Jak wymienić końcówkę drążka bez ustawiania zbieżności

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ส.ค. 2024
  • Przedstawiam sposób na wymianę końcówki drążka kierowniczego, który może być zastosowany w przypadku braku dostępu do urządzeń geometrii samochodu.

ความคิดเห็น • 29

  • @karsons2012
    @karsons2012 3 ปีที่แล้ว +9

    Jkwit64 jako jedyny ma tu racje, nie jakieś liczenie obrotów i podobne głupoty, tylko znacznik na drążku i odległość do osi swożnia od strony kapsla, jak wcześniej bylo dobrze, to po takiej metodzie też na 100 proc bedzie dobrze. Autor na początku herezje czyni, nie porównuje się dwóch końcówek mierząc w taki sposób

  • @jkwit64
    @jkwit64 5 ปีที่แล้ว +19

    ja ustalam suwmiarka srodek tego dekielka i zaznaczam punkt od tego srodka do zaznaczonego punktu na drazku i jest 100% tak jak bylo przed wymiana.

    • @sdm5177
      @sdm5177  5 ปีที่แล้ว +4

      Tylko w tym przypadku ufamy, że przed wymianą było dobrze.

    • @redis2945
      @redis2945 ปีที่แล้ว

      @@sdm5177
      No raczej, bo mówimy o wymianie końcówki drążka a nie o ustawieniu zbieżności. Ja też tak robię i jest ok.

  • @zbigniew8688
    @zbigniew8688 2 ปีที่แล้ว +1

    Wg mnie czysto teoretycznie, gdyby na drążku był jakiś punkt kontrolny od którego do środka przegubu byłaby jakaś stała wartość to faktycznie można byłoby mierzyć, czy nawet wykonać przyrząd umożliwiający dość precyzyjne ustawienie długości drążka. Przy próbie z suwniarka błąd może być +/-1 mm, przy założeniu że wcześniej było dobrze ustawione i że inne elementy zawieszenia są w dobrym stanie technicznym. W praktyce zbieżność idealna moglaby być tylko przy stanie fabrycznym auta. Potem każdy element zawieszenia się starzeje w innym tempie. Jedno wymieniamy a inny w tym samym czasie już może mieć lekki luz. Tym samym zbieżność to wartość bardzo ulotna i płynna. Ja osobiście zauważyłem, że w pewnych skrajnych przypadkach nawet korodujące felgi i piasty kół mogą mieć na nią wpływ.

  • @zbigniew8688
    @zbigniew8688 2 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie zmieniłem końcówkę i się nie da ustawić identycznie. Trw na trw i pomimo, że ten sam producent to po latach ciup inaczej nowa wykonana a gwint wyszedł krócej niż kontra ustawiona wg starej końcówki. Długość końcówek identyczna ale gwint inaczej zaczęty w fabryce. Gwintownik wystarczy że wejdzie w metal w innym miejscu i już mamy różnice na długości wkręcenia. Próbowałem kręcić drążkiem ale przegub dziwnie się skręcał więc odpuściłem. W czwartek mam ustawie zbieżności i oni sobie z tym maja poradzić.

  • @py0neen0zyp73
    @py0neen0zyp73 2 ปีที่แล้ว +3

    Ustawiałem suwmiarka , pojechałem na zbieżność i nic nie musiał regulować.Ale jeżeli robisz sam sobie , po wymianie w zakładzie trzeba jechać , bo co mechanik to inny patent :)

  • @piracik33
    @piracik33 หลายเดือนก่อน

    Nie trzeba mierzyć od środka gałki do nakrętki,bo skoro kontra została przesunięta w stronę osi pojazdu,to to ten punkt odniesienia jest już nie wiarygodny,lepiej mierzyć od środka gałki to jakiegoś świeżego znaku na drążku kierowniczym,np.kilka cm za kontrą.

  • @piotrtrzcionka8931
    @piotrtrzcionka8931 ปีที่แล้ว

    Bardziej miarodajny pomiar będzie mierząc od kontry nakrętki do tarczy pod warunkiem, że tarcza jest przykręcona do piasty. Biorąc pod uwagę krzywiznę tarczy nie należy nią obracać ( pomiar w tym samym miejscu przed wymianą i po niej. To też nie jest w 100% dobry pomiar, ale po kilku takich wymianach diagnosta sprawdził i wyszło w normie. Pozdrawiam

  • @km2552
    @km2552 3 หลายเดือนก่อน

    Nie trzeba wyznaczać środka dekielka, co jest najbardziej problematyczne. Wystarczy zmierzyć długość całej końcówki, tj. od końca gwintu, do zewnętrznej krawędzi dekielka i od tej wartości odjąć połowę średnicy dekielka (zmierzonego w tym samym miejscu).

  • @azala581971
    @azala581971 6 ปีที่แล้ว +4

    Przy założeniu że było dobrze przed , i że auto robi w miesiącu 200 km to nic nie będzie widać bo jak zrobi 1000 km w m-cu to bieżnik opon przednich sam zweryfikuje dokładność roboty...

  • @pieknarajcza8046
    @pieknarajcza8046 5 ปีที่แล้ว +4

    Panowie zawsze trzeba ustawić zbierznosc po takiej wymianie nie ma innej opcji.Chodzby nie wiem jak było mierzone trzeba to zweryfikować w warsztacie.

  • @georgmisiak1146
    @georgmisiak1146 2 ปีที่แล้ว

    Nie wydaje się wam, że przy wymianie jednej końcówki można by (pracochłonne) kilka razy korygować ilość obrotów wkęcania lub wykręcania tak ją ustawić aby kierownica wróciła na swoje środkowe miejsce?

  • @Piotrq23
    @Piotrq23 หลายเดือนก่อน

    Zmierz starą a następnie nową a różnice dobaj lub odejmni i masz problem z głowy

  • @janpol545
    @janpol545 7 หลายเดือนก่อน

    Czy.nienależało.by.zmierzyć.końcówkę.do.środka.stwożnia.

  • @filipwolski9800
    @filipwolski9800 4 ปีที่แล้ว +6

    Zawsze po wymianie końcówki trzeba ustawiać zbieżność. Końcówki różnią się w zależności od producenta. Nie da się ustawić tak dobrze zbieżności!!!!!

    • @javiermarcellus5780
      @javiermarcellus5780 3 ปีที่แล้ว +1

      sorry to be off topic but does anyone know of a tool to log back into an Instagram account?
      I somehow forgot my login password. I would love any assistance you can give me!

    • @ericjesse3753
      @ericjesse3753 3 ปีที่แล้ว

      @Javier Marcellus instablaster ;)

  • @MinSziHo
    @MinSziHo 6 ปีที่แล้ว +1

    Tak z ciekawości - czy autor kanału weryfikował swoje ustawienia na specjalistycznym sprzęcie ? Jak wypadły ?

    • @sdm5177
      @sdm5177  6 ปีที่แล้ว +2

      Tak, weryfikował. Zbieżność połówkowa koła lewego jak i prawego była ujemna. Różnice pomiędzy kołami to chyba faktycznie ok 10 minut ale już nie pamiętam dokładnie pomiaru. Trzeba było poprawić prawą i lewą stronę. Przedstawiony sposób wydaje mi się najlepszy, gdy nie ma dostępu do urządzeń specjalistycznych i nie zakładałem, że jest on równie skuteczny i dokładny. Nie przeprowadzałem też z tego powodu porównywania metod z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego i bez. Pewnie trzeba by było zrobić pomiar przed wymianą końcówki a końcówka była uszkodzona więc już ten by wyszedł nieprawidłowy.

    • @MinSziHo
      @MinSziHo 6 ปีที่แล้ว +2

      Czy byłby nieprawidłowy, tego nie wiemy i z góry zakładać nie możemy przy luzie rzędu ułamka mm. Jak też słusznie wspomniano w filmie - mogły nałożyć się wcześniejsze czyjeś regulacje do których równaliśmy. Szkoda że nie wykonano pomiaru PRZED. Ciekawy eksperyment...

  • @DuszekSwiety_
    @DuszekSwiety_ ปีที่แล้ว

    Trzeba było w nowej końcówce wyznaczyć środek przed wkręceniem ... Na brudnej suwmiarce odczyt może być błędny.

  • @bartekalfa
    @bartekalfa 6 ปีที่แล้ว

    I jak co się okazało po ustawieniu zbieżności ?? było dobrze ?? bo przymierzam się własnie do identycznej wymiany ale i tak pojadę potem na stację diagnostyczną bo tak błahą rzecz to sprawdzą za darmo.

    • @sdm5177
      @sdm5177  6 ปีที่แล้ว +2

      Przyrządy pomiarowe do geometrii pokazały nieprawidłowości, które poprawiłem. Trzeba by jeszcze dodatkowo sprawdzić, jak było ze zbieznością przed wymianą ale był taki luz na końcówce, że nie było co mierzyć.

  • @wojciechseweryn8587
    @wojciechseweryn8587 2 ปีที่แล้ว

    Najpierw zmierzył i miał 22,8 a potem ustawił na 21,8 bo już zapomniał ile było i stwierdził, że się nawet pokrywa... Takie to jest właśnie dokładne... Zbieżność przód+tył 180pln i święty spokój, zamiast opony za krocie później kupować.

  • @bzagabc1784
    @bzagabc1784 6 ปีที่แล้ว +1

    to ma sens jak chcemy zrobić sami co więcej działa, ale najlepiej od razu wymienić drążek.....

    • @MinSziHo
      @MinSziHo 6 ปีที่แล้ว +5

      Po co wymieniać cały drążek ?