Homonnay Zoltán: Gigawattos, környezetbarát atomreaktorok a láthatáron - csak győzzük kivárni!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ค. 2023
  • Homonnay Zoltán: Gigawattos, környezetbarát atomreaktorok a láthatáron - csak győzzük kivárni!
    A fúziós energiatermelés megvalósításán dolgozó kutatókat szívesen bosszantják azzal, hogy már 70 évvel ezelőtt is azt mondták, hogy 30 év múlva lesz működő fúziós atomreaktor. Ez az idő még ma sem tűnik rövidebbnek. Az előadó megmutatja a nehézségek forrását, hogy miért is halad olyan lassan a fejlesztés, hogy az már rég nem a fizikán, hanem inkább a pénzen múlik. Közérthető módon ismerteti a működés alapjait, és összehasonlítja a fúziós és a maghasadásos (jelenlegi) reaktorok működését, azok előnyeit és kockázatát.
    (Az előadó Homonnay Zoltán magkémikus, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi tanára)
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 7

  • @tamasemri1261
    @tamasemri1261 11 หลายเดือนก่อน

    Kiváló előadás!

  • @bkassai
    @bkassai 2 หลายเดือนก่อน

    Szuper előadás! Számos kérdést sokkal közérthetőbben fogalmazott meg a közönség számára mint a fizikusok, még ha az némi egyszerűsítéssel is járt. De hát minden modell egyszerűsít.

  • @kalmanbukovszkij8293
    @kalmanbukovszkij8293 2 หลายเดือนก่อน

    25 millió család x kicsi óratartó = 2500m3 radioaktív hulladék 40 évente. Két lépcsőházas 8 emelets panelház. Ami sugárzik. Azért az nem kevés...

    • @robertpopradi5020
      @robertpopradi5020 หลายเดือนก่อน

      Oroszország elvállalta az atomhulladékok reprocesszálását még azon az áron is , hogy az nem éri meg ..!! Nem azért , mintha bombákat szeretnének készíteni , mert ahhoz rogyásig van alapanyaguk .. Hanem azért , mert előbb utóbb ha tényleg nagy mennyiségben sikerül az újrahasznosítás , akkor az gazdaságilag egy jó reklám az ország számára .. Ilyen gigantikus méretű befektetést egyetlen nyugati ország sem vállalt még magára .. Nagyon veszteséges ..! Egyelőre .. De hosszútávon csak ez az egyetlen egy megoldás létezhet .. kb a következő 50 évben legalábbis szinte biztos .., és az már üzleti szempontból okos dolog .. Nem is csoda , ha a Nyugatnak nem tetszik , ugyanis ők nem rendelkeznek olyan kapacitással , mint az oroszok ..