jacku, podagrycznik od podagry (którą leczy) a nie podgarycznik :)

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  2 ปีที่แล้ว

      tak, tak... musiałem jakąś gafę językową strzelić ;)

  • @kasiatoya
    @kasiatoya 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek! Mam dziką działkę na której chciałabym wybudować dom i stworzyć ogród - to była łąka, ale 20 lat temu - od tamtego czasu zarosła także drzewami i krzewami i zdziczała do cna. Mam pytanie - po co agrowłóknina pod ścieżki?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว +1

      nie trzeba jej, ale łatwiej utrzymać ścieżki w czystości tzn bez chwastów

  • @dobredzieje3612
    @dobredzieje3612 3 ปีที่แล้ว +1

    W Krakowie, Nowa Huta mówi, że jedzie do miasta. Zresztą Krakus spoza centrum też powie, że idzie do miasta :D Nigdy do centrum, do Rynku ect.

  • @ewelinabielesza4079
    @ewelinabielesza4079 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam, ja musiałam nawieźć ziemi w celu podwyższenia gruntu, dowieziona ziemia ma dużo perzu. Mam pytanie. Czy poradzę sobie z perzem recznie sciolkujac kompostem, czy powinnam położyć agrotkaninę? Czy perz pod agrotkaniną całkiem wypadnie? Dużo się od Was uczę. Dziękuję.

  • @Ines090
    @Ines090 3 ปีที่แล้ว +2

    Witam, mam piękne siane w styczniu naparstnice. Rozrosły się porządnie, jednak nie zdążyłam ich jeszcze rozsadzić na miejsce stałe. Mam pytanie czy jeszcze zrobić to w tym roku czy już zostawić na wiosnę?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว

      Jeszcze można teraz. Sądzę, że naparstnice są jeszcze zielone. Ziemia nie jest zmarznięta, więc śmiało. Można też zaczekać do wiosny, o ile będzie wiosną czas na ich sadzenie. Wiadomo, jak wiele prac jest wiosną :)

    • @Ines090
      @Ines090 3 ปีที่แล้ว

      @@naturalnieoogrodach dokładnie tego się boje ze wiosną znów nie zdążę na czas 😋 owszem są jeszcze pięknie zielone, także biorę się do pracy... 😉 dziękuję:) pozdrawiam

  • @dorotal-s1956
    @dorotal-s1956 2 ปีที่แล้ว +1

    A co z działką, która wcześniej była polem uprawnym? Czy jest jeszcze jakaś szansa na piękny ogród?

  • @andykoza
    @andykoza 2 ปีที่แล้ว

    Super. Mam jednak pytanie. Kupiliśmy działkę - kawałek pola, które przez ostatnie kilka lat było tylko koszone. Nic na nim nie rośnie oprócz traw. Gleba jest słaba (V klasa) piaszczysta, a chcielibyśmy mieć mały sad i jakieś grządki. Co w takim przypadku, czy możemy to wyrównać? Zerwać wierzchnią warstwę?

  • @lidiacisianska1212
    @lidiacisianska1212 3 ปีที่แล้ว +1

    Pani Katarzyno, Panie Jacku, proszę o radę i może jakieś pocieszenie...Na dużej części ogrodu 9 lat temu wysypany został żółty piasek. W niektórych miejscach jest go mniej, w niektórych więcej, bo było dużo nierówności.Na to 10 cm ziemi czarnej. Teraz rośnie trawa, ale czy da się jeszcze coś zrobić dobrego dla tej ziemi, żeby jej zadośćuczynić i naprawić błędy. Co można tam posadzić, wszędzie gdzie wbijam łopatę widzę żółty piach...:(

    • @emillob5422
      @emillob5422 3 ปีที่แล้ว

      A gdzie widzi Pani jakiś błąd??? 9 lat nic Pani nie robiła, to widać, że Pani nie czuje ziemi. Przykre ale wg mnie tak, to wygląda.

    • @lidiacisianska1212
      @lidiacisianska1212 3 ปีที่แล้ว +6

      @@emillob5422 Łatwo oceniać innych nie znając ich możliwości, sytuacji itd. No, ale nie wszyscy mają empatię i wyobraźnię niestety. Nie mieszkałam tu, nie czułam może ziemi, czułam się za to spełniona w wielu innych obszarach życia:) Dziś mam czas i wielką chęć działania w ogrodzie, w którym zamieszkałam. Pozdrawiam.

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว +3

      Nie ma rzeczy nie do przejścia czy naprawienia. Pisek pewnie został wysypany pod trawnik. Darń ma płytki system korzeniowych, wiec nawieziono 10 cm warstwę czarnej ziemi. Ale sadzeniu dużych roślin, to nie przeszkadza. Trzeba wykopać dołek dosypać kompostu, mączki rogowej i obornika granulowanego. Będzie dobrze. Większe rośliny mają głębszy system korzeniowych ale warto ściółkować co roku wokół posadzonych krzewów czy drzewek. Pozdrowienia.

    • @lidiacisianska1212
      @lidiacisianska1212 3 ปีที่แล้ว +1

      ​@@naturalnieoogrodach Tak robię, ale brakowało mi pewności czy będzie dobrze. Teraz wiem, że tak! Bardzo, bardzo dziękuję:)

  • @wlodarczyktomek
    @wlodarczyktomek 2 ปีที่แล้ว

    Ja popełniłem ten błąd z przywiezieniem ziemi. Przyjechała ciężarówka ziemi, żeby wyrównać trochę działkę i "polepszyć" glebę. Miała być super na mój piach i na pierwszy rzut oka było ok. a za jakiś czas zaczął wychodzić perz - walczę z nim 3 rok...

  • @lukas50881
    @lukas50881 2 ปีที่แล้ว

    To jak to jest z tym oraniem na jesień po warzywniaku.
    Lucernie musi zostać pole przeorane ciężkim sprzętem

  • @jarosawrabiej4990
    @jarosawrabiej4990 3 ปีที่แล้ว +1

    Czy ściółkowanie słomą ziemi wyściołkowanej kompostem jest szkodliwe?

  • @patrycjaadamczyk7804
    @patrycjaadamczyk7804 3 ปีที่แล้ว

    A co zrobić z terenem mocno nierównym, z dołami po nieudolnym drenażu, terenem wysypanym szlaką i żwirem, z wdeptanymi przez lata odpadami budowlanymi (kawałki gwoździ, jakichś blach mniejszych i większych, drutów, plastików)? Dogadaliśmy się z pobliskimi hodowcami krów i koni. Mają przyjechać, by ściągnąć wierzchnią warstwę, zrobić drenaż by woda nie stała jak do tej pory, ale by jej nadmiar spływał do stawu. Na to mają nawieźć swojej ziemi (pewnie przekompostowany obornik koński i krowi). Chciałam mieć kawałek terenu, gdzie mogę chodzić boso, trawa, koniczyna, przywrotniki, pięciorniki, gwiazdnice, kurdybanek, świetlik, dziewanny - niech to sobie rośnie. W części warzywnik na grządkach wzniesionych. Jak do tej pory myślałam, że takie zdjęcie tej roboczej warstwy to dobry pomysł, ale teraz zgłupiałam. Mieszkamy w górach, skały i większe kamienie są bardzo płytko, przydałoby się trochę dobrej gleby ☹️🍀 co robić?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว +1

      jeżeli jest aż tak mocno zdegradowana, to może dobry pomysł. może usunąć tylko tam gdzie jest konieczność, resztę zachować. Przestrzegam przed ziemią nieznanego pochodzenia, można nawieźć uciążliwych chwastów.

    • @patrycjaadamczyk7804
      @patrycjaadamczyk7804 3 ปีที่แล้ว

      @@naturalnieoogrodach e tam ;) jakie to uciążliwe chwasty? Z każdych da się zrobić coś pożytecznego ;) bałabym się chyba tylko rdestowca i barszczu Sosnowskiego (choć podobno młode pędy rdestowca można traktować jak szparagi, a nalewka z kłącza jest świetna na wszelkie auto-immunologiczne niedomagania, choć to inwazor, więc nie można sadzić). Cała reszta niech śmiga, oby tylko w równowadze! Sprawdzę jeszcze tę ziemię, bo zaczęłam się bać, że przywiozą mi glinę, a wówczas to już kaplica. Stanowicie fantastyczny duet 💚 dziękuję za tę całą wiedzę, którą się dzielicie 💚

  • @justynamarcinkowska886
    @justynamarcinkowska886 3 ปีที่แล้ว

    @Naturalnie o ogrodach skąd bierzecie ziemię do dużych donic, czy do rabat wzniesionych??

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว

      donice to najczęściej podłoże beztorfowe, a do rabat wzniesionych dajemy kompost. Można rozejrzeć się za kompostem z lokalnych kompostowni

  • @marzenasmarzoch5736
    @marzenasmarzoch5736 3 ปีที่แล้ว

    A jak jest glina to przekopać z kompostem a czy położyć na górę kompost?

  • @izarost
    @izarost 3 ปีที่แล้ว +1

    Panie Jacku. Jak wcześniej pisałam kocham wasze programy i ogrodnictwo, jednej rzeczy tylko się ''czepiam'', tej ''Matki Ziemi'' i ''dobra naszej Planety''. To jest bardzo ważne byśmy wiedzieli skąd wzięły się te pojęcia i dokąd nas prowadzą.
    Proszę by Pan i Kasia wysłuchali kilku minut tej konferencji w temacie ekologii od wskazanego momentu (tamże o Matce Ziemi) i zastanowili się czy nie zmienić narzędzi pojęciowych jakimi się posługujemy bo jak sam Pan zażartował, ''pokolenia będą was słuchać''. Nie otwierajmy furtki umysłowej zarazie, gorszej niż ziemniaczana.
    th-cam.com/video/1KYX_OaZZ_U/w-d-xo.html
    Pozdrawiam serdecznie z mroźnego Krakowa.

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว

      Dziękuję. Przesłuchałem.

    • @izarost
      @izarost 3 ปีที่แล้ว

      @@naturalnieoogrodach Dziękuję i pozdrawiam.

  • @ewaowca5312
    @ewaowca5312 3 ปีที่แล้ว

    Kochani, a co zrobić, gdy działka mała, przy budowie domu i piwnicy wydobyto dużo gliniastej ziemi, która poszła na wyrównanie działki...no i okazało się, że teraz wszędzie jest twarda glina? Pomocy! Pozdrawiam serdecznie :)

    • @amelkowa
      @amelkowa 3 ปีที่แล้ว +1

      Podcast o zakładaniu ogrodu warzywnego 😉👍

  • @Moneciara_misia
    @Moneciara_misia 3 ปีที่แล้ว

    Kochani, mam 5 m-czny kompost, taki wykończony. Czy mogę zaryzykować i dodaćna rabatę z truskawkami/ porzeczkami/ borówkami? Nie dodawałam do kompostu korzeni trudnych chwastów, jedyne czego mogę się obawiać to nasion traw i chwastów. Nie umiem podjąć decyzji.

  • @edysojtam488
    @edysojtam488 3 ปีที่แล้ว

    Co zrobić z działką porośniętą lasem nawlociowym?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว +4

      Ścinać regularnie, nie dopuścić do kwitnienia. Z czasem korzenie też osłabną.

  • @gabicholc6930
    @gabicholc6930 3 ปีที่แล้ว +4

    Czemu nie powiedzieliscie tego wszystkiego pare lat temu???!😉

  • @jerzyx73
    @jerzyx73 2 ปีที่แล้ว

    A czy nie lepsza była by , geowłóknina , przypomina filc , z tego co się orientuje , lepiej przepuszcza wodę , powietrze ?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  2 ปีที่แล้ว

      zamiast folii? Może być, byle nie przepuszczała światła, nie dawała szansy na wzrost roślin pod nią

  • @lukas50881
    @lukas50881 2 ปีที่แล้ว

    mało co nie kupiłem taką glinę tzw czarnoziem...

  • @yoasiam-p909
    @yoasiam-p909 3 ปีที่แล้ว

    😍💪✌️🤞😍

  • @monikamoniczka570
    @monikamoniczka570 3 ปีที่แล้ว

    :) ja też bym chętnie traktorem pośmigała, pozdrawiam

  • @dawszeler4665
    @dawszeler4665 3 ปีที่แล้ว

    Tak powiedziała że, z tego nic nie wynika

  • @blackberrybelt7274
    @blackberrybelt7274 3 ปีที่แล้ว

    Mam na działce takie wielkie drzewo zrzucające kotki. Topola iwa. No i bardzo żałuję, że ona tutaj rośnie, ze względu na te koty...

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว

      Wierzba czy topola? Kotki mogą zostawać na rabatach i wzbogacać glebę, a te z trawnika na kompost. Darmowa materia organiczna :)

  • @emillob5422
    @emillob5422 3 ปีที่แล้ว +3

    Chyba lepiej traktorem wyciągnąć drzewa a nie męczyć zwierzęcia?!

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว +1

      Koń dużo mniej zagęści i ubije ziemię. Konie pociągowe są hodowane do takich celów.

    • @martajaworska9553
      @martajaworska9553 3 ปีที่แล้ว

      Uwielbiam ten kanal, ale konie nie sa stworzone by służyć człowiekowi. Tak się stało, co nie znaczy że to dla nich frajda. można wyciąć i poczekać aż korzeń się rozłoży;)

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  3 ปีที่แล้ว

      @@martajaworska9553 można. Proszę uważać na tendencję do odbijania po ścięciu drzew i krzewów liściastych.

  • @lukas50881
    @lukas50881 2 ปีที่แล้ว

    niby czarna fajna ta ziemia była, ale gdy wyschła i robiła się z niej skała...

  • @corpuspineale1
    @corpuspineale1 2 ปีที่แล้ว

    Z całym szacunkiem ale agrotkanina? Przecież jest tak bardzo negowana w ogrodach i jeśli mamy możliwość ustrzec się od tak zwanej "czarnej szmaty" to większość ucieka od tego artykułu jak może. Nie rozumiem tej porady pani Katarzyno.