✅Tymol, rzepak i beermata. Test skuteczności Apiwarolem, Ambrozolem i k. mrówkowym. Leczenie pszczół

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 44

  • @pasiekaniemalipy
    @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว

    Drodzy Pasiecznicy, informuje, że przeterminowany Apiwarol znalazł już nowy dom;).

    • @paweljob2574
      @paweljob2574 2 ปีที่แล้ว

      Witam.no wlssnie mam nieotwierany apiwarol.data skonczyla sie we wrzesniu.nadaje sie on jeszcze do czegos? Potrzebuje ktos moze? Czy poprostu wyzucic.pozdrawism

  • @projectclub7029
    @projectclub7029 2 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo ciekawe i pouczające filmiki wymagające zaangażowania i wiedzy.
    P.S a przy okazji zgłosiłbym się do pewnej firmy🍺 po ekwiwalent za lokowanie produktu...😉

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za dobre słowo. Pismo już wysłałem, podejrzewam, że liczą ile mają mi przelać srebrników za to lokowanie;););)

  • @stanisawlusz2788
    @stanisawlusz2788 2 ปีที่แล้ว +6

    Kolego gratulacje widze że odrobiłeś lekcję i dziewczynki z pokolenia zimowego będą tłuściutkie i z mocą ruszą na wiosnę. A tom metodę z olejem można wykorzystać był też przy taktiku czyli amitrazie dla świń. Pozdrawiam!

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +3

      Panie Stanisławie, mam nadzieję, że dziewczyny wyżarte i zadowolone, zabiegałem o to cały sezon:). Pozdrawiam również!

  • @elzbietawojcik3455
    @elzbietawojcik3455 2 ปีที่แล้ว +4

    Witam. Ambrozol wg receptury działa! 3 krotne poddanie z odstępem 7 dniowym, osyp ok 25 szt po 1szej dawce, po kolejnych ok 8 szt. Kontrolne odymienie Apiwarolem ukazało minimalne osypy na poziomie od 4 do 8 szt dręcza! Nadmieniam, iż pszczółki w sezonie leczone były paskami znanego producenta p DK! pzdr.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +2

      Witam Pani Elżbieto. Ambrozol to jest moc:)! Są dwa filary mojej gospodarki: odkład ze starą matką na rzepaku i Ambrozol:). Pozdrawiam!

  • @adzejpandzej9356
    @adzejpandzej9356 2 ปีที่แล้ว +5

    Kumam o co ci chodzi, dla początkujących może się wydawać ze jak się nie sypie to słabo działa i bohaterem leczenia zostaje ten kto ma rodziny zapuszczone, zawaroziała a środek to już sprawa mniej ważna.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć Andrzej. Na to właśnie wychodzi. Przyjęło się, że warroza być musi i ma się sypać grubym dywanem. Ciężko więc określić jakie skuteczności mają dane środki bo ludzie różnie prowadzą swoje rodziny. Oczywistym jest właśnie, że szczególnie początkujących przekonuje duży osyp i trzeba to piętnować. Tak być nie musi a właściwie nie może:). Pozdrawiam!

  • @zbyszekde2146
    @zbyszekde2146 2 ปีที่แล้ว +1

    U mnie w ubiegłym tygodniu poszło po 1 tabletce Apiwarolu. Osyp od kilku do 30 sztuk. Pod koniec Listopada jeszcze poleje kw. szczawiowym 3,2% i adijos do wiosny.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว

      Czyli jednak ten rok łaskawy jeśli chodzi o dręcza. Muszę to zanotować w swoim kajeciku i porównywać rok do roku pod względem warunków pogodowych:).

    • @zbyszekde2146
      @zbyszekde2146 2 ปีที่แล้ว

      @@pasiekaniemalipy Według mnie długa i chlodna wiosna w szczególności z zimnymi nocami miało na to wpływ. Ale to tylko moje widzimisię 😉

  • @marekposkrobko9975
    @marekposkrobko9975 2 ปีที่แล้ว +1

    Haha, ale się uśmiałem jak zobaczyłem to coś z dziurkami do mocowania profili, myślałem że tylko ja zauważyłem że można to stosować w pszczelarstwie. Dopowiem że przy większych wylotkach można je fajnie zastosować jako zabezpieczenie przed myszami.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +1

      Hej Marek, teraz trzeba się jedynie zastanowić czy nie sprzedać tego do marketu budowlanego. Przy tych cenach materiałów może jesteśmy nieświadomymi milionerami;)

    • @marekposkrobko9975
      @marekposkrobko9975 2 ปีที่แล้ว +1

      @@pasiekaniemalipy fakt. Mam kilka setek kupionych chyba w 2008 roku za grosze.

  • @bronislawbez5051
    @bronislawbez5051 2 ปีที่แล้ว +3

    witam ja dzialam podobnie w sezonie ambrozol po lipie i pod koniec wrzesnia plytki z kwasem mrow i na poczadku listopoda plytki z kwasem szczawiowym

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +1

      To jeszcze z ciekawości zapytam w jakim regionie działasz i jak osypy?

    • @bronislawbez5051
      @bronislawbez5051 2 ปีที่แล้ว +2

      @@pasiekaniemalipy Dolny Slask

    • @bronislawbez5051
      @bronislawbez5051 2 ปีที่แล้ว +2

      osypy male

    • @potyliczkapolityczka
      @potyliczkapolityczka 2 ปีที่แล้ว +1

      @@bronislawbez5051 Ja też Dolny Śląsk i wszystko pod kontrolą. Testowałem Gabon w tym sezonie.

  • @romankmieciak1186
    @romankmieciak1186 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam, u mnie w większości po sublimacji kwasu szczawiowego osyp niewielki,ale niestety mam kilka rodzinek gdzie posypało się kilkadziesiąt sztuk ,więc muszę je jeszcze trochę pomęczyć,pozdrawiam.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +5

      Cieszę się, że mogę trochę odetchnąć - zawsze gdzieś tam jest ta niepewność czy aby człowiek dobrze zrobił bo przed nami pauza, do której trzeba się dobrze przygotować. Najważniejsze, że masz świadomość tego co się sypnęło. Wielu "dziaduniów" nawet nie bada osypów, jadą 4x apiwarol, paski i zapadają w sen zimowy a tam roztocza więcej niż pszczoły:)

  • @jakub.bojalkowski
    @jakub.bojalkowski 2 ปีที่แล้ว +1

    th-cam.com/video/2Dl5uyQpG6I/w-d-xo.html Drodzy pszczelarze proszę was o bojkot tego filmu. Mam nadzieje że Pani która nagrała ten film douczy się i nagra nowy odcinek tym razem niewprowadzający w błąd swoich widzów!

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว

      Co tu wymagać od baby, która przedstawia się, że jest magistrą;).

  • @paweljah
    @paweljah 2 ปีที่แล้ว

    Ostatnio byłem u starego pszczelarza i wiekiem i starzem , zaczął stosować tymol robiąc taka miksturę z oleju i mocząc ręczniki kuchenne, zadał mi pytanie co o tym sądzę, poszukałem na szybko w internecie i znalazłem kilka rzeczy, tymol powinno się stosować w temperaturze na zewnątrz ula od 15-30 stopni, najskuteczniejsze są kryształy tymolu które sublimuja (przechodzą z ciała stałego w gaz , z pominięciem stanu ciekłego) cala powierzchnia, problem jaki się pojawią to taki że jest to reakcja gwałtowna i trudna do kontrolowania, sporządzenie roztworu z olejem jak napisał autor artykułu stwarza problem z dozowaniem ponieważ olej bardzo wolno paruje a co za tym idzie sublimacja przebiega bardzo powoli i dawka jest mała. Co do działania tymolu nie znalazłem konkretnego kierunku , Jedna z teorii mówi że dochodzi do denaturacji komórek warozy i śmierci , inna mówi Ze dochodzi do podrażnienia organów wewnętrznych, jeszcze inna Ze silne działanie bakteriobójcze tymolu prowadzi do wyjałowienia przewodu pokarmowego warozy i zaburzenia trawienia, czy ktoś ma jakąś większą wiedzę i mógłby się wypowiedzieć, nasunął mi się taki pomysł może by tymol rozpuszczać w glicerynie, i czy ktoś zamiast pasków z ksz próbował go poddawać na takich podstawkach z piwa, w moim przypadku pszczołę bardzo zgryzaja komórki pod założonym paskiem czasem aż do wezy i zostaje takie wgłębienie w plastrze. A co działania tymolu można by w 4 podobnych ulach zaizolować matki i po 22dniach dwa odymic apiwarolem a do dwóch dać tymol i policzyć osyp z tygodnia dwóch czy trzech, pozdrawiam

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว

      Hej Pawle. Generalnie znalazłeś te same informacje co i ja. W sprzyjających warunkach określa się skuteczność tymolu na ok. 95%. Testowałem go w trzech postaciach: Thymovar, czysty w rynienkach i rozpuszczony w oleju. W każdej formie działał i osyp był. Niemniej nie mam zapuszczonych pszczół i te osypy są symboliczne. Rozumiem więc dlaczego proponujesz izolację - wtedy mamy jasną sytuację, że spadnie wszystko co jest na pszczole. Wyjaśniło by to też jak szybko działa - bo przy np. Ambrozolu podejrzewam, że przez kilka dni padają roztocza, które miały mniejszą ekspozycję na kwas i szlag trafia je nie od razu. Tak też pewnie jest z tymolem, że nie leci wszystko na raz, tylko osyp rozciąga się w czasie. Pozdrawiam również!

  • @elzbietawojcik3455
    @elzbietawojcik3455 2 ปีที่แล้ว +2

    Ps. Test na 18 rodzinach!

  • @abcaxy7701
    @abcaxy7701 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam, mam pytanie do kolegi pszczelarza , z jakich rejonów ZZRR repatrianci zamieszkali ziemie opolskie.Zbigniew z Pabianic.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +1

      Witam. W moich okolicach głównie z obwodu Tarnopolskiego, natomiast mój ród to czyste Lubelaki:)

  • @sylwestern.4108
    @sylwestern.4108 2 ปีที่แล้ว

    Nie izoluje matek bo żadna nie czerwi, ale tymol stosuje bo nie chce się truć żadną chemią. Ewentualnie kwaskiem ale to ostateczność. Jednak tymol ma jeszcze tą zaletę że motylicę odstrasza. Pozdrawiam

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว

      Mi to się ten zapach nawet podoba:) więc tymol na stałe trafił do mojej apteczki. W tamtym roku zniechęciła mnie cena za Thymovar ale teraz kupując go w czystej postaci mam w sumie nawet lepsze pole doświadczalne i stwierdzam, że te rynienki na żuczka +5g tymolu co tydzień przez 3 tygodnie to najłatwiejsza forma jego aplikacji. Pozdrawiam również!

  • @erwinkabala9973
    @erwinkabala9973 2 ปีที่แล้ว +1

    Nie obawiasz się że położone płytki bezpośrednio na ramki bendom parowały tylko w te uliczki na której leżom ? I będzie zbyt wysokie stężenie kwasu w tych uliczkach? Ja poskładałem beleczki odstepnikowe.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +3

      Siemanko. Tam jest taka nadbudowa, że nie leżą na płasko. Inna sprawa, że w sezonie też nie podkładałem niczego pod cegiełki i nie zauważyłem jakichś skutków ubocznych pomimo zdecydowanie wyższej temperatury. Dzisiaj sprawdziłem jeszcze te dwie rodziny z cegiełkami. W jednej 2 szt. dręcza w drugiej zero.

    • @erwinkabala9973
      @erwinkabala9973 2 ปีที่แล้ว +1

      @@pasiekaniemalipyJa kiedyś w ten sposób mało nie straciłem parę rodzin fakt nie były to cegiełki.Umnie po ambrozolu tak samo 1-0 do 3sz max Chyba w tym roku była mała inwazja albo w końcu ta epidemia się kończy 😀

  • @dzikunwm
    @dzikunwm 2 ปีที่แล้ว

    Tymol w syropie daje trochę lepsze efekty i jest mniej inwazyjny. Dawka jest trochę mniejsza, ma też dobry wpływ na noseme.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว

      Siema, nie słyszałem o tym patencie, trzeba będzie zapisać w kajeciku:). Co roku chcę zrobić sobie testy z chlorkiem litu i zapominam.

    • @dzikunwm
      @dzikunwm 2 ปีที่แล้ว

      @@pasiekaniemalipy nigdy nie próbowałem chlorku , ale ponoć działa dość nie korzystnie na pszczoły dlatego temat dość szybko ucichł. Trzymam pszczoły na krótkiej komórce to mój główny sposób na leczenie. Najbardziej obawiam się nosemy. Chodź nie wiem czy powinienem się wypowiadać bo prowadzę pasiekę stosunkowo krótko.

  • @erwinkabala9973
    @erwinkabala9973 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak długo trzymasz te podkładki w ulu?

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +1

      Cały cykl to miesiąc czyli 25ml roztworu na rodzinę co dwa tygodnie. Czyli np. 1.10 2 podkładki i 14.10 kolejne 2 podkładki.

    • @erwinkabala9973
      @erwinkabala9973 2 ปีที่แล้ว +1

      @@pasiekaniemalipy Podziękować serdecznie w tym roku już nie będzie okazji ale w następnym na pewno po próbuje.Przymierzałem się kupić ten gazowy sublijmator właśnie do tymolu.Serdecznie pozdrawiam.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว

      @@erwinkabala9973 Wzajemnie:)

  • @MM-dl7ef
    @MM-dl7ef 2 ปีที่แล้ว

    CHCIAŁBYM ZWRÓCIĆ UWAGĘ ŻE WSZYSTKIE ŚRODKI DZIAŁAJĄCE DŁUGO UODPARNIAJĄ WARROZĘ ;TAK TWIERDZĄ NAUKOWCY DLATEGO ZALECAJĄ CZĘSTĄ ZMIANĘ ŚRODKA.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 ปีที่แล้ว +1

      Zgadza się, dlatego co sezon wprowadzam jakieś nowiki, do niektórych wracam, do niektórych nie ale generalnie mieszam ciągle w tym temacie:). Inaczej nie było by postępu:)