Witaj Tomku. Poza zbiornikiem wierzy ciśnień musiały w którymś z pomieszczeń musiały być dość wydajne pompy by go uzupełniać resztę robiła grawitacja. Co do torów to już ktoś rozszyfrował oznaczenie które pokazałeś. Po wojnie jeszcze do początku lat 90 XX wieku często stosowano radzieckie szyny i najchętniej tam gdzie na szlaku odbywał się ruch osobowy jak i towarowy. Były to dość dobre szyny nie takie jak teraz, radzieckie szyny nie pękały przy -18 stopniach jak to często teraz bywa i nazywają to trzaskający mróz. Pamiętam czasy gdy u dziadków między budynkami na siedlisku kopało się korytarze w śniegu, a mróz -25 to była normalka. Pociągi jeździły normalnie jak na tamte czasy ale szyny nie pękały wiem bo miałem wujków na kolei do dziś to wspominają. Hejterów banuj bo zazwyczaj są to potomkowie strażników i śpiochów oraz mitomani wciskający za ciężką kasę turystom bajki nie mające potwierdzenia w rzeczywistości Riese. Dla nich ujawnianie prawdy jest sprzeczne z ich wkodowanym im do głowy światopoglądem ! Już sama nazwa kanału Tu nie wchodź mówi dużo, nie jest to kanał naukowy ! Co do wspomnianego mostu to też Ci wspomnę iż są symulacje komputerowe tego mostu i pomimo wyglądu sprawiającego wrażenie potężnego jego maksymalna nośność to góra 20 ton. Wobec czego tylko mniejsze ciężarówki mogły nim przejechać nie ma mowy o czołgach itd. Powodem jego budowy była potrzeba skasowania 3 bardzo niebezpiecznych przejazdów kolejowych na szlaku gdzie często dochodziło do zdarzeń pomimo iż każdy z nich był z dróżnikiem. Więcej info dam pod właściwym filmem. Pozdrawiam
Witam i pozdrawiam😉Każdy film oglądam i zawsze jest ciekawie.Wielki szacun dla Ciebie i ludzi współpracujących.Robicie super robotę i pokazujecie miejsca o których tylko nieliczni wiedzą.Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i wytrwałości😉👍
jak zawsze fajny materiał bardzo ciekawe rozwiązanie wieży ciśnień zazwyczaj buduje się na poziomie stacji wieżę a tu na górce budynek co do szyny to literka K w ramce to logo producenta następnie jest rok (80) miesiąc(sierpień) produkcji te kreski to rodzaj stopu stali S49 to symbol szyny (1 m waży 49 kg) a strzałka to kierunek walcowania
6:45 gdzieś tam gdzie pokazujesz był tuż przy torach masywny kawał betonu, może jakiś kolejorz by powiedział co to było bo ja na przykład nie wiem. Możliwe że zostało to już skute. 8:15 w tym rejonie pod ściółką są bardzo ładnie położone posadzki z płytek różnego rodzaju. Ciekawe co tam było w czasie wojny...
@@tuniewchodz Ja Cię rozumiem i bardzo szanuję to co robisz, dlatego też z ciekawoscią oglądam. Natomiast nie mogę pojąć ,że ciągle komuś się coś nie podoba. Tępota jest porażająca. Jeszcze raz pozdrawiam.:)
Jeśli nie jest Tobie jeszcze znana choć nie sądzę to polecam książkę 'Podziemia III rzeszy " Jerzego Rostowskiego . Jeśli chodzi o Wałbrzych , Riese i okolice to podstawowa lektura. Ja jako mieszkaniec Wałbrzycha po przeczytaniu tej książki na nowo odkryłem swoje miasto i okolice. Okazało się że na co dzień mijałem miejsca które na pierwszy rzut oka nie były znaczące i interesujące a było zupełnie inaczej . Ta książka naprawdę otwiera oczy . Polecam i pozdrawiam .
@@tuniewchodz Poruszałeś na filmach kwestię "Rudiger " dla tego napisałem o tej książce , skoro jej nie czytałeś to będziesz na pewno zadowolony z tego co się dowiesz o tym przedsięwzięciu .
sporo czytałem w innych źródłach na ten temat :) Temat a jakże ciekawy :) I jeszcze mam zamiar do niego wrócić, przy okazji wizyty na dworcu Jedlina Zdrój ... ale juz nie sam :)
W Jedlinie było chyba osiem torów ,pięć torów szlakowych dwa do Wałbrzycha Głównego dwa do Głuszycy i jeden na Świdnicę tor wczasów wagonowych trzy nastawnie JZ-1 od strony Głuszycy JZ-2 od strony Wałbrzycha Głównego i dysponująca JZ w budynku dworca tak pamiętam jak przyjęłam się na PKP w 1983 roku
Byłem w tamtych okolicach niecałe 2 tyg. temu. Fantastyczne miejscówki. Niestety nie było tak biało. Było bardzo błotniście. Pozdrawiam i czekam na tunel.
miałem z 10 lat w Jedlinie stał na swój przejazd pociąg z wagonami do kamieniołomów,razem z kumplem męczyliśmy maszynistę milionem pytań ,jak szybko,ile uciągnie itp,wtedy gdy przyszedł czas odjazdu ,maszynista kazał nam wskoczyć do maszyny i przewiózł nas do Głuszycy,nawet dał zatrąbić przed tunelem ,z podniety nie mogłem spać przez tydzień i bredziłem na jawie ,dziś wiem że był to "Rumun" ST 43
Witam. Bardzo mi sie podobaja twoje programy i z niecierpliwością czekam na każdy nastepny. Ale strasznie irytujace jest powtarzanie kilka razy w odcinku ze to nie sa materialy naukowe, ze to bajania i legendy z mchu i paproci. Powiedz to raz a nie co 3 minuty... Caloksztalt super i dalej tak trzymaj
Pewnie chodzi o "odbicie" torów na Świdnicę. Trochę za późno niestety, bo lada chwila ruszy ta linia. Została odbudowana. Co prawda jest w jednym miejscu ciekawostka, ale jeszcze jej nie zgłębiałem. Chyba, że jest coś ciekawszego to polecam sie :)
Do lat 90 przed okraglo stolowych jezdzily po torach parowozy i te wieze cisnien byly potrzebne .Teraz WSZYSTKO usuwaja ,bo nie potrzebne .A przeciez duzo ludzi interesuje sie historia.
ja znalazłem informacje, ze cechowanie wypukłe to ROK/MIESIĄC/RODZAJ SZYNY, wklęsłe to KOD WYTOPU/POŁOŻENIE W KĘSIKU/N ŻYŁY/NR KĘSIKA W ŻYLE :) czyli to co znalazłem to szyna z 80 roku z marca s49 :) i znów nie ma rewelacji :)
@@tuniewchodz ja wczasy wagonowe pamietam tylko z mlodosci. mialem wtedy 10 11 12 lat ale cos pamietam. ten zapach podkladow kolejowych smarów mazutu i wilgoci w wagonikach nie do podrobienia. wagony staly w rownych rzedach jak to na torach. w wagonach nie bylo ani lazienki ani wody bierzącej. byla miska do mycia parawan i to byla lazienka. krany z woda byly w alejkach miedzy wagonami gdzie nabieralo sie wody do wiaderka. łazienek jako takich nie bylo. czasami byl oddzielny budynek gdzie byla łazienka i prysznice. zazwyczaj byly drewniane sławojki miedzy wagonami oddalone od wagonow porosniete krzakami. czasami była swietlica z telewizorem i jadalnia , miedzy wagonami boisko do siatkowki np albo do gry w badmintona. cos wspaniałego.atmosfera zawsze byla super. latem w wagonach bylo albo duszno albo zimno jak byla brzydka pogoda. tyle zapamietałem z dziecinstwa. jezdzili tam pracownicy pkp. z tego co wiem pozniej sie to troche zmienilo az komus to zaczelo przeszkadzac i zlikwidowali te forme wypoczynku. wczasy takie byly tez nad morzem .leba hel jastania jurata. wlasnie tam bywalem latem. lezka sie w oku kreci. do tego obok jezdzily prawdziwe pociagi z prawdziwymi parowozami.
@@tuniewchodz wagony to byly powojenne kontrukcje wydalone ze sluzby . teraz gdyby ich nikt nie zniszczyl zaliczaly by sie do zabytkow. czesc wagonow stala normalnie na kolach i na szynach ale byly tez taki które staly juz bez wozkow kolowych czyli jak gdyby na samej ramie. nie mialy kol sprzegow ani wszystkiego tego co wagon ma pod podwoziem.w wagonach byl doprowadzony prad bylo normalne swiatlo, a wode grzalo sie grzalka albo czajnikiem glinianym z grzalka w srodku.standard za PRL. do wagonow byly zrobione schody wejsciowe najczesciej z drewna , czasami byla weranda z zadaszeniem gdzie mozna bylo np zjesc sniadanie, w wagonach czasami bylo tez radio o telewizorze mozna bylo pomarzyc. na dziennik tzw o 19.30 szlo sie na swietlice wtedy schodzili sie wszyscy z turnusu. wczesniej byla dobranocka o 19.00 dla dzieci. o 22 standardowo cisza nocna. miedzy wagonami byly sciezki a nawet betonowe chodniki. rozly drzewka krzaki rabatki z kwiatami. ludzie o to dbali i szanowali. staly ksze na smieci bylo skromnie ale czysto. tak to zapamietalem jako nastolatek. jest taki film nagrany na wczasach wagonowych na helu zaraz przed zniszczeniem tego wszystkiego. nie pamietam tytulu ale chyba wlasnie wczasy wagonowe czy cos takiego.
tu masz pełne definicje typów szyn Szyna S49 jest szyną typu średniego. Szyna wysokości 149 mm ma stopkę szerokości 125 mm oraz główkę szerokości 67 mm. Masa 1 m szyny wynosi 49,43 kg. Szyna może przenieść obciążenie do 300 mln ton brutto i jest przeznaczona do linii pierwszorzędnych, a także drugorzędnych.@@tuniewchodz Szyna S60 jest szyną typu ciężkiego. Zasadnicze wymiary stanowią: wysokość szyny: 172 mm, szerokość stopki 150 mm, szerokość główki 72 mm. Masa 1 m szyny wynosi 60,34 kg. Do wyrobu szyny używa się stali o wytrrzymałości w granicach 882-862 MPa. Szyna charakteryzuje się najbardziej równomiernym rozłożeniem materiału w główce, szyjce i stopce, wynoszącym odpowiednio: 39,6; 23,2 i 37,2%. W ciągu całego okresu użytkowania szyna może przenieść obciążenie do 500 mln ton brutto. Szyny typu S60 przeznacza się do torów linii magistralnych i pierwszorzędnych zelektryfikowanych o dużym obciążeniu przewozami lub dużych prędkości pociągów.
"...namacalnie chodzić, dotykać, odnajdować"...a nie pierd....lić farmazony i wymyslać historie z dupy jak jeden taki co też tak krąży i w nazwisku ma nazwę miesiąca. Fajny materiał. Łapka.
każdy ma swoją filozofię poszukiwań :) Ja nie lubię dopowiadać, co najwyżej dywagować :) Fajnie połazić po świeżym powietrzu ... głowa się wentyluje :) Po dwóch dniach łażenia po sztolniach fajnie jest pospacerować i pokminić troszkę. Pozdrawiam Arturze :)
Tomi, wiesz co jest najlepsze na Twoim kanale? To, że nie wmawiasz nikomu , iż taka jest prawda , i że mam rację. Poprzez gdybanie i pytania zadawane nawet samemu sobie , zmuszasz widza do myślenia. Czy te przedmiot służył do tego czy do czegoś innego . Czy to miejsce było tym lub innym. Bardzo dobrze to widać w odcinkach z MRU i rozmów z Przemkiem 😁A trole niech sobie włączą jakikolwiek kanał pseudo naukowy na FB , tam dostaną idealną papkę ,że jest tak a nie inaczej, że było tak, my mamy rację i nas słuchajcie. Tam nie będą musieli za bardzo myśleć 😁 Tak trzymaj 👍
dziekuję ... fajnie określiłeś to co robię, bo to własnie są poszukiwania. Jeżeli mnie nie było na miejscu to nigdy nie mogę mieć pewności, że tak było :) Ale lubię odnajdować :) Lubie szukać i cieszę się bardzo, że wiele osób przyłącza się do tego szukania. Dzieki temu bawimy się razem :) Pozdrawiam serdecznie :)
Witaj Tomku.
Poza zbiornikiem wierzy ciśnień musiały w którymś z pomieszczeń musiały być dość wydajne pompy by go uzupełniać resztę robiła grawitacja.
Co do torów to już ktoś rozszyfrował oznaczenie które pokazałeś.
Po wojnie jeszcze do początku lat 90 XX wieku często stosowano radzieckie szyny i najchętniej tam gdzie na szlaku odbywał się ruch osobowy jak i towarowy.
Były to dość dobre szyny nie takie jak teraz, radzieckie szyny nie pękały przy -18 stopniach jak to często teraz bywa i nazywają to trzaskający mróz.
Pamiętam czasy gdy u dziadków między budynkami na siedlisku kopało się korytarze w śniegu, a mróz -25 to była normalka.
Pociągi jeździły normalnie jak na tamte czasy ale szyny nie pękały wiem bo miałem wujków na kolei do dziś to wspominają.
Hejterów banuj bo zazwyczaj są to potomkowie strażników i śpiochów oraz mitomani wciskający za ciężką kasę turystom bajki nie mające potwierdzenia w rzeczywistości Riese.
Dla nich ujawnianie prawdy jest sprzeczne z ich wkodowanym im do głowy światopoglądem !
Już sama nazwa kanału Tu nie wchodź mówi dużo, nie jest to kanał naukowy !
Co do wspomnianego mostu to też Ci wspomnę iż są symulacje komputerowe tego mostu i pomimo wyglądu sprawiającego wrażenie potężnego jego maksymalna nośność to góra 20 ton.
Wobec czego tylko mniejsze ciężarówki mogły nim przejechać nie ma mowy o czołgach itd.
Powodem jego budowy była potrzeba skasowania 3 bardzo niebezpiecznych przejazdów kolejowych na szlaku gdzie często dochodziło do zdarzeń pomimo iż każdy z nich był z dróżnikiem.
Więcej info dam pod właściwym filmem.
Pozdrawiam
No to czekam :)
Po prostu MEGA 👍👏👏👏👏
CI KTÓRZY NIE lubią ,to
Po Prostu!! -TU NIE WCHODŹ!! 🤣🤣
POZDRAWIAM SERDECZNIE
hahahahahaha ... pozdrawiam Danielu :) hahahahaha ... fajny komentarz :))))
Dziękuję Tomku za pozdrowienia bardzo dobry odcinek pozdrawiam 👍🚂
No I super bawimy się dalej ,pozdrawiam:)
fajne są takie zabawy :)
Wstawki z drona są świetnymi "przerywnikami", dobry materiał! Czekam na następny o tunelach pod Sajdakiem i o tym moście!
Myślę, że moja teoria na temat mostu i okolicy wiele wyjaśni :) Pozdrawiam serdecznie :)
Witam i pozdrawiam😉Każdy film oglądam i zawsze jest ciekawie.Wielki szacun dla Ciebie i ludzi współpracujących.Robicie super robotę i pokazujecie miejsca o których tylko nieliczni wiedzą.Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i wytrwałości😉👍
Dziękuje Jarku za miłe słowa. Staram sie żeby coś ciekawego sie działo :) Pozdrawiam
jak zawsze fajny materiał bardzo ciekawe rozwiązanie wieży ciśnień zazwyczaj buduje się na poziomie stacji wieżę a tu na górce budynek co do szyny to literka K w ramce to logo producenta następnie jest rok (80) miesiąc(sierpień) produkcji te kreski to rodzaj stopu stali S49 to symbol szyny (1 m waży 49 kg) a strzałka to kierunek walcowania
i to sie nazywa rozszyfrowanie. Dziękuję serdecznie. A z ciekawości co ile lat "wymienia się" szyny?
@@tuniewchodz tego to nie wiem ale chyba w zależności od zużycia na bocznicach trafiają się szyny jeszcze przedwojenne
Cześć. Jest OK. Działaj dalej. Pozdrawiam
Staram się ;) plan jest robić dalej to co mnie kręci ;)
Ujęcia z drona mega 👍
Dzięki ;)
Nie przejmuj się trollami rob Tomek to co robisz najlepiej. Nagrywaj komentuj i tak dalej ...... Pozdrawiam 👍
Dziękuję za miłe słowo :) Taki właśnie mam zamiar. Bo zabawa jest najważniejsza :) Pozdróweczka
Tomix świetna robota, serdecznie pozdrawiam z Zabrza
Pozdrawiam Andrzeju serdecznie :) Miłego wieczora
Witam , pamiętam nocowałem tam na tych wczasach ,matka pracowała na kuchni pod koniec lat 80,lub początek 90, pozdrawiam
@@mioszkwiatkowski1317 fajne wspomnienia
Tak trzymaj👍👍👍
dziękuję. Postaram się
Obejrzałem pozdro ze Śląska TU NIE WCHODZ 👍👊
Miłego wieczora :)
Dobra robota 👍Tak dalej i więcej. Pozdrawiam z dolnego Śląska
Dziękuję Marek. Pozdrawiam serdecznie
Dla mnie nie ma znaczenia czy to są bajania czy nie , po prostu fajnie się ogląda kolejne odcinki . Pozdro 👍
i mam nadzieję, że tak pozostanie :) Pozdrawiam serdecznie :)
6:45 gdzieś tam gdzie pokazujesz był tuż przy torach masywny kawał betonu, może jakiś kolejorz by powiedział co to było bo ja na przykład nie wiem. Możliwe że zostało to już skute.
8:15 w tym rejonie pod ściółką są bardzo ładnie położone posadzki z płytek różnego rodzaju. Ciekawe co tam było w czasie wojny...
trzeba podejść jak się cieplej zrobi i obzyrać temat :) Pozdrawiam serdecznie
Mi się podoba Twoja interpretacja tematu 👍👍Film ciekawy 👍👍
Pozdrawiam serdecznie 🍀🍀
staram się to brać na chłodno i na spokojnie. Lubię takie poszukiwania :) Pozdrawiam Ewciu
@@tuniewchodz Ja Cię rozumiem i bardzo szanuję to co robisz, dlatego też z ciekawoscią oglądam. Natomiast nie mogę pojąć ,że ciągle komuś się coś nie podoba. Tępota jest porażająca. Jeszcze raz pozdrawiam.:)
ależ każdy ma prawo do opinii i krytyki. Nikomu tego nie zabraniam :) Tylko niech to będzie cywilizowane :)
Jeśli nie jest Tobie jeszcze znana choć nie sądzę to polecam książkę 'Podziemia III rzeszy " Jerzego Rostowskiego . Jeśli chodzi o Wałbrzych , Riese i okolice to podstawowa lektura. Ja jako mieszkaniec Wałbrzycha po przeczytaniu tej książki na nowo odkryłem swoje miasto i okolice. Okazało się że na co dzień mijałem miejsca które na pierwszy rzut oka nie były znaczące i interesujące a było zupełnie inaczej . Ta książka naprawdę otwiera oczy . Polecam i pozdrawiam .
kilka książek z tej serii czeka na lekturę ... miało był "w zimie" ... teraz to chyba "w lecie" ... ale plan zacny jest :) Serdecznie pozdrawiam :)
@@tuniewchodz Poruszałeś na filmach kwestię "Rudiger " dla tego napisałem o tej książce , skoro jej nie czytałeś to będziesz na pewno zadowolony z tego co się dowiesz o tym przedsięwzięciu .
sporo czytałem w innych źródłach na ten temat :) Temat a jakże ciekawy :) I jeszcze mam zamiar do niego wrócić, przy okazji wizyty na dworcu Jedlina Zdrój ... ale juz nie sam :)
W Jedlinie było chyba osiem torów ,pięć torów szlakowych dwa do Wałbrzycha Głównego dwa do Głuszycy i jeden na Świdnicę tor wczasów wagonowych trzy nastawnie JZ-1 od strony Głuszycy JZ-2 od strony Wałbrzycha Głównego i dysponująca JZ w budynku dworca tak pamiętam jak przyjęłam się na PKP w 1983 roku
Jesteś Jacku z okolic? Znasz historię dewastacji tego miejsca? Pozdrawiam serdecznie
Lux materiał
pozdrówka Lusi
👍. Pozdrowiony🤘
Na wieki wieków :)
Siemka 👊 ciekawa wyprawa 🤔 Pozdro dla Was 🍀⚒️💚
wiesz, że lubię spacerować :)
@@tuniewchodz no i super wyszło 👍
@@arturjaworski3237 mówiłem, ze conieco się dowiedziałem ;p
Witam i pozdrawiam.
pozdrawiam serdecznie Robert :)
Z drona to są widoki sztos
staram się zobrazować to o czym mówię jak najlepiej :) Pozdrawiam serdecznie
Byłem w tamtych okolicach niecałe 2 tyg. temu. Fantastyczne miejscówki. Niestety nie było tak biało. Było bardzo błotniście. Pozdrawiam i czekam na tunel.
to prawda ... tereny urocze :) Odcinek z tunelem też sporo wyjaśni ;)
Kolejowo jak lubie👊👍pozdro
Musimy się przejechać pociągiem Wałbrzych-Kłodzko jak się zrobi ciepło. Razem :) Co Ty na to?
Witam i zdrawiam
wszystkiego dobrego
miałem z 10 lat w Jedlinie stał na swój przejazd pociąg z wagonami do kamieniołomów,razem z kumplem męczyliśmy maszynistę milionem pytań ,jak szybko,ile uciągnie itp,wtedy gdy przyszedł czas odjazdu ,maszynista kazał nam wskoczyć do maszyny i przewiózł nas do Głuszycy,nawet dał zatrąbić przed tunelem ,z podniety nie mogłem spać przez tydzień i bredziłem na jawie ,dziś wiem że był to "Rumun" ST 43
mega wspomnienia :)
Ale faktycznie to była duża stacja pamiętam bardzo dużo semaforów kształtowych od strony JZ-2
Witam. Bardzo mi sie podobaja twoje programy i z niecierpliwością czekam na każdy nastepny. Ale strasznie irytujace jest powtarzanie kilka razy w odcinku ze to nie sa materialy naukowe, ze to bajania i legendy z mchu i paproci. Powiedz to raz a nie co 3 minuty... Caloksztalt super i dalej tak trzymaj
obiecuje poprawę :) Szkoda tylko, że niewielu tak jak Tobie wystarczy raz o tym przypomnieć :) Pozdrawiam serdecznie Łukaszu :)
wpisz wczasy wagonowe hel tam są filmiki
temat już uruchomiony w komentarzach
Teraz zajmujesz się Jedlinką - może by tak ciut dalej ale miejscem też związanym z Riese? Pozdrawiam
Pewnie chodzi o "odbicie" torów na Świdnicę. Trochę za późno niestety, bo lada chwila ruszy ta linia. Została odbudowana. Co prawda jest w jednym miejscu ciekawostka, ale jeszcze jej nie zgłębiałem. Chyba, że jest coś ciekawszego to polecam sie :)
@@tuniewchodz nie - nie o to mi chodzi - o zapomniany podobóz Gross Rosen i tajemniczy most do lasu gdzie niczego nie zbudowano - a może jednak?
@@rozastolarczyk3836 taka opowieść była o okolicy Sajdaka ;) Ale o tym miejscu za tydzień :)
@@tuniewchodz pamiętać należy, ze Riese to nie tylko Góry sowie...
@@rozastolarczyk3836 tez tak uważam i wiele razy o tym wspominalem
W taką pogodę ze śniegiem leżącym grubą warstwa to nie wiele jest do pokazania.
no własnie dzięki temu, że nie ma krzaków to cokolwiek widac. :) Pozdrawiam
Do lat 90 przed okraglo stolowych jezdzily po torach parowozy i te wieze cisnien byly potrzebne .Teraz WSZYSTKO usuwaja ,bo nie potrzebne .A przeciez duzo ludzi interesuje sie historia.
Z tego co wiem, to nie było gap na szynach. Był rok produkcji, huta i typ szyny ( nie zawsze ).
ja znalazłem informacje, ze cechowanie wypukłe to ROK/MIESIĄC/RODZAJ SZYNY, wklęsłe to KOD WYTOPU/POŁOŻENIE W KĘSIKU/N ŻYŁY/NR KĘSIKA W ŻYLE :) czyli to co znalazłem to szyna z 80 roku z marca s49 :) i znów nie ma rewelacji :)
Luzik 🙂
jak najbardziej :)
wczasy wagonowe top byly najlepsze wczasy za PRL. nie do podrobienia.
nie miałem okazji spróbować, ale możesz opowiedzieć. Jakie były standardy w tych wagonach? Rozumiem, że tylko pracownicy PKP mieli do tego dostęp?
@@tuniewchodz ja wczasy wagonowe pamietam tylko z mlodosci. mialem wtedy 10 11 12 lat ale cos pamietam. ten zapach podkladow kolejowych smarów mazutu i wilgoci w wagonikach nie do podrobienia. wagony staly w rownych rzedach jak to na torach. w wagonach nie bylo ani lazienki ani wody bierzącej. byla miska do mycia parawan i to byla lazienka. krany z woda byly w alejkach miedzy wagonami gdzie nabieralo sie wody do wiaderka. łazienek jako takich nie bylo. czasami byl oddzielny budynek gdzie byla łazienka i prysznice. zazwyczaj byly drewniane sławojki miedzy wagonami oddalone od wagonow porosniete krzakami. czasami była swietlica z telewizorem i jadalnia , miedzy wagonami boisko do siatkowki np albo do gry w badmintona. cos wspaniałego.atmosfera zawsze byla super. latem w wagonach bylo albo duszno albo zimno jak byla brzydka pogoda. tyle zapamietałem z dziecinstwa. jezdzili tam pracownicy pkp. z tego co wiem pozniej sie to troche zmienilo az komus to zaczelo przeszkadzac i zlikwidowali te forme wypoczynku. wczasy takie byly tez nad morzem .leba hel jastania jurata. wlasnie tam bywalem latem. lezka sie w oku kreci. do tego obok jezdzily prawdziwe pociagi z prawdziwymi parowozami.
@@tuniewchodz wagony to byly powojenne kontrukcje wydalone ze sluzby . teraz gdyby ich nikt nie zniszczyl zaliczaly by sie do zabytkow. czesc wagonow stala normalnie na kolach i na szynach ale byly tez taki które staly juz bez wozkow kolowych czyli jak gdyby na samej ramie. nie mialy kol sprzegow ani wszystkiego tego co wagon ma pod podwoziem.w wagonach byl doprowadzony prad bylo normalne swiatlo, a wode grzalo sie grzalka albo czajnikiem glinianym z grzalka w srodku.standard za PRL. do wagonow byly zrobione schody wejsciowe najczesciej z drewna , czasami byla weranda z zadaszeniem gdzie mozna bylo np zjesc sniadanie, w wagonach czasami bylo tez radio o telewizorze mozna bylo pomarzyc. na dziennik tzw o 19.30 szlo sie na swietlice wtedy schodzili sie wszyscy z turnusu. wczesniej byla dobranocka o 19.00 dla dzieci. o 22 standardowo cisza nocna. miedzy wagonami byly sciezki a nawet betonowe chodniki. rozly drzewka krzaki rabatki z kwiatami. ludzie o to dbali i szanowali. staly ksze na smieci bylo skromnie ale czysto. tak to zapamietalem jako nastolatek. jest taki film nagrany na wczasach wagonowych na helu zaraz przed zniszczeniem tego wszystkiego. nie pamietam tytulu ale chyba wlasnie wczasy wagonowe czy cos takiego.
mega opowieść ... czytałem czekając co będzie dalej :) Rewelacja! Dziekuję serdecznie ... widziałem to oczyma wyobraźni
Szyna S49 rok produkcji '80.
a to nie jest czasem oznaczenie szyny ciężkiej? Jej rodzaj? Z tego co wiem są produkowane do dzisiaj
@@tuniewchodz szyna ciężka ma symbol S69
S60
@@jansaluk cytuję ze strony wamax.pl "Szyna typu 49E1 (S49), charakteryzowana jest jako szyna typu ciężkiego. Waga szyny wynosi 49,43 kg/m"
tu masz pełne definicje typów szyn
Szyna S49 jest szyną typu średniego. Szyna wysokości 149 mm ma stopkę szerokości 125 mm oraz główkę szerokości 67 mm. Masa 1 m szyny wynosi 49,43 kg. Szyna może przenieść obciążenie do 300 mln ton brutto i jest przeznaczona do linii pierwszorzędnych, a także drugorzędnych.@@tuniewchodz
Szyna S60 jest szyną typu ciężkiego.
Zasadnicze wymiary stanowią: wysokość szyny: 172 mm, szerokość stopki 150 mm, szerokość główki 72 mm. Masa 1 m szyny wynosi 60,34 kg. Do wyrobu szyny używa się stali o wytrrzymałości w granicach 882-862 MPa. Szyna charakteryzuje się najbardziej równomiernym rozłożeniem materiału w główce, szyjce i stopce, wynoszącym odpowiednio: 39,6; 23,2 i 37,2%.
W ciągu całego okresu użytkowania szyna może przenieść obciążenie do 500 mln ton brutto. Szyny typu S60 przeznacza się do torów linii magistralnych i pierwszorzędnych zelektryfikowanych o dużym obciążeniu przewozami lub dużych prędkości pociągów.
"...namacalnie chodzić, dotykać, odnajdować"...a nie pierd....lić farmazony i wymyslać historie z dupy jak jeden taki co też tak krąży i w nazwisku ma nazwę miesiąca. Fajny materiał. Łapka.
każdy ma swoją filozofię poszukiwań :) Ja nie lubię dopowiadać, co najwyżej dywagować :) Fajnie połazić po świeżym powietrzu ... głowa się wentyluje :) Po dwóch dniach łażenia po sztolniach fajnie jest pospacerować i pokminić troszkę. Pozdrawiam Arturze :)
@@tuniewchodz jasne👍 pozdrawiam również i kontynuuję oglądanie👀
Tomi, wiesz co jest najlepsze na Twoim kanale? To, że nie wmawiasz nikomu , iż taka jest prawda , i że mam rację. Poprzez gdybanie i pytania zadawane nawet samemu sobie , zmuszasz widza do myślenia. Czy te przedmiot służył do tego czy do czegoś innego . Czy to miejsce było tym lub innym. Bardzo dobrze to widać w odcinkach z MRU i rozmów z Przemkiem 😁A trole niech sobie włączą jakikolwiek kanał pseudo naukowy na FB , tam dostaną idealną papkę ,że jest tak a nie inaczej, że było tak, my mamy rację i nas słuchajcie. Tam nie będą musieli za bardzo myśleć 😁 Tak trzymaj 👍
dziekuję ... fajnie określiłeś to co robię, bo to własnie są poszukiwania. Jeżeli mnie nie było na miejscu to nigdy nie mogę mieć pewności, że tak było :) Ale lubię odnajdować :) Lubie szukać i cieszę się bardzo, że wiele osób przyłącza się do tego szukania. Dzieki temu bawimy się razem :) Pozdrawiam serdecznie :)
Ileż można gadać o niczym
Ile tylko się da ;) jak się lubi - to się gada