Czy miasta powinny się zmienić? 🤔 (a my razem z nimi?)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 มิ.ย. 2024
  • Hej, dzisiaj rozmawiamy o miastach: czy tworzą dobre środowisko do życia i jak sprawić, by były jeszcze lepsze? Zapraszam do oglądania i debaty :)
    💎 Partnerem filmu jest Fitbit, a tracker, który mam na sobie to Fitbit Charge 5, dostępny tutaj: bit.ly/FitbitCharge5_Kasia
    W filmie rozmawiam z:
    🌼 Natalią Szcześniak, architektą, którą znacie z kanału AIAGI: / rgajda
    🌼 dr Zuzanną Bogucką, badaczką psychologii architektury: usersense.pl
    ⭐️ WYJAŚNIENIE ZAGADKI SEKRETNEGO KORYTARZYKA W METRZE:
    www.transport-publiczny.pl/wi...
    (tl;dr - przejście jest zbyt ciasne, a w godzinach szczytu robi się tam tłoczno, co może mieć niebezpieczne konsekwencje, więc na razie wymyślono, by kierować chociaż część pasażerów okrężną trasą 🙃)
    Ten film zrobiliśmy my - Kasia Gandor i Maciek Szczerba. Jeśli ty chcesz zrobić coś z nami, napisz: gandor.production@gmail.com
    ► instagram Kasi: / kasiagandor
    ► instagram Maćka: / maciekszczerba
    Timestamps:
    00:00 intro
    01:58 sponsored message
    03:20 krótka historia miast
    04:53 miasto dla samochodów
    09:20 miasto dla ludzi
    14:21 rant na korytarzyk
    15:07 zakończenie
    Źródła i ciekawe artykuły:
    ourworldindata.org/urbanization
    www.researchgate.net/publicat...
    www.nature.com/articles/474429a
    pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19624....
    www.pps.org/article/the-power...
    www.wired.com/2014/06/wuwt-tr...
    www.transport-publiczny.pl/wi...
    www.bloomberg.com/news/articl...
    theconversation.com/green-for...
    cdn.bmwguggenheimlab.org/TESTI...

ความคิดเห็น • 543

  • @dancolombo6050
    @dancolombo6050 2 ปีที่แล้ว +362

    Polecam wizytę na dworcu PKP w Poznaniu. Cały jego układ i doznania estetyczne (schody na parking na dachu dworca) biją przesiadkę pomiędzy liniami metra w stosunku 10:1 - rzecz jasna na korzyść metra.

    • @naciak3786
      @naciak3786 2 ปีที่แล้ว +37

      Nienawidzę tego dworca, za każdym razem kompletnie jestem zagubiona. I chociaż Poznań bardzo chciałabym zwiedzić to ten dworzec tak mnie przeraża, że nie mam ochoty tam jechać. A no i zawsze się śmialiśmy u mnie na studiach, że wygląda on jak chlebak :D

    • @krzysztofnowak7637
      @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +37

      Tak jest jak się psuje sensownie zaprojektowany układ dworca wyspowego w imię kasy od inwestora galerii handlowej. Z drugiej strony inaczej do dziś w Poznaniu korzystano by pewnie ze starego dworca i to bez remontu, bo brak kasy. A dla przyjezdnych to polecam po prostu wchodzić przez dworzec zachodni i tunelem iść na wybrany peron. Prościej się nie da

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 2 ปีที่แล้ว +22

      @@krzysztofnowak7637 -faktycznie dobra rada dla wszystkich:
      - bilet przez internet,
      - tramwajem do Dworca Zachodniego i na peron.

    • @PaulPaul-in3vi
      @PaulPaul-in3vi 2 ปีที่แล้ว +25

      Ten dworzec jest bardziej zdradliwy niż schody w Hogwarcie

    • @Szymmon614
      @Szymmon614 2 ปีที่แล้ว +39

      @@PaulPaul-in3vi I też ma legendarny peron, którego nikt nie może znaleźć xd

  • @miles6817
    @miles6817 2 ปีที่แล้ว +301

    16 minut to zdecydowanie za mało na ten temat - może jakaś seria? Super film jak zawsze 😊

    • @dilofozaur
      @dilofozaur 2 ปีที่แล้ว +16

      Seria "urbanistyczna" by się przydała. Odcinek świetny, ale to chyba normalne :D.

    • @DisMoiEncore
      @DisMoiEncore 2 ปีที่แล้ว +2

      Polecam profil pieing na insta, dużo porusza takich tematów:)

  • @ChintsuuDorimu
    @ChintsuuDorimu 2 ปีที่แล้ว +328

    Problem zdecydowanie nie jest w detalach. Urbanistyka została wyrzucona z polskiego systemu planowania przestrzeni. Jak zaczynałem studia, to nazywały się "architektura i urbanistyka". Kończąc już tylko "architektura". Zawód urbanisty został zderegulowany, co patrząc na Polską przestrzeń nie dziwi szczególnie.
    W pewnym sensie to jest niesamowite jak ten rzekomo "dumny" ludek dał sobie zaśmiecić przestrzeń wspólną bilbordami, betonozą i samowolą budowlaną.
    Do stworzenia lepszych miast jest potrzebna inna kultura społeczna, bardziej wspólnotowa i partycypacyjna. W Polsce niestety wiele osób słysząc "wspólnota" albo "partycypacja", słyszą komunizm i lewactwo. A zieleń to ekoterroryzm. Także ja nie mam nadziei. Co więcej do tworzenia miast jest potrzebne sporo zaangażowania urzędniczego, dobrych i przemyślanych regulacji, wysokich kwalifikacji etc. a to oznacza wysokie płace i wysokie zaufanie publiczne. Czy cokolwiek z tego to detale?

    • @krzysztofnowak7637
      @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +25

      Jeden krótki komentarz bardziej sensowny niż ten film. Te "detale" to objaw dużego i poważnego problemu z urbanistyką w Polsce.

    • @wylsonfisk
      @wylsonfisk 2 ปีที่แล้ว +51

      Pełna zgoda. Film jest ładny, ale dotyka problemu w bardzo powierzchowny sposób i pompuje liberalną ułudę o zmienianiu świata małymi, apolitycznymi kroczkami. Już na samym początku pada największy jego fałsz: „o tym jak wyglądają miasta decyduje postęp technologiczny”. Nie, to decyzje polityczne wydawane przez polityków i urzędników decydują o kształcie miasta, a w obecnej rzeczywistości decyzje polityczne w temacie urbanistyki są wydawane pod dyktando deweloperów, czyli zysku. To szybki zysk i chciwość decydują o tym, że planowania nie ma i nie będzie, bo jest ono nie na rękę wąskiej, ale wpływowej grupie, która na chaosie zyskuje. A wszystko to na bardzo podatnym gruncie nieprzegadanego w tym kraju prawa do własności, które nie wiąże się z żadną odpowiedzialnością za otoczenie, a wyłącznie ze źle, infantylnie pojmowaną wolnością.

    • @alicjamasiukiewicz7919
      @alicjamasiukiewicz7919 2 ปีที่แล้ว +43

      " W Polsce niestety wiele osób słysząc "wspólnota" albo "partycypacja", słyszą komunizm i lewactwo. A zieleń to ekoterroryzm. " - cudownie trafna diagnoza polskiego społeczeństwa!

    • @antonipod
      @antonipod 2 ปีที่แล้ว +5

      polecam nasze Jaworzno, może ostatnie decyzje urzędników co do sprawy izery, nie są najlepsze, ale i tak krajobraz miasta, to funkcjonalność, i duża ilość zieleni, nie mówię tylko o parkach, ale również o drobnej zieleni, typu małe nasadzenia obok ulic, i tak jak ja to określam "ściany" drzew przy ulicach

    • @matkaz2534
      @matkaz2534 2 ปีที่แล้ว +1

      Słusznie, dlatego ja to chrzanię i robię wypad na wieś :)

  • @madziusiakiciusia2217
    @madziusiakiciusia2217 2 ปีที่แล้ว +31

    🌱 🌿💚🌵🪴🌳🍀
    Często w blokach są zwyczaje, że jeśli nie potrzebujesz jakiś rzeczy to je wystawiasz (bardzo często w niedalekiej okolicy śmietnika, czasami są jakieś miejsca na korytarzu). Leżą sobie te rzeczy kilka dni i albo ktoś się nad nimi zlituje albo trafiają do kontenera na śmieci. I właśnie często są to roślinki. Więc może ktoś chciał twojego kwiatka uratować od wyrzucenia, a nie że jest złym człowiekiem i kradnie kwiaty 🙂 Co do przestrzeni publicznych, to przedmioty pod nogami mogą stanowić zagrożenie. Samotna mała roślinka też mogła się wydawać komuś smutna, niechciana, zaginiona, albo pozostawiona na pastwę losu i nóg ludzi, co rzadko patrzą pod nogi 😁
    Kochajmy roślinki , ale nie zostawiajmy ich byle gdzie 💚🤗
    Pozdrawiam cieplutko ☺️

  • @marcinsiek9918
    @marcinsiek9918 2 ปีที่แล้ว +12

    Jestem ze wsi, ale mieszkałem w Warszawie przez 9 lat.
    Korki oczywiście były męczące, ale dużo bardziej dokuczała mi jakość powietrza. Nie ważne ile godzin spałem, ciągle miałem wrażenie, że się nie wyspałem. A w weekendy na wsi wstawałem rano jak młody bóg. Przez 9 lat nie mogłem się przyzwyczaić. Pewnie dlatego, że niemal wszystkie weekendy spędzałem na wsi.
    Mam 32 lata i wiem, że do miasta już nie wrócę.

    • @kingmasterbeat6327
      @kingmasterbeat6327 ปีที่แล้ว +1

      Nie chcę nic mówić, ale jakość powietrza w Polsce na tle innych państw europejskich wypada... tak sobie. Mieszkałem w Slough pod Londynem i oddychałem jak człowiek, choć generalnie wolę prowincję i polską wieś.

  • @krzysztofnowak7637
    @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +83

    Wszystkie problemy które zostały tu opisane wynikają wyłącznie z trzech rzeczy: indolencji urzędników, indolencji architektów, kosztów. Cały wywód o miastach dziesięciominutowych nie ma żadnego związku z tym, że projektanci i urzędnicy nie zaprojektowali sensownego przejścia między dwoma liniami metra. O dziwo nie wystarczyło im na to kilkadziesiąt lat pomiędzy otwarciem jednej i drugiej linii. Wygląda to wszystko tak jakby rozwiązania były projektowane przez osoby które nigdy z nich nie korzystają. Podobnie jak rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami projektowane przez osoby sprawne. Możliwe, że wynika to z braku fachowców na stanowiskach urzędniczych (niskie pensje) i/lub wydawania cudzych (publicznych) pieniędzy na nieswoje potrzeby najczęściej głównie w oparciu o wymaganie ceny.
    Natomiast odnosząc się do miast dziesięciominutowych i wspomnianego modernizmu. To chciałbym zauważyć, że modernizm w USA (Houston) i ten u nas to jednak nie to samo. Akurat taka na przykład "Jednostka do mieszkania" Le Corbusiera skupia w sobie wiele usług publicznych (szkoła, przedszkole, sklepy) niemal żywcem odnosząc się do idei miasta "dla ludzi" dostępnego na nogach. Nasze prlowskie osiedla również nie były projektowane pod auta, a pod komunikację miejską (tramwaje na wydzielonych torowiskach czy metro tak często tworzone w ZSRR). Nie ma lepszego miejsca do życia (jeśli chodzi o miasto) od prlowskich modernistycznych osiedli gdzie urbaniści pomyśleli o szkołach, przedszkolach, pasaż ze sklepami, zieleni, placach zabaw i szybkim dojeździe do zakładów pracy efektywną komunikacją zbiorową, możliwości przewietrzenia mieszkania, widoku na zieleń z okna, a nie tylko telewizor sąsiada. To, że dziś się tak nie buduje to tylko efekt raka na rynku deweloperskim jakim jest "zrobić jak najtaniej i sprzedać jak najdrożej", bo klienci nawet na "kurnik" za pół miliona się znajdą. Mają "gdzieś" to czy dzieci będą miały plac zabaw, szkołę w okolicy, a mieszkańcy dostęp do autobusów czy tramwajów. Widzieliście żeby jakiś deweloper dołożył się do budowy linii tramwaju, buspasa, szkoły? I o to by wypadało zapytać panią Natalię oraz innych architektów dlaczego "produkują kurniki dla ludzi" i gdzie jest ich etyka.
    I jeszcze jedno. Miasta w Polsce są "kompaktowe". Tak, Warszawa też. Niekompaktowa to może być Moskwa, Nowy Jork, a zwłaszcza Pekin czy Honkkong gdzie mieszka tyle ludzi ile w całym naszym kraju.

    • @duzyolek
      @duzyolek 2 ปีที่แล้ว +7

      Codziennie korzystam z przejścia między pierwszą a drugą linią, jest bardzo dogodne. Brak oznaczenia wynika z tego, że nie spełnia jakichśtam norm, ale samo przejście jest spoko. Wszyscy zachwycają się osiedlami PRLowskimi, których na moim Ursynowie jest mnóstwo, ale kupują mieszkania w nowym budownictwie, bo chcą mieć garaż podziemny, duże okna, duży balkon i nie słyszeć sąsiadów gdy jedzą śniadanie. A ja wychowałem się w bloku PRLowskim (pierwsze 15 lat życia) i dziękuję, wolę nowe budownictwo.

    • @krzysztofnowak7637
      @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +16

      @@duzyolek jak połowa mieszkańców o nim nie wie to faktycznie jest „dogodne”. Jakby nagle wszyscy chcieli nim pójść to już mogłoby być mniej „dogodne”. Rzecz w tym, że mogło być dogodne dla wszystkich gdyby tylko komuś się chciało.
      Garaż na auta, żeby pojechać na zakupy albo z dzieckiem do szkoły, bo deweloper o czymś takim na „prestiżowym osiedlu” nie pomyślał. Komu to potrzebne? Autobus też wyśle i drogę dojazdową też miasto zbuduje za publiczne pieniądze. Przecież gdzie tam deweloper. Taki na przykład Wechta w Poznaniu o parkingu zapomniał i teraz połowa właścicieli mieszkań w jego bloku z wielkimi oknami i balkonami nie może się wprowadzić od kilku lat, bo o dziwo, nie udało się skorumpować żadnego urzędnika żeby zezwolił na użytkowanie nieruchomości wybudowanej niezgodnie z prawem. A kredyt spłacać trzeba ;)

    • @Deutschlike
      @Deutschlike 2 ปีที่แล้ว +9

      @@duzyolek jeśli uważasz to przejście za "dogodne" to chyba korzystasz z niego tylko w święta. W ciągu tygodnia w godzinach szczytu jest tam tyle ludzi, że można zostać stratowanym, a do tego latem pojawiają się geniusze, którzy po schodach wnoszą hulajnogi lub rowery, którymi można dostać w głowę. Super wygoda. I nie warto oceniać wszystkich swoją miarą - znam sporo osób, które wybierają PRLowskie osiedla. No ale jak chce się wozić zadek samochodem, to faktycznie garaż jest najważniejszy, a metro od razu jakieś bardziej funkcjonalne.

    • @Thea._
      @Thea._ 2 ปีที่แล้ว +21

      @@duzyolek mieszkam na PRL-owskim osiedlu i mam z okna widok na mały park, po zakupy spożywcze, drogeryjne, do przychodni, do biblioteki, na basen, na siłownię, do fryzjera, do kosmetyczki, do szewca, do krawcowej nie muszę nigdzie jeździć bo mam wszystko na miejscu. Są tutaj również przedszkola i szkoły. Osiedle jest otoczone parkiem krajobrazowym. Do centrum 10 minut autem. Bardzo wygodnie się tak mieszka gdy wszystkie podstawowe życiowe sprawy można załatwić w najbliższej okolicy, a i jest gdzie się przejść na spacer do lasu. Czy gdziekolwiek w Polsce istnieje współczesne osiedle które zapewnia taką samą infrastrukturę? Wątpię. Często po głupi chleb trzeba jechać samochodem.

    • @duzyolek
      @duzyolek 2 ปีที่แล้ว

      @@Deutschlike Korzystam każdego dnia z tego przejścia, dziś też. A swok zadek wożę głównie zbiorkomem, bo tak jest wygodniej. Aby narzekać na przejście M1/M2 w metrze warszawskim to potrzeba złej woli po prostu. W innych europejskich miastach przejścia między liniami bywają o wiele gorsze. Ktoś napisał, że połowa mieszkańców nie wie o tym przejściu... Może 1% nie wie. Nie wiem, jak można bardziej przesadzić, żeby udowodnić swoje tezy.

  • @sz_karo
    @sz_karo 2 ปีที่แล้ว +109

    Kasiu, nie wiem czy wiesz, ale w czerwcu w Katowicach ma odbyć się szczyt miejski ONZ World Urban Forum 11. Co więcej temat tej edycji to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Myślę, że to bardzo ciekawe wydarzenie dla osób zainteresowanych miastami, ich wyglądem i funkcjonowaniem 🙂 Ja na pewno się tam wybieram!

    • @aleksandraszczudo1672
      @aleksandraszczudo1672 2 ปีที่แล้ว +1

      A to w tym można uczestniczyć w jakiś sposób?

    • @sz_karo
      @sz_karo 2 ปีที่แล้ว +3

      @@aleksandraszczudo1672 Jasne, każdy może się zarejestrować. Udział jest darmowy 🙂

    • @mar7739
      @mar7739 2 ปีที่แล้ว +1

      Zgaduję: Zjazd antysamochodowych zjebów w sandałach?

    • @sz_karo
      @sz_karo 2 ปีที่แล้ว +1

      @@mar7739 Wątpię, skoro jest to wydarzenie organizowane przez ONZ i Ministerstwo, ale skoro ktoś woli zgadywać zamiast użyć Google

    • @mar7739
      @mar7739 2 ปีที่แล้ว +1

      @@sz_karo Owszem, wcale nie ukrywam że było to luźne zgadywanie nie poparte żadną weryfikacją (tym bardziej że ONZ kojarzy sie właśnie z nurtem przeze mnie opisanym). Jeżeli tak nie jest - przepraszam.

  • @firo2003
    @firo2003 2 ปีที่แล้ว +42

    Bardzo ciekawy tutorial do Cities Skylines. Dziękuję :D

  • @jamrozikkuba
    @jamrozikkuba 2 ปีที่แล้ว +34

    Nie spodziewałem się ficzeringu Pani Natalii i miło się zaskoczyłem. Obie ekspertki świetnie sprawdziły się w swoich rolach. Świetny materiał na ciekawy i aktualny temat. Dzięki.

    • @krzysztofnowak7637
      @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +1

      Jak już była pani Natalia to szkoda, że nie padło pytanie czy tez uważa, jak Radosław Gajda, że modernistyczne osiedla z dużymi odstępami, zielenią, szkołami, przedszkolami, sklepami to rzeczywiście „siedlisko patologii”, a człowiek potrzebuje „kameralnych przestrzeni” pomiędzy ciasno ustawionymi blokami dewelopera Dom Development będącego sponsorem odcinka „Modernizm - co poszło nie tak” dostępnym na ich wspólnym kanale.

    • @niezaleznyobserwator8975
      @niezaleznyobserwator8975 ปีที่แล้ว

      Można prosić o przypomnienie, od czego ekspertka jest Pani Autorka? Urbanistyki? Transportu? Architektury?
      Na pewno ma duże osiągnięcia naukowe i zawodowe w tych dziedzinach, szkoda, że nie są one publicznie znane

  • @LillyLillPL
    @LillyLillPL 2 ปีที่แล้ว +9

    Witamy, Kasiu, w świecie Stu Lat Planowania! Rozgość się, rozglądaj i płacz, uświadamiając sobie, jaki mamy w kraju chaos urbanistyczny...

  • @aktik6000
    @aktik6000 2 ปีที่แล้ว +109

    Bardzo potrzebny film!
    "Rewitalizacja" w polskim wydaniu to najgorsze co może spotkać miejską zieleń 😤 Uświadamiajmy, przekonujmy, cieszmy się życiem👍

    • @krzysztofnowak7637
      @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +10

      Za każdym razem jak słyszę, że coś będzie rewitalizowane albo modernizowane to pierwsze co myślę to „co znów zepsują, ile to miasto jeszcze zniesie”. I to nie dotyczy tylko zieleni.

    • @lokokokoeurospoko
      @lokokokoeurospoko 2 ปีที่แล้ว +2

      nie no w chuj potrzebny, jak jakas kasia gandor mowi ze trzeba zmienic miasta to juz kurwa wszyscy ruszaja. wyobrazam sobie te dialogi w administracji ,,o kurwa, to miasta musza sie zmienic, my nie wiedzielismy, przepraszamy,, XD

    • @janbrzyski901
      @janbrzyski901 2 ปีที่แล้ว

      Wystarczy pojechać do Poznania siedliska zła.

  • @arturtomasz575
    @arturtomasz575 10 หลายเดือนก่อน +2

    Swietny kanal, merytoryka jak w AdamSomething i NotJustBikes, ale z Polskim twistem i o naszym podwórku!
    Dzięki za kawal dobrej roboty!

  • @MsBraidBreaker
    @MsBraidBreaker 2 ปีที่แล้ว +4

    Aaaaa! Super materiał, dzięki! Cudownie widzieć Natalię z AIAGI u Ciebie, Kasiu!

  • @Czaja1979
    @Czaja1979 2 ปีที่แล้ว +2

    Uwielbiam Twoje materiały 👍 Dziękuję za seans i pozdrawiam 🤜🤛

  • @agatauczy
    @agatauczy 2 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki za ten film! Jak zwykle super się oglądało, sztos! :)

  • @Sokolmeister
    @Sokolmeister 2 ปีที่แล้ว +2

    O! Porusza coraz szerszą tematykę :) brawo, dobry film :)

  • @matrix01234567899
    @matrix01234567899 2 ปีที่แล้ว +41

    4:17 „Wszystkie miasta rosną w siłę” - raczej wszystkie DUŻE miasta rosną w siłę. Małe miasteczka się raczej wyludniają.

    • @antonipod
      @antonipod 2 ปีที่แล้ว +4

      zależy co robią w tej sprawie urzędnicy, jeśli podnoszą atrakcyjność miasta, nawet małego, to często popyt na mieszkania potrafi być tak duży, że ceny są wyższe niż te w większych miastach

    • @alaire1348
      @alaire1348 2 ปีที่แล้ว +1

      U mnie moje małe miasto bardzo się rozwija i właśnie często ludzie się tutaj wprowadzają, więc nie wszędzie tak jest

    • @matrix01234567899
      @matrix01234567899 2 ปีที่แล้ว +1

      @@antonipod Jak na przykład mogą urzędnicy podnieść atrakcyjność?

    • @antonipod
      @antonipod 2 ปีที่แล้ว +1

      @@matrix01234567899 każda inwestycja w rekreację, transport publiczny, czy inne, używane na codzień elementy miasta, to wzrost atrakcyjności

    • @matrix01234567899
      @matrix01234567899 2 ปีที่แล้ว +5

      @@antonipod Olesno - miasto 10tys mieszkańców, w ostatnim czasie wyremontowano park, niektóre ulice, stadion sportowy, zrobiono siłownię na świeżym powietrzu, rowery miejskie (choć jest tylko 1 stacja), teraz remontują dworzec pkp, ale ciągle młodzi ludzie się wyprowadzają do większych miast/za granicę i nie widzę, żeby to kogoś powstrzymywało od wyprowadzki.

  • @tmsztrsz
    @tmsztrsz ปีที่แล้ว +3

    Świetne! Obejrzałbym dwugodzinny dokument w takim stylu, stworzony przez Ciebie :) Tworzysz jeden z najlepszych kanałów na YT i dzięki Ci za to!

  • @Thea._
    @Thea._ 2 ปีที่แล้ว +15

    Wszystkie te problemy wynikają tylko i wyłącznie z chciwości i nastawienia na pieniądze kosztem ludzi. Póki rządy centralne i lokalne będą tylko dbać o swoje pieniądze, robić dobrze developerom i producentom kostki brukowej zamiast zwyczajnie dbać o ludzi dobrze nie będzie. Takie czasy że to pieniądz stał się najwyższą wartością, a nie dobrostan zwykłego człowieka. Przecież każdą inwestycję zawsze ocenia się pod kątem opłacalności, ile kasy z niej zostanie, kto zarobi, a nikt nie myśli czy da ona coś pozytywnego ludziom którzy będą z niej korzystać. Przecież były już przypadki śmiertelnych w skutkach udarów cieplnych po wycięciu drzew na rynku i nikt nie poniósł żadnych konsekwencji mimo że umarł człowiek. Ba, nikt nawet nie zatroszczył się o jakiś cień w tych miejscach aby znowu można było z nich latem bezpiecznie korzystać.

    • @jarekscat3887
      @jarekscat3887 2 ปีที่แล้ว +2

      nie zgadzam się, że jedyną motywacją jest chciwość. to po prostu kwestia mentalności pokolenia 50-latków, dla których kostka brukowa jest synonimem schludności i czystości, a schludność i czystość to wyznaczniki przynależności do lepszego świata. miasta zaczną się zmieniać, kiedy w samorządach dojdzie do pełnej wymiany pokoleniowej.

  • @eda9633
    @eda9633 2 ปีที่แล้ว +3

    Jakie ty fantastyczne filmy tworzysz. Za każdym razem nie mogę się nadziwić Twojej kreatywności.

  • @lukaszbastler4234
    @lukaszbastler4234 2 ปีที่แล้ว +7

    po 50 latach życia w Wawie (długo nie wyobrażałem sobie życia poza miastem ale czasy się zmieniły:) spadam do lasu nad rzeką, 100 ha już czeka :)

  • @AgaFrank
    @AgaFrank 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo Ci dziękuję za ten materiał. :-)

  • @MVBMostValuableBartek
    @MVBMostValuableBartek 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał, dzięki!

  • @szlugimango
    @szlugimango 2 ปีที่แล้ว +8

    Te sceny miastowe kręcone w stylu " dobre rady Johna Wilsona" są świetne, zdecydowanie powinnaś zrobić tego więcej. Pozdrawiam 😉

  • @valyensongbird
    @valyensongbird 2 ปีที่แล้ว +1

    Super! Cieszę się, że w ten film sprawił Ci radość^^

  • @olenacytryna8618
    @olenacytryna8618 2 ปีที่แล้ว

    Jak miło obejrzeć 😊

  • @lasic92
    @lasic92 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajny film i zajebiście nakręcony! Good job Kasia!

  • @MichalKurowskiMK
    @MichalKurowskiMK 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajny film, tak po prostu :)

  • @mateusz959
    @mateusz959 2 ปีที่แล้ว +8

    Miło zobaczyć tu Natalie Szczesniak

  • @sandraO.
    @sandraO. 2 ปีที่แล้ว

    Swietny film jak zawsze😊

  • @grzybielika621
    @grzybielika621 2 ปีที่แล้ว +2

    Uwielbiam Twoje odwołania przy statystykach np. przełożenie czasu spędzonego w korkach na czas oglądania Friendsów ❤️ robi to większe wrażenie 👍

  • @arakisto
    @arakisto ปีที่แล้ว +1

    Więcej takiego kontentu na youtube! Zwięźle i interesujaco z lekkim humorem! Brawo!

  • @kacperramotowski6034
    @kacperramotowski6034 2 ปีที่แล้ว +8

    Koniecznie musisz pociągnąć ten temat zrobić z niego serię, kolejną ścieżkę do trendu nawet nie wiemy ile osób oglądające ten materiał i utożsamiające się z tym problemem w przyszłości będą odpowiedzialne za zmiany w tym temacie…na lepsze
    Świetna robota, pozdrawiam

  • @takju
    @takju 2 ปีที่แล้ว +1

    Kasiu więcej filmów prosimy ❤️

  • @EmpikGoDzieciMlodziez
    @EmpikGoDzieciMlodziez 2 ปีที่แล้ว

    Super dystans do codziennych absurdów😁💙

  • @patrycjakaczmarczyk60
    @patrycjakaczmarczyk60 2 ปีที่แล้ว

  • @michaprazmo2216
    @michaprazmo2216 2 ปีที่แล้ว +5

    Przeprowadziłem się do Warszawy pół roku temu i to przejście na M2 odkryłem dopiero po 4 miesiącach i to przypadkowo, gdy poszedłem w złą stronę :)))

  • @dzi333
    @dzi333 ปีที่แล้ว

    Jakie te Twoje filmy są dobre! Nigdy nie przestawaj!

  • @VocalStudioYAZIK
    @VocalStudioYAZIK หลายเดือนก่อน

    Omg, jak ja uwielbiam Twoje filmy 😍🙌

  • @ukaszbosowski2161
    @ukaszbosowski2161 ปีที่แล้ว

    Dobra robota!

  • @kumaknizinny42069
    @kumaknizinny42069 2 ปีที่แล้ว

    super film, bardzo ciekawy temat

  • @atomj
    @atomj 2 ปีที่แล้ว +10

    Wyczuwam mocny vibe Johna Wilsona :) Świetnie zaprezentowane Kasia, warto było czekać na ten filmik!

  • @fortypastsix
    @fortypastsix 2 ปีที่แล้ว

    świetny film!

  • @olkaa1992
    @olkaa1992 2 ปีที่แล้ว

    Super!

  • @WojBot
    @WojBot 2 ปีที่แล้ว +8

    3:35 czyli jestem w mniejszości od niedawna 😀 zauważam też trend (przynajmniej w mojej okolicy), że sporo osób ucieka z miasta na wieś, bo obecnie nie ma problemu dojechać do pracy, urzędu, lekarza lub na zakupy własnym samochodem 🤷🏻‍♂️
    PS: dzięki za przypomnienie "Siekiera, siekiera" - przez następny tydzień będzie ta piosenka mnie prześladować 🤣
    Pozdrawiam Wszystkich i zdrówka życzę ✋

    • @krzysztofnowak7637
      @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +17

      No właśnie, a później do pracy, z dziećmi do szkoły, na zakupy, do kina, do lekarza wszędzie autem próbując wjechać do centrum drogami które nie są z gumy i próbując zaparkować w centrum które też z gumy nie jest. "Rozlewajmy" miasta dalej na przedmieścia. Będzie pięknie jak w USA :)

    • @cyrkielnetwork
      @cyrkielnetwork 2 ปีที่แล้ว +8

      Ten trend nazywa się rozlewaniem się miasta (ang. urban sprawl) i jest najgorszym co może się zdarzyć z punktu widzenia urbanistyki

  • @przytulamka
    @przytulamka 2 ปีที่แล้ว +5

    Ja na placu Nowy Targ we Wrocławiu boję się siadać na te leżaczki, ponieważ oczyma wyobraźni widzę odpoczywających tam panów meneli. A czasami to nawet tymi prawdziwymi.

  • @kbieniu7
    @kbieniu7 2 ปีที่แล้ว +17

    Co do projektowania miasta pod pojazdy - często pomijany jest fakt, że to projektowanie miasta dla pełnosprawnych. Jest wiele osób, które nie mogą poruszać się samochodem - od osób, których na to nie stać, po osoby starsze, obciążone różnymi schorzeniami czy niepełnosprawne. Są wykluczone z "dobrodziejstw" poruszania się własnym pojazdem, a jednocześnie każda nierówność, każdy stopień, każda przestrzeń bez cienia jest dużo bardziej uciążliwa niż dla osób młodych i pełnosprawnych. Czyli projektowanie miasta pod samochody de facto oznacza projektowanie dla osób młodych i zdrowych.
    Co do metra - tu jeszcze dochodzi fakt, że poruszamy się pod ziemią, w ciasnych pomieszczeniach i bez kontaktu ze światem zewnętrznym - to potęguje nieprzyjemne doznania i stres. Pod tym względem znacznie przyjemniejsze są podróże tramwajami, autobusami czy pociągami. Do tego dochodzi fakt, że stacje metra są bardziej od siebie oddalone i przejście przez wiele poziomów zabiera również czas i energię. O ile metro często jest konieczne w dużych miastach (Londyn, Paryż, po części Warszawa), tak dużo bardziej wydajna może być sieć tramwajowa - oplatająca całe miasto, z odpowiednim priorytetem i łatwiejszym dojściem do przystanków i możliwościami przesiadek. We Francji od początku XXI wieku w wielu miastach mamy tak zwany "renesans tramwajów" - i jak to na Francuzów przystało, potrafią zaprojektować linie tramwajowe i całą miejską przestrzeń wokół nich estetycznie i pięknie ;) A przecież to, czy podoba nam się widok za oknem i w drodze na przystanek (w Polsce zupełnie pomijane), ma również ogromne znaczenie na nasze samopoczucie.

    • @berakfilip
      @berakfilip 2 ปีที่แล้ว +1

      Wszystkich nie da się zadowolic

    • @mar7739
      @mar7739 2 ปีที่แล้ว +1

      Uwielbiam te "argumenty" antysamochodowych zjebów - niepełnosprawni, starsi, matki z dziećmi :-)
      Za każdym razem, gdy komuś z powyższej grupy powtarzam tą narrację, okazuje się że oni nie życzą sobie być przez Was na siłę ratowani...

    • @berakfilip
      @berakfilip 2 ปีที่แล้ว

      @@mar7739 Jescze kobiety lbgt kobiety i zwierzęta

    • @bleble-ble-ble
      @bleble-ble-ble 2 ปีที่แล้ว +1

      znacznie bardziej wykluczające jest projektowanie infrastruktury pod rowery. samochodem nie mogą jeździć praktycznie tylko niewidomi.

  • @krystianr.9036
    @krystianr.9036 2 ปีที่แล้ว

    Na prawdę bardzo fajny film!

  • @lukazs15
    @lukazs15 2 ปีที่แล้ว

    Świetne filmy robisz 🙂👍🏻

  • @karolinaandruczyk7911
    @karolinaandruczyk7911 2 ปีที่แล้ว +1

    Kasiu, kocham Cię za tą uwagę o metrze na dzień dobry! Jak mnie to od jakiegoś czasu irytowało :D

  • @molandmore
    @molandmore 2 ปีที่แล้ว +2

    Brawo! Tipy jak uproscić przyciki, dojazd, design, wypowiedz (!) to superwazne , mniej frustracji, wiecej energii :) Ja zawodowo pracuje jako psychoterapeuta i UX designer czyli ( po ludzku) zajmuje sie upraszczaniem komunikacji na codzien - serio problemy komunikacyjne to glowny powòd choròb fizycznych i psychicznych…. Dbajmy o siebie 🙏🚀

  • @ukrytykrytyk8477
    @ukrytykrytyk8477 2 ปีที่แล้ว

    Dobrze widzieć Panią Natalię z AIAGI!
    A dla chcących zobaczyć jak można zmienić miasto na lepsze polecam Not Just Bikes i Bicycle Dutch.

  • @pgruszewski
    @pgruszewski ปีที่แล้ว

    Kolejny świetnie przygotowany wypust.

  • @Agraffaa
    @Agraffaa 2 ปีที่แล้ว +9

    Hej, dobra robota! Jestem urbanistką i trochę się bałam tego filmu... okazal się super merytoryczny i bardzo przystepny. Gratki!

  • @Izrealia
    @Izrealia 2 ปีที่แล้ว +18

    Szacun za ilość pracy włożonej w ten film!

  • @19RYBEK79
    @19RYBEK79 5 หลายเดือนก่อน

    Merci Madame Kasiu G, bardzo bardzo pani materjaly sa ciekawe, dodatkowo dla mnie jest to okzja sluchania technicznego slownictwa, takie na te tematy, bardzo dziekuje. Pani prace jest bardzo ciakawa. Super super zawartosc, pozdrawiam z Palaiseau, FR. Mariusz.B.

  • @DeeEm1
    @DeeEm1 2 ปีที่แล้ว +1

    dobry materiał

  • @pej0s
    @pej0s 2 ปีที่แล้ว +3

    Gorąco polecam "not just bikes" :)

  • @zuzannabober3815
    @zuzannabober3815 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy temat, a na pewno jest jeszcze więcej do powiedzenia, więc jeśli tylko chodzi ci to po głowie, seria z takimi filmami byłaby cudowna.

  • @konrad3579
    @konrad3579 2 ปีที่แล้ว

    Ponadprzeciętnie dobry materiał.

  • @monikamonia6250
    @monikamonia6250 2 ปีที่แล้ว +14

    Mieszkam na wsi, w okolicy mam raczej małe miasta, przez te duże tylko przejwzdzam czasem lub zrobie tam jakieś konkretne zakupy. Dlatego z zaciekawieniem obejrzałam jak to wygląda z punktu widzenia tubylców 👍👍

    • @zahir666666
      @zahir666666 2 ปีที่แล้ว

      To nie jest punkt widzenia mieszkańców miast. To jest bełkot osób, które albo nie mają pracy, albo pracują w domu, albo jedynym bagażem ich jest plecak, aktówka itp
      Miejsca wystarczyłoby dla każdego w miastach, rowerzystów, pieszych i zmotoryzowanych. Ale Polacy są ultra chorym z zawiści narodem.

  • @mateuszr5323
    @mateuszr5323 2 ปีที่แล้ว +1

    1:37 to jest Hit ;) wygląda jak instalacja artystyczna

  • @melessonce3927
    @melessonce3927 6 หลายเดือนก่อน

    Jezus maria! Super, że poruszasz ten temat. NIE CIERPIĘ miast. Nie cierpię aut, spalin, braku przestrzeni, hałasu i braku zieleni w mieście. Absolutnie mam nadzieję na zmianę, bo to jest dramat.

  • @werka_nerka
    @werka_nerka 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawe, ciekawe!

  • @JackobK666
    @JackobK666 2 ปีที่แล้ว

    Super Kanał Kasiu :D

  • @GenderWoman666
    @GenderWoman666 2 ปีที่แล้ว

    Warszawa jest wspaniała

  • @magorzatadelekta7915
    @magorzatadelekta7915 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za ten film. Bardzo przyjemnie się oglądało. Z tematyką się już spotkałam. Gorąco polecam książkę Charles'a Montgomery "Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta", autor podaje przykłady tzw. miast szczęśliwych, a przynajmniej pomysły, które w konkretnych miastach znacząco poprawiły jakość życia mieszkańców. Analizuje miasta od strony potrzeb mieszkańców, a także opisuje dlaczego miasta wyglądają tak jak wyglądają. A co najważniejsze przytacza gotowe rozwiązania, które już gdzieś się sprawdziły. Oczywiście dużo odwołań do badań, więc z pewnością Ci się spodoba. Pozdrawiam

  • @monikanazwiskomoje0489
    @monikanazwiskomoje0489 ปีที่แล้ว

    Kocham za te ostatnie 25 sekund ❤️🤣🤣🤣

  • @janmuller6546
    @janmuller6546 2 ปีที่แล้ว

    Spoko, właśnie znalazłem mi nowych Polimatów 😜

  • @agatal1487
    @agatal1487 ปีที่แล้ว

    oooo czesc Natalia! :D 🙋
    fajna współpraca ☺

  • @sosisk86
    @sosisk86 2 ปีที่แล้ว +4

    Ej, ja muszę stanąć w obronie Wrocławia! Co prawda Plac Nowy Targ jest absurdem (i nie jedynym), ale Wro od lat stawia na zazielenianie miasta, zawęża ulice na rzecz ścieżek rowerowych, za każdym rogiem można się spodziewać oryginalnych murali!
    😍 WrocLOVE! 😍

    • @kingmasterbeat6327
      @kingmasterbeat6327 ปีที่แล้ว

      Ale krasnali naćpali od groma, a taki krasnal to przeszkoda, np. zimą, gdy kryje się w śniegu, kiedy można się o niego niechcący potknąć i nogę złamać, bo się go nie widzi, maleństwa.

  • @dominikabaz5099
    @dominikabaz5099 2 ปีที่แล้ว

    ale super film

  • @igatyszkowska8004
    @igatyszkowska8004 2 ปีที่แล้ว

    Kasiu super materiał. Te przejścia, różne formy! Bardzo doceniamy bo montaż pewnie zajął czas. Też od jakiegoś czasu duszę się w mieście i nie umiałam nazwać moich powodów. Dziękuję za pomoc w ich nazwaniu. Oj chciałoby się mieć małą działeczkę pod miastem :)

    • @krzysztofnowak7637
      @krzysztofnowak7637 2 ปีที่แล้ว +2

      A wtedy można autem do miasta z tej działeczki na zakupy, do pracy, do lekarza, do kina, do restauracji, a korki rosną i miejsc parkingowych w mieście nie przybywa ;)

    • @igatyszkowska8004
      @igatyszkowska8004 2 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofnowak7637oj Panie Krzysztofie, aktualnie auto w mieście używam tylko żeby sie wyrwać z betonozy :p tak źle i tak niedobrze

  • @dziewczynazdworcapkp.8387
    @dziewczynazdworcapkp.8387 2 ปีที่แล้ว

    Cześć Kasiu ;D
    Pozdrawiam z Warszawy ;****

  • @Mac-ug3qv
    @Mac-ug3qv 2 ปีที่แล้ว +2

    15:15 Nie jestem zwolennikiem takiego obywatelskiego samo-shamingu. Wielu z nas, mieszkańców miast, chce mieć wpływ, ale ma jednocześnie życie zawodowe, akademickie, prywatne. Ale nowoczesne społeczeństwo miejskie to nie starożytne Ateny. Nie da się wszystkiego ustalać między wszystkimi. Dlatego ci zawodowi nasi przedstawiciele - radni miejscy, dzielnicowi, sejmikowi, burmistrzowie i prezydenci, wreszcie posłowie MUSZĄ mieć jasne standardy rzetelnego działania i być z nich rozliczani! Nie jesteśmy, jako społeczeństwo, winni tego, że nie chodzimy na radę osiedla, tylko tego, że nie potrafimy do końca zwalczyć korupcji władzy i jej braku odpowiedzialności.

  • @pawegajowczyk9705
    @pawegajowczyk9705 2 ปีที่แล้ว +1

    Ja gorąco polecam odwiedzić korytarzyk w godzinach szczytu porannego ~7.30lub popołudniowego ~16-17. To dopiero pokazuje, że tam coś się zmienić powinno. 😉

  • @makusmakukek5573
    @makusmakukek5573 2 ปีที่แล้ว

    Fantastyczny felieton !!!

  • @sebastianpietrasz2711
    @sebastianpietrasz2711 2 ปีที่แล้ว

    Komentarz napisany przed oglądaniem:) Osobiście nie cierpię miast , nie cierpię tego ścisku i ciągłego hałasu. Bardzo mnie cieszy że mieszkam na stosunkowo dużej wsi(lub niedużym miasteczku) gdzie mam wszystko co potrzeba do życia a nie ma tego zgiełku. Jedno z najlepszych hmm doznań jakie można mieć moim zdaniem to wywalić się w własnym ogródku w hamaku i po prostu słuchać ciszy/przyrody no cudo po prostu.

  • @AHAuwuOK
    @AHAuwuOK 2 ปีที่แล้ว +7

    Prawie jak filmy Not Just Bikes, czyli cudownie c: Dobra robota

    • @pasjonatautobusow
      @pasjonatautobusow 2 ปีที่แล้ว +3

      Ooo! Znasz ten kanał? Fajnie! Pozdrawiam z Amsterdamu! :)

  • @armo1118
    @armo1118 2 ปีที่แล้ว

    Klapki Kubota, szanuję.

  • @aleksandraszczudo1672
    @aleksandraszczudo1672 2 ปีที่แล้ว +6

    Ostatnio na instagramie sucharka codziennego było bardzo smutne stories. Były zdjęcia rynków przeróżnych miast, porównujące jak wyglądały x lat temu i jak wyglądają obecnie. Z zielonych skwerów pozamieniały się w typowe betonowiska...
    Na wstępie do Twojego filmu widać też jak bardzo utrudnione jest też poruszanie się osób niepełnosprawnych, na wózkach lub też nawet z wózkiem dziecięcym. No chyba, że windy tam też gdzieś są, to zwracam honor.

  • @whyisilentPV
    @whyisilentPV 2 ปีที่แล้ว

    pozdrawiam z Wrocka z gospodarki przestrzennej, gdzie omawiamy takie tematy na studiach

  • @Krakowskisplen
    @Krakowskisplen ปีที่แล้ว

    Pozdro dla Pani Natalii i jej męża, robią super robotę na kanale Good Idea 🙃

  • @joannakobeszko6428
    @joannakobeszko6428 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajny temat do rozkminy. Dodam od siebie że np ja i mąż poruszamy się po Wrocławiu samochodem mimo korków bo musimy zawieźć i odebrać dziecko z przedszkola, na angielski. To już wyższa logistyczna szkoła jazdy. Nie wyobrażam sobie zrobić tego komunikacją miejską

  • @tomaszdudek8072
    @tomaszdudek8072 2 ปีที่แล้ว

    ❤️❤️

  • @chudzian3687
    @chudzian3687 2 ปีที่แล้ว +4

    Sam też ostatnio zacząłem się zastanawiać nad miastem i zacząłem się nim jarać. Ale nie miastem współczesnym, lecz miastem jak z XIX wieku, tzn. wszędzie na piechotę, a jak większy dystans, to dorożki i w ogóle

    • @n.l.w.h.6188
      @n.l.w.h.6188 2 ปีที่แล้ว +1

      Polecam zatem książkę „Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy” pana Stanisława Milewskiego! Perspektywa historyczna jest nieco szersza, bo pokazuje sytuację komunikacyjną w Warszawie od czasów, kiedy była niewiele więcej niż mało znaczącym miasteczkiem. Czyta się lekko i bardzo przyjemnie, treść świetnie uzupełniają rysunki, fragmenty gazet czy piosenki z przeszłości. A dorożkom (ich zróżnicowanie było naprawdę spore!) i innym środkom transportu poświęcił autor całe podrozdziały.

    • @chudzian3687
      @chudzian3687 2 ปีที่แล้ว +1

      @@n.l.w.h.6188 dzięki za polecenie, na pewno obczaję

  • @krzykens
    @krzykens 2 ปีที่แล้ว

    Czy ktoś też tutaj niucha inspirację z „how to with John Wilson”? ;)
    Mega dobrze się to ogląda 💚

  • @mateuszjaskoka8298
    @mateuszjaskoka8298 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy materiał dających wiele do myślenia.
    Samo mieszkanie w dużych miastach nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla naszego samopoczucia psychicznego że zostało bardzo ciekawie pokazane w filmie natomiast świat idzie z postępem i być może w niedalekiej przyszłości uda się zmienić pewne rzeczy bardziej prostsze rozwiązania

  • @doktorztiktoka
    @doktorztiktoka 2 ปีที่แล้ว +15

    problem z budżetem na projekty obywatelskie jest taki, że to tak naprawdę są ochłapy finansowe, za które można co najwyżej dostawić gdzieś ławkę. Warszawa ma na przykład wieloletnią historię nierealizowania projektów ścieżek rowerowych z budżetu obywatelskiego xD

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 2 ปีที่แล้ว +2

      Niektóre projekty ścieżek rowerowych są bez sensu, szczególnie te obywatelskie. Np. ścieżka rowerowa wzdłuż drogi osiedlowej z ograniczeniem do 30km/h. Ogólnie to w Warszawie sprawa ścieżek wygląda nieźle, utworzyła się już sieć połączeń obejmujących całe miasto. Praktycznie większość podróży po mieście da się zrealizować według schematu: kilkaset metrów do ścieżki, potem główny przejazd po ścieżkach i kilkaset metrów bez ścieżki, po lokalnych ulicach do celu. Ścieżek i tak nie da się doprowadzić do każdego budynku.

    • @berakfilip
      @berakfilip 2 ปีที่แล้ว +1

      O kurcze ścieżki potrzeba numer 1 ciekawe kto teraz nimi jedzie

    • @mar7739
      @mar7739 2 ปีที่แล้ว

      Budżet obywatelski, procedowane w jego ramach dające zarobić znajomym projekty z dupy typu karmniki dla ptaków czy demolowanie miejskiej infrastruktury, wraz z brakiem możliwości głosowania na "nie", to szczyt patologii. Do zaorania (co nastąpi)!

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 2 ปีที่แล้ว

      @@mar7739 Głosowanie na "nie" przydałoby się też w wyborach władz.

    • @niezaleznyobserwator8975
      @niezaleznyobserwator8975 ปีที่แล้ว

      Niby problem, a na przykład w Warszawie są osoby, które pasożytują na budżecie aktywistycznym od lat i żyją z niego na poziomie niedostępnym dla wielu uczciwych ludzi

  • @Nevermindd87
    @Nevermindd87 2 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał, poruszający bardzo ważny problem. Mieszkam w mieście koło Katowic i widze wręcz rozrastającą się tgz. samochodoze, która coraz bardziej doskwiera. Samochody są wszędzie zaparkowane. Często torują przejścia. Już nie wsponinając o chałasie. zanieczyszczeniu powietrza i ciasnocie. Istna samochodoza.

  • @bartik928
    @bartik928 ปีที่แล้ว

    CO. Dlaczego tyle razy jestem na Świętokrzyskiej i nie znałem tego przejścia XD Dzięki, przyda się

  • @juliajulia9106
    @juliajulia9106 2 ปีที่แล้ว +6

    Śmieszne, że zdrowiej dla człowieka żyć w lesie, niż w mieście, które w końcu sam dla sobie stworzył pod własne upodobania

  • @stekon9112
    @stekon9112 2 ปีที่แล้ว +3

    Odnośnie metra, miasto przyznało że jest ono projektowane aby łatwo je zbudować. Przykład Rondo Daszyńskiego jest zaprojektowane aby podczas budowy nie zamykać ul. Towarowej. Użyteczność wyjść nie jest brana pod uwagę niestety.
    Jak zostanie otwarta stacja Ilrychow to tam będzie dopiero przykład złego planowania.

  • @MagdaU_
    @MagdaU_ 2 ปีที่แล้ว +1

    Jednym ze źródeł problemu jest usunięcie pozycji planistów i urbanistów - stare osiedla byly projektowane z miejscem na plac zabaw, szkołę/y , przychodnię sklepy, parki. I były bardziej do życia ;)

  • @mototourism
    @mototourism 2 ปีที่แล้ว +7

    Znalazłem się w mieście dużym (Wrocław) jako osoba która mieszkała w ślicznym mieście uzdrowiskowym w górach (5 tyś mieszkańców). No i.... ciągle nachodzi mnie myśl o powrocie. Wracam jednak na tydzień czy półtora do ślicznego małego miasteczka i co... wracam z duuuużym zadowoleniem do Wrocka. Znalazłem złoty środek - motocykl. Pozdrawiam Panią!

  • @mslieptsova
    @mslieptsova 2 ปีที่แล้ว

    Kasia, I love you

  • @patrycjarybka5732
    @patrycjarybka5732 2 ปีที่แล้ว

    zakończenie filmu bardzo mocno się mi kojarzy z klimatem How To with John Wilson

  • @Kazjenka
    @Kazjenka 2 ปีที่แล้ว

    Kasiu, zastanów się proszę nad filmem o zielonych dachach.

  • @berakfilip
    @berakfilip 2 ปีที่แล้ว

    ha dlatego jestem w Poznaniu

  • @matemp5815
    @matemp5815 2 ปีที่แล้ว

    Ale Ty jestes Piekna ! i ciekwa mysle .