Przeprowadziłem podobny test i jako laik prosiłbym o odp. na następujące pytanie. Dlaczego po rozładowaniu i pod obciążeniem napięcie pomiędzy zasiarczoną celą a sprawną celą jest takie niskie, ale już bez obciążenia napięcie pomiędzy tą "wadliwą celą a sprawną celą" idzie w górę ?
Chłopacy, jest smuteczek :( Mam roczną varte silver dynamic d21 61ah, kupioną w stacjonarnym jako 3miesieczną świeżynke. I już opisuje o co sie rozchodzi. Jeździ w octavi 1 1.6 8V PB/LPG. Auto pali od strzała napięcie rozruchu spada w normie, napięcie spoczynkowe przy mrozach 12.6V, KW 600 pokazuje SOH 100% opór poniżej 5mOhm, normalnie wszystko lux. Z racji że bezobsługowy to po nabyciu korków do szlifów, rozwierciłem dziada i jedna prawie środkowa cela miała gęstość elektrolitu lichą na czerwonym polu, we wszystkich pozostałych 1.28-1.29, no i podczas ładowania czy wysycania elsinem na 16.2V poniżej 1A brak gazowania tej celi. Tester i opornica pokazują lux akumulator, kręci rozrusznikiem jak dzik, a cela martwa. O czym bym sie nie dowiedział gdyby nie rozwiercenie i pomiar gęstości refraktometrem. Jak widać varta po roku ch... warta. Już zamówiłem Westa FORSE 60Ah 600A na pancernych płytach i temperaturach obsługi -40 do +60, a varta zostanie na bank energi pod przetwornice. Miał ktoś taki przypadek? Bo jak cela zdechnięta to raczej napięcie spoczynkowe poniżej 12V i rozrusznikiem nie zamieli w mróz. Aha aku w aucie siedziało w box plastikowym i opatulone folia termiczną przed mrozem i żarem w lecie, miał tam jak u pana boga za piecem, a taki nr z celą wywinął XD
Pokazałeś kolejny level wtajemniczenia, którego nawet "starzy" serwisanci akumulatorowi chyba już nie praktykują... Kurka, mam takiego trudnego i dziwnego pacjenta (nie chcę robić antyreklamy ;-P )... ale nie przyszło mi to do głowy aby go tak sprawdzić choć się naczytałem różnych "starych" publikacji i teraz człowiek ma większy mętlik w tym temacie niż wtedy kiedy wiedział znacznie mniej... Super, tak trzymaj...
Też niedawno walczyłem z takim przypadkiem, tyle że jeszcze bardziej beznadziejnym. Łącznie ok. 180h ładowania a to asymetryczne, a to stałoprądowo. Uparta cela podjechała z gęstością od 1.05 do 1.22 g/cm3 i dalej już nie miałem cierpliwości 🔋🔋🔋🐷🐷🐷 Ale sposób z pomiarem napięcia między celami zacny i pozwolę sobie przygarnąć. Dzięki Tomaszu 👍👍👍🙂🙂🙂👾👾👾
Mam teraz w aucie aku ze złomu. Ale ten akurat miał napięcia spoczynkowe 12,6v ale gęstość 1,17 max. Czyli stary trup zasiarczony. Gotowanie na wolnym ogniu przez tydzień jednopolowką rozpuscilo siarczan. Sprawność około 80%. Zresztą tak samo z zasuszonym agm zrobiłem. Oczywiście wody z pół litra poszło. Ale ten ma prawie 90% pojemności.
@Robert Tomczak KW650 pokazał 99%, po 48h nawet 100%, w co nie bardzo wierzę. Faktem jest, że aku odpala dużego Diesla, tyle że jak długo to potrwa, tego nie wie nikt 😆😆😆
Ciekawy odcinek. Mam właśnie u siebie na warsztacie podobnego pacjenta filmowo ma 52 Ah rozładowanie daje około 16 Ah pa naładowaniu pobiera około 18 Ah ale gęstość jest na poziomie 1.24/1.25, ładuje go kulonem po ładowaniu do końca (aż Kulon przerwał ładowanie) ustawiłem w trybie zasilacza z napięciem impulsowy. 16v i 2 A chodzi już cały dzień i powoli gęstość rośnie. Zobaczymy co będzie dalej. Pozdrawiam.
Bardzo cenny materiał, który daje dużo do myślenia, a jeszcze bardziej uświadamia jak bardzo okrywane są niekiedy ,,mgłą tajemniczości'' akumulatory i te stare i te nowe.Moim zdaniem ten Twój akumulator należy do rodziny akumulatorów z ,, przesuniętym w dół napięciem jego sprawności''.W praktyce oznacza to, że akuś ma jeszcze w sobie sporo pojemności tylko w/g innej normy napięcia :) nie 10.5V tylko 9,5V. Czy tak jest w przypadku tego akumulatora?.Łatwo to Tomek sprawdzisz rozładowując tego kolosa do napięcia powiedzmy 8V.Ostatnio obserwuję swego żółtego ,,dziwoląga" z 2014r o pojemności fabrycznej 74Ah.Ciągle mnie zadziwia rozładowaywałem go ze 3 razy dwuetapowo do 10.5V potem do 8V.Ostatnio miał rozładowanie jednoetapowe odrazu do 8V i osiągnął pojemność 52,5Ah rozładowywałem prądem 3.7A.Zarejestrowałem takie parametry na rozładowalnicy BD200. Przy napięciu 10.50V-pojemność była 10Ah przy 10.16V-20Ah 10.00V-30Ah!!!!!!!!! 9,80V-40Ah!!!!!!!!!!! 9,13V-50Ah 8.00V-52.5Ah Co w tym dziwnego?, a to, że nie każdy padnięty akumulator ma taki ,,wykres''.Także nie nadaje się on już do aut nowoczesnych i diesli, czyli tych aut z elektroniką odcinającą rozruch po spadku napięcia w instalacji w okolicach np.10V, ale włożony do starej Astry z 96r kręci rozrusznikiem jak stary koń, nowym kieratem za stodołą krytą azbestem:)
@@robhalford6051 Spójrz na ten mój akumulator z innej strony.Nie masz areometru, nie masz korków, nie masz rozładowalnicy, nie masz oprrnicy ani żadnego innego testera oraz multimetru masz tylko ładowarkę bez voltomierza, amperomierza.Akumulator naładowałeś auto uruchomiłeś czego więcej do szczęścia potrzeba.Rozładowanie poniżej normy zawsze ma sens ponieważ możemy dokładnie określić stan akumulatora oczywiście do ultranowoczesnych aut nie ma szans żeby się nadawał, ale do mało wymagających ....?
Zastanawiałem się nad zbudowaniem takiej ładowarki mocno impulsowej opartej na sterowniku PWM, który sterowałby albo przekaźnik albo tranzystor. Impuls ładujący pochodziłby z kondensatora o odpowiednio dużej pojemności, który ładowałby się przez rezystor o niedużej rezystancji a momentalnie byłby rozładowywany przez układ podający ładunek wprost na alumulator. Chwilowe natężenie prądu mogło by być w tym przypadku bardzo duże, jak i z resztą napięcie, bo można by użyć np. 50V a nawet i więcej jeśli byłaby taka potrzeba... Co o tym sądzicie?
Tomaszu, a może udałoby Ci się opatentować sposób na ładowanie tylko jednej celi? Dać na jedną celę odpowiednie napięcie, np. 2,7 V, odpowiedni prąd i ładować tylko jedną, najgorszą celę, aż gęstość i napięcie tej celi zrówna się z pozostałymi celami. To byłby sposób na uratowanie wielu aku, można by w ten sposób ratować aku które mają różne gęstości w różnych celach. Zawsze dwie skrajne najbardziej odbiegają. Mam taki pomysł, aby zmierzyć gęstość takiego słabszego już aku w każdej celi, gęstości będą nierówne i różne, po czym każdą celę ładować osobno do gęstości celi najlepszej, a potem cały aku do gęstości 1,28 i aku uratowany i zbalansowany. To coś podobnego, co robią BMS-y i balansery w ogniwach litowo-jonowych, litowo-polimerowych, NiMh itd.
Skoro cela nie pracuje poprawnie to ładowanie jej w celu wyrównania napięcia (i reszty) nie ma większego sensu. Skrajne cele rzadko są pancerne, a pracując w szeregu przenoszą największe moce pomimo identycznej budowy. Zatem per praxis one są za słabe względem całości. Niesprawna cela jest niczym kulawy koń w wielokonnym zaprzęgu. Jakoś to człapać może... próba galopu doprowadzić może do spektakularnego wypadku. Ten akumulator już tylko do małych prądów. Mały panel słoneczny i niewielkie obciażenie przy oświetleniu na działce (o ile niesprawna cela sama nie stanie się obciażeniem dla innych (większe samorozładowanie = problem z użytecznoscią)). Trzeba by naprawić (wymienić) celę by ten aku mógł nadać się do czegoś konkretniejszego jeszcze.
Witam. Też robiłem tak z sondami. Trzeba uważać, najpierw wyczaiłem, które cele są leniwe , były 4 leniwe, po 48h, troszkę obciążenia żarówką, ładowanie. Zostały 2 leniwe. Olałem temat. Złom i 27zł😅. zostały 2 leniwe i olałem temat. Złom. 27zł.
Taki efekt pcl. Myślę że jeszcze lepszy efekt dało by kilkukrotne ładowanie i rozładowanie prądem w zakresie 0.01 -0.05 C. Pomiar rezystancji wewnętrznej i prądu rozruchowego powiedział by dużo na temat stanu akumulatora.
Kupiłeś starucha czy nówkę funkiel, bo jeżeli to drugie to reklamuj, a jak pierwsze wywal na złom. Ładowanie b.wolne jest jak najbardziej pożądane ale jako wyrównujące (nie mniej jak 0,02C) i tylko po głównym ładowaniu inaczej sami sobie zasiarczamy aku. Asymetria powinna być dobrana eksperymentalnie, bo można głupotę osiągnąć niechcąco. Akumulator nienaładowany i nie ładowany w odpowiednim czasie to jedna z przyczyn jego późniejszego badziewnego zachowania. Pojemność aku 80 Ah to wynik tragiczny. Wygląda na to, że ten aku albo od początku był taniej kiepskiej jakości albo ktoś dał ciała przy niepełnym i nieprawidłowym ładowaniu oraz zbyt głębokim rozładowaniu. Podejrzewam, że test z nowym prostownikiem nic nie da nawet jak dobrze teoretycznie naładuje (liczy się sprawdzenie ładunku oddanego) aku, bo "the battery is dead". + za inicjatywę:))
Tomku, jak jest cela zasiarczona to można działać ale co zrobić jak ma zwarcie albo ma opad ? Próbowałem płukac i sodą oczyszczać ale tylko huta. .. pozostaje. Nawet Tadek nie pomógł
Mnie też się nie udało odratować aku ze zwartą celą. Poza tym skoro doszło do zwarcia to na dnie musiało być już dość dużo masy czynnej. A więc nawet jeśli udało by się go wypłukać to jaką on by dysponował pojemnością ?
Ja mam tak przypadek aku 2lata efb 230ah wszystkie cele ok 1 cela przy plusie na czerwonym brak gęstości napiecie na aku 12.30v podczas ladowania bardzo ciężko ma dobić do napiecia 14.50v przy 4A i grzeje sie ta cele ale tylko w jednym miejscu taki 1cm² po 4dniowym ladowaniu gestosc przed zielonym polem ale po tygodniu od ladowania znowu gestosc spadła i napiecie tez i jest 12.30v około Prad rozruchowy z 1200en dzień po ladowaniu miał 1100ok Co proponujcie w ramache experymentu zrobic ? Czy dac sobie spokój?
Mam pytanie , mówią jak się akumulator krystalizuje czyli zasiarczony jest to też ładuje najmniejszym prądem i czego ? I druga sprawa mówią że nie można dolać kwasu do akumulatora ale płukasz go wlewasz wodę i ładujesz i wylewasz to skąd ta ma być gęstość elektrolitu jak go 10 płukałem
Witam, Czy mogę prosić o pomoc. Posiadam akumulator AGM 100Ah 12V który jest podłączony do zasilacza awaryjnego Volt Sinus Pro 500. W momencie kiedy zabraknie prądu i zasilanie przechodzi na akumulator to po ok 30 minutach włącza się alarm w zasilaczu Sinus Pro 500 i wszystko się wyłącza. Akumulator ma raptem 2 lata (kupiony nowy). Do zasilania jest podłączony tylko piec gazowy w kotłowni więc pobór prądu raczej niewielki. Kiedy wyjąłem wtyczke z gniazdka i sprawdziłem napięcie miernikiem to napiecie na akumulatorze szybko spadło z 13,6V do 12,8V poźniej przez ok 20 minut powoli spadało z 12,8V do 12,5V a następnie w ciągu zaledwie 10 sekund bardzo szybko spadło do 10V. Włącza się alarm w zasilaczu i wszystko się wyłącza. Co może być tego przyczyną? Czy akumulator mógł ulec uszkodzeniu po raptem 2 latach? Akumulator od nowości był podłączony tylko i wyłącznie do zasilacza awaryjnego. Dodam że test robiłem podpinając do zasilacza lampkę z 60W żarówką. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Mam pytanie a co zrobić żeby zwiększyć w akumulatorze napięcie V 12 bo faktycznie mam rozebrany ten akumulator kwasowy mam na wierzchu cele są 2 v każda cela i brakuje mu te 05 V i myślałem żeby dodać my 1 płytę dodatnia do pierwszej celu plus czy to by zdało relacje. ,mówię że ten akumulator rozładowany co ty na to ?
No tak, ale podłącz obciążenie 50..100A to bedzie pojemność moze 20Ah.... Już raczej nie będzie jak nowy chyba ze dostaniesz sie do słabej celi i ją tylko uda się ładować osobno.... Gdyby producenci robili wyprowadzenia połączeń między celami jak to jest w pakietach lipo/liion to by nie bylo takich problemów, możnaby wtedy raz na rok zrobić sobie balansowanie cel. Jeszcze ratunkiem moze być ladowanie calości ale np tydzień ale prądem 0.1..0,2A ;) jak to się robi w bateriach priusa :)
Z tego co słyszałem to elektrolit potrafi osiąść na dno, tzn: ten płyn się rozwarstwia i dlatego akumulatory trzeba mieszać. Nie mówi się o tym bo ten efekt jest powolny a akumulatory stosuje się w pojazdach i to mieszanie występuje cały czas, ale jak akumulator stoi bardzo długo to na dole celi potrafi być znacznie większa gęstość niż na górze. Dlatego też niewielkie gazowanie elektrolitu podczas ładowania jest bardzo korzystne bo powoduje ruch elektrolitu w celi. Może taki efekt tu wystąpił ?
Jeśli jedna cela jest padnięta (przez zasiarczenie), można spróbować ją naprawić ładując akumulator w ten sposób, że wcześniej z zepsutej celi wylewamy cały elektrolit, podgrzewamy go poza aku do temperatury ok. 90 stopni, wlewamy do celi i ładujemy. Po wlaniu oczywiście temp. elektrolitu szybko spadnie, bo ogrzeje akumulator, ale i tak będzie dość wysoka i ładując w ten sposób ładnie rozpuszczają się kryształy, podobnie jak kryształy cukru czy soli łatwiej rozpuścić w gorącej wodzie. Można też ładować celę z samą podgrzaną wodą destylowaną, wtedy na zasadzie gradientu stężeń rozpuścimy całość kryształów siarczanu ołowiu, tylko potem trzeba wlać nowy, wzorcowy elektrolit. Metoda częściowo sprawdzona i obiecująco skuteczna, jednak nie polecam jej wykonywania z uwagi na BHP, elektrolit to kwas, a podgrzany kwas to jeszcze większe zagrożenie i takie eksperymenty tylko w laboratoriach ze stuprocentową ochroną BHP eksperymentatorów.
Witam! Postanowiłem podładować przed zimą akumulator 62 Ah który ma 3 lata. Po dwóch dobach od ładowania w temp 9 stopni napięcie 12,90V. Sprawdziłem gęstość elektrolitu i wszędzie jest na poziomie 1228-9 tylko w jednej środkowej mam 1225. Wychlebotałem akumulatorem i elektrolit wszędzie czysty, bezbarwny. Czy da się coś z tym zrobić czy kupić nowy?
Wygląda na to że jedna cela się obija i nie pracuje równo. To wszystko zależy czy pojawiają się problemy z rozruchem - bo napięcie w takiej celi potrafi bardzo szybko spaść podczas obciążenia. Poniżej masz podobny przypadek i metodę na zmuszenie jej do pracy th-cam.com/video/2Y5i0khdzkU/w-d-xo.html
@@TomaszHudy z rozruchem jak do tej pory nigdy nie miałem żadnego problemu... pewnie pomiar akumulatora coś by powiedział o jego kondycji ale niestety nie posiadam urządzenia :/ mam zwykły miernik, areometr i prostownik z regulacją prądu hehe Aby spróbować naprawić tą celeę należałoby rozładować skrajnie akumulator do tych 10,5 V i przez pare dni ładować go prądem 1 ampera?
@@TomaszHudy sprawdzałeś jak wygląda sprawa z reanimowaną celą w tym akumulatorze na dzień dzisiejszy? pracuje jak pozostałe czy nadal są z nią problemy?
Otworzylem chiński aku który wlasnie mi padl i zobaczylem ze cele są na przemian brunatne i siwe . Why ? Dzialal ponad 5 lat w dwóch samochodach wiec uważam ze to i tak dobry wynik. Ciekawi mnie jakim cudem padły 4 cele na raz ? Sprawne są 2
hej, tak paczam na twoje filmy i zastanawia mnie jeden z moich akumulatorow... mianowicie ostatnio pojawiły sie u mnie problemy z ładowaniem w volvo. Na pierwszy strzał poszedł altek, niestety znowu cos "dupło" i podejrzenie padło na aku. Aku 80Ah 700A EN wskazuje 12.3V jałowo, pod prostownikiem ładuje sie do 12.7V pradem 6A przez kilka h i prad caly czas utrzymuje sie caly czas na 6A a napiecie 12.7 i koniec, ni grama w góre. Czy znaczy to że aku ma wew zwarcie? nie mam testera zeby sprawdzic aku pod pelnym obciazeniem niestety.
Skoro tylko w jednej celi jest zasiarczenie lub PCL (lub cokolwiek innego) to ta cela jest niczym kulawy koń w wielokonnym zaprzegu. Może to się jakoś wlec - ale galop niewskazany.... = do radyjka i światełek jeszcze się nada. Dla zabawy (wylącznie), tylko po "pakistańsku" da się to sensownie naprawić. Podmienić celę. Wyrównać napięcie tej celi i pomiędzy pozostałymi. Dwa razy rozładować do 12V. I można składać w całość . Ale skoro pacjent rozkrojony na stole to jest szansa na poprawki. 1. Dołożyć przekładki kapilarne (uwaga patent ponoć) lub jednokierunkowe (to bez praw patentowych bo Leonardo Davinci to już wymyślił). Tylko, że trzeba to drukować na drukarkch 3d bo gotowców nawet na aliex... brak. 2. Do tego przekładki poziome. Razem te drobiazgi zapewnią nam mieszanie się elektrolitu (przelewanie się od góry elektrolitu zaciaganego bokami). Rozwarstwienie elektrolitu mamy z głowy. Efekt PCL spada przy mniejszym stężeniu elektrolitu = ale spadają też parametry użytkowe. Ew. dodanie cyny niewiele pomaga , do tego jest to nadal skrajna cela...= ma najciężej. Najtrudniej przykleić porządnie dekiel, ale w czasach odpowiednich klejów powinno się udać. Po obwodzie najtaniej i najlepiej klejenie na gorąco po "pakistansku", które do prowizorycznej fotovoltaiki na działce wystarczy skoro w ich autach bujajacych na bezdrożach to działa.
Szacun za cierpliwość 😊
Bardzo ciekawy przypadek i super inspirujący film, bardzo zachęca do testowania.
Przeprowadziłem podobny test i jako laik prosiłbym o odp. na następujące pytanie.
Dlaczego po rozładowaniu i pod obciążeniem napięcie pomiędzy zasiarczoną celą a sprawną celą jest takie niskie,
ale już bez obciążenia napięcie pomiędzy tą "wadliwą celą a sprawną celą" idzie w górę ?
Chłopacy, jest smuteczek :( Mam roczną varte silver dynamic d21 61ah, kupioną w stacjonarnym jako 3miesieczną świeżynke. I już opisuje o co sie rozchodzi. Jeździ w octavi 1 1.6 8V PB/LPG. Auto pali od strzała napięcie rozruchu spada w normie, napięcie spoczynkowe przy mrozach 12.6V, KW 600 pokazuje SOH 100% opór poniżej 5mOhm, normalnie wszystko lux. Z racji że bezobsługowy to po nabyciu korków do szlifów, rozwierciłem dziada i jedna prawie środkowa cela miała gęstość elektrolitu lichą na czerwonym polu, we wszystkich pozostałych 1.28-1.29, no i podczas ładowania czy wysycania elsinem na 16.2V poniżej 1A brak gazowania tej celi. Tester i opornica pokazują lux akumulator, kręci rozrusznikiem jak dzik, a cela martwa. O czym bym sie nie dowiedział gdyby nie rozwiercenie i pomiar gęstości refraktometrem. Jak widać varta po roku ch... warta. Już zamówiłem Westa FORSE 60Ah 600A na pancernych płytach i temperaturach obsługi -40 do +60, a varta zostanie na bank energi pod przetwornice. Miał ktoś taki przypadek? Bo jak cela zdechnięta to raczej napięcie spoczynkowe poniżej 12V i rozrusznikiem nie zamieli w mróz. Aha aku w aucie siedziało w box plastikowym i opatulone folia termiczną przed mrozem i żarem w lecie, miał tam jak u pana boga za piecem, a taki nr z celą wywinął XD
Pokazałeś kolejny level wtajemniczenia, którego nawet "starzy" serwisanci akumulatorowi chyba już nie praktykują... Kurka, mam takiego trudnego i dziwnego pacjenta (nie chcę robić antyreklamy ;-P )... ale nie przyszło mi to do głowy aby go tak sprawdzić choć się naczytałem różnych "starych" publikacji i teraz człowiek ma większy mętlik w tym temacie niż wtedy kiedy wiedział znacznie mniej... Super, tak trzymaj...
Gratulacje
Kolejny ciekawy i dobry odcinek !!!!
Też niedawno walczyłem z takim przypadkiem, tyle że jeszcze bardziej beznadziejnym. Łącznie ok. 180h ładowania a to asymetryczne, a to stałoprądowo. Uparta cela podjechała z gęstością od 1.05 do 1.22 g/cm3 i dalej już nie miałem cierpliwości 🔋🔋🔋🐷🐷🐷
Ale sposób z pomiarem napięcia między celami zacny i pozwolę sobie przygarnąć. Dzięki Tomaszu 👍👍👍🙂🙂🙂👾👾👾
Mierzyłeś prąd rozruchowy?
Mam teraz w aucie aku ze złomu. Ale ten akurat miał napięcia spoczynkowe 12,6v ale gęstość 1,17 max. Czyli stary trup zasiarczony. Gotowanie na wolnym ogniu przez tydzień jednopolowką rozpuscilo siarczan. Sprawność około 80%. Zresztą tak samo z zasuszonym agm zrobiłem. Oczywiście wody z pół litra poszło. Ale ten ma prawie 90% pojemności.
@Robert Tomczak
KW650 pokazał 99%, po 48h nawet 100%, w co nie bardzo wierzę. Faktem jest, że aku odpala dużego Diesla, tyle że jak długo to potrwa, tego nie wie nikt 😆😆😆
Ciekawy odcinek. Mam właśnie u siebie na warsztacie podobnego pacjenta filmowo ma 52 Ah rozładowanie daje około 16 Ah pa naładowaniu pobiera około 18 Ah ale gęstość jest na poziomie 1.24/1.25, ładuje go kulonem po ładowaniu do końca (aż Kulon przerwał ładowanie) ustawiłem w trybie zasilacza z napięciem impulsowy. 16v i 2 A chodzi już cały dzień i powoli gęstość rośnie. Zobaczymy co będzie dalej. Pozdrawiam.
Bardzo cenny materiał, który daje dużo do myślenia, a jeszcze bardziej uświadamia jak bardzo okrywane są niekiedy ,,mgłą tajemniczości'' akumulatory i te stare i te nowe.Moim zdaniem ten Twój akumulator należy do rodziny akumulatorów z ,, przesuniętym w dół napięciem jego sprawności''.W praktyce oznacza to, że akuś ma jeszcze w sobie sporo pojemności tylko w/g innej normy napięcia :) nie 10.5V tylko 9,5V.
Czy tak jest w przypadku tego akumulatora?.Łatwo to Tomek sprawdzisz rozładowując tego kolosa do napięcia powiedzmy 8V.Ostatnio obserwuję swego żółtego ,,dziwoląga" z 2014r o pojemności fabrycznej 74Ah.Ciągle mnie zadziwia rozładowaywałem go ze 3 razy dwuetapowo do 10.5V potem do 8V.Ostatnio miał rozładowanie jednoetapowe odrazu do 8V i osiągnął pojemność 52,5Ah rozładowywałem prądem 3.7A.Zarejestrowałem takie parametry na rozładowalnicy BD200.
Przy napięciu 10.50V-pojemność była 10Ah
przy 10.16V-20Ah
10.00V-30Ah!!!!!!!!!
9,80V-40Ah!!!!!!!!!!!
9,13V-50Ah
8.00V-52.5Ah
Co w tym dziwnego?, a to, że nie każdy padnięty akumulator ma taki ,,wykres''.Także nie nadaje się on już do aut nowoczesnych i diesli, czyli tych aut z elektroniką odcinającą rozruch po spadku napięcia w instalacji w okolicach np.10V, ale włożony do starej Astry z 96r kręci rozrusznikiem jak stary koń, nowym kieratem za stodołą krytą azbestem:)
Tadek M... chyba ten akumulator już do niczego się nada i na nic mu te rozładowania poniżej normy.
@@robhalford6051 Spójrz na ten mój akumulator z innej strony.Nie masz areometru, nie masz korków, nie masz rozładowalnicy, nie masz oprrnicy ani żadnego innego testera oraz multimetru masz tylko ładowarkę bez voltomierza, amperomierza.Akumulator naładowałeś auto uruchomiłeś czego więcej do szczęścia potrzeba.Rozładowanie poniżej normy zawsze ma sens ponieważ możemy dokładnie określić stan akumulatora oczywiście do ultranowoczesnych aut nie ma szans żeby się nadawał, ale do mało wymagających ....?
@@Tadek-n3g Też miałem taki aku, że 2/3 pojemności było od 10,8 do 9V. Ale od tego słabe ogniwo zaraz było zwartym ogniwem.
Zastanawiałem się nad zbudowaniem takiej ładowarki mocno impulsowej opartej na sterowniku PWM, który sterowałby albo przekaźnik albo tranzystor. Impuls ładujący pochodziłby z kondensatora o odpowiednio dużej pojemności, który ładowałby się przez rezystor o niedużej rezystancji a momentalnie byłby rozładowywany przez układ podający ładunek wprost na alumulator. Chwilowe natężenie prądu mogło by być w tym przypadku bardzo duże, jak i z resztą napięcie, bo można by użyć np. 50V a nawet i więcej jeśli byłaby taka potrzeba... Co o tym sądzicie?
Dobrze sądzimy.
No. Nareszcie
Tomaszu, a może udałoby Ci się opatentować sposób na ładowanie tylko jednej celi? Dać na jedną celę odpowiednie napięcie, np. 2,7 V, odpowiedni prąd i ładować tylko jedną, najgorszą celę, aż gęstość i napięcie tej celi zrówna się z pozostałymi celami. To byłby sposób na uratowanie wielu aku, można by w ten sposób ratować aku które mają różne gęstości w różnych celach. Zawsze dwie skrajne najbardziej odbiegają. Mam taki pomysł, aby zmierzyć gęstość takiego słabszego już aku w każdej celi, gęstości będą nierówne i różne, po czym każdą celę ładować osobno do gęstości celi najlepszej, a potem cały aku do gęstości 1,28 i aku uratowany i zbalansowany. To coś podobnego, co robią BMS-y i balansery w ogniwach litowo-jonowych, litowo-polimerowych, NiMh itd.
Da się, tylko trzeba znaleźć mostek łączący cele 😉
@@TomaszHudy Ten mostek chyba widać po wykręceniu korka, taka jakby szara szyna, to to?
@@adamnowak3374 zgadza się 😉
Ale gęstość była. Nie w tym problem.
Skoro cela nie pracuje poprawnie to ładowanie jej w celu wyrównania napięcia (i reszty) nie ma większego sensu. Skrajne cele rzadko są pancerne, a pracując w szeregu przenoszą największe moce pomimo identycznej budowy. Zatem per praxis one są za słabe względem całości. Niesprawna cela jest niczym kulawy koń w wielokonnym zaprzęgu. Jakoś to człapać może... próba galopu doprowadzić może do spektakularnego wypadku. Ten akumulator już tylko do małych prądów. Mały panel słoneczny i niewielkie obciażenie przy oświetleniu na działce (o ile niesprawna cela sama nie stanie się obciażeniem dla innych (większe samorozładowanie = problem z użytecznoscią)). Trzeba by naprawić (wymienić) celę by ten aku mógł nadać się do czegoś konkretniejszego jeszcze.
Witam. Też robiłem tak z sondami. Trzeba uważać, najpierw wyczaiłem, które cele są leniwe , były 4 leniwe, po 48h, troszkę obciążenia żarówką, ładowanie. Zostały 2 leniwe. Olałem temat. Złom i 27zł😅.
zostały 2 leniwe i olałem temat. Złom. 27zł.
Taki efekt pcl. Myślę że jeszcze lepszy efekt dało by kilkukrotne ładowanie i rozładowanie prądem w zakresie 0.01 -0.05 C. Pomiar rezystancji wewnętrznej i prądu rozruchowego powiedział by dużo na temat stanu akumulatora.
Kupiłeś starucha czy nówkę funkiel, bo jeżeli to drugie to reklamuj, a jak pierwsze wywal na złom. Ładowanie b.wolne jest jak najbardziej pożądane ale jako wyrównujące (nie mniej jak 0,02C) i tylko po głównym ładowaniu inaczej sami sobie zasiarczamy aku. Asymetria powinna być dobrana eksperymentalnie, bo można głupotę osiągnąć niechcąco. Akumulator nienaładowany i nie ładowany w odpowiednim czasie to jedna z przyczyn jego późniejszego badziewnego zachowania. Pojemność aku 80 Ah to wynik tragiczny. Wygląda na to, że ten aku albo od początku był taniej kiepskiej jakości albo ktoś dał ciała przy niepełnym i nieprawidłowym ładowaniu oraz zbyt głębokim rozładowaniu. Podejrzewam, że test z nowym prostownikiem nic nie da nawet jak dobrze teoretycznie naładuje (liczy się sprawdzenie ładunku oddanego) aku, bo "the battery is dead". + za inicjatywę:))
zabrakło pomiaru testerkiem po ładowaniu.
Tomku, jak jest cela zasiarczona to można działać ale co zrobić jak ma zwarcie albo ma opad ? Próbowałem płukac i sodą oczyszczać ale tylko huta. .. pozostaje. Nawet Tadek nie pomógł
Mnie też się nie udało odratować aku ze zwartą celą.
Poza tym skoro doszło do zwarcia to na dnie musiało być już dość dużo masy czynnej.
A więc nawet jeśli udało by się go wypłukać to jaką on by dysponował pojemnością ?
@@TomaszHudy ladowalem takie od ww i toyoty cela się obudziła a jak doszło do 15.6 v to reszta masy spadła i zdechla. ...
Ja mam tak przypadek aku 2lata efb 230ah wszystkie cele ok 1 cela przy plusie na czerwonym brak gęstości napiecie na aku 12.30v podczas ladowania bardzo ciężko ma dobić do napiecia 14.50v przy 4A i grzeje sie ta cele ale tylko w jednym miejscu taki 1cm² po 4dniowym ladowaniu gestosc przed zielonym polem ale po tygodniu od ladowania znowu gestosc spadła i napiecie tez i jest 12.30v około
Prad rozruchowy z 1200en dzień po ladowaniu miał 1100ok
Co proponujcie w ramache experymentu zrobic ? Czy dac sobie spokój?
Mam pytanie , mówią jak się akumulator krystalizuje czyli zasiarczony jest to też ładuje najmniejszym prądem i czego ? I druga sprawa mówią że nie można dolać kwasu do akumulatora ale płukasz go wlewasz wodę i ładujesz i wylewasz to skąd ta ma być gęstość elektrolitu jak go 10 płukałem
Witam,
Czy mogę prosić o pomoc. Posiadam akumulator AGM 100Ah 12V który jest podłączony do zasilacza awaryjnego Volt Sinus Pro 500. W momencie kiedy zabraknie prądu i zasilanie przechodzi na akumulator to po ok 30 minutach włącza się alarm w zasilaczu Sinus Pro 500 i wszystko się wyłącza. Akumulator ma raptem 2 lata (kupiony nowy). Do zasilania jest podłączony tylko piec gazowy w kotłowni więc pobór prądu raczej niewielki. Kiedy wyjąłem wtyczke z gniazdka i sprawdziłem napięcie miernikiem to napiecie na akumulatorze szybko spadło z 13,6V do 12,8V poźniej przez ok 20 minut powoli spadało z 12,8V do 12,5V a następnie w ciągu zaledwie 10 sekund bardzo szybko spadło do 10V. Włącza się alarm w zasilaczu i wszystko się wyłącza. Co może być tego przyczyną? Czy akumulator mógł ulec uszkodzeniu po raptem 2 latach? Akumulator od nowości był podłączony tylko i wyłącznie do zasilacza awaryjnego.
Dodam że test robiłem podpinając do zasilacza lampkę z 60W żarówką. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Mam pytanie a co zrobić żeby zwiększyć w akumulatorze napięcie V 12 bo faktycznie mam rozebrany ten akumulator kwasowy mam na wierzchu cele są 2 v każda cela i brakuje mu te 05 V i myślałem żeby dodać my 1 płytę dodatnia do pierwszej celu plus czy to by zdało relacje. ,mówię że ten akumulator rozładowany co ty na to ?
Spoko, spoko ale co właściwie dolega tej celi? Ciekawe jak ten aku zniósł by cios opornicą... 🤔
Słaba cela by się zagotowała.
No tak, ale podłącz obciążenie 50..100A to bedzie pojemność moze 20Ah.... Już raczej nie będzie jak nowy chyba ze dostaniesz sie do słabej celi i ją tylko uda się ładować osobno.... Gdyby producenci robili wyprowadzenia połączeń między celami jak to jest w pakietach lipo/liion to by nie bylo takich problemów, możnaby wtedy raz na rok zrobić sobie balansowanie cel. Jeszcze ratunkiem moze być ladowanie calości ale np tydzień ale prądem 0.1..0,2A ;) jak to się robi w bateriach priusa :)
Z tego co słyszałem to elektrolit potrafi osiąść na dno, tzn: ten płyn się rozwarstwia i dlatego akumulatory trzeba mieszać. Nie mówi się o tym bo ten efekt jest powolny a akumulatory stosuje się w pojazdach i to mieszanie występuje cały czas, ale jak akumulator stoi bardzo długo to na dole celi potrafi być znacznie większa gęstość niż na górze. Dlatego też niewielkie gazowanie elektrolitu podczas ładowania jest bardzo korzystne bo powoduje ruch elektrolitu w celi. Może taki efekt tu wystąpił ?
Pytanie brzmi. Dlaczego wystapił tylko w jednej celi?
Coś tam zwyczajnie nie styka....
Jeśli jedna cela jest padnięta (przez zasiarczenie), można spróbować ją naprawić ładując akumulator w ten sposób, że wcześniej z zepsutej celi wylewamy cały elektrolit, podgrzewamy go poza aku do temperatury ok. 90 stopni, wlewamy do celi i ładujemy. Po wlaniu oczywiście temp. elektrolitu szybko spadnie, bo ogrzeje akumulator, ale i tak będzie dość wysoka i ładując w ten sposób ładnie rozpuszczają się kryształy, podobnie jak kryształy cukru czy soli łatwiej rozpuścić w gorącej wodzie. Można też ładować celę z samą podgrzaną wodą destylowaną, wtedy na zasadzie gradientu stężeń rozpuścimy całość kryształów siarczanu ołowiu, tylko potem trzeba wlać nowy, wzorcowy elektrolit. Metoda częściowo sprawdzona i obiecująco skuteczna, jednak nie polecam jej wykonywania z uwagi na BHP, elektrolit to kwas, a podgrzany kwas to jeszcze większe zagrożenie i takie eksperymenty tylko w laboratoriach ze stuprocentową ochroną BHP eksperymentatorów.
Adam N... szkoda czasu i energii na tę operację:)
@@robhalford6051 ale ekologiczne jak się uda
Stare metody na odsiarczanie, jeszcze można potraktować woda utleniona.
@@radoslaw8444 a jak konkretnie tą wodą utlenioną?
@@kwiatek999999 To żart!
Witam! Postanowiłem podładować przed zimą akumulator 62 Ah który ma 3 lata.
Po dwóch dobach od ładowania w temp 9 stopni napięcie 12,90V. Sprawdziłem gęstość elektrolitu i wszędzie jest na poziomie 1228-9 tylko w jednej środkowej mam 1225. Wychlebotałem akumulatorem i elektrolit wszędzie czysty, bezbarwny.
Czy da się coś z tym zrobić czy kupić nowy?
Wygląda na to że jedna cela się obija i nie pracuje równo.
To wszystko zależy czy pojawiają się problemy z rozruchem - bo napięcie w takiej celi potrafi bardzo szybko spaść podczas obciążenia.
Poniżej masz podobny przypadek i metodę na zmuszenie jej do pracy
th-cam.com/video/2Y5i0khdzkU/w-d-xo.html
@@TomaszHudy z rozruchem jak do tej pory nigdy nie miałem żadnego problemu... pewnie pomiar akumulatora coś by powiedział o jego kondycji ale niestety nie posiadam urządzenia :/ mam zwykły miernik, areometr i prostownik z regulacją prądu hehe Aby spróbować naprawić tą celeę należałoby rozładować skrajnie akumulator do tych 10,5 V i przez pare dni ładować go prądem 1 ampera?
@@tomaszwilk4946 spróbuj najpierw bardzo powolnego ładowania - to skrajne rozładowanie to ostatnia deska ratunku jak aku nie ma zupełnie pojemności.
@@TomaszHudy sprawdzałeś jak wygląda sprawa z reanimowaną celą w tym akumulatorze na dzień dzisiejszy? pracuje jak pozostałe czy nadal są z nią problemy?
Generalnie z tym akumulatorem są same problemy w sumie trudno się dziwić jak 150Ah kosztuje 350zł 😐
Otworzylem chiński aku który wlasnie mi padl i zobaczylem ze cele są na przemian brunatne i siwe . Why ? Dzialal ponad 5 lat w dwóch samochodach wiec uważam ze to i tak dobry wynik. Ciekawi mnie jakim cudem padły 4 cele na raz ? Sprawne są 2
Płyty dodatnie posiadają kolor brunatny, siwe to płyty ujemne. 5 lat jak na chiński aku to bardzo dobry wynik 👍
@@TomaszHudy ładowany był tym ruskiem 2-3 razy w roku. 7v ma teraz ;-)
hej, tak paczam na twoje filmy i zastanawia mnie jeden z moich akumulatorow... mianowicie ostatnio pojawiły sie u mnie problemy z ładowaniem w volvo. Na pierwszy strzał poszedł altek, niestety znowu cos "dupło" i podejrzenie padło na aku. Aku 80Ah 700A EN wskazuje 12.3V jałowo, pod prostownikiem ładuje sie do 12.7V pradem 6A przez kilka h i prad caly czas utrzymuje sie caly czas na 6A a napiecie 12.7 i koniec, ni grama w góre. Czy znaczy to że aku ma wew zwarcie? nie mam testera zeby sprawdzic aku pod pelnym obciazeniem niestety.
uwalony aku zwarta cela
Jaki kupić prostownik do efb i agm ?
th-cam.com/video/KAKJBIFCaH0/w-d-xo.html
👏
Czyli jednak takie rozładowanie akumulatora rozruchowego do napięcia 10,5 V zawsze mu szkodzi, czy jednak nie?
Napiszę tak - nie jest to dla niego obojętne. Lecz w niektórych przypadkach takie rozladowanie przynosi wymierne korzyści.
Sprawnym celom szkodzi, ale uszkodzonym może poprawić kondycję, całkiem jak z lekarstwami u ludzi...
👍
CELA leń, nierób, wałkoń, leser, obibok, miglanc, nygus, bumelant.
👍👍👍👍👍🔋
Taka sytuacja.
th-cam.com/video/tSAms_SrXPQ/w-d-xo.html
Da się ? Da się, tylko trzeba trochę czasu na to poświęcić 😉
Skoro tylko w jednej celi jest zasiarczenie lub PCL (lub cokolwiek innego) to ta cela jest niczym kulawy koń w wielokonnym zaprzegu. Może to się jakoś wlec - ale galop niewskazany.... = do radyjka i światełek jeszcze się nada.
Dla zabawy (wylącznie), tylko po "pakistańsku" da się to sensownie naprawić. Podmienić celę. Wyrównać napięcie tej celi i pomiędzy pozostałymi. Dwa razy rozładować do 12V. I można składać w całość .
Ale skoro pacjent rozkrojony na stole to jest szansa na poprawki.
1. Dołożyć przekładki kapilarne (uwaga patent ponoć) lub jednokierunkowe (to bez praw patentowych bo Leonardo Davinci to już wymyślił). Tylko, że trzeba to drukować na drukarkch 3d bo gotowców nawet na aliex... brak.
2. Do tego przekładki poziome.
Razem te drobiazgi zapewnią nam mieszanie się elektrolitu (przelewanie się od góry elektrolitu zaciaganego bokami). Rozwarstwienie elektrolitu mamy z głowy. Efekt PCL spada przy mniejszym stężeniu elektrolitu = ale spadają też parametry użytkowe. Ew. dodanie cyny niewiele pomaga , do tego jest to nadal skrajna cela...= ma najciężej.
Najtrudniej przykleić porządnie dekiel, ale w czasach odpowiednich klejów powinno się udać. Po obwodzie najtaniej i najlepiej klejenie na gorąco po "pakistansku", które do prowizorycznej fotovoltaiki na działce wystarczy skoro w ich autach bujajacych na bezdrożach to działa.