Дякую! Дуже мало на ютубі якісного україномовного контенту по технічним сортам винограду та технології виноробства. Буду дуже вдячний, якщо будете надалі розвивати цю тему. Підписка!)
..... дуже професіонально, починючи від шпалер, доглядом за виноградом, технологією вина..... мабудь гарний досвід є , як по виноградарству, так і виноробству...... Згоден по винам, наші люди не по сухим, а по сладеньким....
Вперше зустрічаю такий грунтовний і конкретний матеріял з виноградництва...вражений Вашою системністю і акуратністю в порядкуванні виноградника.Підписка
Супер. Більше відео і хотілося ще відео про виноробню в цьому році, а також від вас пораду як заложити правильно невеличкий виноградник, а в загалі великий лайк
Сказати, що я вражений, це нічого не сказати. Тепер я знаю, до чого прагнути, бо побачив нарешті ЕТАЛОННИЙ виноградник. Досягти навряд чи зможу, але буду намагатись. Вітання земляку. Успіхів.
Дякую за відео. Дуже гарний виноградник! Мені дуже сподобалось! Ви хороший господар.На Вашому каналі це перший ролик про виноград. Більше розповідайте, як Ви працюєте цілий рік на винограднику - це те що потрібно початківцям.
доброго вечера, в захваті від побаченого , якщо можите, зніміть відео про формування куща , та обрізку куща технічних сортів винограду. Дякую, буде цікаво.
Еталонний у Вас виноградник і сорти підібрані найкращі Великого Українця Голодриги. Жаль, що найкращого виноградаря планети вбили вороги. Зробимо Україну виноградною країною! Удачі Вам і добрих врожаїв.
Доброго дня, Олег. Приємно вражений вашим виноградником. Зацікавило по якої технології робите десертне вино. Так що чекаємо на відео по виготовленню вина.
Є досвідчений виноградар та винороб у Вашій області. Це Пиш"єв Олександр. Ніхто краще за нього не порадить по Вашому питанню. У нього велика колекція технічних виноградів та досвід. Раджу вийти на нього. Від себе можу порадити: Барон, Голубок, Каберне КОРТІС, Цвайгельт. У Вашій зоні вони повинні набирати нормальних кондицій.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Маєте бажання поспілкуватися про домашнє виноробство в Україні? Записали би інтерв'ю, у форматі розмови. Підготували би питання про що поговорити і ми б могли викласти відео на своїх каналах. Що скажете?
Нагрузка кустов просто великолепная. Возможно это сказывается на качестве вина но урожайность просто замечательная. Технические сорта а нагрузка не уступает столовым.
То був рік, коли кущам було важко. Але ми спільно вийшли з ситуації нормально. Правда на місяць-півтора пізніше звичних термінів. Але то таке ...другорядне. Навантаження було 4-4,5 кг. з погонного метра шпалери.
Дякую. Теж сподіваюсь, що вініфікація теж буде, особливо цікавить Мерло та суха Буковинка (бо цієї весни теж посадив собі трішки). Якщо можна, то кілька запитань щодо Буковинки: 1) Чи є у неї проблеми з визріванням лози? бо у мене чомусь погано дуже визріла, можна було б списати, що я щось неправильно робив, але на Мерлах, які посаджені у той же день, ситуація набагато краща. 2) На скільки бруньок ви її обрізаєте? у описі вказано, що 3-4, але у вас наче більш довга обрізка...
Якщо не проводити додаткових заходів по підживленню калієм, то погані темпи здерев"яніння (визрівання) молодого приросту будуть характерними для переважної більшості виноградів ПЕРШОГО року посадки. В т.ч. і Буковинки. З наступної вегетації все виправиться, коренева система кущів збільшиться і Буковинка вже буде здатна самотужки забезпечити себе калієм. Взагалі Буковинка добре визріває. До такоі міри, що дозволяє проводити з нею довгу обрізку плодових ланок. Скажімо, залишаючи на рукаві плодову ланку з 12-16 бруньками. Одним словом, у Буковинки з визріванням завжди все добре, за можливим виключенням першого року вегетації. Перегляньте [URL="forum.vinograd.info/showthread.php?t=3442&page=10"][URL="forum.vinograd.info/showthread.php?t=3442&page=10"]тут[/URL][/URL], якщо хочете взнати про Буковинку більше. PS: за Ваш хронометраж окреме велике ДЯКУЮ.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє дякую, я ту тему вже читав (ще коли сорти обирав :)). Але про вініфікацію Буковинки на сухе там немає фактично нічого, а хотілося б взнати які дріжджі кращі (ті ж QA-23 чи інші) і взагалі можливі нюанси на основі реального досвіду. На жаль технічні сорти дуже сильно у тіні столових, інформації по ним у рази менше (особливо по новим гібридам). Що на перший рік проблеми з визріванням є норми я загалом знаю, але просто посадив весною 5 сортів і якось вона наче дуже вже суттєво гірше визріла від інших, хоча росла загалом добре (два пагони довжиною під півтора метри і товщиною десь 6-8 мм) - тому й переживати трохи почав. Загалом - буду дивитись наступної весни, звичайно хотілося б сигналку побачити, хоча б на їжу, але вже як буде.
Так, вкриваю. Незалежно від віку. Адже ймовірність пари-трійки зимових ночей з наднизькою, навіть для морозостійких виноградів, температурою досить висока. Наприклад, так було в 2019 та 2020 роках.
Формування - одностороннє віяло (рос. "полувеер"), рукавів 4-6 (інколи з підсиленою плодовою ланкою). Висота шпалери 2,05, що зумовлено моїм зростом, а саме відстань від поверхні грунту до зап"ястя піднятої руки. Напрямок шпалер - переважно південь-північ. Нижній дріт - 60 см. від землі.
Увесь урожай перероблюється власноруч. Тим більше маю досвід порівняння якості свого винограду з придбаним з промислових виноградників. Якість разюча. Тому, все що виростив, залишаю для власного виноробства, яке не соромно позиціонувати. На цю тему можливо запишу окреме відео.
Компаніївка на 48.15' може є ще якась. Я цієї осені тільки почав на 47.42' закладати на дачі тех.виноградник. Але судячи з того, що у вас на третю декаду жовтня ранішньо-середній лівадійський чорний ще не готовий, то мабуть не варто мені навіть і мріяти про середні: Сіра, Піно Нуар, Небіоло, Мальбек, Каберне Савіньон, Бастардо магарачський, Альмінський. Вже навіть не кажучи про пізні: Рубін магарача, Темпранільо, Санджовезе тощо... Лишаються лиш ранішні гібриди.
Цей рік не є показовим. Зазвичай умови для винограду потенційно є кращими. Тому багато з того, що Ви назвали, у Вас буде визрівати. Заходьде у сортові теми на Виноград-інфо, там знайдете масу корисної інформації.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Так. У цьому році майже не було весни. Але мені цікаво чи у моєму теруарі визріє Каберне Савіньон а спитати не знаю в кого.
@@ukropytv308 При певному нормуванні зав"язі, декільком позакореневим обробкам антистресантами та мікроелементами, що оптимізує фотосинтезуючі процеси листової поверхні, залишенні у якості допомоги основному листку одного-двох пасинкових, підв"язки приросту з одночасним рівномірним розподіленням його по шпалері, грамотному пестицидному супроводженню - в сукупності на широті умовного Миколаєва та 100-200 км північніше від нього, гарантовано дозволить у середній рік мати матеріал КС з 20-22 відсотками цукру та комплексом супутніх позитивних характеристик. Впевнений на 100 %.
Зона основного кореневого розповсюдження винограду у моїй кліматичній зоні перебуває на глибині 30 - 75 см. Звичайно і глибше, але там нижча їх концентрація. Ці прошарки грунту на моєму винограднику, в залежності від глибини, являються чорноземними, суглинковими та глинистими. Останні два у плані мінералізації є відмінними для винограду. Чорнозем не є недоліком. Якщо не зловживати підживлюваннями, то чорноземи дають пристойні вина. Не варто їх боятися. Щодо вина, то напевне Мерло. У цьому році надзвичайно сподобався також Рубін Болгарський.
Після обрізки кущів у листопаді та резервування під вирощування саджанців, частина лози залишається для можливого розповсюдження. Тому, так - висилаю, з гарантією сортності.
Між стійками 2,6-2,8 м., у залежності від довжини ряду. У такому разі ота поперечна трубка , що використовується у якості розпірного елемента замість якорів та укосів, зовсім не провисає та не "грає". На стійки використовується профільна труба 30х30 мм. з максимально можливою товщиною, 2 мм. Виготовляють ще з стінкою 1,8 мм., але краще брати товщу. Деякі (перші) шпалери виготовлялися з 40х40 мм., але потім перейшов на менший переріз 30х30.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Дякую! По відео виглядало що відстань між стойками 4-5 метрів. В мене теж стойки з профіля 30×30×2 з відстанню 3-4 метри але з похилими анкерами. Довжина шпалери 33 метри. У Вас гарно організовано. В 1 раду 1 сорт, а в мене 6 сортів на 30 метрів.і тепер з кропленням проблема коли цвіте. Ваш досвід стане в нагоді іншим і мені.
Не ризикую йти в зиму невкритим, хоча деякі форми заявлені як морозостійкі. За наявності укривного матеріалу, сама процедура укриття не вимагає багато часу. Лоза після обрізки звичайно залишається, можу наділити.
В основному це листя. Після листопада, коли господарки його згріібаютт до кучі напевне щоб було красиво, я просто забираю його. Якщо маються стебла кукурудзи, то це також добре.
У основному майже північ - південь. Однак є певна частина захід - схід, внаслідок того що інакше розташувати шпалери було неможливо. У цьому проблем не виникає, мається на увазі кондиції урожаю. Особисто знаю досвідчених виноградарів, у яких шпалери лише схід - захід. Одним словом, якщо узагальнити практику, чіткі вимоги щодо орієнтування одноплощинних шпалер насправді є вторинними по своїй значущості.
Олег, я в захваті від вашого виноградника! Я правильно зрозумів, що Ви не застосовуєте ніяких добрив, окрім мульчі. А з чого мульча, де Ви її берете, яким шаром вкриваєте землю? Дякую за відповідь.
@@ПИЛА-ъ2й особисто я вкриваю сіном, правда столові, але морозостійкість у них приблизно така сама чи й нижча. Загалом якщо взимку випадає хоч якийсь сніг, то гадаю головне хоча б просто зняти зі шпалери. Загалом не знаю чому всіх так лякає вкривання/розкривання - із зеленими операціями мороки на порядок більше, а їх чомусь не бояться.
Дякую! Дуже мало на ютубі якісного україномовного контенту по технічним сортам винограду та технології виноробства. Буду дуже вдячний, якщо будете надалі розвивати цю тему. Підписка!)
Вітаю Вас!
Далі буде краще.
Сподіваюсь все обладнається.
Вы охерели со своим английским,когда вам надо на русском шпарите лучше французов.
@@Kamac282..., поки живі росіянські окупанти, навряд чи...
Продовжуємо підтримувати україномовний, та ще дуже корисний та інформативний канал.
Слава нашим захисникам.
Вітаю вас нарешті знайшов, а який стан на 2023р, чекатиму
Лайкнув і підписався ! Дуже вражений побаченим ! Треба бути фанатом цієї справи ! З повагою земляче !
..... дуже професіонально, починючи від шпалер, доглядом за виноградом, технологією вина..... мабудь гарний досвід є , як по виноградарству, так і виноробству...... Згоден по винам, наші люди не по сухим, а по сладеньким....
Дуже гарний виноградник,успіхів Вам в цій нелегкій справі,чекаєм наступних відеороликів.
Олег у тебе прекрасний виноградник. Бажаю успіхів.
Вам великий лайк , чудовий виноградник , доглянутий , а Ви гарний господар .
Бачу працю виноградаря,відразу лайчіще,сам захворів цією ягодою з 2021 року,і відтоді тільки затягує,мирного неба друже,і всих благ.
Який чудовий виноградник ,я би сказав би еталонний!!Ждемо відео по виноробству !!
Дякую за цікаву інформацію 🤝
Було приємно дивитися на ваш виноград до якого відношення з любов'ю та турботою .
Огляд технічного виноградника на 22 вересня. Часоспини:
0:00 Рубін (болгарський)
3:14 Ритон
5:23 Мерло
6:21 Лівадійський чорний
8:00 Гурзуфський рожевий
8:27 Буковинка
10:10 Цитронний Магарача
10:50 Лівадійський чорний
Вперше зустрічаю такий грунтовний і конкретний матеріял з виноградництва...вражений Вашою системністю і акуратністю в порядкуванні виноградника.Підписка
Дякую за цікаву і повчальну інформацію.
Просто шикарный виноградник
Я вражений побаченим. Бажаю Вам успіхів в усіх Ваших справах!
Дякую за відео. Дуже гарний виноградник і гарний врожай. Успіхів Вам.
Дуже гарний виноградник! Усе зроблено з толком!
Супер. Більше відео і хотілося ще відео про виноробню в цьому році, а також від вас пораду як заложити правильно невеличкий виноградник, а в загалі великий лайк
Sehr sehr interessant. Dankeschön
Делайте звук громче пожалуйста. А так ролик хороший, очень важно что делитесь сортовой технологией производства вина. Спасибо.
Успіхів Вам, дуже гарна робота, підхід супер 👍.
Лайк і підписка.
Дякую за огляд сортів!
Дуже цікаво!!)
Сказати, що я вражений, це нічого не сказати. Тепер я знаю, до чого прагнути, бо побачив нарешті ЕТАЛОННИЙ виноградник. Досягти навряд чи зможу, але буду намагатись.
Вітання земляку. Успіхів.
Спасибо за обзор. Хороших урожаев.
Гарний огляд ! Щедрих врожаїв !
Дякую. Гарна робота
З захопленням дивлюсь Ваше відео. Дякую.
Дякую чудове відео! Від мене лайк та підписка. З повагою Олена Київ
Дякую за відео. Дуже гарний виноградник! Мені дуже сподобалось! Ви хороший господар.На Вашому каналі це перший ролик про виноград. Більше розповідайте, як Ви працюєте цілий рік на винограднику - це те що потрібно початківцям.
доброго вечера, в захваті від побаченого , якщо можите, зніміть відео про формування куща , та обрізку куща технічних сортів винограду. Дякую, буде цікаво.
Еталонний у Вас виноградник і сорти підібрані найкращі Великого Українця Голодриги. Жаль, що найкращого виноградаря планети вбили вороги. Зробимо Україну виноградною країною! Удачі Вам і добрих врожаїв.
Дякую земляку за змістовне відео !!!
Олег, доброго дня! Гарний Рубін. Я на сезон відстаю. В цьому сезоні були сигналки. 13 кущів.
Привіт, друже. Радий тебе тут зустріти.
Рубін у мене найпізніше з усіх технічних розпочинає вегетацію. У тебе також?
Відверто - не звернув уваги. Наступного сезону.
Хороша у Вас урожайність. Я теж з Кіровоградщини, на межі з Черкащиною, так у нас дощі місяць йшли, виноград дуже потріщав. Навіть Лідія тріснула.
Порепався
Доброго дня, Олег. Приємно вражений вашим виноградником. Зацікавило по якої технології робите десертне вино. Так що чекаємо на відео по виготовленню вина.
Відповідь може бути дуже довгою. Мені потрібно підготуватись та зняти серйозну розмову на цю тему.
Крутяцько насправді !!!
Нагрузка просто заглядение. Браво !!!
Мені дуже сподобалось! Львівська обл. думаю досадити до 10 кущів технічного винограду. Що порадите з червоних?
Є досвідчений виноградар та винороб у Вашій області. Це Пиш"єв Олександр. Ніхто краще за нього не порадить по Вашому питанню. У нього велика колекція технічних виноградів та досвід. Раджу вийти на нього.
Від себе можу порадити: Барон, Голубок, Каберне КОРТІС, Цвайгельт. У Вашій зоні вони повинні набирати нормальних кондицій.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Маєте бажання поспілкуватися про домашнє виноробство в Україні? Записали би інтерв'ю, у форматі розмови. Підготували би питання про що поговорити і ми б могли викласти відео на своїх каналах. Що скажете?
@@grapes-and-gardening цікава тема, зараз в Україні домашнє виноробство набирає популярність, буде цікаво вас обох почути
Скажіть будь ласка з якого місяця начинаєте мульчування виноградника і чим,дякую за відео було класне.
th-cam.com/video/PZsDn3J50Z8/w-d-xo.htmlsi=JQPbzeDMv_boN0qa
Погано чути , так шкода .А фільм цікавий і корисний
Нагрузка кустов просто великолепная. Возможно это сказывается на качестве вина но урожайность просто замечательная. Технические сорта а нагрузка не уступает столовым.
То був рік, коли кущам було важко. Але ми спільно вийшли з ситуації нормально. Правда на місяць-півтора пізніше звичних термінів. Але то таке ...другорядне.
Навантаження було 4-4,5 кг. з погонного метра шпалери.
Супер виноградник👍 а ще й живете недалеко, я з Кропивницького , хотів би у майбутньому познайомитись.
гарно виглядає
Дякую. Теж сподіваюсь, що вініфікація теж буде, особливо цікавить Мерло та суха Буковинка (бо цієї весни теж посадив собі трішки). Якщо можна, то кілька запитань щодо Буковинки:
1) Чи є у неї проблеми з визріванням лози? бо у мене чомусь погано дуже визріла, можна було б списати, що я щось неправильно робив, але на Мерлах, які посаджені у той же день, ситуація набагато краща.
2) На скільки бруньок ви її обрізаєте? у описі вказано, що 3-4, але у вас наче більш довга обрізка...
Якщо не проводити додаткових заходів по підживленню калієм, то погані темпи здерев"яніння (визрівання) молодого приросту будуть характерними для переважної більшості виноградів ПЕРШОГО року посадки. В т.ч. і Буковинки. З наступної вегетації все виправиться, коренева система кущів збільшиться і Буковинка вже буде здатна самотужки забезпечити себе калієм.
Взагалі Буковинка добре визріває. До такоі міри, що дозволяє проводити з нею довгу обрізку плодових ланок. Скажімо, залишаючи на рукаві плодову ланку з 12-16 бруньками. Одним словом, у Буковинки з визріванням завжди все добре, за можливим виключенням першого року вегетації.
Перегляньте [URL="forum.vinograd.info/showthread.php?t=3442&page=10"][URL="forum.vinograd.info/showthread.php?t=3442&page=10"]тут[/URL][/URL], якщо хочете взнати про Буковинку більше.
PS: за Ваш хронометраж окреме велике ДЯКУЮ.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє дякую, я ту тему вже читав (ще коли сорти обирав :)). Але про вініфікацію Буковинки на сухе там немає фактично нічого, а хотілося б взнати які дріжджі кращі (ті ж QA-23 чи інші) і взагалі можливі нюанси на основі реального досвіду. На жаль технічні сорти дуже сильно у тіні столових, інформації по ним у рази менше (особливо по новим гібридам).
Що на перший рік проблеми з визріванням є норми я загалом знаю, але просто посадив весною 5 сортів і якось вона наче дуже вже суттєво гірше визріла від інших, хоча росла загалом добре (два пагони довжиною під півтора метри і товщиною десь 6-8 мм) - тому й переживати трохи почав.
Загалом - буду дивитись наступної весни, звичайно хотілося б сигналку побачити, хоча б на їжу, але вже як буде.
Да.Хороший урожай..бачу і сорта є хороші..І в мене такий..От винного мало..
Дійсно,чому звук тихий такий???
Гарний врожай!!! Коли монтуєте відео додавайте гучність сильніше. Успіху Вам
Приємно переглядати Ваше відео!!! Дякую!!! Поважаю професійний підхід! Є питання: чи вкриваєте Ви посадки другого року технічних сортів! Дякую!!!💙💛
Так, вкриваю. Незалежно від віку. Адже ймовірність пари-трійки зимових ночей з наднизькою, навіть для морозостійких виноградів, температурою досить висока. Наприклад, так було в 2019 та 2020 роках.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Дуже дякую за змістовну відповідь!
Дякую! Цікава шпалера - а можна пару слів: висота, направленність, відстань між кущами, кількість рукавів?
Формування - одностороннє віяло (рос. "полувеер"), рукавів 4-6 (інколи з підсиленою плодовою ланкою).
Висота шпалери 2,05, що зумовлено моїм зростом, а саме відстань від поверхні грунту до зап"ястя піднятої руки. Напрямок шпалер - переважно південь-північ. Нижній дріт - 60 см. від землі.
Від мене лайк і поширення.
І підписка.
Дякую за цікавий ролик технічних сортів. Я ніяк не можу підібрати гідні сорти для вина. Чи продаєте саджанці?
Ні, саджанцями немає часу займатися. Буде тільки лоза.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє14:10
какое расстояние у вас между кустами?
Piękna winnica
Красиво )
Олег, дуже гарний виноградник. Якщо продаєте виноград то в наступному році купив би 200-250 кг.
Увесь урожай перероблюється власноруч. Тим більше маю досвід порівняння якості свого винограду з придбаним з промислових виноградників. Якість разюча. Тому, все що виростив, залишаю для власного виноробства, яке не соромно позиціонувати.
На цю тему можливо запишу окреме відео.
Дякую за вIдеоогляд!У вас прекрасний виноградник!Мене цiкавить чи можна у вас придбати саджанцi або черенки винограду?
Телефонуйте: 099 962 43 66
Доброго дня! Які препарати використовуєте для захисту виноградника
Забув. Я підписався на канал. Більше відео
Nice & vines are healthy
А у мене в Київській обл.Лівадійський чорний набирає мало цукристості,може залишати по одній гроні на пагін?
А нічого іншого у погані роки і не залишається, тільки нормувати. Аж до грони на лозу.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Дякую.
@@ВалерійІзотов вітаю. а які сорти у вас в київській області при сприятливій погоді непогано набирають цукор? Дякую)
@@pisha4011 Технічні чи столові?
@@ВалерійІзотов технічні
Вино продаєте?
І вам дякую!
Дякую за відео. Скажіть, будь ласка, скільки кг виходить із 1 куща Мерло всередньому?
У середньому 8,5 кг. з куща. У деякі роки дещо більше. Один кущ займає 2 м. шпалери.
22 % має завжди.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє дуже вам дякую за відповідь! у вас класний канал, розвивайте його, будь ласка
Олег ви продажей займаетесь теж и як з вами зв'язатись Я с Кропівницького
А вина немає на продаж?
Компаніївка на 48.15' може є ще якась. Я цієї осені тільки почав на 47.42' закладати на дачі тех.виноградник. Але судячи з того, що у вас на третю декаду жовтня ранішньо-середній лівадійський чорний ще не готовий, то мабуть не варто мені навіть і мріяти про середні: Сіра, Піно Нуар, Небіоло, Мальбек, Каберне Савіньон, Бастардо магарачський, Альмінський. Вже навіть не кажучи про пізні: Рубін магарача, Темпранільо, Санджовезе тощо... Лишаються лиш ранішні гібриди.
Цей рік не є показовим. Зазвичай умови для винограду потенційно є кращими. Тому багато з того, що Ви назвали, у Вас буде визрівати. Заходьде у сортові теми на Виноград-інфо, там знайдете масу корисної інформації.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Так. У цьому році майже не було весни. Але мені цікаво чи у моєму теруарі визріє Каберне Савіньон а спитати не знаю в кого.
@@ukropytv308 При певному нормуванні зав"язі, декільком позакореневим обробкам антистресантами та мікроелементами, що оптимізує фотосинтезуючі процеси листової поверхні, залишенні у якості допомоги основному листку одного-двох пасинкових, підв"язки приросту з одночасним рівномірним розподіленням його по шпалері, грамотному пестицидному супроводженню - в сукупності на широті умовного Миколаєва та 100-200 км північніше від нього, гарантовано дозволить у середній рік мати матеріал КС з 20-22 відсотками цукру та комплексом супутніх позитивних характеристик. Впевнений на 100 %.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє дякую, теж замислювався про Мегафол щоб пережити можливі жовтневі приморозки. Я північніше на +-82км від Мико.
Я теж спочатку перелякався, але там на початку звучить дата зйомки - третя декада ВЕРЕСНЯ. Я б на вашому місці ризикнув би й посадив.
Дуже цікаво. Але вуха болять від перенапруження.. Діліться частіш видео, гучніше хочаб втричі...
Знімав на простий смартфон, тому маємо те що маємо. Самому теж не сподобалося. Буду намагатися виправлятися.
Доброго дня, можите список назв скинути ваших технічних сортів?
Буду вдячний.
Молодець.Красиво. А яка загальна довжина квадрата на шпалері ?
Дякую. А який слад грунту в Компаніївці? І що б рекомендували з технічних для червоного сухого на чорноземі?
Зона основного кореневого розповсюдження винограду у моїй кліматичній зоні перебуває на глибині 30 - 75 см. Звичайно і глибше, але там нижча їх концентрація.
Ці прошарки грунту на моєму винограднику, в залежності від глибини, являються чорноземними, суглинковими та глинистими.
Останні два у плані мінералізації є відмінними для винограду.
Чорнозем не є недоліком. Якщо не зловживати підживлюваннями, то чорноземи дають пристойні вина. Не варто їх боятися.
Щодо вина, то напевне Мерло. У цьому році надзвичайно сподобався також Рубін Болгарський.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Дякую за відповідь. Чи маєте саджанці чи чубуки до технічних на продаж? Мерло, Рубін Болгарський...?
Тільки лозу, 099 962 43 66
Доброго дня! Чи можно придбати у Вас садженцi цього винограду, Рубiн болгарський?
Якщо Вас задовольнить у травні у вигляді зелених саджанців (контейнер, ЗКС), то ТАК. Але краще 099 962 43 66.
Добрий день Олег,а ви продаєте виноград кг 100 ?На вино осінью.
Ні.
Чи висилаєте Ви чубуки?
Після обрізки кущів у листопаді та резервування під вирощування саджанців, частина лози залишається для можливого розповсюдження. Тому, так - висилаю, з гарантією сортності.
Фантастика! Не хуже чем у французов!
Від Вашого відео тихий звук,бажано голосніше.
Знаю. Це було моє перше відео на поганенький телефон, без подальших уявлень щодо будь-яких перспектив розвитку.
Але згодом ситуацію я майже виправив.
Гарний виноградник!
Скажіть яка відстань між опорами, і з якого профіля?
Між стійками 2,6-2,8 м., у залежності від довжини ряду. У такому разі ота поперечна трубка , що використовується у якості розпірного елемента замість якорів та укосів, зовсім не провисає та не "грає".
На стійки використовується профільна труба 30х30 мм. з максимально можливою товщиною, 2 мм. Виготовляють ще з стінкою 1,8 мм., але краще брати товщу.
Деякі (перші) шпалери виготовлялися з 40х40 мм., але потім перейшов на менший переріз 30х30.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє Дякую!
По відео виглядало що відстань між стойками 4-5 метрів.
В мене теж стойки з профіля 30×30×2 з відстанню 3-4 метри але з похилими анкерами. Довжина шпалери 33 метри.
У Вас гарно організовано. В 1 раду 1 сорт, а в мене 6 сортів на 30 метрів.і тепер з кропленням проблема коли цвіте. Ваш досвід стане в нагоді іншим і мені.
Скажіть будь ласка, чи продаєте садженці технічного винограду?
Доброго дня 🤝
Скажіть будь ласка яка відстань в рядку між кущами ?
1,5 - 2 м.
Потрясаюча врожайність на вашому винограднику !Про деякі сорти даже не чула. У вас всі укривні сорти? Сподобалась буковинка. Чубуки продаєте?
Не ризикую йти в зиму невкритим, хоча деякі форми заявлені як морозостійкі. За наявності укривного матеріалу, сама процедура укриття не вимагає багато часу. Лоза після обрізки звичайно залишається, можу наділити.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє дякую за відповідь. Як з вами зв'язатися?
@@olenayermak3034 099 962 43 66
Добрий день, Скажіть будьласка який матеріал Ви використовуєте в якості мулбчі?
В основному це листя. Після листопада, коли господарки його згріібаютт до кучі напевне щоб було красиво, я просто забираю його.
Якщо маються стебла кукурудзи, то це також добре.
Скажите, какое расстояние междурядья и посадки кустов, и какая формировка
В інших відео ця інформація викладалися. Навіть у коментарях у цьому.
Вітаю, а як би лозу придбати у вас?
099 962 43 66
Підписався на канал з надією отримати Ваш досвід виготовлення вина.
Дуже дякую.
Доброго дня! Як розміщуєте шпалери щодо сторін світу? З Пн на Пд.чи з Зх на Сх ?
У основному майже північ - південь. Однак є певна частина захід - схід, внаслідок того що інакше розташувати шпалери було неможливо. У цьому проблем не виникає, мається на увазі кондиції урожаю.
Особисто знаю досвідчених виноградарів, у яких шпалери лише схід - захід.
Одним словом, якщо узагальнити практику, чіткі вимоги щодо орієнтування одноплощинних шпалер насправді є вторинними по своїй значущості.
Чим саме обробляєте(які препарати)?
Можливо зніму окреме відео, чекайте. Дякую за замовлення теми.
Отличный виноградник. Но звук!!! Ничего не слышно
Що зі звуком ?
Це одне з перших відео. Вони всі з поганим звуком. Далі ситуація змінилася на краще.
Добрий день!
Скажіть, а через мульчування слимаки вам не докучають?
Бо в мене на мульчі тих слимаків тисячатисяч ((
Заводь Качок, вони все поїдять і ростуть на слимаках миттєво
@@valeriygordienko5809 Дякую Вам!
У мене з слимаками зовсім немає проблем, в зв"язку з іхньою відсутністю. Чому так - не знаю.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє То добре. Хай так і буде.
3 роки назад у нас також не було, а тепер - просто нашестя якесь.
👍👍👍👍👍👍👍✌️✌️✌️✌️✌️✌️🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Дякую.
Олег, я в захваті від вашого виноградника! Я правильно зрозумів, що Ви не застосовуєте ніяких добрив, окрім мульчі. А з чого мульча, де Ви її берете, яким шаром вкриваєте землю? Дякую за відповідь.
У якості мульчі використовую листовий опад, переважно це листя горіха. Інколи стебла кукурудзи.
Удивительно птица не трогает
Можна придбати саджанці у вас?
Нажаль, у цьому році не до саджанців.
Загугліть Shop-wine, там є значний вибір. Якість висока.
Супер
Вітаю. Яка відстань між стовпчиками вашої шпалери? Чи підсилюєте упором крайні стовпці? Дякую.
Зніму окреме відео, почекайте.
Ви вкриваєте взимку?
Вкриваю, та сплю у цьому плані спокійно.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє а як? Невже закопуєте???
@@ПИЛА-ъ2й особисто я вкриваю сіном, правда столові, але морозостійкість у них приблизно така сама чи й нижча. Загалом якщо взимку випадає хоч якийсь сніг, то гадаю головне хоча б просто зняти зі шпалери. Загалом не знаю чому всіх так лякає вкривання/розкривання - із зеленими операціями мороки на порядок більше, а їх чомусь не бояться.
Дякую за допомогу.
Яка у Вас ширина міжряддя та відстань між кущами в рядку?
По технічних:
- міжряддя 2,4 м, (+/-),
- відстань між кущами у ряду: 2м. для сильнорослих та 1,5 м. для середньрослих.
цитрон магарача,лівайдійський,гурзуфський набрали цього року 14-15 брікс північ України
Добрый день чубуки на продажу делаете?
Перегляньте коментарі. Відповідь по типових питаннях вже давав.
Слава Україні
Черенки у вас можна придбати?
099 962 43 66
Цукровміст нагадайте.