Tajemnice Mszy Świętej: Historia, Ryty i Współczesność. O. Tomasz Grabowski OP [Podcast RoA #51]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 พ.ย. 2024
  • W dzisiejszym odcinku naszego podcastu "Rozmowy o apologetyce" zagłębimy się głęboko w tematykę Mszy Świętej. Czym jest kult? Czy Msza zawsze ma być taka sama? Razem z o. Tomaszem Grabowskim OP porozmawiamy o tym:
    ✔ Jak historycznie zmieniała się Msza Święta?
    ✔ Dlaczego istnieją różne ryty, i czy któryś z nich jest lepszy czy gorszy?
    ✔ Czy dobrze nam znany ryt Mszy Świętej (Novus Ordo Missae) wymaga zmian?
    ✔ Jakie instrumenty są zakazane podczas Mszy?
    ✔ Jakie jest znaczenie znaku pokoju?
    ✔ Czy świeccy podczas liturgii to tylko widzowie?
    O. dr Tomasz Grabowski OP jest dominikaninem, prezesem ‪@wydawnictwowdrodzepl‬ Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze oraz współautorem (wraz z ks. Wojciechem Nowickim) książki "Liturgia krok po kroku" - wdrodze.pl/pro...
    ________________________________________________________________________
    Odwiedź nas:
    🌐 Czytelnia i księgarnia apologetyczna: contragentiles...
     👍  Facebook: / gentilescontra
    📷 Instagram: / contra_gentiles
    🌀 Twitter: / gentilescontra
    ________________________________________________________________________
    "Rozmowy o apologetyce" - premiera podcastu w każdy czwartek o godz. 20.00.
    📺 TH-cam: / prodoteo
    👍 Facebook: / videos
    🟢 Spotify: tiny.pl/98rl3
    🎙️  SoundCloud: / fundacjaprodoteo
    🔎  Google Podcasts: tiny.pl/98693
    🍎 Apple Podcast: tiny.pl/98r4q
    W “Rozmowach o apologetyce” skupiamy się na obronie prawd i wartości chrześcijańskich. Wyjaśniamy prostym językiem, dlaczego wiara chrześcijańska jest aktualna, a życie według jej wartości jest wciąż możliwe w XXI w. Wraz z zaproszonymi gośćmi, specjalistami z obszaru teologii i dziedzin pokrewnych, publicystami i autorami, zastanawiamy się nad racjonalnością wyznania wiary, relacją między religią i nauką oraz miejscem Boga w świecie zdominowanym przez podejście naukowe. Prezentujemy argumenty, dzięki którym słuchaczom łatwiej będzie przekonywać inne osoby, że warto wierzyć Jezusowi, Biblii i Kościołowi. Podcast prowadzi Małgorzata Madej.

ความคิดเห็น • 27

  • @apw6908
    @apw6908 10 หลายเดือนก่อน +3

    Pŕowadzenie rozmowy - raczej fatalne... Temat super

  • @proszedomnie
    @proszedomnie 7 หลายเดือนก่อน +2

    Świetne treści i bardzo wartościowy przekaz. O. Tomasz bardzo OK 👍

  • @elzbietadudzinska4639
    @elzbietadudzinska4639 10 หลายเดือนก่อน +2

    Pięknie się slucha... każdy zrozumie to co Duch Święty. ...podpowie!🤔😉 Bardzo dziękuję 🌹

  • @maggiedybula9180
    @maggiedybula9180 28 วันที่ผ่านมา

    Ojciec Tomasz - dzięki!!! Prowadzenie - jejku :/

  • @martat10
    @martat10 ปีที่แล้ว +7

    Zgadzam się z Doktorem G. :) calkowicie co do wspolczesnych mszy. Bardzo jestem za: przerywniki przeszkadzają, przekazany pokój przez caluski małżonków - przerasta mnie. Lubie śpiewać, może być z gitarą, ale w takim wydaniu na wielbieniu. Jak moge wybieram sume, ona wydaje mi sie byc najlepszym wariantem.
    Bardzo dziękuję za przekazanie wiedzy, zawsze wierna w zasłuchaniu:)

  • @irenamielko3920
    @irenamielko3920 10 หลายเดือนก่อน +1

    Super przekaz! Serdeczne Bóg zapłać o.Tomaszu🙏✨️

  • @markmarek4857
    @markmarek4857 5 หลายเดือนก่อน +2

    Polecam książkę ojca Tomasza 'Liturgia krok po kroku' -rewelacja ...

  • @Marta_czy_Maria
    @Marta_czy_Maria 11 หลายเดือนก่อน +13

    Bardzo niebezpiecznym jest zapraszanie takiego intelektualisty do przepytywania. Ojciec Tomasz jest po prostu genialny ze swoim przekazem, wiedzą. Pani się porwała...
    Co do słów O. Tomasza - też bym wycięła kazania z mszy św. One wytrącają z modlitwy, a czasem z równowagi.

    • @inezka4350
      @inezka4350 10 หลายเดือนก่อน +1

      Zgadza się. Zderzenie

    • @WojciechPiekarski-zy3no
      @WojciechPiekarski-zy3no 10 หลายเดือนก่อน +1

      ýyy😊y😊y😊

    • @WojciechPiekarski-zy3no
      @WojciechPiekarski-zy3no 10 หลายเดือนก่อน

      ýyy😊y😊y😊 53:34 yyyttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

  • @Ifryt_
    @Ifryt_ ปีที่แล้ว +3

    "Gdzie dwóch się modli, tam trzeci korzysta." 😄

  • @asonimska
    @asonimska 11 หลายเดือนก่อน +4

    Dla mnie ten sam mszał w całym kosciele katolickim ma sens. Jade np na Węgry i choć nie rozumiem ani słowa, wiem, ze części stałe mszy św. są w tych samych miejscach i moge sie po cichu modlić w swoim ojczystym jezyku.

  • @zygmuntkopycki4343
    @zygmuntkopycki4343 6 หลายเดือนก่อน +1

    Nie zostaliśmy pozbawieni , starej liturgii , mamy mszę Trydencką odprawianą przez kapłanów Bractwa Kapłańskiego SW Piusa X FSSPX, w Polsce w każdym mieście jest taka kaplica.

  • @wojciechbieganski4479
    @wojciechbieganski4479 ปีที่แล้ว +3

    Wspólne to najczęściej jest też niczyje, pomiętamy to z czasów komuny. Znaczna większość wiernych w kościele nie podąża myślą za tymi bardzo pobożnymi modlitwami. Jaki sens ma deklamowanie czegoś czego się nie rozumie? To mi przypomina islam, gdzie "odmawia się" fragment z Koranu i rozumienie go nie jest potrzebne. A co gdyby dobrze wykształcony prezbiter powiedział to samo tylko własnymi słowami?

  • @JarekKrawczyk
    @JarekKrawczyk ปีที่แล้ว +1

    Postępowanie wyznawców Jezusa prowadzace z czasem do coraz bardziej skomplikowanych rutuałów, czyli zachowań coraz bardziej odbiegających od nauczań historycznego Jezusa, jest zrozumiałe i łatwe do wytłumaczenia.
    Historyczny Jezus, przywódca apokaliptycznej sekty głoszący rychłe nadejście interwencji Boga kończacej panowanie zła na świecie w ciąglu od kilku miesiecy do góra klikudziesieciu lat, przywiazywał dużą wagę do żałowania za grzechy, modlenia się w zaciszu domu, a nie na pokaz, powrotu do "ducha" żydowskich praw i tradycji, i osobistych czynach ludzi z tego wynikajacych, jak pomaganie biednym i cierpiacym,
    a przywiązywał małą do rytuałów, częstego modlenia się tłumnie w swiątyniach, czy robienia czegokolwiek innego szablonowego w świątyniach (a właściwie świątyni w jego czasach była tylko jedna).
    Wobec faktu nie spełnienia się przewidywań Jezusa, by zachować spójność i wzmocnić "efekt potwierdzenia" u członków grupy, przywódcy tego ruchu musieli jakieś rytuały stworzyć.
    Tylko, że to ma raczej mało wspólnego z nauczaniami historycznego Jezusa.

    • @medelinmalbe163
      @medelinmalbe163 ปีที่แล้ว +5

      Proszę sobie wyobrazić, że taka Msza to tylko godzina w tygodniu. W Pozostałe dni jest dużo czasu na modlenie się w zaciszu, pomaganie potrzebującym itd. Jezus nie zapowiadał apokalipsy - zapowiadał zbliżenie się Królestwa Bożego, a to są dwie różne rzeczy

    • @JarekKrawczyk
      @JarekKrawczyk ปีที่แล้ว

      @@medelinmalbe163 Proszę zdać sobie sprawę, że w czasach Jesusa wierni udawali się do światyni 3 razy ... w roku.
      Apokaliptyzm to wiara, że Bóg objawia ludziom dlaczego ich świat jest w takim przykrym położeniu, mianowicie istnieją dwie siły walczące z sobą o wpływy na świat, siły dobra dowodzone przez Boga i siły pod wodzą szatana. Ludzkie cierpienia wywołane wojnami głodem chorobami i tak dalej, miało być powodowane przez to, że na świecie dominowało zło, ale Bóg wkrótce miał przyjść i pokonać zło i zaprowadzić nowy dobry porządek na świecie. Wszyscy żydowscy apokaliptycy byli przekonani, że koniec tego złego świata i nastanie dobrego świata po interwencji Boga odbędzie się bardzo szybko, różnica była taka, że Jezus być może uważał iż to właśnie on zostanie królem tego nowego świata.
      Należy tu przypomnieć, że Jezus był dość typowym apokaliptycznym żydowskim prorokiem ( z jedną różnicą o której było powyżej) W kontekście Starego Testamentu i żydowskich wierzeń prorok nie był - tak jak dzisiaj się uważa - kimś kto przepowiadał przyszłość, tylko kimś kto przekazywał ludziom wiadomości od Boga. Apokaliptyczne poglądy wśród Zydów pojawiły się na długo przed Jezusem, mniej więcej 200 lat wcześniej, a w czasie życia Jezusa były dominującami poglądami Żydów odnośnie funkcjonowania świata. Wyznawcami tego byli i eseńczycy, i uczniowie Jana Chrzciciela, a później Jezusa, wyznawcami tego byli również faryzeusze. Jedynie sadyceusze nie przyjmowali takiej wizji świata. W tym przedziale czasu istniało istniał jakiś tuzin żydowskich religijnych nauczycieli i przed Jezusem i po Jezusie, jednym z nich był taki drugi Jezus, człowiek o jakieś 40 lat młodszy od Jezusa, który działał 40 lat po śmierci Jezusa, był prześladowany przez Saduceuszy, i które zginął w czasie oblężenia Jerozolimy. Pisze o tym wszystkim żydowski historyk Flawiusz.

    • @janlewandowski3792
      @janlewandowski3792 8 หลายเดือนก่อน +2

      Krawczyk jak zwykle bzdury wypisuje

    • @JarekKrawczyk
      @JarekKrawczyk 8 หลายเดือนก่อน

      @@medelinmalbe163 Apokaliptyzm w kontekście czasów w których żył Jezus, to wiara, że Bóg objawia ludziom dlaczego ich świat jest w takim przykrym położeniu, mianowicie istnieją dwie siły walczące z sobą o wpływy na świat, siły dobra dowodzone przez Boga i siły pod wodzą szatana. Ludzkie cierpienia wywołane wojnami głodem chorobami i tak dalej, miało być powodowane przez to, że na świecie dominowało zło, ale Bóg wkrótce miał przyjść i pokonać zło i zaprowadzić nowy dobry porządek na świecie. Wszyscy żydowscy apokaliptycy byli przekonani, że koniec tego złego świata i nastanie dobrego świata po interwencji Boga odbędzie się bardzo szybko, różnica była taka, że Jezus uważał iż to właśnie on zostanie wkrótce królem tego nowego świata.
      Jezus był dość typowym apokaliptycznym żydowskim prorokiem, od wiekszości z nich różnił się tym, że uważał się za mesjasza, z tym że w żydowskim rozumieniu tego słowa (przywódca - pomazaniec). W kontekście Starego Testamentu i żydowskich wierzeń prorok nie był - tak jak dzisiaj się uważa - kimś kto przepowiadał przyszłość, tylko kimś kto przekazywał ludziom wiadomości od Boga. Apokaliptyczne poglądy wśród Zydów pojawiły się na długo przed Jezusem, mniej więcej 200 lat wcześniej, a w czasie życia Jezusa były dominującami poglądami Żydów odnośnie funkcjonowania świata. Wyznawcami tego byli i eseńczycy, i uczniowie Jana Chrzciciela, a później Jezusa, wyznawcami tego byli również faryzeusze. Jedynie sadyceusze nie przyjmowali takiej wizji świata. W tym przedziale czasu istniało istniał jakiś tuzin żydowskich religijnych nauczycieli i przed Jezusem i po Jezusie, jednym z nich był taki drugi Jezus, człowiek o jakieś 40 lat młodszy od Jezusa, który działał 40 lat po śmierci Jezusa, był prześladowany przez Saduceuszy, i które zginął w czasie oblężenia Jerozolimy. Pisze o tym wszystkim żydowski historyk Flawiusz. Innym był działajacy 150 lat przed Jezusem "Nauczyciel Sprawiedliwości" przywódca Eseńczyków (Qumron).
      Tak wiec Jezus oczekiwał rychłego końca paniwania zła na świecie i faktycznie nadejscia Królestwa Bożego pod jego przewodnictwem na Ziemi.
      Jak jest -1970 lat po jego śmierci - wiadomo.
      Od dwóch tysiecy lat chrześcijanie borykali się z tym problemem. Państwo to tylko kontynuują.

  • @anglistkajoanna4747
    @anglistkajoanna4747 8 หลายเดือนก่อน +2

    Chorał powróci

  • @elzbietaulas
    @elzbietaulas 10 หลายเดือนก่อน

    Ale chichotka

  • @wodzimierzbargiea5212
    @wodzimierzbargiea5212 6 หลายเดือนก่อน

    Męcząca dyskusja ,to chyba dla raczkujących katolików. Pytania naiwne jak od dziecka które chce wymusić kolejną czekoladę

  • @halinazon8648
    @halinazon8648 11 หลายเดือนก่อน

    O. Grabowski...wiem. ..ale nie powiem.😅

  • @halinazon8648
    @halinazon8648 11 หลายเดือนก่อน +1

    P. Malgorzata prowadzaca..w stroju plazowym...a. O.dominikanin G.kaszle i kaszle...ludzie,wspanialy kanal zmarnujecie...

    • @magosiasobierska-oi3pm
      @magosiasobierska-oi3pm 10 หลายเดือนก่อน +2

      To nagrywanie było w czasie letnim, a nie jesiennym. P. Małgorzata jest w stosownym stroju, nie w bikini, a u siostry jest wyszczególniony zmysł obronny przed zgorszeniem duchowieństwa? "Gorszy się gorsz" A o. Tomasz kaszlący, a czemu? Może z powodu mało nawodnienia organizmu, a może z powodu nadmuchiwanego powietrza, (klimatyzacji) niby schładzającego gorącego? Przykre, że z wypisów komentarzy można odejść z kwitkiem, niczego konkretnego nie wyczytując. 🎉😢❤😢🎉