Wojna pięciodniowa w Gruzji. Analiza wydarzeń

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ธ.ค. 2021
  • Dziś postaram się w skrótowej formie wyjaśnić wydarzenia z sierpnia 2008 roku, które miały miejsce w Gruzji.
    Kod rabatowy na 5% zniżki w The Bear - MARCINS5
    / thebearpolska
    Mój Patronite - patronite.pl/marcinstrzyzewsk...
    Mój PayPal - www.paypal.com/paypalme/marci...
    Podcast - bit.ly/3dQvB4Y
    Grupa na FB - / 851407188782869
    Kanał autora intro - bit.ly/2QugTqX
    Moje książki na lubimyczytac.pl - bit.ly/2G2HG4C
    Mój Facebook - dziewiatezycie
    Instagram - tenstrzyzewski
    Wybrane źródła i lektura dodatkowa:
    www.kavkaz-uzel.eu/articles/2...
    www.dw.com/ru/%D1%81%D0%BF%D1...
    www.gazeta.ru/science/2021/01...
    www.kommersant.ru/doc/3706554
    www.reuters.com/article/us-ge...
    www.kommersant.ru/doc/3702090
    www.bbc.com/russian/features-...
    www.svoboda.org/a/456275.html
    www.vedomosti.ru/library/news...
    www.kommersant.ru/doc/1028285
    www.ekhokavkaza.com/a/2467097...
    meduza.io/feature/2018/08/07/...
    www.cast.ru/files/The_Tanks_of...
    agenda.ge/en/news/2014/905
    sgp.fas.org/crs/row/R42006.pdf

ความคิดเห็น • 404

  • @ukasz3288
    @ukasz3288 2 ปีที่แล้ว +16

    Doskonale pamiętam ten okres. Byłem wtedy w Afganistanie,jakiś czas wcześniej poznałem Ramaza, sierżanta armi gruzińskiej. Ich kontyngent operował głównie w prowincji Helmand. Po wybuchu wojny z Rosją przerzucono ich z powrotem do kraju. Rozmawialiśmy chwilę wcześniej. To porządny facet i dobry żołnierz, miałem nadzieję że żołnierskie szczęście go nie opuści. W zeszłym roku spotkałem go w Warszawie 😅 Zamówiłem Ubera i on był kierowcą. Świat jest naprawdę mały.

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Też często ostatnio trafiam na Gruzinów w taksówkach

  • @tomaszburza1519
    @tomaszburza1519 2 ปีที่แล้ว +8

    W 2008 roku gdy wybuchła wojna w Gruzji, szykowałem się do wyjazdu na Krym (Eupatoria) i mocno zastanawiałem się, czy jest możliwy atak Rosjan na Krym.
    Doszedłem w tedy do wniosku, że ryzyko agresji Rosji na Ukrainę jest zbyt małe, by rezygnować z 2 tyg wakacji.
    Będąc już tam na miejscu czułem się trochę jak by do tej inwazji jednak doszło ;) (obowiązywał język rosyjski itp). Bardzo dobrze wspominam ten wyjazd i cieszę się, że miałem jeszcze okazję odwiedzić Ukraiński Krym. Świetny temat, dzięki Marcin;)

  • @marekkubala7254
    @marekkubala7254 2 ปีที่แล้ว +9

    Szkoda, że nie zostało to wyraźnie powiedziane, że konflikt ten zaczął się dokładnie w noc przed rozpoczęciem olompiady w Pekinie. Widocznie Saakaszwili liczył na to, że w takich okolicznościach Rosja nie zdecyduje się na interwencję. W tym czasie Saakaszwili już miał problemy korupcyjne i taka zwycięska wojenka z Osetią mocno by mu podniosła notowania.

  • @KRK21ful
    @KRK21ful 2 ปีที่แล้ว +4

    Trafiłem tu przypadkiem ale zostaje na dłuzej.Świetny materiał,przystepna prosta forma,wywazona opinia..

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki, zapraszam

  • @KurczakChicken
    @KurczakChicken 2 ปีที่แล้ว +4

    Mimo obecnego poziomu wiedzy ogólnej nigdy nie byłem orłem w szkole. Lecz i teraz jak i do końca życia mam wiele do nauki. Prócz historii ,którą od dziecka zaszczepił we mnie dziadek i geografii bo jakoś od dziecka również uwielbiałem się wpatrywać w mapy. W moim przypadku zacząłem doceniać edukacje dopiero po jej ukończeniu. Takie filmy są kwintesencją tego czego szukam. Wiedzy. Mimo ,że dość sporo wiem o tym konflikcie ,zawsze ktoś bądź coś będzie w stanie cię czegoś nauczyć. Technologia pozwala nam na pozyskanie informacji za wyciągnięciem palca. Ja jestem tym faktem od dawna przesadnie podniecony i chłonę wiedzę tak często jak tylko mogę. Szkoda ,że młodsze pokolenia wykorzystują np internet do oglądania szeroko pojętego gówna (przykro mi ,ale takie określenie musiało zostać użyte)
    Świetna robota Marcin !!
    Czekam na więcej 😁

  • @konradlukaszyk3966
    @konradlukaszyk3966 2 ปีที่แล้ว +24

    Świetna robota!
    Chętnie obejrzałbym materiał o współczesnym kozactwie.

  • @pawea.fijakowski2528
    @pawea.fijakowski2528 2 ปีที่แล้ว +5

    Wreszcie dobra opowieść z solidną analizą powodów tej wojny! Znam dobrze Gruzję i Gruzinów, Rosjan też. Marcin ma solidną wiedzę. Dodałbym, że zimą 1993 r. władze abchazkie i watażkowie zmusili ok. 100 - 200 tys Gruzinów do ewakuacji. Sporo osób zamarzło po drodze, inni długo tułali się po centarlnej Gruzji. Ich nieruchomości przejęli za bezcen sąsiedzi i inni cwaniacy.

  • @adamszulc6326
    @adamszulc6326 2 ปีที่แล้ว +122

    Marcin może zrobisz odcinek o wojnie w Karabachu w 2020r.bo niewielu wie, że bardzo zmieniła ona oblicze wojny pod względem militarnym, niektórzy znawcy wojskowości porównują ją do wojny obronnej w 1939r.

    • @ReichLife
      @ReichLife 2 ปีที่แล้ว +11

      Tam zmieniła. Potwierdziła że strona co ma dominację w powietrzu wygrywa.
      Edit: Jedyny aspekt w którym ja się zgodzę że drony odmieniły oblicza wojny rok temu w Karabacie, to propaganda. Szczegółowe nagrania setek trafień są rewelacyjną maszyną propagandową.

    • @adamszulc6326
      @adamszulc6326 2 ปีที่แล้ว +4

      Polecam artykuł pana Dury o tej wojnie na Defence 24

    • @rzapcia5423
      @rzapcia5423 2 ปีที่แล้ว +5

      tu nie chodzi o tradycyjną kontrolę przestrzeni powietrznej, tu chodzi o pokazanie pełni potencjału dronów, bezzałogowych obiektów latających sterowanych na odległość, których praktycznie nie da się zestrzelić, a które są dużo tańsze od tradycyjnych samolotów odrzutowych wliczając koszt wyszkolenia pilotów. Azerowie nie tylko dominowali w trakcie wojny, oni Ormian wręcz terroryzowali bombardując miasta, wsie czy stare, zabytkowe świątynie zmuszając ludność cywilną do ewakuacji, a co za tym idzie do zapychania dróg, którymi nie były w stanie przemieszczać się wojsko czy zaopatrzenie tych, które już były na froncie, dosłownie tak samo jak robili niemcy w 1939.

    • @ReichLife
      @ReichLife 2 ปีที่แล้ว +5

      @@rzapcia5423 Czyli w skrócie, potwierdziła że strona co ma dominację w powietrzu wygrywa. O ile można tutaj mówić o potencjale dronów, Karabach rok temu przede wszystkim przypomniał że strona co ma znaczną przewagę sprzętową i wsparcie sojuszników, w konwencjonalnej walce jest praktycznie ustawiona na zwycięstwo. Znaczna część sprzętu jak i strategii Ormian pamiętała Związek Radziecki i skonfrontowała się z XXI wieczną armią Azersko-Turecką. Wsparcie Turków szczególnie miało kluczowe znaczenie, jak się weźmie pod uwagę ich prawie pewne sterowanie dronami TB2 jak i użycie NATOwskiego sprzętu do walki elektronicznej przeciw Ormianom. Z drugiej strony kogo mieli Ormianie? Rosjan co mieli na nich wywalone przez miesiąc by pod końcem samej wojny dopiero wysłać parę nowszych systemów obrony przeciwlotnicznej.
      W Syrii i Libii Turcy użyli nawet nowszych dronów jeszcze przed ostatnią wojną w Karabacie ale tam pomimo sukcesów, zaczęły stopniowo być eliminowane przez obecność nowszych Rosyjskich systemów przeciwlotnicznych.
      Drony tak samo jak klasyczne lotnictwo, mogą swój pełny potencjał wykorzystać tylko jak mają warunki na to. Jakbyśmy my mieli dwieście-trzysta nowoczesnych na czas myśliwców z wsparciem radarów naziemnych w 1939, to Luftwaffe też nie miało by takiego pola do popisu. Tak samo było by w Karabacie, jakby zamiast lekko zmodernizowanej armii radzieckiej, Ormianie mieli sprzęt i wyszkolenie na współczesną wojnę.
      Edit: Jedyny aspekt w którym ja się zgodzę że drony odmieniły oblicza wojny rok temu w Karabacie, to propaganda. Szczegółowe nagrania setek trafień są rewelacyjną maszyną propagandową.

    • @piotrdabrowski9467
      @piotrdabrowski9467 2 ปีที่แล้ว +5

      Wojna w Karabachu pokazała że o wiele uboższy Azerbejdżan pokonał by Polskę w potencjalnym konflikcie. Niestety obrona przed dronami u nas prawie nie istnieje,

  • @andrewreed5531
    @andrewreed5531 2 ปีที่แล้ว +2

    Doskonały materiał od pana Marcina . Dziękuje za wideo i pozdrawiam serdecznie .

  • @agnieszkakarewicz7125
    @agnieszkakarewicz7125 ปีที่แล้ว +1

    Rewelacja, natrafiłam na Pański kanał szukając informacji o konflikcie i jestem zachwycona stylem w jakim przedstawia Pan informacje 😊 dziękujemy! 🙏

  • @SilesianBear
    @SilesianBear 2 ปีที่แล้ว +7

    Świetny materiał Marcin, jak zawsze :)

  • @niepowaznyczlowiek
    @niepowaznyczlowiek 2 ปีที่แล้ว +5

    Od czasu powstania tego konfliktu chciałem się o nim dowiedzieć więcej ale nie miałem okazji na to, dziękuję

  • @marcingosiewski1779
    @marcingosiewski1779 2 ปีที่แล้ว +2

    Wow. Trudne ale bardzo fajne kompendium wiedzy. Parę razy musiałem cofać. Brawo i dziękuję.

  • @jacekcoci8962
    @jacekcoci8962 2 ปีที่แล้ว +11

    Bardzo trudne tematy o zapomnianych lub niedostrzezonych wojen wojenek tym bardziej ogromne dzięki panie Marcinie

  • @ukaszmichalak4111
    @ukaszmichalak4111 2 ปีที่แล้ว +6

    Tak, prawda. Posterunki są wypasione, przeszkolne, klimatyzowane. Policja jezdzi dobrymi furami. Obok tych posterunków kierowcy zapierdalaja 120 po terenie zabudowanym albo i więcej, wyprzedzają na trzeciego i na podwójnej ciągłej. A wokół tego wszystkiego łażą albo rozkładają się na asfalcie krowy.

  • @tomaszp.9424
    @tomaszp.9424 2 ปีที่แล้ว +1

    Na prawdę obiektywnie i w sposob wywazony wypowiadasz sie o sprawach. Good job!

  • @grzegorzmaksym462
    @grzegorzmaksym462 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek!

  • @pawelbroda7391
    @pawelbroda7391 2 ปีที่แล้ว +1

    bardzo ciekawa produkcja
    świetnie się słucha i ogląda
    Super!

  • @michab1169
    @michab1169 2 ปีที่แล้ว +2

    Marcinie, piękny odcinek! Byłem w Gruzji w 2016 roku i dokładnie takie samo odczucie miałem w Batumi, wschodnie mieszkalne bloki przy złotych zachodnich wieżowcach. Plus trochę strachu w Zugdidi gdzie szczerbaty Abchaz wskoczył do marszrutki... I pani w podeszłym wieku która została wygnana z Suchumi bo była nauczycielką i gruzinką. Mieszka może jeszcze w Uszguli, gdzie nie ma lekko na tych 2 tys. metrów nad poziomem morza. No i ogromne wrażenie zrobił obóz dla uchodźców pod Tbilisi, widziany z samolotu na trasie Batumi-Tbilisi. Bardzo barwny region. Polecam odwiedzić.

  • @krzysztoflanger6015
    @krzysztoflanger6015 2 ปีที่แล้ว +9

    Swietny odcinek! Więcej odcinków o historii bliższej i dalszej o Rosji i jej sąsiadach!!

  • @Pentaxk3
    @Pentaxk3 ปีที่แล้ว

    Dzięki za materiał.
    😁

  • @lukaszkramarski278
    @lukaszkramarski278 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry materiał - konkretny

  • @antonimaorycow4193
    @antonimaorycow4193 2 ปีที่แล้ว +6

    No to teraz może coś o Kozakach tych w przeszłości i teraźniejszości?

  • @grzegorzlipinski6661
    @grzegorzlipinski6661 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy temat. Dziękuję.

  • @pashasasha3112
    @pashasasha3112 2 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał

  • @jmg2958
    @jmg2958 2 ปีที่แล้ว +6

    dzisiaj bez herbatki :) chętnie posłuchałbym o: Dostojewskim, Piotrze Wielkim, Moskiewskich klubach piłkarskich, jaki stosunek Rosjanie mają do Polski i Polaków, jak zwiedzić Petersburg?

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie było czasu:-/
      Hmmm, przemyślę

  • @Kalsiver
    @Kalsiver 2 ปีที่แล้ว +1

    Super materiał 👌 majstersztyk 👏

  • @marcello77y
    @marcello77y 2 ปีที่แล้ว +3

    W końcu. Ile można czekać na odcinek.

  • @rafalb1875
    @rafalb1875 2 ปีที่แล้ว

    Fajny odcinek :)

  • @doretaodindottir
    @doretaodindottir ปีที่แล้ว

    Niech ci Odyn sprzyja. Zajebioszcze filmy robisz :) Fakt komentarz po rocznym filmem ale od 2 tyg oglądam tutaj wszystkie filmy od początku ;)

  • @michasianopodsiady6228
    @michasianopodsiady6228 2 ปีที่แล้ว +14

    Pamiętam, że byłem wtedy u szwagra w Irlandii dorobić (miałem 22 lata). Na stacji benzynowej starsza pani, która skojarzyła, że rozmawiamy po polsku zapytał, czy się nie boimy. Zapytałem "dlaczego?" Bo koło Was wybuchła wojna w Gruzji... trochę się zawiesiłem bo... Polska koło Gruzji? 😂

    • @longinzaczek5857
      @longinzaczek5857 ปีที่แล้ว +2

      miała rację, bo oba kraje sąsiadują z Rosją - to tak jak z Anschlusem Austrii i wrześniem 1939 - Austria też nie sąsiadowała z Polską, Nadrenia też nie.

    • @madtechnocrat9234
      @madtechnocrat9234 ปีที่แล้ว

      @@Chickenflakas przecież sąsiadujemy z rosją...

  • @Konqer
    @Konqer 2 ปีที่แล้ว +20

    Pamiętam tę wojnę, ale nie pamiętam kompletnie o co chodziło. Dobrze, że ktoś to przypomniał.

  • @jaroslawsobolewski8100
    @jaroslawsobolewski8100 ปีที่แล้ว

    Oglądam w dniu 07.01.23 i dziękuje za bardzo obiektywną ocenę wydarzeń, za bezstronność dziękuję .
    Pozdrawiam

  • @piotrstrzelczyk5013
    @piotrstrzelczyk5013 2 ปีที่แล้ว +3

    Byłe wtedy w Rumunii przy granicy Ukraińskiej.

  • @baromiejjakub5956
    @baromiejjakub5956 2 ปีที่แล้ว +3

    Miałem zaledwie 11lat więc średnio ogarnialem politykę międzynarodowa i to co się dzieje na świecie mimo tego że dziś tym się mocno interesuje. Za to wydarzenia na Ukrainie pamiętam już dużo lepiej, śledziłem to na bierzaco i analizowalem oraz dyskutowałem o tym z znajomymi i rodziną.

  • @JeremiaszCzeresniowiecki
    @JeremiaszCzeresniowiecki 2 ปีที่แล้ว +2

    Dobrze, że ktoś przygotowuje solidny materiał na tematy wschodnie, mimo wszystko bardzo interesujące. Potrzebna jest rzetelna i przystępnie przedstawiona wiedza na temat naszych wschodnich sąsiadów.

  • @GrubyKotek
    @GrubyKotek 2 ปีที่แล้ว +15

    Wincyj długich materiałów, WINCYJ! MIłego dwudzionka wszyscy :)

  • @aleksandermarczenko1432
    @aleksandermarczenko1432 2 ปีที่แล้ว +2

    Uszanowanko. W 2002 jechałem do Baku. Z promu zjechałem w Poti razem z dwunastoma litewskimi cysternami wypełnionymi ukraińskim spirytusem, około 100 km przed tunelem (Pieriewałem) mieliśmy przymusowy, jak się później okazało, czterodniowy postój na parkingu ochranianym przez uzbrojonych tubylców. Miejscowi watażkowie tłukli się o kontrolę w tym rejonie. Kiedy już uspokoiło się, to napadało śniegu, następnie zeszła lawina i zasypała drogę do tunelu. Dobrze że spirytusu było co nie miara

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Ciekawa przygoda

  • @ulas8066
    @ulas8066 2 ปีที่แล้ว +1

    Trudny temat Ale bardzo ciekawy dziekuje bardzo 👍☀️

  • @karolkrawczyk6596
    @karolkrawczyk6596 2 ปีที่แล้ว +1

    Zupełnie przypadkowo znalazła się rosyjska armii któta odbywała ćwiczenia tuz przy granicy.Cud poprostu.

  • @sebastianszczot3418
    @sebastianszczot3418 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam. ..byłem na Młyńskiej na na odzile N

  • @BigFatBugRat
    @BigFatBugRat 2 ปีที่แล้ว

    Dobry materiał.

  • @BartekSychterz
    @BartekSychterz 2 ปีที่แล้ว +33

    Dobra robota Marcin.
    Ważny i chyba zapomniany temat. Choć młody.

  • @machal9024
    @machal9024 2 ปีที่แล้ว +3

    Jeżeli chodzi o kwestię reformy. Chodzić może między innymi o to, że żołnierze bardziej bali się podróżować w czołgu niż poza nim. Bo zawodne i awaryjne były przez rozkradanie i bylejakość w wojsku. Z tego wzięły się później żarty, że w ruskich czołgach to ludzie stanowią dodatkowy pancerz.
    To, że Rosjanie nie weszli głębiej, świadczy o braku koncepcji na wojnę lub ideologii przewodniej na Kremlu. Wśród ruskich for czytałem narzekania, że ta wojna to było jak prężenie bicepsów przez gopiki po krokodylku i dlatego tak karykaturalnie (z boku) wyglądała.
    Jeśli chodzi o Gruzję to ta przed wojną także miała reformę struktur i uzbrojenia. Może nie sam prezydent ale jakiś generał-nacjonalista uznał, że to dobra baza na blitzkrieg i rozwiązanie problemu. No prawdy nie uznamy najpewniej.
    Można mimo wszystko całą wojnę potraktować jako mini-poligon. Reformy powojenne dotknęły nie tylko Rosji.
    Jeżeli chodzi o agresywność NATO. Nie zawsze agresywność musi oznaczać dążenie do gorącej wojny. Obecnie Chiny są też agresywne w stosunku do Indii czy USA, ale nie prą do rozpoczęcia walk wielkoskalowych. Chiny nie roztaczają gwarancji nad regionami Indii które mają silniejszy separatyzm w Indiach ALE te swoje sztuczne wyspy to tu to tam buduje, narzucając wolę.
    Zobaczymy jak z Tajwanem będzie, bo tutaj rozegra się czy agresywność Chin wejdzie na fazę gorącą.
    No i jednak NATO i USA wobec Rosji starają się zastosować taktykę anakondy.

  • @xyz-dr2dx
    @xyz-dr2dx 2 ปีที่แล้ว

    Wysoka wiedza i oczytanie . Pozdrawiam

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki

  • @Vocto
    @Vocto 2 ปีที่แล้ว

    Kompetentny materiał, fajna reklama :)

  • @maciekk3894
    @maciekk3894 2 ปีที่แล้ว +4

    35:20 - prawdziwy Szamil Basajew w tej czapce :))))

  • @bohenastowell112
    @bohenastowell112 2 ปีที่แล้ว +1

    Serdecznie pozdrawiam wszystkich:)

  • @CzystyJakLza
    @CzystyJakLza 2 ปีที่แล้ว +3

    50min materiału to chyba prezent na Mikołaja. Dzięki Marcin, wspaniała robota 👍

  • @jondipower
    @jondipower 2 ปีที่แล้ว +10

    Polecam książkę Anny Wojtachy "Ćpuny Wojny", 1/3 treści dotyczy relacjonowania tego konfliktu dla polskiej telewizji. Pozdro

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @limsowka
    @limsowka 2 ปีที่แล้ว +1

    Wspaniały odcinek, na dobry temat, zrealizowany w krótki, przystępny sposób. Oglądałem z wyjątkową przyjemnością.

    • @asdfghjkl1755
      @asdfghjkl1755 2 ปีที่แล้ว

      krotki? wylaczylem po 5 minutach, bo nie bylo tam nic nawiazujacego do tytulu filmu

  • @EU-yb5ln
    @EU-yb5ln 2 ปีที่แล้ว +8

    Miałem 8 lat ale i tak się oglądało z rodzicami sporo newsow i tak człowiek chłonął ale oczywscie dopiero po kilku latach już byłem świadomy co się tak dokładnie stało. Ale wiadomości o wojnie i o Prezydencie Kaczyńskim w Gruzji wiedziałem. Niewiele rozumiałem ale pamiętałem.

  • @ahaco8734
    @ahaco8734 2 ปีที่แล้ว +1

    10 minut na każdy dzień

  • @sebastianziokowski4822
    @sebastianziokowski4822 2 ปีที่แล้ว +1

    Chętnie posłucham o histori tej niepodległej Gruzji z lat 20' krótka ale ciekawy aspekt tamtego okresu...

  • @ktos104
    @ktos104 ปีที่แล้ว +1

    "Gruzini na nas napadli"....piękne

  • @nomen_omen
    @nomen_omen 2 ปีที่แล้ว +2

    nie było szklanki, czułem się nieswojo :) Ważny temat fajnie że został on poruszony. Pamietam, zę byłem na poczatku konfliktu w Szkocji....w mediach temat nie istniał... wszyscy żyli przeprowadzką beckhama do hollywoodu i mecze andy'ego murraya....

    •  2 ปีที่แล้ว

      Nie miałem czasu zaparzyć.
      Ciekawe, a wydawałoby się, że duża sprawa

  • @przemonawrot7205
    @przemonawrot7205 2 ปีที่แล้ว +4

    Identycznie jak z Ukrainą ten sam sposób działania.

  • @hugonrache614
    @hugonrache614 2 ปีที่แล้ว +1

    Ale mnie Pan zaskoczyl wygladem.Koszula i to biala.A material?Dobry jak zawsze.

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Materiał? Chyba bawełna

    • @xQuami
      @xQuami 2 ปีที่แล้ว +1

      @ bawełna 😂

  • @transportowe.reportaze
    @transportowe.reportaze 2 ปีที่แล้ว +2

    piękna jakość dźwięku!

  • @marquez83pl
    @marquez83pl 2 ปีที่แล้ว +5

    Ciekawostka: ponoć (przynajmniej część) z rosyjskich samolotów została zestrzelona przy pomocy produkowanych w Polsce zestawów rakiet przeciwlotniczych Grom :)

    • @ajka9617
      @ajka9617 2 ปีที่แล้ว +1

      Pomaganie gruzinom to powód do dumy według ciebie?

  • @tomaszjan8598
    @tomaszjan8598 2 ปีที่แล้ว +4

    Pamiętam! Ja wtedy byłem w... Rosji! Wracam, a tu się okazuje, że niezłe jaja! Prezydent chciał lecieć ale premier nie chciał mu dać samolotu.

  • @5zewczyk
    @5zewczyk 2 ปีที่แล้ว

    Świetna broda towarzyszu!

  • @arcadiologanoff5164
    @arcadiologanoff5164 2 ปีที่แล้ว

    Czego znowu cholerne TH-cam nie powiedział mi że Marcin ma nowy program✨✨✨✨✨!!!!!!!!!!

  • @Pancerniak2093
    @Pancerniak2093 2 ปีที่แล้ว

    Wtedy byłem akurat na wakacjach nad Bałtykiem i pamiętam, że było o tym głośno w TV. Nawet głośniej, niż o Olimpiadzie, która miała wtedy miejsce w Pekinie. Interesujący materiał. Pozdrawiam :)

    • @grabol1982
      @grabol1982 2 ปีที่แล้ว

      Wtedy to były Igrzyska Olimpijskie a Olimpiada to jest teraz

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M 2 ปีที่แล้ว

    Dzieńdoberek!

  • @damiansyy
    @damiansyy 4 หลายเดือนก่อน

    W 2008 chodziłem do podstawówki, był to drugi raz w moim krótkim zyciu kiedy przestraszyłem się wojny, pamiętam relacje w telewizji. gdzie plonie blok, a pod nim leży kobieta przy zwłokach i płacze. Bardzo mocno wpłynęło to na mnie. Pierwszy raz kiedy przestraszylem sie wojny, to 2005/6 kiedy wyszedł film Karol człowiek, ktory zostal papierzem. Po obejrzeniu części gdzie byla wojna panicznie bałem się dzwieku syren i tego, że zaraz będą wyć.

  • @thomziq
    @thomziq 2 ปีที่แล้ว

    Cześć Marcinie,
    świetny i ciekawy materiał. Może apropos obecnie trwajacej wojny zrobiłbyś taki dłuższy materiał o konflitach w Czeczenii na przestrzeni ostatnich lat.
    Pozdrawiam :)

  • @Kazu_______
    @Kazu_______ 2 ปีที่แล้ว +2

    rok 2008 miałem wtedy 14 lat i pamiętam jak relacjonowali to w tv, w głowie jedna myśl - ,,kiedy się skończy ta wojna?"

  • @MykolaChyslin
    @MykolaChyslin 2 ปีที่แล้ว +1

    Rosja z samego początku roku prowadziła informacyjne przygotowanie do tej wojny: w czerwcu moja teściowa przywiozła gazetę "Komsomolskaja Prawda", w której była przeliczona wszystki rodzaje broni zakupioną przez Gruzji (aż po strzelby pompowy), a również było podkreślone, że rosyjska 58. armia wręcz pokona grózinów.

  • @9gENJOYER
    @9gENJOYER 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamietam, miałem wtedy 11 lat i bylem na wakacjach w Chorwacji gdy czytałem o inwazji w gazecie przywiezionej z Polski.

  • @madamededede
    @madamededede 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam. Siedziałam w pokoju syna przy komputerze

  • @MykolaChyslin
    @MykolaChyslin 2 ปีที่แล้ว +1

    W kwietniu w Bukaresztu Francja i Niemcy odmówili Gruzji oraz Ukrainie w otworzeniu plany członkowstwa w NATO.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      www.nato.int/cps/en/natolive/official_texts_8443.htm

    • @MykolaChyslin
      @MykolaChyslin 2 ปีที่แล้ว

      @ to był tylko rodzaj "uprzejmej odmowy": mgliste obietnicy zamiast planu z nabycia członkowstwa.

  • @callafijor
    @callafijor 2 ปีที่แล้ว +1

    25:10 ja też to dobrze pamiętam ale nie przypominam sobie wzmianek o ogniu czołgowym ani rakietowym... który pokazałeś na wstawkach. Za to pisano o ostrzale snajperskim którego zasięg jest z oczywistych przyczyn o wiele skuteczniejszy z wyżej położonych terenów Osetii Południowej.

    • @janusz9121
      @janusz9121 ปีที่แล้ว

      na YT są materiały i zeznania świadków /wywiady ze świadkami ostrzeliwania budynków i ludności cywilnej w dużych miejscowościach Osetii Pólnocnej przez Gruzję

  • @GorbexGames
    @GorbexGames 2 ปีที่แล้ว +9

    Ja pamiętam że wtedy u babci byłem i cały ten czas obsersowałem w TV co się tam odwala, a potem jak prezydent Kaczyński z innymi liderami państw bałtyckich tam pojechali i prawie zostali ostrzelani to bałem się że wybuchnie III Wojna Światowa (podobny lęk czułem jak nastąpiły ataki na WTC)

  • @slawomirzawislak7385
    @slawomirzawislak7385 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam panie Marcinie . Bardzo dobry odcinek wysluchalem z przyjemnoscia. Moze moglby pan przedstawic blizej historie pozostalych krajow wchodzacych w sklad bylego zwiazku radzieckiego? Pan to tak ciekawie opowiada. .. zmieniajac temat. Kombinowal pan dobrze : uczyc sie tego co jest malo popularne wsrod rodakow, niestety takie plany latwo moga wziasc w leb, no ale bez ryzyka nie ma zycia 🙂. Tez na to gralem i tez poleglem - tylko mnie wykonczyla rzekoma transformacja w roku 89/90. Pozdrawiam S

  • @matipi677
    @matipi677 2 ปีที่แล้ว +1

    Ja tez pamiętam. Wakacje, olimpiada,wojna i upalne lato.

  • @rejmons1
    @rejmons1 2 ปีที่แล้ว +1

    I to jest największy problem Rosji. Nota bene - byl to problem już w czasach batiuszki Mikołaja I uwydatniony podczas Wojny Krymskiej. Armia! Wielka i niruchawa masa kiepsko uzbrojonych mużyków. Musi być wielka, bo Rosja zawsze ma dużo "frontów". Ogrom armii nie pozwala na jej gruntowną reformę i kosztuje nazbyt wiele.

  • @Dark_Dante
    @Dark_Dante 2 ปีที่แล้ว +4

    Tym razem bardzo elegancko ;) Fajny wzorek, czy to są małe kotwice?

    • @xQuami
      @xQuami 2 ปีที่แล้ว

      Kwadraciki

  • @mikrobixmikrobix
    @mikrobixmikrobix 2 ปีที่แล้ว +2

    28:00 jak dużą przewagę miały Gruzińskie wojska w momencie wejścia do Osetii?

  • @stanisawmiosz647
    @stanisawmiosz647 2 ปีที่แล้ว +7

    0:35 w szpitalu po urodzeniu się(:

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      witam młodego widza

    • @BartekSychterz
      @BartekSychterz 2 ปีที่แล้ว +4

      Dzięki.
      Teraz zdałem sobie sprawę, że jestem stary.

  • @cocietoja2162
    @cocietoja2162 2 ปีที่แล้ว

    Świetna robota, dzięki za przypomnienie tego konfliktu, to już 13 lat. Wtedy to ja się pewnie leniłem przed egzaminami poprawkowymi :).
    A co do tego konfliktu, pewnie mówienie tego dziś może słabe, ale wtedy nasz prezydent Kaczyński odwalił szopkę, zabierając kilku prezydentów do Gruzji pod ostrzałem, nawet nie chcę wiedzieć, co by sie stało, jakby został zestrzelony. Swoją drogą, czemu do dziś obie Osetie się nie połączyły?

  • @silesianwalker507
    @silesianwalker507 2 ปีที่แล้ว +1

    Też byłem w tamtym okresie w Rosji, też nad Bajkałem i przechodziłem przez wioske w której ty byłeś :) Z Rosji jechaliśmy do Mongolii na miesiąc i stamtąd mieliśmy lot powrotny z przesiadką w St Petersburgu. Niestety, lot z Ułan Bator odwołano i kombinowaliśmy z opcją powrotu przez Rosje. Robiono nam niestety bardzo duże problemy w ambasadzie rosyjskiej w Mongolii z wizami, nawet turystycznymi, czepiano się wszystkiego, żądano jakiś absurdalnych papierów itd. Takie problemy mieli wszyscy Polacy, których tam spotakliśmy. Dlaczego? Bo to było zaraz po tym jak Kaczyński wsparł oficjalnie strone gruzińską. Pierwszy się wtedy zderzyłem z politycznie nastawioną biurokracją rosyjską. W końcu zalatwiliśmy sobie wizy przez jakieś lewe biuro podróży, które załatwiało to przez łapówki. To wydarzenie mocno mi pokazało jak mocno dzisiejsza Rosja tkwi w tej sowieckiej mentalności.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Ciekawe, ja byłem pociągiem i nie miałem kłopotów tego typu

    • @silesianwalker507
      @silesianwalker507 2 ปีที่แล้ว

      @ Może to kwestia urzędników w tamtej konkretnej placówce.Może miałeś już załatwioną wize wcześniej i my trafiliśmy na zły moment? W każdym razie frustrujące to było doświadczenie. Plus był taki, że drugi raz przejechaliśmy koleją transsyberyjską, tym razem z Ułan Bator do Moskwy i mogliśmy zobaczyć jak odbywa się przemyt i handel na granicy :)

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      @@silesianwalker507 mogło tak być, pewnie. To ciekawe się wymienić doświadczeniami;-)

  • @lostinspace013
    @lostinspace013 2 ปีที่แล้ว

    No bo .... to Gruzja pierwsza tam zaczęła ostrzeliwać posterunki armii rosyjskiej i Osetyńców. Stwierdziła to nawet komisja międzynarodowa z ramienia UE. Pewnie zostali sprowokowani, obie strony tam dokonywały różnych incydentów, ale cóż .... zanim się zacznie strzelać w kierunku Rosjan, wypada się 4 razy zastanowić, .... a potem jeszcze ze 2 razy.

  • @maksymalnybul6145
    @maksymalnybul6145 2 ปีที่แล้ว +3

    Zapuszczając brodę, zaczynasz dla nas wyglądać adekwatnie do otrzymywanej treści, czyli jak nasz profesor. Kozacko!

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      ;-)

  • @teodorw.8398
    @teodorw.8398 2 ปีที่แล้ว +1

    Wałkoniłem się po maturze i czytałem "Archipelag Gułag" w tamtym czasie. O gruzińskiej policji fajny reportaż nakręciła Barbara Włodarczyk w cyklu "Szerokie tory". Zresztą wiadomo, Barbara Włodarczyk to wtedy był dla mnie ktoś, początek XX wieku do gimbazy na 7.10, ale się siedziało i oglądało. No i też niczego sobie była wtedy pani redaktor. Trudno powiedzieć jak to wszyło tak naprawdę, czy stali się tamtejsi gliniarze skuteczniejsi, mniej skorumpowani, nie bili obywateli na dołku, ale tak z zewnątrz przemiana była imponująca. Nowe radiowozy, nowe mundury w zachodnim stylu, komisariaty z zapleczem socjalnym dla funkcjonariuszy jak w cywilizowanym kraju. Rewolucję róż też nieco pamiętam z tv, jak demonstranci weszli do parlamentu itp. Ogólnie miałem wrażenie, że Gruzja idzie we właściwym kierunku, modernizuje się, Saakaszwili to równy gość, a woja z Rosją im to wszystko spieprzyła i teraz są zapyziałym grajdołem z cwaniakami przy korycie.

    •  2 ปีที่แล้ว

      Fakt, kraj wciąż wygląda biednie, a szkoda

  • @pawelek83bdh
    @pawelek83bdh 2 ปีที่แล้ว +5

    Ja też pamiętam to dość dobrze. Wracałem z obozu z Bieszczad i informacje podało radio w autobusie. Sądzę, że dlatego to wspomnienie jest tak wyraźne, bo wtedy miałem poczucie, że dzieje się coś istotnego i złego.

    • @KRK21ful
      @KRK21ful 2 ปีที่แล้ว +3

      Jeszcze nie słyszałem żeby Rosja była zamieszana w coś dobrego..

    • @katarzynabatory5577
      @katarzynabatory5577 11 หลายเดือนก่อน

      ​@@KRK21ful Raz była. Gdy rozpadł się zsrr.

  •  2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawe.
    Ja w tamtym czasie też byłem nad Bajkałem (1 sierpnia w Nowosybirsku na zaćmieniu słońca, zaraz potem w okolicach Irkucka i na Olchonie). Pamiętam, że kiedy wracałem potem we wrześniu do Polski, w Moskwie wisiały takie propagandowe billboardy "Dziękujemy Rosjo! Podpis: Osetia Południowa".
    A gdzie nad Bajkałem wtedy byłeś?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Wyspa Olchon

  • @Pawlowski1d
    @Pawlowski1d 2 ปีที่แล้ว +3

    kto po inwazji na Ukrainę?

  • @AkiWataru
    @AkiWataru 2 ปีที่แล้ว

    33:50 Ładne cięcie

  • @tomaszstelmach1348
    @tomaszstelmach1348 2 ปีที่แล้ว +2

    Czy mógł by Pan nakręcić film o dzisiejszych rosyjskich kozakach? Wspomniał pan o nich a czasami można zobaczyć ich na filmach na TH-cam z konfliktów zbrojnych i rozpędzania demonstracji prozachodnich organizacji w Rosji.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Jest w planie

    • @carcharinus6367
      @carcharinus6367 2 ปีที่แล้ว +1

      @ Temat trudny ale interesujący, no i..na czasie!

  • @maciejkalisiak7959
    @maciejkalisiak7959 2 ปีที่แล้ว +1

    ależ wspaniała jakość dźwięku

  • @Myszyn
    @Myszyn 2 ปีที่แล้ว

    Fajna koszula👍kamuflaż "biała żaba"

  • @janada4724
    @janada4724 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle świetny materiał. Czy Ty to czytasz czy walisz z pamięci?😉

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Mam notatki, żeby się wspomóc, ale nie czytam

  • @michakaszuba5811
    @michakaszuba5811 2 ปีที่แล้ว +12

    Ja byłem na wakacjach we Władysławowie... A myślami i modlitwami byłem z Gruzinami...

    • @BartekSychterz
      @BartekSychterz 2 ปีที่แล้ว +5

      Jak każdy poczciwy Polak.
      Nikt nie kibicował bandytom.

  • @radioactive3351
    @radioactive3351 2 ปีที่แล้ว

    Które miejsca najbardziej Ci się podobały w Gruzji?

  • @patrolowaty
    @patrolowaty 2 ปีที่แล้ว

    Byłem zmuszony słuchać na raty, więc nie pamiętam konkretów, ale co to za liczba ofiar? Po stronie rosyjskiej jakieś 60 osób, po gruzińskiej niecałe 200, a wszystkich ofiar 800? To znaczy, że cywili zginęło więcej, niż żołnierzy po obu stronach? Niewiele poza przekleństwami przychodzi mi teraz do głowy...

  • @Hause442
    @Hause442 2 ปีที่แล้ว

    Ładna koszula

  • @kleryk
    @kleryk 2 ปีที่แล้ว +2

    Czy mam wrażenie Czy Marcinie słowem nie wspomniałeś o manewrach gruzińsko natowskich Immediate Response-2008 na jeden czy dwa miesiące przed wojną gdzie ćwiczona inwazję na zbuntowane republiki. Bo trochę to wtedy tłumaczy późniejsze zachowanie Rosjan i zatrzymanie wojsk w Osetii. Brakowało też ciekawostki o dużym udziale army czeczeńskiej w tym konflikcie :)

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      O manewrach z udziałem żołnierzy USA wspomniałem. Że czwiczyli akurat atak na te republiki to jest jednak dla mnie nowość, podrzucisz źródło?
      W sumie nie ma czegoś takiego jak armia czeczeńska formalnie;-)

    • @kleryk
      @kleryk 2 ปีที่แล้ว +2

      @ ha ! teraz po latach coś znaleźć to katastrofa widzę wszystkie internetowe źródła pokasowane. Ale znalazłem w webarchive. Faktycznie oficjalnie scenariusz dotyczył Iraku i zdobywania terenów opanowanych przez terrorystów i to terenów zabudowanych. Więc oficjalne gruzińskie informacje o tych manewrach i oficjalnie te manewry dotyczyły wedle Georgia Today : (translator) "Scenariusz szkoleniowy przewidywał operację pokojową w Iraku. Szkolenie to pomogło IV Brygadzie przygotować się do rozmieszczenia w Iraku. US Marine Corps i American National Guard Company prowadziły operacje polowe ze sztabem IV Brygady. Wspólne szkolenie odbyło się na strzelnicy Vaziani i lotnisku Vaziani. Na lotnisku Vaziani zorganizowano modele osiedli, w których szkolono żołnierzy do walki na terenach zaludnionych. Ich głównym celem było tworzenie i realizacja pełnego zakresu zadań operacyjnych; do ustawiania punktów kontrolnych, zajmowania zaludnionych obszarów, przekazywania informacji, patrolowania itp.
      Scenariusz szkolenia był następujący: Sytuacja miała miejsce na terenie zabudowanym, zamieszkałym. Gdy terroryści dokonali nagłych ataków na mieszkańców, wojska gruzińskie i amerykańskie patrolowały, ewakuowały i ratowały mieszkańców. Jeśli któryś z mieszkańców został ranny, żołnierze udzielali pomocy medycznej i zabierali ich do odpowiednich placówek. Następnie wojsko przeprowadziło operację oczyszczania z terrorystów na terenów zamieszkałych." - Faktycznie Gruzja w IRaku od 2003 roku miałą 850-2000 osobowy kontyngent wojsk okupacyjnych. Natomiast sam scenariusz pokrywał się z tym co miało miejsce po miesiącu. Tak jak Rosjanie ćwiczą na wyimaginowanych nazwach państw a wiadomo o co chodzi. Swoją drogą, zapewne znasz, ale polecam kanał mało popularny Piotra Ryczka, 7 lat temu wrzucił program o osetii. Ma nieadekwatnie mało wyświetleń w stosunku do merytoryczności. Polecam też jego program rozpadzie ZSRR ( chyba najlepszy ) i o wojnie w Bośni ( również najlepszy na YT ) th-cam.com/video/B1OMVj-Jdss/w-d-xo.html

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      @@kleryk dzięki piękne

  • @ernieerniez
    @ernieerniez 2 ปีที่แล้ว +2

    A ja bym poprosił o zastanowienie się nad odcinkiem "co Rosjanie wiedzą o 17 września".

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      nie lubię takich pytań, jedni wiedzą wiele, inni nic, to zbyt ogólne

    • @ernieerniez
      @ernieerniez 2 ปีที่แล้ว

      @ Już śpieszę uszczegółowić. Chodzi mi o to, że ta data zdaje się być punktem zapalnym w dyskusjach Polaków z Rosjanami. Sam nie raz wspominałeś, że Rosjanie liczą dni wojny od roku '41. Ciekaw jestem jak szeroka jest świadomość współczesnych spadkobierców ZSRR obecności armii czerwonej na ziemiach polskich już od roku 1939. Skąd wynikają te nieporozumienia? Czy chodzi o system edukacji? Jaki jest ich punkt widzenia? Dlaczego jest to kością niezgody między naszymi narodami?

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      @@ernieerniez pomyślę na tym tematem. Natomiast sama przyczyna, dla której część Rosjan stara się zapomnieć o latach 1939-40 jest dość prosta. ZSRR było partnerem III Rzeszy, która stała się później bezdyskusyjnym wrogiem, a to nie leży tym, którzy chcą upraszczać historię i pokazywać "ci byli dobrzy, ci byli źli"