Milicyjny podsłuchiwacz ELMASZ RS-1490 [TOWARY MODNE 147]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.ย. 2024
  • O urządzeniu do podsłuchiwania rozmów i ich rejestracji. O tym jak w peerelu skonstruowano małe urządzenie umożliwiające zapisanie czterech godzin dźwięku.
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/s...
    PayPal.Me/smialekadam
    www.paypal.com...
    oraz do subskrybowania:
    www.youtube.co...
    #Elmasz #nagrywacz #RS1490

ความคิดเห็น • 420

  • @iagre
    @iagre ปีที่แล้ว +10

    Około 3 minuty „Rejestrator kasetowy” - takiego typu urządzenie, ale chyba inny model od innego producenta było używane w połączeniu z magnetowidem na SD kompani radiotechnicznej. Gdy operator (foniczny) radaru podawał komunikat do planszecisty, to w swoim mikrofonie wciskał przycisk, który uruchamiał nagrywanie w takim rejestratorze, a gdy ten przycisk zwalniał to rejestrator zatrzymywał nagrywanie. Jednocześnie cały czas magnetowid nagrywał obraz z kamery skierowanej na planszet. Jeśli później były jakieś wątpliwości co do przebiegu zdarzeń w dozorowanej przestrzeni lub co do prowadzonego „grafiku” lub „lotów”, to przeglądając i przesłuchując te taśmy można było znaleźć miejsce i rodzaj popełnionego błędu, lub otworzyć przebieg zdarzeń.

  • @AndrzejWyderka
    @AndrzejWyderka ปีที่แล้ว +68

    Elmasz to ciekawy, aczkolwiek zapomniany zakład. Powstał jako Zakład Doświadczalny Zapisu Magnetycznego przy ZRK. Z końcem lat 70-tych zakład usamodzielnił się i przyjął nazwę Elmasz. Motorem działalności tego zakładu był jego dyrektor Witold Borowski, człowiek rzutki z wieloma pomysłami i koneksjami gdzie były one wymagane. Przypomnę, że tu powstały polskie magnetowidy: MTV10, MTV20, MTV50. Tu opracowano prototypy laserowych odtwarzaczy płyt wizyjnych wg systemu Thomsona.Tu opracowano oscyloskopy OS102, OS150, OS300 i inne. Tu produkowano niepoliczalną ilość jednostkowych urządzeń technologicznych na potrzeby Kasprzaka. Tutaj też produkowano słynny magnetofon SMAK. Ale to już tylko historia i wspomnienia byłego pracownika.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 ปีที่แล้ว +14

      aż musiałem sprawdzić ten magnetofon. Nazwa mega kretyńska, podobnie jak Elmasz - kojarzy się z jakimś zakładem mechanizacji rolnictwa. Ale to może celowy zabieg żeby ukryć rzeczywisty profil zakładu przed szpionami z CIA? 😀

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 ปีที่แล้ว +5

      @@adamdarski8919 No faktycznie, po producencie Elmasz spodziewasz się rozrzutnika gnoju albo czegoś równie trywialnego...

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว +1

      Fajnie że się odezwałeś jako były pracownik. Może jeszcze dorzucisz kilka ciekawych szczegółów z byłej pracy?

    • @AndrzejWyderka
      @AndrzejWyderka ปีที่แล้ว +1

      @@jestemfajnyjeden4525 A co chciałbyś wiedzieć?

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว +2

      @@AndrzejWyderka Nie jestem szpiegiem gospodarczym, żeby pytać o konkrety. Interesują mnie różne ciekawostki z zakładów pracy. Mozna powiedzieć takie, które odbiegają od normy i są dzisiaj nie do pomyslenia. Jako pierwszy mogę podać z Foniki. Na praktykach kazali nam rozdzierać tasmy 30 żyłowe na pojedyncze przewody, żeby potem je pociac na maszynie na krótkie kawałki. Dali nam taką taśmę chyba 30m długości i posadzili przy stole w 4 osoby i mieliśmy mieć zajęcie przez 8 godzin. A my na korytarz rozdzielilismy taśmę po 15 żył na lewo i prawo i w tempie 10km/h rozdarlismy całą. Potem zwinelismy to jak kazali i nastepną. W ciagu 3 godzin zabrakło dla nas roboty bo mieliśmy to robić przez miesiąc. Taka ciekawostka. Moze podzielisz się czymś podobnym albo w ogóle ktokolwiek?

  • @lastawake2822
    @lastawake2822 ปีที่แล้ว +11

    Pamiętam pierwsze filmy z kanału - od razu było oczywiste, że mamy do czynienia z człowiekiem renesansu i pedantem oraz jasną i ukierunkowaną ideą prowadzenia narracji. Bardzo fajnie, że się rozwijasz (pominę formę "Pan" stosowaną przez wielu ludzi w komentarzach, bo w internetach wszyscy jesteśmy na "ty"), uwielbiam wracać do tych filmów i - uwierz lub nie, drogi Adamie - Twoje filmy bardzo pomogły mi w przetrwaniu paru paskudnych chwil w życiu, kiedy potrzebowałem skupić myśli na czymś dobrym, interesującym, a nie na paskudnie przebiegającym rozstaniu z żoną. Film o żarówkach był niezwykle odprężający. ;) Oto moje słowa wdzięczności. Życzę Ci wielu - nomen omen - śmiałych sukcesów i bardzo szanuję twórczość, która ma tak rezonujący z moimi zainteresowaniami charakter - szeroki i zróżnicowany. :)

    •  ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za miłe słowo i dobrego życzę :)

    • @lastawake2822
      @lastawake2822 ปีที่แล้ว

      @ Również dziękuję. :)

  • @Jot_Pe
    @Jot_Pe ปีที่แล้ว +8

    Jest tu poważna nieścisłość. Funkcjonariusz to etatowy pracownik służb - milicji, SB, WSW, wywiadu, kontrwywiadu itp. Kapuś - tajny współpracownik. Nagrywali funkcjonariusze. Kapusie donosili swoim oficerom prowadzącym co widzieli i słyszeli w pracy, na uczelni, od rodziny, sąsiadów itp.

    •  ปีที่แล้ว +2

      Zasłużonemu kapusiowi czasem pożyczano takie ustrojstwo, by mógł zbierać dowody.

    • @Jot_Pe
      @Jot_Pe ปีที่แล้ว +4

      @ Możliwe, co jednak nie czyniło z niego funkcjonariusza. Funkcjonariusz to zawód, kapuś - hobby, że pozwolę sobie nawiązać do innego podobnego porównania.

  • @spavatch
    @spavatch ปีที่แล้ว +5

    7:30 - na takiej Agfie w wyjątkowo charakterystycznej pomarańczowej okładce nagrany jest ślub moich rodziców 😉 Ile to razy tata w ostatniej chwili ratował ją z moich rąk przed nadpisaniem jakimiś bzdurami! Ta niecodzienna okładka działała na moje łapy jak magnes, mimo że x razy nakładano mi do głowy, że nie wolno 😅 Ale odkąd znalazłem gdzieś wspaniałą złotą TDK SA90, która brzmiała jak nic innego co posiadaliśmy, urok Agfy szczęśliwie przybladł i była już bezpieczna - przetrwała do dziś ☺️

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 ปีที่แล้ว

      Ta pomarańczowa Agfa była w końcówce 70.
      Mam kilka egzemplarzy w różnych kolorach ale masz słuszność - orange była piękna.
      Taśma natomiast już nie spełnia wymogów.

    • @cielakovsky
      @cielakovsky ปีที่แล้ว

      Też zwróciłem uwagę, jest... śliczna :) Czemu taki rodzaj designu przeminął?

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 ปีที่แล้ว +1

      @@cielakovsky Bo prostactwu wystarczy teraz pieprzony kawałek plastyku z ekranikiem do dotykania.

    • @spavatch
      @spavatch ปีที่แล้ว

      Sprawdziłem, to nie była Agfa tylko Basf, ale kolor okładki taki sam i wkładka tekturowa bardzo podobna 😉

  • @rafakomentator2153
    @rafakomentator2153 ปีที่แล้ว +6

    Moim zdaniem jedno z najciekawszych urządzeń, pokazanych na kanale. Zadziwiająco dobrze się zachowało, co pewnie jest zasługą wysokiej jakości wykonania i materiałów użytych w produkcji. Być może ten konkretny egzemplarz, był też niezbyt często używany. BTW - pomysł nagrania wstawek dźwiękowych prezentowanym urządzeniem, był świetny.

  • @feniksfeniks5903
    @feniksfeniks5903 ปีที่แล้ว +7

    Byłem lektorem i pamiętam gdy w latach 80-tych w czasie Mszy Św. w trakcie kazania gdzieś pod chórem zaczęło piszczeć , taki elektroniczny pisk i jakiś domyślnie esbek wyrywał z Kościoła jak dyjabel skropiony wodą święconą. Pod kościołem szybciorem uchodząc otrzymał siarczystego kopa od mojego somsiada...., po którym włączyła mu się 6-tka i pognał w osiedle blokersów niczym meteor. Pamiętam hasło na murze....SZKLANKA MLEKA DLA ESBEKA.....Ten musiał być dobrze odżywiony, albowiem ponieważ nigdy nie widziałem szybciej biegnącego ....człowieka---ufo--- Ukryty Funkcjonariusz Ormo....

  • @KeritechElectronics
    @KeritechElectronics ปีที่แล้ว +4

    Faktycznie, jakość wykonania, prostota i niezawodność to zdecydowany plus tego urządzenia. Piękna rzecz - a co piękne, nigdy cieszyć nie przestanie.

    • @jacktramiel1612
      @jacktramiel1612 ปีที่แล้ว

      Na filmie Miami Vice byłoby piękne. Milicyjny podsłuchiwacz należy do rzeczy dość przerażających. Z czasów, kiedy nie było nic. Tylko na kartki, w Pewexie, i dla ubeków.

    • @KeritechElectronics
      @KeritechElectronics ปีที่แล้ว +1

      @@jacktramiel1612 ano racja, technologia czasem służy nieludzkim celom - ale sama w sobie potrafi być piękna. Weźmy chociażby systemy kontroli lotu w pociskach rakietowych, które pokazali Ken Shirriff i CuriousMarc. Technika służąca czystej destrukcji - jednak jakość wykonania, złożoność i geniusz techniczny zwalają mnie z nóg.

  • @Wemabiczes
    @Wemabiczes ปีที่แล้ว +7

    Uwielbiam Panie Adamie, Pana poczucie humoru :) Pozdrawiam i proszę o więcej filmów.

  • @gregem6696
    @gregem6696 ปีที่แล้ว +5

    No to będzie co słuchać po drodze do domu

  • @mateuszsp8ebc691
    @mateuszsp8ebc691 ปีที่แล้ว +6

    Piękna jest narracja w tym filmie. Po prostu cudowna :)

  • @piotrleszczynski9029
    @piotrleszczynski9029 ปีที่แล้ว +5

    Był jeszcze unikatowy magnetofon mono SMAK do nagrywania rozmów telefonicznych. Widziałem go na początku lat 90 na giełdzie staroci w Toruniu.

  • @najawie350
    @najawie350 ปีที่แล้ว +5

    Jak patrzę na te kasety to łezka się w oku kręci..

  • @tomaltomal2702
    @tomaltomal2702 ปีที่แล้ว +4

    Ciekawy film o interesujacej tematyce przedstawionej w ciekawy sposob.

  • @krystiandrwal264
    @krystiandrwal264 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawy materiał pozdrawiam serdecznie zdrówka dla Pana

  • @leocroker1776
    @leocroker1776 ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał. Jenak w PRLU dało się robić elektronikę wysokiej jakości. A te teksty z PRLu to wisienka na torcie. Brawo!

  • @seboc1
    @seboc1 ปีที่แล้ว +5

    Zelazko i mikser polegaly regularnie. Na szczescie dawalo sie kupic czesci zamienne.
    Szczotki w silniku odkurzacza tez lokalny warsztat potrafil wymienic.
    Telewizor naprawial sasiad pracujacy w ZURIT-cie.
    Pralki Polar i Wiatka wymagaly ingerencji najczesciej. Naprawiacz pralek w naszym miescie byl czlowiekiem zamoznym.
    W superautomacie marki Polar regularnie proszek do prania rozpuszczal kolnierz uszczelniajacy. Trwalo to az do momentu, kiedy udalo sie go wymienic na jugoslowianski Gorenje (Polska kupila licencje na pralki automatyczne w Jugoslawii).
    Polska pralka w ciagu 7 czy osmiu lat eksploatacji przerdzewiala na wylot.
    Produkty AGD w PRL byly super.

    • @andrzejkrac5972
      @andrzejkrac5972 ปีที่แล้ว +3

      O przepraszam Wiatka była nie do zajechania a psuł się programator, wystarczyło przeczyścić styki. Przy okazji miała przyłącze też do ciepłej wody więc oszczędzała prąd. Młynek do kawy użytkuję do dzisiaj chociaż czasami trzeba ponownie przylutować cienkie przewody zasilające silnik. Tego nagrywacza niestety nie znałem a powinienem w tych czasach Wałęsa był moim sąsiadem więc zapewne pod ubraniami sporo się tego kręciło na moim podwórku. Może są gdzieś moje rozmowy bo antykomunistą byłem od urodzenia i jestem nim do dzisiaj. Pozdrawiam wszystkich, twórcę serii szczególnie.

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 ปีที่แล้ว +1

      @@andrzejkrac5972 To wałese podsłuchiwano ?
      Ale po co ?

    • @seboc1
      @seboc1 ปีที่แล้ว +1

      @@andrzejkrac5972
      W polskiej paralce psulo sie wszystko, tylko nie francuski programator.
      W wiatce pewnie go muchy obstraly i zaczal zawodzic.
      Na studiach nauczono mnie, ze w logicznych urzadzeniach jest cos takiego jak hazard.
      Radziecki programator byl zle skonstruowany, to byla przyczyna awarii.

    • @piwex69
      @piwex69 ปีที่แล้ว

      @@seboc1 Też mi się wydaje że Polar 663BIO była na licencji Francuskiej a nie Jugosłowiańskiej.

    • @andrzejkrac5972
      @andrzejkrac5972 ปีที่แล้ว +2

      @@seboc1 Logiczne urządzenie to zbyt dużo jak na prosty mechaniczny programator krzywkowy z silniczkiem i małą przekładnią, zawodziły styki tego ustrojstwa ale bardzo łatwo dawało się to naprawić, przed muchami był dobrze osłoniony natomiast wilgoć robiła spustoszenie. Reszta elementów pralki działała wręcz wzorowo, korozji nie zauważyłem, przeżyła u mnie 15 lat i dwójkę dzieci, wymieniłem na elektroluxa który sprawiał problemy i przeżył już tylko 7 lat, następny bosch także masę problemów i żywotność trwała 5 lat a wszystkie były z górnej półki. Bosch ponownie był produktem rosyjskim. Odpowiedź dla Pana piętro wyżej: Tak Wałęsa był podsłuchiwany, sąsiedzi i całe jego otoczenie tym bardziej, na własne oczy widziałem wielokrotnie jak był pałowany, dzieci chodziły w podartych łachach, wszystkim w bloku naprawdę było nam jego i rodziny żal. Wtedy wyglądało to zupełnie inaczej, film to bzdura wyssana z palca. Później wyszła afera z Bolkiem i zdanie zmieniłem chociaż z drugiej strony każdego można było złamać np. groźbami pod adresem rodziny. Wymądrzać się w wygodnym fotelu przed komputerem potrafi każdy chłystek, zaryzykować własnym życiem żaden. Poza tym nazwisko piszemy z wielkiej litery i bez błędów.

  • @MTWODZU
    @MTWODZU ปีที่แล้ว +7

    4:20 - Dziś władza stosuje wysięgniki zakończone dwoma policjantami lub oprogramowanie Cellebrite ;)

    • @MTWODZU
      @MTWODZU ปีที่แล้ว +2

      @Kurt Rolson Pewnie masz na myśli PegaZUS ;) Ale to nowe też ponoć semickie :)

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator ปีที่แล้ว

      Do spraw rozwodowych zdjęcia z wysięgnika.

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 ปีที่แล้ว

      @@kurtrolson8094
      No i dobrze. Szkoda tylko wywalonej publicznej kasy.Mam nadzieję ze mają bana wszędzie i już nie kupia lepszego ani równie dobrego.

  • @rafalwoloszyk
    @rafalwoloszyk ปีที่แล้ว +6

    Ciekawy i jak zwykle dobrze wykonany film.
    Prezentacja sprzętu którego mało kto zna. Z odrobiną humoru.
    Dziękuję. To nie był zmarnowany czas.

  • @aliendr
    @aliendr ปีที่แล้ว +5

    Boskie urządzenie. Piękne, proste i godne pożądania. :)

  • @marcinnowak777
    @marcinnowak777 ปีที่แล้ว +5

    Fajne urządzonko. Co prawda Nagra SNST to to nie jest ale i tak wykonanie super. Pomysł też. Tak w ogóle Elmasz miał niezłe te produkty Pro. MAK, SMAK i podobne. Wykonanie klasa. Podobno przy MAK - u konsultowali się ze Stefanem Kudelskim właśnie, który specjalnie przyjechał do zakładów Kasprzaka. Co do tej głowicy to miałem chyba taką w radiomagnetofonie Emilia. Wnioskuję po kształcie czoła i szczeliny. Trwałość jej była strasznie niska. W żadnym innym magnetofonie głowica mi się tak nie "zjechała" od taśmy. Używałem tylko żelazówek oczywiście. Może to była kopia zrobiona w ZRK z byle czego na wzór tej a ta to chyba BRG.

  • @krystiandrwal7679
    @krystiandrwal7679 ปีที่แล้ว +4

    Ciekawy odcinek pozdrawiam serdecznie zdrówka dla Pana

  • @zdzisawsawicki
    @zdzisawsawicki ปีที่แล้ว +4

    Dziękuję Panie Adamie za nowy odcinek i ciekawe informacje. Pozdrawiam.

  • @faurl35h
    @faurl35h ปีที่แล้ว +4

    Taki rejestrator dwukasetowy, był używany nie tylko w służbach specjalnych, ja takowy widziałem na stacji kolejowej , u zawiadowcy... taka czarna skrzynka, w razie "W"

  • @pako1205
    @pako1205 ปีที่แล้ว +4

    Świetny odcinek, piękna rzecz. Nagra Kudelskiego to nie była, ale dali radę. Pozdrawiam serdecznie.

  • @elektronikvideos-bremen2873
    @elektronikvideos-bremen2873 ปีที่แล้ว +4

    Jakie fajne! I dopiero ta śląsko godka

    • @leszekte
      @leszekte ปีที่แล้ว +5

      Śląska? Typowa gwara małopolska, z podkrakowskich pagórków:-)Wzmianki o fiakrze, co ma wozić flizy mi tylko brakuje:-)

    • @marius1677
      @marius1677 ปีที่แล้ว +4

      Widzę,że kolega Elektronik nie rozróżnia lokalnych narzeczy ;)

  • @tomasztomicki2048
    @tomasztomicki2048 ปีที่แล้ว +3

    15:00. Raczej brąz. Mosiądz jest za miękki. Pozdrowienia!

  • @ArturLJ
    @ArturLJ 9 หลายเดือนก่อน +2

    Jak zwykle cudowny film. Czekam z niecierpliwością na następne odcinki. Pozdrawiam.

  • @brawer100
    @brawer100 ปีที่แล้ว +6

    dziękuję za odcinek był świetny

  • @kamildugosz1073
    @kamildugosz1073 ปีที่แล้ว +9

    Wypada Pan z formy. 24 minuty i ani razu Pan nie narzeka na nic. Niebywałe!

    • @kostkalodu8904
      @kostkalodu8904 ปีที่แล้ว +1

      @@peterkrawczyk5907 myślę że bardziej chodziło o porównanie ich niż o narzekanie

    • @R.Rumian
      @R.Rumian ปีที่แล้ว +2

      Taki był scenariusz odcinka

  • @borovik8714
    @borovik8714 10 หลายเดือนก่อน +2

    Tak trzymać ;-). Uwielbiam Pana - nie do końca egalitarne - poczucie humoru ;-)

  • @jjcale1976
    @jjcale1976 10 หลายเดือนก่อน +3

    Super odcinek!
    Szpiegowski sprzęt komunistyczny wielkości cegły 😮

    • @andrzejlisek
      @andrzejlisek 3 หลายเดือนก่อน +1

      A i tak postąpiono rozrzutnie, bo były dwa modele różniące się tylko prędkością przesuwu taśmy, jakby nie można było zbudować jednego z przestawianą zworą, którą wybiera się prędkość przesuwu taśmy. Ewentualnie, zamiast zwory mógłby być przełącznik z silną sprężyną, żeb byle wstrząs nie spowodował zaniku kontaktu przełącznika i zakłócenia nagrywania. Wiemy, że różnią się prędkoscią przesuwu taśmy, ale nie wiemy, czym róznią się konstrukcyjnie.

  • @mpingo91
    @mpingo91 ปีที่แล้ว +5

    No i zrobił z górali - konfidentów! :P
    _Hej, bystra woda, bystra wodzicka, pytało UB o Janicka_ ...

  • @marcinsvs
    @marcinsvs ปีที่แล้ว +4

    Widzę po płytce, że urządzenie było wyprodukowane ok. 1986-88 ( bliżej 88?). Tranzystory są Cemi, świetne kondensatory styrofleksowe, rezystory ( brązowe) MŁT prod.radzieckiej ( świetne mechanicznie ale dość mocno szumiące), rezystory z kodem paskowym są prod. jugosłowiańskiej węglowe, kondensatory są tantalowe ( nie produkcji polskiej). Laminat wygląda na typowy ZRK Kasprzaka. Test zapisu dźwięku: wskazane aby zrobić zapis głosu, bo taka była rola tego urządzenia( głównie zrozumiałość) Pozdrawiam.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Test głosu jest w przerywnikach.

  • @alexr6135
    @alexr6135 ปีที่แล้ว +7

    No , jednak w tamtych czasach były dobrze wykonane rzeczy . Szkoda tylko że w rękach czerwonych bandytów . Dzięki za kolejny świetny materiał .

  • @maxxonline2001
    @maxxonline2001 ปีที่แล้ว +3

    Przez słowo kapuś musiałem trzy razy cofać film tak rozbawiłeśmnie i moją żonę ;-)

  • @halook2769
    @halook2769 ปีที่แล้ว +6

    Pozdrowienia dla wszystkich ... dla Redaktora i Widzów. Bardzo fajny odcinek. Pozdrawiam.

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 ปีที่แล้ว +2

    Jestem pod olbrzymim wrażeniem😱😎

  • @kamiltrzcinski3746
    @kamiltrzcinski3746 ปีที่แล้ว +13

    "... zaprojektowany i wykonany wzorowo "
    Obywatel Śmiałek przesiedział w kozie miesiąc czy dwa i spokorniał i głupot nie gada.

  • @adamdarski8919
    @adamdarski8919 ปีที่แล้ว +7

    Ciekawe co się działo po osiągnięciu końca taśmy. Auto-stopu nie widzę, urządzonko zdzierało więc gumę do wyczerpania baterii. Choć biorąc pod uwagę ich tragiczną wtedy jakość niewykluczone że to baterie pierwsze wyzionywały ducha. Z drugiej strony esbecja miała zapewne dostęp i mogła używać znienawidzonych kapitalistycznych ogniw...

    •  ปีที่แล้ว +6

      Kręciło się w miejscu aż brakło prądu.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator ปีที่แล้ว +2

      Była mowa o sprzęgle ciernym.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 ปีที่แล้ว +1

      Sprzęgło cierne zawsze jest pod prawym talerzykiem

  • @arkadiuszsus4266
    @arkadiuszsus4266 ปีที่แล้ว +4

    Świetny odcinek, gratuluje!

  • @Pasjonatorzy
    @Pasjonatorzy ปีที่แล้ว +4

    Kolejny dobry materiał. Pozdrawiam wszystkich

  • @witchkult931
    @witchkult931 ปีที่แล้ว +7

    Szanowny Panie Adamie. Jak tak obejrzałem to świństwo - i wcale tu nie mam na myśli ani poziomu odcinka, ani chęci zaprezentowania przez Pana tego sprzętu, bo spędziłem młodość w tym ustroju o warto to młodym ludziom pokazać, może coś do nich dotrze choćby w ten sposób - i pomyślałem, że może zrobił by Pan jakiś odcinek o radiostacjach numerycznych. Temat pokrewny, a ciężko znaleźć kogoś, kto mógłby go przedstawić tak ciekawie jak Pan jak sądzę.
    Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku i wielu świetnych odcinków życzę. Pozdrawiam.

    • @Radek.68
      @Radek.68 ปีที่แล้ว +4

      One do dziś działają i to wcale nie tylko "w tym ustroju".

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak8261 ปีที่แล้ว +4

    Polecam zwrócić uwagę na kasetę, która pojawia się koło 13:00. Piękny druk offsetowy, gdzie offset między czarnym drukiem a tym w kolorze cyan wynosi jakieś 5 albo i 8mm... PRL w najlepszym/najgorszym wcieleniu.

    • @BswFilm
      @BswFilm ปีที่แล้ว +1

      Pamiętam to z podręczników szkolnych, czasami np. część wzoru matematycznego w innym kolorze przesunęła się zaburzając zupełnie jego sens... A zdarzały się jeszcze gorsze kwiatki np. strony wklejone do góry nogami, albo powtórzone za to brak innych...

  • @michaelpolonia
    @michaelpolonia ปีที่แล้ว +5

    Ponocku heeeeeej. :)

  • @ELEKTRON1
    @ELEKTRON1 ปีที่แล้ว +7

    Ja bardzo bym poprosił zdjęcia w RAWach od góry i od dołu płytki + wartości elementów. W wolnym czasie bym sobie dorobił do niego schemat a może i nawet zrobił układ z zastosowaniem współczesnych podzespołów.

    • @qsgarage8197
      @qsgarage8197 ปีที่แล้ว +3

      Ja się nie zdziwię jak za nie długo taki nagrywacz upchasz w jeden scalak własnej roboty 😎

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator ปีที่แล้ว +2

      Najważniejsza jest część mechaniczna i głowica. Nie bez powodu są to części japońskie.

    • @999ADAMANT999
      @999ADAMANT999 ปีที่แล้ว +1

      @@qsgarage8197 mogli dać dwa UL 1111 albo UCY 7400 one też liniowo działały w pewych warunkach.

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว +1

      @@999ADAMANT999 Zastosowanie UL spowodowałoby raczej skomplikowanie i wydłużenie ścieżek. UCY to kompletny śmieć. Teoretycznie nie pracuje poniżej 0 stopni. Zresztą ta sama przyczyna co powyżej.

  • @TheGustav66
    @TheGustav66 ปีที่แล้ว +16

    Dzisiaj nazywał by się z angielska Rekorder a wtedy po prostu pięknie i po polsku...Nagrywacz. (Słownik TH-cam podkreślił mi to słowo na czerwono...biedny nie zna tego słowa.

    • @jonaszklimala
      @jonaszklimala ปีที่แล้ว +3

      Bo to słowo to zapewne inwencja słowotwórcza projektantów, w Słowniku Języka Polskiego nie występuje a poprawnie było by rejestrator. A za słownikowe podpowiedzi w internecie odpowiada przeglądarka z której korzystasz, nie strona :)

  • @mwk1
    @mwk1 ปีที่แล้ว +5

    Jak wisiał bat nad grzbietem, to owszem, wszystko się dało... zresztą, podobnie jest i w czasach obecnych ;-)

    • @Jot_Pe
      @Jot_Pe ปีที่แล้ว

      Nie tyle bat, co środki finansowe (dewizowe) wedle życzenia. Inżynierów, którzy chcieli i potrafili coś dobrego skonstruować było wielu.

  • @RM-ge2uv
    @RM-ge2uv ปีที่แล้ว +6

    Dzisiejsi tajniacy (tak są tacy) nagrywają na lepszym sprzęcie z pamięcią półprzewodnikową. Każda epoka ma swoje nagrywacze i swoich kapusiów. Nie tylko w PRL-u.

  • @tipi8340
    @tipi8340 ปีที่แล้ว +4

    Czyli jak władza komunistyczna chciała, to umiała. Bardzo fajny odcinek 👍

  • @janmos5178
    @janmos5178 ปีที่แล้ว +3

    Jak zwykle film trzyma poziom.

  • @bartekkowalski6408
    @bartekkowalski6408 ปีที่แล้ว +4

    Super.

  • @UT5ZX
    @UT5ZX ปีที่แล้ว +4

    Добра технологія Польскиего магнітофону. Дзянькую за фільмик й розгляд фрагментів.

  • @Jannic-ee4mr
    @Jannic-ee4mr ปีที่แล้ว

    Świetne, dziękuję. Prezentuje i utrwala pan historię w wyjątkowo ciekawy sposób, a w dodatku z humorem :)

  • @simulatorMarcin
    @simulatorMarcin ปีที่แล้ว +3

    ciekawy sprzet

  • @puncol
    @puncol ปีที่แล้ว +3

    świetny materiał!

  • @YTtomek
    @YTtomek ปีที่แล้ว +4

    5:07 Dzisiaj się na takiego mówi agent.

  • @roberto48404
    @roberto48404 ปีที่แล้ว +5

    I tym samym potwierdza się, że jakosc wynika niejako z politycznygo stanu i wymagan odbiorcy, a nie, jak niektórzy, z samego faktu bo Polskie.

    • @andrzej21111
      @andrzej21111 ปีที่แล้ว +2

      Tak SB nie mogło korzystać z marnej jakości polskiego sprzętu dla zwykłego użytkownika. Ciekawe ile tych podsłuchów wyprodukowano ?

  • @dziku878
    @dziku878 ปีที่แล้ว +4

    👍👍

  • @piotrfedyk74
    @piotrfedyk74 ปีที่แล้ว +3

    Jak zwykle super!!!

  • @marcinustowski4486
    @marcinustowski4486 ปีที่แล้ว +2

    A ja bym chciał zobaczyć materiał o minifonie, którego używał wywiadowca w filmie pt. "Dwaj panowie N" z lat 60-tych. Serdeczne pozdrowienia dla Pana Śmiałka.

  • @Radek.68
    @Radek.68 ปีที่แล้ว +14

    Uprzejmie donoszę, że niejaki obywatel Śmiałek Adam, który - przypomnę - nigdzie nie pracuje, głupoty gada i ciągle krytykuje, pozyskał (niestety nie ustaliłem od kogo) tajne urządzenie! I teraz podobno robi mu zdjęcia i chce pokazać je swoim mocodawcom.
    Proszę o zainteresowanie się sprawą i szybką reakcję.

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 ปีที่แล้ว +6

    Msze święte tym nagrywali. Domyślam się, że urządzenie powstało, na prośbę kogoś z kręgu gen Milewskiego, po słynnej wpadce UBeka w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki (ujawniono przy nim duży magnetofon w trakcie mszy). W tym czasie personel radzieckiej ambasady uzywał miniaturowej NAGRY - co budziło zazdrość naszych. Zacharski pisze w swojej książce, że po roku 1989 nasi też przesiedki sie na NAGRĘ ( sprawa Oleksego).

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak8261 ปีที่แล้ว +13

    "Dzisiejszy Towar Modny został wzorowo zaprojektowany i wykonany w Polsce". Szkoda, że do walki z polskim społeczeństwem...

  • @scobikpoznan
    @scobikpoznan ปีที่แล้ว +3

    Panie Adamie: miałem, jako dziecko, okazję 'bawić się' czymś trochę podobnym - dziś nazwalibyśmy to 'zestawem głośnomówiącym do telefonu analogowego'; niewielkie pudełeczko - może 20x100x150mm, z głośnikiem, włącznikiem i regulacją głośności i do niego, na nieodłączanym kabelku dołączona płytka, może ~100x20x3mm;
    Po wsunięciu tejże pod aparat, przez który prowadziło się rozmowę, głośnik emitował głos rozmówcy z drugiej strony linii. Divajs był w użyciu gdzieś w późnych latach 80-tych. Dziś - nie potrafię znaleźć w Internecie nic na ten temat.

    • @sebastian_drazczyk
      @sebastian_drazczyk ปีที่แล้ว

      Ja w tamtych czasach postawiłem pod telefon przystawkę od gitary elektrycznej też było słychać bo w starych telefonach był transformator dzięki któremu było to możliwe bezprzewodowo :-)

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว

      @@sebastian_drazczyk Pomysł zamieszczony w książce Nowoczesne zabawki elektroniczne z chyba 68 roku? Tylko nie przystawka a jakaś dowolna cewka od przekaźnika.

  • @asdkjh4370
    @asdkjh4370 ปีที่แล้ว +7

    Wybory i tak się już odbywają z wyraźną "pomocą" Googla Twittera czy Facebooka. Dzisiaj każdy taki "podsłuchiwacz" ma na swoim telefonie bądź komputerze.

  • @user-ce4ln1ys7e
    @user-ce4ln1ys7e ปีที่แล้ว +3

    Ciekawe urządzenie. Posiadanie go w epoce przedcyfrowej byłoby wielkim szczęściem. Chyba, że ​​trzeba by było pomyśleć o jakimś sprzęcie do odsłuchu nagranego. PS Kanał jest bardzo ciekawy! Powodzenia!
    Walentyn z Grodna

  • @adamdarski8919
    @adamdarski8919 ปีที่แล้ว +6

    To taki Pegasus lat 80-tych...

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator ปีที่แล้ว +2

    Zacny sprzęt dla konfitury!

  • @rychuwstg
    @rychuwstg ปีที่แล้ว +3

    dobre to był z 'jajem'

  •  ปีที่แล้ว +7

    Panie Adamie, nie pamiętam w którym, ale na pewno w jakimś z cywilnych magnetofonów z lat osiemdziesiątych, zespół głowicy również przesuwał się po stalowych kulkach. Może się mylę ale chyba był to słynny MK 232.

    •  ปีที่แล้ว +6

      Ale po plastikach. Ja w każdym razie nie pamiętam takiego zestawu: stal-kulki-stal.

    •  ปีที่แล้ว +6

      Ma Pan absolutną rację. Kulki były umieszczone w zagłębieniach wykonanych w plastiku.

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว

      @ Ale chyba stalowe rolki a nie kulki o ile mnie pamięć nie myli. No i to już był poziom rozbiórki level master jak na mnie wtedy.

  • @benny_plgraciarz2714
    @benny_plgraciarz2714 ปีที่แล้ว +3

    jaki kraj taka Nagra SN :) (ta była w locie skazańców)
    ale jak na PRL to i tak super porządnie zrobione!

  • @konradklekot
    @konradklekot ปีที่แล้ว +9

    Głowica jest polska. Od wewnętrznej strony widać charakterystyczny dla wyrobów Lubartowa stempel. Jest pełnośladowa.
    Jednym z najbardziej popularnych i jawnych wyrobów Elmaszu jest ręczny demagnetyzer.
    Ten Superton ma tak krzywą etykietę, że aż nawet pozagatunkowe Stilony były lepiej zrobione.

    • @pawekrajewski7479
      @pawekrajewski7479 ปีที่แล้ว

      Powierdzam, głowica jest z Lubartowa i pochodzi z linii monofonicznych RM... , tylko mocowanie ma zmienione na nietypowe, dedykowane pod ten model.

  • @supermolibden5037
    @supermolibden5037 ปีที่แล้ว +5

    Dodam że suport z głowicami , przesuwał się w sprzęcie cywilnym na kulkach , no ale w sprzęcie cywilnym nie z PRL-u. Ostatnio przywracałem do życia mechanikę radiomagnetofonu Hitachi z lat 80 tych i sanki przesuwały się na trzech kulkach (środek , prawa i lewa strona) . Bardzo interesuje mnie budowa holtera na kasety do EKG. Widziałem jak kiedyś mój kolega z czymś takim chodził przez 24 godziny , bo mu kazali takie badanie zrobić. To było urządzenie wielkości małego walkmana i ważyło chyba ponad pól kilograma. Wewnątrz wszystko było wykonane jak w zegarku , a nagrywał na kasecie TDK (chromowej) . Takie coś zdobyć i rozebrać :)) by mogło być ciekawe.

    • @briann2399
      @briann2399 ปีที่แล้ว +1

      W polskim z PRL też na kulkach lub rolkach łożyskowych .W radiomagnetofonach też.Rozbierałeś kiedyś kolego jakiś polski mechanizm magnetofonowy?

    • @supermolibden5037
      @supermolibden5037 ปีที่แล้ว +1

      @@briann2399 Szczerze , to przez 35 lat zabawy z tym sprzętem , nigdy nie musiałem oddzielać suportu od podstawy mechaniki albo już zwyczajnie nie pamiętam . Wydaje się że to idealne rozwiązanie w tym zakresie. Rolki łożyskowe pamiętam tylko w MDS432 (Szufladzie) , ale to dotyczyło wysuwania i wsuwania całego mechanizmu do wewnątrz. A skoro tak dobrze pamiętasz , to w jakim polskim mechanizmie sanki z głowicami , były dosuwane na rolkach łożyskowych ?

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว

      @@supermolibden5037 MK232 na rolkach ale po plastiku. Szuflada ma zwykłe łożyska kulkowe.

    • @supermolibden5037
      @supermolibden5037 ปีที่แล้ว

      @@jestemfajnyjeden4525 No oczywiście że tak. Na czymś się musi ten cały suport przesuwać . Można powiedzieć że ten mechanizm MK232 , był plastikowy ale w sumie mało awaryjny. Te MK232 , były katowane do bólu , na różnych kasetach i w różnych miejscach . Głowice były słabsze niż ten mechanizm , bo ścierały się dosyć szybko. A w szufladzie łożyska kulkowe , no to jednak obsługiwały szufladę , z tym całym i ciężkim mechanizmem . Ale w sumie to duży plus że zastosowali takie łożyska , a nie jakieś ślizgacze , choć myślę że zwyczajnie napęd wysuwania szuflady miał dużo lżej na tych łożyskach .

  • @BartekEVH
    @BartekEVH ปีที่แล้ว +1

    Śliczna konstrukcja!

  • @tomekkniat6733
    @tomekkniat6733 ปีที่แล้ว +6

    Może ten przewód mikrofonowy jest prowadzony w ten sposób aby przedwzmacniacz był jak najdalej od silniczka.

  • @KonkretnyV
    @KonkretnyV ปีที่แล้ว

    Dzięki za kolejny kawałek historii, jak zawsze ciekawie opowiedziany. Elmasz wykonywał przede wszystkim sprzęt laboratoryjny stanowiący wyposażenie między innymi w Kasprzaku. Były to mierniki parametrów sygnałów audio, mierniki przeznaczone do regulacji magnetofonów, oraz sprzęt serwisowy taki jak autotransformatory separowane. Wydaje się że profil produkcji był podobny jak w zakładach Unitra Unima. Pozdrawiam!

  • @marcinkowalski5151
    @marcinkowalski5151 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo ciekawy materiał. Jak sądzę, samo urządzenie wkładano do wewnętrznej kieszeni marynarki a mikrofon ukrywano pod krawatem. Esbek nagrywał rozmowę z jakimś kapusiem np. takim docentem Furmanem, który naświetlał mu nastroje panujące w Instytucie.

    • @MrKopylowicz
      @MrKopylowicz ปีที่แล้ว

      Wiedza zasłyszana czy z autopsji???

    • @marcinkowalski5151
      @marcinkowalski5151 ปีที่แล้ว

      @@MrKopylowicz Wiedza z telewizji.

  • @sawekmikstein3712
    @sawekmikstein3712 ปีที่แล้ว +2

    Super film :)

  • @marcsmithsonian9773
    @marcsmithsonian9773 ปีที่แล้ว +3

    To byly czasy... mozna bylo.sobie nagrać niezłą fuche..

  • @TheAndrew3777
    @TheAndrew3777 10 หลายเดือนก่อน +1

    Super super super ❤❤❤❤❤❤❤

  • @cielakovsky
    @cielakovsky ปีที่แล้ว +4

    Było kiedyś takie zdjęcie różnych przedmiotów - zegarka, notesu, telefonu tarczowego, kalkulatora i kilku innych, z podpisem: to wszystko jest zbędne dzięki smartfonowi. Ale o tym ustrojstwie nie pomyślano :)

    • @mpingo91
      @mpingo91 ปีที่แล้ว +3

      Ależ smartfony są używane przez pracowników mojej firmy do rejestracji przeniewierstw kadry zarządzającej. :D

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 ปีที่แล้ว +1

      Zegarek jest mega wygodny. Odchylasz mankiet i już.

    • @cielakovsky
      @cielakovsky ปีที่แล้ว +2

      @@b.k.2804 Akurat zegarek mam w nokii, bo nie mogę i nie lubię nosić na rękach metalu. Ale np. kartki i długopisu nigdy nie zamieniłbym na smart-odpowiednik. Tak samo, jak aparatu fotograficznego.

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 ปีที่แล้ว +2

      @@cielakovsky Ja noszę z odpowiednio zmodyfikowanym paskiem, bo tez nikiel mnie uczula, poza tym lubię cyferblat ze wskazówkami. Mój podstawowy telefon to też staroć, samsung solid. Ale wspołczesne smartfony są naprawdę spoko jesli chodzi o fotografie, choć ja i tak używam stacjonarnie podpinajac pod stację dokującą z monitorem ,ciche to, nie żre prądu i całkiem wydajne.

    • @cielakovsky
      @cielakovsky ปีที่แล้ว +2

      @@b.k.2804 Nie jestem uczulony - chodzi o możliwość stworzenia zwarcia... a niemetalowe mi się nie podobają wizualnie. Doceniam parametry smartfonów, tak jak doceniam np. technologię stojącą za stworzeniem współczesnych mocno wysilonych i gładziutkich silników. Jednak subiektywnie po prostu ich nie lubię, w przeciwieństwie do ciężkiej lustrzanki lub silnika V8 180KM na gaźniku, lubię czuć jak rzeczy namacalnie pracują :)

  • @radekm9816
    @radekm9816 ปีที่แล้ว +7

    Kapuś to był raczej ten co nadawał na sąsiada, nie ten co nagrywał w zamian żeby córka dostała się do liceum. Tak jak dziś :)

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji ปีที่แล้ว +5

    🤔🤔🤔🤔🕵🕵🕵🕵 Kiedyś byli ludzie chcący podsłuchiwać innych... I dziś nic się nie zmieniło... A niby czasy inne i ustrój inny... Choć pewnie i w czasach faraonów podsłuchiwano.... I pewnie za tysiąc lat będzie to samo... 🚀 Ot takie smutne refleksje... Tylko wraz z rozwojem techniki zmieniają się możliwości.... Wracając do... Kapitalny odcinek! I teraz wyjaśnił się jeden z short'ów! Oraz post na karcie społeczność! Zastanawiałem się, co to za dziwne urządzonko będzie tematem odcinka, ale że nagrywacz, to nie wpadłem! 😜 Swoją drogą fajne słowo, nawet słownik języka polskiego go nie zna... przynajmniej ten z mojego komputera... 😜 I jak tu Obywatelu Śmiałek konkurować z Waszymi ciekawymi filmami? 😜

  • @lukiluk3329
    @lukiluk3329 ปีที่แล้ว +7

    Panie Adamie co działo się z rejestratorem kiedy taśma dobiegła końca. Przecież kapuś nie mogł pozwolić sobie na głośny autostop 😃

    •  ปีที่แล้ว +13

      Dochodziło do przemocy silniczka na kasecie :)

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator ปีที่แล้ว +2

      To tylko potwierdza moją tezę, że przed każdym użyciem, zgodnie ze sztuką kapusia, zakladalo się nową baterię, żeby nie spalić akcji.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 ปีที่แล้ว +2

      @@MultiKomentator Pfff, no to akurat jest oczywiste. Masz na stanie gówniane baterki z Centry, to dajesz najświeższe, może nawet badane chwilę pod obciążeniem, żadnych używanych. Nie stać ich było na gówniane oszczędności. Nagrywacz miał nagrywać...

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator ปีที่แล้ว +2

      @@zbigniewgurak8261 Konstruktorzy chyba celowo nie zastosowali autostopu, żeby milicjantowi nie przyszło używać tej samej baterii do kolejnej akcji.

    • @pawemolag7941
      @pawemolag7941 ปีที่แล้ว +3

      @ niekoniecznie, mógł być zastosowany elektroniczny autostop.

  • @janmos5178
    @janmos5178 ปีที่แล้ว +8

    Lepsza jakość wykonania tych maszyn niestety nie dziwi. Dlaczego nie niestety. Bo na to nasza "przodująca partia" wzorem swoich sowieckich panów na to forsę miała. Na sprzęt cywilny skąpiła.

    • @janmos5178
      @janmos5178 ปีที่แล้ว

      @、ヅ Owszem ale mówimy o poziomie demoludów.

    • @janmos5178
      @janmos5178 ปีที่แล้ว

      @、ヅ Ależ owszem pełna zgoda. Ale my tu mówimy o demoludach nie o USA, RFN, Japonii czy nawet mocno wspieranych przez Zachód i Japonię już w latach 80 Chinach . Zgoda, tylko nie broniąc PRL co z tego. Równie dobrze możemy narzekać, że nie zreformowaliśmy I RP i nie pokonaliśmy w 1772 ruskich. Po prostu tak było.

  • @tysioran
    @tysioran ปีที่แล้ว +5

    14:20 To nic niespotykanego . W RM-407 Emilia sanki plastikowego mechanizmu poruszały się na kilku stalowych wałkach.

    •  ปีที่แล้ว +3

      No ale właśnie plastikowego :) Nie pamiętam nigdzie takiej precyzji.

    • @tysioran
      @tysioran ปีที่แล้ว

      @ W magnetofonach z Kasprzaka były metalowe mechanizmy w których sanki poruszały się na kulkach. Nawet naprawiałem takowy a dokładnie M9108 😁

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator ปีที่แล้ว +3

    10:40 Czas pracy na baterii to raczej 5 godzin 500mAh/100mA=5h. Współczesne baterie cynkowo-weglowe mają 600mAh przy obciążeniu 100mA. Ale to nie problem, bo kaseta się kończy przy 4h i wymienić trzeba i kasetę i baterię.

    • @pawegawe6170
      @pawegawe6170 ปีที่แล้ว +1

      Obecne baterie cynkowo-węglowe maja spory rozrzut pojemności w zależności od producenta. Robiłem testy przy ciągły rozładowaniu prądem 100mA dla rozmiaru AA i najlepsze miały pojemność ok. 820mAh(cynkowo-chlorkowa) a najgorsza ok. 500mAh(cynkowo-węglowa).

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator ปีที่แล้ว

      @@pawegawe6170 500...800mAh. Zalezy jaki producent i napięcie końcowe 1V czy 0,8V. Cynkowo-chlorkowa to nie to samo co cynkowo-węglowa i ogniwo Leclanchego? Elektrolit to chlorek amonu (salmiak).

    • @pawegawe6170
      @pawegawe6170 ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator Przyjmuje się 0.9V jako końcowe napięcie rozładowania dla ogniw 1.5V i do takiego napięcia ja je rozładowywałem. Cynkowo-węglowe mają elektrolit w postaci chlorku amonu, tak jak napisałeś, ale cynkowo-chlorkowe mają chlorek cynku jako elektrolit. Mają one trochę lepsze parametry i obecnie większość znanych producentów produkuje wyłącznie ten typ ogniw. Są natomiast w sprzedaży dostępne zarówno cynkowo-węglowe jak i cynkowo-chlorkowe niektórych producentów, np. GP produkuje i jedne i drugie i tak GP Greencell(zielona obudowa) to cynkowo-chlorkowe(pojemność ok.650mAh) a GP Powercell(czerwona obudowa) to cynkowo-węglowa(pojemność ok. 500mAh). Firma Eurobatt dawniej też produkowała oba rodzaje,teraz już tylko cynkowo-chlorkowe.Oczywiście mam na myśli rozmiar AA.

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว

      @@pawegawe6170 Zauważyłem, że baterie z Ikei takie żółte albo białe dość długo wytrzymują. One są bardzo tanie i nie mają na sobie żadnych oznaczeń. Nie wiem kto to produkuje. Badałeś to?

    • @pawegawe6170
      @pawegawe6170 ปีที่แล้ว

      @@jestemfajnyjeden4525 Z tego co wiem,to Ikea już od ponad roku nie sprzedaje żadnych baterii jednorazowych... Można tam kupić tylko akumulatorki. Wcześniej baterie z Ikei(alkaliczne) były przeciętnej jakości a te co testowałem produkowane były w Belgii.

  • @arturwodarek1791
    @arturwodarek1791 ปีที่แล้ว +5

    Gdy Gierek mówił, że Polska będzie drugą Japonią, miał pewnie na myśli solidność wykonania tego typu urządzeń do podsłuchów. 😄

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 ปีที่แล้ว

      To mówił chyba Lech Wałęs?
      Gierek od - Pomożecie? był.

    • @arturwodarek1791
      @arturwodarek1791 ปีที่แล้ว

      @@andrzej4512 Racja, to słowa Wałęsy.

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 ปีที่แล้ว +1

      @@arturwodarek1791 ;)
      Może szkoda że Gierek na to nie wpadł?

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 ปีที่แล้ว

      @、ヅ Tego nie wiedziałem. To samuraje takie interesy robili, wstyd.

    • @jestemfajnyjeden4525
      @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว

      @@andrzej4512 A szwajcarzy z Hitlerem, produkowali np. zapalniki do bomb ale angielskich też.

  • @jacktramiel1612
    @jacktramiel1612 ปีที่แล้ว +2

    Dobrze, że stocznie w Prl działały jawnie. Czasem tylko zmilitaryzowane. A nie tajne, jak w Rosji.

  • @AWredny
    @AWredny ปีที่แล้ว +6

    Przyszło mi do głowy, że być może mógłby pan zrealizować kiedyś program o urządzeniach utajniających stosowanych w wojsku. Te które kiedyś poznałem, pewnie trafiły już do muzeów, więc chyba są dostępne.

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 ปีที่แล้ว

      Jesteś pewny że trafiły tam gdzie napisałeś ?

    • @AWredny
      @AWredny ปีที่แล้ว

      @@jerzyjerzewski6162 Pewny tego nie jestem, ale tak przypuszczam. Minęło wiele lat i przykładowo coś takiego jak TgUU chyba już wycofano z eksploatacji.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 ปีที่แล้ว

      @@AWredny Byłbym tu b. ostrożny. Sygnatura akt tajnych jest tak samo tajna jak te akta. A nazwa kodowa urządzenia tajnego - tajna jak samo urządzenie. Jeśli nie zostało odtajnione to za te parę liter można być w kłopocie.

    • @AWredny
      @AWredny ปีที่แล้ว

      @@zbigniewgurak8261 Nie ma obaw. Rozwinięcie tego skrótu do postaci - telegraficzne urządzenie utajniające - można znaleźć w internecie.

    • @AWredny
      @AWredny ปีที่แล้ว

      @、ヅ Jak dowodzi cykl odcinków poświęconych synchrotronowi, nie zawsze i nie wszystko trzeba panu Adamowi dostarczyć. Ale nie upieram się przy moim pomyśle. Może kiedyś - może nigdy. Pożyjemy - zobaczymy. :)

  • @DamianSzczepaniak
    @DamianSzczepaniak ปีที่แล้ว +6

    Jestem zaskoczony że przy takiej prędkości przesuwu taśmy nadal coś słychać, swoją drogą ciekawe czy ludzie co montowali takie sprzęty byli ciągle kontrolowani czy aby nic nikomu nie powiedzieli przy wódce

    • @pawelhuczewski2772
      @pawelhuczewski2772 ปีที่แล้ว +2

      Ci co robili takie sprzęty trochę się śmiali z tych wszystkich szpiegowskich rupieci . Z tej PRL-owskiej mani kapitalistycznych wrogów socjalizmu .Władza swoje , a ludzie swoje . Może bardziej było tajne jakieś dokumenty -akta itp.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc ปีที่แล้ว +8

    Może to bez te nawozy śtuczne? Może był w szkole zbyt pilnym uczniem? Może to syćko bez te atomy, że waryjota momy?

  • @zenonpompka
    @zenonpompka ปีที่แล้ว +2

    💪

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik ปีที่แล้ว +4

    Nie powiem wykonanie bardzo ładne a działający pasek to jakiś cud bo w MDSach nowej serii 500 700 pasek padał po pół roku :/ Fajnie by było rozrysować schemat bo ciekawi mnie ten kompresor :-)

    • @jarekkowalski5869
      @jarekkowalski5869 ปีที่แล้ว +5

      Sprzęt mógłby trafić do pana Krzysztofa z kanału Reduktor Szumu. Często naprawia sprzęt różnych marek bez schematu. Pozdrawiam!

    • @AmatorElektronik
      @AmatorElektronik ปีที่แล้ว +2

      @@jarekkowalski5869 Ale co chciałbyś naprawiać? Mój magnetofon jest sprawny i też potrafię naprawiać sprzęty bez schematów natomiast rejestrator z filmu też jest sprawne więc nie bardzo jest potrzeba naprawy. Magnetofonach która napisałem polskiej produkcji Największym problemem są niestety paski które nie wytrzymują długo i nawet jak się kupi nowe to cholera wie jakiej są jakości i też te paski w bardzo szybko ulegają awarii w związku z czym magnetofon zawsze kiedy jest potrzebny po prostu nie działa. Za to Zachodnie sprzęty czy tam japońskie potrafiły działać bezawaryjnie przez 20 a nawet 30 lat dlatego też pasek w tym rejestratorze bardzo pozytywnie mnie zaskoczył że przez tyle lat ciągle działa. Fajnie byłoby narysować schemat tego rejestratora i o to mi chodziło do tego że nie macie kawał konstrukcję i myślę że nawet Pan Adam Śmiałek tobie z tym bezproblemowo poradzi tylko czy jest sens. Dla mnie jedynie naukowy i ciekawy sposób na to jak rozwiązali regulację wzmocnienia czy na parze różnicowej czy inaczej

    • @jarekkowalski5869
      @jarekkowalski5869 ปีที่แล้ว +3

      @@AmatorElektronik Pan Krzysztof mógłby Ci zapewne na Twoje pytanie odpowiedzieć. W takim celu napisałem mój komentarz. Zajrzyj na wspomniany przeze mnie kanał, lub jego drugi "RS elektronika", by się przekonać, czy ten pan ma wiedzę i doświadczenie.

    • @AmatorElektronik
      @AmatorElektronik ปีที่แล้ว +2

      @@jarekkowalski5869 ja znam ten kanal sam tez mam wiedze i doświadczenie. Natomiast lubie sie uczyc analizujac prace innych wiec narysowanie schematu tego nagrywacza byloby ciekawe :-)

    • @jarekkowalski5869
      @jarekkowalski5869 ปีที่แล้ว +2

      @@AmatorElektronik Poszperaj na aukcjach, może uda Ci się znaleźć taki model w rozsądnych pieniądzach.

  • @terminus_666
    @terminus_666 ปีที่แล้ว +4

    Ok.

  • @jozefbak3195
    @jozefbak3195 ปีที่แล้ว +5

    Ówczesne nagrywanie to zabawa w piaskownicy. Teraz kupują u rzyduf specjalne programy do inwigilacji (nazwy nie pomnę). A kelnerzy doprowadzili tę zabawę do mistrzostwa .... zamiast biegac z połmiskami to nagrywali, nagrywali, nagrywali ....

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 ปีที่แล้ว +1

      Już podobno nie kupuja bo zostali zbanowani za lamanie warunków licencji

  • @kkierczak
    @kkierczak ปีที่แล้ว +4

    Panie Adamie gdzie pan wyszukał takue urzadzenie. Super!

    •  ปีที่แล้ว +5

      Pożyczone przez miłego widza :)

  • @999ADAMANT999
    @999ADAMANT999 ปีที่แล้ว +7

    TW kałczukowe ucho melduje: Gumowa rolka dociskowa nadaję się już do wymiany, ma wgniot 16:03 STOP Tropię dalej wrogów ludowych STOP

  • @janmos5178
    @janmos5178 ปีที่แล้ว +3

    Niemniej nawet w sprzęcie wojskowym itp koszty grały role ale na znacznie mniejszą skalę. Vide postawa armii USA wobec przemysłu półprzewodnikowego od lat 70.