Presne takych poznam. Pripadne sa zastavi na benzinke s tym novym autom, natankuje plnu, kupi si cigarety, red bull, potuka daco do svojho noveho smartphonu a pofrfle ako sa mame zle, treba vystupit z EU aby sme sa mali lepsie.
@@romino29 presne, tiež poznám takých... ale sranda ak sa opýtam takého 50 ročného chlapa, ktorý sa takto správa že kde sú jeho deti... spustí syn je v Švédsku, dcéra v Holansku a neter študuje v Česku 😂
Čiže mam porovnávať dobu tesne po druhej svetovej vojne a podla toho hodnotiť celý socializmus áno? Wau.. Podľa tejto logiky bolo za Mečiara na Slovensku katastrofálne, čiže kapitalizmus je pre nás tragédiou?
@@MrIcepitRozumiem vášmu argumentu, avšak toto video nie je z doby tesne po 2. vojne, ale z roku 1966, teda 21 rokov po druhej svetovej vojne. Takze pri vasom prirovnani by sme tvrdili, ze doba tesne po zaciatku kapitalizmu bola v roku 2011. Aj keď rozumiem, čo chcete povedať, nemôžem s Vašim argumentom súhlasiť. Prajem všetko dobré.
@@batatbatat mate pravdu situácia je totálne neporovnateľná. V tých rokoch na Slovensku nebolo takmer nič, takmer žiadna infraštruktúra atď, boli sme v podstate agrarna krajina ktorá prešla veľmi trpkou spoločenskou a ekonomickou transformáciou. Z čoho sa tým ľuďom mal platiť dôchodok? Aké boli dôchodky v zbytku Európy? Ak to bolo u nás tak šialené zlé, tak nerozumiem akým zázrakom sa podarilo vybudovať obrovské vysoké školy, nemocnice, cesty, železnice l, továrne, elektrárne, rekreačné strediská, sídliska atď atď.... Nedá sa porovnávať neporovnateľna doba, to že komunisti spravili množstvo zverstiev je už iná kapitola... Hlavne že sa nám podarilo od 1989 vybudovať jednu nemocnicu, par ústavou a skoro aj diaľnicu......
To bol myslím film, vydaný na videokazetách, pod nazvom: Obrazy starého sveta. Za socializmu skončil v trezore, lebo vtedy sa predsa mal každý dobre...
@@jaffarski mali sme.ten dokument na kazete. Vyšlo to až po prevrate. Bol to smutný obraz chudobných ľudí, žijúcich v rozpadávajúcich sa domoch, v dobe, keď sa všetci mali mať dobre...
0:27 - Tá pani mala dôchodok 85 Kčs. V inej relácii z tej doby bolo spomenuté, že koncesionársky poplatok (za rozhlas a televíziu) bol 20 Kčs mesačne. Šialené ceny. Pravdaže, pani mať rádio a televízor ani nemohla, kde by na také veci aj vzala. Komunisti ale všade vypisujú, že za nich bolo vraj všetko lacné a ľudia sa mali úžasne dobre :)
Podľa teba v r.1966 , bol komunizmus? Ale keď sme pri téme. Soc.istoty, ako príklad uvediem: Trvalý prac. Pomer, pridelovanie št. Bytov, bezplatné zdravotníctvo, školstvo. Priemysel , hutníctvo, továrne štátne. Ľudia usmiaty pokorný, slušný, dôstojní. Heslo znelo: Základom štátu je rodina. Česť práci. Prirovnaj to dnes.
hrac3000 Taký malý dôchodok mali takí ľudia, ktorí nikdy nepracovali a neplatili dane, napríklad aj samostatne hospodáriaci roľníci. Štát im aj tak niečo málo dával. Pamätám sa že v tých rokoch dedko pracoval, babička bola doma, vychovala deti, vnúčatá, nepracovala ani v podniku ani na JRD, a dostávala dôchodok okolo 150 kčs mesačne, to bolo v roku 1973. A áno bolo lacno - za 1 kčs som autobusom jazdil celý deň, telefonát aj hodinu 25 halierov, mlieko 1,20 kčs 3 izbový byt aj s energiami cca 300.- kčs...
@@asksam7663 neprotirecis si ? Vymenuvas ceny, ktore akoze maju sokovat, ze ake lacne. Ale v kontexte vtedajsich platov ci dochodkov ake drahe, nie ? Pises platba za byt 300kcs, cize uz hned to ani jeden dochodca z videa by nemohol zaplatit, a to nezacal este jest. A ked to jedlo, tak z dochodku 200kcs dat 1.2 za mlieko bolo fest drahe, nie ? Dnesny dochodca ak dostane 300e, a za mlieko da 0.9, tak je na tom lepsie, nie ? A celkovo, preco by boli take plne obchody, a stale vznikaju nove obchodne centra, a stale viac ludi nakupuje aj online, stale viac aut v uliciach, a novsie nie 20 rocne auta co ludia drzia pol zivota ...ak by malo platit ze teraz je vsetko drahsie, resp. ludia teraz si mozu menej dovolit ? Mne to logiku nedava
@@jozefooo251 nie, nemam ziadny uver. Sice mensi byt a 11 rocne auto. S uvermi by som mal nove auto a velky byt. Niekto spravi taku volbu, ja konkretne nie
@@lukebruce5234 To nevím, ale děda měl práci i za Velké hospodářské krize v roce 1930 a to mu bylo 27. Jak to bylo s důchody ani nevím, musel bych hledat na internetu páč tu dobu nepamatuji, ale z vyprávění svého vlastního dědy vím, že sehnat práci a udržet si ji bylo nejhorší za bolševika. I když děda byl živel proti státu, a byl i ve vězení. Důchodce byl od 1964 to mu bylo 61 a měl kolem 110.
To su nasi slovenski predkovia, skromni a pracoviti, co tazke jarmo prezili a vydrzali zit aj z toho mala co dostali... nemali sme to lahke a dnes je oproti tomu blahobyt az ludom z toho hrabe!
Tak to bolo vsude v Evrope. Az po WW2 se zacal Zapad zmahat. A mas pravdu, hrabe nam...zase by to chtelo na vystrizliveni nejakou valku...ale az po moji smrti ;)
@@budhaoneworld Nic nie je "idealni", ale Slovensko to nemalo nikdy lahke zvlast mimo velkych miest ako Blava a dlasie... je to krajina dedin a ludia si tam museli vselico vytrpiet. Dnes a ani v 2019 nebolo zle, ludia sa dnes maju dobre. Dnes sa chlieb hadze do kosa a vala po zemi... dnes sa vymysla a riesi ako to vyzera a nie ci to sluzi tomu co ma. Ludom z toho vselijakeho vyberu zahrabalo... nevravim, ale ze chudoba stale nie je, ale je to uz iny "lahsi" druh ako vtedy.
To si moc dobře pamatuji. Dělal jsem tehdy s pánem ve věku asi 75 let, který evidentně nestačil - spíše poposedával, než pracoval. Když jsem se ho ptal, proč si neužívá důchodu, tak mi řekl, že má důchod 600 korun a manželka 150 Kčs. Takoví lidé pracovali pokud to šlo, nebo vybírali popelnice. Dnes mnozí s láskou vzpomínají na socialismus a přitom vzpomínají jen a jen na mládí, na to když jsme byli mladí. Jinak to stálo za hovno, na což mnozí lidé zapomněli. Největší pakárna, buzerace a ztracený čas byla doba na vojně. Nenáviděli jsme ji, ale po dlouhých letech si na ni vzpomínáme v dobrém. Podobné je to i s tím socialismem.
Dnes je to samozřejmě o hodně lepší. Pokud má někdo minimální důchod, dosáhne na sociální dávky na bydlení, dokonce i na energie a pod. Moje známá tak žije. Není to na vyskakování, ale člověk nemusí pracovat, když už nemůže.
Vladislav Novák Jo pane Novák, ale příspěvky na bydlení se dostávali i za socialismu. Ale pamatujete, žeby lidi mrzli na ulicích? Letos v Bratislavě 8 lidí a to ještě zdaleka nebyla žádná veliká zima.
1. Nikdo nemusí mrznout na ulici. Kdo má zájem, může bydlet na ubytovně, nebo u nějakých dobročinných organizací, jenže musí být střízlivý! Což je hlavní překážka spaní v teple a důvod, proč jsou na ulici. Všechno prochlastali a neplatili nájem. Nebo prostě odmítají chodit do práce na 7. hodinu jako většina lidí a raději budou na ulici. Můžete protestovat, ale je to tak. 2. Příspěvky na bydlení za socialismu? Každý musel pracovat, takže na nízký nájem měl. Kdo nepracoval, skončil ve vězení na §203, příživnictví, takže zde je důvod, proč nebyli bezdomovci na ulici vidět. Okamžitě by šli do vazby a pak do krimu. Také neexistovalo, že by někdo za dluh tří nájmů byl vystěhován. Dnes ano a když nájemník raději všechno prochlastá a nájem neplatí, tak je z něj holt bezdomovec. Je to ale JEHO volba a ne špatný systém.
Vladislav Novák ale ano, pane Novák, ovšem lidé chlastali i předtím no na ulicích nemrzli. Opravdu si myslíte, že umrznout byla něčí volba? Podle mne je ostuda, že k tomu dochází.
Když rekla 85 Kčs a dal ty Babušky tak kolem stovky, roztrepali se mi kolena. Díval jsem se na ceny v roce 1966 a tato částka vám nedovolovala měsíc přežít, muselo to být opravdu těžké. Dnešní důchodce se má podstatně lépe.
Jiří Horák Taký malý dôchodok mali takí ľudia, ktorí nikdy nepracovali a neplatili dane, napríklad aj samostatne hospodáriaci roľníci. Štát im aj tak niečo málo dával. Pamätám sa že v tých rokoch dedko pracoval, babička bola doma, vychovala deti, vnúčatá, nepracovala ani v podniku ani na JRD, a dostávala dôchodok okolo 150 kčs mesačne, to bolo v roku 1973. A áno bolo lacno - za 1 kčs som autobusom jazdil celý deň, telefonát aj hodinu 25 halierov, mlieko 1,20 kčs 3 izbový byt aj s energiami cca 300.- kčs...
@asksam nadherne spomienky, az na to, ze telefon v 70tkach bol vymoženosť len bohatych. Este aj v 80tkach. Chudoba (každí) telefonovala z podnikov za poplatok, neskôr z pošty. Takze krasne spomienky mas, ale predsa len, bol si dieťa - co z toho je bludny sentiment a co skreslene idealizovanie
@asksam - 60 roky vo videu. Najrozsirenejsie "chruscovky" pre chudobu nikto nedostal zadarmo. Zadarmo dostavali lepsie byvanie VIP ludia - STBaci, vojaci, uradne podrztasky, atp. Ak si mal nizky najom a vysoky plat, tak to nehra s chudobnymi 60tymi rokmi. Pravdepodobne preskakujes na ine desatrocie a to tiez nebolo zadarmo pre najrozsirenejsiu strednu vrstvu (chudobu) ... Konecne by si ludia mali precitat clanok: "Ako to bolo s tými socialistickými bytmi „zadarmo“ a prejdu ich iluzie.
@@budhaoneworld Trestaní boli iba chlapi, keď nepracovali. Žena mohla byť za socializmu celý život domáca, keď mala manžela, ktorý živil rodinu. Potom jej vypočítali dôchodok, podľa toho, koľko vychovala detí.
Československo a hlavne Česko bolo pred 2.sv.vojnou takmer na úrovni Nemecka. To je aj jednoduchá odpoveď nato, kde by sme teraz boli ak by socializmus od roku 1948 nebol a Slováci by sa s rozumom viezli na Cechoch... To, žeby boli aj negatíva v podobe možnej nezamestnanosti už vyplýva z jednoduchej skutočnosti, že na poriadny rozvoj spoločnosti ako takej je nevyhnutné aby každý jednotlivec za seba urobil to, čo za neho nikto neurobí - pracoval na svojom vývoji. Preto sú nevyhnutní draví rojkovia, ktorí so svojimi splnenými snami budú môcť inšpirovať a hlavne potiahnuť ďalšie vrstvy bežných ľudí. No ak spoločnosť sa bude tváriť, že sociálne podporuje tie väčšie vrstvy bežných ľudí a robí za nich to, čo za nich nikto neurobí a bude hádzať polená tým dravým pod nohy, ktorí ich v skutočnosti ťahajú, tak to je potom výsledok prečo ostali postkomunistické krajiny tak ďaleko za západom a prečo sú "sociálne vlády" ako Smer na Slovensku utópia.
. Ak to boli roľníci a v roku 1966 už boli v dôchodkovom veku je odpoveď jednoduchá. Za Uhorska a prvej republiky dôchodky mali iba štátny uradnici,aj to nie všetci. Kolektivizacia roľníkov sa úplne skončila až v roku 1968. Čim chudobnejši kraj,tym neskôr sa to stalo. Ako súkromný rolníci platili koncesiu,poplatok za podnikanie ,najčastejšie vo forme tzv. kontigentu. No neplatili žiadne poistné a teda nemali nárok na žiadny dôchodok. Aj teraz keď nič neplatiš nič nedostaneš.Starý ľudia žili voľakedy na ťarchu svojích detí. Po zmene systémustemu sa deti z gazdovstiev rozprchli za prácou do sveta a starý rodičia ostali sami. Tie smiešne dôchodky čo brali ľudia v tom filme boli len formou socialnej pomoci. Ta vyška sa určovala podľa toho kolko pozemkov vložili do družstva. Z družstva dostavali nájom za pozemky vo forme naturalii ktoré mohli predať. Holt mali smolu na čas narodenia. Môj dedo vstúpil do družstva ako 53 ročný a pracoval na družstve do 61 rokov a dostal dôchodok 330 korún. 8 rokov platil poistenie.Na tú dobu to nebolo celkom málo.
@@guntherneuwirth349 . ČSR,si vážila svoju slobodu a ľudia boli ochotný za ňu aj bojovať. Vlada až tak nedôverovala západným spojencom a historia ukázala že oprávnene preto preferovala zbrojenie . Sudetski nemci určiťe nemali na srdci blaho novej republiky.
@@peterp1573 To nemate tak docela pravdu. Povinne pojisteni pro zamestnance (nestatni) se zavedlo v RU uz nekdy v posledni ctvrtine 19. stoleti. RU tak nasledovalo Bismarckovo Nemecko. Statni zamestnanci dostavali penzi (jiny druh duchodu, ktery se platil z dani a ne z prispevku pojistencu - tak to ma Nemecko dodnes). Ale protoze bylo vetsina lidi lidi "nezamestnanci" = pracovali sami na sebe...a to prave nejvice na venkove, tak nebyli pojisteni. Ale uz i tenkrat, si mohl clovek platit svoji pojistku sam. Ale jenom mohl, nemusel. A hodne, ci vetsina to nedelala. Proto je treba dnes povinne pojisteni pro kazdeho platice dani. Ze zkusenosti stat vi, ze by se zase hodne lidi nepojistilo. Muj deda (rocnik 1900) byl za 1. republiky nejdriv obchodnim cestujicim a pak se osamostatnil. Celou dobu si ale platil duch. pojisteni. Kdyz v r. 1969 odesel/vystehoval se do NSR, tak mel diky tem zapocitanym rokum vyssi duchod, nez nekteri rodily Nemci. Ale jenom v Nemecku. Socialisticke Ceskoslovensko mu i se zapocitanymi roky dalo tak malo (sumy neznam), ze to byl vlastne hlavni duvod jit na stara kolena do Nemecka.
@@peterp1573 Samozrejme ze ne. Sudetsti Nemci ve velke vetsinu nemohli tu novou republiku ani citit. Castecne opravnene. A vubec se nepodileli vyznamne na zbrojarskem prumyslu. Staci se podivat do mapy, kde ceskoslovenske zbrojovky lezely a komu patrily.
Ceny a nájmy mohly být tak nízké jen kvůli tomu, že byly okrádány fabriky, které tak nemohly systematicky obnovovat svůj strojový park a tím se stále snižovala jejich (a vlastně nás všech) konkurenceschopnost!
Tak to bolo, len na to už nikto nespomenie a kto nebol pred rokom 89 dakde vo výrobe tak netuší ako sa vtedy robilo ...tak isto sme boli montovňa pre ZSSR a iné krajiny RVHP. A robilo sa na sklad . Ak sa dačo vozilo von do chudobnejších krajín bol to barter viacmenej sa sem vozi tovar o aký nemal nik záujem. takže zas to ležalo v skladoch . Ale bolo dobre ....ako komu ako kde a ako kedy . Ten režim trval dve generácie . Po vojne bol dosť brutálny 50. roky najviac. A potom zas príučka od našich najlepších bratov čo došli na tankoch v 68mom. Ale menej bystrím ľuďom stačilo k životu levný búček a pivo za dvě koruny!
To je sice pravda, ale treba si uvedomit ze sme mali aj slusne velku po zuby ozbrojenu armadu, z ktorej isiel respekt, zadarmo zdravotnictvo, skolstvo, co je z dnesneho rozpoctu nemyslitelne utiahnut. Bola to vec prerozdelenia penazi. Vsetko ma svoje negativa aj pozitiva. Keby sme vtedy nemuseli zbrojit a mali armadu ako dnes, urcite by to bolo vidiet aj na zivotnej urovni. A ti dochodcovia teda ani dnes nejasaju :(
Ještě by mě zajímalo, kolik penzistů v té době si mohlo dovolit žít v podnájmu osamotě. Všichni moji známí a rodina bydleli pospolu - praprababička se svojí dcerou a její rodinou, následně prababička se svojí vnučkou. Z druhé strany prababička bydlela taky s mojí babičkou a mým tátou, který chodil ještě na střední školu. Vždy to bylo o tom, že prarodič v domácnosti pomáhal s vařením, úklidem nebo dětmi, zatímco rodiče pracovali. Poměrně normální a starý model typický pro člověka jako společenský druh. Moji prarodiče bydleli v podnájmu, ale to byli v té době samozřejmě pracující lidé. Jediní důchodci, o kterých vím, že v té době žili sami, byli lidi z vesnice bydlící ve svém vlastním domě nebo chalupě, takže jim důchod potom většinou stačil. Ačkoliv jídelníček a životospráva byla hrůza, co si budeme povídat... Ale ne, dnes si všichni představují luxusní životní styl - vysokou penzi, byt v Praze, levné potraviny - a jak tomu tak není, tak je zle, přestože to je něco, co si doteď nemohl nikdo dovolit. Moje sousedka je stará paní, má regulovaný nájem a navíc ještě dostává velké příspěvky od státu, které jí pokryjí snad vše. K dispozici je nespočet slev na kulturní i sportovní akce, jízdné v Praze zdarma, spousta zdravotních zákroků zdarma. Přesto je prostě pořád něco špatně a nikdy nic není dost. Začínám mít pocit, že lidi nikdy nebudou spokojení. Pořád budou jen remcat a litovat se, že se o ně stát nepostaral. Vzít věci do vlastních rukou, to tedy ne. Nejlíp jsou na tom pracovití lidé, kteří mysleli na budoucnost, šetřili, nelenili a co nejdřív po převratu investovali a koupili například pozemky hned za Prahou, které se v té době prodávaly dost levně. To jsou přesně lokality, kde mají teď ty pozemky hodnotu spousty milionů a nikdo nemá šanci se k nim dostat. Ale bohužel, tohle je podle mě z velké části i o finanční negramotnosti a vštípené závislosti na státu. Další věc je, že málokdo ve věku 70+ si vyzjistí, o co, jak a kde si může zažádat, přitom je tolik možností.
Ono se hodně změnili nároky. Tehdy jsme drali tepláky,boty apod.brácha po bráchovi,dnes chtějí mít mladí vše značkové a moderní,za rok už je to pro ně staré,každý má drahý mobil,toho kreditu co se protočí,rodiny mají i dvě auta,lítá a jezdí se k moři a po celém světě,atd atd.,. Kdyby tak,,rozhazovali,,lidi za komančů,vyžili by týden. Máme se super oproti tenkrát,jen si toho mnozí neváží a budou furt remcat.
@@asksam7663 ?????? Za komunistov boli dane len z platu, ktorý vám bol pridelený v rámci vašej vynútenej povinnosti byť zamestnaný. Aký iný príjem mal vtedy jedinec na zdanenie?
Nedávno mi volal kamarát, že predal staré auto a kúpil si Daciu potom sa mi sťažoval, že nemá peniaze. Mať peniaze na zmenu auta každých 5 rokov znamená, že ste chudobný človek.
Pokud mel opravdu stare auto a auto potrebuje, kolikrat je lepsi se stareho vraku zbavit, nebot do nej clovek jen sype penize, jeden problem strida druhy.
@@davidnavratil5349nikdy sa neoplati kupit nove auto,pokial si ho clovek nekupi na firmu a nedava do odpisov.Mal som 6 rokov jednotkovu Octaviu,ktoru som kupil ako 9-rocnu za 4000e.Pocas tych 6 rokov som do nej investoval cca 2000e.Predal som ju za 2700.Cize za 3300e som sa vozil 6 rokov.Potom sa kupila nova Mazda3 v plnke,ale na firmu za 34tisic.Sice sme do nej nemuseli nic vrazat a ani nevrazame do oprav,ide stale jak nova,ale teraz po 4 rokoch by sme ju predali mozno za 20tisic.Cize minimalne 14tisic eur by bola strata.Nove auto je fajn,ale z ekonomickeho hladiska sa sukromnej osobe ovela menej oplati ako jazdene
Jaffarski, tvoj kanál je úžasný, ale rob prosím niečo s tými komunistickými obludami, čo sem chodia vyplakávať, nedá sa to čítať, tie bludy by mali byť trestné ako propagácia fašizmu.
ironicke, ze tym, ze zakazujes slobodny prejav, padas na uroven praktickeho komunizmu. Zjavne je vela ludi, co chce socializmus, a ty robis s nimi presne to, co komunisti s kapitalistami... pokusas sa ich umlcat basou, trestom, alebo najradsej podla niektorych, vyhladit. Niesi lepsi nez komunista.
Bludy? Volakedy stačila na víkendový nákup pre rodinu jedna stokorunáčka. Po kapitalistickom prevrate bolo treba päťstovku a dnes to odhadujem na paťdesiat euro. Tak nerob zo seba disidenta. Prečo hovoríš o vyplakávaní, keď to sám nemôžeš objektívne posúdiť a nadávaš druhým do komunistov. Povinná jazda pre teba: Každý deň si zopár krát kopnúť do socializmu. A to takmer 30 rokov po prevrate. Prečo nám tu neustále podsúvate socializmus a nejaký údajný odpor proti nemu? Ja keď som mal vo vrecku v ’89. Gotwalda a vymenil som ho v mäsne ,tak som nákup nevládal odniesť domov. Niekedy na dedine sa používal taký nástroj, volali ho trepadlo. To sa zobral otep konopí a trepal sa a trepal, až im ostalo konopné vlákno. Ty konope nemáš, možno iba ak primiešané v cigarete a trepeš a trepeš....★☭
@@jaffarski komunistov nevolia ani ti, co chcu socializmus. Pretoze, realne niesu zjednoteni, navyse, to treba pripravit viacero krajin, lebo jedna sa neudrzi. To dopadneme ako severna korea, 99% embargo. Robia to mudro, lepsie dat hlas kapitalistovi , ale volit najmensie zlo, lebo to aj nieco ovplyvni. Navyse, keby bolo 20 alebo 30% komunistov a 70% kapitalistov, tak to skripe tiez. Komunizmus ma zmysel len vtedy, ak by mali vacsinu, co je logicke. Socializmus funguje v praxi, len ked to chce drtiva vacsina. Cize jasne, ze nikto im nedava hlasy, ani samotni komunusticky nakloneni obcania. Vedia, ze je to vyplytvany hlas. Takisto druha strana mince je, ze im neveria, ze by to sucasne KSC utiahli. Teda chceli by nieco ako to bolo, len lepsie, ale boja sa, ze zase to ludia spackaju. Teda ani samotni komunisticky pozvolni ludia im nedavaju hlasy. A ja im tiez nedavam hlasy. Neverim im. Napriek tomu ze som za socialisticke zriadenie spolocnosti, sucasnej komunistickej strane hlas nedam, lebo viem, ze ti ludia, co su tam teraz, to spackaju este horsie, nez ti co boli pred nimi. Navyse, rozdelena politicka scena na komunizmus a kapitalizmus, by veci len zhorsila. Museli by tam byt lidi a dostat vacsinu, inak to nema zmysel, ani ich volit. Cize vo veci je ina vec, nijak to cislo, ktore tam vidis, teda 0,74% napriklad, nesuvisi s tym, kolko ludi by chcelo fungujuci socializmus. To cislo, kolko ludi by ho chcelo, je samozrejme ovela vyssie.
jafFarský, ty si skutočne hviezdny ekonóm. Škoda reagovať. Ja by som už nechcel socializmus v podobe ako sme ho poznali. Čo kapitalizmus? Akú má ten tvár? Čo naň poviete? Veríte mu? Rozvíja sa k nádeji na peknú budúcnosť? Aké sú jeho ideály? K čumu nás vedie? Dnes je to lepšie pre zamestnávateľov, pretože môžu dávať polovičné mzdy, a tak bohatnú každý mesiac na úkor práce druhých. Pochopím, že desať rokov po prevrate sa republika menila a uskromnili sme sa. Ale tridsať rokov je už veľa poukazovať na socializmus a hromžiť na komunistov. Zvlášť, keď niektorí zamestnávatelia dávajú zamestnancom mzdy zrovnateľné s Rakúskom. Dokazujú, že sa to dá. Ale je ich bohužiaľ veľmi málo. Ostatní hrabú pod seba peniaze, ktoré patria zamestnancom. .
Nenapísal som, že inflácia je blbosť. Nepodsúvaj mi tvoje uvažovanie. V tomto roku zasiahol finančné trhy už druhý strmý prepad cien akcií. Po tom prvom sa burzy otriasli a investori opäť hnali ceny akcií na historické maximá. Aktuálny prepad je ďalším varovaním. Akcie sú nafúknuté nad možnosti ekonomiky USA a investorov vyrušuje obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou. Za obchodnou vojnou stojí americký prezident Donald Trump, ktorý zo súčasného pádu cien akcií obvinil americkú centrálnu banku Fed. „Myslím si, že Fed urobil chybu a príliš uťahuje menovú politiku. Fed sa proste zbláznil,“ povedal Trump. Celý kapitalistický systém je podvod a najväčšia zlodejina v histórii. Bankári neuvažujú v rozmeroch štátov. Počas krízy si odkúpia všetko vo výpredaji. Úročenie v bankách je zanedbateľné, napriek tomu, že vklady sú vyššie ako v minulosti. Finančný trh deformujú ponuky poisťovní, ktoré sa predháňajú už aj v ponuke sprostredkovania hypoték. Náznaky poklesu v oblasti finančného trhu sa začínajú prejavovať v poisťovníctve, kde jeden z vplyvov je zdanenie niektorých poistení, najmä v produktoch investičných životných poisteniach, kde klient má zvyčajne ešte aj po dvoch rokoch na účte sumu, ktorá je nula. Banka, si najskôr nechá od klienta zaplatiť úroky a až následne klient spláca dlh. Tak aj poisťovňa najskôr zahojí svoje potreby a až následne začne sporiť klientovi. Aj systém dôchodkových pilierov tak funguje. Pre kostolníčkov to poviem cirkevne, aby to pochopili, akú obrovskú infláciu u nás spôsobili páternalistické vlády. Finančné domy majú vysoké zisky, a pretože majú Slovensko len v názve, ale majiteľ je zahraničiar, tak sa peniaze z bánk odlievajú preč z našej republiky. Také vykrádanie národného dôchodku zahraničnými spoločnosťami za socializmu neexistovalo. Hrubý domáci produkt zostal tu a mohol sa rozdeliť medzi všetkých. Tým pádom bola za socializmu inflácia takmer nulová a ceny ustálené aj štyridsať rokov. Na socialistických bankovkách bolo napísané, že sú kryté zlatom, prácou a aktívami Štátnej banky Československej. ★☭
Zato dneska jsou na tom důchodci mnohem lépe, že... A teď vážně, pokud chce člověk důstojný důchod, tak nesmí žít na Slovensku, nebo v Česku, ale třeba ve Švýcarsku, Rakousku, atd. Nechci se nikoho zastávat, ale důchodci si vůbec nepolepšili. Vždyť sice důchod vzrostl, ale ceny ještě víc. Takže důchodci nejsou o nic bohatší, jak v této době a je třeba brát medián důchodů, ne průměr!
je zmes polepených informácii, žiadne TV sa neplatilo !!!! dnes tiež dostavaju málo, tak ako tieto baby tu, lebo malo robili, na družstve, naturaliach atd... to bola iná doba , a inak sa myslelo,,,,hlboký pred socializmus.....
Podla mna nariekaci starych casov myslia na 80. roky a koniec 70. rokov. Vtedy uz nebola taka chudoba akonv 50. a 60. rokoch. A kazdy pusta take video aby podporilnto svoje predsa😊urcite su videa zo 60. rokov ktore velebia socializmus a ze ako bolo dobre aj vtedy😊
Ono je potřeba si uvědomit, že v tehdejší době byl důchodový systém v podstatě pořád ještě ,,v plenkách". Slušný důchod měli možná nějaké protěžované profese jako třeba horníci, případně lidé, kteří uměli na správných místech zatahat za nitky. Jinak co vím z vyprávění, tak vesměs všichni dostávali pár korun, a někteří pak měli fakt problém jak s tím vyžít. Na druhou stranu podniky byly státní, a z jejich zisků se budovala republika. Nějak si nevzpomínám, že by bylo tolik zpoplatněných věcí a služeb jako dnes. Myšlenka socialismu nebyla vůbec špatná, ale to by se musela spousta věcí dělat jinak, především efektivněji hospodařit. Vždy je všechno v lidech. V prvních poválečných letech zvládlo ve společnosti budovatelské nadšení, kdy si lidé uvědomili, že to co si nevybudují jednoduše nebudou mít. Tohle věděli především lidé, kteří za první republiky, kterou si dnes spousta lidí idealizuje žili v bídě, ze které normálním způsobem nevedla cesta ven. Po těchto budovatelských letech nastala léta vystřízlivění. Což bylo především v letech šedesátých. Spousta lidí zjistila, že blahobyt je zase jenom pro někoho, a ti ostatní se musí spokojit s průměrem. Nemuseli už bydlet ve vyřazených vagonech, ale taky mohli zapomenout na to, že by si z rozmařilosti koupili třeba spartaka. Vrcholem byla léta osmdesátá, kdy pro mladou generaci už nějaké budování socialismu bylo jen pouhou frází. Lidé chtěli žít konzumním způsobem života a zapomněli na pravdivý výrok Gustáva Husáka - jak budeme dnes pracovat, tak budeme zítra žít. Prostě nikdo už nechtěl roztáčet kola, ale všichni se chtěli jenom vézt. Jak to dopadlo víme všichni...
Tiež si síce myslím, že myšlienka socializmu nie je zlá, experimentovali s tým aj v severských krajinách a nedopadlo im to tak tragicky ako u nás. Lenže u nás to celé bolo predovšetkým o diktatúre komunistov. Vyššie postavení komunisti vytvorili novú šľachtu, oni boli baróni, čo jazdili na poľovačky, vozili sa na Tatrách 603, mali osobných šoférov a zo zvyšného ľudu si spravili chudobných nevoľníkov, od ktorých pod hrozbou trestu sa vyžadovalo aby len pekne dreli (nepracovať bolo trestné). No to sa nediv, že každý stratil akúkoľvek motiváciu tu niečo budovať. K tomu tá všetka nesloboda, útlak... A do toho ešte všade trápne heslá ako sme si všetci rovní, šťastní a pracujeme za mier a šťastie.
@@hrac-jc4yu Musite pochopit ze ludia nikdy nebudu robit nieco navise ked nemaju dovod, komunizmus vpodctate funguje v kazdej rodine ale to len prave preto ze v rodine mate dovod nieco robit aj ked za to nieste priamo odmeneni, taktiez ked moze fungovat komunizmus tak ani nemusi byt "vytvoreny" staci ze vy ocistite chodnik zadarmo a iny clovek vam opravi auto zadarmo ked to budu robit vsetci tak moze byt komunizmus ale to sa nikdy nestane pretoze nemozte donuti ludi k tomu aby boli mily a robily veci bez priamej odmeny
Isteže roztáčať kolá nechcel nikto, lebo vedel, že ten, čo neroztáča má presne rovnaký plat ako roztáčajúci. Nehovoriac o tom, že ten, čo mlel pántom sprostosti o úspechoch socializmu, bol na tom zvyčajne najlepšie, aj keď o roztáčaní nevedel vôbec nič.
Toto bolo pravé Slovensko.....a veru aj dnes by sa našli obdobné "javy".......to boli všetko ľudia narodení za monarchie ešte.....žiaľ - u nás nikdy starým nedobre byť.....ani vtedy ani dnes...
Bylo to tak. Prababička dostala penzi 190 Kčs někdy v padesátých letech a hříčkou osudu se dožila velmi vysokého věku, takže si tu žebráckou almužnu "užívala" přes 30 let. Ke konci, pravda, už to dělalo o něco víc, ale kdyby neměla rodinu, tak by musela vybírat popelnice jako spousta penzistů v té době, o které jejich blízcí neměli zájem.
@@MegaBzdocha I v češtině jsou původně ta slova ,,děd a bába". Odtud zdrobněliny ,,dědek a babka". To dostalo časem zřejmě hanlivý význam, proto další zdrobněliny ,,dědeček a babička".
Pravdivý dokument. Zajímavé přitom je, že v té době tady nebyli žebráci a bezdomovci...jako že v dnešní svobodě a dostatku nám tihle tolik přibývají. "Je něco shnilého ve státě Dánském".
Jasně, že nebyli, soudruzi je hned uklidili do lochu. Byla pracovní povinnost a kdo nepracoval, tak byl příživník. I za minulého režimu bylo dost lidí, kterým se nechtělo makat.
Hmm, zeby to bolo tým, že ľudia čo nechceli pracovať, pracovali iba na papieri?? Teda tí žobráci a bezdomovci boli takto skrytý? Preco asi tak sa cely ten komunistický systém všade rozpadol?? Nebude to tým, že efektivita práce bola mizivá až skoro nulová a doteraz je vo východnej Európe nižšia ako na západe???
Každý nadáva na mynuly režim ako ty Komunysti boly zlý, ale už nepovedia to B že bolo bezpečne na uliciach, bol poriadok, bola práca, ľudia malý bývanie a istoty, čo mame teraz nič...Človek aby sa bál aby zo dna na deň neskončil na ulici...
Tak tak... Dostali vysoké hypotéky a vedeli si zabezpečiť život a všetko ostatné. Teraz už mladý prichádzajú o strechu nad hlavou lebo to nevedia splácať... Hrozne niečo čo sa deje teraz... Táto doba a toto storočie je na piču
@@davidkovac7670 Starí ľudia budú vždy nadávať na akúkoľvek dobu, pretože majú zdravotné probémy, pretož tráva už nie je zelená, pretože oni nie sú na koni.
Ako Vidím všetkým ide o peniaze. Chudoba bola a bude. To najdôležitejšie však začína vymierať globálne a to: Morálka. A ta je daleko výhodnejšia ako ideologia neakého systému.
myslim ze za sociku to bolo podobne tomu ako je dnes v tom zmysle ze zalezalo od regionu a rozdiely boli rodina od rodiny. skoda ze stat dnes neinvestuje peniaze do infrastruktury a do malych a strednych podnikatelov, aby vspruzil ekonomiku. ale povedzme si pravdu, nikdo si dnes nechce kupit slovenske znacky a nase vyrobky. jedna vec sa tiez musi povedat. ze svetovy trh kazy ekonomiku. ked sa rozpravam s anglanmi oni hovoria rozne story takto: - pred tym nez sme sli do eu nasa mama mala sady s jablkami ale uz nemame. - aha! a to uz preco nemate? - mmmm, lebo zacali dovazat lacne jablka z francuzka atd. ked vojdete do uk obchodu tak tam najdete len velmi male mnozstvo originalnych britskych produktov. podovazane s celeho sveta. toto zraza cenu tak strasidelne dole, ze krajiny ako su v afrike alebo v azii nemozu nabrat dych a zahojit svoje ekonomiky. vsetko je regulovane silnymi statmy. peniaze robia peniaze. investuju do svojho pokroku a nie nasho. ako s toho von tak to je dobra otazka. briti to chcu riesit odchodom z eu. pre ich ekonomiku by to mal byt kopanec i ked na zaciatku trochu spomalenie. tym sa potvrdzuju niektore to povedane veci o opone a tak dalej. len rozdiel je v tom ze socializmus bral ludom ich slobody na ukor pokroku. na zapade sa slobody nechavaju ale zreguluje sa takym stylom, ze radsej ides zo systemom inak hrozia pokuty a tak. priklad pitie alkoholu na uliciach. po 2.5 roku zitia so slovakmi som nevidel ani tych najarogantejsich vybehnut z domu a popijat pivo na ulici alebo posadavat niekde ako sa zvykne u nas. a mesto je tak nadizajnovane aby sa ani nedalo. vola sa to kazitkova architekura kde sa neda lezat na lavicke lebo je naklonena, sadnut na rimsu lebo je plna nepohodlnych vymolov, vsade kamery... ak by ste skusil volaco hned ste konfrontovany bezpecnostnou sluzbou, ktora dohliada vsade... a ludia sami na vas pozeraju ako na nieco nie dobre. ani prihorit na ulici inemu cloveku, lebo to ste nejaky cudzi/cudak(stranger) a tak dalej. samotnou mentalitou uz vas system nuti sa zaradit. tu sa ludia nebyju na ulici, lebo maju potom problemi sa zamestnat ak sa dostanu do potiaze, ak sa zrania tak su v nemocnici a zas su bez prace, atak dalej. sami si domyslite. to uz ludia neryskuju, nemyslia mimo normu. lebo system vsetky ostatne prejavy nezakazuje. to sa mozete v ramci pravidiel niekym stat. cierny, biely, zlty, gay, katolik, muslim, .... nezalezi.
To čo ste popísal vôbec nie je kapitalizmus... ten práveže ekonomiku zrýchľuje a socializmus spomaľuje.. Štát nedokáže riadiť firmy/podniky dostatočne efektívne aby boli konkurencie schopné a samozrejme nezabudnime na sociálne balíčky a podobné veci "zadarmo" ktoré sú len platené z daní a úplne zbytočne prechádzaju štátu cez ruky keď si občan môže vybrať sám čo a kedy chce. Ako sa teraz napr. začalo s obedmi zadarmo....úplná hlúposť..všetci nadávajú ako vláda kradne tak im nechajme viac peňazí na pranie. Ešte by som chcel dodať že pitie na uliciach je stále dosť bežné ale to v krásnom centre mesta neuvidíte. V Košiciach na sídlisku zvykne byť pravidelná banda 3-8 ľudí vždy v inom počte a v lete ich je počuť vyvreskovať po sebe až do noci. Systém navyše nijako neobmedzuje vaše prejavy len tí "slabší" jedinci ktorí nie su dosť odvážni sa radšej zaradia do davu a tí čo sa na to vykašlú sú chudobní a tí čo sa vyberú inou cestou sú väčšinou úspešní do určitej miery. Kapitalizmus vyčleňuje tých lepších od slabších ako evolúcia a ten kto nájde niečo čo trh žiada, nejakú službu/produkt tak na tom vie pekne zarobiť -> ak chcete byť úspešní musíte robiť niečo nové alebo robiť to lepšie inak vám to nevýjde a preto sú všetky služby a produkty väčšinou lepšie zo "západných" krajín.
@@MisoElEven nebudem tu vysveltovat ako funguje svetovy trh a preco napr cina ma vsade svoje vyrobky ked to zjavne nechapes tak to nepochopis ani potom. len ti odporucim taku vec si nastudovat ako je brazilska banka s nazvom "banco palmas" alebo preco mali ak este nemaju svajciary dve meny en.wikipedia.org/wiki/WIR_Bank s ktorych jedna je urcena vyhradne pre domaci trh a domace obchdovanie. potom mozno pochopys... to co sa deje v kosiciach je mi laughter jedno. lebo je to len slovenska mentalita v kocke...
@@petervlcko4858 Čína má svoje produkty všade lebo dokážu vyrábať dostatočne rýchlo na to aby mohli predávať s o mnoho nižšími výrobnými nákladmi a hlavne preto že doprava je dotovaná štátom. Aby som vám pripomenul tak Čína je tzv "communist in name only" teda komunistická len v názve....je to bližšie fašizmu teda štátny kapitalizmus. Taktiež nemôžete použiť argument že sa niečo nedeje a ked vám niekto povie že sa to deje a pravidelne tak zrazu vás to netrápi pretože "to je ta slovenská mentalita"...
@@MisoElEven ty si vyber hlavu s tej borovicky :D zartujem. nie cina ma svoje vyrobky vsade preto lebo bola pripustena na svetovy trh a ostatne krajiny jej dovoli predavat a na ich uzemiach. keby to neurobili pre rozmanite dvovody tak by cinske vyrobky lacne alebo drahe ostali v cine a prave tym ze ostatne krajiny tj svetovy trh dovolil aby cina ku nemu pristupila zacal sa nerovny konkurencny boj ktory vhladil domacich vyrobcov. staci tak?
Ja som sa mal za socíku úžastne. Bol som obyčajný montér s platom 6000 tisíc Kčs. Za byt 3 izbový som platil 350 Kčs. Využíval som odborové rekreacie napr. Špindl s manželkou na dva týždne s plnou penziou za 500 Kčs. A to som papuľoval komunistom. Tak prišiel 17.11.89 a všetko mi zrušil. 😒
A všichni ti to papkáme... 😉 V dělnických profesích tehdy bylo osm platových tříd. Obyčejný dělňas, tedy i montér, se mohl dostat nejvýš na sedmou. Tu jsem tehdy v MHD měl a s velkým množstvím přesčasů a všemi víkendy jsem dosáhnul na 4.500. Takže co bylo za těmi 6000, pokud ti to náhodou nesplynulo s devadesátými lety ? Nějaká stranická prémie "kádrové rezervy" ? Nebo že jsi coby montér do platu zamotal náhrady, tedy tzv. "diety" za to, že jsi celý měsíc nebyl doma ? Stejné, jako když o velém platu mluví kamioňáci...
@@ronda502 napíšem ti to tak. Keď je niekto blbec, nemôže byť lastovička. Neviem čo si robil pred rokom 89, ale opýtam sa ťa či si poznal pridružené výroby. Alebo hutníctvo a baníctvo. Ktovie v akejdiere si bol zalezený a makal si furt ako šrób bez toho aby si pohol rozumom.
@@vlastimilsojka3267 Šestku za montérkou práci od do na dílně ? Nebo někde na montážích mimo bydliště, včetně diet, odlučného ? A to si fakt pamatuješ jako kluk, kterému bylo při plyšáku devět let ? Jednak tu výplatu, druhak, co chybělo nebo nechybělo ? Mě bylo v 89´ pětadvacet, měl jsem už rodinu. Že je něco špatně jsem si začal uvědomovat tak ve dvanácti, třinácti letech, kdy jsme začínali v partě řešit magneťáky, desky, sportovní nářadí, foťáky, Tuzex, dostávaly se nám do ruky katalogy Neckermanů atd atd. Před devátým rokem šlo tohle ještě úplně mimo nás.
Pamätám si, ako som celý tento dokument pozeral, našiel som ho na yt. Pokiaľ si pamätám, pýtali sa ľudína Orave, kde bolo aj málo pracovných možností... Je demagógia vypustiť takéto krátke video a neuviesť žiadne okolnosti... Líšilo sa to od regiónu k regiónu....
To je síce zaujímavé lenže to potom nesúhlasí s tou idilkou socializmu o rovnosti a spravodlivosti v sociálnom prostredí. A títo ľudia sú už od pohľadu zrobení od roboty a posledná pani to opísala tiež pekne.
@@malykokos3482 pod inym videom ma ludia presviedcali, ze to teraz su ludia zrobeni a skoro zomieraju, za socializmu bolo lepsie, lepsie potraviny, atd atd 🙂
@@malykokos3482 ja s tebou suhlasim, a som len uviedol priklady, co vsetko dokazu ludia produkovat. To klasicke, ako je teraz vraj vsetko horsie, dokonca aj take absurdne tvrdenia niektorych ze to dnes su ludia zrobeni, nedoziju sa ani dochodkov a pod.
Nebuď pokrytec,o akých okolnostiach tu trepeš?Za toho socializmu,keď bol raj na zemi je ako možné že niekto dostal dôchodok ktorý mu ani na stravu nestačil? Alebo podľa teba ty ľudia vyzerajú že nikdy nepracovali a nezaslúžia si slušne dožiť.?
Jasné že nie, to by sa muselo preprogramovať celé ľudstvo. Myslíš že sa to dá? chamtivosť nenávisť zloba závisť....Chybaa problém je na strane HOMO SAPIENS od počiatku sveta až po jeho koniec.
Jojo, tak určitě. "Doba se nezměnila", jen je teď náhradový poměr (průměrný důchod/průměrná mzda) nejvyšší v historii, 51%. Před námi je jen asi jedna desítka dalších zemí. Ekonomicky neudržitelné. Je naprosto normální, že důchodci berou 23-25k měsíčně, v čistém, protože nedaní. Byty často dostali, takže jsou ve vlastním, obědy dotuje město a mají je za 75 Kč. A většinu peněz ušetří a nebo rozdají vnoučatům. Tyhlety breky nenávidím. Lépe se nikdy neměli. Akorát když sedí hodně z nich doma na prdeli a jen koukají na TV, samozřejmě se to na psychice podepíše a pak nezbývá nic jiného, než si stěžovat na vše okolo.. bezdůvodně. Lidi jsou pěkně rozežraní a mají pamět akvarijních rybek.
@@evabalga6133 ja neplatim v USA za operace ani medication mam pojistku jiz 40 let a Medicare Coz kazdy automaticky dostane v 65 letech . a v nomocnici se citim jak v hotel Hilton z jidelnim listkem a vyber z 10 jidel . ziji v San Diego County uz Mel 4 operace v UCSD San Diego a Temecula Valley hospital a vse za 1 . vse proplacene pojistovnou . Sam na pokoji z TV a staraji se o tebe jak o Baby 😃 .
hm 85 kc to je dneska 8500 ne xD a taky se stim neda vyzit.. pokud nejsi vojak / general ve vysluzbe nebo policajt nacelnik apod.. nemas duchod 40-60k/mes.. driv mohl bejt nejvyssi plat tak 600kc ne ? xD vetsina ma duchod dnes tak od 3,5k do 15k .. jak kdo .. duchod neni vse musis si taky neco nasetrit
Moderátor zabudol opýtať sa koĺko máte odrobené, kolko daní odvádzal. Ešte šťastie že v praveku nebolo socializmu, lebo by sa to vytiahlo dnes🤣🤣🤣 O.i. Treba aj dnes doulíc a opýtať sa to isté.
Vojtech Piku vyššie som to písal - také malé dôchodky dostávali takí, ktorí pracovali na svojom, nie v štátnom sektore či JRD, a neplatili dane. Štát im aj tak čosi dal.
Moji kamarádi jsou vsichni penzisti a nikdo nedre bídu jako tyhle chudáci! Je zajímavé, ze nikdo tuto bídu v Ceskolovensku(1966) ,coz vyplívá z reportáze cs.televize ,NEHÀJIL A NEOMLOUVAL jako nekterí soudruzi zde! Patrí do skupiny , kterí budou zapírat az do smrti! Meli by jste se stydet!
tak jestli je tohle dokument z r.1966 , tak se vůbec nedivím, že ti lidi neměli v tý době důchody a víte proč?Protože většinu svého života žili a pracovali v kapitalismu a mnozí navíc hospodařili a tak pak neměli důchody.A tenhle dokument je opět překroucen,tak aby to vypadalo, jak lidi za komančů živořili.
@@jaffarski ty naivko, vždyť ti lidi na těch svých políčkách dřely jak psi,byly sedření a strhaní a ve 40 letech vypadaly na 60.A vím, že mnozí byly rádi, že se znárodňuje a to vím 100%, protože jsem s některými lidmi mluvil a sami mi to říkaly, že to byla dřina a otročina a tak byly rádi, že pak mohly chodit do JZD, kde si odkroutily svou šichtu a šli domů.Ty vůbec nemáš ponětí, jak se ti lidi za kapitalismu nadřely.A důkaz toho je, proč po revoluci, když se jim vrátily všechny ty pole a lesy, tak proč to ty lidi prodaly a nebo pole pronajaly?Proč i dnes nejsou teda statkáři a hospodáři?Protože to prostě nikdo dělat nechce, je to dřina a otročina.Takže nekecej, že kdyby jim tenkrát komanči nesebrali ty jejich políčka, tak se mohly mít líp.Ne, nemohly.
@Weigel v JZD pracovala (nuceně, jak jinak) většina mých příbuzných z matčiny strany a žádná sláva to nebyla. "jednotka" pro neznalé - finanční ocenění, byla třebas 10,- korun na den. Je fakt, že za jídlo nedávali skoro nic. Mlíko, vejce, maso vlastní, kupovali jen chleba, mouku a podobné věci. Žádné pokroutky, co si kupovali ve městech...
@Weigel Už za komoušů platilo, ža bydlení ve vlastním je kvůli údržbě dražší, než v podnájmu. A z čeho ti družstevníci měli brát peníze na prostou údržbu svých obydlí. Řekni nám to, demagogu!!! Nestyď se!!! A pokud narážíš na Slušovice, tak nám vysvětli, proč to takhle nedělali všude?! Fenomén, socialistický zázrak - tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl podnik, který dokazoval, že i za socialismu se dalo úspěšně podnikat. To je ale zkreslený pohled. Československý experiment s byznysem měl totiž temné pozadí. Nešlo totiž jen o inovativní nápady dobře motivovaných zaměstnanců a manažerské schopnosti předsedy družstva Františka Čuby, ale zejména o spolupráci se Státní bezpečností, státem posvěcené výhody a beztrestné porušování právních předpisů tehdejšího socialistického státu. Zjisti si hňupe, proč existovaly tzv. PZO - Podniky Zahraničního Obchodu a jak je možné, že Čuba přes ně obchodovat nemusel!!! Každý jiný, kdo by to zkusil, by si těžce naběhl. Tak co to tady plácáš za kokotiny? Ty fakt o socíku vůbec, ale vůbec nic nevíš. Ty jsi jen Sputnikem a komoušema zblblej idiot, nic víc! Družstvo také dováželo zahraniční zboží tuzexového typu, které prodávalo ve vlastních prodejnách Kvatro. Proč nemohl napřímo dovážet TECHNOMAT, ve kterém jsem kdysi pracoval? Proč jako Slušovice nemohly napřímo vyvážet naše výrobní podniky a Slušovice jako jediné mohly? Proč jenom ony dostaly výjimku ze zákona o Zahraničním obchodu?
@@vlachova6139 Jak tak koukám na tvoji "češtinu", je tvá inteligence tak nízká, že ani DEVĚT let základní školní docházky nedostačovalo k tomu, aby jsi pochopil a osvojil si ZÁKLADY rodného jazyka. Nepokoušej se tedy o nějaké hlubší myšlenky. Na to už fakt nemáš!
I v češtině jsou původně ta slova ,,děd a bába". Odtud zdrobněliny ,,dědek a babka". To dostalo časem zřejmě hanlivý význam, proto další zdrobněliny ,,dědeček a babička".
No a choď sa dnes pýtať dôchodcov aký dostavajú dôchodok, a či z toho vyžijú. Keby si za socializmu nezabezpečili strechy nad hlavou, tak by nemali kde ani hlavu skloniť! Vidieť, že sú tu náročky vyberaní ľudia z dedín, a ženy ktoré nikdy nepracovali, lebo mali veľa detí. No za tie peniaze si kúpili viac ako naši dôchodci, ktorí majú 200€ dôchodok!!!
Ne, rozumnel jsem velice dobre Vasemu videu. Je mi jasno ze za komunismu bida byla vsude: u nas (ja jsem z Rumunska), u Vas...vsude. Ale ja tomuto nerozumim, proc ted mnozi placou PO komunismu ? A to se deje nejonom u nas, ale i u Vas (na Slovensku) kde mame pribuzne, ci v Cechach kde mame pribuzne taktez! Jinak, moc mam rad Vase videa, gratuluji k nim! Zdravim z Bukuresti!
László. V 1966-tom som býval s rodičmi na dedine. Boli sme 5 členná rodina. Otec bol robotník a zarábal 1500 Kčs v čistom, mama bola v domácnosti a nikto z rodiny nás "nedotoval". Takže nám vychádzalo na jedného člena 300 Kčs mesačne, pritom sme ešte dostavovali dom. Nežili sme v blahobyte, ale ani sme netrpeli núdzou, nechodili sme otrhaní, ani špinaví a keď Američania napadli Vietnam a vyberalo sa na ne 5 Kčs, dala na to mama tých 5 "kačiek" mne aj bratovi (sestra ešte do školy nechodila). Išli sme na každý školský výlet, vrátane lyžiarskych...... Mám známu, ktorá je na dôchodku a dostáva za 45 odpracovaných rokov 340 eur. Takže je na tom rovnako ako niektorí z tých "komunistických" dôchodcov z videa, keď si uvedomíme, že dnešné euro je ako čs. koruna. Len pre zaujímavosť. mám ešte odložený na pamiatku lístok z MHD z Brna z 80-tych rokov, ktorý stál 50 halierov a platil neobmedzene na celé mesto. Žiadne pásma neboli. Dnes stojí lístok na MHD 65 centov. V prepočte na koruny by to bolo 19,50 Kčs. Koľko to navýšenie vychádza v % ?
Vtedy stál 1 kg cukru 7,50 Kčs, dnes nestojí 7,50 eura ale cca 1,20. 250 g masla stálo 10 Kčs, dnes nestojí 10 eur, ale cca 2,80 eura (ak nie je nikde "akcia"). Liter benzínu stál 8,50 Kčs, dnes nestojí 8,50 eura ale 1,10 eura. Len niekoľko málo komodít je dnes reálne drahších ako vtedy, všetko ostatné je omnoho lacnejšie. To len naše nároky stále rastú. V tom je rozdiel.
no jasne vybrali len take najhoršie prípady aby to vyzeralo ako tá najchudobnejšia spodina lenže vtedy bolo aj všetko lacnejšie ako teraz a dôchodky o tých 20 euro čo sa zvišili neni moc velka vyhra pomali rovnake ako vtedy čo sa týka dôchodku.... len ceny sa zdvihli vtedy si človek vedel nakupiť za 230 korún a teraz čo si može starý človek kúpiť za 230 eur? no tak takže podla mojho vtedy bolo určite lepšie
Pred komunizmom bolo hdp prepočítané na obyvateľa Československa na úrovni Rakúska a Fínska. Ku koncu komunizmu to bolo tak 10 krát menej ako tieto krajiny.
@@Viktor007 tento "argument" od Slováka jednoznačne ukazuje hrubú neznalosť histórie tejto krajiny: Slovensko bolo v polovici 20.storočia agrárna diera, na úrovni dnešných menej rozvinutých štátov, ak vôbec; to porovnanie sa týka len českých krajín; Podkarpatská Rus na tom bola ešte horšie
@@rncmv O tom všetkom som vedel a všetko čo som povedal je pravda. Slovensko zaostávalo oproti Česku o pár desiatok percent, nič výrazné, neboli sme žiadna Uganda ako to tu vykresluješ.
Vybudované ! Byty, domy, školy, divadlá, úrady, obchody, pošty , nemocnice,cesty ,mosty. Železnice, priehrady, továrne,institucie, kiná,kanalizacie. Vodovody plynovody elektrické rozvody, regulácia povodí riek a potokov , letiská, hotely etc do roku 1948 - 10% , od roku 1948 do roku 1989 - 80% , od roku 1989 do teraz -10%. Záver si urobte sami.
jaffarski Nepletu. Socialismus znamená “pro lid”. Jak víme, pro lid se moc neudělalo. Ale znělo to dobře. Beztřiidní společnost to rozhodně nebyla. Dnes existují socialistické státy, nebo aspoň ty, které mají zdravou rovnováhu kapitalismu a socialistických výhod pro pracující lidi. Např. severní Evropské státy.Tak to má být.
jaffarski Ono je to opravdu dost mlhavé to rozlišit. Ideální je sociální demokracie. Marx byl původně pro soukromé vlastnictví, ale pak se začalo znárodňovat, napřed velké podniky, potom i ty malé, které měly třeba jednoho zaměstnance, až nakonec nemėl nikdo nic.
Ex Patriot já vím, vyrostla jsem v tom a žila. Nebyl to ale demokratický socialismus, kdy lidé spolurozhodovali o věcech. Měla to být beztřídní společnost, ale třídy byly - komunisté (tak se pŕece jmenovala politická strana!), kteří měli výhody a potom ti ostatní. Takže se to zvrtlo a nakonec zaniklo.
Ty blbečku, alespoň se vzdělej, komouši zasranej! Československá republika převzala rakousko-uherský sociální systém, tedy systém nemocenského a úrazového pojištění a některá další sociální opatření. Už brzy po jejím vzniku přijímají zákonodárci normu dále omezující pracovní dobu. Díky ní měl Jaroslav zaručeno, že v práci nestráví víc než 48 hodin týdně, nově si mohl užívat i minimálně 32 hodin trvající nedělní klid. V roce 1918 byla zavedena také podpora v nezaměstnanosti ve výši 4 Kč denně (plus korunové příplatky na další rodinné příslušníky, na kterou měli nárok všichni nemocensky pojištění. V roce 1921 se pak podpora zvedla na osm, respektive deset korun denně, podle velikosti obce. Kromě finanční podpory v případě nemoci, úrazu či nezaměstnanosti se stát snažil starat i o to, aby příjmy ze zaměstnání postačovaly k pokrytí běžných potřeb. Zasahoval však pouze v nejnutnějších případech, kdy mzda byla hluboko pod hranicí určeného životního minima. Pan Jaroslav, tavič ve Vítkovických železárnách, by zavedení „minimální mzdy“ pravděpodobně vůbec nezaznamenal, protože vykonával kvalifikovanou práci, která byla dobře hodnocena, a měl navíc štěstí, že místo získal ve Vítkovických železárnách, kde byly mzdy nadprůměrné, jeho žena Emílie, pracující jako švadlena, se však zaradovala, že toto opatření snad zajistí aspoň mírné zvýšení její mzdy. Starobní, invalidní důchod a nemocenská Nárok na starobní důchod vznikal dovršením 65 let a podmínkou bylo uhrazení pojistného nejméně za 150 týdnů. Výše důchodu byla dána základní částkou, státním příspěvkem, a tzv. zvyšovací částkou, která činila pětinu zaplacených příspěvků. Invalidní důchod mohli pobírat pouze pojištěnci, kteří dlouhodobě přišli o výdělečnou schopnost. Nemocenská byla vyplácena při nemoci delší tří dnů a příspěvky ve výši dvou třetin hrubého výdělku bylo možné čerpat nejdéle po dobu jednoho roku. Těhotné ženy měly nárok na finanční podporu po dobu šest týdnů před porodem i po něm. Z nemocenského pojištění byla hrazena také bezplatná lékařská péče v nemoci i při porodu. Další novinky přineslo schválení zákona o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří. Jedličkovi měli jistotu, že nezůstanou zcela bez prostředků, pokud kvůli věku nebo špatnému zdravotnímu stav nebudou schopni pracovat. Zaveden byl také vdovský a sirotčí důchod, takže pan Jaroslav už nemusel usínat s obavami, že kdyby se mu něco přihodilo, jeho žena a tři děti by byly závislé pouze na její nízké mzdě. Zdroj: www.penize.cz/duchody-a-davky/234979-socialni-stat-socialni-zakonodarstvi-na-pocatku-20-stoleti-a-po-vzniku-prvni-republiky
@Weigel "...po dobu výluky výroby platí zaměstnavatel a ne jen odbory..." A jakej to byl v tom zespolečenštěném systému rozdíl? Bože, ty jsi blbej... Výluky za komoušů byly každou chvíli, jen se o tom nesmělo psát a proto se to blbě dohledává.
To je vytrženo z kontextu. Nemůžete srovnávat rok 1966 a třeba rok 1986. Důchodci to kvůli jistému chodu dějin v roce 1966 měli složitější než pozdější důchodci. A nedovedu si představit, že by dnes reportér někoho oslovoval babko, nebo dědku. A že důchodci by jen tak prozrazovali cizímu člověku kolik mají důchod :-)
"A nedovedu si představit, že by dnes reportér někoho oslovoval babko, nebo dědku" je celkom irelevantné, čo si vieš, alebo nevieš predstaviť; spôsoby sa menia, aj spôsoby spoločenského styku; kedysi deti rodičom vykali, aspoň v niektorých spoločenských vrstvách; existovalo aj onikanie
tááák, treba pustiť spomienkovým optimistom... ľuďom čo jazdiac v novom aute nadávajú, že sú chudobní...
Presne takych poznam. Pripadne sa zastavi na benzinke s tym novym autom, natankuje plnu, kupi si cigarety, red bull, potuka daco do svojho noveho smartphonu a pofrfle ako sa mame zle, treba vystupit z EU aby sme sa mali lepsie.
@@romino29 presne, tiež poznám takých... ale sranda ak sa opýtam takého 50 ročného chlapa, ktorý sa takto správa že kde sú jeho deti... spustí syn je v Švédsku, dcéra v Holansku a neter študuje v Česku 😂
Čiže mam porovnávať dobu tesne po druhej svetovej vojne a podla toho hodnotiť celý socializmus áno? Wau.. Podľa tejto logiky bolo za Mečiara na Slovensku katastrofálne, čiže kapitalizmus je pre nás tragédiou?
@@MrIcepitRozumiem vášmu argumentu, avšak toto video nie je z doby tesne po 2. vojne, ale z roku 1966, teda 21 rokov po druhej svetovej vojne. Takze pri vasom prirovnani by sme tvrdili, ze doba tesne po zaciatku kapitalizmu bola v roku 2011. Aj keď rozumiem, čo chcete povedať, nemôžem s Vašim argumentom súhlasiť. Prajem všetko dobré.
@@batatbatat mate pravdu situácia je totálne neporovnateľná. V tých rokoch na Slovensku nebolo takmer nič, takmer žiadna infraštruktúra atď, boli sme v podstate agrarna krajina ktorá prešla veľmi trpkou spoločenskou a ekonomickou transformáciou. Z čoho sa tým ľuďom mal platiť dôchodok? Aké boli dôchodky v zbytku Európy? Ak to bolo u nás tak šialené zlé, tak nerozumiem akým zázrakom sa podarilo vybudovať obrovské vysoké školy, nemocnice, cesty, železnice l, továrne, elektrárne, rekreačné strediská, sídliska atď atď.... Nedá sa porovnávať neporovnateľna doba, to že komunisti spravili množstvo zverstiev je už iná kapitola... Hlavne že sa nám podarilo od 1989 vybudovať jednu nemocnicu, par ústavou a skoro aj diaľnicu......
To bol myslím film, vydaný na videokazetách, pod nazvom: Obrazy starého sveta. Za socializmu skončil v trezore, lebo vtedy sa predsa mal každý dobre...
Obrazy starého sveta vznikli o 6 rokov neskôr.
@@jaffarski mali sme.ten dokument na kazete. Vyšlo to až po prevrate. Bol to smutný obraz chudobných ľudí, žijúcich v rozpadávajúcich sa domoch, v dobe, keď sa všetci mali mať dobre...
Za socializmu bolo lepšie, ale jedine tým, ktorí v robote chlastali a poflakovali sa... Pretože mali vždy istotu roboty...
netrep hlúposti, tie liberálne kapitalistické výgrci
Pravda ! You clearly identified the problem!Ahoj z Francie !
Aj teraz chlastaju v robote aj za volantom ale robotu nemajú istú to teda nie
@@adela9502 To je ich vec, ak chlastajú.
@@jurajtrent5477 netrepe ty špinavý bolševický smrad!
0:27 - Tá pani mala dôchodok 85 Kčs. V inej relácii z tej doby bolo spomenuté, že koncesionársky poplatok (za rozhlas a televíziu) bol 20 Kčs mesačne. Šialené ceny. Pravdaže, pani mať rádio a televízor ani nemohla, kde by na také veci aj vzala. Komunisti ale všade vypisujú, že za nich bolo vraj všetko lacné a ľudia sa mali úžasne dobre :)
Podľa teba v r.1966 , bol komunizmus? Ale keď sme pri téme. Soc.istoty, ako príklad uvediem: Trvalý prac. Pomer, pridelovanie št. Bytov, bezplatné zdravotníctvo, školstvo. Priemysel , hutníctvo, továrne štátne. Ľudia usmiaty pokorný, slušný, dôstojní. Heslo znelo: Základom štátu je rodina. Česť práci. Prirovnaj to dnes.
hrac3000
Taký malý dôchodok mali takí ľudia, ktorí nikdy nepracovali a neplatili dane, napríklad aj samostatne hospodáriaci roľníci. Štát im aj tak niečo málo dával. Pamätám sa že v tých rokoch dedko pracoval, babička bola doma, vychovala deti, vnúčatá, nepracovala ani v podniku ani na JRD, a dostávala dôchodok okolo 150 kčs mesačne, to bolo v roku 1973. A áno bolo lacno - za 1 kčs som autobusom jazdil celý deň, telefonát aj hodinu 25 halierov, mlieko 1,20 kčs 3 izbový byt aj s energiami cca 300.- kčs...
@@asksam7663 neprotirecis si ? Vymenuvas ceny, ktore akoze maju sokovat, ze ake lacne. Ale v kontexte vtedajsich platov ci dochodkov ake drahe, nie ? Pises platba za byt 300kcs, cize uz hned to ani jeden dochodca z videa by nemohol zaplatit, a to nezacal este jest.
A ked to jedlo, tak z dochodku 200kcs dat 1.2 za mlieko bolo fest drahe, nie ? Dnesny dochodca ak dostane 300e, a za mlieko da 0.9, tak je na tom lepsie, nie ? A celkovo, preco by boli take plne obchody, a stale vznikaju nove obchodne centra, a stale viac ludi nakupuje aj online, stale viac aut v uliciach, a novsie nie 20 rocne auta co ludia drzia pol zivota ...ak by malo platit ze teraz je vsetko drahsie, resp. ludia teraz si mozu menej dovolit ? Mne to logiku nedava
@@romino29 ..teraz útver...
@@jozefooo251 nie, nemam ziadny uver. Sice mensi byt a 11 rocne auto. S uvermi by som mal nove auto a velky byt. Niekto spravi taku volbu, ja konkretne nie
Můj děda poctivě pracoval a stejně měl v roce asi 1965 důcod kolem 110 Kč. Hrozná doba.
Pred socialismem ani duchody neexistovaly. 🤣🤣🤣
@@lukebruce5234 To nevím, ale děda měl práci i za Velké hospodářské krize v roce 1930 a to mu bylo 27. Jak to bylo s důchody ani nevím, musel bych hledat na internetu páč tu dobu nepamatuji, ale z vyprávění svého vlastního dědy vím, že sehnat práci a udržet si ji bylo nejhorší za bolševika. I když děda byl živel proti státu, a byl i ve vězení. Důchodce byl od 1964 to mu bylo 61 a měl kolem 110.
@@lukebruce5234 a také se jimi nikdo nechlubil :)
@@lukebruce5234taky se nedělali vykonstruované procesy viz. Milada Horáková
@@lukebruce5234
Ehm
Nemecko pred vojnou
Velka britania pomaly uz
Skandinavia
Iba takych par
a kdepak jsou teď ti naříkači jaký to byly zlatý časy?
Zlatý časy, zlatí komunisti, dnes je to hnus ty blbe.
Proti dnešku jo.
To su nasi slovenski predkovia, skromni a pracoviti, co tazke jarmo prezili a vydrzali zit aj z toho mala co dostali... nemali sme to lahke a dnes je oproti tomu blahobyt az ludom z toho hrabe!
Tak to bolo vsude v Evrope. Az po WW2 se zacal Zapad zmahat.
A mas pravdu, hrabe nam...zase by to chtelo na vystrizliveni nejakou valku...ale az po moji smrti ;)
Je i když to není ideální jak 2019 ale je
@@giorgiocorleone2747 Tohle je po WII
@@budhaoneworld Nepovidej ...ja vzdy myslel, ze rok 1966 byl pred WWII.
@@budhaoneworld Nic nie je "idealni", ale Slovensko to nemalo nikdy lahke zvlast mimo velkych miest ako Blava a dlasie... je to krajina dedin a ludia si tam museli vselico vytrpiet. Dnes a ani v 2019 nebolo zle, ludia sa dnes maju dobre. Dnes sa chlieb hadze do kosa a vala po zemi... dnes sa vymysla a riesi ako to vyzera a nie ci to sluzi tomu co ma. Ludom z toho vselijakeho vyberu zahrabalo... nevravim, ale ze chudoba stale nie je, ale je to uz iny "lahsi" druh ako vtedy.
To si moc dobře pamatuji. Dělal jsem tehdy s pánem ve věku asi 75 let, který evidentně nestačil - spíše poposedával, než pracoval. Když jsem se ho ptal, proč si neužívá důchodu, tak mi řekl, že má důchod 600 korun a manželka 150 Kčs. Takoví lidé pracovali pokud to šlo, nebo vybírali popelnice.
Dnes mnozí s láskou vzpomínají na socialismus a přitom vzpomínají jen a jen na mládí, na to když jsme byli mladí. Jinak to stálo za hovno, na což mnozí lidé zapomněli.
Největší pakárna, buzerace a ztracený čas byla doba na vojně. Nenáviděli jsme ji, ale po dlouhých letech si na ni vzpomínáme v dobrém. Podobné je to i s tím socialismem.
Vladislav Novák a dnes?
Dnes je to samozřejmě o hodně lepší. Pokud má někdo minimální důchod, dosáhne na sociální dávky na bydlení, dokonce i na energie a pod.
Moje známá tak žije. Není to na vyskakování, ale člověk nemusí pracovat, když už nemůže.
Vladislav Novák Jo pane Novák, ale příspěvky na bydlení se dostávali i za socialismu. Ale pamatujete, žeby lidi mrzli na ulicích? Letos v Bratislavě 8 lidí a to ještě zdaleka nebyla žádná veliká zima.
1. Nikdo nemusí mrznout na ulici. Kdo má zájem, může bydlet na ubytovně, nebo u nějakých dobročinných organizací, jenže musí být střízlivý! Což je hlavní překážka spaní v teple a důvod, proč jsou na ulici. Všechno prochlastali a neplatili nájem. Nebo prostě odmítají chodit do práce na 7. hodinu jako většina lidí a raději budou na ulici. Můžete protestovat, ale je to tak.
2. Příspěvky na bydlení za socialismu? Každý musel pracovat, takže na nízký nájem měl. Kdo nepracoval, skončil ve vězení na §203, příživnictví, takže zde je důvod, proč nebyli bezdomovci na ulici vidět. Okamžitě by šli do vazby a pak do krimu.
Také neexistovalo, že by někdo za dluh tří nájmů byl vystěhován. Dnes ano a když nájemník raději všechno prochlastá a nájem neplatí, tak je z něj holt bezdomovec. Je to ale JEHO volba a ne špatný systém.
Vladislav Novák ale ano, pane Novák, ovšem lidé chlastali i předtím no na ulicích nemrzli. Opravdu si myslíte, že umrznout byla něčí volba? Podle mne je ostuda, že k tomu dochází.
Když rekla 85 Kčs a dal ty Babušky tak kolem stovky, roztrepali se mi kolena. Díval jsem se na ceny v roce 1966 a tato částka vám nedovolovala měsíc přežít, muselo to být opravdu těžké. Dnešní důchodce se má podstatně lépe.
Jiří Horák
Taký malý dôchodok mali takí ľudia, ktorí nikdy nepracovali a neplatili dane, napríklad aj samostatne hospodáriaci roľníci. Štát im aj tak niečo málo dával. Pamätám sa že v tých rokoch dedko pracoval, babička bola doma, vychovala deti, vnúčatá, nepracovala ani v podniku ani na JRD, a dostávala dôchodok okolo 150 kčs mesačne, to bolo v roku 1973. A áno bolo lacno - za 1 kčs som autobusom jazdil celý deň, telefonát aj hodinu 25 halierov, mlieko 1,20 kčs 3 izbový byt aj s energiami cca 300.- kčs...
@asksam nadherne spomienky, az na to, ze telefon v 70tkach bol vymoženosť len bohatych. Este aj v 80tkach. Chudoba (každí) telefonovala z podnikov za poplatok, neskôr z pošty. Takze krasne spomienky mas, ale predsa len, bol si dieťa - co z toho je bludny sentiment a co skreslene idealizovanie
@asksam - 60 roky vo videu. Najrozsirenejsie "chruscovky" pre chudobu nikto nedostal zadarmo. Zadarmo dostavali lepsie byvanie VIP ludia - STBaci, vojaci, uradne podrztasky, atp. Ak si mal nizky najom a vysoky plat, tak to nehra s chudobnymi 60tymi rokmi. Pravdepodobne preskakujes na ine desatrocie a to tiez nebolo zadarmo pre najrozsirenejsiu strednu vrstvu (chudobu) ... Konecne by si ludia mali precitat clanok: "Ako to bolo s tými socialistickými bytmi „zadarmo“ a prejdu ich iluzie.
@@asksam7663 akorát že vůbec
1) Ten kdo nepracoval byl trestán za příživnictví
2) Tvá babička má důchod 150 dneska kolem 18 000 kč ?
@@budhaoneworld
Trestaní boli iba chlapi, keď nepracovali.
Žena mohla byť za socializmu celý život domáca, keď mala manžela, ktorý živil rodinu.
Potom jej vypočítali dôchodok, podľa toho, koľko vychovala detí.
Lutujem ich smutné....
Československo a hlavne Česko bolo pred 2.sv.vojnou takmer na úrovni Nemecka. To je aj jednoduchá odpoveď nato, kde by sme teraz boli ak by socializmus od roku 1948 nebol a Slováci by sa s rozumom viezli na Cechoch...
To, žeby boli aj negatíva v podobe možnej nezamestnanosti už vyplýva z jednoduchej skutočnosti, že na poriadny rozvoj spoločnosti ako takej je nevyhnutné aby každý jednotlivec za seba urobil to, čo za neho nikto neurobí - pracoval na svojom vývoji. Preto sú nevyhnutní draví rojkovia, ktorí so svojimi splnenými snami budú môcť inšpirovať a hlavne potiahnuť ďalšie vrstvy bežných ľudí. No ak spoločnosť sa bude tváriť, že sociálne podporuje tie väčšie vrstvy bežných ľudí a robí za nich to, čo za nich nikto neurobí a bude hádzať polená tým dravým pod nohy, ktorí ich v skutočnosti ťahajú, tak to je potom výsledok prečo ostali postkomunistické krajiny tak ďaleko za západom a prečo sú "sociálne vlády" ako Smer na Slovensku utópia.
před válkou jsme byli před němcama, i díky sudeťákům. I jejich zásluhou jsme byli největší vývozci zbraní na světě (např.)
. Ak to boli roľníci a v roku 1966 už boli v dôchodkovom veku je odpoveď jednoduchá. Za Uhorska a prvej republiky dôchodky mali iba štátny uradnici,aj to nie všetci. Kolektivizacia roľníkov sa úplne skončila až v roku 1968. Čim chudobnejši kraj,tym neskôr sa to stalo. Ako súkromný rolníci platili koncesiu,poplatok za podnikanie ,najčastejšie vo forme tzv. kontigentu. No neplatili žiadne poistné a teda nemali nárok na žiadny dôchodok. Aj teraz keď nič neplatiš nič nedostaneš.Starý ľudia žili voľakedy na ťarchu svojích detí. Po zmene systémustemu sa deti z gazdovstiev rozprchli za prácou do sveta a starý rodičia ostali sami. Tie smiešne dôchodky čo brali ľudia v tom filme boli len formou socialnej pomoci. Ta vyška sa určovala podľa toho kolko pozemkov vložili do družstva. Z družstva dostavali nájom za pozemky vo forme naturalii ktoré mohli predať. Holt mali smolu na čas narodenia. Môj dedo vstúpil do družstva ako 53 ročný a pracoval na družstve do 61 rokov a dostal dôchodok 330 korún. 8 rokov platil poistenie.Na tú dobu to nebolo celkom málo.
@@guntherneuwirth349 . ČSR,si vážila svoju slobodu a ľudia boli ochotný za ňu aj bojovať. Vlada až tak nedôverovala západným spojencom a historia ukázala že oprávnene preto preferovala zbrojenie . Sudetski nemci určiťe nemali na srdci blaho novej republiky.
@@peterp1573 To nemate tak docela pravdu. Povinne pojisteni pro zamestnance (nestatni) se zavedlo v RU uz nekdy v posledni ctvrtine 19. stoleti. RU tak nasledovalo Bismarckovo Nemecko. Statni zamestnanci dostavali penzi (jiny druh duchodu, ktery se platil z dani a ne z prispevku pojistencu - tak to ma Nemecko dodnes). Ale protoze bylo vetsina lidi lidi "nezamestnanci" = pracovali sami na sebe...a to prave nejvice na venkove, tak nebyli pojisteni. Ale uz i tenkrat, si mohl clovek platit svoji pojistku sam. Ale jenom mohl, nemusel. A hodne, ci vetsina to nedelala. Proto je treba dnes povinne pojisteni pro kazdeho platice dani. Ze zkusenosti stat vi, ze by se zase hodne lidi nepojistilo.
Muj deda (rocnik 1900) byl za 1. republiky nejdriv obchodnim cestujicim a pak se osamostatnil. Celou dobu si ale platil duch. pojisteni. Kdyz v r. 1969 odesel/vystehoval se do NSR, tak mel diky tem zapocitanym rokum vyssi duchod, nez nekteri rodily Nemci. Ale jenom v Nemecku. Socialisticke Ceskoslovensko mu i se zapocitanymi roky dalo tak malo (sumy neznam), ze to byl vlastne hlavni duvod jit na stara kolena do Nemecka.
@@peterp1573 Samozrejme ze ne. Sudetsti Nemci ve velke vetsinu nemohli tu novou republiku ani citit. Castecne opravnene. A vubec se nepodileli vyznamne na zbrojarskem prumyslu. Staci se podivat do mapy, kde ceskoslovenske zbrojovky lezely a komu patrily.
Ceny a nájmy mohly být tak nízké jen kvůli tomu, že byly okrádány fabriky, které tak nemohly systematicky obnovovat svůj strojový park a tím se stále snižovala jejich (a vlastně nás všech) konkurenceschopnost!
Tak to bolo, len na to už nikto nespomenie a kto nebol pred rokom 89 dakde vo výrobe tak netuší ako sa vtedy robilo ...tak isto sme boli montovňa pre ZSSR a iné krajiny RVHP. A robilo sa na sklad . Ak sa dačo vozilo von do chudobnejších krajín bol to barter viacmenej sa sem vozi tovar o aký nemal nik záujem. takže zas to ležalo v skladoch . Ale bolo dobre ....ako komu ako kde a ako kedy . Ten režim trval dve generácie . Po vojne bol dosť brutálny 50. roky najviac. A potom zas príučka od našich najlepších bratov čo došli na tankoch v 68mom. Ale menej bystrím ľuďom stačilo k životu levný búček a pivo za dvě koruny!
@@Vladynko1 Ano,je to stejné, teď stačí banán a dovolenka na půjčku.
@@fanda789 Tak to absolútne nie je teraz stejné.
@@Vladynko1 presne tak...
To je sice pravda, ale treba si uvedomit ze sme mali aj slusne velku po zuby ozbrojenu armadu, z ktorej isiel respekt, zadarmo zdravotnictvo, skolstvo, co je z dnesneho rozpoctu nemyslitelne utiahnut. Bola to vec prerozdelenia penazi. Vsetko ma svoje negativa aj pozitiva. Keby sme vtedy nemuseli zbrojit a mali armadu ako dnes, urcite by to bolo vidiet aj na zivotnej urovni. A ti dochodcovia teda ani dnes nejasaju :(
Proto je důležité, nespoléhat se na stát, ale vzít budoucnost do svých rukou.
Za socialismu? Jak byste to udělal? Vykradl banku?
@@Dipoziti Mluvím o dnešku. Minulost je jako příklad.
@@Dipoziti
Veľa ľudí aj za socíku okrem svojej práce malo svoje malé súkromné biznisy. Legálne!
@@asksam7663 ?????? Myslíte v Maďarsku? Alebo v rámci tzv. perestrojky nejakú reštauráciu? Alebo máte na mysli babky, ktoré predávali na trhu?
Jop bohužel v některých věcech se na stát spoléháme
Chudáci lidi,je mi jich líto.Hroznej život
Pavel Kampan skoro pol života som prežil za socíku a smelo píšem že bola pohoda , len to obmedzené cestovanie mi vadilo.
Guten Tag v roku 2024❤ ďakujeme šéfko
Mimochodem na základě inflace by 270 Kčs v roce 1966 mělo v roce 2024 hodnotu přibližně 4 050 Kč - 164 Eur.
Za socializmu bolo lepšie akorát pohlavárům.
Môj kolega mi na toto povedal že to nie je pravda a že tieto videá sú falošné 😂 no tam už nie je pomoci
Keď zarátame infláciu od roku 1966 do 2024 tak 85 Kčs je dnes cca 60 eur.
Ještě by mě zajímalo, kolik penzistů v té době si mohlo dovolit žít v podnájmu osamotě. Všichni moji známí a rodina bydleli pospolu - praprababička se svojí dcerou a její rodinou, následně prababička se svojí vnučkou. Z druhé strany prababička bydlela taky s mojí babičkou a mým tátou, který chodil ještě na střední školu. Vždy to bylo o tom, že prarodič v domácnosti pomáhal s vařením, úklidem nebo dětmi, zatímco rodiče pracovali. Poměrně normální a starý model typický pro člověka jako společenský druh. Moji prarodiče bydleli v podnájmu, ale to byli v té době samozřejmě pracující lidé. Jediní důchodci, o kterých vím, že v té době žili sami, byli lidi z vesnice bydlící ve svém vlastním domě nebo chalupě, takže jim důchod potom většinou stačil. Ačkoliv jídelníček a životospráva byla hrůza, co si budeme povídat... Ale ne, dnes si všichni představují luxusní životní styl - vysokou penzi, byt v Praze, levné potraviny - a jak tomu tak není, tak je zle, přestože to je něco, co si doteď nemohl nikdo dovolit. Moje sousedka je stará paní, má regulovaný nájem a navíc ještě dostává velké příspěvky od státu, které jí pokryjí snad vše. K dispozici je nespočet slev na kulturní i sportovní akce, jízdné v Praze zdarma, spousta zdravotních zákroků zdarma. Přesto je prostě pořád něco špatně a nikdy nic není dost. Začínám mít pocit, že lidi nikdy nebudou spokojení. Pořád budou jen remcat a litovat se, že se o ně stát nepostaral. Vzít věci do vlastních rukou, to tedy ne.
Nejlíp jsou na tom pracovití lidé, kteří mysleli na budoucnost, šetřili, nelenili a co nejdřív po převratu investovali a koupili například pozemky hned za Prahou, které se v té době prodávaly dost levně. To jsou přesně lokality, kde mají teď ty pozemky hodnotu spousty milionů a nikdo nemá šanci se k nim dostat. Ale bohužel, tohle je podle mě z velké části i o finanční negramotnosti a vštípené závislosti na státu. Další věc je, že málokdo ve věku 70+ si vyzjistí, o co, jak a kde si může zažádat, přitom je tolik možností.
Ono se hodně změnili nároky. Tehdy jsme drali tepláky,boty apod.brácha po bráchovi,dnes chtějí mít mladí vše značkové a moderní,za rok už je to pro ně staré,každý má drahý mobil,toho kreditu co se protočí,rodiny mají i dvě auta,lítá a jezdí se k moři a po celém světě,atd atd.,. Kdyby tak,,rozhazovali,,lidi za komančů,vyžili by týden. Máme se super oproti tenkrát,jen si toho mnozí neváží a budou furt remcat.
May04bwu
netreba zabúdať aj na to, že za socíku si platil maximálne 25% dane štátu, teraz máš aj 50%
@@asksam7663 ?????? Za komunistov boli dane len z platu, ktorý vám bol pridelený v rámci vašej vynútenej povinnosti byť zamestnaný. Aký iný príjem mal vtedy jedinec na zdanenie?
Myslím si že ekonomicky jsme na tom 100x líp
Nedávno mi volal kamarát, že predal staré auto a kúpil si Daciu potom sa mi sťažoval, že nemá peniaze. Mať peniaze na zmenu auta každých 5 rokov znamená, že ste chudobný človek.
Pokud mel opravdu stare auto a auto potrebuje, kolikrat je lepsi se stareho vraku zbavit, nebot do nej clovek jen sype penize, jeden problem strida druhy.
@@davidnavratil5349 nemal staré auto
@@davidnavratil5349nikdy sa neoplati kupit nove auto,pokial si ho clovek nekupi na firmu a nedava do odpisov.Mal som 6 rokov jednotkovu Octaviu,ktoru som kupil ako 9-rocnu za 4000e.Pocas tych 6 rokov som do nej investoval cca 2000e.Predal som ju za 2700.Cize za 3300e som sa vozil 6 rokov.Potom sa kupila nova Mazda3 v plnke,ale na firmu za 34tisic.Sice sme do nej nemuseli nic vrazat a ani nevrazame do oprav,ide stale jak nova,ale teraz po 4 rokoch by sme ju predali mozno za 20tisic.Cize minimalne 14tisic eur by bola strata.Nove auto je fajn,ale z ekonomickeho hladiska sa sukromnej osobe ovela menej oplati ako jazdene
Na slovensku kazdy hikal, ze nemal prachy! To je slovensky sport! Akosi povedal na nove auto a dovolenky do chorvatska sa najde vzdy.
@@jeffreylebowski2440 vv
Jaffarski, tvoj kanál je úžasný, ale rob prosím niečo s tými komunistickými obludami, čo sem chodia vyplakávať, nedá sa to čítať, tie bludy by mali byť trestné ako propagácia fašizmu.
ironicke, ze tym, ze zakazujes slobodny prejav, padas na uroven praktickeho komunizmu. Zjavne je vela ludi, co chce socializmus, a ty robis s nimi presne to, co komunisti s kapitalistami... pokusas sa ich umlcat basou, trestom, alebo najradsej podla niektorych, vyhladit. Niesi lepsi nez komunista.
Bludy? Volakedy stačila na víkendový nákup pre rodinu jedna stokorunáčka. Po kapitalistickom prevrate bolo treba päťstovku a dnes to odhadujem na paťdesiat euro. Tak nerob zo seba disidenta. Prečo hovoríš o vyplakávaní, keď to sám nemôžeš objektívne posúdiť a nadávaš druhým do komunistov. Povinná jazda pre teba: Každý deň si zopár krát kopnúť do socializmu. A to takmer 30 rokov po prevrate. Prečo nám tu neustále podsúvate socializmus a nejaký údajný odpor proti nemu? Ja keď som mal vo vrecku v ’89. Gotwalda a vymenil som ho v mäsne ,tak som nákup nevládal odniesť domov. Niekedy na dedine sa používal taký nástroj, volali ho trepadlo. To sa zobral otep konopí a trepal sa a trepal, až im ostalo konopné vlákno. Ty konope nemáš, možno iba ak primiešané v cigarete a trepeš a trepeš....★☭
@@jaffarski komunistov nevolia ani ti, co chcu socializmus. Pretoze, realne niesu zjednoteni, navyse, to treba pripravit viacero krajin, lebo jedna sa neudrzi. To dopadneme ako severna korea, 99% embargo. Robia to mudro, lepsie dat hlas kapitalistovi , ale volit najmensie zlo, lebo to aj nieco ovplyvni. Navyse, keby bolo 20 alebo 30% komunistov a 70% kapitalistov, tak to skripe tiez. Komunizmus ma zmysel len vtedy, ak by mali vacsinu, co je logicke. Socializmus funguje v praxi, len ked to chce drtiva vacsina. Cize jasne, ze nikto im nedava hlasy, ani samotni komunusticky nakloneni obcania. Vedia, ze je to vyplytvany hlas. Takisto druha strana mince je, ze im neveria, ze by to sucasne KSC utiahli. Teda chceli by nieco ako to bolo, len lepsie, ale boja sa, ze zase to ludia spackaju. Teda ani samotni komunisticky pozvolni ludia im nedavaju hlasy. A ja im tiez nedavam hlasy. Neverim im. Napriek tomu ze som za socialisticke zriadenie spolocnosti, sucasnej komunistickej strane hlas nedam, lebo viem, ze ti ludia, co su tam teraz, to spackaju este horsie, nez ti co boli pred nimi. Navyse, rozdelena politicka scena na komunizmus a kapitalizmus, by veci len zhorsila. Museli by tam byt lidi a dostat vacsinu, inak to nema zmysel, ani ich volit.
Cize vo veci je ina vec, nijak to cislo, ktore tam vidis, teda 0,74% napriklad, nesuvisi s tym, kolko ludi by chcelo fungujuci socializmus. To cislo, kolko ludi by ho chcelo, je samozrejme ovela vyssie.
jafFarský, ty si skutočne hviezdny ekonóm. Škoda reagovať. Ja by som už nechcel socializmus v podobe ako sme ho poznali. Čo kapitalizmus? Akú má ten tvár? Čo naň poviete? Veríte mu? Rozvíja sa k nádeji na peknú budúcnosť? Aké sú jeho ideály? K čumu nás vedie? Dnes je to lepšie pre zamestnávateľov, pretože môžu dávať polovičné mzdy, a tak bohatnú každý mesiac na úkor práce druhých. Pochopím, že desať rokov po prevrate sa republika menila a uskromnili sme sa. Ale tridsať rokov je už veľa poukazovať na socializmus a hromžiť na komunistov. Zvlášť, keď niektorí zamestnávatelia dávajú zamestnancom mzdy zrovnateľné s Rakúskom. Dokazujú, že sa to dá. Ale je ich bohužiaľ veľmi málo. Ostatní hrabú pod seba peniaze, ktoré patria zamestnancom.
.
Nenapísal som, že inflácia je blbosť. Nepodsúvaj mi tvoje uvažovanie.
V tomto roku zasiahol finančné trhy už druhý strmý prepad cien akcií. Po tom prvom sa burzy otriasli a investori opäť hnali ceny akcií na historické maximá. Aktuálny prepad je ďalším varovaním. Akcie sú nafúknuté nad možnosti ekonomiky USA a investorov vyrušuje obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou.
Za obchodnou vojnou stojí americký prezident Donald Trump, ktorý zo súčasného pádu cien akcií obvinil americkú centrálnu banku Fed. „Myslím si, že Fed urobil chybu a príliš uťahuje menovú politiku. Fed sa proste zbláznil,“ povedal Trump.
Celý kapitalistický systém je podvod a najväčšia zlodejina v histórii. Bankári neuvažujú v rozmeroch štátov. Počas krízy si odkúpia všetko vo výpredaji. Úročenie v bankách je zanedbateľné, napriek tomu, že vklady sú vyššie ako v minulosti. Finančný trh deformujú ponuky poisťovní, ktoré sa predháňajú už aj v ponuke sprostredkovania hypoték. Náznaky poklesu v oblasti finančného trhu sa začínajú prejavovať v poisťovníctve, kde jeden z vplyvov je zdanenie niektorých poistení, najmä v produktoch investičných životných poisteniach, kde klient má zvyčajne ešte aj po dvoch rokoch na účte sumu, ktorá je nula. Banka, si najskôr nechá od klienta zaplatiť úroky a až následne klient spláca dlh. Tak aj poisťovňa najskôr zahojí svoje potreby a až následne začne sporiť klientovi. Aj systém dôchodkových pilierov tak funguje.
Pre kostolníčkov to poviem cirkevne, aby to pochopili, akú obrovskú infláciu u nás spôsobili páternalistické vlády. Finančné domy majú vysoké zisky, a pretože majú Slovensko len v názve, ale majiteľ je zahraničiar, tak sa peniaze z bánk odlievajú preč z našej republiky. Také vykrádanie národného dôchodku zahraničnými spoločnosťami za socializmu neexistovalo. Hrubý domáci produkt zostal tu a mohol sa rozdeliť medzi všetkých. Tým pádom bola za socializmu inflácia takmer nulová a ceny ustálené aj štyridsať rokov. Na socialistických bankovkách bolo napísané, že sú kryté zlatom, prácou a aktívami Štátnej banky Československej. ★☭
Moje babička měla důchod v těch letech 450 Kčs a pak ji zvedli na 600 asi v r.72.
tak když si koupíš oběd za 1,20, tak to není tak zlý.
Málo
@@matikanaprd oběd ale není vše
Kolik lidé brali důchod za monarchie ?
Hned první pán. 65 let?!
Dneska by se řeklo 85let.
Zato dneska jsou na tom důchodci mnohem lépe, že... A teď vážně, pokud chce člověk důstojný důchod, tak nesmí žít na Slovensku, nebo v Česku, ale třeba ve Švýcarsku, Rakousku, atd. Nechci se nikoho zastávat, ale důchodci si vůbec nepolepšili. Vždyť sice důchod vzrostl, ale ceny ještě víc. Takže důchodci nejsou o nic bohatší, jak v této době a je třeba brát medián důchodů, ne průměr!
a i tak prezili ...
je zmes polepených informácii, žiadne TV sa neplatilo !!!! dnes tiež dostavaju málo, tak ako tieto baby tu, lebo malo robili, na družstve, naturaliach atd... to bola iná doba , a inak sa myslelo,,,,hlboký pred socializmus.....
1:00 nadherny hlas...
Haha
hehe
Podla mna nariekaci starych casov myslia na 80. roky a koniec 70. rokov. Vtedy uz nebola taka chudoba akonv 50. a 60. rokoch. A kazdy pusta take video aby podporilnto svoje predsa😊urcite su videa zo 60. rokov ktore velebia socializmus a ze ako bolo dobre aj vtedy😊
Ono je potřeba si uvědomit, že v tehdejší době byl důchodový systém v podstatě pořád ještě ,,v plenkách". Slušný důchod měli možná nějaké protěžované profese jako třeba horníci, případně lidé, kteří uměli na správných místech zatahat za nitky. Jinak co vím z vyprávění, tak vesměs všichni dostávali pár korun, a někteří pak měli fakt problém jak s tím vyžít.
Na druhou stranu podniky byly státní, a z jejich zisků se budovala republika. Nějak si nevzpomínám, že by bylo tolik zpoplatněných věcí a služeb jako dnes. Myšlenka socialismu nebyla vůbec špatná, ale to by se musela spousta věcí dělat jinak, především efektivněji hospodařit. Vždy je všechno v lidech. V prvních poválečných letech zvládlo ve společnosti budovatelské nadšení, kdy si lidé uvědomili, že to co si nevybudují jednoduše nebudou mít. Tohle věděli především lidé, kteří za první republiky, kterou si dnes spousta lidí idealizuje žili v bídě, ze které normálním způsobem nevedla cesta ven.
Po těchto budovatelských letech nastala léta vystřízlivění. Což bylo především v letech šedesátých. Spousta lidí zjistila, že blahobyt je zase jenom pro někoho, a ti ostatní se musí spokojit s průměrem. Nemuseli už bydlet ve vyřazených vagonech, ale taky mohli zapomenout na to, že by si z rozmařilosti koupili třeba spartaka. Vrcholem byla léta osmdesátá, kdy pro mladou generaci už nějaké budování socialismu bylo jen pouhou frází. Lidé chtěli žít konzumním způsobem života a zapomněli na pravdivý výrok Gustáva Husáka - jak budeme dnes pracovat, tak budeme zítra žít. Prostě nikdo už nechtěl roztáčet kola, ale všichni se chtěli jenom vézt. Jak to dopadlo víme všichni...
Tiež si síce myslím, že myšlienka socializmu nie je zlá, experimentovali s tým aj v severských krajinách a nedopadlo im to tak tragicky ako u nás. Lenže u nás to celé bolo predovšetkým o diktatúre komunistov. Vyššie postavení komunisti vytvorili novú šľachtu, oni boli baróni, čo jazdili na poľovačky, vozili sa na Tatrách 603, mali osobných šoférov a zo zvyšného ľudu si spravili chudobných nevoľníkov, od ktorých pod hrozbou trestu sa vyžadovalo aby len pekne dreli (nepracovať bolo trestné). No to sa nediv, že každý stratil akúkoľvek motiváciu tu niečo budovať. K tomu tá všetka nesloboda, útlak... A do toho ešte všade trápne heslá ako sme si všetci rovní, šťastní a pracujeme za mier a šťastie.
@@hrac-jc4yu
a dnes sa verchuška vozí v opancierovaných mercedesoch a maybachoch za milión eur
@@hrac-jc4yu Musite pochopit ze ludia nikdy nebudu robit nieco navise ked nemaju dovod, komunizmus vpodctate funguje v kazdej rodine ale to len prave preto ze v rodine mate dovod nieco robit aj ked za to nieste priamo odmeneni, taktiez ked moze fungovat komunizmus tak ani nemusi byt "vytvoreny" staci ze vy ocistite chodnik zadarmo a iny clovek vam opravi auto zadarmo ked to budu robit vsetci tak moze byt komunizmus ale to sa nikdy nestane pretoze nemozte donuti ludi k tomu aby boli mily a robily veci bez priamej odmeny
a ak to chcete tak musi byt diktatura aby ste ich k tomu mohli nutit
Isteže roztáčať kolá nechcel nikto, lebo vedel, že ten, čo neroztáča má presne rovnaký plat ako roztáčajúci. Nehovoriac o tom, že ten, čo mlel pántom sprostosti o úspechoch socializmu, bol na tom zvyčajne najlepšie, aj keď o roztáčaní nevedel vôbec nič.
Toto bolo pravé Slovensko.....a veru aj dnes by sa našli obdobné "javy".......to boli všetko ľudia narodení za monarchie ešte.....žiaľ - u nás nikdy starým nedobre byť.....ani vtedy ani dnes...
ohromné kecy
Bylo to tak. Prababička dostala penzi 190 Kčs někdy v padesátých letech a hříčkou osudu se dožila velmi vysokého věku, takže si tu žebráckou almužnu "užívala" přes 30 let. Ke konci, pravda, už to dělalo o něco víc, ale kdyby neměla rodinu, tak by musela vybírat popelnice jako spousta penzistů v té době, o které jejich blízcí neměli zájem.
A vy, babka? Ziadne pani, ale BABKA. To je ale oslovenie. 😀
Myslim ze ve slovenstine se slovo Babka v ony dobe pouzivalo v trochu jinym smyslu nez v cestine..
Ano, něco jako babička.
@@ellery2 nielen v tej dobe, aj dneska je to bežné. Niečo ako oslovenie u vás babi, či babičko.
@@MegaBzdocha I v češtině jsou původně ta slova ,,děd a bába". Odtud zdrobněliny ,,dědek a babka". To dostalo časem zřejmě hanlivý význam, proto další zdrobněliny ,,dědeček a babička".
No dneska bych mohl udelat uplne stejnou reportaz abych pravdu rekl...
Babka a dedko nevadí vám že máte za oknom diskotéku? Vadí. (Zvazarm začína revansizmus na šr.)
0:45 tenkrát měli aspon mladí lidi hodně dětí. dneska mladí nemaj ani vlastní bydlení, natož vlastní děti. :D
tenkrát neměli hodně dětí; až v 70.rokoch
Aj pradedo dostával nejakú podobnú žobračenku a chodil ešte ako 80 ročný predávať jablká. Dnešný dôchodca sedí doma a pičuje ako si zaslúži.
Pravdivý dokument. Zajímavé přitom je, že v té době tady nebyli žebráci a bezdomovci...jako že v dnešní svobodě a dostatku nám tihle tolik přibývají. "Je něco shnilého ve státě Dánském".
Nelži lháři prolhanej bolševickej!
Jirkaschwarz
Presne tak.👍👍👍
Jasně, že nebyli, soudruzi je hned uklidili do lochu. Byla pracovní povinnost a kdo nepracoval, tak byl příživník. I za minulého režimu bylo dost lidí, kterým se nechtělo makat.
Hmm, zeby to bolo tým, že ľudia čo nechceli pracovať, pracovali iba na papieri?? Teda tí žobráci a bezdomovci boli takto skrytý? Preco asi tak sa cely ten komunistický systém všade rozpadol?? Nebude to tým, že efektivita práce bola mizivá až skoro nulová a doteraz je vo východnej Európe nižšia ako na západe???
Každý nadáva na mynuly režim ako ty Komunysti boly zlý, ale už nepovedia to B že bolo bezpečne na uliciach, bol poriadok, bola práca, ľudia malý bývanie a istoty, čo mame teraz nič...Človek aby sa bál aby zo dna na deň neskončil na ulici...
Tak tak... Dostali vysoké hypotéky a vedeli si zabezpečiť život a všetko ostatné. Teraz už mladý prichádzajú o strechu nad hlavou lebo to nevedia splácať... Hrozne niečo čo sa deje teraz... Táto doba a toto storočie je na piču
Odkiaľ máš hovadinu, že máme nič ? Vieš koľko tu je štátnych a pološtátnych podnikov ?
@@davidkovac7670 Starí ľudia budú vždy nadávať na akúkoľvek dobu, pretože majú zdravotné probémy, pretož tráva už nie je zelená, pretože oni nie sú na koni.
Ako Vidím všetkým ide o peniaze. Chudoba bola a bude. To najdôležitejšie však začína vymierať globálne a to: Morálka. A ta je daleko výhodnejšia ako ideologia neakého systému.
Aká morálka prosím ťa. Ty asi totálne nevieš nič o histórií že? 😂
myslim ze za sociku to bolo podobne tomu ako je dnes v tom zmysle ze zalezalo od regionu a rozdiely boli rodina od rodiny. skoda ze stat dnes neinvestuje peniaze do infrastruktury a do malych a strednych podnikatelov, aby vspruzil ekonomiku. ale povedzme si pravdu, nikdo si dnes nechce kupit slovenske znacky a nase vyrobky.
jedna vec sa tiez musi povedat. ze svetovy trh kazy ekonomiku. ked sa rozpravam s anglanmi oni hovoria rozne story takto:
- pred tym nez sme sli do eu nasa mama mala sady s jablkami ale uz nemame.
- aha! a to uz preco nemate?
- mmmm, lebo zacali dovazat lacne jablka z francuzka atd.
ked vojdete do uk obchodu tak tam najdete len velmi male mnozstvo originalnych britskych produktov. podovazane s celeho sveta. toto zraza cenu tak strasidelne dole, ze krajiny ako su v afrike alebo v azii nemozu nabrat dych a zahojit svoje ekonomiky. vsetko je regulovane silnymi statmy. peniaze robia peniaze. investuju do svojho pokroku a nie nasho. ako s toho von tak to je dobra otazka. briti to chcu riesit odchodom z eu. pre ich ekonomiku by to mal byt kopanec i ked na zaciatku trochu spomalenie.
tym sa potvrdzuju niektore to povedane veci o opone a tak dalej. len rozdiel je v tom ze socializmus bral ludom ich slobody na ukor pokroku. na zapade sa slobody nechavaju ale zreguluje sa takym stylom, ze radsej ides zo systemom inak hrozia pokuty a tak.
priklad pitie alkoholu na uliciach. po 2.5 roku zitia so slovakmi som nevidel ani tych najarogantejsich vybehnut z domu a popijat pivo na ulici alebo posadavat niekde ako sa zvykne u nas. a mesto je tak nadizajnovane aby sa ani nedalo. vola sa to kazitkova architekura kde sa neda lezat na lavicke lebo je naklonena, sadnut na rimsu lebo je plna nepohodlnych vymolov, vsade kamery... ak by ste skusil volaco hned ste konfrontovany bezpecnostnou sluzbou, ktora dohliada vsade... a ludia sami na vas pozeraju ako na nieco nie dobre. ani prihorit na ulici inemu cloveku, lebo to ste nejaky cudzi/cudak(stranger) a tak dalej. samotnou mentalitou uz vas system nuti sa zaradit. tu sa ludia nebyju na ulici, lebo maju potom problemi sa zamestnat ak sa dostanu do potiaze, ak sa zrania tak su v nemocnici a zas su bez prace, atak dalej. sami si domyslite. to uz ludia neryskuju, nemyslia mimo normu. lebo system vsetky ostatne prejavy nezakazuje. to sa mozete v ramci pravidiel niekym stat. cierny, biely, zlty, gay, katolik, muslim, .... nezalezi.
To čo ste popísal vôbec nie je kapitalizmus... ten práveže ekonomiku zrýchľuje a socializmus spomaľuje.. Štát nedokáže riadiť firmy/podniky dostatočne efektívne aby boli konkurencie schopné a samozrejme nezabudnime na sociálne balíčky a podobné veci "zadarmo" ktoré sú len platené z daní a úplne zbytočne prechádzaju štátu cez ruky keď si občan môže vybrať sám čo a kedy chce. Ako sa teraz napr. začalo s obedmi zadarmo....úplná hlúposť..všetci nadávajú ako vláda kradne tak im nechajme viac peňazí na pranie. Ešte by som chcel dodať že pitie na uliciach je stále dosť bežné ale to v krásnom centre mesta neuvidíte. V Košiciach na sídlisku zvykne byť pravidelná banda 3-8 ľudí vždy v inom počte a v lete ich je počuť vyvreskovať po sebe až do noci. Systém navyše nijako neobmedzuje vaše prejavy len tí "slabší" jedinci ktorí nie su dosť odvážni sa radšej zaradia do davu a tí čo sa na to vykašlú sú chudobní a tí čo sa vyberú inou cestou sú väčšinou úspešní do určitej miery. Kapitalizmus vyčleňuje tých lepších od slabších ako evolúcia a ten kto nájde niečo čo trh žiada, nejakú službu/produkt tak na tom vie pekne zarobiť -> ak chcete byť úspešní musíte robiť niečo nové alebo robiť to lepšie inak vám to nevýjde a preto sú všetky služby a produkty väčšinou lepšie zo "západných" krajín.
@@MisoElEven nebudem tu vysveltovat ako funguje svetovy trh a preco napr cina ma vsade svoje vyrobky ked to zjavne nechapes tak to nepochopis ani potom. len ti odporucim taku vec si nastudovat ako je brazilska banka s nazvom "banco palmas" alebo preco mali ak este nemaju svajciary dve meny en.wikipedia.org/wiki/WIR_Bank s ktorych jedna je urcena vyhradne pre domaci trh a domace obchdovanie. potom mozno pochopys...
to co sa deje v kosiciach je mi laughter jedno. lebo je to len slovenska mentalita v kocke...
@@petervlcko4858 Čína má svoje produkty všade lebo dokážu vyrábať dostatočne rýchlo na to aby mohli predávať s o mnoho nižšími výrobnými nákladmi a hlavne preto že doprava je dotovaná štátom. Aby som vám pripomenul tak Čína je tzv "communist in name only" teda komunistická len v názve....je to bližšie fašizmu teda štátny kapitalizmus. Taktiež nemôžete použiť argument že sa niečo nedeje a ked vám niekto povie že sa to deje a pravidelne tak zrazu vás to netrápi pretože "to je ta slovenská mentalita"...
@@MisoElEven ty si vyber hlavu s tej borovicky :D zartujem. nie cina ma svoje vyrobky vsade preto lebo bola pripustena na svetovy trh a ostatne krajiny jej dovoli predavat a na ich uzemiach. keby to neurobili pre rozmanite dvovody tak by cinske vyrobky lacne alebo drahe ostali v cine a prave tym ze ostatne krajiny tj svetovy trh dovolil aby cina ku nemu pristupila zacal sa nerovny konkurencny boj ktory vhladil domacich vyrobcov. staci tak?
@@MisoElEven ja som nikdy netrvdil ze sa nedeje. praveze pravy opak...
ALE BYLO LEVNÝ MÁSLO!!!§§§
Nebylo, ted je levné máslo. Máslo stálo 10 korun, ted stojí 40 :) Platy se zvýšily 10x.
🥺
Ak by nebol zlocinecky socializmus ludia by nemali zobracke dochodky 300 korun a teraz 300 Eur.
súhlasím
Však dochod dovtedy nebol.. boli radi ze dačo
Ono je to pořád stejné.Co lidí má důchod 9.000-11.000 korun.To je na chcípnutí po kapitalisticku.
@@jaffarski A co plyn,drevo,voda,elektrina,lekari,tabletky?
Ja som sa mal za socíku úžastne. Bol som obyčajný montér s platom 6000 tisíc Kčs. Za byt 3 izbový som platil 350 Kčs. Využíval som odborové rekreacie napr. Špindl s manželkou na dva týždne s plnou penziou za 500 Kčs. A to som papuľoval komunistom. Tak prišiel 17.11.89 a všetko mi zrušil. 😒
Tak aspoň niekto.
A všichni ti to papkáme... 😉 V dělnických profesích tehdy bylo osm platových tříd. Obyčejný dělňas, tedy i montér, se mohl dostat nejvýš na sedmou. Tu jsem tehdy v MHD měl a s velkým množstvím přesčasů a všemi víkendy jsem dosáhnul na 4.500. Takže co bylo za těmi 6000, pokud ti to náhodou nesplynulo s devadesátými lety ? Nějaká stranická prémie "kádrové rezervy" ? Nebo že jsi coby montér do platu zamotal náhrady, tedy tzv. "diety" za to, že jsi celý měsíc nebyl doma ? Stejné, jako když o velém platu mluví kamioňáci...
Môj otec ako montér vo VSŽ Košice tiež mal za socializmu cca 6000 korún.Tiez sa nesťažoval a čo ja pamätám ako ročník 80 tak nám nechýbalo vôbec nič.
@@ronda502 napíšem ti to tak. Keď je niekto blbec, nemôže byť lastovička. Neviem čo si robil pred rokom 89, ale opýtam sa ťa či si poznal pridružené výroby. Alebo hutníctvo a baníctvo. Ktovie v akejdiere si bol zalezený a makal si furt ako šrób bez toho aby si pohol rozumom.
@@vlastimilsojka3267 Šestku za montérkou práci od do na dílně ? Nebo někde na montážích mimo bydliště, včetně diet, odlučného ?
A to si fakt pamatuješ jako kluk, kterému bylo při plyšáku devět let ? Jednak tu výplatu, druhak, co chybělo nebo nechybělo ?
Mě bylo v 89´ pětadvacet, měl jsem už rodinu. Že je něco špatně jsem si začal uvědomovat tak ve dvanácti, třinácti letech, kdy jsme začínali v partě řešit magneťáky, desky, sportovní nářadí, foťáky, Tuzex, dostávaly se nám do ruky katalogy Neckermanů atd atd. Před devátým rokem šlo tohle ještě úplně mimo nás.
Pamätám si, ako som celý tento dokument pozeral, našiel som ho na yt. Pokiaľ si pamätám, pýtali sa ľudína Orave, kde bolo aj málo pracovných možností... Je demagógia vypustiť takéto krátke video a neuviesť žiadne okolnosti... Líšilo sa to od regiónu k regiónu....
To je síce zaujímavé lenže to potom nesúhlasí s tou idilkou socializmu o rovnosti a spravodlivosti v sociálnom prostredí. A títo ľudia sú už od pohľadu zrobení od roboty a posledná pani to opísala tiež pekne.
@@malykokos3482 pod inym videom ma ludia presviedcali, ze to teraz su ludia zrobeni a skoro zomieraju, za socializmu bolo lepsie, lepsie potraviny, atd atd 🙂
@@romino29 TEraz neviem či to myslel z ich pohľadu alebo zo svojho a či si to myslel ironicky.
@@malykokos3482 ja s tebou suhlasim, a som len uviedol priklady, co vsetko dokazu ludia produkovat. To klasicke, ako je teraz vraj vsetko horsie, dokonca aj take absurdne tvrdenia niektorych ze to dnes su ludia zrobeni, nedoziju sa ani dochodkov a pod.
Nebuď pokrytec,o akých okolnostiach tu trepeš?Za toho socializmu,keď bol raj na zemi je ako možné že niekto dostal dôchodok ktorý mu ani na stravu nestačil? Alebo podľa teba ty ľudia vyzerajú že nikdy nepracovali a nezaslúžia si slušne dožiť.?
doba se jak koukám moc nezměnila
Jasné že nie, to by sa muselo preprogramovať celé ľudstvo. Myslíš že sa to dá? chamtivosť nenávisť zloba závisť....Chybaa problém je na strane HOMO SAPIENS od počiatku sveta až po jeho koniec.
Změnila
Jojo, tak určitě. "Doba se nezměnila", jen je teď náhradový poměr (průměrný důchod/průměrná mzda) nejvyšší v historii, 51%. Před námi je jen asi jedna desítka dalších zemí. Ekonomicky neudržitelné. Je naprosto normální, že důchodci berou 23-25k měsíčně, v čistém, protože nedaní. Byty často dostali, takže jsou ve vlastním, obědy dotuje město a mají je za 75 Kč. A většinu peněz ušetří a nebo rozdají vnoučatům. Tyhlety breky nenávidím. Lépe se nikdy neměli. Akorát když sedí hodně z nich doma na prdeli a jen koukají na TV, samozřejmě se to na psychice podepíše a pak nezbývá nic jiného, než si stěžovat na vše okolo.. bezdůvodně. Lidi jsou pěkně rozežraní a mají pamět akvarijních rybek.
Socialistické vymoženosti máte pořád a navíc volný obchod. Tak to má být.
pohled venkova Nezapomeňte na zdravotní systém a školství, o kterém se nám v US může jenom zdát.
pohled venkova Já srovnávám jenom co znám, ale zajímá mne všecko.
pohled venkova Dnes máte naštěstí možnost pracovat kde chcete.
@@evabalga6133 ja neplatim v USA za operace ani medication mam pojistku jiz 40 let a Medicare Coz kazdy automaticky dostane v 65 letech . a v nomocnici se citim jak v hotel Hilton
z jidelnim listkem a vyber z 10 jidel . ziji v San Diego County uz Mel 4 operace v UCSD San Diego a Temecula Valley hospital a vse za 1 . vse proplacene pojistovnou .
Sam na pokoji z TV a staraji se o tebe jak o Baby 😃 .
@@jerrykhek870 Tak to se máte v té Kalifornii! Naše Medicare pro dva stojí $8.000 ročně. Plus léky extra.
hm 85 kc to je dneska 8500 ne xD a taky se stim neda vyzit.. pokud nejsi vojak / general ve vysluzbe nebo policajt nacelnik apod.. nemas duchod 40-60k/mes.. driv mohl bejt nejvyssi plat tak 600kc ne ? xD vetsina ma duchod dnes tak od 3,5k do 15k .. jak kdo .. duchod neni vse musis si taky neco nasetrit
85 kcs v 1966 je dnes 1060 czk...
Moderátor zabudol opýtať sa koĺko máte odrobené, kolko daní odvádzal. Ešte šťastie že v praveku nebolo socializmu, lebo by sa to vytiahlo dnes🤣🤣🤣 O.i. Treba aj dnes doulíc a opýtať sa to isté.
Vojtech Piku
vyššie som to písal - také malé dôchodky dostávali takí, ktorí pracovali na svojom, nie v štátnom sektore či JRD, a neplatili dane. Štát im aj tak čosi dal.
Když pracovali na svém, tak samozřejmě daně odváděli... laskavě nelži
Lidi budou pořád skuhrat
Vrať se do hrobu.
dochodky ako v tejto dobe
Moji kamarádi jsou vsichni penzisti a nikdo nedre bídu jako tyhle chudáci! Je zajímavé, ze nikdo tuto bídu v Ceskolovensku(1966) ,coz vyplívá z reportáze cs.televize ,NEHÀJIL A NEOMLOUVAL jako nekterí soudruzi zde! Patrí do skupiny , kterí budou zapírat az do smrti! Meli by jste se stydet!
tak jestli je tohle dokument z r.1966 , tak se vůbec nedivím, že ti lidi neměli v tý době důchody a víte proč?Protože většinu svého života žili a pracovali v kapitalismu a mnozí navíc hospodařili a tak pak neměli důchody.A tenhle dokument je opět překroucen,tak aby to vypadalo, jak lidi za komančů živořili.
@@jaffarski ty naivko, vždyť ti lidi na těch svých políčkách dřely jak psi,byly sedření a strhaní a ve 40 letech vypadaly na 60.A vím, že mnozí byly rádi, že se znárodňuje a to vím 100%, protože jsem s některými lidmi mluvil a sami mi to říkaly, že to byla dřina a otročina a tak byly rádi, že pak mohly chodit do JZD, kde si odkroutily svou šichtu a šli domů.Ty vůbec nemáš ponětí, jak se ti lidi za kapitalismu nadřely.A důkaz toho je, proč po revoluci, když se jim vrátily všechny ty pole a lesy, tak proč to ty lidi prodaly a nebo pole pronajaly?Proč i dnes nejsou teda statkáři a hospodáři?Protože to prostě nikdo dělat nechce, je to dřina a otročina.Takže nekecej, že kdyby jim tenkrát komanči nesebrali ty jejich políčka, tak se mohly mít líp.Ne, nemohly.
V roku 1966 boli komunisti už 18 rokov pri moci. Tak kde bol problém súdruh?
@Weigel v JZD pracovala (nuceně, jak jinak) většina mých příbuzných z matčiny strany a žádná sláva to nebyla. "jednotka" pro neznalé - finanční ocenění, byla třebas 10,- korun na den. Je fakt, že za jídlo nedávali skoro nic. Mlíko, vejce, maso vlastní, kupovali jen chleba, mouku a podobné věci. Žádné pokroutky, co si kupovali ve městech...
@Weigel Už za komoušů platilo, ža bydlení ve vlastním je kvůli údržbě dražší, než v podnájmu. A z čeho ti družstevníci měli brát peníze na prostou údržbu svých obydlí. Řekni nám to, demagogu!!! Nestyď se!!!
A pokud narážíš na Slušovice, tak nám vysvětli, proč to takhle nedělali všude?!
Fenomén, socialistický zázrak - tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl podnik, který dokazoval, že i za socialismu se dalo úspěšně podnikat. To je ale zkreslený pohled. Československý experiment s byznysem měl totiž temné pozadí. Nešlo totiž jen o inovativní nápady dobře motivovaných zaměstnanců a manažerské schopnosti předsedy družstva Františka Čuby, ale zejména o spolupráci se Státní bezpečností, státem posvěcené výhody a beztrestné porušování právních předpisů tehdejšího socialistického státu.
Zjisti si hňupe, proč existovaly tzv. PZO - Podniky Zahraničního Obchodu a jak je možné, že Čuba přes ně obchodovat nemusel!!! Každý jiný, kdo by to zkusil, by si těžce naběhl. Tak co to tady plácáš za kokotiny? Ty fakt o socíku vůbec, ale vůbec nic nevíš. Ty jsi jen Sputnikem a komoušema zblblej idiot, nic víc!
Družstvo také dováželo zahraniční zboží tuzexového typu, které prodávalo ve vlastních prodejnách Kvatro.
Proč nemohl napřímo dovážet TECHNOMAT, ve kterém jsem kdysi pracoval? Proč jako Slušovice nemohly napřímo vyvážet naše výrobní podniky a Slušovice jako jediné mohly? Proč jenom ony dostaly výjimku ze zákona o Zahraničním obchodu?
@@vlachova6139 Jak tak koukám na tvoji "češtinu", je tvá inteligence tak nízká, že ani DEVĚT let základní školní docházky nedostačovalo k tomu, aby jsi pochopil a osvojil si ZÁKLADY rodného jazyka.
Nepokoušej se tedy o nějaké hlubší myšlenky. Na to už fakt nemáš!
lenze je zasadny roydiel v tom ako zili nemakali pre nemcov alebo strojarnach 30rokov A ked uz 30rokov dres pre stat odvazdas dane tak je to zas ine
nechel by si zit tak, ako zili
A vy babka 0:07 lol
I v češtině jsou původně ta slova ,,děd a bába". Odtud zdrobněliny ,,dědek a babka". To dostalo časem zřejmě hanlivý význam, proto další zdrobněliny ,,dědeček a babička".
No a choď sa dnes pýtať dôchodcov aký dostavajú dôchodok, a či z toho vyžijú.
Keby si za socializmu nezabezpečili strechy nad hlavou, tak by nemali kde ani hlavu skloniť!
Vidieť, že sú tu náročky vyberaní ľudia z dedín, a ženy ktoré nikdy nepracovali, lebo mali veľa detí.
No za tie peniaze si kúpili viac ako naši dôchodci, ktorí majú 200€ dôchodok!!!
200e?A kde,v Rusku?Na Slovensku je minimálna výška dôchodku 389,90e
@@andrejgal6779
Teraz už áno, ja som dostávala pred pár rokmi 250 € a to som mala odrobených 39 rokov!
No dnes je to lepšie...
Mít se ještě líp,tak se zblázním
85 Kč důchod? Katastrofa 🤑
230 kc 1966 10 krat 2012 duchod 12 300 kc je to stejne nic se nezmenilo 😢
Ano, "za socializmu bolo lepsie"...Hmm, opravdu, bylo "mnohem lepsi", to je videt ve videu jak "lepsie". ....No tak, placte po socialismu!
Ne, rozumnel jsem velice dobre Vasemu videu. Je mi jasno ze za komunismu bida byla vsude: u nas (ja jsem z Rumunska), u Vas...vsude. Ale ja tomuto nerozumim, proc ted mnozi placou PO komunismu ? A to se deje nejonom u nas, ale i u Vas (na Slovensku) kde mame pribuzne, ci v Cechach kde mame pribuzne taktez! Jinak, moc mam rad Vase videa, gratuluji k nim! Zdravim z Bukuresti!
obyčejným lidem bylo za socialismu mnohem lépe. Dnešní zlodějský kapitalistický systém je jen pro zloděje.
Tak co, kumuniste nebyli zlodeje?
Ano, dneska mají důchodci třeba důchod 7500,- Z toho se to potom žije, panečku!
László.
V 1966-tom som býval s rodičmi na dedine. Boli sme 5 členná rodina. Otec bol robotník a zarábal 1500 Kčs v čistom, mama bola v domácnosti a nikto z rodiny nás "nedotoval". Takže nám vychádzalo na jedného člena 300 Kčs mesačne, pritom sme ešte dostavovali dom. Nežili sme v blahobyte, ale ani sme netrpeli núdzou, nechodili sme otrhaní, ani špinaví a keď Američania napadli Vietnam a vyberalo sa na ne 5 Kčs, dala na to mama tých 5 "kačiek" mne aj bratovi (sestra ešte do školy nechodila). Išli sme na každý školský výlet, vrátane lyžiarskych......
Mám známu, ktorá je na dôchodku a dostáva za 45 odpracovaných rokov 340 eur. Takže je na tom rovnako ako niektorí z tých "komunistických" dôchodcov z videa, keď si uvedomíme, že dnešné euro je ako čs. koruna. Len pre zaujímavosť. mám ešte odložený na pamiatku lístok z MHD z Brna z 80-tych rokov, ktorý stál 50 halierov a platil neobmedzene na celé mesto. Žiadne pásma neboli. Dnes stojí lístok na MHD 65 centov. V prepočte na koruny by to bolo 19,50 Kčs. Koľko to navýšenie vychádza v % ?
Vtedy 270 Kčs dnes 270 €. Aký bol rozdiel v dôchodkoch
Vtedy stál 1 kg cukru 7,50 Kčs, dnes nestojí 7,50 eura ale cca 1,20. 250 g masla stálo 10 Kčs, dnes nestojí 10 eur, ale cca 2,80 eura (ak nie je nikde "akcia"). Liter benzínu stál 8,50 Kčs, dnes nestojí 8,50 eura ale 1,10 eura. Len niekoľko málo komodít je dnes reálne drahších ako vtedy, všetko ostatné je omnoho lacnejšie. To len naše nároky stále rastú. V tom je rozdiel.
toto ma na socializme trošku sklamalo
Tak aspoň, že ideologické čistky na udržanie strachu vám boli po chuti.
no jasne vybrali len take najhoršie prípady aby to vyzeralo ako tá najchudobnejšia spodina lenže vtedy bolo aj všetko lacnejšie ako teraz a dôchodky o tých 20 euro čo sa zvišili neni moc velka vyhra pomali rovnake ako vtedy čo sa týka dôchodku.... len ceny sa zdvihli vtedy si človek vedel nakupiť za 230 korún a teraz čo si može starý človek kúpiť za 230 eur? no tak takže podla mojho vtedy bolo určite lepšie
Pred komunizmom bolo hdp prepočítané na obyvateľa Československa na úrovni Rakúska a Fínska. Ku koncu komunizmu to bolo tak 10 krát menej ako tieto krajiny.
@@Viktor007 tento "argument" od Slováka jednoznačne ukazuje hrubú neznalosť histórie tejto krajiny: Slovensko bolo v polovici 20.storočia agrárna diera, na úrovni dnešných menej rozvinutých štátov, ak vôbec; to porovnanie sa týka len českých krajín; Podkarpatská Rus na tom bola ešte horšie
@@rncmv O tom všetkom som vedel a všetko čo som povedal je pravda. Slovensko zaostávalo oproti Česku o pár desiatok percent, nič výrazné, neboli sme žiadna Uganda ako to tu vykresluješ.
@@Viktor007 o pár percent? Slovensko bola diera, nula, nič.
Vybudované ! Byty, domy, školy, divadlá, úrady, obchody, pošty , nemocnice,cesty ,mosty. Železnice, priehrady, továrne,institucie, kiná,kanalizacie. Vodovody plynovody elektrické rozvody, regulácia povodí riek a potokov , letiská, hotely etc do roku 1948 - 10% , od roku 1948 do roku 1989 - 80% , od roku 1989 do teraz -10%. Záver si urobte sami.
Keby to nevybudovali komunisti, tak to vybuduje niekdo iný, a možno aj lepšie
ved toto toto. V takom západnom Nemecku nebolo nic z toho, tam nemali socializmus, dodnes tam ziju v zemlankach ako rusi 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Dneska to je ještě horšší
😂😂😂
Nezapomínejte, že jsme byli komunismus, ne socialismus, jak jsme měli v názvu. Hodně lidí si to plete.
jaffarski Nepletu. Socialismus znamená “pro lid”. Jak víme, pro lid se moc neudělalo. Ale znělo to dobře. Beztřiidní společnost to rozhodně nebyla. Dnes existují socialistické státy, nebo aspoň ty, které mají zdravou rovnováhu kapitalismu a socialistických výhod pro pracující lidi. Např. severní Evropské státy.Tak to má být.
jaffarski cs.m.wikipedia.org/wiki/Komunismus
jaffarski Ono je to opravdu dost mlhavé to rozlišit. Ideální je sociální demokracie. Marx byl původně pro soukromé vlastnictví, ale pak se začalo znárodňovat, napřed velké podniky, potom i ty malé, které měly třeba jednoho zaměstnance, až nakonec nemėl nikdo nic.
Pani, v Ceskoslovensku bol socializmus na Sovietsky model.
Ex Patriot já vím, vyrostla jsem v tom a žila. Nebyl to ale demokratický socialismus, kdy lidé spolurozhodovali o věcech. Měla to být beztřídní společnost, ale třídy byly - komunisté (tak se pŕece jmenovala politická strana!), kteří měli výhody a potom ti ostatní. Takže se to zvrtlo a nakonec zaniklo.
Veď nomohli bit veľké dôchodky keď nikdy predtým v žiadnej kapitalistickej a pred tím ani komunistickej krajine neboli dôchodky vtedy len zacinaly
Ty blbečku, alespoň se vzdělej, komouši zasranej!
Československá republika převzala rakousko-uherský sociální systém, tedy systém nemocenského a úrazového pojištění a některá další sociální opatření. Už brzy po jejím vzniku přijímají zákonodárci normu dále omezující pracovní dobu. Díky ní měl Jaroslav zaručeno, že v práci nestráví víc než 48 hodin týdně, nově si mohl užívat i minimálně 32 hodin trvající nedělní klid. V roce 1918 byla zavedena také podpora v nezaměstnanosti ve výši 4 Kč denně (plus korunové příplatky na další rodinné příslušníky, na kterou měli nárok všichni nemocensky pojištění. V roce 1921 se pak podpora zvedla na osm, respektive deset korun denně, podle velikosti obce.
Kromě finanční podpory v případě nemoci, úrazu či nezaměstnanosti se stát snažil starat i o to, aby příjmy ze zaměstnání postačovaly k pokrytí běžných potřeb. Zasahoval však pouze v nejnutnějších případech, kdy mzda byla hluboko pod hranicí určeného životního minima. Pan Jaroslav, tavič ve Vítkovických železárnách, by zavedení „minimální mzdy“ pravděpodobně vůbec nezaznamenal, protože vykonával kvalifikovanou práci, která byla dobře hodnocena, a měl navíc štěstí, že místo získal ve Vítkovických železárnách, kde byly mzdy nadprůměrné, jeho žena Emílie, pracující jako švadlena, se však zaradovala, že toto opatření snad zajistí aspoň mírné zvýšení její mzdy.
Starobní, invalidní důchod a nemocenská
Nárok na starobní důchod vznikal dovršením 65 let a podmínkou bylo uhrazení pojistného nejméně za 150 týdnů. Výše důchodu byla dána základní částkou, státním příspěvkem, a tzv. zvyšovací částkou, která činila pětinu zaplacených příspěvků. Invalidní důchod mohli pobírat pouze pojištěnci, kteří dlouhodobě přišli o výdělečnou schopnost.
Nemocenská byla vyplácena při nemoci delší tří dnů a příspěvky ve výši dvou třetin hrubého výdělku bylo možné čerpat nejdéle po dobu jednoho roku. Těhotné ženy měly nárok na finanční podporu po dobu šest týdnů před porodem i po něm. Z nemocenského pojištění byla hrazena také bezplatná lékařská péče v nemoci i při porodu.
Další novinky přineslo schválení zákona o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří. Jedličkovi měli jistotu, že nezůstanou zcela bez prostředků, pokud kvůli věku nebo špatnému zdravotnímu stav nebudou schopni pracovat. Zaveden byl také vdovský a sirotčí důchod, takže pan Jaroslav už nemusel usínat s obavami, že kdyby se mu něco přihodilo, jeho žena a tři děti by byly závislé pouze na její nízké mzdě.
Zdroj: www.penize.cz/duchody-a-davky/234979-socialni-stat-socialni-zakonodarstvi-na-pocatku-20-stoleti-a-po-vzniku-prvni-republiky
@Weigel "...po dobu výluky výroby platí zaměstnavatel a ne jen odbory..." A jakej to byl v tom zespolečenštěném systému rozdíl?
Bože, ty jsi blbej... Výluky za komoušů byly každou chvíli, jen se o tom nesmělo psát a proto se to blbě dohledává.
demagógia.
To je nesmysl !!!
su to zabery z okolo 1948, takze pekne sa tu hraju
@@WM-gf8zm Děkuji za info...tím se to vysvětluje.
Reporter ma v ruce mikrofon Tesla AMD, ktery se vyrabely v 60 a 70 letech.
@@WM-gf8zm Áno, je to pekne vidno ( hlavne tie steny na obchodoch) tipujem povojnové obdobie.
@@ellery2 někteří pitomci netuší že na orave to vypadalo jak po válce ještě v 80.letech..
To je vytrženo z kontextu. Nemůžete srovnávat rok 1966 a třeba rok 1986. Důchodci to kvůli jistému chodu dějin v roce 1966 měli složitější než pozdější důchodci. A nedovedu si představit, že by dnes reportér někoho oslovoval babko, nebo dědku. A že důchodci by jen tak prozrazovali cizímu člověku kolik mají důchod :-)
babka a dedko je uplne normalne oslovenie
"A nedovedu si představit, že by dnes reportér někoho oslovoval babko, nebo dědku" je celkom irelevantné, čo si vieš, alebo nevieš predstaviť; spôsoby sa menia, aj spôsoby spoločenského styku; kedysi deti rodičom vykali, aspoň v niektorých spoločenských vrstvách; existovalo aj onikanie
@@rncmv ano, vykali sii ještě v 30 a 40 letech. Ale dávám to do kontextu s dnešní dobou.
Ako keby po vymeneni režimu mali vyšší!?
maju
Komunistom áno, slušným pracujúcim ludim nie, teraz slušný pracujúci sa ma neporovnateľne lepšie