#2: spadkobiercy, sieroty czy ofiary oświecenia?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 34

  • @emiliastanco7647
    @emiliastanco7647 16 วันที่ผ่านมา

    Dobrze, że takie rzeczy pojawiają się na TH-cam ❤❤

  • @ashkenazyfox4024
    @ashkenazyfox4024 8 หลายเดือนก่อน +3

    Niewiele zrozumiałem, jeszcze mniej pojąłem. Chcę więcej. 👍

  • @noligray5828
    @noligray5828 7 หลายเดือนก่อน +5

    Jak fajnie, ze te rozmowy sa nagrane i mozna ich sluchac wielokrotnie, zeby lapac mysli, ktore z roznych powodow umknely mi podczas pierwszego sluchania.

  • @noligray5828
    @noligray5828 7 หลายเดือนก่อน +1

    Pytania koncowe: super. Podsumowanie swietne.

  • @noligray5828
    @noligray5828 7 หลายเดือนก่อน +2

    No i ten cudny kubek z Bebokiem. Wisienka na torcie. :) (Zaoferujmy szefowi kubek z Bebokiem... :)))

  • @noligray5828
    @noligray5828 7 หลายเดือนก่อน

    "Model racjonalnosci pomijajacy czesc rzeczywistosci." Proste zdanie, ktore tak wiele mi uporzadkowalo. Odpowiedz na jedno z moich pytan. Jakos to czulam ale nie umialam ubrac w slowa.

  • @henrykawojcik1416
    @henrykawojcik1416 6 หลายเดือนก่อน +1

    Slucham od końca, zaczęłam od dyskusji nad neuroteologia. W tym odcinku najbardziej trafia do mnie zdanie " Oświecenie zamiera w lęku przed prawdą "

  • @noligray5828
    @noligray5828 7 หลายเดือนก่อน +1

    Jakies sto lat temu skonczylam filozofie. Na Uniwersytecie Slaskim z reszta. :) Ilez ja musze teraz doczytac, doprzypominac sobie i dozrozumiec, zeby moc sledzic ta rozmowe w pelni. Az gryze paluchy ze zlosci, ze tyle mi umyka, bo nie pamietam i tylu rzeczy i nie znam tylu koncepcji i tylu mysli... W ogole nie znam Lessinga. I wiekszosci innych wymienionych. Dziekuje za motywacje do rozwoju. :)

    • @katogoria
      @katogoria 7 หลายเดือนก่อน +1

      Uniwersytet Sląski uczy filozofii niemieckiego idealizmu opartej na Lutrze i Heglu. Tworzyli ją socjolodzy Szkoły Frankfurckiej wyrosłej na błędzie ontologicznym Lutra który usprzecznił obraz Boga, co złamało kręgosłup rozumowi cywilizacji. Proszę raczej przyjrzeć się szkole O. Krąpca.

  • @piotrkostka8494
    @piotrkostka8494 8 หลายเดือนก่อน

    Drugi odcinek znacznie lepszy niż pierwszy. Jedna uwaga techniczna: „Mój głos jest słaby, proszę odpowiednio nagłośnić”.

    • @katogoria
      @katogoria 7 หลายเดือนก่อน

      ''Mój głos jest słaby'';-))). Proponuję nie chodzić na skróty.

  • @tomaszz.1226
    @tomaszz.1226 8 หลายเดือนก่อน +8

    Czy tylko dla mnie jest za cicho? Czy dałoby się coś z tym zrobić?

    • @grzegorz.strzelczyk
      @grzegorz.strzelczyk  8 หลายเดือนก่อน +2

      postaramy się wzmocnić audio od następnego odcinka

    • @angrypotato_fz
      @angrypotato_fz 8 หลายเดือนก่อน +1

      Tak, przydałoby się podgłośnić. Np. w 36:30 ks. Kempa mówi niezbyt głośno, a przy tym daleko od mikrofonu (i czasem obok niego) - nagranie wyszło cicho.

    • @komentattor
      @komentattor 8 หลายเดือนก่อน

      @grzegorz.strzelczyk może i oczywiste, ale jak już post factum taki gość wychodzi ciut cicho / nierówno, polecam mocniej skompresować materiał z jego mikrofonu. Jeden klik a podgłośni ciche momenty

  • @jk5172
    @jk5172 8 หลายเดือนก่อน +6

    Hmm... Z obserwacji rzeczywistości kościelnej wynika, że ciągle jeszcze oświecenia nie zauważyliśmy... Jakim cudem mają dziś trafiać do świata argumenty oparte na metafizyce, jeśli np. słowo "natura" rozumiane jest jako "przyroda"?

    • @grzegorz.strzelczyk
      @grzegorz.strzelczyk  8 หลายเดือนก่อน +3

      Niestety obserwacja ta jest w dużej mierze trafna.

    • @Jellyeater1
      @Jellyeater1 8 หลายเดือนก่อน +2

      To czym jest natura? Bo na grupie NPR ciągle się do niej odwołują, ale nikt nie podaje definicji. I koniec końców wychodzi na to, że natura jest to coś co pasuje do mojego sposobu widzenia świata.

    • @iakinf
      @iakinf 8 หลายเดือนก่อน +1

      wielkie dzięki. projekt bardzo trafiony. przypomniałem sobie wiele. dzięki za inspirację za wyzwanie i niedosyt

  • @katogoria
    @katogoria 7 หลายเดือนก่อน +2

    Pojednanie Jezusa (miary doskonałej) z każdym z osobna (niedoskonałym po Grzechu) może odbyć się tylko na płaszczyźnie cierpienia Boga. Bóg inicjując Stworzenie zgodził się na permanentne cierpienie rodzenia i wychowywania, bycia permanentnym Ojcem prowadzącym do ostatecznej Zgody wszystkiego. Bóg jest z założenia cierpliwy/cierpiący bo żyjąc poza czasem ma go nieskończone zasoby.
    Bóg wchodząc w czas i stając się gliną nie pokalał się niczym co pokazuje że istota stworzenia jest doskonała i doskonała może być wolna wola o ile zgodzi się na pełna ofiarę z siebie.
    Przecież to jest metafizyka i niczego nie trzeba tu zmieniać. Metafizyka względem naukowego materializmu (racjonalizmu) ma się tak jak fizyka kwantowa względem newtonowskiej. Są względem siebie emergentne, czyli niesprzeczne mimo że teoria kwantowa nie jest w pełni racjonalna ( na miarę ludzkiego rozumu) i nigdy nie będzie jak twierdzą nobliści.
    Gdyby wszystko dało się poznać nie byłoby miejsca na wiarę.
    Mylę się?

    • @magorzatadudek2962
      @magorzatadudek2962 3 หลายเดือนก่อน

      Bóg jest Duchem Świętym . Czy Duch cierpi , tego nikt nie wie . To wielka tajemnica dla nas . Pan Jezus Chrystus jako człowiek zna cierpienie , ból , zna czym jest śmierć . Pan Jezus Chrystus jako Bóg więc zna czym jest cierpienie i zna wszystkie ludzkie uczucia . Czy Bóg znał te uczucia wcześniej czy dopiero kiedy przybył na Ziemie i nam się objawił jako Jezus Chrystus. Dlaczego Bóg wybrał postać Jezusa Chrystusa aby nam pokazać się w swej chwale , kiedy nadejdzie ten dzień.
      Przez jeden wyraz powtarzający się przypomina mi to jedna siostrę zakonna , która słucham i podziwiam za wiedzę i wiarę .

    • @katogoria
      @katogoria 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@magorzatadudek2962 Tak, tajemnica.

  • @TheTommasz
    @TheTommasz 8 หลายเดือนก่อน +1

    Czy zanim doczekam się odcinka podcastu poświęconego w pełni problematyce historyczności mógłbym prosić o odesłanie do jakichś dobrych pozycji książkowych które przedstawią katolicką perspektywę na Jezusa historycznego i jednocześnie poważnie traktują współczesny stan badań historycznych w tym temacie?

    • @grzegorz.strzelczyk
      @grzegorz.strzelczyk  8 หลายเดือนก่อน +3

      Oczywiście. J.P. Meier, A Marginal Jew. Rethinkin the Historical Jesus - 5 tomów.
      U nas Third quest (trzecim etapem badań nad historycznym Jezusem) zajmował się np. Marek Skierkowski - "A swoi Go nie przyjęli" (J 1,11) : teologicznofundamentalna interpretacja Third Quest

    • @TheTommasz
      @TheTommasz 8 หลายเดือนก่อน

      @@grzegorz.strzelczyk Dziękuję!

  • @to20567
    @to20567 8 หลายเดือนก่อน +1

    o kurczę, ja myślałem, że chodzi o oświecenie w sensie duchowym, a tutaj chodzi o epokę historyczną/literacką tak zwaną xD xD xD

    • @katogoria
      @katogoria 7 หลายเดือนก่อน +1

      To nie była tylko epoka literacka, bo literatura i cała kultura w tym prawo i cały humanizm mają żródła zawsze w filozofii. W oświeceniu naukowcy powiedzieli że oświeca tylko nauka doświadczalna której metodą jest powtarzalność badanego zjawiska. Odtąd zaczęła się walka z metafizyką bo cudu wskrzeszenia lub uzdrowienia nie da się wytworzyć i powtórzyć w tych samych warunkach brzegowych bo to zjawiska duchowe. Nie da się też udowodnić wewnętrznej rozmowy z Jezusem, stąd psychiatria która rości sobie prawa do bycia nauką przypisała Faustynie schizofrenię, bo ''słyszy głosy''. Tak też wycięli mistykę, a Kościół się wtedy przestraszył diabła i ugiął przed fałszywym oświeceniem. Odrzucił tym samym istotę wiary i ostatni rozkaz Jezusa «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! 16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. 17 Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; 18 węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie».

    • @to20567
      @to20567 7 หลายเดือนก่อน

      @@katogoria tak, Kościół nie jest zainteresowany oświeceniem duchowym. Ludzie oświeceni nie byliby do utrzymania w tej, jakże odległej od nauk Jezusa, organizacji. To dość niesamowite jednak.

    • @katogoria
      @katogoria 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@to20567 Kościół jest oświecony światłem Chrystusa i będzie zawsze, czego ty nie rozumiesz, bo na literaturze i filozofii też się nie znasz.
      Nie masz żadnych kompetencji do wypowiadania się tutaj.

    • @to20567
      @to20567 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@katogoria a Ty masz, bo sam sobie przyznałeś? gratuluję :)

    • @magorzatadudek2962
      @magorzatadudek2962 3 หลายเดือนก่อน

      @@to20567 Tak ma .

  • @noligray5828
    @noligray5828 7 หลายเดือนก่อน +1

    Teolog. W sposob zrozumialy dla danego czasu. Otoz to. (Marze o wysluchaniu rozmowy na temat duchowosci tradycjonalistycznej, z punktu widzenia teologicznego).

    • @katogoria
      @katogoria 7 หลายเดือนก่อน +2

      Tradycjonalizm nie jest duchowością ale skostnieniem/ rytualizmem i juryzmem wynikającym z błędnego odczytania Starego Testamentu, herezją faryzeuszy i saduceuszy.