Quansheng UV-K5 Firmware MOD EGzumer. Test odbioru AM
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 28 ธ.ค. 2024
- #quansheng #baofeng #lotnicze #AM #krotkofalowcy #nasluchy #egzumer #firmware #lacznoscradiowa #radiokomunikacja
Zdobywający coraz większą popularność radiotelefon Quansheng UV-K5 w wersji fabrycznej posiada jedną istotną wadę. Bardzo zły odbiór emisji AM. Modyfikacje Firmware jakie się pojawiły rozwiązały ten problem.
Na ile skutecznie i jak brzmi odbiór AM po zmianie Firmware na wersję EGzumer zobaczycie w tym filmie.
Zapraszam do oglądania
Pytanko. Mam Baofenga UV5R 8W.
Oprócz PMR próbowałem odbierać obrazy SSTV z balonów z powodzeniem na oryginalnej antenie. Jako że SDRa na razie w planach nie mam.. Teraz zainteresowałem się trochę AM, może bedę robić jakieś anteny.
Ogarnąłem ostatnio tego "kwaczenga" 😅 Da radę do odbioru AM i 145.8 ? Cholernie mi się spodobała w modzie opcja spektrum częstotliwości. W Baofengu co 2.5k szukało wieki..
Dzięki za odpowiedź.
Doprecyzuj pytanie bo nie wiem o co chodzi? AM po modzie odbiera...
@@APKVblog Oglądałem porównania do Baofengów, ogólnie pańskim zdaniem, podsumowując - Czy mając uv5r warto kupić Quanshenga? Będzie w czymś lepszy pomijając oczywiście odbiór AM i spektrum częstotliwości?
@@backtrack1741 Quansheng po modzie jest najtańszym obecnie dostępnym odbiornikiem szerokopasmowym AM FM SSB. Cała reszta jest gorsza. Nadajnik sieje niemiłosiernie. Jeżeli tylko do łączności w przewidzianych pasmach to UV-5R wystarczy. Jeśli chcesz słuchać KF i więcej no to Quansheng najtańszy jako odbiornik. Oczywiście nadawać można na nim ale nie poza pasmami co niektórzy próbują robić. Dla mnie najlepszy mod pod względem odbiorczym to IJV 3 beta. Nie ma tam spektrum ale z tego nie korzystam.
@@APKVblog Quansheng dotarł, na razie bawię się na egzumerze 0.22. Miałbym do Pana jeszcze 3 pytania.
Chciałem zrobić swojego pierwszego dipola na PMR, drugiego na 144-146MHz do odbioru ISS, SSTV, może jeszcze potem na pasmo 127MHz.
1. Jaki kabel koncentryczny brać? RG58? W środku z drutem, czy linką? Drut chyba lepszy?
2. Pomijając na chwilę kwestie prawne, i fakt że 99% ma nielegalne radiotelefony powyżej 0.5W i odkręcaną anteną bez żadnych zezwoleń włącznie z niektórymi policjantami.. 🙃 Przypuśćmy że mam już dipola na PMR, uwzględniłem do nadawania długość koncentryka, kolega oddalony o 6km również. Ja wrzucam swojego na balkon, kolega na dach i powiedzmy że działa. Rozumiem że po drodze będę zbierać, i zagłuszać innych na paśmie PMR (i w sumie dookoła również bo to nie kierunkowa). Jak tego uniknąć? CTCS? DCS? Zrobienie zamiast dipola kierunkowej "Yagi"? A w pełni legalnie na takie odległości to tylko pasmo 2m, przemiennik i pozwolenie?
3. Jaki analizator antenowy do 200zł mógłby pan polecić na początek? Czy wgl do tej kwoty jakiś się znajdzie od chińczyka godny polecenia?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
@@backtrack1741 Zapraszam do kontaktu poprzez FB. Przez profil. grupę lub PW. Tutaj pozostawmy miejsce na komentarze dotyczące filmu.
To oprogramowanie obsługuje ssb?
Ta wersja odbiera USB. Ale jest kilka innych wersji różnych twórców, których nie sprawdzałem i mogą mieć więcej.
Wielka prośba do Pana. Instrukcja jak zrobić przez przeglądarkę omawianą aktualizację. Prośba od laika kompletnego do którego zjechał ten model radia. Taki tutorial był by dla nas bardzo pomocny.
jak właczyc pasmo am w egzumer?
Samo się ustawi po wybranej częstotliwości np.108.000
A czy powstały jakieś problemy z wgrywaniem nowego softu ? Czy firmowe oprogramowanie na PC widzi nowy model Quanshenga ?
Wgranie zajęło 5 minut bez problemu. Nie testowałem z oprogramowaniem firmowym ale sądzę, że przy tak znaczącej modyfikacji softwaru to nie będzie współpracować.
@@APKVblog Na stronie domowej Quanshenga jest update firmwaru dla tego modelu, a program za pomocą którego można to zrobić waży ok 5 MB co jest zaskoczeniem. Ten sam program dla poprzedniego radia waży 200MB. Dlatego zadałem Panu pytanie o problemy z połączeniem podczas aktualizacji.
@@Zgr3dzik Odnośnie chińskiego oprogramowania i co w nim jest (nie tylko jeśli chodzi o radia) to nawet nie chcę się wypowiadać. EGzumer nie wymaga żadnego oprogramowania do aktualizacji. Robimy to przez przeglądarkę.
Z jakiej anteny Pan korzysta?
Anten mam dużo. Jeśli chodzi o antenę użytą na filmie to szczerze nawet nie pamiętam jaka była podpięta.
Mam ręczniaka radtel 420 problem w tym że przy mocnych sygnałach skrzeczy na innych antenach też soft nie do zmiany niby am ale słabo słyszalne rozmowy coś zbiera do nasłuchu.
Tutaj dzięki nowemu Firmware AM stał się bardzo dobry. Widać producenci nie chcą napisać nic działającego w AM :)
Ten Yaesu jest bardzo podobny do AOR dv10
To ta sama obudowa. Elektronika tylko inna.
jakie lotnisko sciagasz?
EPWA tutaj było.
BIRMINGHAM TOWER UK
Merhaba..! Quansheng UV K6 yazılım konusunda K5 den fark varmı ? teşekkür ederim
nic, to identyczne oprogramowania
Zrób test w 11m
Odbiór będzie taki sam. Działa tak samo niezależnie od pasma. Nie korzystam z 11m i ogólnie u mnie jest na nim cisza więc nie mam co testować. Nadawać oczywiście tym radiem nie ma co próbować bo już wykazałem, że do tego się nie nadaje.
@@APKVblog doskonale rozumiem
A mógłbyś podać jakiś link bo tych egzumerów to jest kilka wersji
A chce jakiś porządny
@@ukaszbobrek9452 szczerze to wziąłem pierwszy dostępny w wersji na przeglądarkę bodajże z grudnia zeszłego roku. github.com/egzumer/uv-k5-firmware-custom/releases teraz nawet jest nowszy sprzed 5 dni.
@@APKVblog dzięki
Sprawdzalismy to radio na lotnisku i od biedy w pasmie lotniczym czasami cos slychac przy nadawaniu. Lepsze takie w kieszeni, niz najlepszy icom ktorego sie akurat w rece nie ma... Co do kroku strojenia to jest jeszcze leszpy cyrk, dzis wynosi on juz 5kHz.
O jakim kroku strojenia piszesz?? Że gdzie wynosi 5 kHz?
@@APKVblog część, w paśmie lotniczym.
@@Nikodem692 Pasmo lotnicze chodzi od niedawna już tylko w rastrze 8.33 kHz zamiast 25 kHz i nic się w tym temacie nie zmieniło i bardzo prędko nie zmieni.
@@APKVblog Nieprawda bo trzeba miec radio z krokiem strojenia co 5 kHz. Powodzenia z ustawieniem naszej czestotliwosci 122.905 mHz, przy kroku strojenia 8,33 :D
@@Nikodem692 Radzę trochę poczytać, zapoznać się z dokumentacją, przepisami, wytycznymi itd. zanim zacznie się kłócić nie mając zielonego pojęcia w temacie. Od momentu wprowadzenia kroku 8.33 kHz zmieniły się zasady oznaczania kanałów i obecnie to co wpisujemy w radio to jest już tylko wartość umowna, wygodna do zapamiętania i wpisania, a nie dokładna częstotliwość jak to było do tej pory. Tym samym "kanał" 122.905 ma częstotliwość pracy 122.900 MHz. Do przeliczania wartości wpisywanej na rzeczywistą częstotliwość stosowana jest odpowiednia tabela i wszystkie profesjonalne urządzenia przeznaczone do pracy w paśmie lotniczym (tak jak i dobre skanery) robią to same bez udziału operatora.