Dávid Gyula: A csillagok fénye (Atomcsill, 2016.01.21.) - A 150. Atomcsill előadás

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 มี.ค. 2016
  • Előadó: Dávid Gyula (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)
    Cím: A csillagok fénye
    Időpont: 2016. január 21.
    Az Univerzumról, a Földön kívüli világról évezredeken át minden információt csak a látható fény formájában megjelenő elektromágneses sugárzás hozott a földi tudósoknak és egyszerű bámészkodóknak, az égi világ csodálóinak. Mára a helyzet megváltozott - szondáink közvetlenül vizsgálják a Naprendszer égitestjeit, olykor anyagmintákat is hoznak, másrészt újfajta sugárzások felfedezésével és a légkör fölé küldött távcsövek megjelenésével új ablakok nyíltak az Univerzumra. A csillagokról és távolabbi égi objektumokról érkező fény vizsgálata azonban továbbra is alapvető módszere a csillagászatnak és a rá épülő asztrofizikának. Az előadásban sorra vesszük, milyen információkat nyerhetünk a csillagok fényének elemzésével. Az égi fény milyen fizikai tulajdonságait tudja megmérni a földi észlelő? A fényt kibocsátó objektum milyen fizikai tulajdonságaira tud ebből következtetni? Milyen információt hordoz a fény iránya, intenzítása, spektruma (azaz frekvencia szerinti eloszlása), polarizációja - valamint mindezen paraméterek időbeli változása? A földi légkör fényáteresztő "ablaka" igen keskeny, mégis meglepően sok információt enged át, amelyek elemzésével mélyebbre beláthatunk a Világmindenség titkaiba.
    További infó: atomcsill.elte.hu/program/kivo...

ความคิดเห็น • 33

  • @user-tu9pc4xq3q

    Az Atomcsill a világ egyik legnagyobb jósága

  • @MrLotsie
    @MrLotsie 7 ปีที่แล้ว +33

    Dávid Gyula the best :)

  • @beataevasulyok3036
    @beataevasulyok3036 2 ปีที่แล้ว +10

    Köszönet hogy láthattam, hallgathattam! 👍❤

  • @MrBarandi
    @MrBarandi ปีที่แล้ว +1

    Szuper előadás volt!

  • @zsoltbodnar_borsod
    @zsoltbodnar_borsod 2 ปีที่แล้ว +2

    Tisztelt ELTE AtomCsill!

  • @MrFefefofo
    @MrFefefofo 7 ปีที่แล้ว +3

    Nem tartozik a témához szorosan, de meg kell kérdezzem, mert sehol nem kapok választ egy kérdésre. A spec rel esetén ugyebár nem lehet megmondani, hogy ki van nyugalomban és ki mozog hozzé képest v állandó sebességgel, Az a mozgás relativ, nézőpont kérdése. ÉS a fénysebesség minden inerciarendszerben állandó. Ebből a két alaptézisből aztán kijön szépen az Einstein-Lorenz transformáció.

  • @anybody314
    @anybody314 ปีที่แล้ว

    Igazából nem csak állatokról vannak elnevezve: Ikrek, Szűz, Mérleg, Nyilas, Vízöntő: nem állatok.... ennek más oka van....:)

  • @peterhonor7997
    @peterhonor7997 4 ปีที่แล้ว +3

    Azt szeretném kérdezni a folyók vize hogy tud fölfelé folyni a gömbünkön. Ez ellentmond a fizikának.

  • @ferenckarvak
    @ferenckarvak 5 ปีที่แล้ว +2

    "Ki küldte a sugárzást?" - A "ki" az személyre utal. Igy kell: "Mi küldte a sugárzást?" vagy "Mi a sugárzás forrása?". Pontosabban kellene kifejeznie magát ahhoz, hogy egyes fontos részltek még világosabban érthetöbbek legyenek.