Mennyire veszélyes befektetés az állampapír? - Pénzügyi Fitnesz 055

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 มิ.ย. 2018
  • Ebben a videóban megnézzük mitől függ egy állampapír árfolyama. mennyire veszélyes befektetés az állampapír? Hogyan lehet ezt nagyjából kiszámolni? Hogyan jön ehhez az átlagidő?
    A videót blogos formában ebben a cikkben olvashatod: penzugyifitnesz.hu/honnan-tud...
    Ha tetszett a videó, kérlek oszd meg másokkal is! Segítsd a munkámat azzal, hogy feliratkozol a csatornára, vagy a hírlevelemre: penzugyifitnesz.hu/hirlevel
    __________________________________________________________________
    A kötvény és állampapír iskola eddigi részei:
    Az első videóban megbeszéltük mi a jegybank alapkamat és hogyan hat a gazdaságra. • Mi az alapkamat? Elmag...
    A második videóban megmutattam miért gyengül a forint és miért furcsa a kamatrendszer Magyarországon. Mi a kapcsolat a kamatok és a deviza árfolyama között? • Miért gyengül a forint...
    A harmadik videóban elmagyaráztam a lehetetlen szentháromságot és azt, hogy Soros György erre alapozva hogyan spekulált az angol jegybank ellen. Hogy lehetne erősíteni a forintot úgy, hogy a kamatokat alacsonyan tartjuk és ez mibe kerülne? • A lehetetlen szentháro...
    A negyedik videóból megtudhattad mi a kötvény, milyen előnyei vannak és egy kockázatáról is szó esett. • Video
    Az ötödik videóból megérthetted mi a különbség kamat és hozam között és beszéltünk a kötvények kamatkockázatáról. • A kötvények kamatkocká...
    A hatodik videóban elmagyaráztam a kötvények árfolyamát, hiszen ha belépsz a Webkincstárba olyan fogalmakkal találkozol, mint bruttó és nettó árfolyam és felhalmozott kamat. Mik ezek? • A kötvények árfolyama ...
    A hetedik videó haladóknak szól, egy extra. Megmutattam hogyan kell kiszámolni egy átlagos kötvény és egy valódi diszkont kincstárjegy bruttó és nettó árfolyamát! • Így számoljuk ki a köt...
    A nyolcadik videóból megérthetted mit jelent a kötvények átlagideje vagy durációja. • A kötvények átlagideje...
    A kilencedik videóban elmagyaráztam mennyir eveszélyes egy állampapír, hogyan változik az áfolyama és hogy jön ehhez az átlagidő? • Mennyire veszélyes bef...
    __________________________________________________________________
    Weboldalam, blog, ingyenes e-book, interjúk: penzugyifitnesz.hu
    Facebook oldalam: / penzugyifitnesz
    Kérdezz bármit Telegram app-on keresztül: t.me/penzugyifitnesz

ความคิดเห็น • 25

  • @wenovsky
    @wenovsky ปีที่แล้ว

    Hello, miert vetted le a tobbi allampapiros videot?

  • @DenyCreep
    @DenyCreep 5 ปีที่แล้ว

    Szal ha emelkedik a kamatszint akkor a már meglévő papírt nem szabad eladni, helyette érdemes lehet újat venni?
    Ez a bukás nem csak akkor van ha túl akarnék adni rajta? 10:40
    Meg egy már meglévő papírra adott kamat az állandó nem?

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      Igen, amíg nem adod el nem veszítesz, fizeti a kamatokat és lejáratkor megkapod a névértéket.

    • @nzsolt6
      @nzsolt6 5 ปีที่แล้ว

      ​@ Én ezzel nem értek egyet. Ha emelkedett a kamatszint, és te megtartod a paírod, alacsonyabb kamatban ül a tőkéd, mint mindenki másnak, aki ekkor vásárol. Ezt nevezi a szakirodalom alternatíva költségnek, és pontosan ugyanúgy buksz vele, mintha alacsonyabb áron eladnád, és a maradékból friss, magasabban kamatozó papírt vennél. Szóval a szomorú hír, hogy ha felment a kamatkörnyezet, és te fix kamatozású hosszú lejáratú papírban ülsz, mindenképp buktál, nincs érdemi különbség. Ez teljesen ugyan az, mint ha van egy kis cipőboltod a saját üzlethelységedben a kis haszonnal amit termelsz magadnak, és nem adod ki egy Rossman-nak magas bérleti díjért. Ez egy alternatíva költség. Amúgy jók a videóid, csak így tovább! :)

    •  5 ปีที่แล้ว

      @@nzsolt6 Hogyne! Igazad van és ez az alternatív nyereség, opportunity cost ráhúzható egy sor más dologra is, természetesen.

  • @janoskerekes7558
    @janoskerekes7558 5 ปีที่แล้ว +1

    Szia Péter! Ebben az esetben az inflácio követö magyar állampapiron nem lehet bukni? Tehát inflácio plusz 1,7 százalék

    •  5 ปีที่แล้ว +2

      Az a papír nagyon jó tud lenni, jól megvéd az infláció ellen, de a kamatszint változása ellen nem. Tehát nagyon röviden, igen, lehet vele bukni, ha nagyon megemelkedne a kamatszint és idő előtt el kéne adnod.

    • @logancannon458
      @logancannon458 2 ปีที่แล้ว

      I dont mean to be so offtopic but does any of you know a method to log back into an Instagram account?
      I was stupid forgot my account password. I would love any help you can give me!

    • @blakeleonardo2790
      @blakeleonardo2790 2 ปีที่แล้ว

      @Logan Cannon Instablaster ;)

  • @zoltancsuhai4237
    @zoltancsuhai4237 5 ปีที่แล้ว

    Szia Péter! Lehet amatőr a kérdés, de eddig nem sikerült választ találnom, hátha te tudsz segíteni. A jelenleg emelkedő állampapír hozamok esetén ha nekem van 2%-on kötött állampapírom de azóta már 2,5%-ra emelkedtek a kamatok az új papírok esetén akkor az én régi papírjaim lekövetik ezt az emelkedést vagy fel kell bontanom őket és újrakötnöm a magasabb kamatokon?

    •  5 ปีที่แล้ว

      Szia Zoltán! Nem gyermeteg a kérdésed. A válasz az, hogy nem követik, a te állampapírod továbbra is 2%-ot fizet. Nem kell átváltanod, de ha szeretnéd megteheted. Csak az árfolyama csökkent.
      Itt nyugodtan kérdezhetsz! Ha nem világos, akkor hajrá!

    • @zoltancsuhai4237
      @zoltancsuhai4237 5 ปีที่แล้ว

      @ Köszönöm a gyors választ, bár még mindig nem tudom mit tegyek. Tegyük fel van 1.000.000 HUF-om lekötve 2%-on és még van kb. hátra 6 hónap hogy lejárjon. Ha most feltöröm megkapom az eddig kamatozott összeget, így a tőkét és a kamatot újra leköthetem immár 2,5%-os éves kamatozással. Így többet tudok kihozni a pénzemből vagy valamit rosszul értelmezek?

    •  5 ปีที่แล้ว

      @@zoltancsuhai4237tényleg nem piszkálódásként, de ha lehet, nézd meg újra a sorozatot, megtalálod a választ. Majd egy másik felületen egyértműbbé teszem. Ha most eladod, akkor megkapod az előző kamatfizetés óta felhalmozott kamatot, plusz a befektetett tőkéd helyett valamennyivel kevesebbet, mert az állampapírodat az aktuális árfolyamon tudod eladni. A példádból az következik, hogy a te állampapírod kevesebbet ér, mert csak 2%-ot fizet, míg a maiak 2.5%-ot. Ez áll a háttérben. Ezért javasoltam kötvénylétrát. Javaslom, hogy nézd meg a webkincstárban (gondolom ott van neked) hogy mennyiért tudnád eladni, kérdezd meg az ügyfélszolgálatot, ha valami nem világos. Sok sikert!

    • @zoltancsuhai4237
      @zoltancsuhai4237 5 ปีที่แล้ว

      @ Köszönöm Péter! Meg fogom nézni őket újra de már így is sokat segítettél. Az új állampapírról jöhetne majd valami videó tőled, bár bármilyen videót szívesen fogadnék. :) Kellemes hétvégét!

  • @kenrichf.4098
    @kenrichf.4098 5 ปีที่แล้ว

    PMÁK-ot, ha veszek és mondjuk 20% lesz az infláció, akkor jelenlegi számok mellett 24.5%-ot fog fizetni?

    • @janoskerekes7558
      @janoskerekes7558 5 ปีที่แล้ว

      Ez érdekes? Erre váromén is a válaszokat..

    • @nzsolt6
      @nzsolt6 5 ปีที่แล้ว +1

      Az előző évi inflációs érték + a kamatprémium, ami most futamidőtől függően (3-5 év) 1,4 vagy 1,7%. Tehát a kamatod 21,4 vagy 21,7% lesz arra az évre. Utána ha lejebb megy kevesebb, feljebb több, de mindig +1,4 vagy 1,7%-al. Negatív infláció (defláció) esetén az érték tök mindegy mi, de 1,4 vagy 1,7%-ot kapsz akkor is, ha -20% az infláció.

  • @Kecz
    @Kecz 3 ปีที่แล้ว

    Szia Péter! Az árfolyam megváltozása csak akkor veszélyes ha én időzíteni akarom a kötvénypiacot, nem? Ha azért veszek kötvényt, hogy azon a futamidőn és azzal a kamattal vegyem ki, mint amivel megvettem, akkor ez a rizikó nálam nem érvényesül, nem?/

    •  3 ปีที่แล้ว

      Szia Tamás! Tehát ha lejáratig tatod, akkor is érvényes rád az árfolyamváltozás, csak nem foglalkozol vele, nem lesz rád semmi hatása, futamidő végén visszakapod a névértéket és a z esedékes kamatot.

    • @Kecz
      @Kecz 3 ปีที่แล้ว

      @ Ne haragudj, de nem értem, hogy hogyan lenne rám érvényes az árfolyamváltozás. :) Olyan szempontból értem, hogy lesz egy alternatív veszteségem, mert nem annyi lesz a hozamom, mint ha a magasabb kamattal váltottam volna kötvényt. Én azt vettem alapfeltevésnek, hogy nem kereskedem a kötvényekkel, mert akkor időzíteni szeretném a piacot, amit nem akarok. :) Szóval, hogy ha az az alap feltevés, hogy nem kereskedem, akkor hogyan fog rám hatni?
      Azt megértem, hogy annyi buktám lesz, amennyi az infláció lesz addigra, tehát a reálhozamom kisebb lesz. Viszont ha az az alternatíva, hogy csak bankbetétben áll a pénzem, akkor ahhoz képest kevesebbet bukok, tehát nyerek, nem? :)

    •  3 ปีที่แล้ว

      @@Kecz Én arra gondoltam itt, hogy ha van egy eszközöd, akkor amíg tartod ingadozik az árfolyama, de nem veszel róla tudomást. Igaz ez a kötvényekre, részvényekre, ingatlanra és másra.

  • @ldmnyblzs
    @ldmnyblzs 5 ปีที่แล้ว +2

    A "rule of thumb" magyar megfelelője az ökölszabály, nem hüvelykujj. Muszáj volt belekötnöm, bocsi.

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      Szia Balázs! Ha ettől jobban érzed magad és ameddig ez vele a probléma... Figyelj, van az úgy, hogy valaki más kifejezést tanul meg az ország más részén, vagy hogy élete harmadát külföldön éli le és ez kicsit azért hatással van a nyelvére. Kellemes ünnepeket!

  • @istvanliberal9985
    @istvanliberal9985 4 ปีที่แล้ว

    Ja, kemény munka az már szégyen!