A finn oktatási modell elképesztő sikere

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 205

  • @dy9ivk
    @dy9ivk 2 ปีที่แล้ว +75

    Az én gyerekem egyházi iskolában kezdte az általános iskolát. Kényszerűségből váltani kellett, mert figyelemzavaros a gyerekem. Az egyházi iskolában teljesen lelkileg megnyomorították. (30 fős osztályok, ordítozás, igazgatói, büntetés, köbméteres házi feladatok, stb.) Egy újonnan alapított magániskolára váltottunk. Gyerekbarát, finn típushoz közelálló, kis osztálylétszám, foglalkoznak a gyerekekkel, stb. Gyerekem nagyon szeret odajárni, kezelik a figyelemzavarát, harmonikus, szeretetteljes környezetbe jár iskolába. Azt vettem észre, hogy még a tudása is nagyobb lett. Nagyon sokba kerül ez havonta, de látva, hogy gyerekemnek jó, így megéri. Sajnos az állami és egyházi közoktatási intézmények szellemi lepusztultsága (központi kormányzati oktatás politika) nem segíti elő az áhított skandináv társadalmi modell eljöttét a teljes magyar társadalom részére.

    • @doori888
      @doori888 2 ปีที่แล้ว +6

      😿 Sajnàlom ,remêlem màr jobb a gyereknek.

    • @i.rumcajsz8543
      @i.rumcajsz8543 2 ปีที่แล้ว +1

      Hát igen... a libsik nem bírják azokat az erős, keresztény normákat, melyek meghatározzák kultúránkat! Az ilyeneknek való a gyökértelen, globalista nyugat, ahol nincs rend, hit, fegyelem!

    • @dy9ivk
      @dy9ivk 2 ปีที่แล้ว

      @@i.rumcajsz8543 Pont a krisztusi szeretet hiányzik a keresztény normákból. Itt nem az a lényeg, hogy libsi vagy sem. Egyébként sok fideszes gyerekével jár együtt a gyerekem.

    • @czukipok1683
      @czukipok1683 2 ปีที่แล้ว +2

      @@dy9ivk mennyibe kerül /hó?

    • @lleho
      @lleho 2 ปีที่แล้ว +10

      Egy nagyon fontos dolgot ír le: 30 fős osztályok. Nagyon sokat jelentene a magyar oktatásban is, ha fele ekkora létszámmal működhetnének az osztályok, persze ez is akarat és pénz kérdése...

  • @zoltanzerohero3099
    @zoltanzerohero3099 ปีที่แล้ว +2

    Én versenyistállókban nevelkedtem. Majd abban is dolgozok. Rossz mindsettel, minden reggel szorongva kelek. Nem győzöm mosni az agyam pozitív mantrákkal... A gyerekem tuti nem ilyen lesz. Legyen mindenből jó. Az elég. Aztán majd választ magának hivatást. Abban legyen kiváló. Az asszony ilyen. Élvezi az életet, én még csak tanulom tőle. A gyereken máris látni ezt a mindsetet, már kettejüktől tanulok ☺️

  • @sophiesworld4481
    @sophiesworld4481 2 ปีที่แล้ว +67

    Olvastam egyszer arról, hogy megvizsgálták, mennyire a suli számít vagy inkább a gyerekek képességei, mert a jobb sulikban nagyon megválogatják a gyerekeket. Megnézték, hogy azok, akik csak pár ponttal maradtak el a ponthatártól, mennyire teljesítettek másképp hosszú távon (egyetemi felvetelik, munkahely, stb), mint azok, akiket felvettek az elitgimikbe. Az lett az eredmény, hogy nem volt szignifikáns különbség. Igazán akkor lehetne egy iskola hozzáadott értékét mérni, ha ugyanolyan összetételű gyerekállományt kapna minden iskola.

    • @lacza87
      @lacza87 2 ปีที่แล้ว +2

      Nem vonom kétségbe, de a tapasztalatom mást mutat: 8 osztályos, mondhatni elitgimibe jártam és akik a legmagasabb ponttal kerültek be, azok voltak végig a legjobb tanulók. Ez főleg ugye addig látszott míg mindenki ugyanazt, ugyanolyan kiméretben tanulta, nyilván a 9-12. osztályban a gyengébbek is megtanulták azt a 2-3 tantárgyat annyira, hogy többségében bekerüljenek az áhított felsőoktatási intézménybe. Majd az egyetemen statisztikából mutattak összefüggéseket a felvételi pontszám és az egyetemi érdemjegyek között és bizony volt pozitív korreláció. (Nyilván nem jelzi ez azt, hogy ki mennyire sikeres a munkaerőpiacon, [tipikusan versenyszféra számára alkalmazottakat képző intzémény volt])

    • @sophiesworld4481
      @sophiesworld4481 2 ปีที่แล้ว +1

      @@lacza87 ez nem mond ellent annak, amit írtam. A gyerekek képességei a meghatározóak. A jelenlegi rendszerben az iskola ezen nem sokat változtat. Én nem azt írtam, hogy mindegy, hogy egy gyerek 150 vagy 100 pontos felvetelit ír, hanem hogy ha egy 99 pontos felvetelit íro gyereket nem vesznek fel az elitgimibe egy 101 pontosat igen, akkor a kesobbi eletuk alakulasaban stisztikailag nem lesz kimutathato kulonbseg az iskola miatt, tehat hogy nem az iskolan mulik, hanem az alapkepessegukon. Mindezek mellett nem azt gondolom, hogy a suliknak nincs semmilyen hatasa a gyerekre, csak egyetertek azzal hogy az elitgimik tul vannak ertekelve, mert a jo eredmenyeik elsosorban a kiemelkedoen jo alapanyagnak koszonheto, nem pedig a hozzaadott ertekuknek.

    • @peredijudit4168
      @peredijudit4168 2 ปีที่แล้ว +2

      Magyarországon azzal korrelál a leginkább, hogy melyik tanuló tanul tovább egyetemen, hogy mi a szülők végzettsége. Nem tudok sok alapítványi középiskolát a legjobb 100-as listáról, ezek főképpen állami és egyházi iskolák, nem lehet megvásárolni a felvételt, a szülők végzettsége és nem az anyagi háttere számít. Kivéve talán az AKG-t, ami alapítványi, de a legjobb 100 középiskola között van. Messze nincs jelen olyan mértékben a pedagógiai munka hozzáadott értéke, mint a szülők végzettsége.

    • @lacza87
      @lacza87 2 ปีที่แล้ว

      @@peredijudit4168 "Nem tudok sok alapítványi középiskolát a legjobb 100-as listáról"
      Egyrészt ez mondjuk abból is adódik, hogy a legtöbb magángimi értsd teljes mértékben a szülők által finanszírozott iskola (ld. később), nem a magyar tantervet követi, így nehéz őket beilleszteni a rangsorokba. Amik például a magyar kompetenciamérés alapján, a magyar érettségi eredmények alapján vagy a magyar egyetemekre való felvételi alapján készülnek.
      "Kivéve talán az AKG-t" Válasszuk ketté: vannak magániskolák és vannak olyan iskolák ahol van valamennyi kötelező alapítványi hozzájárulás, amivel az állami normatíván felül biztosítják az oktatás magasabb színvonalát: ez nyilván nem mérhető a teljesen magániskolák 1-3 millió / félév feletti tandíjához és sok esetben lehet szociális kompenzáció. Tehát igaz, hogy: "nem a szülők az anyagi háttere számít" vagy csak kis mértékben, mert egy kétkereső+két eltartottas középosztálybeli család mondjuk nagyobb nehézség nélkül ki tudja gazdálkodni. De nem teljesen igaz, az hogy "nem lehet megvásárolni a felvételt" (Nyilván egy adott szint alatti gyereket nem fognak a világ összes pénzéért sem felvenni, hisz az rombolja az iskola nimbuszát.)
      Erősen meglepne, hogy ha a top állami iskolák nagyjánál nem lenne valamekkora kötelező alapítványi hozzájárulás, tekintve, hogy valamiből ki kell gazdálkodni minimum a jobb tanárok legalább némileg mnagasabb bérigényét. Hamár 3. kerület pl. a VPG is top iskola és van alapítványi hozzájárulás.

    • @peredijudit4168
      @peredijudit4168 2 ปีที่แล้ว +1

      @@lacza87 Számomra nem világos, finanszírozás tekinetében hogyan különböztetünk meg magániskolát és alapítványi iskolát. Az állami normatívát nem minden esetben adja oda az állam?
      "Erősen meglepne, hogy ha a top állami iskolák nagyjánál nem lenne valamekkora kötelező alapítványi hozzájárulás" Nincs, közalkalmazotti bértábla van az állami iskolákban, minden egyéb törvénybe ütközne. Az alapítványi fenntartású iskolák jelentős része inkább valami reformpedagógiai irányzat, vagy az állami működésből teljesen hiányzó egyéb intézmények miatt jött létre, az utóbbiakba bizonyos típusú sajátos nevelési igényű gyerekeket várnak. Itt is nyílik a szociális olló, mert nem mindenki tudja megfizetni a valamilyen iskola szerint gyerekcentrikus, nem versenyistálló, de szívmelengető alternatív pedagógiát (bár nem biztos, hogy ez segít majd kimaxolni később az iskolázottságot), vagy a speciális gyerekének való ellátást (ezeket, az utóbbi magániskolatípusba járó gyerekeket alapvetően a szakértői bizottság rakná be valahova, ahova tudja az állami intézmények közül, cserébe ezek az állami SNI ellátás hiányosságainak betömésére létrejött magániskolák nem okvetlenül jobbak, mint az államiak). Gondolom, te azokra a nemzetközi, nem magyar tanítási nyelvű iskolákra utaltál fejjebb, amik kb a tanulók 0,05 százalékát képzik. Szerintem azok nem változtatnak sokat a képen. Mármint azon a képen, hogy ma Magyarországon a gyereked (ha tipikus fejlődésű) a legnagyobb eséllyel olyan iskolázott lesz, amilyenek a szülei, vagyishát, te.

  • @vimi9607
    @vimi9607 2 ปีที่แล้ว +54

    Itt mindenki a saját kocsiját tolja. Semmi közösség, meg közös cél nincs.
    A jobbosok ráadásul pont a nagyobb versenyt pedzegetik, hogy pl a tanárokat is versenyeztetni kéne, mert hogy sokan verik a brét a sarokba.
    Milyen más felfogás finnbe jéézzus, hogy az okosabb magyarázza el a butábbaknak kis csoportokban a tananyagot, mert ezzel ő is tanul. Itt meg a különbségek csak felnagyobbulnak, sok esetben a csúfolás, lenézés is kialakul.

    • @peterjenei1619
      @peterjenei1619 2 ปีที่แล้ว +4

      Elvileg ez régen a tanyasi iskolákban is bevett szokás volt ITTHON. Mondjuk az 1948-as rendszerváltás után módszeresen szétverték az oktatást, aminek az is velejárója, hogy 90%-ban alkalmatlanok vannak a pályán. Nem véletlen, hogy annyira lanyha a tanárok melletti szolidaritás, már az X generációtól kezdve megkockáztatom, hogy a többségüket utálta szinte mindenki.

    • @minidreschi2
      @minidreschi2 2 ปีที่แล้ว

      @@peterjenei1619 mamám szerette a tanárait amikor volt lehetősége falusi lányként tanulni, szüleim meg az egyetemi profeszorokat

  • @gaborbakos7058
    @gaborbakos7058 2 ปีที่แล้ว +11

    6:18 Puzsér a lényeget nem érti. Ez a legnagyobb félreértés! Pont az a lényeg, hogy NEM úgy lett Skandináviában ennyire egyenletesen jólét, hogy "először kell egy durva kapitalizmus, amiben kizsákmányolnak mindenkit és ami pénzt termel és majd abból csinálunk egy jó szociális rendszert, ami felhozza a szegényeket" Nem! Pont az a lényeg, hogy épp ellenkezőleg történt.
    Arra jöttek rá, hogy egyrészt a szabadjára engedett kapitalizmusból mindig csak egyes szűk köröknek lesz pénzük és azt meg is akarják tartani maguknak és a pénzükből adódó politikai befolyásuk révén biztosítják, hogy ez így is maradjon. A szegények szegények maradnak és megmarad a kényszer, hogy bármilyen rossz feltételek mellett is dolgozzanak a gazdagoknak.
    A finnek (és mások is) azt mondták, hogy fordítva kell csinálni: azt a kis pénzünket ami van, nyomjuk bele egy mindenki számára elérhető, egyenletesen színvonalas oktatásba és támogassuk a szegényeket, hogy ne legyenek folyamatosan a kényszerek rabjai. Ez lehetőségeket teremtett a szegényeknek, akik jobb körülmények között kezdtek élni, nem kellett minden szart elvállaniuk fillérekért, nagyobb hozzáadott értékű munkákat voltak képesek végezni tömegesen, ami jelentősen növelte az állam bevételeit, amit újra vissza tudtak forgatni az oktatási és szociális rendszer finanszírozásába.

    • @miaucatmagician9646
      @miaucatmagician9646 2 ปีที่แล้ว +3

      Így van, ez volt a nyugati modell kb. 1950-1990 között. Azóta regresszált kicsit a körülményekhez & lehetöségekhez képest, de még mindig van különbség az itt észlelhetö realitásokhoz.

    • @miaucatmagician9646
      @miaucatmagician9646 2 ปีที่แล้ว

      Hozzá kell még tennem, hogy ott sem a néplélek ösztönös zsenialitása súgta meg, hogy így kell, hanem a II. világháború után lesöprödött a politikai térképröl a szélsöjöbb, cserébe legitim és parlamentáris lett az addigi szélsöbal, és ez a fajta társadalmi kiegyezés, aminek paradox módon a Szovjetunió is alkotóeleme volt (egyszerre mint elrettentö példa, nagy termékfelvásárló és a bigottabb baloldalnak egyfajta naivan idealizált modell is), hozta el a kor lehetöségeihez képest eddig talán legjobb életszínvonalát az átlagembernek.
      Ez már úgy 70 tájt kezdett elhalni az angolszász világban, mára ropog a rendszer Nyugat-Európában is.

    • @azrathael3896
      @azrathael3896 2 ปีที่แล้ว

      Pedig Puzsérnak igaza van. Te és Pogátsa abban tévedtek, hogy a magyar nép alkalmas a szociáldemokráciára. A magyar egy tolvaj nép, amire lehetősége van, azt mind ellopja, így nem való nekik olyan rendszer, ahol nagy az állami szerepvállalás és rengeteg a közpénz.

  • @edgarbalogh7172
    @edgarbalogh7172 2 ปีที่แล้ว +19

    Az érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztése lenne az alap, ebből van hiány.
    Ez vezérelhet egy Embert, nem pedig az IQ. Ez után jöhetne a tárgyi tudás megszerzése.

  • @minidreschi2
    @minidreschi2 2 ปีที่แล้ว +1

    11:15 a versengésnek is csak immel ámmal van kultúrája itthon, baszki, amikor folyton a tenderre meg a másik kilopására helyezzük a hangsúly, akkor milyen versengésről beszélünk?

  • @attilaburai4456
    @attilaburai4456 2 ปีที่แล้ว +2

    Az igazság meggyógyít!
    Köszönjük a fáradtságos munkát!

  • @vivienirsa7834
    @vivienirsa7834 2 ปีที่แล้ว +8

    Szeptember óta van szerencsém a finn oktatásban dolgozni, alapvetően tényleg iszonyatosan pozitív és remek rendszer, de valóban nekünk borzasztó unalmas lenne (főleg a kezdetekben). Az én diákjaim (felnőttek nagyrészt egész konkrétan 16-hatvanpár évesig) játékosan tanulnak, ez sokszor nekik is iszonyatósan unalmas mivel ők is majdnem ugyanabból a rendszerből jöttek mint mi (ukrán menekültek). Ez persze nem a hagyományos oktatási rendszer, hiszen annál jóval speciálisabb része, de pont látszik mi történik, amikor ezt a két rendszert próbálja összeegyeztetni az embert (hol nagyon jól sikerül, hol meg iszonyat balul sül el). Viszont a változás látszik, és a diákok folyton jókedvvel jönnek az iskolába és mosolyogva is távoznak! Ez mondjuk nem mindegy! 🙃

  • @bertold0027
    @bertold0027 2 ปีที่แล้ว +5

    Hűha, ez rendkívül jó volt. Utóbbi időben pont ezen gondolkoztam, hogy mennyire hasonló az USA-ban is a közutálat, valamint a megosztottság. Csak igen, ott a piac legalább nem lélegeztetőgépen pang.

  • @silverlions
    @silverlions 2 ปีที่แล้ว +5

    Én1970-ben kezdtem az iskolát. Elsőtől negyedikig sz@rt se tanultunk. Elsőtől negyedikig olvasni írni, számtanból az alapműveletek 100-ig. Volt egy olvasókönyv, meg még kettő-három, egy vonalas füzet, meg egy kockásfüzet. Napi négy óránk volt, ebből egy - kettő rajz , testnevelés, ének, technika a lányok főztek, varrtak, horgoltak, hímeztek, /fúrunk, faragtunk, kertészkedtünk, voltak nyulak, /kis nyúlfarm / galambok, / voltak húshasznú galambok és jól repülő bronz színű galambok amiket nyugatra vittek galamb lövészetrre volt ilyen sport!!! Élő galambokat lőttek / amiknek a szaporulatát az iskola értékesítette.
    Amikor harmadikosok lettünk akkor jött be az őrület az iskolába!!!! Az elsősök dögnehéz hatalmas iskolatáskákkal jöttek iskolába, száz füzet, könyv, munkafüzet, meg a f@szom tudja mi volt náluk! Mi vékony férfi aktatáskákkal jártunk iskolába ma is megvan, egy sertésbőr aktatáska. Sose megy tönkre... :) Mi még negyedikig a régi rendszerben tanultunk tovább. Ötödiktől bevezették az új rendszert nálunk is, Addig házifeladat csak a szünetekre volt feladva, utána mindennap minden tantárgyból nem kevés. Ötödikben az első félévben mindenki kettesre hármasra rontott, addig az osztályban nem is volt hármasnál rosszabb érdemjegy. A cigánygyerekek azonnal visszabuktak egy évet, akinek a szülei nem ültek le a gyerekkel otthon tanulni este munka és iskola után az lemaradt. Előtte örömmel jártunk iskolába ötödiktől voltak akik sírtak meeg hánytak iskolába menet. akkora volt a nyomás és mi még nem törtünk bele. Főleg a lányok fáj a hasam, fáj a fejem, de volt aki úgy "minden ok nélkül" elkadett órán keservesen sírni.
    -A gyerekek lemaradását úgy oldották meg, hogy megszüntették a buktatást. Mi a következmény? Olyan gyerekek akiknek tudásuk szerint az alsóban lenne a helye középiskolába járnak.... Mit tud csinálni a gyerek? zavarja az órát, nem jár iskolába, méginkább nem tanul mert hülyének lenni nem jó vagány dacos kamasznak lenni menő. A legjob pedagógus se tud vele mit kezdeni. 12. évig jutnak el gyerekek /!? / funkcionális analfabétaként.
    A tanárok is sz@rok amúgy, az Örüljetek hogy egyálltalán bejárok dolgozni! ment5alitás általános. Lehet amúgy a fizetésre is fogni de szerintem egy béremelés se segítene ezen a helyzeten.
    Magyar Bálint minisztersége idején voltak kisiskolások a gyerekeim. AZ egy nagyon jó irány lett volna. A pedagógusok teljesítményét mérték volna, diferenciált bérezés, kevesebb tárgyi tudás, magolás, több gondolkodást igénylő feladat.... Két hónap alatt megfúrták maguk a pedagógusok az egész rendszert, félévkor már minden ment a régi kerékvágásban. Az üres értelmetlen plusz adminisztráció maradt az egész reformból.
    Hoffman Rózsa még rosszabbul járt, az egész balliberális média ezerrel beleállt a reformba. Erről nem tudok sok mindent, mert akkorára kinőtték a közoktatást a gyerekeim. De azt is a pedagógusok fúrták meg. Nem gondolom, hogy egy ilyen feladatba mint a közoktatás reformja egy kurzus kétszer belevágna.
    Itt tartunk most, a pedagógusok nagyobb fizetést és kormánybukást szeretnének.... OK értem én mind a kettőt de hogy lesz ebből működő közoktatás? Megukik mondjuk az Orbán kormány és nagyot emelnek a pedagógus béreke... És? Akkor mi van?

    • @azrathael3896
      @azrathael3896 2 ปีที่แล้ว

      A tüntető pedagógusok nem csak béremelést, hanem oktatási reformot is szeretnének, ha ez esetleg kimaradt volna neked, de talán nem az M1-et, meg a Kossuth Rádiót kellene állandóan jártatni, ahol a gazdáid nap mint nap telehányják mindenféle ostobasággal a fejedet.

    • @silverlions
      @silverlions 2 ปีที่แล้ว

      @@azrathael3896 Értelmező olvasás. Gyakorold rádfér.

  • @PiskotaBerci
    @PiskotaBerci 2 ปีที่แล้ว +12

    Maradjunk annyiban, hogy van egy bizonyos réteg Magyarországon,akik meg sem próbálnak felzárkózni. Szerintem értitek. Majd ha ezek az emberek megértik miért fontos a tudás,akkor lehet egységes oktatást elkezdeni. Egy random borsodi faluban biztosan nem járatnám iskolába a gyerekem. Ti sem, ebben biztos vagyok. Javaslom Robiéknak,hogy időnként el kéne hagyni Budapestet,mert kurvára nem látják a valóságot.

    • @lacza87
      @lacza87 2 ปีที่แล้ว +4

      Egyébként valahol tényleg vicces, hogy elitgimikből ill. szűrt művészeti iskolákból érkezve osztják az észt. Ok Puzsér tanított egy műszaki szakközépben egy évet.

  • @timeapenk3956
    @timeapenk3956 2 ปีที่แล้ว +10

    Tulajdonképpen hálás lehetek a gyámhivatalnak, hogy külföldre menekültem a gyerekemmel, és nem a magyar oktatásban kell végigszenvednie az iskolaéveit... Tudtam, hogy egyszer hálás leszek az ellenségeimnek :D

    • @doori888
      @doori888 2 ปีที่แล้ว +2

      😿 de jogos. 😿

    • @timeapenk3956
      @timeapenk3956 2 ปีที่แล้ว +6

      @@katalinorosz8261 ön már csak tudja... sok sikert a mentalistaiskolában

    • @NWW35
      @NWW35 2 ปีที่แล้ว +2

      @@katalinorosz8261 te már csak tudod. Nagyokos.

    • @timeapenk3956
      @timeapenk3956 ปีที่แล้ว

      @@VCsaba-vl4du Ön kicsoda? Még neve sincs?

  • @katymajani
    @katymajani 2 ปีที่แล้ว +10

    A másik dolog meg az, hogy beszélni kéne az elcigányosodás problémájáról is. Szaporodnak, mint a gomba, és egyre merészebben veszik hatalmukba az iskolákat, tereket és egész településeket. Még amikor én gyerek voltam, és csak pár cigánygyerek volt osztályonként, már akkor érződött a színvonalromlás, de mivel azokat még hellyel-közzel kordában lehetett tartani, nem volt annyira vészes. Most már viszont, amikor a mocskos cigánygyerek megfélemlíti a diákokat és a tanárokat, azokat a rendes cigányokat is (akik normális értékeket képviselnek, és tényleg tanulni szeretnének, elhatárolódva ettől a romboló magatartásformától), a szülők sem tudnak vele mit kezdeni (mármint a magyar, mert a cigány szülő persze hogy védi a fattyát, vagy épp nem érdekli), így nem lehet oktatni, sem pedig tanulni. Emellett meg ugye csabítják a rosszra a többi gyereket, és el is várják, hogy nekik tetsző módon viselkedjenek. Szóval mindaz, hogy a tanárok ki vannak égve, lehetetlen munkakörülmények között semmi fizetésért dolgoznak, és szenvedik el a gyerekeket és azok szüleit a tankerület marhaságaival nyakonöntve nap mint nap; a cigányok és a róluk példát vett gyerekek ellehetlenítik az oktatást és a tanulást; a tanterv a módszertanokkal és a tankönyvekkel együtt pedig egy hányadék, így természetesen nem lehet más az eredmény, mint az, hogy egyre jobban butul el a társadalmunk. És igen, kérem, ez bizony a legvalóbb formájában szándékosan generált jelenség felülről! A szülőt meg nem érdekli, csak az, ahogy mondtátok, hogy mindegy, csak az én gyerekem jobban teljesítsen, mint a Jucié!

    • @MrAhalmai
      @MrAhalmai 2 ปีที่แล้ว +1

      Pontosan. Erről Robi sem akar beszélni igazán.

    • @gergoszabo9252
      @gergoszabo9252 2 ปีที่แล้ว +2

      Pontosan így van. Az az érdekes egyébként, hogy anyám kb ilyen iskolában tanít (szabolcsban élünk) és mégis ezzel van a legkevesebb baja. Persze őt is elszomorítja amit írsz, de nagyon emberséges, törődő velük ezért szeretik a cigányok is. Próbál nekik segíteni mint második anyjuk az otthoni problémákban is. Igaz nem lehet nagy szinvonalon tanítani őket de tudna velük haladni ha nem dolgozna minden ellene.. Mert ugye minden faszságal basztatni kell őket államilag teljesen feleslegesen ami azon kívül hogy az oktatástól veszi el az időt semmire nem jó, mint a minősítési rendszer amit 30 év tanítás után meg kellett csinálnia, meg nyílván nem taníthatja a buta cigányokat úgy ahogy a szintüknek jó mert haladni kell a tantervvel meg óravázlatokat kell írnia és most már azt is kitalálták pl hogy 10 különböző országos versenyre kell vinnie a falusi cigány osztályt is nyílván mert valaki Pesten így gondolta.
      És ez a sok hülyeség csak egy tollvonás egy egyszerű döntés kérdése hogy ne legyen, nem hogy demográfiai problémákat oldjanak meg... ahogy írod módszeres rombolás zajlik, hihetetlen

    • @katymajani
      @katymajani 2 ปีที่แล้ว

      @@gergoszabo9252 igen... kitartást nektek!

    • @sandornehriczu3206
      @sandornehriczu3206 ปีที่แล้ว +1

      @@MrAhalmai Erről senki illetékes nem akar beszélni, főleg tenni!!Ez is hozzájárul az oktatás romlásához, hogy purdészintre viszik le szinvonalat!

  • @tabiripetrovich517
    @tabiripetrovich517 ปีที่แล้ว +4

    Be kell valljam hogy nagyon rossz peldat hoztok fel minden alkalommal amikor amerikara neztek hogy ott bezzeg milyen jo.
    En egy kanadai gimnaziumban szeretem high school diplomat es mellette a szuleim skype iskolaba jarattak ahol a magyar erettsegire keszitettek fel.
    A kanadai iskola ugy van ossxerakva hogy aki nem akar tanulni az nem is teszi aki meg akar tanulni azt meg a tobbiek addig cikizik amig abba nem hagyja.
    Az iskolankban rengeteg initiation volt - amikor a sportora utan bemesz zuhanyozni ez alatt a tobbiek ellepjak a ruhadat es beteszik az akvariumba.
    Egy szaudi szarmazasu osztalytarsamat ugy elvetrtek a fiuk hogy koponyaalapi torest kapott.
    Volt okyan fiu az evfokyamomon aki het evig nem irt hazi feladatot es siman meguszta.
    A tortenelem, a foldrajz, a biologia, a kemia es fizika opcionalis tantargyak - aki akarja felveszi aki nem akarja nem veszi fel. Siman el kehet tolteni a nevy ev gimnaziumot ugy hogy ax ember csak bejar melegedni es nem tanul semmit. A fiuk nagy resze adhd volt es mindig mondtak higy azert nem csinalnak semmit mert ok adhd nem tudnak fugyelni ez van. A lanyok pszichiatertol pszichiaterig jartak depresszio anorexia stb miatt.
    Az akademiai ontatasunk az kb xero volt. A testveremet es engem a magyar skype oktatas mentett meg, ha oda nem jarunk akkor soha bem megyunk egytemre.
    A hangsuly a masodlagos szocializacion volt es van is- a kozepiskolat elvezze a kolok!
    Amerikaban meg rosszabb a hekyzet, sokszor atjonnek kanadaba tanukni mert naluk mar nagyon eg a padlo.
    Konyorgom higy ne hasznaljatok amerikat ugy mint jo peldat mert jelenleg nem az.
    Csak ugy mondom, nem trollkodom ez valos velemeny.

  • @csabapajer9544
    @csabapajer9544 2 ปีที่แล้ว +20

    Konkrétan láttam a riportot. Gulyás Marxi persze most sem nagyon bírt magával, folyamatosan arra akarta kihozni a beszélgetést az iskolában, hogy a "kapitalizmus az róóóósz, érteem?" (szegény néni meg csak pislogott, hogy ezzel meg mit akar? Na meg a ceruza-lenyúlós megszólalás... Bzdmeg...), meg az is elég kínos volt, amikor az oktatási minisztert akarta rávenni, hogy ítélje el a magyar oktatási politikát (nyilván lenne miért, nem is ez a baj, hanem az, hogy Marci, tudván tudva, hogy a miniszter ilyet nem tehet - elvégre nem egy félfeudális Magyarország - csak azért is pusholta a témát...). Meg persze szép és jó, hogy az iskolák felszerelését az önkormányzatok fizetik, így minden gyereknek ingyenes a tanszer, de azt már elfelejtette megemlíteni, hogy - mint arra Finnországot diákként megjárt ismerősöm rávilágított - nem véletlen, hogy Európában ott a legmagasabbak a helyi, önkormányzati adók.
    De amúgy ja, Finnország tényleg elég faxa hely és ezt most irónia és cinizmus nélkül mondom. Nekem pl elszorult a szívem, mikor a riportot nézve arra gondoltam, ilyen felszereltség és lehetőségek mellett, annak idején mi mindenben érhettem volna el sikereket, még ha nem is valamiféle karrier miatt, de legalább csak a saját örömömre...

    • @GergelyPal.
      @GergelyPal. 2 ปีที่แล้ว

      Marci egy pózer, kirakat szocialista, még mindig nem döntötte el hogy "buzi libsi" e vagy "radikális baloldali", a kettő együtt nem megy.

    • @GergelyPal.
      @GergelyPal. 2 ปีที่แล้ว +2

      @@lzstep80 MI se vagyunk túl sokan, itt sem ez a probléma.
      A termőföld meg egy dolog...az ukránoknak, oroszoknak rengeteg van ők látják el "fél Afrikát"..aztán mire mentek vele? Semmire, csórók voltak világ életükben.

    • @zoltanvarga7448
      @zoltanvarga7448 2 ปีที่แล้ว

      @@GergelyPal. De a kaja tök olcsó volt, éppen azért mert legalább a földet megművelték. Az ukrajnai és az orosz szegénység fogalma is elég viszonylagos.

    • @GergelyPal.
      @GergelyPal. 2 ปีที่แล้ว +2

      @@zoltanvarga7448 Ez nem változtat a dolgon, nem vált húzóágazattá.
      Szemben pl Dániával, ami sokkal rosszabb mg. adottságokkal bír.

    • @alonsobruni8131
      @alonsobruni8131 2 ปีที่แล้ว +2

      Na mit érhettél volna el? Elveszted a szüzességed talán? 😂😂😂

  • @kuytafej8304
    @kuytafej8304 2 ปีที่แล้ว +14

    Véleményem szerint, a társadalom, erkölcsi, morális, és kulturális szintje, továbbá ezen tulajdonságok homogenitása a társadalom egészét tekintve, és az ezekből következő tisztesség mértéke határozza meg egy nép, vagy ország sikerességét.

  • @drgjandrgjan3356
    @drgjandrgjan3356 2 ปีที่แล้ว

    Ne csak mérj! Főleg ne mérj! Kicsit mérj! Élj! Hogy érzed, hogy élsz? Nem másokhoz képest elsősorban. Úgy őszintén.

  • @doori888
    @doori888 2 ปีที่แล้ว +7

    Igaza van az Esztinek . Nem egy tanár dönti el ,hogy jó vagy -e? Legalàbb is a kategorizàlàsa nem. De az élet igen. Az màs . De ha pl kettes voltàl tesiből ne hagyd el a sportot. Angolon 3-st kapsz nem érdekli a vilàgot,csak merj kommunikàlni stb. 👍🏼Versenyistàlló meg szörnyű mindenkinél lesznek okosabbak. Olyan úgy sem lesz,hogy nem de nem azzal kell foglalkozni ki hànyas akàrmiből is. Meg amúgy is hiba ez az oktatàs nàlunk. Minden elmélet alapú de a valóság nem az, az gyakorlat alapu ,nem nyelvizsga alapu minden szót tudj helyesen de fejből. Nagyon nem kell. Csak bâtorsàg. Meg akarat amire pont nem nevel a suli. 😿 . Tényleg jobb lehet a finn rendszer. De azt nem probàltam sose.

  • @bejglistanyerlehanyva1588
    @bejglistanyerlehanyva1588 2 ปีที่แล้ว +7

    Vegyék el az adómat és adják oda azoknak, akik hangosan hallgatják a zenét, szemetelnek, öregkoromban pedig megkéselnek és kirabolnak! Hát akkor már inkább építsenek belőle stadiont, attól nem kell félni éjszaka :D

  • @heilundwissen9833
    @heilundwissen9833 2 ปีที่แล้ว +1

    2 ellentétes elvárás: Fordítsd életidőd tudásod és képességeid önmagad fejlesztésére, jobbá tételére
    Fordítsd életidőd mások tudásának és képességeinek fejlesztésére, akik ezután akár még ártanak is neked.
    Mindkettőt egyszerre nem lehetséges.

  • @attilabeleon124
    @attilabeleon124 2 ปีที่แล้ว +5

    Nem mintha Pogit meg kellene védeni de szerintem itt neki van igaza. Jó dolgokat mond Robi is, de a "jól működő kapitalizmus" az újraelosztás eredménye. Van elég vagyon Magyaroroszágon, nem vagyunk szegények, csak meritokratikusan kellene megszervezni szociális hálót és az újraelosztást. Ez szülné meg a "jól működő kapitalizmust" (pont mint ahogy a finneknél is történt).

  • @shrimpfry880
    @shrimpfry880 2 ปีที่แล้ว +2

    nincs elég birka a multiknak, ezért csinálnak most egy jó generációnyit, és eddig úgy néz ki hogy működik. klebelsberg forog a sírjában

  • @katymajani
    @katymajani 2 ปีที่แล้ว +1

    És igen, ahogy Robi mondta, az lenne egy iskola lényege: megszeretettni a gyerekekkel a tanulást és megtanítani a gyerekeket az önálló tanulásra, miközben az ehhez szükséges készségeiket fejlesztjük. És ugye ép testben ép lélek... el kéne felejteni a "3 kör futás, aztán dobjunk egy labdát közéjük" habitust, hanem tényleg normálisan ráfeküdni az egészséges test megalapozására normális nyújtással, erősítéssel és lehetőség szerint úszással. Nem ötször 45 perc kéne, ami lényegében csak 35-40 perc, hanem egy normális másfél órás edzést nekik heti 3 alkalommal.

    • @sandornehriczu3206
      @sandornehriczu3206 ปีที่แล้ว

      A praktikusan, sikerrel működő finn oktatás milyen módon oldja/oldaná meg a nálunk egyre nagyobb súlyú problémát ? Vajon ott hogy kezelik vagy fegyelmezik a "rejtettmunkaerők" beilleszkedni nem akaró, a többi gyereket terrorizálókat??Egy-egy tanárt, tanítót fenyegető magáról megfeledkező "kicscsalád" viselkedését meddig tolerálnák a finn hivatalos szervek? Vajon mennyire elterjedt ennek a rétegnek ill gyerekeinek jogos, de főleg jogtalanul kizsarolni klféle címen kártérítést kizsarolni az államtól ún. "civilszervezetek" segítségével??

  • @MrLaller80
    @MrLaller80 2 ปีที่แล้ว +3

    08:45 Erröl megkérdezném Anders Behringet. Persze ő az egyetlen kivétel, és csak erősíti a szabályt.

  • @sdkfeldfwerer6751
    @sdkfeldfwerer6751 2 ปีที่แล้ว +3

    Ez a nagy siker a végén miben látszik amúgy? Mert ami finn nagyvállalat volt azt kinyirták, finn felvásárlásokat nem látok, nem a finnek az EU éceszgéberei…na de komolyan, ez hol látszik a gyakorlatban?

  • @istvanslajko5256
    @istvanslajko5256 2 ปีที่แล้ว +2

    Röviden, nyugati gondolkodásmód nélkül nincsenek nyugati életviszonyok. Skandináv életkörülményekhez,skandináv felfogás kell. Szuper helyzetleírás volt. A baj, hogy kis Hazánkban ez amiről beszéltek teljesen érhetetlen nyelven van, a legtöbb embernek.

  • @peter1990adventista
    @peter1990adventista 2 ปีที่แล้ว +4

    Lenne mit tanulnunk nemcsak a skandináv oktatásból hanem Japán bizonyos gyakorlatából.

    • @patriciaszabo8015
      @patriciaszabo8015 2 ปีที่แล้ว +1

      Karoshi-t nem kéne eltanulni.

    • @azrathael3896
      @azrathael3896 2 ปีที่แล้ว

      A japán modellhez hasonló éppen most fut a magyar iskolákban, de ha szeretnél több öngyilkos kamaszt, akkor csak rá kell kapcsolni még egy fokozatot.

  • @benjoe999
    @benjoe999 2 ปีที่แล้ว +4

    Ennyi! Ahol van szinvonalas oktatás,ott van gazdasági fejlődés!!! Tanulni,tanulni,tanulni! :D

    • @MegaAbgt
      @MegaAbgt 2 ปีที่แล้ว +1

      A színvonalas iskolákban nem a tananyag nyomatása az elsődleges

    • @lacza87
      @lacza87 2 ปีที่แล้ว

      @@MegaAbgt Egyrészt a tanulás nem csak tényadatok magoltatását jelenti, hanem mindenféle készségek, módszertanok elsajátítását is (maga a számomra hatékony tanulási folyamat kialakítása is tanulás)
      Másrészt ezúttal jó lenne a tézis (magolás) antitézisét (csak kompetenciák, nem kell tudni semmit) kihagyva egyből a szintézisre ugrani. Ha nagyon sok minden van a fejben, de nincsenek összefüggések az valóban nem jó. Viszont a semmire nem lehet építkezni, a semmit a semmivel nem lehet összekombinálni, úgyhogy bizony kellenek tudásbeli alapok.

  • @heilundwissen9833
    @heilundwissen9833 2 ปีที่แล้ว +1

    Minden tudását növelő lénynek magához képest kell fejlődnie napról napra.

  • @tamasaradi1331
    @tamasaradi1331 2 ปีที่แล้ว +4

    Pogátsának nem hallgattad meg a skandináv modell-t. Ott sem kapitalizmus volt, sőt èn a Szovjetúniót államkapitalizmusnak gondolom, ès a skandináv államokat gondolom kommunistának gazdasági èrtelemben, amit Lenin ès Sztálin hazudott az orosz birodalomról.

    • @balogh9015
      @balogh9015 2 ปีที่แล้ว

      Kommunizmus semmilyen értelemben sem létezett, létezik. Egyébként oké.

    • @tamasaradi1331
      @tamasaradi1331 2 ปีที่แล้ว

      @@balogh9015 Vegytiszta kommunizmus nem lètezik, ahogy kapitalizmus sem.

    • @balogh9015
      @balogh9015 2 ปีที่แล้ว

      @@tamasaradi1331 Kommunák persze létezhetnek, s akár létezhetnek is, de mint a jövő kommunista társadalmának csírái, sehol sem látszanak. A kapitalizmus gazdasági alapjai bizonyos országokban kialakultak, a lényeg a befektetést meghaladó jövedelem megszerzésének gazdasági megteremtése. minden közösség, ország olyanná formálja az erre épülő társadalmi rendszert, amilyenre akarja. Ez a vegytisztaság érdekes elképzelés.

    • @azrathael3896
      @azrathael3896 2 ปีที่แล้ว

      Nem létezik olyan, hogy államkapitalizmus. A kapitalizmus piacgazdaságot jelent, a piacgazdaság pedig pont ellentétes az állami tulajdonú tervgazdasággal.

    • @tamasaradi1331
      @tamasaradi1331 2 ปีที่แล้ว

      @@azrathael3896 Jókor szólsz hozzá, amikor már TGM nem tud veled ezen vitatkozni, ugyan is ő állította ezt ès èn feltètel nèlkül elhiszem azt neki. Hagyjuk is a címkèket. Amit Leninèk ès Sztálinèk hazudtak a saját kommunizmusukról (gazdasági èrtelemben) az a skandináv országokban valósult meg. Az nem kommunizmus, ahol a Sztálin milliárdos, a másik meg napraforgómagon èl.

  • @bencekovacs2236
    @bencekovacs2236 2 ปีที่แล้ว +5

    Aki tanulni akar az tanulni fog aki nem az nem... 2019ben vegeztem a kozepiskolaban es igy jartam hogy 5napbol 3szor nem volt mit vinnem enni egy olyan iskolaba ahol javareszt gazdagok jartak volt olyan srac aki porscheval jart be... zavartak es brutalisan onbizalom hianyok volt de tudtam h csak ha tanulok es nem nyavogok a korulmenyek miatt akkor tudok majd kijonni ebbol a sz*r helyzetbol... es sikerult most mar jol elek! Vagy nyavog a kolyok a korulmenyek miatt es mindent arra fog ez nem jo amott az jobb igy meg ugy ez mind csak kifogas

  • @tamasvalent6437
    @tamasvalent6437 2 ปีที่แล้ว +1

    Egyedül Puzsér úr kiabál, de ő szinte mindíg. Miért? Kiabálás nélkül is megállja a helyét amit mondd.....

  • @attilaburai4456
    @attilaburai4456 2 ปีที่แล้ว

    Reformra lenne szükség teljes át alakításra az (oktatásban).
    Kikell szűrni a baljós, doljokat.Azokat megkellene tanulni jól találni!. Új algoritmusok kellenek! Új eszközök!

  • @gezahomoki7008
    @gezahomoki7008 ปีที่แล้ว

    Nagyon sok gyermek SNI státusszal bír, viszont taníthatók , de más módszerekkel.
    És még mindig 2023 -ban nagyon nagyon nehéz találni olyan iskolát akik ezekkel a gyerekekkel foglalkozna vagy foglalkozni tudna.
    Nagyon sok iskola csak úgy hirdeti magát, hogy hány nyelvet és milyen versenyeket értek el a diákok, de a felzárkoztatással keveset törődnek.

  • @ferenclengyel1117
    @ferenclengyel1117 ปีที่แล้ว

    Az én lányom 8 éves kora óta tudja mit akar. Kihoztam Svájcba és látta már akkor hogy mit akar csinálni. Nekem csak érettségim van és kb 10 szakmám, soha nem nyomtam előre! Ő tudta mit akar! Én csak rámogattam. Most a Corvinuson fog tanulni. És nem magán suliban tanult...hanem bizonyított! Én 47 vagyok és folyamatosan német nyelven képzem magamat hogy többre vigyem.

  • @Kayronator
    @Kayronator 2 ปีที่แล้ว +4

    Nagyipari individualizmus a magja szerintem. Én nagyon kollektivista vagyok, ami szintén nem jó teljesen.

    • @Kayronator
      @Kayronator 2 ปีที่แล้ว +3

      @@___NoNameontheBullet vicces, de volt már rá példa, hogy odaadtam szinte idegennek. Perzse értem a célzást, csak túlzó ennyire végletesen értelmezni.

    • @tiborduro1074
      @tiborduro1074 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Kayronator
      Akkor a gyakorlatban, miként jelenik meg a kollektivizmusod? Amikor nem beszélni kell róla, hanem cselekedni.

    • @Kayronator
      @Kayronator 2 ปีที่แล้ว +5

      @@tiborduro1074 minden döntésemnél a saját érdekem helyett azt veszem figyelembe, hogy a többi embernek mi lenne a jó, még ha ez engem néha negatívan is érint. Nem támogatom az olyan kezdeményezéseket, amik egy egyént szolgálnak csak. Ha tehetem, adakozok. Ha van felesleges értelem, odaadom olyanoknak, akiknek nincs. Nem használom feleslegesen a közös erőforrásokat, ha azok szűkösek. Nem értem, h miért rajtam próbáltok fogást találni, bizonyítva a felsőbbrendűségeteket, ahelyett, hogy azt találjuk ki, hogy vajon mi a megoldás, hogyan leszünk közelebb egy élhetőbb országhoz.

    • @lacza87
      @lacza87 2 ปีที่แล้ว +2

      @@tiborduro1074 Például befizeti az ember az adókat, járulékokat, áfát és nem elcsalni próbálja. Ezzel a magyar társadalom felénél simán kollektivistább vagy.

    • @tiborduro1074
      @tiborduro1074 2 ปีที่แล้ว

      @@Kayronator
      Fogást találni? Egy egyszerű kérdést tettem fel. Te pedig támadásnak vélted.
      Ez elég önző viselkedésnek hat.
      A szöveg, amit írtál, e mondat nélkül is megállta volna a helyét, mint életfilozófia.

  • @andrisvekonya2993
    @andrisvekonya2993 2 ปีที่แล้ว +4

    Teljesen Igazad Van

  • @sandorsz780909
    @sandorsz780909 2 ปีที่แล้ว

    Abszolút egyetértek Róbert magyar individualizmusról szóló fejtegetésével

  • @heilundwissen9833
    @heilundwissen9833 2 ปีที่แล้ว

    Aki az életed el akarja venni, aki neked szándékosan kárt okoz az nem a barátod. Soha nem is lesz a barátod. Ezután is el akarja venni az életed, ezután is kárt fog neked okozni. Akkor is, ha ennek ellenkezőjét hazudja saját érdekében.

  • @ahmedabdul319
    @ahmedabdul319 2 ปีที่แล้ว +1

    Szeretem Puzsért de azért ő is tud butaságot beszélni,mint mindenki. Pogátsa sosem.beszélt a kapitalizmus ellen, sőt.. Mindig is csak kapitalizmus típusokról beszélt, mint pl.: skandináv jóléti, vagy neoliberális

    • @gerzson18
      @gerzson18 2 ปีที่แล้ว +1

      Pogátsa szerint be kellene állni egy permanens 0%-os GDP állapotra , vagyis ne növekedjen semmi és senki. Ez hol nem kapitalizmus ellenes ? Ezt nyár végén mondta.

    • @mattrotter12
      @mattrotter12 ปีที่แล้ว

      @@gerzson18
      Pogi nem azt mondta, hogy nem növekedhet semmi és senki. Azt mondta, hogy az összGDP ne nőjön, de egyes országok ettől még nőhetnek (ebből nyilván az következik, hogy máshol csökkennie kell). Azt az analógiát hozta nemrég, hogy attól még, hogy az erdő területe nem nő, attól még belül dinamikusan változik. Vagyis: a szegény országoknak növekedésre van szükségük, de egy nem túl magas ponton túl már csak az újraelosztást kell növelni. Vannak beszédes grafikonok az emberi fejlettség-index (HDI) és az egy főre jutó GDP (vásárlóerő-paritáson mérve) (GDP/fő (PPP)) kapcsolatáról.
      Egyébként valóban szétfeszítené a kapitalizmus kereteit a nemnövekedés. Csak azt kell eldöntenünk, hogy a kapitalizmushoz ragaszkodjunk, vagy a Föld lakhatóságához?

  • @alcoholrelated4529
    @alcoholrelated4529 2 ปีที่แล้ว +4

    néha én is finnugrok

    • @morbusssacer
      @morbusssacer 2 ปีที่แล้ว

      ott én is felkaptam a fejem! :D

  • @i.rumcajsz8543
    @i.rumcajsz8543 2 ปีที่แล้ว +11

    Nem kell ezt ennyire komolyan venni. Elvégez a gyerek valami szakmunkást, és menjen szépen dolgozni! Termelje szépen a GDP-t, és tudja meg milyen az ÉLET!

    • @kevin97951
      @kevin97951 2 ปีที่แล้ว +6

      Ez irónia volt?

    • @Betonoszlop
      @Betonoszlop 2 ปีที่แล้ว +1

      Ekkora kommunista benyögést

    • @norbertlakatos1180
      @norbertlakatos1180 2 ปีที่แล้ว

      Nem szeretnénk,ha olyan lenne mint Te....

    • @i.rumcajsz8543
      @i.rumcajsz8543 2 ปีที่แล้ว +2

      @@norbertlakatos1180 milyen olyan!? Mi az olcsó munkaerővel tarolunk, ahhoz pedig nem kell diploma! A nemzet érdeke, hogy mihamarabb, akár aluliskolázottan álljon neki dolgozni!

    • @daviddomokos1240
      @daviddomokos1240 2 ปีที่แล้ว +9

      A legtöbb diploma (bölcsész szakok) még értéktelenebb mint egy jó szakmunkás bizonyítvány.

  • @Mrac-zz8vh
    @Mrac-zz8vh 2 ปีที่แล้ว +2

    A World Bank közzé tette az IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement) 64 országban 580 000 negyedikes és nyolcadikos diák felmérése után előállt ranglistáját. Matematikát és "tudományokat" mértek. 37 európai ország közül
    Negyedikes matematikából:
    Magyarország: 17.
    Finnország: 11.
    Negyedikes tudományokból:
    Magyarország: 10.
    Finnország: 2.
    Nyolcadikos matematikából:
    Magyarország: 4. (Az EU-országok közül egyedül Litvánia nincs a nyolcadikosaink mögött)
    Finnország: 6.
    Nyolcadikos tudományokból:
    Magyarország: 4. (Az EU-ból csak a finn és a litván gyerekek vannak a mieink szintje felett az összes többi alatta van)
    Finnország: 2.
    A PISA a kritikus gondolkodásra van kiélezve..ami azért tragikomikus, mert a Kínai kommunista gyerkőcök a liberális oktatást hírnévből sem ismerők, nemhogy elsők minden PISA ranglistán, de olyan ponszámbeli fölénnyel verik Európa legjobbjait, hogy szinte összehasonlíthatatlanok...kb 15 százalékot vernek konzistensen a legeslegjobb európai gyerekekre...kritikus gondolkozásban!
    Ha már kritikus gondolkozás..gondoltam megnézek a PISA-n kívül más nagy merítésű nemzetközileg elfogadott felmérést is.., de ha a PISA-t kezelnénk szentírásnak és egyedülinek:) akkor is minden jel arra mutat, hogy a a kínai oktatás eredményesebb a Finnél kritikus gondolkodásra tanításban is.
    Az IEA méréseit is magasan a Kínai gyerekek nyerik.
    Ez itt Európában a másodosztály. Abban a 14 éveseink az EU krémjét képviselik. A PISA-ban 15 éveseket mérnek érdekes módon ott középmezőnyben vagyunk csak..közel nem gondolkozunk olyan kritikusan mint a kínai gyerekek úgytűnik..:)

    • @lacza87
      @lacza87 2 ปีที่แล้ว +1

      Az a helyzet, hogy Kínából származó információkat igencsak csínján kezelném. Simán el tudom képzelni róluk, hogy csalnak és meghamisítják a tesztet, hogy "magasan nyerjenek" felmagasztalván a dicső kommunista Kínát. A munkaerőpiacon STEM területen, kínaiakkal dolgozva nem igazán látom ezt a szupremanciát....
      A másik, pedig, hogy a skandináv országok úgy teljesítenek előkelő helyen ezeken a listákon, hogy nincs elnyomorítva a gyerekkor. Inkább legyen egy 4-6. a tanulmányi listán és boldog, mint 1-3. de szorongó, agyonterhelt, lelki roncs.

    • @Mrac-zz8vh
      @Mrac-zz8vh 2 ปีที่แล้ว +2

      @@lacza87
      Én sem szeretnék olyan életet a gyerekeimnek mint a kínai gyerekeké. A kínaiak az iparosodott nagyvárosi területek diákjait szerepeltetik a teszteken. Nem a teljes országban engedik a tesztelést.. Én is STEM területen dolgozom külföldiekkel. Főleg nyugat európaiakkal. Kínaiakkal is dolgoztam, de tök más területen. A nyelven kívül mindent itthon tanultam..én sem érzem a különbséget egyikhez képest sem.
      Ha bele kell kötnöm a magyar oktatásba, akkor a gyerekek korai skatulyázása és stresszelése nagy hátrány, elveszi az önbizalmukat és így a társadalom is elesik egyes emberek potencionálisan nagyobb hasznától..meg a nyelvoktatás minősége ami még sokmindentől elvág sok embert meg az országot is. Legalábbis a 90-es években diákként ezt tapasztaltam. Most még csak az egyik gyerekem alsós..neki van egy szuper tanárnője aki mindent tanít neki (kivéve nyelv)..Meg persze kapjanak elég pénzt a tanárok, hogy ne kelljen azon gondolkozniuk..

    • @patek92
      @patek92 2 ปีที่แล้ว

      nem is tudtam, hogy a kritikus gondolkozást mérni lehet...

    • @miaucatmagician9646
      @miaucatmagician9646 2 ปีที่แล้ว

      @@patek92 A legrosszabb szint a kritikán aluli :D

    • @azrathael3896
      @azrathael3896 2 ปีที่แล้ว

      Csak éppen azt felejted el, hogy Kínában a PISA-felméréseknél ráparancsolnak a rossz tanulókra, hogy aznap maradjanak otthon és különben is, meghamisítanak és elferdítenek minden adatot. Tudod, komcsi diktatúra működik arrafelé.

  • @antibodogh5511
    @antibodogh5511 2 ปีที่แล้ว +3

    Mi egy vérből valók vagyunk! 😂🤗

    • @prompt4196
      @prompt4196 2 ปีที่แล้ว

      A Partizán videójában bemutatottak cáfolnak bármilyen rokonságot a finnek és magyarok között....

    • @antibodogh5511
      @antibodogh5511 2 ปีที่แล้ว

      @@prompt4196 Egy zenéböl idéztem. Nem tettem ki az idéző jelet.

    • @prompt4196
      @prompt4196 2 ปีที่แล้ว

      @@antibodogh5511 Értem, akkor te egyáltalán nem is gondoltál itt a finnekre, hanem csak a magyarokra. De akkor miért ehhez a videóhoz idéztél?

  • @Vierre01
    @Vierre01 2 ปีที่แล้ว +2

    Nagyon egy húron pendül a Partizánnal, ott az az interjú kifejezetten jó és sokkoló.

  • @gerzson18
    @gerzson18 2 ปีที่แล้ว +5

    Mi az elképesztő sikere a finn modellnek ? Világsikeres startupok ? Nincsenek. Kiváló PISA tesztek ? Évről évre romlanak az eredményeik. Akkor micsoda a siker ?

    • @aladarnagy7890
      @aladarnagy7890 2 ปีที่แล้ว

      finn oktatási modell

    • @peterpongo7368
      @peterpongo7368 2 ปีที่แล้ว +15

      A társadalmi jólét, az élhető körülmények, minimális frusztáció. Egy gazdaság eredményét, az ország a nemzet jóléte, biztonsága mutatja meg.

    • @i.rumcajsz8543
      @i.rumcajsz8543 2 ปีที่แล้ว +1

      @@peterpongo7368 ne káromkodj!

    • @gerzson18
      @gerzson18 2 ปีที่แล้ว +4

      @@peterpongo7368 értem de ez nem a jelenlegi oktatási modelljükből származik. Egyesült Arab Emírségekben is megvan a társadalmi jólét , nincs frusztráció , biztonságos , mégse mondjuk az oktatásukra hogy csoda.

    • @miaucatmagician9646
      @miaucatmagician9646 2 ปีที่แล้ว

      @@gerzson18 Hát de mondjuk ott nem az a fajta jólét van ez sejthetö, kezdve az oktatási díjaktól.

  • @izidorkohn1908
    @izidorkohn1908 ปีที่แล้ว

    Csak azt nem tudom, ha ilyen sikeres a finn oktatás, akkor az a sok bunkó finn honnan kerül elő. Főleg ha isznak.

  • @frank457777
    @frank457777 2 ปีที่แล้ว

    Nokia elő példa

  • @ezilyen
    @ezilyen 2 ปีที่แล้ว

    Az integrált nem azt jelenti, hogy a lassabban haladókra vár az osztály. Kb öt gyerekre jut egy pedagógus asszistens, vannak felzárkóztató foglalkozások.
    A tortákkal meg az a helyzet, hogy meg vannak azok kishazánkban is sütve, csak háromból kettőt ellopnak.

  • @tiborduro1074
    @tiborduro1074 2 ปีที่แล้ว +12

    Ügyes megtévesztés. A kommentelők eszik legalábbis. Pedig a valóság más.
    Honnan veszik, hogy a finn oktatási modell a finn gazdasági erő eredője?
    Japánban a porosz oktatási modell, poroszabb a porosznál. És láss csodát...
    Kínában is poroszabb a porosznál és lám...
    Kéne egy új dogma a finn oktatási modellel kapcsolatban. A finn oktatási modell "nagyszerűsége" kilencvenes évek "majd a piac megoldja" szlogen "igazsága".
    Finnországban, ha a bibliából idézel, perbe foghatnak gyűlölet beszédért.
    Azt, hogy mi a gyűlöletet beszéd, természetesen a hatóság dönti el.

    • @prompt4196
      @prompt4196 2 ปีที่แล้ว +10

      Ha a gyűlöletbeszéd bűncselekménynek minősül, akkor még szép, hogy a hatóság dönti el, mégis kinek kéne? Ha tőled ellopnának valamit, mit szeretnél, ki döntse el, hogy az lopás-e, vagy valami más?

    • @tiborduro1074
      @tiborduro1074 2 ปีที่แล้ว +4

      @@prompt4196
      Döntse el a törvény. Konkrétan szerepeljen benne, hogy mi a gyülöletbeszéd. Sőt.... még jobb, ha nincs ilyen törvényi tényállás. A szólásszabadság elve, fontosabb mint az egyén érzékenysége.

    • @GergelyPal.
      @GergelyPal. 2 ปีที่แล้ว

      Finnország nem az elmúlt 70 évben ált növekedési és jóléti pályára hanem legalább 150 éve!
      Az hogy egyáltalán felfogták hogy milyen oktatás kell meg hogy fontos meg szolidaritás stb...az akkor kezdődött el!
      Akkor alapozták meg a társadalomban a feltételeit annak hogy ide jussanak.
      Ahogy a dánok,s védek, norvégok is.
      XIX.századi fejlemény ez. Nem XX.századi.
      Innen nézve még jobban le vagyunk maradva.

    • @GergelyPal.
      @GergelyPal. 2 ปีที่แล้ว

      @Martinus Vesprimiensis igen.

    • @zoltanvarga7448
      @zoltanvarga7448 2 ปีที่แล้ว +2

      Egyrészt, Ázsiában konfuciánus modell van, ami - és ez igaz - sokban hasonlít az európai, keresztény modellre. Ezért is olyan kompatibilis az ázsiai kultúrkör az európaival. Ahol ezt túltolták, és átment poroszosba, ott már látszanak a társadalmi válságjelenségek, pl. Dél-Koreában, de főleg Japánban. Egyáltalán nem jó a poroszos modell. Ami meg Finnországot illeti, ott létrejött a protestantizmus (ld. Max Weber) /tehát sokban keresztény eredetű!/, a szabadkőművesség humánus felfogása és a szociáldemokrácia sajátos vegyülékeként a skandináv modell. Ez tényleg az egyik legjobb. Volt. Mert úgy néz ki, hogy a feminizálással (társadalmi vívmányok, eredmények csak nő számára elérhetővé tételével) és a szélsőjobboldali feminizmussal, valamint a kereszténység kipurgálásával (erről írtál te is) az egészet felszámolják...

  • @sandorszmodics3800
    @sandorszmodics3800 2 ปีที่แล้ว +2

    Puzsér azt mondja finnugorok vagyunk. Nem. Sajnos pont nem.

    • @komeny182
      @komeny182 2 ปีที่แล้ว

      Sajnos? Olyan, hogy finnugor nem létezik, ez csak egy kitaláció. Szóval most te azért sajnálkozol, hogy nem vagyunk egy kitalált népcsoport része?

    • @miaucatmagician9646
      @miaucatmagician9646 2 ปีที่แล้ว +7

      Még egy halovány kísérletet teszek a kérdés megmagyarázására.
      A két *nyelv* rokon, de olyan értelemben, mint mondjuk az angol és az orosz. Nem azt jelenti a nyelvrokonság, hogy a két nép konkrétan rokon, többek között mert a nyelv "túlélheti" egy népcsoport genetikáját. Ráadásul a magyar egy kimondottan réteges nyelv, aminek az írmagja *ugor* (tehát eleve nem a finn ágról beszélünk), utána pedig több más összetevö is rakódott rá. Már a kezdeteknél viszonylag távoli volt tehát a nyelvi rokonság is. Többezer év sok mindent megváltoztat egy nyelvben, az etnikai-politikai entitások terén pedig általában jóformán mindent.
      És azt sem jelenti a nyelvrokonság, hogy a két nyelv ugyanúgy hangzik. (Lásd angol-orosz példa fönt.)

  • @MrAhalmai
    @MrAhalmai 2 ปีที่แล้ว

    És mit kell kezdeni a kezelhetetlen cigány gyerekekkel?