właśnie nie do końca ludzie wiedzą o co chodzi z "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki", bo większość myśli, że chodzi o niepopełnianie tego samego błędu po raz kolejny, a naprawdę chodzi o to, że nie da się wejść drugi raz do tej samej rzeki, bo jest ona już inna - płynie, zmienia się ciągle
Sokrates mówiąc "Wiem, że nic nie wiem" myślał krytycznie! Już wtedy wiedział jak to jest istotne w życiu :) A dzisiaj tyle się mowi o tej kompetencji.
Jeszcze jedno pytanie zadaje filozofia kto to jest człowiek sprawiedliwy, czy świat może być sprawiedliwy i czym jest sprawiedliwość najpiękniejsza z cnót. Na to pytanie Platon stara się dać odpowiedź w "Państwie" czytat z tego utworu : " sprawiedliwy to ten co robi co do niego należy" i "Hippiaszu Mniejszym" gdzie Sokrates zadaje pytanie Hippiaszowi czy człowiek sprawiedliwszy to ten co szybciej biegnie od drugiego. Można również zadać pytanie czym jest miłość i jak ona wygląda jest to wątek opisany w Platon "Uczta". W "Państwie" Platon nie zdaje tylko szuka odpowiedzi jak żyć i jak powstał świat według stoików stworzył go wszechobecny kosmiczny artysta. Największe dzieło Platona odpowiada na pytanie jak wychować sprawiedliwego człowieka, czy kobiety powinny być rzeczą wspólną, czy filozof powinien kierować narodem, kto jest filozofem, jaki ustrój polityczny jest najsłuszniejszy. "Lysis Platona mówi jak traktować przyjaciół i (ang. cruschów) czyli osoby w których się kochamy. "Ekonomik" Ksenofonta opowiada jak umiejętność prowadzenia gospodarstwa jest potrzebna człowiekowi. Sun Zi był filozofem i jest słynny ze Sztuki wojennej, która nie tylko mówi jak żyć ale jak wojować. Seneka i jego liczne listy i traktaty, Marek Aureliusz, Epiktet i też nowożytni tacy jak Hegel i Kartezjusz tak ci akurat opowiadają jak żyć. A pieśni, listy, jamby, satyry Horacego są niedoceniane przez polonistów, chcą oni kogoś nauczyć na siłę czegoś czego nie wiedzą. By zrozumieć poezję Horacego trzeba znać Historię 2 wojen domowych jedna prowadzona przez Cezara razem z Antoniuszem przeciw Katończykom : Katon, Kaska, Marek Tuliusz Cyceron, Marek Juniusz Brutus, Kasjusz, Pompejusz Wielki. Potem kolejna prowadzona na ogień krzyżowy Antoniusza, Oktawiana, Lepidusa, Brutusa, Kasjusza, Katona i słynnego Cynnę z którym pomylono jego imiennika i zamordowano przez tłum na pogrzebie Cezara z Juliuszów. Tłumaczenia których uczycie w szkołach są przestarzałe i nudne beznadziejne trudne w zrozumieniu i dlatego udajecie takich mundrych. Pani wydaje się ciepłą osobą więc pani nie oceniam i nie obrażam ale przypominam o pięknie antyku zbezczeszczonym przez szkołę tak samo obciętym jak poezja Sheakspeara
właśnie nie do końca ludzie wiedzą o co chodzi z "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki", bo większość myśli, że chodzi o niepopełnianie tego samego błędu po raz kolejny, a naprawdę chodzi o to, że nie da się wejść drugi raz do tej samej rzeki, bo jest ona już inna - płynie, zmienia się ciągle
SUPER! W BARDZO PRZYSTĘPNY SPOSÓB OPOWIEDZIANE :) DZIĘKUJĘ :)
Ale się super pani słucha🥰
Wesołych Świąt
Dziękuję bardzo, nawzajem!
Uwielbiam Pani materiały!
Bardzo dziękuje za przypomnienie i wyjaśnienie! Świetny kanał
Sokrates mówiąc "Wiem, że nic nie wiem" myślał krytycznie! Już wtedy wiedział jak to jest istotne w życiu :) A dzisiaj tyle się mowi o tej kompetencji.
Serdecznie dziękuję za ten materiał. Bardzo mi pomógł. Pozdrawiam :)
Bardzo przydatny materiał
super filmik
Kant w "krytyce czystego rozumu" przedstawia cztery najważniejsze pytania i udowadnia, że NIE DA SIĘ NA NIE ODPOWIEDZIEĆ.
Cudowny filmik!
Wesołych świąt!
Dziękuję i z całego serca życzę pogodnych świąt w serdecznej atmosferze.
Jest Pani super !
Super film, pozdrawiam :))
KOCHAM PANIĄ
świetny film!
Jeszcze jedno pytanie zadaje filozofia kto to jest człowiek sprawiedliwy, czy świat może być sprawiedliwy i czym jest sprawiedliwość najpiękniejsza z cnót. Na to pytanie Platon stara się dać odpowiedź w "Państwie" czytat z tego utworu : " sprawiedliwy to ten co robi co do niego należy" i "Hippiaszu Mniejszym" gdzie Sokrates zadaje pytanie Hippiaszowi czy człowiek sprawiedliwszy to ten co szybciej biegnie od drugiego.
Można również zadać pytanie czym jest miłość i jak ona wygląda jest to wątek opisany w Platon "Uczta".
W "Państwie" Platon nie zdaje tylko szuka odpowiedzi jak żyć i jak powstał świat według stoików stworzył go wszechobecny kosmiczny artysta. Największe dzieło Platona odpowiada na pytanie jak wychować sprawiedliwego człowieka, czy kobiety powinny być rzeczą wspólną, czy filozof powinien kierować narodem, kto jest filozofem, jaki ustrój polityczny jest najsłuszniejszy.
"Lysis Platona mówi jak traktować przyjaciół i (ang. cruschów) czyli osoby w których się kochamy.
"Ekonomik" Ksenofonta opowiada jak umiejętność prowadzenia gospodarstwa jest potrzebna człowiekowi.
Sun Zi był filozofem i jest słynny ze Sztuki wojennej, która nie tylko mówi jak żyć ale jak wojować.
Seneka i jego liczne listy i traktaty, Marek Aureliusz, Epiktet i też nowożytni tacy jak Hegel i Kartezjusz tak ci akurat opowiadają jak żyć.
A pieśni, listy, jamby, satyry Horacego są niedoceniane przez polonistów, chcą oni kogoś nauczyć na siłę czegoś czego nie wiedzą.
By zrozumieć poezję Horacego trzeba znać Historię 2 wojen domowych jedna prowadzona przez Cezara razem z Antoniuszem przeciw Katończykom : Katon, Kaska, Marek Tuliusz Cyceron, Marek Juniusz Brutus, Kasjusz, Pompejusz Wielki. Potem kolejna prowadzona na ogień krzyżowy Antoniusza, Oktawiana, Lepidusa, Brutusa, Kasjusza, Katona i słynnego Cynnę z którym pomylono jego imiennika i zamordowano przez tłum na pogrzebie Cezara z Juliuszów.
Tłumaczenia których uczycie w szkołach są przestarzałe i nudne beznadziejne trudne w zrozumieniu i dlatego udajecie takich mundrych.
Pani wydaje się ciepłą osobą więc pani nie oceniam i nie obrażam ale przypominam o pięknie antyku zbezczeszczonym przez szkołę tak samo obciętym jak poezja Sheakspeara
pozdrawiam
Pięknie poprowadzona lekcja, pozdrawiam.
6:35 Horacy
Thx
:-) :-) :-)
JD