Raffai Péter: Csillagászat gravitációs hullámokkal (Atomcsill, 2017.04.06.)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 เม.ย. 2017
  • Előadó: Raffai Péter (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)
    Cím: Csillagászat gravitációs hullámokkal
    Időpont: 2017. április 6.
    Jóllehet Albert Einstein már 100 éve rámutatott elméleti úton a gravitációs hullámok létezésére és tulajdonságaira, a hullámok első közvetlen észlelése csak 100 év technológiai fejlődése nyomán, tavaly valósulhatott meg. 2015. szeptember 14-én és december 26-án az Egyesült Államok Hanford és Livingston városai mellett megépült LIGO gravitációshullám-detektorok két két, egymással összeolvadó fekete lyuk gravitációs hullámait észlelték. Az észlelések nemcsak Einstein jóslatának bizonyítékai, de a feketelyuk-kettősrendszerek első megfigyelései, és a gravitációshullám-detektorok működőképességének sikeres demonstrációi is. Az észlelések a csillagászat új ágának megszületését jelentik: a világegyetem immár gravitációs hullámokon keresztül is megfigyelhető. A közeljövőben várható további észlelések már ismert forrásokról nyújtanak majd más módon ki nem nyerhető, új információkat, a gravitációshullám-detektorok működése pedig további, még ismeretlen források felfedezésének lehetőségét is magában rejti. Előadásomban a két LIGO-észlelés bemutatása mellett a gravitációshullám-csillagászat legújabb eredményeit ismertetem majd.
    További infó: atomcsill.elte.hu/program/kivo...

ความคิดเห็น • 10

  • @norbist2
    @norbist2 4 ปีที่แล้ว +1

    Wow! Nagyon jó az előadó! Összeszedetten, nagyon ügyesen és világosan beszél és nagyon jól érti a szakmáját! Rendszeresen nézem ezt a sorozatot, de ez az egyik legjobb előadás.

  • @rectortreeolder1873
    @rectortreeolder1873 ปีที่แล้ว

    lehet -e gyorsabb a fekete lyuknál a C ?

    • @elteatomcsill8013
      @elteatomcsill8013  ปีที่แล้ว +1

      A C egy betű, a fekete lyuk meg egy csillagászati objektum. Ezért a válasz: nem lehet.
      dgy

  • @rectortreeolder1873
    @rectortreeolder1873 ปีที่แล้ว

    de ahogy közeledünk hozzá vöröseltolódás következik tehát ha elérjük C akkor O HZ-és lesz a fény ! de hát ehhez fénysebességnél gyorsabb gyorsulás kell ez pedig nonszensz !

    • @elteatomcsill8013
      @elteatomcsill8013  ปีที่แล้ว

      Nincs értelme fénysebességnél gyorsabb gyorsulásról beszélni, hiszen ahogy almát felhővel, úgy különböző mértékegységű fizikai mennyiségeket sem hasonlíthatunk össze.
      dgy

  • @tiborvarga4588
    @tiborvarga4588 3 ปีที่แล้ว

    A LIGO -t nem a galaxisok gravitációs hullámainak vizsgálatára hozták létre, hanem katonai célból. Tudományos kutatás leple alatt katonai célból lehallgatják a földön keresztül érkező rengéshullámokat. Így érzékelik az atomsilókból indított rakéták által keltett földben terjedő rengéshullámokat, kísérleti atomrobbantásokat.

    • @dgy137
      @dgy137 3 ปีที่แล้ว +8

      Az atomrobbantásokat már az évtizedekkel ezelőtti, a maiaknál sokkal kevésbé érzékeny szeizmométerei, makroszkópikus kitérésű tűkkel működő földrengésjelző műszerei ki tudták mutatni. A LIGO ezeknél sok nagyságrenddel érzékenyebb.
      Mielőtt ostoba összeesküvés-elméleteket terjeszt egy tudományos fórumon, utánanézhetne a tényeknek és az adatoknak. Vagy legalább a nagyságrendeknek.
      dgy

  • @Orionfuture56
    @Orionfuture56 3 ปีที่แล้ว +2

    Annyira sötét az egész, hogy fáj. Ennyi marhaságot egy helyen, már rezeg a detektorom. Síkagyúság a köbön. Brávó!

    • @dgy137
      @dgy137 3 ปีที่แล้ว +5

      Ezek ám az érvek!
      dgy