Ako (ne)fungoval socializmus? Prečo nevydržal?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 พ.ย. 2020
  • Socializmus. 41-ročný experiment vo vtedajšom Československu, ktorý sa síce tváril, že funguje, avšak pravdou bolo, že nefungoval. Okrem morálnych a sociálnych dôsledkov na obyvateľov krajiny (teraz už krajín) mal aj silné ekonomické dopady na ekonomiku. A to nehovoríme o pozitívnych dopadoch.
    Ako fungoval (ne)fungoval socializmus? V čom sa odlišuje v porovnaní s trhovým systémom? Môže vôbec dlhodobo efektívne fungovať? A aký mal skutočný a nie ten propagovaný dopad na Československú ekonomiku?
    Údaje som čerpal prioritne z publikácie "Socializmus: realita namiesto mýtov," ktorú nájdete tu: buraniemytov.sk/
    Instagram: / ekonomia_ludskou_recou
    Facebook: ekonomialudskourecou
    Prepis videa:
    Keď chcete tvorbu kanálu podporiť, tak môžete tu: / ekonomialudskourecou
    ________________________________________
    Ilustrácie: freepik.com
    Ilustračné videá: Videvo; YT kanál "jaffarski," ktorý publikuje všelijaké videá z archívu;
    Fotografie: SME.sk; Vtedy.sk, Hnonline.sk
    Hudba a zvuky: Epidemicsound.com
    #socializmus#komunizmus#ekonomika

ความคิดเห็น • 530

  • @Mishina375
    @Mishina375 7 หลายเดือนก่อน +4

    prikladom boli aj bane, ktore uz Andrasiovci zatrvarali pre svoju neefekvitu a socialisti znova vo velkom otvarali a dotovali, co zabranilo Gemeru preorientovat sa na nieco uplne ine a po pade socializmu nakoniec aj tak museli zatvorit, dalsim prikladom je bratislavska Bazka ktora takisto bojovala o prezite a kratko po roku '89 bola predana do sukromnych ruk ...

  • @skutocna_ekonomia
    @skutocna_ekonomia 3 ปีที่แล้ว +53

    Žiaľ musíme skonštatovať, že ani teraz ešte nemáme kapitalistické trhové ekonomiky, ale socializmus stále pretrváva, no v rafinovanejšej podobe. Základným rozdielom medzi kapitalizmom so slobodným trhom a socializmom je to, že kapitalizmus vytvára bohatstvo a socializmus ho iba prerozdeľuje, že v kapitalizme subjekty získavajú prostriedky od iných na základe DOBROVOĽNOSTI, socializmus získava prostriedky prostredníctvom NÁSILIA. Ak nám štát NÁSILNE vezme vyše polovicu polovicu z našich peňazí, mne to príde že ten socializmus ešte prakticky stále máme - socializmus, ktorý z človeka spravil otroka pracujúceho na štát. O kvalite použitia skonfiškovaných prostriedkov štátom ani nehovorím. Súkromné vlastníctvo je tiež len ilúzia, pretože štát sa môže z dňa na deň rozhodnúť, že nám začne zdaňovať náš majetok - prakticky nám ho konfiškovať. Pri trendoch zadlžovania sa štátov očakávam, že prídu takéto nápady typu "hon na bohatých". Štát si na to vymyslí nejakú rozprávku a vyrovnávaní majetkových rozdielov, že idú sa zdaňovať iba bohatí, no v skutočnosti na to doplatí každý. Pre socializmus sú typické centralistické inštitúcie. Vo svete, kde štáty a štátne zoskupenia vytvárajú centrálne banky, ktoré doslova manipulujú s takou dôležitou ekonomickou jednotkou akou sú peniaze vytváraním peňazí z ničoho - neviem či toto je kapitalizmus a slobodný trh, alebo iba stále socializmus v rafinovanej podobe. Pretože skutočné hodnoty sa nedajú len tak vytvoriť z ničoho. Inflácia je prakticky vyvlastňovanie úspor obyvateľov. Centrálne banky taktiež určujú povinné minimálne rezervy komerčných bánk, na základe ktorých súkromné banky vytvárajú ešte viac peňazí z ničoho. Dneska ak skrachuje nejaký obrovský subjekt, tak sa nenechá naozaj skrachovať (čím by sa len jeho zdroje uvoľnili pre iných podnikateľov), ale na jeho škody sa všetci poskladáme - buď to zafinancuje štát (a teda my cez naše dane) alebo za to zaplatí centrálna banka (a zafinancujeme to my cez infláciu). Veď aj samotný Lenin povedal, že najlepší spôsob ako zničiť kapitalistický systém je cez znehodnotenie peňazí. Samozrejme, že väčšina ľudí tomu nerozumie a tieto chyby označí nesprávne ako nedokonalosti kapitalizmu. A to len opisujem monetárny systém, ktorý je doslova socialistický a so slobodným trhom a kapitalizmom nemá nič spoločné. O preregulovanej Európe nevolenými eurobyrokratmi (ktorí sú v podstate nič iné iba socialisti) ani nehovorím. Najviac sa mi páči, keď niekto nadáva na kapitalizmus a slobodný trh a používa pritom internet, sociálne siete, mobily - teda všetko kapitalistické výdobytky.

    • @skutocna_ekonomia
      @skutocna_ekonomia 3 ปีที่แล้ว +7

      @@diktatslov9251 Neprivlastňujem si nič, čo nie je moje. Kde som napísal, že internet je môj? Pokryvený kapitalizmus? Tak sa vypni láskavo od elektrickej siete, vypni sa od internetového providera, nenakupuj v obchode potraviny či šaty - lebo toto všetko je len kapitalizmus a svojim nakupom podporujes kapitalizmus. Ak využívaš produkty kapitalizmu, tak si potom iba pokrytec. Prečo chodíš nakupovať tam kde je lacno? Prečo pri odchode z obchodu nehodíš predavačkám nejaké prepitné, ty pokrytec? Daj výpoveď (ak vôbec pracuješ niekde a nežiješ na sociálnych dávkach na ktoré sa ti skladáme všetci), nepracuj pre kapitalistov, žij sebestačne - ale tak aby si neokrádal druhých. A potom, keď príde ďalší tvoj socialistický kamarát a ti to všetko vezme, nenariekaj zase na kapitalistov. Ty teoretik. Ani nevieš čo je kapitalizmus, ale drístať budeš. Ako okráda konkrétne ľudí kapitalizmus, napíš mi prosím ťa konkrétne, lebo na tieto tvoje vágne všeobecné drísty nie som zvedavý. KONKRÉTNE ako okráda kapitalizmus kde koho? NAPÍŠ MI TO!!! Že zamestnávatelia okrádajú zamestnancov, lebo im nedávajú žiadne sociálne výhody? Ktorí zamestnávatelia presne a kde konkrétne? A prečo by im mali dávať nejaké sociálne výhody? Dávajú im mzdu a z tej mzdy zamestnanci môžu zaplatiť čo oni uznajú za vhodné. Zamestnávateľ ICH DOBROVOĽNE zamestnal a DOBROVOĽNE sa s nimi dohodol na vykonávaní práce. Ak sa zamestnancom nepáči, nemusia robiť pre nenažraného kapitalistu, nikto ich nenúti, môžu dať výpoveď a sedieť doma na zadku ako ty. Či to len ty si taký sprostý, že budeš niekde na jednom mieste nariekať, lebo nič iné si nevieš nájsť, lebo nevieš prakticky ani nič robiť iba nariekať? Ešte že si nezabudol na štát, ktorý zamestnancovi VEZME NASILU polovicu z jeho výplaty - toto je socializmus. Tak kto je tu zlodej, zamestnávateľ, ktorý dobrovoľne zamestná zamestnancá a platí mu mzdu, či štát KTORÝ ZAMESTNANCOVI UKRADNE POLOVICU Z VÝPLATY BEZ TOHO, ABY SA VOBEC ZAMESTNANCA SPÝTAL, ČI S TÝM SÚHLASÍ? Ty si fakt taký pošahaný alebo sa len robíš? Čiže ja keď si spravím 10 detí a nemám ani kde bývať, tak to mám hodiť za vinu zamestnávateľovi? Zamestnaj ma ty, ty teoretik, ty vieš predsa ako to má správne fungovať. Daj mi prácu, chcem 5000€ v čistom, byt v Zuckermandli a keď mi toto všetko nedáš ,tak potom si iba špina nenažraná, ktorá splieta a zavádza. Všetci sme zlí kapitalisti, len ty si zdravý socialista. :) V 21. storočí, že sa nájdu takí blázni s týmito nezmyslami ako ty, neuveriteľné. A ešte horšie, ak sa nájde ďalší pacient, čo ti toto aj žerie. Možno si si nevzal lieky, treba skúsiť, kapitalizmus vie vyrobiť aj lieky, pre chorých socialistov ako ty. Nájdi si prácu, ja ťa nemienim živiť z mojich daní len preto, že ty si neschopná lenivá nula. Pravidelne ťa vidím spamovať po celom internete s tými svojimi nezmyslami. Možno by si si fakt mal nájsť prácu a nečakať, že ťa budú druhí kŕmiť.

    • @skutocna_ekonomia
      @skutocna_ekonomia 3 ปีที่แล้ว +6

      @@diktatslov9251 Veta nezačína tromi bodkami. Píšeš, že zamestnávatelia nedávajú svojím zamestnancom žiadne sociálne výhody. Keď ťa zamestnám a zaplatím ti sociálnu výhodu v podobe liečebného pobytu v Pezinku, budeš na mňa ešte stále nadávať, že som korporátny fašista? Je mi ťa ľúto, ľuďom musíš byť na smiech a poľutovanie keď čítajú tie nezmysly za tebou. Dúfam, že mi napíšeš opäť nejaký dlhý traktát, ale aby si vedel, tá tvoja snaha vyjde na zmar, nebudem to ani čítať, nemá zmysel reagovať na bludy.

    • @skutocna_ekonomia
      @skutocna_ekonomia 3 ปีที่แล้ว +2

      @@diktatslov9251 Vyhral si. Ahoj.

    • @bojnicancan
      @bojnicancan 3 ปีที่แล้ว +5

      @@skutocna_ekonomia Ale dost si vydrzal, mas bludistaka za trpezlivost. Inak slusny naklad, hoci zbytocny.

    • @skutocna_ekonomia
      @skutocna_ekonomia 3 ปีที่แล้ว +8

      @@bojnicancan Ako je vidno, svoje príspevky hrdinsky zmazal. :D

  • @askme5805
    @askme5805 5 วันที่ผ่านมา

    Lidi si neuvědomují též energetickou neefektivitu a ekologickou neudržitelnost.
    Zatímco v západní Evropě, atd, náklad jednotky energie na jednotku výrobku po druhé svět. válce prudce klesl a dále se snižovat(speciálně SRN, AT a Benelux), v zemícm RVHP nikoliv, až došlo k bizarní disproporci, že na 1kg auta či náklaďáku se v SRN spotřebovalo v roce 89 asi 3x méně energie než v ČSSR.
    Též primitivní výroba drancující přírodní zdroje otravující okolí byla absurdní. Nebýt nutnosti vyvážet na západ, tak olovo v benzínu by jsme měli dodnes.
    Či na Slovensku byla fabrika na výrobu zubní pasty, ale lidé v okolí byli otráveni chemikáliemi(fluor atd).
    V Česku fabrika na výrobu výbojek trávila vlastní zaměstnance rtuťí(padali jim zuby, vlasy, rakovina), ale ROH podpořeno zaměstnanci odmítlo technologii Italské firmy co by toto zcela vyřešila, protože lidi by přišli o rizikový příplatek.

  • @alexanders896
    @alexanders896 3 ปีที่แล้ว +68

    v 48 znarodnili a po 89 rozdali za korunu , pán tam spomína že po 89 podniky skrachovali , že boli nerentabilne, ja dodám, že boli vytunelované a ucelovo zdevastovane aby sa niekto nabalil ich predajom

    • @craft2549
      @craft2549 3 ปีที่แล้ว +9

      Asiže nie všetki. Niektoré podniki proste musia skracovať ak sú neefektívne.

    • @alfino7
      @alfino7 3 ปีที่แล้ว +5

      No ale to neznamená že všetky museli skrachovať 😂 Veď stačí len zmeniť systém fungovania ale bolo to lepšie nechať skrachovať nech na tom zarobí niekto iný nie štát

    • @craft2549
      @craft2549 3 ปีที่แล้ว +4

      @@alfino7 hovorím nie všetki len tie neefektívne, to sú tie čo mali zle vedenie, zastarané spôsoby výroby......

    • @mariapodmanicka9734
      @mariapodmanicka9734 3 ปีที่แล้ว +8

      @@craft2549 všetko čo malo perspektívu a hlavne strategické podniky ako elektrárne, plynárne sa predali a podniky ktoré tvorili stratu zostali štátu a ďalej sa rozkrádajú. Ale na tom rozkrádaní sa spolu podieľajú aj súkromné korporátne firmy pretože predávajú zdravotníctvo, školstvu atď. predražené veci za úplatok pri verejných obstarávaniach

    • @craft2549
      @craft2549 3 ปีที่แล้ว +6

      @@mariapodmanicka9734 ak je všetko rozkradnute a nič nefunguje. Ako to že sa životná úroveň od vtedy len zlepšuje?

  • @Milo_Molnar
    @Milo_Molnar 3 ปีที่แล้ว +53

    Jednoducho povedane za socializmu sa prezralo vsetko na 20 rokov dopredu a vyvoj ekonomiky zaostal o 40 rokov za Zapadom.

    • @mariapodmanicka9734
      @mariapodmanicka9734 3 ปีที่แล้ว +8

      A inžinieri ekonómovia ktorí presne toto tvrdia čo ty sa snažia nahovoriť ľuďom že na Slovensku sú preto také nízke platy lebo sme tu mali 40 rokov komunizmus lenže keby si ty robil vo Volkswagene a zarobíš tu dajme tomu 1500 euro a išiel by si robiť do nemeckého Volkswagenu čiže máš rovnakú prax ako keď si robil na Slovensku urobíš toľko isto roboty vyprodukuješ toľko isto hodnoty pre Volkswagen v Nemecku ako na Slovensku ale dostaneš v Nemecku päťnásobný plat tak vraj za to môžu komunisti lenže o našich platoch rozhodujú kapitalistické súkromné firmy aké platy nám dajú. Nie to že či tu bol komunizmus alebo nie lebo vyprodukuješ rovnakú hodnotu na Slovensku ako v Nemecku

    • @denna816
      @denna816 3 ปีที่แล้ว +13

      Zapadné krajiny investujú v krajinách v ktorých sa im to oplatí. Keďže sú na Slovensku a v Česku nižšie úrovne platov ako v západnej Európe, tak si vytvárajú závody tu. V Rumunsku je úroveň platov ešte nižšia, no tam už zase chýbajú ďalšie veci ako kvalifikovaná pracovná sila či infraštruktúra. Firmy prispôsobujú platy podľa toho aké sú úrovne platov v danej krajine.

    • @mariapodmanicka9734
      @mariapodmanicka9734 3 ปีที่แล้ว +8

      Je tu 30 rokov kapitalizmus a štátny dlh 50 miliárd eur. To nieje prežranie do budúcna?

    • @mariapodmanicka9734
      @mariapodmanicka9734 3 ปีที่แล้ว +4

      A keď štát vytvorí štátny dlh nie je to prežranie peňazí na niekoľko rokov dopredu? Štátny dlh sa zvyšuje z roka na rok minimálne 30 rokov. Aký je v tom rozdiel?

    • @simonpolak5178
      @simonpolak5178 3 ปีที่แล้ว +5

      @@mariapodmanicka9734 presne tak. Som rád, že aspoň občas vidno ľudí, ktorí používajú vlastný rozum a nie len konzumujú to, čo sa im súčasná propaganda snaží natlačiť do hlavy. V roku 1990 komisia Svetovej banky (z USA) bola u nás na pozvanie vyhotoviť analýzu hospodárstva, o ktorej sa verejne takmer nehovorí. Pretože okrem samých pozitív skonštatovala, že ČSSR prakticky nie je zadĺžená, resp. jej dlh je na úrovni pohľadávok. A nájdu sa tu napriek tomu takíto hlupáci, ktorí budú omieľať dookola, že sme si prežrali budúcnosť - za 40 rokov socializmu. A hoci je to evidentne hlúposť, tak aj keby, tak tu máme kapitalizmus už viac, ako 3/4 z existencie socializmu a nedokázal NIČ, okrem vytvorenia hladových dolín, migráciu ľudí za prácou, dlhy na celý život, ktoré si ľudia musia brať na krk pre takú samozrejmosť, ako je strecha nad hlavou. Zlikvidovali takmer všetky výskumno-vývojové jednotky v našich závodoch, spravidla i závody úplné, nepostavili NIČ také, čo by stálo za zmienku. Nedokážu dokončiť jednu diaľnicu, nieto postaviť priehrady vybudovať nové jadrové elektrárne, skrátka žiadne investície zvyšujúce hodnotu krajiny, ktorých "komunisti" uskutočnili stovky, popri výdajoch na bytovú výstavbu, výstavbu závodov atď atď...

  • @tatianakrizanova2987
    @tatianakrizanova2987 8 หลายเดือนก่อน +1

    kto nekradol, okrádal svoju rodinu😄

  • @greyviper008
    @greyviper008 5 หลายเดือนก่อน +5

    Nezabudnem nikdy na pribehy rodicov a starych rodicov( ludia ktori tu dobu realne zazili) o tom ako sa zilo, pamatam si vsetko a budem to posuvat dalej, dufam ze raz aj mojim detom.. ak mi teda banka schvali hypoteku na byt 150tisic eur :) a najdem potencialnu nevestu ktora hlada zabezpeceneho muza ktory uz nezije s rodicmi :) potom mi snad vydá zo slovenskeho platu aj na nejake pekne auto samozrejme na lizing... a potom sa budem silno modlit k ježiškovi aby mi ho pošanoval a aby vydrzalo lebo ak nie tak nejaka draha oprava mi uz pojde fakt cez rozpocet ... ale šak ked skrachujem tak necham dievku aj dieta doma a mozem smelo cez otvorene hranice hladat daky job v nemecku na stavbe, no len ci sa mojej dievke nezapália lýtka jak sa povie, ked budem stale prec hmmm...co uz, takto sme to asi chceli... no kazdopadne skvele spracovane video, pozeral som dokonca. A na zaver ludia, na socik sa pytajte ludi, ktori tu dobu zili a vedia porovnat ako bolo vtedy a ako je dnes. bodka koniec

    • @JanasSpace
      @JanasSpace 5 หลายเดือนก่อน +2

      Výborne dakujem ! Ja som tu dobu žila

    • @eucalyptus3002
      @eucalyptus3002 5 หลายเดือนก่อน

      Cely komunizmus skrachoval, lebo ludia klamali a kradli

    • @loudkar7010
      @loudkar7010 2 วันที่ผ่านมา

      hej, neverte ekonomike, oficiálnym údajom, ale pýtajte sa ľudí čo to vidia skreslene cez spomienkový optimizmus. Kto si ako zariadi tak má, keď si nula a nevzdelávaš sa, budeš chudák celý život a to že si zobereš za ženu kurvu tiež není problém nikoho, len tvoj, máš to popletené. Ale chápem, chcel by si všetko zadarmo aludia ti to nie a nie dať, keď si to tak moc zaslúžiš.

  • @lrs_senec16
    @lrs_senec16 6 วันที่ผ่านมา

    ekonomika vydrzala ale dobre, problem bol v autorite proti comu urobili protest a zmena systemu nie samoznicenie

  • @Martin_Holec
    @Martin_Holec 19 วันที่ผ่านมา

    Výborné video

  • @milacik
    @milacik ปีที่แล้ว +2

    Ake boli dochodky za sociku? Vie ktosi? V 1980 alebo okolo. Moj plat bol do 1300kcs v 1988

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว +2

      Dnes mam dochodok 880€.

    • @ondrejkrankus2988
      @ondrejkrankus2988 ปีที่แล้ว +1

      @@milacik dôchodky boli okolo 600-900 KČS. Môj dedo mal 600

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว +3

      @@ondrejkrankus2988 co robil? Moja babka mala 10 deti tak nerobila. 200 kcs dostala

    • @ondrejkrankus2988
      @ondrejkrankus2988 ปีที่แล้ว +3

      @@milacik železničiara. Dôchodok 500-600 Kčs bol už v tej dobe mizerný. Platy od r.1985 boli 1400-2000 Kčs, aj to však bolo málo. Moja babka tiež nerobila nemohla. Bola doma , starala sa o 2 deti, záhradu, chovali husi, sliepky, kozu, zajace. Najprv nedostávala nič, neskôr okolo 80 Kčs. Mizéria

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว +4

      @@ondrejkrankus2988 tak najlepsie boli banici a zelezniciari a uradnici. Polnohospodari nic moc. Aj v tovarni sa dalo. Podbrezova zeleziarne.

  • @peterburcak5758
    @peterburcak5758 2 ปีที่แล้ว +2

    armadu nemame, len ozbrojene sily

  • @MrLeiduowen
    @MrLeiduowen 3 ปีที่แล้ว +5

    8:28 ... kde ich ani netrebalo :)))

  • @tomasgruner7372
    @tomasgruner7372 หลายเดือนก่อน

    v tomto videu neboli použité objektívne údaje o jednotlivých veciach. Hlavne o bývaní nie a taktiež chýbalo mnoho aspektov danej problematiky. Ako príklad uvediem nespomenuté nenávratné pôžičky a mnoho iného.

  • @hoodvaavdooh
    @hoodvaavdooh 2 ปีที่แล้ว +17

    Dajte sem výsledky dnešného režimu kapitalizmu a mafiánsko - papalášskej oligarchie, napr v oblastiach ako štátny dlh, osobné dlhy a exekúcie, bezdomovci, počet nemocničných ložok, nútená ekonomická emigrácia :) :) :)

    • @jozeflunacek9530
      @jozeflunacek9530 2 ปีที่แล้ว +2

      Ano pocet lozok, ktore mali socialisticke nemocnice pripravene na epidemie, ktore v 80 rokoch vymyzli vdaka vakcinacnym programom a socialisticke zdravotnictvo sa nedokazalo prisposobit na zvysujuci sa pocet chronickych ochoreni najma srdcovych chorob, v tomto su krajiny vychodneho bloku dodnes vysoko aj preto sa dozivame menej ako na zapade. Co sa tyka ekonomiky tak ste si vybrali vec, ktora vam zapada do vasho presvedcenia, staci sa pozriet na to kolko vyprodukuje vychodny blok spolu so 140 milionovym ruskom v porovnani so zapadnymi krajinami, ked nevidite rozdiel, problem bude inde🙂

    • @hoodvaavdooh
      @hoodvaavdooh 2 ปีที่แล้ว +1

      @@jozeflunacek9530 Každý si môže nájsť sám údaje ako napr dĺžka života v jednotlivých krajinách v rôznych rokoch, atd.
      Uvidíme že medzi východnou a západnou Európou zase až tak obrovský rozdiel nebol, medzi nami za sociku a nami za kap tiež nie. To úplne vyvracia teórie že predtým sa tu jedol toxicky odpad, a kapitalizmus konečne priniesol zdravé potraviny, alebo teórie že vtedy sa u nás jedol hnus a na Západe kvalita.
      Zapadná Europa nás výrazne predbehla cca až v 90', čo má jednoduché a logické príčiny , ako napr.:
      1. globalizácia priniesla dezindustrializáciu Európy, čiže veľa výroby sa presunulo do krajín tretieho sveta, a zlepšilo sa tu životne prostredie,
      2.dovoz pracovnej sily. Nebezpečné práce v škodlivom prostredí robia z veľkej časti východniari, ktorí sa ani nedostanú do štatistík, a západniari skôr sedia v kancloch. Tieto body sú samozrejme super pre liberálnych milenialskych youtuberov a kancelárske krysy, ale z dlhodobého hľadiska to až tak dobre nie je (strata sebestačnosti Európy, nezamestnanosť, import kultúrne nekompatibilnej lacnej pracovnej sily).
      3.zníženie životnej úrovne vo Východnej Európe. To jasne ukazuje napr. správa UNITED NATIONS Report - Human Development in Eastern Európe. and the CIS Since 1990.
      Tá napr. uvádza: „While all countries experienced declines in income, rising unemployment and increased inequality in the 1990s, by 2008 most countries had reached or súrpassed their pre-transition levels of income per capita, and unemployment and inequality had declined or at least stabilized.“
      To znamená že pozitívny vývoj sa u nás s príchodom kapitalizmu zastavil alebo dokonca zvrátil minimálne na 20 rokov. Nastúpilo obdobie systematickej devastácie hospodárstva, uťahovania opaskov, nezamestnanosti, vlády mafie a finančnej oligarchie. Niekde tento stav ešte stále trvá.
      Je napr zaujímave že s nástupom kapitalizmu u nás na krátky čas prestal rastúci trend dĺžky života a nastal malý prepad.
      Zaujímave je aj to, ako socializmus zvýšil dĺžku života oproti rozprávkovej Prvej Republike.
      Dlhodobo zohráva velkú rolu aj životný štýl, napr to že sa všade nefajčí ako kedysi, atď. V niektorých krajinách aj napr to že južne štáty majú každú chvílu siestu takže sa nezoderú, a tiež tzv francúzsky paradox.
      Zhrniem-
      radšej by som sa dožil 70 rokov v krajine ktorá je sebestačná v priemysle a poľnohospodárstve, kde je dostupné bývanie a zdravotníctvo, kde sa strážia hranice pred parazitmi a kriminálnikmi, kde je dosť velky prírastok obyvateľstva takže sa dožijem aj dôchodku (socializmus),
      než 80 rokov v krajine ktorá pestuje a vyrába minimum, akurát je lacnou montovnou pre iné trhy, kde človek platí dane a nič za ne nemá, kde starne obyvateľstvo pretože mladí si nemôžu dovoliť byt a zaloziť rodinu (kapitalizmus)
      www.i-health.sk/statistiky/260_priemerna-ocakavana-dĺžka-zivota

    • @hoodvaavdooh
      @hoodvaavdooh 2 ปีที่แล้ว +1

      @@jozeflunacek9530 občas si všímam že kapitalisti (vačšinou bez kapitálu) operujú dĺžkou života, pretože to je už asi posledný argument čo majú. Uvidíme za pár rokov, keď sa v dlhodobých štatistikách ukážu špecialitky tohoto režimu, ako napr experimentálne vakcíny a dlhodobá deprivácia kyslíku :)

    • @hoodvaavdooh
      @hoodvaavdooh 2 ปีที่แล้ว

      @@jozeflunacek9530 Svatý grál kapitalizmu , tj bezhlavá šialená produkcia, sa už dnes ukazuje ako totálne neschodná cesta ekologicky aj ekonomicky, a nehovorí nič o životnej úrovni ludí. Naopak zmagorená produkcia pre profit pár percent oligarchie vedie k typickej kríze kapitalizmu - kríze nadprodukcie

    • @jozeflunacek9530
      @jozeflunacek9530 2 ปีที่แล้ว +2

      Neviem ci je pre vas 5 rokov zivota naviac malo ale dobre teda, lebo zapdne kapitalisticke krajiny nemali fungujuce a dobre rozvinute polnohospodarstvo priemysel stavebnictvo ze?
      Ake experimentalne vakciny, to je nejaky trend dnes ze socialisticky a prorusky orientovani ludia maju tendenciu pisat o vakcine ako experimente ktory uplne vyhladil napriklad prave kiahne. A sklamem vas ale ziadna bezbreha produkcia sa nekona, produkuje sa podla dopytu, len chapat dopyt a ponuku je tazke pre slcialistov. Naopak socializmus nevedel vyhodnotit co treba vyrabat ani kolko lebo trh neexistoval🙂 Zapadne krajiny by sme vtedy nedobehli ani keby sme isli oproti

  • @papanjan
    @papanjan 2 ปีที่แล้ว +25

    urob video kolko stalo byvanie za socializmu a kolko stoji teraz :::: a mozes urobit bonusove video dlh statu za socializmu a teraz

    • @DajaSlovakia421
      @DajaSlovakia421 ปีที่แล้ว

      @yan tu je to prehladnejsie. Od polovicky videa sa objavujeme m.th-cam.com/video/G7eatb8oNGE/w-d-xo.html

    • @milanvohnut4209
      @milanvohnut4209 ปีที่แล้ว +1

      Dnes 7000 eur je štátny dlh na jedného obyvateľa Slovenska.

    • @ondrejkrankus2988
      @ondrejkrankus2988 ปีที่แล้ว +4

      Za socializmu bol dlh štátu okolo 100% rozpočtu ( údaj z r. 1991) Preto sme stratili zamenitelnosť koruny, tlačili sa (v zahraničí) bezcenné gastrolístky, nie peniaze. Bolo to v novinách. Takže tak, socialistická ekonomika bola debilita. Neefektívna, nesprávna a chudoba

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว +1

      V 1988 som platil za podnikovu ubytovnu 1 postel 200kcs. A zarabal som do 1200 kcs.

    • @ondrejkrankus2988
      @ondrejkrankus2988 ปีที่แล้ว +2

      Pozrite si Mýty socializmu a drahotu vtedy. Len bývanie bolo lacnejšie vďaka dotáciam . To sa dá aj dnes

  •  3 ปีที่แล้ว +5

    tak efektivna nebola urcite.

  • @janfiala7554
    @janfiala7554 3 ปีที่แล้ว +15

    Jen věcná, k socialistické NEekonomice, centralizovanému blbnutí se s EUrosojuzem postupně vracíme a tržní ekonomika už je jen v rovině teoretické, zbytkové.

    • @craft2549
      @craft2549 3 ปีที่แล้ว +1

      Pravda. A je to stále horšie.

  • @bohusbikar5798
    @bohusbikar5798 6 หลายเดือนก่อน +4

    Kašľať na toaleťák, keď som sa mohol 19 rokoch oženiť , mať vo svojich 23 rokoch dve malé deti a už zariadený, splatený nový 3 izbový byt na sídlisku Ťahanovce v Košiciach. Pre V. Havla to bola kralikareň , pre mňa a moju rodinku náš vlastný domov. Pracoval som ako strojný mechanik v ZTS Kosice a nebol som v žiadnej strane. Moja prvá výplata bola 2500 Kčs.Byt stál 21000 KČS. Každý rok mi zvyšovali kvalifikačnú triedu (plat ). Hneď po škole v 18.rokoch som bol samostatný a nezávislí. Od rodičov som nepotreboval žiadnu pomoc . To je podľa mňa skutočná sloboda . Za socíku to ale mali niektorý ľudia fakt ťažké - lenivci a špekulanti. Za socíku bola práca pridanou hodnotou a dnes pridáva (kradne)hodnotu pos..tý špekulant na pos...tej burze.

  • @user-nz8sn4qm8g
    @user-nz8sn4qm8g 4 หลายเดือนก่อน +1

    Porozprávajte nám aj o Maršalovom pláne ktorý ste taktne na začiatku nespomenul a jeho dôsledkoch na ekonomiky štátov. To je druhá strana mince že áno. Po 30 tych rokoch sme len zničili čo sa dalo. Systém je zdravý jedine vtedy keď sú aj emočne vyspelé aj obyvateľstvo štátu.Je skoro jedno v akom systéme žijete pokiaľ obyvaťeľstvo má vysoký stupeň EQ tak sa to všetko upravý samá.

  • @peterburcak5758
    @peterburcak5758 2 ปีที่แล้ว +3

    kto za sociku nerobil , nevie co je dobra robota.... to mi vraveli starsi ludia.....

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว +2

      To e pravda. Socializmus vyzrali, svojou lenivostou ku krachu doviedli. Rozkradli vsetko. Ale vsetko. Vyborna robota

  • @bohusbikar5798
    @bohusbikar5798 6 หลายเดือนก่อน +2

    Súčasný vyspelý kapitalizmus je vyspelý vďaka 400 ročnému vykorisťovaniu a devastovaniu svojích kolónií . Keď majú všetky vzácne suroviny takmer zadarmo, tak môžu dobre fungovať s akýmkoľvek systémom . Krajiny východného bloku nikdy žiadne kolónie nemali, ale naopak sami sa ochotne stávame kolóniou západu.

    • @marek2832
      @marek2832 6 หลายเดือนก่อน +1

      Uz ked chcete ist stovky rokov dozadu , tak si nieco nastudujte napr. o vzniku Ruska. Cela Sibir bola jedna velka ruska kolonia, ktoru si neskor k sebe pripojili a drancuju ju dodnes.

    • @bohusbikar5798
      @bohusbikar5798 6 หลายเดือนก่อน

      @@marek2832 Až na to, že z Ruska sa do EÚ nevalia milióny ľudí , tak ako zo západoeurópskych kolónií v Afrike. Afrika má 1.5 miliardy obyvateľov a Eú 0.5 miliardy. Idú si užívať západný luxus, ktorý je postavený z ich surovín a stárociach utrpenia.

  • @karolvrbensky2937
    @karolvrbensky2937 2 ปีที่แล้ว +7

    v roku 1989 som mal výplatu v čistom 1200. nájom 1 izbový byt 100. elektrika 10. jedlo na mesiac 200 a teraz si to prepočítajťe že by to fungovalo teraz ostalo my 890 rezerva na cigarety pivo záva a dovolenku.

    • @loudevit
      @loudevit 2 ปีที่แล้ว +1

      Škoda, že teraz stojí nájom v jednoizbovom byte 500€. V tom byte, ktorý komunisti vybudovali a dali komunistovi zdarma. A to isté komunistické prasa ho teraz prenajíma za 500€. Komunizmus zrodil najväčšie hyeny...

    • @TheElafis
      @TheElafis ปีที่แล้ว +3

      asi jste nepochopil to video. Nejde proste žít na dluh

    • @ondrejkrankus2988
      @ondrejkrankus2988 ปีที่แล้ว +6

      Na stravu bolo treba viac, 400-500 Sk. Ceny potravín k platu sú dnes rovnaké a aj nižšie, ako za socializmu. Horšie bolo, že všetko ostatné bolo veľmi drahé. TV, práčka, chladnička, nábytok boli niekoľko násobky platov. Hifi aparatúry 30 000 SK, nové autá nad 50 000 Sk. Nekupitelne. Pokrok minimálny. Peniaze boli iba gastrolístky, v zahraničí nemali žiadnu hodnotu a doma sme boli klamaní totalitou. Bez demokracie a komu sa to nepáčilo, veľmi zle dopadol. Celé zle

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว +1

      Ano. Aj ja 1988 plat 1200kcs ale strava bola maslo 10,mlieko 2 a 3,10, chlieb 7 a 8, salama dietna kg za 60 a nitran za 80 a sunka za 100kcs. Syr 70 za kg. A cukor 7, vajce 1ks za 1kcs.

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว

      Vino 1L za 28kcs,vodka za 100kcs 1L. Marsky za 5kcs a clea za 7 kcs. Vyprazany syr s hralolkami a tatarskou 7,10 v restike.

  • @matej795
    @matej795 4 หลายเดือนก่อน

    Hlavne, že súčasný globálny korporatny kapitalizmus funguje ako hodinky, však? Špeciálne v krajinách tretieho sveta. Tam to slobodné podnikanie bez štátnych zásahov prinieslo taký blahobyt, že až no. Vy náš gemerský Adam Smith.

    • @megalordik
      @megalordik 27 วันที่ผ่านมา

      mozte natocit Vy video a poucit nas... cakame

    • @matej795
      @matej795 27 วันที่ผ่านมา

      @@megalordik čiže keď nenatocim video, nemám právo sa vyjadrovať? Logika 100 bodov. Ja tiež čakám, napr. na normálne reakcie.

    • @megalordik
      @megalordik 27 วันที่ผ่านมา

      @@matej795 teda nechapem, stazujete da tu na nieco alebo obhajujete socializmus alebo co? Tak ked ste tak nespokojny s dnesnym systemom, navrhnite lepsi. A neurážajte ostatných, najmä tvorcu

  • @fredy8735
    @fredy8735 2 ปีที่แล้ว +19

    Zoberte si pomer koľko sa Postavilo podnikov v socializme , a koľko za posledné 32 rokou !!!!! TA NIČ...

    • @snoop2535
      @snoop2535 2 ปีที่แล้ว

      Radšej nech sa nestavá nič ako by sa malo stavať a boli by z toho ďalšie otrokárne, kde robíš za minimálku a máš zo života úplne nič. Máš tu málo otrokárni ?

    • @MrNumip
      @MrNumip 2 ปีที่แล้ว +11

      Teď je o hodně víc podniků.Hlavně dokáží konkurovat, to dřív nedokázaly, proto jich po 89 hodně krachlo.Další věc je, že ty podniky byly ukradený a do vedení byli dosazeni kamarádi co tomu vůbec nerozuměli ale měli rudou knížku a teplý místečko.

    • @marekfuto8127
      @marekfuto8127 ปีที่แล้ว +2

      ozaj ? ved z tych co vznikli za socializmu uz snad existuje len desatina

    • @ivolazar7608
      @ivolazar7608 ปีที่แล้ว

      @@MrNumip ...hlavně , že po hadráku vzkvétá ruka trhu pana Klause :-)

    • @MrNumip
      @MrNumip ปีที่แล้ว

      @@ivolazar7608 fingování socialistickýho podniku je třeba Česká pošta... Snad nejdražší na balíky a ještě do ní stát cpe prachy... A takhle ty podniky dřív fungovaly a komunisti věděli že jim teče do bot, tak to položili při komedii s cinkání klíčema. To, že podniky padly bylo tím, že nebyly konkurenceschopný a po jejich levným nákupu už asi nezbylo na výměnu výrobního vybavení, proto ty fabriky padly. Kdyby zkřížený motyky nekoupily embéčkárnu, tak by znak postřelený slepice zmizel v propadlišti dějin

  • @jurajkovacik7037
    @jurajkovacik7037 2 ปีที่แล้ว +9

    My sme nedokázali konkurovať? :-O Neviem odkiaľ mate informácie ale mali by ste si overiť zdroj! Strojárstvo tu bolo na vysokej úrovni. Dokonca sa Japonci (viem aj Vietnamci za odmenu) chodili učiť na Slovensko :-)

    • @branislavbalasic5173
      @branislavbalasic5173 2 ปีที่แล้ว +2

      No nebolo zďaleka také, ako v 1. ČSR.

    • @marekfuto8127
      @marekfuto8127 ปีที่แล้ว +6

      jasne, preto ked slovensko otvorilo hranice a naruc a nase vyrobky sa dostali do zahranicia tak sme boli na smiech a co sa tyka automobiliek tak asi 20 rokov pozadu oproti zapadu

    • @TheElafis
      @TheElafis ปีที่แล้ว +2

      vrcholem devadesátých let tu byla škoda 120. litinový blok 1,2l objem, nějakých 30kW výkon, karburátor. Oproti tomu západní auta měli vstřikování automatické převodovky, elektrická okna a stála stejně jako ty naše.

    • @MrNumip
      @MrNumip ปีที่แล้ว +1

      ​@@TheElafis 120 měla ALU blok, myslím že 36kW a vrchol byly 135 136 kde bylo snad až 45kW.... Oproti tomu třeba Honda měla v 1,6 91-110kW (a do roku 85 1,5 74kW) ale díky socialismu jsme holt byli pozadu se vším (kromě rozkrádání zaměstnavatelů a státu, v zahraničí se asi neříká že z cizího krev neteče nebo kdo nekrade okrádá rodinu)

    • @MrNumip
      @MrNumip ปีที่แล้ว

      Japonci sem jezdili koukat jako se Češi jezdí koukat do zemí 3. světa... Čína, Vietnam, Kuba, to byli kamarádi přeci, né?

  • @simonpolak5178
    @simonpolak5178 3 ปีที่แล้ว +11

    Autor v mnohých informáciách zavádza (možno nie zámerne, skrátka preložil niektoré z videí, ktoré používala západná propaganda, podľa ktorej napr. u nás bola chladnička iba v každej piatej domácnosti a podobné nezmysly). V týchto materiáloch sa neuvádzalo, že komisia, zo Svetovej banky, ktorá tu bola v roku 1990 robiť audit skonštatovala, že krajina je iba minimálne zadĺžená (zhruba na úrovni pohľadávok), pochválila školstvo, zdravotníctvo, veľmi kladne sa vyjadrila o rekreáciách pre pracujúcich a starostlivosti o deti, v podstate nič zásadne negatívne v záverečnej správe neuviedla. Skonštatovala, že inflácia v rámci 80-tých rokov bola na úrovni 2%. To je jedna vec.
    Druhá vec je, že 75% majetku bolo znárodnených dávno pred nástupom socializmu - a to ešte v roku 1945 dekrétmi E. Beneša.
    "Neviditeľná ruka trhu", tak to mi je skvelá vec - to sme videli na začiatku pandémie, keď množstvo liekov, či respirátory a rúška stáli 10x svojej SKUTOČNEJ hodnoty. Skutočnú hodnotu stáli práve produkty za socializmu, s výnimkou napr. mlieka, ktoré bolo štátom dotované, aby bolo ľuďom prístupnejšie a pili ho viac. Štát mal záujem na zdraví obyvateľstva. To je zlé? Na druhú stranu stratu pokrýval zvýšenou daňou na alkohol a cigarety. Tak by to malo byť.

    • @branislavbalasic5173
      @branislavbalasic5173 3 ปีที่แล้ว +4

      A teraz sa treba pozrieť na to, koľko socialistických štátov sa nachádza v TOP 20 rebríčka HDI :D potom zistíš, že socializmus naozaj nie je to najlepšie

    • @simonpolak5178
      @simonpolak5178 3 ปีที่แล้ว +2

      @@branislavbalasic5173 je veľmi jednoduché až primitívne to takto zjednodušiť. Rovnako môžem povedať, že najchudobnejšie krajiny sveta sú kapitalistické - čo je aj pravda.
      Nedá sa v tomto ohľade merať východná a západná Európa rovnakým metrom, do nás nikto netlačil miliardy cez Marshalov plán (čo bolo bohatstvo nazbíjané zas v iných krajinách - o tom kapitalizmus vo svojej podstate aj je). My sme si svoj rast životnej úrovne po druhej svetovej vojne napĺňali iba vlastnými silami. A už v 60-tych rokoch sme sa zaradili medzi bohaté krajiny sveta. Vojnou značne zničený Sovietsky zväz mal v období budovania historicky druhý najvyšší rast HDP, o niekoľko rokov vypustil prvú umelú družicu Zeme a následne prvého človeka do kozmu. Pritom v danom období aj obyvatelia ZSSR veľmi pocítili nárast životnej úrovne.
      Už nehovoriac o tom, že zadlženosť ČSSR v roku 1990 bola prakticky iba na úrovni jej pohľadávok. Za 30 rokov náš štátny dlh dosahuje dovtedy nebývalé rekordy, už nehovoriac o zadlženosti obyvateľstva, kde sú Slováci tiež na špici z krajín EÚ. Teda ten kapitalizmus naozaj nie je to najlepšie. Nehovoriac už o tom, že urobil z našej krajiny kolóniu lacnej pracovnej sily pre západné krajiny.

    • @branislavbalasic5173
      @branislavbalasic5173 3 ปีที่แล้ว

      @@simonpolak5178 Ja netvrdím, že kapitalizmus nemá chyby, ale je lepší. Tak isto socializmus - nulový cestovný ruch. A inak čo sa týka tých ďalších zaostalých krajín, tak neberme štáty, ktoré boli vždy zaostalé. Napr. taká Afrika alebo juhovýchodná Ázia. Porovnajte si 1. ČSR so socialistickými zriadeniami. Pred vojnou sme konkurovali napr. Rakúsku. A ešte na záver, EÚ je najlepšia ekonomika na svete. "Lacná pracovná sila", ktorá je aj v súčasných komunistických štátoch. :D Takže stále sme na tom lepšie.

    • @simonpolak5178
      @simonpolak5178 3 ปีที่แล้ว +5

      @@branislavbalasic5173 Práve Rakúsko bolo Marshalovým plánom hojne dotované aby sa mohla šíriť takáto demagógia. Opakujem znova - ich rast nebol výsledkom ich práce, náš áno. To je treba brať do úvahy.
      A na Slovensku sa v období 1.ČSR akurát tak pásli ovce, každá druhá dolina bola hladová (čo sa s príchodom kapitalizmu vrátilo), z mnohých okresov ľudia cestovali za prácou do zahraničia - vrátane Ameriky. Na krajnom severovýchode ľudia žili v zemľankách spoločne so zvieratami - takéto pomery v Rakúsku neboli. Za pár rokov sa doslovne v každej dedine vytvorili pracovné miesta. Každý robotník si vedel (ak chcel) popri rodine postaviť rodinný dom bez toho, aby sa zadĺžil na celý život. Ak sa mu stavať nechcelo, dostal byt. Dnes sa o niečom takom môže ľuďom vo fabrikách iba snívať. Práve aj preto sa Slováci topia v dlhoch. Vrátili sme sa skrátka krok späť. Samozrejme, že sa nájdu ľudia, ktorí si dnes žijú nad pomery - veď to je tiež vlastnosť kapitalizmu - vytvárať priepastné rozdiely medzi ľuďmi. Lenže tých väčšina nie je a nikdy nebude. Väčšina sa stále bude mať horšie.

    • @branislavbalasic5173
      @branislavbalasic5173 3 ปีที่แล้ว

      @@simonpolak5178 Vrstva robotníkov na tom bola dobre to áno, ale je iná doba, do popredia sa dostáva industrializácia a iné pracovné pozície. Na tú dobu dajme tomu bol socializmus dobrý, ale dnes už nie.

  • @adamkramar2575
    @adamkramar2575 5 หลายเดือนก่อน +1

    Ako nefungoval socializmus očami 30r typka z Bratislavy predpokladám. Na tom sa viem pobaviť😄

    • @arminmed265
      @arminmed265 20 วันที่ผ่านมา

      A ako fungoval trh socializmus podľa XY ročného sedliaka so základkou a vysokou školou života ? Nech sa pobavia tí vzdelajší

  • @knedlo7096
    @knedlo7096 2 ปีที่แล้ว +6

    hlavne že v Cíne funguje :D

    • @paveljamnicky3692
      @paveljamnicky3692 2 ปีที่แล้ว +20

      az na to ze Cina ma hybridny system... ale pekny pokus

    • @martinkalina9572
      @martinkalina9572 2 ปีที่แล้ว

      @@paveljamnicky3692 Je to stejné jako v SSSR v období 20. let, tzv NEP. Nic víc, nic míň.

    • @knedlo7096
      @knedlo7096 2 ปีที่แล้ว

      @@paveljamnicky3692 obabrávaš sám seba nie mňa ;)

    • @zestybiatch
      @zestybiatch 2 ปีที่แล้ว +10

      Az na to ze Cina je extremny kapitalizmus

    • @DajaSlovakia421
      @DajaSlovakia421 ปีที่แล้ว +2

      @Knedlo ked ty klameš seba sameho a myslis si, ze to robi protistrana 😃

  • @milanko91
    @milanko91 8 หลายเดือนก่อน +2

    Len to nebol socializmus ale komunizmus, vládla jedna strana ktorá prenasledovala všetkých ostatných

  • @atpriton3272
    @atpriton3272 7 หลายเดือนก่อน +2

    Žilo a pracovalo sa s elánom-dnes s nenávisťou. Prostriedky dodané štátu rozkradnú politici, politické strany a začala vládnuť digitálna hlúposť. Pracovnici pracujú a príživníci sa priživujú. Super doba.

    • @rastislavdemko6682
      @rastislavdemko6682 7 หลายเดือนก่อน +3

      Žilo a pracovalo sa s "ELÁNOM". LOL. No ty vogo. 😂 FANTASY! 🦄🦄

  • @mariapodmanicka9734
    @mariapodmanicka9734 3 ปีที่แล้ว +9

    Mňa by len zaujímalo že kedysi za socializmu keď človek odrobil 10 rokov dostal byt teraz si ho človek musí kúpiť za nechutné peniaze ešte aj na pôžičku s úrokom ale daň z nehnuteľností musí platiť aj keď ju už ten človek zaplatil pri kúpe toho bytu. Je to podľa vás fér?

    • @ivanhrusovsky5530
      @ivanhrusovsky5530 3 ปีที่แล้ว +9

      A kto dostal za komunizmu byt bez čakania? Veď to boli družstevné byty, nepatrili ľuďom čo v nich bývali, oni si ich len prenajímali - platili pôžičku. Na tie byty sa čakalo niekde aj 5-8 rokov. Samozrejme, že komunista alebo ŠTBák mal pridelený byt okamžite. Tie byty boli nekvalitné, nedokončené, bez kľučiek a bez iných základných vecí. Nedokončené chodníky a pod.. dane sa platili aj vtedy, kto neplatil išiel pred súd. Daň z nehnuteľnosti sa platí ročne, je to poplatok za majetok čo ide štátu. Vy nechcete platiť dane? Ten systém zabil tisícky ľudí, ten systém riadil, čo sa mohlo hovoriť a počúvať, každý s iným názorom bol perzekuovaný - toto bolo podľa vás fér?

    • @mariapodmanicka9734
      @mariapodmanicka9734 3 ปีที่แล้ว +4

      @@ivanhrusovsky5530 No hovoriť o nekvalitných bytoch v tom období to už je trošku drzosť. Keď sa pozrieme na tieto novostavby ktoré majú také tenké steny že počuť aj suseda keď v noci súloží so svojou ženou a nezriedka keď praskajú steny čo som videla na vlastné oči. Krátko po postavení baráku im praskol balkón. Neraz som v televíznych reláciách videla príbehy keď sa noví majitelia novostavieb sťažovali že im to zateká a podobne. Alebo že si kúpili dom alebo byt s krásnym výhľadom a za pár rokov 2m pred oknom im postavili výškovú budovu. A že neplatiť daň? Načo platíš daň z nehnuteľnosti ktorú si už raz zdanil keď si ju kupoval? Ani ty nie si majiteľom toho bytu kým nesplatíš hypotéku lebo ťa môžu kedykoľvek vyhodiť keď prestaneš splácať. Myslím že sa dal byt kúpiť za 30 tisíc čo bola vtedy asi dvojročná výplata. Kto si dneska môže z dvojročnej výplaty kúpiť byt?

    • @JS-hk4qy
      @JS-hk4qy 3 ปีที่แล้ว +7

      @@mariapodmanicka9734 Ako ekonóm vám skúsim stručne a jednoducho vysvetliť, prečo človek počas socializmu byt nedostal a prečo byty neboli reálne tak lacné ako píšete. Jedna vec je už spomínané družstevné vlastníctvo, druhá vec je ale ešte omnoho dôležitejšia. Štát mal v socializme monopol vo všetkých stránkach hospodárskeho života a centrálni plánovači mali možnosť meniť relatívne ceny jednotlivých statkov podľa toho, ako uznali za vhodné. To, čo sa vtedy v skutočnosti dialo pri výstavbe bytov by sme dnes nenazvali nijak inak ako dumping. Plánovači jednoducho zobrali zdroje z iných odvetví a nadotovali z neho výstavbu bytov, ktoré prezentovali ako lacné a dostupné bývanie. V skutočnosti si ale taká výstavba vyžadovala obrovské ľudské a materiálne zdroje a ten pracujúci si to aj tak musel odmakať. To, že bývanie stálo mesačne pár stoviek mohlo síce znieť pekne, horšie už bolo to, koľko štát ukrajoval človeku zo mzdy, aby také niečo také mohol vôbec ufinancovať. Človek v socializme tak splácal svoje bývanie v podobe práce prakticky až do dôchodku. Samozrejme, reálna mzda bola nižšia než v krajinách, kde fungovala ako tak normálna trhová ekonomika a ešte k tomu človek len tak nemohol opustiť krajinu a ísť za lepšou mzdou a životom do zahraničia. Ak by sa mu aj nejako podarilo emigrovať, tak by jeho majetok pripadol štátu. To len potvrdzuje tvrdenie, že skutočná cena bytu nebola 30 tisíc (ale omnoho viac) a človek musel bývanie splácať svojou prácou štátu aj po formálnej kúpe.

    • @mariapodmanicka9734
      @mariapodmanicka9734 3 ปีที่แล้ว +2

      @@JS-hk4qy No netvárme sa že dnes to funguje inak že štát zoberie zo štátneho z peňazí nás všetkých a financuje tým iné štátne projekty. Takisto zdravotníctvo keby sa nefinancovalo z peňazí nás všetkých teda dlhy tak by nebolo dostupné pre každého tak ako to funguje v Amerike kde 50 miliónov ľudí ktorí sú naj pokraji biedy. Sa do nemocnice ani nedostanú. Kamarát ktorý tam žil mi hovoril príbeh o susedovi ktorý náhle ochorel ale nemohol si dovoliť platiť všetky náklady nad rámec jeho poistky a tak mal doživotné právo žiť v tom dome a keď umrel dediči nič nedostali ale ten dom prepadol v prospech nemocnice

    • @JS-hk4qy
      @JS-hk4qy 3 ปีที่แล้ว +3

      @@mariapodmanicka9734 Práveže zdravotníctvo je ten príklad, kde by to fungovalo lepšie s malými zásahmi štátmi alebo úplne bez zásahov. Ak spomínate Ameriku, tak by ste mali vedieť, že tam je to tiež preregulované, je tam kopa lobbistov, lekári majú licenciu len pre určitý štát a ich pohyb je obmedzený, garantom ich študijného dlhu je štát, čo zvyšuje cenu ich štúdia, predražuje cenu ich práce a vo výsledku aj zdravotnú starostlivosť. Na Slovensko je to ale tiež nastavené absurdne. Zdarvotné poistenie neexistuje a sú tu len odvody, ktoré sú nútenými platbami do štátnej kasy a ich výška je určená na základe príjmu. Hoc ten príjem nemá nič spoločné so zdravotným stavom, životným štýlom ani inklináciam k určitým chorobám. Tento systém jednoducho nemotivuje človeka, aby žil zdravo a zodpovedne. Ak by ste chceli vedieť viac o tom, ako vyzerá zdravotníctvo v USA, tak odporúčam: th-cam.com/video/Oy2xFBK8Aww/w-d-xo.html . Je to rozhovor s lekárom, ktorý tam pôsobí. A tu je ešte video o problémoch nášho európskeho modelu zdravotníctva a jeho alternatíve: th-cam.com/video/YI8nKpEHLtI/w-d-xo.html .

  • @benitohorak4897
    @benitohorak4897 6 หลายเดือนก่อน +1

    Toto video má 3 roky
    39 tisíc zhliadnuti
    A 0 likes? 😂 toto som ešte nikdy neviďel

  • @zekodrtic5769
    @zekodrtic5769 2 หลายเดือนก่อน

    :-))))))))))))))))))))))))))))....bože čo toto za vymletý DEMEN
    TI...už ste určite na smiech aj sami sebe....:-)))))))))))))))))))))))))))

  • @miroslavslavik5272
    @miroslavslavik5272 2 ปีที่แล้ว +5

    Socializmus nemal ekonomicke chyby

    • @milacik
      @milacik ปีที่แล้ว +5

      Nie. Nemal. A preto padol.

    • @adamsvorad4354
      @adamsvorad4354 ปีที่แล้ว

      SocialYzmus bol ekonomická chyba a morálny zločin.

  • @papanjan
    @papanjan 2 ปีที่แล้ว +6

    zil si za socializmu.???

    • @snoop2535
      @snoop2535 2 ปีที่แล้ว +6

      Nežil som ani počas 2.sv vojny a viem že je to humus. Fakty sú fakty, propagandou mi neomotajú hlavu ako tebe ;)

  • @romanpresl4007
    @romanpresl4007 2 ปีที่แล้ว +6

    Centralizace moci. Co mě to jenom připomíná. Že by EU.
    Do který jsem nechtěl, a říkal že je to RVHP na druhou. Tak jakej je vlastně rozdíl.
    No hezky se to naučili soudruzi v bruselu.

    • @TheElafis
      @TheElafis ปีที่แล้ว +4

      kde máte to centrální řízení toho co a za kolik se kde vyrobí?

  • @milanmilan3989
    @milanmilan3989 2 ปีที่แล้ว +6

    no a ten kapitalizmus tiez nejak nefunguje

    • @majocountryballs9866
      @majocountryballs9866 ปีที่แล้ว +1

      kapitalizmus není nutně dobrý systém ale bohužel je asi ten nejlepší co tedka máme.

    • @milanmilan3989
      @milanmilan3989 ปีที่แล้ว

      @@majocountryballs9866 moj nazor je,ze kapotalizmus je najhorsi,myslim si to preto,lebo to viem porovnat zo socialzmom,a vtedy sa mi lepsie zilo ako teraz

    • @jozefbrunovsky226
      @jozefbrunovsky226 ปีที่แล้ว +1

      @@milanmilan3989 Jednoznacne suhlasim,o takom zivote sa moze dnesnym mladym len snivat

  • @josselenovese3639
    @josselenovese3639 ปีที่แล้ว

    Takmer presne. Akurat ze uz aj trh je mrtvy.

  • @daliborhorvath6908
    @daliborhorvath6908 10 หลายเดือนก่อน +2

    Preto nevydržale lebo ludska nenasitnost túžba po nadvláde po majetkoch po bohatstve nemá hranice. Čím viac má tým , ešte viac chce ..nikdy nie je dosť..museli to zmeniť ..Lenivci vykoristovatelia by nemali možnosť bohatnuť .. ukazovať sa lišiť sa od bežných radových občanov, luxusne žiť predvadzat sa aký sú vnimočny a múdrý nemali by možnosť ponížiť zotročť,rozdeliť ľudí...nemali by možnosť a šancu rozpredať , zapredať národ ... Určitá vrstva nenažrancov ktorì špekulatívne podvodom vyštudovali za vajička...Rečnícke umenie podvody klamstvá a podpora, špekulativnej, modernej satanustickej otrokárskej spoločnosti ..zmenili celý system pre svoj prospech..Preto socializmus nemá miesto v pekle...

  • @bohusbikar5798
    @bohusbikar5798 6 หลายเดือนก่อน +2

    Kedy už konečne niekto urobí serióznu analízu socializmu v ČSSR. Tieto bludy sa nedajú počúvať. Ľutujem mladých, že sú takto bezočivo klamaní a presviedčaní o tom , ako im je teraz skvele.

    • @matony19
      @matony19 6 หลายเดือนก่อน +2

      to ze sa to tebe nepaci, hned znamena ze nie je seriozna a su to bludy? :D to co je za logiku

    • @bohusbikar5798
      @bohusbikar5798 6 หลายเดือนก่อน

      @@matony19 Žil som ,pracoval a založil som si rodinu v socializme tak viem ako fungoval. To čo sa tu prezentuje sú bludy.

    • @matony19
      @matony19 6 หลายเดือนก่อน +3

      @@bohusbikar5798 presne, a to su len tvoje osobne pocity. Netusis nic o sirsich suvislostiach.

  • @vagusprofugo1444
    @vagusprofugo1444 2 ปีที่แล้ว +10

    Zvláštní, že to nejde vysvětlit spoustě lidí, co v socialismu žili. Mě je 28 a musím to v práci vysvětlovat 50 letým. Ale oni to vidí jinak. Všichni měli stejné hovno a tak si nezáviděli. A dneska po nich ještě někdo chce aby pracovali efektivně...no hrůza.

    • @peterpetro1409
      @peterpetro1409 2 ปีที่แล้ว

      Socializmus - kapitalizmus vo Vašom veku to asi nebudete vediet nijako dobre vysvetliť, lebo s tým majú problémy aj dospelí. Teda kde patri demokracia? Kapitalizmus si ju prisvojil a robí svetové ťaženie pod názvom "demokracia" po celom svete. Hm, predstavte si demokraticku rodinu - čo je v podstate štát , kde je napr. 5 detí a tieto si chcú demokraticky - teda pod vlyvom niekoho (mainstream) - odsúhlasiť predaj rodinných pozemkov a rodinného domu . Rodičia su v menšine a tak ich deti demokraticky prehlasuju- pekne nie ? Teda ešte dalsi priklad - je tu na celom svete už kapitalizmus a trhove hospodarstvo s vlastníkmi bilionov dolarov či EUR. 90% ludí na zemeguli su zadlžení , hypoteticky tu priletia nejakí iní ludia z inej planety a budu chciet kupit Zem, za vyhodnych podmienok pre predavajucich multimilionarov, ktorym vsetci dlzime. Tak sa Zem preda - no nepredaj to , ked je taka dobra ponuka nie ? Ved to je trhove hospodarstvo. Takto funguje kapitalizmus a mozete to vysvetlit svojim 50 ročným kolegom ak tomu nerozumeju. Kapitalizmus CSR zrusil šĺachtu (prečo?) a začal stavať a bohatnut na majetkoch šľachty. Beneš ako kapitalista zoštátnil podniky na základe Košického vládneho programu z 5. apríla 1945 , Benešom vydané znárodňovacie dekréty dňa 28. októbra 1945 na viac ako deväťtisíc priemyselných podnikov s vyše miliónom zamestnancov CSR. Vyzera to tak, ze Činsky socik je zatial cesta - menezuju 1 miliardu ludi a prosperuju - vlastnia 1 tisic bilionov americkych dolarov v akciach. Vyvoj asi pojde tamto smerom, svojich bohacov zacali regulovat toho roku. Uznajte čo chcete ako sukromnik už robit s miliardou dolarov ak nie ovladnut svet ? V malom to vidiet na koloniach - sú ovladaní či nie?

    • @marekhajas6258
      @marekhajas6258 ปีที่แล้ว

      a vieš prečo ? to vydí jinak ? lebo hovno nemali a maju ho teraz ale aj ty budeš raz v dochodku možno tak v 70. rokoch a budu ta presviedčať taki ako si teraz ty sam ale nič si z toho nerob efektivista vaša mlada krv čo chcela srandu sa dovtedy preleje za tu zapadnu najlepšiu anglosasku demokraticku a ha a ešte efektivnu

    • @vagusprofugo1444
      @vagusprofugo1444 ปีที่แล้ว

      @@marekhajas6258 Já nejsem líný pracovat a nejsem omezený. Takže na důchod mít budu. Pokud se nic hrozného nestane (Jako například to, že by mi to komunisti zabavili a rozdělili mezi sebe a líné lemply.)

    • @marekhajas6258
      @marekhajas6258 ปีที่แล้ว +1

      @@vagusprofugo1444 a to kto su tí lini lemply ? ak mysliš tých čo žili pred 89 tym to si na omyle lebo tým padom mas na mysli aj moju matku otca deda atd. a dopredu ti hovorim ze vsetci boli alebo su uplne obycajny radovy občania ziadny lemply a s tym dochodkom ti to zelam s celeho srdca len aby si sa ho s tymito darmožračmi a zlodejmi čo sa nazyvaju novodobi demokrati dožil

    • @vagusprofugo1444
      @vagusprofugo1444 ปีที่แล้ว

      @@marekhajas6258 Líní lemply jsou ti, kdo se neumí zaopatřit ve svobodné zemi, ne ti kterým byl před rokem 89 socialismus vnucován, ale ti kterým se za něj žilo lépe, protože nemuseli pořádně makat rozkrádali v práci veřejný majetek a nebo udávali StB aby se jim žilo lépe. A dnes závidí těm kteří něco vybudovali.

  • @bozenasumberova4748
    @bozenasumberova4748 2 ปีที่แล้ว +6

    Bludy

    • @karelfidler8437
      @karelfidler8437 10 หลายเดือนก่อน

      Co konkrétně?

    • @zoxoor3759
      @zoxoor3759 2 หลายเดือนก่อน

      😁😁

  • @hnevko
    @hnevko ปีที่แล้ว +1

    antipropaganda

  • @martinslovak9767
    @martinslovak9767 3 ปีที่แล้ว +12

    Ako si toto môže niekto dovoliť! A, že ekonomika rečou! OTRUBY! Za socializmu bola ekonomika o 47,86% lepšia a zamestnanosť tiež až o 13,58%!

    • @andrejstruhacka9112
      @andrejstruhacka9112 3 ปีที่แล้ว +6

      BLBOSŤ! Prečo je potom Severná Kórea na takej nízkej úrovni? Veď je tam socializmus!

    • @martinslovak9767
      @martinslovak9767 3 ปีที่แล้ว +3

      @@andrejstruhacka9112 Severná Kórea je úplne iná záležitosť!

    • @martinslovak9767
      @martinslovak9767 3 ปีที่แล้ว +5

      @@andrejstruhacka9112 Treba pochopiť! Že v Kórei je iná rasa! Aj to je veľký rozdiel!

    • @martinslovak9767
      @martinslovak9767 3 ปีที่แล้ว +5

      @@andrejstruhacka9112 Ja tu nehovorím o rasizme, ale o inom mentálnom a fyzickom rozpoložení!

    • @hejyou154
      @hejyou154 3 ปีที่แล้ว +3

      @@martinslovak9767 A NAVYSE CAKAS DNES V RADE NA MLIEKO JAK KOKO- JAK SA CAKALO KEDYSI? NIEEEEEEEEEEEEEEEE NECAKAS LEBO MAS VOLNE OBCHODY. A POTRAVIN JE DOSTATOK NIE JAK ZA SOCIALIZMU !!!!!!!

  • @juliuspartl3420
    @juliuspartl3420 17 วันที่ผ่านมา

    Toto nieje žiadny odborný pohľad na minulosť, ale cielené ohováranie.