Samply v nahrávacím studiu -

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 16

  • @zdenekhnidek1228
    @zdenekhnidek1228 ปีที่แล้ว +1

    Pěkně vysvětleno. Děkuji moc

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว

      Snad to je celé jasnější..

  • @karaoke-noty-text
    @karaoke-noty-text ปีที่แล้ว +1

    Dík za tyto info. Dá se nahrát melodický nástroj jako sampl, třeba akordeon, po tonech a ty pak přiřadit k daným klávesám, nebo midi povelům? Nevím zda jsem to podal srozumitelně.
    Dík za info.

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว

      Zdravím, jasně. To je podstata samplingu. Respektive, jak uvádím i ve videu, pokud si koupíte nějaký virtuální nástroj se samply živých nástrojů, tak to je uděláno stejně. Jen tam je těch samplů stovky a jsou nějak škálované, aby to znělo co nejpřirozeněji. Ono nahrát ten ton v jedné dynamice a barvě nestačí, aby to pak znělo živě. Nicméně, ano můžete si takto nahrát vlastní nástroj.

    • @strejdahonzaband716
      @strejdahonzaband716 ปีที่แล้ว

      To jsem rád že to jde udělat, nasamplovat svoji harmoniku. Je tu ale problem, nevím jak. Je nějaký návod na výrobu takového samplu? Dík.

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว

      @@strejdahonzaband716 Nasamplování = nejdříve nahrát samotný zvuk. To znamená nahrát to po těch tonech. Případně udělat různé barvy - dle síly úhozu. Různé rejstříky.. Pak je třeba ty zvuky editovat, nastavit hlasitosti a sjednotit si to. Umíchat barvy. Ono to není tak triviální jak to vypadá. Čím více samplů a barev, tím to bude znít živěji. A pak použit nějaký sampler - software, který bude ty jednotlivé zvuky spouštět. Zpravidla se používají nějaké instrumenty pro Kontakt.

    • @strejdahonzaband716
      @strejdahonzaband716 ปีที่แล้ว +1

      Díky.
      Budu párat, myslím si že u akordeonu velký rozdíl mezi potiše hrajícím tónem a silně hrajícím není až tak markantním. Tu plasticitu by mohla zařídit dynamika, hlasitost.

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว +1

      @@strejdahonzaband716 To není to samé. Právě rozdíly v dynamice se projeví i změnou barvy. Proto se ty vrstvy samplů vyrábějí. Většinou tyto věci moc nevnímáme dokud se nepoužije právě sampl jen z jednoho zvuku. Je to tedy ve finále mnohem komplexnější proces než se zdá.

  • @pacechcz
    @pacechcz ปีที่แล้ว +1

    Pěkný přehled. Pro editaci bubnů tedy používám spíš Drum Editor než klasický Midi editor. Ale chápu, že pro vysvětlení těch samplů bylo lepší ukázat midi editor. Dík, dobrá práce. Mám dotaz. Zamrznul jsem na Cubase 5 :). Umí všechno co potřebuju až na jednu věc, nemá žádnou nativní funkci pro odstranění šumu. Nemyslím Noise Gate/Filter, ale funkci, která projede jednorázově stopu, a vyčistí šum. Má tudle funkci Cubase 11/12?

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว

      Zdravím, bohužel v podstatě ne. Tyto věci řeším pomocí Izotope plugin.

    • @jacobgrab7900
      @jacobgrab7900 ปีที่แล้ว +1

      @@oTomanStudio Šlo by natočit video o čištění šumu nebo vynilového praskání ? Děkuji

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว +1

      @@jacobgrab7900 Zdravím, jasně, zahrnu to do nějakého planu obsahu. Jinak velmi zběžně, na tohle je třeba použít nějaký speciální nástroj. Já používám Izotope RX 10. Tam jsou moduly na jednotlivé problémy, jako je právě šum, praskot, basový hum a podobně.

  • @studio_domovik
    @studio_domovik ปีที่แล้ว +1

    Koukám, co je všechno možné. Návrh... nějaký podorbnější návod na Groove Agent by se Vám, Tomáši, vyrobit nechtělo, prosím? Zejména, jak si vytvořit vlastní sadu zvuků, nebo sadu rytmů? Trochu jsem do toho minulý týden hrabal, ale nějaký souvislý návod by byl fajn. Díky. ;)

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว

      GA je zajímavý nástroj, takže ano, dalo by se o tom říci více. On je to poměrně sofistikovaný software, vlastně je to virtuální bubeník a sampler dohromady. To je jeho silná stránka ale i bohužel slabina. Vytvořit si vlastní banku zvuků v něm jde dobře. Tvořit si vlastní rytmy vlastně nejde ve smyslu tak jak to má třeba EZ drummer. To znamená, že tam jsou nějaké uložené Midi paterny. Ano, dá se u některých bank použít filtr pro nastavení paternů. Ten nápad sám o sobě mi přijde dobrý, ale ty paterny, které jsou v GA připravené mi připadají často nesmyslně složité a špatně použitelné. Ale děkuji za podnět.. budu o tom přemýšlet jak to trochu vysvětlit více do hloubky.

    • @studio_domovik
      @studio_domovik ปีที่แล้ว +1

      @@oTomanStudio Já jsem minulý týden experimentoval. Normálně jsem si založil VST isntrument stopu s GA. V GA jsem si nastavil zvuk nějakých bicí (vlastně jsem si vybral hotový preset) a s ním jsem začal normálně psát midi do 8-16 taktů dlouhých částí přímo v VST stopě. A každou tu část jsem v určité chvíli spokojenosti přetáhl do paternů v GA, kde jsem si v původním presetu vymazal předpřipravené paterny. A takto vzniklý nový preset jsem si uložil s novým názvem (podle písničky, z které jsem se inspiroval). Ale přesně... jak změnit barvu padu v GA, super, ale jak tam třeba funguje mixér... efektování... to už jsem úplně nepobral. ;)

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  ปีที่แล้ว +1

      @@studio_domovik Aha, tak to je skvělý; díky za info, tohle vyzkouším.