CO MNIE ZDZIWIŁO W POLSCE? FAKTY O POLSCE #1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 621

  • @TheGruszi
    @TheGruszi 8 ปีที่แล้ว +20

    W Polsce mowi sie do kazdego per Pan/Pani, kultura tego wymaga.Mowienie do kogos po imieniu odbierane jest jako niezwykle chamstwo.Po imieniu to sobie mozesz mowic do kolezanek:)

  • @wolfina9698
    @wolfina9698 9 ปีที่แล้ว +21

    Według mnie to nic dziwnego, że sklepy są otwarte do 21.00 skoro pracując siedzę do 18.00. Wydaje mi się, że chyba każdy cywilizowany kraj tak powinien mieć. W Nowym Jorku niektóre sklepy jak np H&M przy Times Square są do 2 w nocy, ale to już trochę przesada. Jeśli chodzi o zwracanie się po imieniu do starszych znajomych rodziców, to to uważam za głupie i z brakiem szacunku. Bo to nie są moi znajomi tylko rodziców. I choćbym znała ich 20 lat to i tak nie wypada. Mnie z kolei denerwuje wlaśnie takie "ty-kanie" się. Nie z każdym chcę być koleżanką i się spoufalać, a ta forma daje możliwość zachowania dystansu. Ale każdy ma inne zdanie.

  • @akacyjna2
    @akacyjna2 8 ปีที่แล้ว +3

    Jesteś mocno protekcjonalna. Każdy kraj ma swoje osobliwości. Nie można wszystkiego traktować z góry. Jeśli czegoś nie rozumiemy i krytykujemy, to nie świadczy o nas dobrze. :)

  • @lothlorienerunis6153
    @lothlorienerunis6153 9 ปีที่แล้ว +8

    mówienie do starszych osób na pan/pani jest pozostałością po kulturze szlacheckiej moi mili. Podobnie jak szacunek dla starszych, jak to Mickiewicz określił "starych wiekiem i urzędem".
    W Polsce jest to raczej normalne że starszym osobom nosi się siatki z zakupami i ustępuje miejsca, ale to pewnie kwestia wychowania i wpojonych wartości ;)

  • @ania4314
    @ania4314 8 ปีที่แล้ว +122

    Nie wiem co jest dziwnego w formalnych zwrotach. Mi głupio do starszej osoby powiedzieć po imieniu.

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว +7

      Wkleję tu moja odpowiedz na podobny komentarz:
      Nie rozumiem dlaczego prawie wszyscy źle mnie zrozumieli i myślą ze ja mowie do wszystkich po imieniu :p. Mi chodziło jedynie o rodziców moich koleżanek lub koleżanki mojej mamy które znam od malej. Wiec nie, nie
      dziwi mnie to ze do obcych lub starszych mówi ze pan/pani bo tak właśnie robi :).

    • @martikanika
      @martikanika 8 ปีที่แล้ว +10

      Jestes zadufana w sobie.

    • @dohaeng82
      @dohaeng82 8 ปีที่แล้ว +8

      +Pani Choi
      Poprawnie: Mnie głupio, a nie "Mi głupio". Nie można zaczynać zdania od "Mi", "mi" można używać wewnątrz zdania.

    • @ania4314
      @ania4314 8 ปีที่แล้ว +2

      dohaeng82 Dzięki, zapamiętam.

    • @lehcyfer
      @lehcyfer 8 ปีที่แล้ว +4

      Wystarczy powiedzieć "Jest mi głupio" :)

  • @kaledonia1983
    @kaledonia1983 9 ปีที่แล้ว +44

    Dziwne,bo z moich obserwacji wynika,iż dużo polskich młodych rodzin,par w ogóle nie ma TV w domu. Jest wręcz moda na brak TV.
    W Norwegii często podobnie,bo kupując mieszkanie nikt o tv nie pyta tylko o internet.

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  9 ปีที่แล้ว +3

      No ja gdzie nie pójdę to jest telewizor ;)

    • @mmoside57
      @mmoside57 9 ปีที่แล้ว +7

      ***** Ja to chyba nie widziałem domu w którym nie było tv :O

    • @dracosethie
      @dracosethie 9 ปีที่แล้ว +2

      ***** A ja widziałem ;D Calkiem normalne.

    • @ania25ok
      @ania25ok 9 ปีที่แล้ว +6

      ***** mieszkam w PL. Zrezygnowałam z TV w 2007

    • @MisioweMonstrum
      @MisioweMonstrum 8 ปีที่แล้ว +1

      +ania25ok młodzi faktycznie często teraz nie używają komputera, ale ludzie w wieku 45+ wydaje mi się, że wręcz nadużywają tv ;)

  • @vilemo75
    @vilemo75 8 ปีที่แล้ว +157

    1. Przechodzenie na czerwonym przez pasy jest niezgodne z prawem i stwarza zagrożenie, dla mnie bardziej niezrozumiałe, jest tego lekceważenie.
    2. Tequila to też wódka. My po prostu mamy swoją.
    3. W Polsce długo pracujemy, często na dwa etaty. Zwyczajowo kończy się pracę 16-17, gdyby wszyscy potem rzucili się do sklepu bo mają tylko godzinę, byłoby to raczej trudne.
    4. Można. Wbrew pozorom stale włączone tv jest jeszcze bardziej amerykańskie, niż polskie.
    5. Jak mogło Cię zdziwić coś, co wynika po prostu z długości geograficznej, choć i tak nie powinno to być zbyt zauważalne....? Chyba w Belgii aż tak edukacja nie kuleje?
    6. Bo w Polsce jeszcze istnieje coś takiego jak szacunek dla starszych, trudno żeby nastolatka mówiła do dorosłej i jak sama zauważyłaś mało znanej osoby per "ty".

    • @greenpanter1267
      @greenpanter1267 8 ปีที่แล้ว +6

      Sprostuje tylko że akurat w tym przypadku to zależy od szerokości a nie długości geograficznej :)

    • @vilemo75
      @vilemo75 8 ปีที่แล้ว +1

      Racja, ale ja automatycznie pomyślałam nie tylko o wschodach i zachodach a bardziej o czasie i szkolny automatyzm skojarzeń wygrał.

    • @greenpanter1267
      @greenpanter1267 8 ปีที่แล้ว +2

      vilemo75 No tak :D wszystko przez ten przeklęty czas urzędowy :P

    • @baaebaae3230
      @baaebaae3230 8 ปีที่แล้ว +8

      vilemo75 Masz rację.Dodam tylko,że wódkę wymyślili Polacy lub Rosjanie(sprawa sporna) i oni najlepiej wiedzą jak ją pić.Ja nigdy nie będę uczył Włocha z Neapolu piec Pizzy.Aż taki zarozumiały nie jestem D.

    • @iwonapogorzelska4319
      @iwonapogorzelska4319 7 ปีที่แล้ว +3

      vilemo75 czy Ty myslisz ze tylko w Polsce sie pracuje ?

  • @hyz4r
    @hyz4r 9 ปีที่แล้ว +4

    Oceniając subiektywnie. 1 Twój fakt: Ludzie wolą przejść przez pasy na zielonym, mimo, że nie ma aut, bo mandaty są drogie i masz rację, że Policja bardzo tego pilnuje, bo im się to opłaca. Dodatkowo, jeśli uczyli w szkole, że na czerwonym się nie przechodzi to się nie przechodzi lol
    2 Twój fakt: Wódka? Shoty? Co kraj to obyczaj. To raczej wiadome, że w Polsce wódka a w Belgii, czy we Francji wino. Przecież nikt nie będzie pił wódki z kieliszka do wina.
    3 Twój fakt: Pracujemy dłużej, bo w Polsce ma się za nic człowieka. Masz pracować i koniec. "A jak Ci nie pasuje to żegnam - na Twoje miejsce jest wielu chętnych". Musimy pracować tak długo, żeby zarobić i opłacić wszystko. U nas jest całkiem inna polityka pracy.
    6 Twój fakt: Jeśli widziałaś ją 2-3 razy w życiu to powinnaś powiedzieć "Pani". Oczywiście jeśli nie uzgodniłaś z nią tego wcześniej, bo mogła Cie poprosić, abyś mówiła do niej na "Ty", czy "Ciociu". A jeśli nie to po prostu Pani.

  • @Lavendova
    @Lavendova 9 ปีที่แล้ว +29

    Ten telewizor to nie domena Polakow. Mieszkam we Francji i gdzie nie pojde do znajomych tam TV jest non stop wlaczony, a podczas kolacji przy stole czesto wszyscy sie w niego wpatruja i ogladaja wiadomosci. Mysle, ze to kwestia ludzi, a nie narodowosci.
    Co do slonca, to faktycznie w zimie szybko ono zachodzi, bo ok. 16.00 (Wroclaw), natomiast w lecie dzien jest dluzszy w Polsce niz na Poludniu Europy. Belgia lezy na wysokosci Warszawy, wiec dlugosc dnia jest taka sama, takze tu sie mylisz. W lecie na polnocy Norwegii mamy do czynienia z dniem polarnym co oznacza, ze slonce nie zachodzi, wiec logicznym jest, ze wszystkie kraje wysuniete na polnoc beda dluzej cieszyly sie sloncem niz kraje wysuniete na poludnie.
    Podczas, gdy we Wroclawiu ciemno robi sie o 21.30, na Poludniu Francji, gdzie mieszkam dzieje sie tak ok 20.30.

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  9 ปีที่แล้ว

      Uważam ze jest to tez domena Polaków, chociaż nigdy nie mówiłam ze TYLKO polaków :) Jeżdżę często do Francji ale tylko do taty wiec nie mogę się za bardzo wypowiadać jeśli chodzi o ten kraj :)
      Pamiętaj o tym ze jest to filmik o rzeczach które mnie zdziwiły w Polsce, i do ktorych musialam sie przyzwyczaic, jak przyjechałam.. wiec co z tego ze w lecie jest dłużej słonce? albo ze w innym kraju jest inaczej? :p chodzi mi o to ze na poczadku strasznie zdziwiona byłam ta pogada :)

    • @pasozytka
      @pasozytka 5 ปีที่แล้ว

      Pracowałam we Francji w miejscowości turustycznej, wysoko w górach w narciarkim raju. I zauważyłam, że w zdecydowanej większości domów tutaj kominek i telewizor stanowią centralny punkt w salonie/ pokoju dziennym.Oczywiście im większy tym lepiej. I są to domy czy mieszkania do których właściciele przyjeżdżają tylko w zimie na narty a czasami w lecie na krótki urlop. Telewizory ma też prawie każdy w sypialni, takie nie duże ale muszą być.

    • @bgds7502
      @bgds7502 5 ปีที่แล้ว

      Polska, Francja i Belgia jest w jednej strefie czasowej, mimo że geograficznie są w innej. To powoduje że zachód Europy na tej samej wysokości geograficznej ma o godzinę dłużej słońce po południu/wieczorem niż Polska.

  • @ukaszkaminski627
    @ukaszkaminski627 8 ปีที่แล้ว +3

    Przyjeżdża Belg do Polski i przechodzi na czerwonym świetle. Ludzie się dziwią, a on odpowiada "Jestem Belg i jestem odważny".
    Potem idzie dalej i jest zielone światło. Ludzie przechodzą, a Belg stoi, więc się go pytają "Czemu nie przechodzisz?", a on odpowiada "Żeby mnie jakiś Belg rozjechał?"
    :)

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว

      Haha :D

    • @ukaszkaminski627
      @ukaszkaminski627 8 ปีที่แล้ว

      Jak się podoba, to opowiem też inny kawał :
      Jedzie Belg najnowszym mercedesem i uderza w drzewo. Nic mu się nie stało, ale samochód zniszczony. Wychodzi i narzeka : " Cholera, musiałem oszczędzać na niego 3 miesiące".
      Jakiś czas później, Polak jadąc maluchem walnął w sąsiednie drzewo. Wychodzi z samochodu, płacze i biadoli "Ojojojojoj, mój samochód!!!! Całe życie na niego oszczędzałem!!!!"
      A na to Belg : "To po coś taki drogi wóz kupował?"

  • @spokojnjec1085
    @spokojnjec1085 8 ปีที่แล้ว +45

    A i zapomniałam wspomnieć o ostatnim.. Poczułam się urażona, ponieważ NIGDY NIGDY ani w naszej rodzinie ani w rodzinie przyjaciół nigdy nie mówiło się po imieniu. ALEŻ WRĘCZ PRZECIWNIE! Polacy nawet do wrogów odnoszą się z szacunkiem, gdy Anglik powie :"Ale z ciebie idiota" to Polak powie : "Ale z Pana idiota". Ciągłe mówienie Dzień Dobry, nawet rodzinie i przyjaciołm,zamiast typowego Część i czołem u zagranicy nie jest spotykane. Z tymi imieniami musiałeś się spotkać z kimś z Twojego otoczenia, ale ja się z tym nie spotkałam NIGDY, i niezaliczyłabym tego do tak jakby wyróżniających rzeczy Polaków za granicą.

    • @spokojnjec1085
      @spokojnjec1085 8 ปีที่แล้ว

      Ok

    • @MyPsychoGhost
      @MyPsychoGhost 8 ปีที่แล้ว +3

      Poczułaś się urażona tym , że za granicą mówi sie po imieniu a w polsce nie?
      Chyba zrozumiałaś na opak to co powiedziała autorka filmu ;)

  • @theasmech
    @theasmech 8 ปีที่แล้ว +6

    Pierwszy i ostatni fakt to przejaw wysokiej kultury w Polsce i szacunku dla drugiej osoby.
    Piesi nie wchodzą na jezdnie na czerwonym świetle, ale i kierowcy (o czym nie wspomniałaś) przepuszczają pieszych na czerwonym świetle.
    W Polsce nie tylko mówi się do koleżanek i kolegów rodziców ciociu, wujku, ale też do nieznajomych mówi się per Pan, Pani, a nie na ty, jak w mniej kulturalnych krajach.
    Jesteś w Polsce, stosuj się. Jak panience nie pasuje proszę wy.....jechać.

  • @CZPRK2
    @CZPRK2 8 ปีที่แล้ว +2

    Co do godzin ściemniania się. Tak naprawdę dni w Polsce są tak samo długie jak w Belgii, ale prawie cała Europa dzieli tą samą strefę czasową, z której wynika ta różnica. Niedawno akurat to sprawdzałem, że W Paryżu, mimo tego,że jest trochę bardziej na południu przez co dzień w lato jest krótszy, to zachód słońca jest ponad godzinę później niż w Warszawie, jednak już wschód słońca W Paryżu jest też później i to już 1.5 godziny. To dane z dnia 4 sierpnia, w innych dniach te różnice są inne, ale ogólnie cała ta różnica jest przez strefę czasową, którą dzieli Europa.

  • @klaudiabancarzewska9619
    @klaudiabancarzewska9619 9 ปีที่แล้ว +25

    Nie przypisywałabym ceny włączonego non stop tylko Polakom bo w Niemczech też się z tym spotykam. Jest to problem na szerszą skalę, choć może w Polsce częściej spotykany, ale np. moja rodzina jest tego zaprzeczeniem bo nie mamy telewizji i mieć jej nie chcemy :) Co do zwracania się do starszych po imieniu to bardzo mi się to nie podoba, a niestety i w Polsce się już to zdarza. Mówiąc do kogoś po imieniu nie czuje się dystansu, który czasami jest bardzo wskazany. Łatwiej jest powiedzieć "Co Ty Anka pier******?" niż "Co Pani Aniu pier******?".

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  9 ปีที่แล้ว

      No ale w Niemczech nigdy nie byłam.. mowie tylko o tym co mnie w Polsce zdziwiło :)
      I nie mowie o zwracanie się do wszystkich starszych po imieniu, tylko do osób co znamy od dawna i uważamy za rodzinę :) Tego nie mogę zrozumieć. A jeśli ktoś się tak wyraża, to tu już mówienie Pani nic nie pomoże :p albo tak się wyrażasz albo nie.. ja do nikogo tak nie mowie :)

    • @klaudiabancarzewska9619
      @klaudiabancarzewska9619 9 ปีที่แล้ว +6

      Wiem, że drugiej formy nikt nie używa, a dzieje się to dlatego bo automatycznie zwracanie się do kogoś Pan/Pani daje poczucie dystansu. Dzielą nas różnice kulturowe dlatego nie zawsze się zrozumiemy mimo iż rozmawiamy w jednym języku. Dobrego dnia! :)

    • @bombadi1
      @bombadi1 9 ปีที่แล้ว

      Klaudia Bancarzewska Nie mogę się z Tobą zgodzić. Przecież nie są wcale rzadkością (chociaż ja ich nie używam) zwroty typu "co pan pier****", albo "co pani p**przy". I właśnie ten dystans, o którym mówisz, jest tu stosowany celowo.
      Z drugiej strony, jeśli jesteśmy z kimś blisko, to wydaje mi się, że chcemy zmniejszyć dystans raczej niż go podkreślać.

    • @evvunja
      @evvunja 8 ปีที่แล้ว +3

      Z tym dystansem to 'większa sprawa'. Z mojej obserwacji wynika, że cała północ jest zdystansowana. Na przykład przywitanie- podanie ręki. Na południu- buziaczki. Rozmowa? Francuzi (akurat z nimi mam styczność) mają tendencję do stawania bliżej rozmówcy. U nas, w Niemczech, na Litwie itp staje się nieco dalej. Dalej- rozmowy w pociągach. W Hiszpanii nikt się nie 'czai', ludzie głośno rozmawiają przez telefon czy między sobą. W Polsce współpasażerowie byliby oburzeni. Ja ten dystans lubię, daje mi poczucie pewności, a każde zmniejszenie tego dystansu jest dla mnie pewnego rodzaju destabilizacją emocjonalną. Francuzi, Hiszpanie, Włosi pewnie lubią poczucie bliskości. Co nie oznacza, że my nie potrafimy okazywać uczuć. Po prostu robimy to inaczej :)

  • @baczusiowa
    @baczusiowa 9 ปีที่แล้ว +10

    Moja droga, bo w Polsce swiatlo czerwone to JASNY komunikat.... NIE PRZECHODZ NA DRUGA STRONE....... i tyle w temacie :PPPPPP

    • @baczusiowa
      @baczusiowa 8 ปีที่แล้ว +1

      +Kasia kochana, komuna juz dawno upadla w Polsce :)))) a ja od kilku ladnych lat mieszkam w Holandii :)))) i tu tez jakos nie widzialam, zeby ludzie przechodzili na czerwonym :)..... ale moze fakt.... tu w NL jesli przechodzisz na czerwonym to na swoje ryzyko :PPPPPPP ..... w NL sklepy tez sa na codzien otwarte do 22......moglabym przytaczac o wiele wiecej argumentow podobnych do reszty krajow wiec Polska nie jest az tak bardzo dziwna i odmienna od reszty Europy niz uwazasz :PPPPP

  • @cocoxchocco
    @cocoxchocco 8 ปีที่แล้ว +12

    Niesamowicie fajnie jest słuchać o swoim kraju z perspektywy osoby, która się w nim nie wychowała/nie mieszka. Dla nas to codzienność, a dla kogoś innego zaskoczenie:D Bardzo pozytywny filmik:)

  • @WolfKenneth
    @WolfKenneth 8 ปีที่แล้ว +3

    Mówienie po imieniu, albo pomijając pan/pani coś podobnego ale mocniejszego masz w Japonii czy w Korei. Tam mówienie po imieniu jest zarezerwowane dla najbliższych kolegów, rodziny.

  • @elizaraphaelbacconnet9291
    @elizaraphaelbacconnet9291 7 ปีที่แล้ว +2

    Zgadzam sie z toba,ja mieszkam we Francji i to wlasnie mnie zdziwilo po przybyciu do kraju ze wszyscy Francuzi przechodza na czerwonym....,tataj nawet jak policja cie zatrzyma i poprosi Cie o papiery samochodu,ubezpieczenie itp.jesli nie masz to nic wielkiego,puszczaja w niepamiec tylko malutkie pouczenie a u n'as w Polsce sa bardziej rygorystyczni i to mi sie podoba

  • @magdalenamioskowska9496
    @magdalenamioskowska9496 8 ปีที่แล้ว +6

    Telewizja nie jest zła, ale złe jest uzależnienie od niej i to od dziecka. Przerażające.

  • @KMiryo
    @KMiryo 8 ปีที่แล้ว +33

    z tym tv to chyba u starszego pokolenia jest bardziej widoczne. Ja tez nie rozumiem jak można żyć w takim hałasie, szczególnie, ze na okraglo leca straszne bzdury na zmiane z reklamami leków.

    • @otylusia
      @otylusia 8 ปีที่แล้ว +1

      właśnie, starsze pokolenie tak ma ja tv oglądam raz kiedyś

  • @KSNDR220
    @KSNDR220 8 ปีที่แล้ว +254

    gdyby w Polsce w niedziele wszystkie sklepy były zamknięte, to co sobotę w każdym markecie byłby totalny armagedon i przygotowywanie się na wojnę :D

    • @KMiryo
      @KMiryo 8 ปีที่แล้ว +2

      +Something Wild dokładnie :D

    • @crazycat1928
      @crazycat1928 8 ปีที่แล้ว +1

      +Something Wild Hahaha napewno :D

    • @martuszka9166
      @martuszka9166 8 ปีที่แล้ว +5

      +Something Wild Bez przesady. Pracowałem w 2 sklepach. W niedzielę ruch był najmniejszy. W mniejszym sklepie zdarzało się że klientów nie było i po 2-3 godziny. A jak już wchodzili to po jakieś słodycze po drodze do domu z Kościoła.

    • @otylusia
      @otylusia 8 ปีที่แล้ว +3

      albo jak przed wigilia

    • @mystercarrot2054
      @mystercarrot2054 7 ปีที่แล้ว +4

      Dokładnie! Ps. Ale miejmy nadzieję, że zakaz handlu w niedzielę wejdzie!

  • @KiizaibDivaad
    @KiizaibDivaad 7 ปีที่แล้ว +5

    no u nas może wcześniej ciemno się robi, ale w Belgii dzień się "poźniej zaczyna" w zimę bo ciemno prawie do 9 rano jest:)

  • @971368423
    @971368423 9 ปีที่แล้ว +2

    Ja też nie mam telewizora i większość moich znajomych też nie ma. Myślę, że to się zmienia wśród młodszego pokolenia. W mojej rodzinie nie mówiło się też "ciociu" na znajomych rodziców, tylko per pan/pani. Ale ja lubię ten zwyczaj (pan/pani) do osób nieznajomych albo słabo znajomych. Wiąże się to z miłym "rytuałem przejścia" gdy zaczynamy mówić sobie per "ty", a zwrot przez trzecią osobę uważam za wyjątkowo uprzejmy i miły. Osobiście nie lubię, gdy ktoś się do mnie zwraca per "ty" o ile nie jest to mój znajomy. Zresztą skoro mówisz po francusku, to przecież są tam podobne formy grzecznościowe.

  • @chujdupaikamienikupaminist493
    @chujdupaikamienikupaminist493 8 ปีที่แล้ว +9

    Skarbie, ale ty jesteś niedouczona. W Belgii Słońce zachodzi później niż w Polsce, ale też później wschodzi. A zimą, w Belgii, dzień jest krótszy niż w Polsce.

  • @krl1831
    @krl1831 8 ปีที่แล้ว +18

    5:55 ja nigdy nie słyszałem, żeby ktoś tak mówił. a co do tego, że w Polsce nie mówi się(np. dziecko do znajomych rodziców) na ty, to myślę, że jest to normalne. w j. polskim mamy ten ewenement czyli zwracanie się na Pan/Pani/Państwo. w angielskim mówi się na "wy" (czyli "you"), niemieckim de facto "oni", w niderlandzkim "jullie"(czyli też pewnie coś z "wy"). tak, że w Polsce mówisz "czy może Pani...?", "Proszę Pani", a w innych językach tak nie ma (bo nie powiedzą "ej, ty", "ej, wy"), dlatego po imieniu się nie mówi. i słusznie

    • @krl1831
      @krl1831 8 ปีที่แล้ว

      +Semien Hartājā a tak, "jullie" to chyba wy/Państwo

    • @krl1831
      @krl1831 8 ปีที่แล้ว

      +krl1831 a "u" Pan/Pani

    • @kawazmlekiem175
      @kawazmlekiem175 7 ปีที่แล้ว

      "u" to Pan, Pani, Państwo a "jullie" to po prostu wy.

    • @edwardshowden5511
      @edwardshowden5511 7 ปีที่แล้ว

      w wielu jezykach tak jest. w niemieckim tak samo masz Pan, Pani

  • @polishpsycho32
    @polishpsycho32 6 ปีที่แล้ว +3

    po co te wstawki na poczatku?samouwielbienie wychodzi uszami.Nie piesc sie tak ze soba

  • @knuknuks
    @knuknuks 7 ปีที่แล้ว +11

    wiesz mało o Polsce...

  • @diyy5529
    @diyy5529 9 ปีที่แล้ว +17

    Szczerze z tym że mówisz do obcych starszych kobiet po imieniu to trochę nie ładnie, to tak jak bym ja do nauczycieli powiedziała, HEJ CO TAM EWA? JAKĄ OCENĘ DOSTAŁAM Z KARTKÓWY? To trochę nie ładnie, a to że tak mówicie w innych krajach to już świadczy o kulturze do innego człowieka

    • @julias2609
      @julias2609 9 ปีที่แล้ว +1

      Sadze ze raczej ton wypowiedzi swiadczy o kulturze niz zwracanie sie po imeniu. Ja do swoich rodzicow tez czasami mowie po imieniu i w naszej rodzinie jest to normalne.

    • @diyy5529
      @diyy5529 9 ปีที่แล้ว +3

      ale jak dla mnie to nie jest normalne

    • @julias2609
      @julias2609 9 ปีที่แล้ว

      DiY Y no spoko,ja tez tylko wyrazilam swoje zdanie

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  9 ปีที่แล้ว

      Kto powiedział ze do obcych? Wydaje mi się z wspominałam tylko o znajomej mamy..
      Nie mowie do obcych po imieniu tylko do osób które dobrze znam. Na przykład rodzice koleżanek oraz znajomi rodziców.

    • @mmoside57
      @mmoside57 9 ปีที่แล้ว

      DiY Y Nielogiczne jest porównywanie kultur dwóch krajów i pisanie,że to brak kultury.Imiona są po to,by używać je w stosunku do ludzi.W różnych krajach i kulturach inaczej się używa zwrotów grzecznościowych.Dla przykładu słyszałem,że w wietnamie córka do matki zwraca się w mniej więcej takim stylu "Ja córka,zwracam się do ciebie moja mamo,by powiedzieć ..." Tu dopiero widać ten dystans.Kultura zachodu od zawsze była bardziej że tak powiem " na luzie" i ja nie widze w tym nic obraźliwego.

  • @dariuszchrobak4844
    @dariuszchrobak4844 8 ปีที่แล้ว +17

    Moje wrażenie : ta dziewczyna jest żałosna - dosłownie.

  • @TheMlodyMlodzian
    @TheMlodyMlodzian 7 ปีที่แล้ว +1

    Pierwszy szok - dziwne, że w tak cywilizowanym zachodzie nie przestrzega się tak fundamentalnych dla WŁASNEGO bezpieczeństwa przepisów
    Drugi szok - ponieważ niepotraficie pić tego SŁOWIAŃSKIEGO trunku... dla mnie nie pojęte jest jak można niewiedzieć jak PRAWIDŁOWO pić jeden z najpopularniejszych alkoholi świata... to jest jedyna słuszna metoda...
    Trzeci szok - Jak to jest możliwe, aż 2h dłużej sklepy otwarte
    Czwarty szok - to chyba problem twojego ojczyma, a nie ogólnie polaków
    Piąty szok - jedź do skandynawii zobaczysz co to szok
    Szósty - To też jest problem raczej tej babki, bo jeżeli jesteś dorosła i właśnie poznajesz znajomych swoich rodziców to niepowinni mieć pretensji za mówienie im po imieniu.... chyba, że są od Ciebie ponad ~3razy starsi, wtedy Pan/Pani + imię .... nie ciociu - ciocie i wujka zna się od dziecka, lub jest sie spokrewnionym . A mówienie per - pan/pani to wyraz szacunku dla najczęściej znacznie starszej osoby lub obcej głównie na płaszczyźnie zawodowej .
    ...Szybko oceniasz...

  • @smilepourdemain
    @smilepourdemain 9 ปีที่แล้ว +2

    Gdzie ty mieszkalas w Belgii? bo ja mieszkam w Brukseli i jakos nikt sie tutaj nie zatrzymuje jak chcesz przejsc byle gdzie, jesli nie wymusisz tego przejscia, nawet na pasach czesto

  • @lenapa7236
    @lenapa7236 7 ปีที่แล้ว +1

    1. No nie wiem w jakich domach przebywałaś ale tv nie są włączone przez cały dzień 2. W Niemczech też pije się schnapps, 3. Słońce szybciej zachodzi ale szybciej wstaje jak nie zauważyłaś bo może pewnie spałaś, poza tym latem u nas jest dłużej widno niż na płd. Europy!!! 4. Nigdy do znajomych rodziców nie mówiłam ciocia czy wujek jest to zarezerwowane dla rodziny. Tak mówi się tylko w "niskich" społecznościach, 5. Zwracanie się po imieniu do starszej osoby bez jej zezwolenia jest lekceważące, 6. O przejściach na czerwonym nie chce mi się pisać a o tym, że łapią tylko takie osoby, które to robią to już w ogóle. Nie będę też nadmieniała faktu, że w zachodniej Europie jeżdżą może nie na podwójnym gazie ale najczęściej naćpani. Znam to wszystko z autopsji bo sama mieszkałam 20 lat w różnych krajach tze zachodniej pseudocywilizacji.

  • @dracosethie
    @dracosethie 9 ปีที่แล้ว +1

    Szczerze mówiąc, u mnie nie ma takiej opcji, żebym musiał mówić do znajomych rodziców per "ciociu" lub "wujku". U mnie to, akurat, zawsze musiał być dystans w formie mówienia per "pan, pani". Zawsze.
    Pamiętam, jak raz, będąc małym chłopcem powiedziałem do kolegi ojca po imieniu. Dostałem od tego mężczyzny taką zjebkę, że aż do dziś to pamiętam. Nagle przestał być miłym, radosnym, wyluzowanym człowiekiem....

  • @sylwiasajchta
    @sylwiasajchta 10 ปีที่แล้ว

    Jesteś urocza! Że ja Cię odkryłam dopiero teraz! :)
    U mnie telewizor jest non stop włączony, ale tylko dlatego, że tata nie może wytrzymać bez niego i potrafi zostawić włączony telewizor jak wychodzi, przy czym jest wkurzony na mnie jak wyłączę sam tv, a dekoder zostawię włączony...
    Polacy boją się odzywać po imieniu i ja do nich należę. O ile nie mam problemów do mówienia po imieniu do kierowniczki, to do cioci po imieniu nie powiem, ponieważ sprawia to dziwne uczucie. Ale nie powiem też ciociu do jakiś znajomych rodziny, bo to też nie jest moim zdaniem w porządku.
    Przechodzenie na czerwonym świetle, głównie w większych miastach, bywa niebezpieczne i nigdy nie wiadomo czy policja z krzaków nie wyskoczy. Ale w mniejszych miastach i na obrzeżach Warszawy (nawet na Bródnie, gdzie głównie uczy się i zdaje na prawo jazdy, ludzie wchodzą tak chamsko na jezdnię, że szkoda gadać) to już jest normalne. Mnie właśnie zdziwiło jak we Włoszech na legalu wszyscy przechodzą na czerwonym, nawet jak policja stoi obok. Też nakręciłam film tego typu właśnie o Włoszech, to zadziwiające jak inne kraje się od siebie różnią.
    /koniec wywodów/

  • @ewakaralus77
    @ewakaralus77 8 ปีที่แล้ว +6

    Szczerze? Zirytowałaś mnie tym filmikiem i to bardzo.. Robisz z siebie Paryską Księżniczkę "ą" "ę", jak ci się nie podoba w Polsce to się wyprowadź, nikt ci nie każe tu zostawać. I ten twój tekst "O bosze o bosze mam depresje bo za późno wstałam i na dworze jest ciemno". Rozumiem, że możesz być zdziwiona naszymi zwyczajami/tradycjami, ale przedstawiłaś to w tak okropny sposób jakby Polska była jakimś gównianym krajem, który trzeba omijać szerokim łukiem.

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว +1

      Nie tylko Ciebie :P Ale przepraszam za to, bo nie chciałam. Bardzo lubię Polskę, wiec nie wiem dlaczego wyszlo na to wyglada jakbym krytykowala.

  • @monikaoska4906
    @monikaoska4906 8 ปีที่แล้ว +13

    Do "cioci" Eli powinnaś powiedzieć Pani. Nie chce hejtować ale to taka nasza Polska kultura i ja jako Polak nie godzę się na mòwienie do kogoś starszego na ty. To powinno wypływać ze zwykłego szacunku i wychowania. Aczkolwiek rozumiem, że jako osoba urodzona i pewnie częściowo wychowana w Belgi z tata pochodzenia francuskiego możesz mieć inne : nawyki, przyzwyczajenia itd. osobiście proponuje do osob starszych zwracać sie z szacunkiem Pan/Pani. pozdrawiam

  • @Nesja89
    @Nesja89 9 ปีที่แล้ว +31

    A ja w ogole nie mam telewizora:) ale mieszkam juz w Szwajcarii:) W Polsce przez ostatnie kilka lat zycia nie wlaczalam telewizora w ogole. Starsze pokolenia jednak sa faktycznie uzalezniona od telewizora, babcie na przyklad nie wyobrazaja sobie, jak ja zyje bez telewizora:) Ja jestem pokoleniem uzaleznionym od Internetu:P

    • @StReFa11
      @StReFa11 9 ปีที่แล้ว +6

      +Nesja89 przez 18 lat u mnie w domu tez telewizor byl zawsze wlaczony... alez to byll wytchnienie kiedy juz nie musialem na to patrzec i sluchac 24/7 :D od 4 lat jestem wolny :D Cos w tym jest jednak..

    • @971368423
      @971368423 9 ปีที่แล้ว +1

      +Nesja89 Podobnie - dziadkowie nie wyobrażają sobie życia bez telewizji, szczególnie dziadek. Na szczęście od internetu też nie zdążyłam się (jeszcze) uzależnić, ale kto wie ;)

    • @kaasik1636
      @kaasik1636 6 ปีที่แล้ว +2

      I od telefonów

  • @spierdlajify
    @spierdlajify 8 ปีที่แล้ว +147

    ale te zachodnie kraje są extra, przechodzą na czerwonym WoW nie to co my cebulaki wieśniaki stosujemy się do przepisów. Ciemnogród totalny! Ja tego nie potrafię zrozumieć, ja nie rozumiem jak tak można!!! pff

    • @KMiryo
      @KMiryo 8 ปีที่แล้ว +5

      +damian kowal ale za to dostosowuja predkosc do przepisów :/

    • @paulinaaaable
      @paulinaaaable 8 ปีที่แล้ว +6

      +damian kowal Na wyspach tez tak jest. Nic nie jedzie-przechodze. Czerwone światło jest traktowane jako sygnał ostrzegawczy żeby uważać na przejsciu i że najprawdopodobniej bedzie ruch na drodze. Jeśli akurat nic nie jedzie to nie widze problemu żeby przejść. Jak byłam ze swoim chłopakiem w Polsce to też zwrócił mi na to uwagę, że Polacy nigdy nie przechodzą na czerwonym.

    • @paulinaaaable
      @paulinaaaable 8 ปีที่แล้ว +5

      +paulinaaaable Zwrócił też mi uwagę, że w telewizji co druga reklama jest lekach, i ogółem jest mnóstwo aptek wszedzie :P

    • @spierdlajify
      @spierdlajify 8 ปีที่แล้ว +7

      +paulinaaaable nom Polacy to straszne debile nie chcą zginąć na pasach i stosują się do powszechnie panującego prawa - wariactwo, chyba też wyjeżdżam z Polski tu się nie da normalnie żyć!!!

    • @paulinaaaable
      @paulinaaaable 8 ปีที่แล้ว +1

      Nie skrytykowałam tego jak przechodzi się przez jezdnie w Polsce, tylko napisałam jak to wygląda w innej części Europy.
      Czytanie ze zrozumieniem nie boli, ale widać jeden "Polak cebulak" ma z tym problem...

  • @ukaszg7670
    @ukaszg7670 8 ปีที่แล้ว +4

    W Belgii dzień trwa bardzo podobnie jak w Polsce. Więc o co kaman ? Jedynie mamy tę samą strefę czasową, a że Belgia leży bardziej na zachód to w Belgii później się robi jasno niż w Polsce i później ciemno.

  • @86camilleee
    @86camilleee 8 ปีที่แล้ว +2

    Z tym światłem czerwonym to głupota, nie ma się co dziwić że wypadki później są. Jeszcze zrozumiem jak się jest w połowie przejścia a światło zmienia się z zielonego na czerwone, wtedy można przejść szybko na pasach.Nie rozumiem co ma na celu przechodzenie świadomie na czerwonym, żeby tylko być sekunde wcześniej ??? Gorzej, jakby jecha,ł ktoś na motorze (zazwyczaj jeżdzą szybko) przechodząc byś nie zauwałyła.

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว

      Ale bywa sytuacja gdzie dobrze widać ze nic nie jedzie. NIGDY nie przechodziłam w miejscach gdzie jest niebezpiecznie bo tak, to to jest głupota. Ale jeśli się spojrzy na statystyki to jednak w Polsce jest więcej wypadków.. :/

    • @dohaeng82
      @dohaeng82 8 ปีที่แล้ว +3

      Jednak, to czy się przechodzi na czerwonym świetle ma nagle na Zachodzie olbrzymie znaczenie w razie wypadku i okazuje się, że dla ubezpieczyciela jest to bardzo ważne. Jeśli ktoś na ciebie najechał , gdy przechodziłeś na czerwonym świetle - nie dostaniesz odszkodowania... Proste.

  • @vojtasjedyny
    @vojtasjedyny 7 ปีที่แล้ว +1

    W Polsce konwenanse są bardzo ważne. Wielu ludzi kompletnie sobie obcych nie wyobraża mówienia inaczej niż per pan/pani. Sytuacja jest inna tylko w przypadku rówieśników (ale tylko do pewnego wieku) i relacji osoba dorosła (spoza rodziny)-dziecko. Żeby przejść na "ty" trzeba czegoś więcej.

  • @PatiTV
    @PatiTV 10 ปีที่แล้ว +28

    Hahaha wróciłam z pracy, wylaczyłam tv wyciszylam dźwięk i wylaczyłam twój filmik. Hahahah chyba masz rację ze to jest jakaś cechą polaków

    • @hankacyganka
      @hankacyganka 9 ปีที่แล้ว +1

      lubimy, gdy coś się dzieje ;)

  • @kiagom2609
    @kiagom2609 7 ปีที่แล้ว +2

    Każdy wój ma swój strój. Ciebie dziwią rzeczy, do których nie jesteś może przyzwyczajona. I co w tym dziwnego?
    Mnie też dziwi wiele rzeczy w innych krajach. I co to znaczy , że jest zle czy gorzej?
    Wije się wciąż tendencja jak ktoś przyjeżdża do Polski, że to mnie dziwi i tamto a może my Polacy zaczniemy mówić co nas dziwi za granicą i wcale nie będą to na pewno same pochlebstwa. Lewacka logika multi kulti. Że Polak lubi wódkę to żle ale jak żabojad upija się winem czy Niemiec piwem to dobrze. Na tym polega różnorodność o czym tak w tej Europie gadają i nie ma się czemu dziwić.

  • @amjan
    @amjan 7 ปีที่แล้ว +1

    W języku Japońskim zwrotów i w ogóle sposobów formalnego wyrażania się jest znacznie więcej i cały system jest też bardziej złożony. Podobnie jest w WIEEEELU innych językach. Polski nie jest tutaj wcale wyjątkowy.

  • @Anita-bn2us
    @Anita-bn2us 8 ปีที่แล้ว +1

    Może powinnaś nieco obiektywniej podchodzić do naszej kultury, albo tak mi się tylko wydaje.
    Jeśli chodzi o zwroty grzecznościowe, to chyba kwestia kultury i wychowania. W naszym języku nie mówi się do kogokolwiek 'ty', 'wy', tylko 'Pan', 'Pani', 'Państwo', zdarza się dość często, że Polacy, którzy mają nawet po siedemnaście, czy osiemnaście lat mówią do siebie 'Pan', 'Pani', kiedy się nie znają. Na przykład w autobusie, mówi się 'Przepraszam, czy obok pani miejsce jest wolne', a nie 'Czy obok ciebie jest wolne miejsce'. Wydaje mi się (To mój punkt widzenia ;3), że to brzmi znacznie lepiej i grzeczniej. Jak mówiłam wcześniej, kwestia kultury :D
    Co do godzin otwarcia sklepów; może dla samych sprzedawców i pracowników sklepów, które są właśnie tak długo otwarte, nie jest to przyjemne i bardzo męczące, jednak patrząc z punktu widzenia innych osób, które np. pracują do późnych godzin, jest to bardzo pomocne bo mogą się zaopatrzyć po pracy, a nie czekać do wolnego dnia.
    Przechodzenie na czerwonym świetle? Oczywiście, jak nauczono cię, że możesz wtedy przechodzić, spoko nie ma problemu, jednak sygnalizacja świetlna do czegoś chyba służy. Po prostu, na czerwonym świetle przechodzi się na własną odpowiedzialność i tyle. Jeśli chodzi o kierowców przekraczających prędkość i policjantów nie zwracających na nich uwagi, to nijak nie mogę tego skomentować, bo sama tego nie rozumiem, ale jestem pewna, że nie widzisz tak często osób, które przekraczają prędkość 100km/h w miejscu zabudowanym. Chyba, że mieszkasz w takiej okolicy to okej ;3
    Z kolei telewizory, zazwyczaj są włączane całodobowo przez starsze pokolenia (tak jak jest to napisane przez innych komentatorów). :)
    Co więcej mogę powiedzieć? Może powinnaś się troszeczkę wtopić w polską kulturę i spróbować ją zobaczyć z punktu widzenia nieco bardziej obiektywnego ;)
    Nie liczę na hejty, moje zdanie i tyle xd

  • @2binzkdm
    @2binzkdm 7 ปีที่แล้ว +2

    Większość sklepów, jakie mnie otacza to Żabki (jestem w Poznaniu), wszystkie czynne do 23, jest też sporo Małpek czynnych do 24, a pod nosem mam Lewiatana- całodobowy supermarket. Co ważne, nie ma rozróżnienia na dni robocze, soboty i niedziele. I bardzo sobie, jako konsument, ten fakt cenię. I proszę, nie opowiadajcie, jakie to straszne dla pracujących tam, bo naprawdę setki tysięcy ludzi pracuje poza handlem w niedziele czy w nocy.

  • @dariakrawczyk357
    @dariakrawczyk357 8 ปีที่แล้ว +2

    haha, ja wlasnie przeprowadzilam sie do Belgii 4 miesiace temu, wszystkie fakty, o ktorych mowisz, mnie rowniez zaskoczyly, ale w odwrotna strone :D

  • @Szymon-cw6fr
    @Szymon-cw6fr 9 ปีที่แล้ว +1

    My po prostu mamy do siebie szacunek i mówimy ciociu czy tam pan pani a nie po imnieniu jedziemy !

  • @juliakubkowska5919
    @juliakubkowska5919 9 ปีที่แล้ว +47

    To nie jest w porządku, że nie szanujesz naszej tradycji.. ;) Z wielkim oburzeniem mówisz o tym, że ta przyjaciółka twojej mamy się oburzyła. Tak już jest w Polsce, że nie wypada mówić do osób dorosłych po imieniu. Nikt nei każe ci nazywać jej ciocią, ale "Pani" to norma... Skoro już przeprowadziłaś się do Polski to powinnaś dostosować się do naszych tradycji, zwyczajów. (Nie mówię, że w każej kwestii... ale niektóre po prostu musisz uszanować)

    • @DiffractSystem
      @DiffractSystem 8 ปีที่แล้ว +6

      Może o tym nie wiedziała? Nie sądziła, że jak zwróci się do kogoś w sposób, w który zwraca się całe życie do wszystkich, to odbierze do z oburzeniem. Z resztą nie rozumiem dlaczego ludzie czują się urażeni faktem, że ktoś zwraca się do nich po imieniu. Przecież po to się ma imię...

    • @juliakubkowska5919
      @juliakubkowska5919 8 ปีที่แล้ว +5

      Kwestia tradycji. U nas jest inaczej. Po prostu. A wytłumaczenie "
      Może o tym nie wiedziała? Nie sądziła, że jak zwróci się do kogoś w sposób, w który zwraca się całe życie do wszystkich, to odbierze do z oburzeniem." jest wręcz głupie. Ok - nie wiedziała, nie sądziła, ale dlaczego teraz narzeka na to w filmie, jak to w Polsce jest dziwnie, źle?

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว +18

      Nie jest to głupie wytłumaczenie. Miałam może z 10lat wtedy. Jeśli mama mi nigdy nie powiedziała ze tak trzeba to uważam ze nie byłam w błędzie. Nie była to osoba poznana na ulicy tylko najlepsza przyjaciółka mojej mamy która była świadoma tego ze jesteśmy (ja i moi bracia) wychowani za granica.
      A co do tego: "Skoro już przeprowadziłaś się do Polski to powinnaś dostosować się do naszych tradycji, zwyczajów. (Nie mówię, że w każdej kwestii... ale niektóre po prostu musisz uszanować)"
      Kto powiedział ze nie szanuje? Nigdy nie powiedziałam ze mówię teraz do osób po imieniu i żeby zmienić tradycje. Opowiadałam historie z dzieciństwa i ze to mnie po prostu ZDZIWIŁO, a wtedy nawet się tej przyjaciółki mamy wystraszyłam (dlatego z takimi emocjami opowiadam).
      I NIGDY nie mówiłam ze w Polsce jest źle. Zdziwienie to kompletnie co innego. Zauważyłam różnice, zdziwiłam się, zaakceptowałam.

    • @letthemadnessspeak
      @letthemadnessspeak 8 ปีที่แล้ว +4

      Tradycja to co innego, a ten przykład z imieniem to jest po prostu chore i wstyd mi, że muszę w takim społeczeństwie życ...

    • @erni93ful
      @erni93ful 8 ปีที่แล้ว +2

      sądzę iż mówienie po imieniu jest ciekawsze i praktyczne, to bardzo lubię wszędzie za granicą ;)

  • @AnnaDominika
    @AnnaDominika 8 ปีที่แล้ว +12

    Szczerze mówiąc mieszkam w Pl od zawsze i nigdy nikt nie zmuszał mnie do mówienia "Ciociu" do osób, które nie są moją rodziną... może to jest zależne od regionu ;o natomiast jeśli chodzi o Pan/Pani to tak mamy w języku polskim, w żadnym innym znanym choć troszkę mi nie używa się tego poza np. rozpoczęciem oficjalnego listu

    • @potatoxd1251
      @potatoxd1251 8 ปีที่แล้ว

      w japońskim jest o wiele więcej zwrotów grzecznościowych w stylu pan/pani itd.

    • @AnnaDominika
      @AnnaDominika 8 ปีที่แล้ว

      W którymś z (chyba) afrykańskich języków do kobiet, które otacza się szacunkiem mówi się "mamo" natomiast moi znajomi rówieśnicy z Izraela mówią na "Ty" nawet do swoich nauczycieli w szkole

    • @potatoxd1251
      @potatoxd1251 8 ปีที่แล้ว +1

      +Anna B wszędzie jest inaczej i tyle. Ja popieram to że u nas sie mówi pan/pani (w japonii to dla mnie troche przesada bo tam do wszystkich trzeba sie zwracać z szacunkiem dodając do nazwiska san, kun, chan itd.), jakby sie mówiło do wszystkich na "ty" to by było dziwnie, a tak bynajmniej od dziecka sie uczy że trzeba sie zwracać z szacunkiem do osób które sie nie zna, nauczycieli itd. gdybyś mówiła do wszystkich na "ty" to by to brzmiało po prosty chamsko

    • @murti5490
      @murti5490 7 ปีที่แล้ว

      ja znam się z taką moją kol od urodzenia i nasze mamy się znają i zawsze mówię ciocia xD

    • @maroonak7207
      @maroonak7207 7 ปีที่แล้ว +1

      W Polsce często mówi się do koleżanek twojej mamy ciociu ;D

  • @klemcia9610
    @klemcia9610 8 ปีที่แล้ว +2

    Właśnie najgorsze jest to, że w Belgii te sklepy tak krótko są otwarte :) Mieszkam tu 3 lata i naprawde cieżko zrobić zakupy wieczorem czy w niedziele. Pozdrawiam :)

  • @bozenabiki552
    @bozenabiki552 8 ปีที่แล้ว +1

    Jak byłam w Warszawie , to również zdziwiłam się tym, że sklepy są tak długo otwarte. Mieszkam w nie małym, ale i nie za dużym mieście. Wszystkie sklepy są do 17. Jedynie większe sklepy są do 21, a niektóre do 22. W Warszawie nawet małe sklepiki są otwarte do 21.

  • @temmie2478
    @temmie2478 7 ปีที่แล้ว +5

    raz moja koleżanka przeszła na czerwonym i prawie ją potrącono więc nie rozumiem co ty nie lubisz zielonego światła 🚦

  • @andrzej178k6
    @andrzej178k6 9 ปีที่แล้ว

    świetnie mówisz po polsku! Bardzo naturalne nagranie - miło się ogląda. Ciekawe spostrzezenia. Nigdy nie bylam w Belgii.. pewnie szkoda

  • @szarmanckiromeo3192
    @szarmanckiromeo3192 7 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Jak kogoś się widzi 2-3 razy w życiu i nie jest to rówieśnik " to tymbardziej nie powinno się mówić do niego po imieniu . Proponuję zainteresować się Polskim savoir vivre :)
    pozdrawiam

  • @Natalia-yv3wo
    @Natalia-yv3wo 7 ปีที่แล้ว +1

    W Polsce slonce szybko zachodzi?? Ja to za polska dlugoscia dnia strasznie tesknie. Tutaj, gdzie mieszkam w zime juz o 14-ej jest ciemno.

  • @kris77pl42
    @kris77pl42 7 ปีที่แล้ว +1

    Podobno polski jest trudny, a ty mówisz świetnie po polsku. Jesteś też bardzo ładna.
    Powodzenia w Polsce....pozdrawiam

  • @wojtekwodarek3995
    @wojtekwodarek3995 8 ปีที่แล้ว +8

    Blondynka. Jak można zapier.... na czerwonym przez światło? To po co według niej są światła zielone skoro na czerwonym można przechodzić? Pewnie w Belgii na zielonym to można się opalać i leżeć na pasach.

  • @martawisniewska7660
    @martawisniewska7660 8 ปีที่แล้ว +2

    ja dodam że oprócz tego że jedno auto zatrzyma się na pasach to nie znaczy ze juz można iść na drugą stronę ulicy heh będąc w połowie pasów lepiej upewnić się ze auto z drugiej strony tez chamuje 😊bo multum miałam przypadków ze jeden stoi a drugi pomimo że pieszy w połowie pasów jedzie i gdybym na to nie zwracala uwagi to bym już chyba z milion razy była potrącona

  • @misiax9164
    @misiax9164 9 ปีที่แล้ว +1

    Hej zapraszam do Norwegii :)
    w tym kraju to dopiero można wpaść w depresje... brak słońca zimą :(

  • @emiliacichon3867
    @emiliacichon3867 8 ปีที่แล้ว +15

    czy tylko mi się wydaje, że każdy "fakt" o Polsce mówisz z wielką pretensją i negatywnym wydźwiękiem? niemiło się tego słucha, nawet jeśli to, co mówisz jest prawdą. odbieram wrażenie, że strasznie ciężko ci się żyje w naszym kraju, to po co w ogóle tu przyjechałaś?

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว +1

      A wiesz ze właśnie to pytania ZAWSZE wszyscy mi zadają? Przyjechałam bo chciałam i bardzo mi się podoba :) Ale jak kogoś poznaje i mowie ze urodziłam się w Belgii to z wielkim zdziwieniem pyta się mnie "i do Polski przyjechałaś? Serio?" i dziwi mnie to bo wtedy ta osoba sama sugeruje ze Polska jest do dupy, a przecież nie jest..
      A co do tonu to przykro mi. Nie robiłam tego specjalnie i na pewno nie chciałam żeby to tak zabrzmiało.. No cóż, uczymy się na swoich błędach :)

  • @patrycjahorecka2220
    @patrycjahorecka2220 8 ปีที่แล้ว +134

    Niestety, jesteś bardzo pretensjonalna przez co źle się ogląda ten film.

    • @anonim9587
      @anonim9587 8 ปีที่แล้ว +1

      dokładnie

    • @TheValmeras
      @TheValmeras 8 ปีที่แล้ว +7

      Zgadzam się z Tobą. U nas w Belgii jest tak a tak dużo lepiej więc jak można inaczej się zachowywać?

    • @patrycjahorecka2220
      @patrycjahorecka2220 8 ปีที่แล้ว +5

      Może sprostuję. Źle się ogląda ten film, ale jak zobaczyłam inne, to w nich zachowuje się inaczej, więc może tylko ten jeden tak wyszedł. :) Sama mieszkam w Holandii (uważam, że jest bardzo podobna do Belgii, więc mogę porównać), i niektóre rzeczy, o których mówi faktycznie są lepsze. Aczkolwiek, telefony bardzo mnie zdziwiły, bo tutaj każdy biega z iPhonem.

    • @mkaterga9102
      @mkaterga9102 8 ปีที่แล้ว +9

      Spokojnie, wcale nie jesteś pretensjonalna, takie Patrycje to stały element otoczenia.(Oglądam Cię pierwszy raz, jesteś zabawna ;-))

  • @KrzychuPL-rz9rq
    @KrzychuPL-rz9rq 8 ปีที่แล้ว +1

    U nas jest inne prawo i przyzwyczajenia. Każdy ma swoje światło i kierowca i pieszy. Po coś te Czerwone światło jest. Inaczej światła nie mają sensu bytu. Bo i tak nikt ich nie respektuje. W niektórych krajach ciągle jest przeświadczenie, że samochody jeżdżą jak wozy konne, powoli ospale. W warszawie jest o tyle źle, że kierowcy to totalne chamy. Poza Warszawą jest nieco lepiej. Ale w Polsce nie radzę ignorować światła czerwonego;)

  • @MsEffcik
    @MsEffcik 9 ปีที่แล้ว

    Hej! Jak mówiłaś
    o tym włączonym telewizorze to dałaś mi do myślenia, ja właśnie w momencie oglądania Twojego filmiku miałam włączony telewizor mimo że go wcale nie słuchałam i nie patrzyłam na niego, odruchowo go włączam jak wracam z pracy (od pon-pt. mieszkam sama i nie lubię ciszy dlatego telewizor włączam), muszę się przestawić na radio ;) Pozdrawiam!

  • @beatamorawska8524
    @beatamorawska8524 8 ปีที่แล้ว +5

    Jeszcze należy doliczyć Tesco czynne 7 dni w tygodniu 24 na dobę :D
    Non stop włączone telewizory to niestety jest standard.

  • @VixenMice
    @VixenMice 8 ปีที่แล้ว +4

    Też nie rozumiem dlaczego niektórzy karzą mówić do przyjaciół rodziny ciociu/wujku. W mojej rodzine czegoś takiego nie ma.

  • @lagalletitaiberica
    @lagalletitaiberica 8 ปีที่แล้ว

    Swietny film, uwielbiam takie z ktorych moge sie dowiedziec cos nowego o swiecie ;P to czekanie na czerwonym swietle jak nic nie jedzie to chyba tylko w Polsce tak jest, ja mieszkam w Hiszpanii i tutaj jest dokladnie tak jak w Belgii, jak nic nie jedzie to sie idzie, wszyscy tak robia :P a we Wloszech to nawet pasow nie potrzeba, Wloch potrafii przejsc przez srodek ronda w Rzymie jak tylko znajdzie kawalek wolnego miejsca miedzy autami zeby sie przeslizgnac :D niesamowite jak bardzo tam "luzacko" w porownaniu do Polski czy innych krajow. Co do pan/pani to tutaj jak powiesz komus pan kto ma mniej niz 70 lat to sie obrazi :) a nawet staruszkom zazwyczaj mowi sie na pan + imie, np. Jak sie ma, Juan? Kontakt jest jak najbardziej bezposredni. Natomiast sklepy typowo hiszpanskie sa zamykane o 21:30 w lecie a w zimie nieco wczesniej, ale sklepy chinskie/pakistanskie sa otwarte tak dlugo jak sa ludzie, w centrach miast do 1-2 w nocy, natomiast otwieraja miedzy 9-10 rano, bo wczesniej po prostu nie ma nikogo na ulicach. Takze jak jade do Polski to zabawne jest jak o 5 rano niektore starsze babeczki chodza po swieze pieczywo, tutaj przed osma raczej nie ma szans znalezc cokolwiek otwartego:)

  • @TomaszWalter-zo2sc
    @TomaszWalter-zo2sc 8 ปีที่แล้ว +2

    No proszę, paniusia narzeka na zachód słońca. Pewnie to wina Putina.

  • @greenpanter1267
    @greenpanter1267 8 ปีที่แล้ว +1

    Kobieto belgia leży na tej samej długości geograficznej co polska, Nie ma możliwości, żeby tam było dłużej jaśniej Twoje "wrażenie" najpewniej wynika z tego iż pomimo, że czas słoneczny jest u nas różny pewnie o 2 godziny ze względu na SZEROKOŚĆ geograficzną, a urzędowo jest on taki sam na terenie całej unii przez co słońce w belgi zachodzi później niż w polsce teoretycznie o tej samej godzinie
    Zapamiętaj sobie na przyszłość

    • @greenpanter1267
      @greenpanter1267 8 ปีที่แล้ว +1

      A co do zwrotów grzecznościowych i szacunku do innych to jest to bardzo cenna pozostałość po czasach szlacheckich i powinna być jak najbardziej pielęgnowana i kontynuowana zapytaj lepiej japończyków jak się do siebie zwracają
      Świat nie musi być wszędzie taki jak ta Twoja śmieszna "Belgia"

    • @mkaterga9102
      @mkaterga9102 8 ปีที่แล้ว +1

      To jest dziewczyna zza granicy, która nie narzeka tylko mówi, co ją zdziwiło, bo jest inne niż przywykła! śmieszny mały polaku

    • @greenpanter1267
      @greenpanter1267 8 ปีที่แล้ว

      M Katerga Zniszczył mnie Twój pocisk
      Poważny duży polaku

  • @Ronin_TV
    @Ronin_TV 8 ปีที่แล้ว +10

    Po jakim czasie od przyjazdu do Polski opanowalas jezyk? Chodzilas na jakies kursy, albo cos?

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว

      Rozmawiałam trochę w domu. A resztę na studiach :)

  • @MegaSeeboo
    @MegaSeeboo 6 ปีที่แล้ว +1

    Co do przechodzenia na czerwonym sw. to w odroznieniu od Belgi czy we Francji w Polsce jest porzadek pod tym wzgledem... Nie Lamie sie przepisow R.D.

  • @mastermaly1
    @mastermaly1 7 ปีที่แล้ว +2

    to nie trzeba spac do 16 ,tylko wstac wczesniej,przeciez nie robi sie ciemno o 12

  • @cookiesweet8112
    @cookiesweet8112 8 ปีที่แล้ว +1

    Super filmik , czekam na 2 część 😃

  • @Elkruna7
    @Elkruna7 8 ปีที่แล้ว

    Ja jak byłam w Belgii to właśnie był szok dla mnie, że tak wcześnie zamykają sklepy, i że nocny sklep jest otwarty od godziny 19. Jeszcze zauważyłam, że ludzie nie mają starych samochodów, (widziałam tylko jednego chłopaka z golfem IV) no i w większości są to takie samochody większe typu Citroën Berlingo.
    Oprócz tego ludzie są mili i otwarci na innych. Kiedy złapał mnie deszcz na rowerze i schowałam się pod dach jednego z budynków, to właścicielka nie tylko mnie nie pogoniła, ale wesoło zagadała.

  • @kicialavrent2337
    @kicialavrent2337 6 ปีที่แล้ว +1

    Mieszkam w Niemczech od wielu lat...wychowalam tutaj dzieci ..teraz mam wnuka...ale zadne z nich nie wypowiada sie na temat Polski w taki pogardliwy sposob ....nie wiem czy to tylko poza do filmu...czy niestety faktyczna postawa . Ja nie dostrzegam tutaj zadnego zdziwienia ...a raczej pogarde !

  • @jakubeczek6332
    @jakubeczek6332 7 ปีที่แล้ว +3

    to wyglada jak porownanie Polski do Belgii i Francji niz fakty o Polsce ..

  • @iEgzo
    @iEgzo 7 ปีที่แล้ว +1

    zgodzę się z tym że w zimę szybciej jest u nas noc , ale w lato dni mamy z na pewno dłuższe , zwłaszcza nasza północna część kraju

  • @punkylady666
    @punkylady666 9 ปีที่แล้ว

    Wow. Świetny kanał. Ja jestem Polką mieszkającą w Belgii. Zupełnie odwrotna sytuacja. ;)

  • @ErtixPoke
    @ErtixPoke 8 ปีที่แล้ว +1

    Heh, właśnie to, że u nas sklepy są tak długo czynne podoba mi się najbardziej. :D
    Ale dla pracowników to musi być pewnie męczarnia, i tutaj unijne standardy są dla nich lepiej dostosowane.

  • @tomaszk8737
    @tomaszk8737 7 ปีที่แล้ว +2

    W Polsce są takie zwroty do starszych osób jak Pan , Pani. Odpowiednio w Anglii : Mister , Miss or Mrs. W Niemczech mówi się Frau do kobiet lub oficjalny zwrot Madame.
    To różni zwykłych ludzi od ludzi kulturalnych dobrze wychowanych.
    Mieszkałem w Anglii niedaleko Londynu i poznałem różnch ludi. Najgorsze chamy wchodzą do obcego domu w butach i nie mówią nawet dzień dobry, i bez pytania zaczynają rozmowę na TY. Najgorszy sort, zwykle prości ludzie, tzw chamy.
    Wychowani, kulturalniAnglicy zawsze powiedzą Sir lub Madame przed imieniem.
    Nic w tym dziwnego.
    Tak mówisz jakby Polska była zacofana. Ja odnoszę wrażenie że opowiadając to przyjechałaś z lepszego świata. Błąd.

  • @ALINOE86
    @ALINOE86 9 ปีที่แล้ว

    Świetny filmik :) ja też nigdy nie rozumiałam jak można mówić do znajomych rodziców "ciociu", u mnie w domu nigdy się tak nie mówiło, ale moje koleżanki tak się zwracały do obcych ludzi :P za to jak pojechałam do Paryża to zdziwiło mnie, że wszyscy przechodzą na czerwonym świetle, potem dopiero doczytałam, że po prostu takie jest prawo we Francji - zupełnie inne pod względem kodeksu drogowego niż w PL :) Pozdrawiam serdecznie :*

  • @weronikatargonska9305
    @weronikatargonska9305 8 ปีที่แล้ว +12

    Te fakty to trochę Takie obraźliwe. Przynajmniej wg mnie.

    • @turbojutub7820
      @turbojutub7820 8 ปีที่แล้ว +2

      niby ktore ? to, ze w Belgii nie pije sie shotow z wodki ? XD

    • @dorotawinch4954
      @dorotawinch4954 8 ปีที่แล้ว +1

      A ja uważam, że bardzo trafione. Sama mieszkam za granicą i widzę teraz dokładnie te różnice. I tak samo mam swoje spostrzeżenia na temat kraju w którym teraz mieszkam. Kwestia przyzwyczajenia, nie ma się co obrażać :)

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว

      To przykro mi :/ Bo mam wrażenie ze żaden nie jest obraźliwy. Mozę w zły sposób się wyraziłam po prostu.

  • @agusiak747
    @agusiak747 10 ปีที่แล้ว +6

    Od pierwszych słów, które usłyszałam na Twoim kanale coś mi się ten Twój polski wydał taki... inny :D Haha :)

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  10 ปีที่แล้ว

      hahaha ja mowie takim innym Polskim.. nieraz tez wymyślam sobie słowa ;D

  • @kitsuney1452
    @kitsuney1452 8 ปีที่แล้ว

    1:59 - Zależy na jakiego kierowcę trafisz. Ja mieszkam w dość małym mieście (nie ma świateł) i z reguły jest tak, że kierowca przepuszcza pieszych na pasach.
    4:20 - Jak dla mnie to tylko marnowanie prądu. Na szczęście nie wszyscy ludzie tak robią :)
    5:55 - Poważnie? Nigdy w życiu nie spotkałam się z takim czymś. Do niektórych dużo starszych ode mnie osób mówię po imieniu (bo to np. rodzina przyjaciółki), ale nigdy nie spotkałam się z mówieniem "ciociu" ;p
    Fajny filmik!

  • @ukasz183
    @ukasz183 8 ปีที่แล้ว +2

    a ja znow wyjezdzajac do szwajcarii nie moglem przywyknac do tej "uprzejmosci" na drogach juz nie mowiac o tej sztucznej uprzejmosci ludzi...bleeee

  • @niky6120
    @niky6120 8 ปีที่แล้ว +1

    wiesz co jest słabe w tym filmiku? Ze opowiadasz niby o rzeczach ktroe Cię zdziwily ale kolejno komentujac dany fakt stawiasz w negatywnym swietle zwyczaje tu panujące bo U WAS W BELGII TO JEST TYLKO WSPANIALE I IDEALnie

  • @representwest
    @representwest 8 ปีที่แล้ว +1

    Jesli chodzi o czerwone światła to bardzo mi sie podoba :) a nie ludzie sobie chodzą jak chcą... :)
    Alkohol est ot plus i minus :) plus dla ludzi którzy wiedza jak sie zachować po spożyciu minus ze szybciej pijani robia burdy.
    Sklepy powinny byc otwarte zawsze minimum do 21 :)
    Jesli chodzi o tv to chyba jest po to żeby ktoś ciagle gadał wtedy nie czujemy sie samotni :P
    Fajny filmik enjoy Polska :D

  • @maxd890
    @maxd890 9 ปีที่แล้ว +1

    po imieniu tak , w uk po imieniu wtedy kazdy czuje sie mlodziej, w pl musisz powiedziec pan, bo nie kasaja , co do jazdy w pl w 2011 bylem autem z uk gdzie jak pieszy podchodzi do przejscia to auto ma sie zatrzymac, w pl 2011 nie bylo tego moze, ja zatrzymalem sie przed przejsciem dla pieszych a pieszy zdziwiony a gdy dojzal blach z uk, do zajazyl ) z roku na rok kultura kierowcow ( dolnyslak) polepsza sie, zato polecam pojechac w poznanskie nik cie nie wpusci z uliczki na droge...

  • @DanielK-qx3lu
    @DanielK-qx3lu 9 ปีที่แล้ว

    hej :) wiem ze Twoj filmik byl nagrywany juz jakis czas temu, ale ja dopiero teraz ´´odkrylem´´ cie na youtube :) bardzo mi sie podobaja Twoje filmiki i bardzo cie prosze o wiecej takich, o zyciu w Belgii. nie wiem dlaczego :) ale bardzo interesuja mnie opinie ludzi, o innych krajach na swiecie, ktorzy tam mieszkaja badz mieszkali. bardzo podoba mi sie Twoj akcent i oczywiscie Ty :) przepraszam za brak polskich znakow, ale mieszkam w danii i nie mam na klawiaturze takowych :) a z duzych liter po kropce i w nazwach miejscowosci itd. poprostu nie chce mi sie pisac :) pozdrawiam :)

  • @claryseew5947
    @claryseew5947 7 ปีที่แล้ว +2

    ehhh... sygnalizacja do tego służy... jest czerwone stoisz, zielone idziesz... dzięki temu tak jak wspomniałaś jesteś trochę bezpieczniejsza jeśli chodzi o tych wariatów na drogach. Jeśli chodzi o tv... to nie wydaje mi się - u starszych osób możliwe, że telewizor jest ciągle włączony, ale (przynajmniej w moim otoczeniu) 3/4 osób, typowej młodzieży, ludzi po 30 praktycznie nie ogląda programów. A jeśli chodzi o mówienie na "Ty" do starszej osoby, którą widzisz drugi raz w życiu... okey może ciocią też bym nie nazwała od razu tej kobiety na Twoim miejscu, ale jest takie coś jak szacunek do starszych i zazwyczaj zwracasz się per Pani/ Pan , chyba, że faktycznie znasz już dłużej tą osobę, albo co lepsze sama zaproponuje ci mówienie do siebie po imieniu. Co do Słońca... wiesz istnieje takie coś jak strefy czasowe, położenie geograficzne, klimat (choć nie jestem pewna czy akurat to najlepszy przykład), ale jak czas zimowy i letni, także wybacz, że "nie trzymamy Słońca na sznurku ".
    Wiem, że komentarz może być źle odebrany, ale każdy z tych faktów wymawiasz z taką pretensją w głosie, jakby to była nasza wina. Światła to przepisy, sklepy to wygoda (no może nie dla tych co w tym czasie pracują xD), Słońce to rzecz nad którą nie zapanujemy, telewizory to nie najważniejsza sprawa na świecie, brak zwrotu po imieniu to szacunek do starszej osoby, a wódka... no proszę to wódka, w dobrych ilościach ma służyć do zabawy i lepszego nastroju, kij z tym jak kto ją nazywa, czy jak ją pije, ważne aby w normalnych ilościach robiła swoje.
    Dziękuję za uwagę :)

  • @hera033
    @hera033 9 ปีที่แล้ว

    haha, nawet nie zdawałam sobie sprawy, że takie rzeczy mogą być dziwne dla cudzoziemców :) co do sklepów zamykanych wcześniej - jak jechałam przez Francję do Polski, to byłam oburzona, że w nocy alkoholu nie sprzedają - w stolicy na kilometr kwadratowy na pewno znajdziesz sklep 24h :)
    jeśli chodzi o przechodzenie na czerwonym - chyba każdego Polaka to wkurza, że przechodzenie na czerwonym nie jest na własną odpowiedzialność. to jest chore i powinno być zmienione. a od telewizora sama jestem uzależniona - mieszkam już 4 rok bez tv, a mimo wszystko "telewizor w tle", kiedy tylko mam możliwość, nawet bez patrzenia/słuchania jest dla mnie czymś.. naturalnym :) bardzo lubię, jak robi "sztuczny tłum". co do mówienia po imieniu - w mojej rodzinie też takiego czegoś nie ma, mówimy do siebie per "ciocia mogłaby.." itp., zależy od rodziny. pozdrawiam, bardzo fajny film :)

  • @marlb0ro001
    @marlb0ro001 10 ปีที่แล้ว +2

    w polsce tez jest jasno do 22 albo i lepiej (w lato), wiec bez przesady :)

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  10 ปีที่แล้ว

      nie mówiłam ze nie jest.. tylko ze jest różnica! :)
      Jak byłam teraz w Brukseli i rozmawiałam na skypie z osoba z Warszawy wieczorem, to u mnie było jeszcze jasno a w Warszawie już czarno..

  • @WooCasHTechTV
    @WooCasHTechTV 8 ปีที่แล้ว +2

    jak byś nie miała większych problemów....
    policja nie lapię tych co przekraczają prędkość o czym ty gadasz... takie gadanie by gadać... Zdziwiona że na czerwonym się stoi ? serio ? jak by cie taki kierowca potrącił ponieważ przeszłaś na czerwonym to też byś miała o to pretensję ?
    Ze widziałaś ja 2x w życiu i mówisz do niej po imieniu? serio? Jak nie chcesz mówić ciociu choć nie wiem skąd ty też to wyrwałaś to się mówi proszę Pani ... a nie po buracku do starszej osoby wyjeżdżasz po imieniu...
    Po za tym film nagrandy z taką pogardą do naszych zachowań...

  • @Magda52309
    @Magda52309 8 ปีที่แล้ว +4

    Według mnie obrazasz Polskę w tych faktach :)

  • @pentoxyfilina
    @pentoxyfilina 8 ปีที่แล้ว +1

    Oglądając ten filmik odniosłam wrażenie, że uważasz, że większość z tych cech/rzeczy jest zła gdy tymczasem jest po prostu inna od Belgijskiej rzeczywistości.
    Mówisz o piciu wódki w shotach - nie wiem gdzie jest napisane, że nie należy tego robić.... Belgowie tak nie piją - okej, ale nie rozumiem Twojego oburzenia na to, że Polacy tak robią.
    Czerwone światło....? Dlaczego oburzasz się na to, że ktoś Cię ukarał za złamanie przepisu - jeśli jest czerwone to stoisz, jeśli zielone to idziesz - kierowca pędzącego auta nie jest winien temu, że złapano akurat Ciebie.
    Z kolei jeśli chodzi o sklepy to przyznam, że marzę o tym żeby kiedyś były w naszym kraju normalne weekendy, chociaż tutaj też odniosłam wrażenie, że to źle, że są tak długo otwarte.
    Sądzę, że to nie jest złe, jest inne.

    • @MyPsychoGhost
      @MyPsychoGhost 8 ปีที่แล้ว +1

      Ja nie odniosłam takiego wrażenia, że autorka jest oburzona. Po prostu jest mocno zdziwiona. JA pewnie też bym tak opowiadała, jak to byłam w Belgi a na pasach ludzie przechodzili na czerwonym.
      Ale to pewnie indywidualne odczucia ;)

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  8 ปีที่แล้ว

      Dokladnie o to mi chodzilo :) Przykro mi ze wszyscy odbieraja to co mowie jako krytyke :( .

  • @justkax3
    @justkax3 9 ปีที่แล้ว +2

    A mnie zirytowało to, że przyczepiłaś się do przechodzenia na pasach. To tak, jakbym ja pojechała do innego kraju i krytykowała ich prawo, że powinni się zająć tym, a nie tamtym. W UK i w USA też jest tak, że wszyscy walą na czerwonym przez pasy i wszystko jest okej, mimo że powinni na zielonym, ale taka jest tam kultura i ja nie będę mówić, że policja powinna karać tych ludzi, a nie np. tych co parkują w niedozwolonych miejscach. Skoro w Polsce jest przepis, że przechodzi się na zielonym, którego się przestrzega i społeczeństwo poruszające się samochodami nie jest przyzwyczajone do tego, że nagle ktoś wejdzie na czerwonym, to jaki to problem poczekać te 20 sekund i przejść bezpiecznie na drugą stronę, nie narażając przy tym siebie i innych? W dużych miastach bardzo często ludzie, którzy w ostatniej chwili wbiegają na pasy lub przechodzą na czerwonym po prostu giną i przy okazji zapewniają traumę do końca życia osobie, która ich potrąciła. Dzięki temu przepisowi nawet dzieci wiedzą, że dochodząc do pasów trzeba: A) sprawdzić jakie jest światło. B) jeśli nie ma sygnalizatora lub nawet pasów rozejrzeć się dokładnie, czy nic nie jedzie i wtedy bezpiecznie przejść, zamiast patrzeć na telefon albo na swoje buty i zginąć. Dzięki temu, gdy tacy ludzie pojadą do innego kraju to najwyżej będą zaskoczeni, że można przejść bez konsekwencji na czerwonym, a nie wpadną pod pierwsze lepsze auto/autobus/tramwaj/pociąg, bo akurat w ich kraju przechodzenie na czerwonym jest normalne. Oczywiście, że w Polsce jest mnóstwo absurdalnych przepisów, za które są absurdalne kary, ale przyczepiłaś się akurat do jednego z niewielu sensownych. To jest kwestia różnic kulturowych, a obwinianie Policji jest w tym wypadku dosyć dziwne.
    Co do telewizora - w innych krajach też są non stop włączone i tego akurat też nie rozumiem, bo ja np. w ogóle nie oglądam telewizji, choć telewizor posiadam, no ale każdy robi jak chce ;).
    Tu się muszę zgodzić - zazdroszczę innym narodowościom mówienia do siebie po imieniu. Wkurza mnie u nas to, że np. do rodziców żony/męża mówi się "mamo" lub "tato", nieswojo się czuję, gdy coś takiego słyszę. Mama i tata to mama i tata, a nie rodzice kogoś innego. Pozdrawiam!

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  9 ปีที่แล้ว +2

      Nigdy nie przechodze w taki sposob na czerwonym. Jak to robie to kiedy droga jest pusta i nic nie jedzie. A Poza tym, kazdy ma swoja opinie i mnie to wlasnie zdiwilo w Polsce :) kazdy moze myslec co chce :)

  • @carmelagata7493
    @carmelagata7493 9 ปีที่แล้ว +12

    Skoro widziałaś ją tylko 2-3 razy w życiu to czemu nie mówiłaś Pani ? XD

    • @madfortutorials
      @madfortutorials  9 ปีที่แล้ว +5

      A nie mówiłam w filmiku? W Belgi się mówi po imieniu. Ja się nieraz zastanawiam czy ja mowie ze zrozumieniem w tych filmikach :p I wiem ze byliśmy w POLSCE ale dziecko wychowane w jakimś kraju nie wie jakie są zwyczaje w innym. 

    • @elzbietaostraszewska3027
      @elzbietaostraszewska3027 4 ปีที่แล้ว +1

      że zachowałaś się chamsko wobec starszej osoby bo jesteś chamska jak
      można wyrażać się mówiąc mam to w dupie na wizji na cały świat
      za kogo się uważasz brak kultury dlatego brak szacunku.

  • @qzynrav9158
    @qzynrav9158 8 ปีที่แล้ว +38

    Z tego co wiem, to w Belgii jest taki sam czas jak w Polsce...więc może nie szybciej ciemno, tylko tu po prostu za dużo chlejesz tych szotów i dlatego śpisz za długo..:D

    • @zoramin
      @zoramin 8 ปีที่แล้ว +12

      Ale czas nie ma wpływu na to kiedy robi sie ciemno. To zalezy od szerokosci geograficznej. O tej samej godzinie na wschodzie Polski jest o godz. 21 ciemniej niż na Zachodzie. A w Be;gii to już jest znaczna różnica.

    • @qzynrav9158
      @qzynrav9158 8 ปีที่แล้ว +1

      zoramin Przykro mi, ale bredzisz...najpierw sobie sprawdź, co to jest szerokość geograficzna..:)

    • @zoramin
      @zoramin 8 ปีที่แล้ว +3

      rafaello yoyo
      No własnie to Ty bredzisz. Ta sama godzina jest na tej samej długości geograficzej. Na tej samej szerokosci godzina sie zmienia. Gdyby było tak jak piszesz to w Polsce musiałaby być ta sama godzina co w USA na tej samej szerokości geograficznej.

    • @qzynrav9158
      @qzynrav9158 8 ปีที่แล้ว +1

      zoramin Chłopie: no przecież sam pisałeś, że to zależy od SZEROKOŚCI G., :D
      Dobra, bo już mieszasz wszystko, ze wszystkim, by tylko wyszło na twoje...niech Ci będzie..:)
      A po za tym - k*rwa mać - to był żart, a ty się za analizy wziąłeś..:D

    • @Framlii
      @Framlii 8 ปีที่แล้ว +4

      +rafaello yoyo koleś wyzej ma rację. ściągnij aplikacje Yahoo weather i zobacz o której
      słońce wschodzi i zachodzi w różnych krajach

  • @julkakomandos5648
    @julkakomandos5648 7 ปีที่แล้ว +3

    Po ciul tu przyjechałaś jak ci się nic nie podoba?

  • @anitasolska3669
    @anitasolska3669 7 ปีที่แล้ว +4

    Slonce wczesniej zachodzi litosci !!!