Poradnik Łukasza - Pomiar impedancji pętli zwarcia dla silnika indukcyjnego
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 10 ก.พ. 2025
- Poradnik Łukasza wraca do szkoły!
W tym filmie Łukasz opowiada o pomiarach impedancji pętli zwarcia dla silnika indukcyjnego asynchronicznego klatkowego zabezpieczonego wyłącznikiem silnikowym EATON PKZM.
Jak prawidłowo wykonać pomiary elektryczne i dlaczego to jest takie ważne?
Jak przewidzieć różnego rodzaju zagrożenia jakie możemy napotkać podczas eksploatacji instalacji elektrycznej?
Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz oglądając odcinek.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Więcej przeczytasz na:
laczynasnapiec...
#pomiaryelektryczne
Dzień dobry panie Łukaszu Proszę o wyjaśnienie jak badać pętle zwarcia dla servo napędów oraz silników podłączonych do falowników Jak zmierzyć wówczas pętle zwarcia.
W filmie są dwa istotne błędy:
1. Z tablicy 41.1 z czasami wyłączenia z normy PN-HD 60364-4-41:2017-09 brany jest czas dla niewłaściwego zakresu napięcia Uo.
2. W prezentowanym zabezpieczeniu wyzwalacz zwarciowy (istotny z punktu pomiaru impedancji pętli zwarcia) ma stały mnożnik 15,5*Iu i nie mnożymy go przez ustawienie wyzwalacza przeciążeniowego.
Ad. 1 -faktycznie czas zapewniający bezpieczne wyłączenie to 0,4 sek jednak w przypadku wilgotnych pomieszczeń do obliczeń przyjmujemy zaostrzone kryterium oceny - 0,2 sek.
Ad.2 Racja, powinno to być doprecyzowane w filmie. Badanie dotyczy stanu zwarcia a zatem ochrony realizowanej przez działanie członu zwarciowego - dziękuje za czujność! :-) Postaram się to sprostować w kolejnym filmiku :-)
Jak czepiają się takich szczegółów jak deklinacja czy błąd językowy to znaczy że dobry film
Materiał bardzo czytelnie przedstawiony, krótko i na temat. Gratuluję!
Mała łyżka dziegciu jednak będzie. Otóż poza deklinacją jednostek zauważyłem poważniejszy błąd językowy. Prezenter nagminnie powtarza „prąd wyłANczający”. W języku polskim nie istnieje słowo wyłANczać. Bezwzględnie nalezy używać wyłĄczać - wyłĄczający.
Przydatna wiedza :)!
Jak jest z doborem wartości prądu zabezpieczenia tego bezpiecznika silnikowego? Zależy od układu gwiazda lub trójkąt ?
Kolego materiał świetnie przygotowane ale proszę cię na miłość boską NIE WYŁANCZAJ
Wyłącznik służy do wyłączania ani do wyłanczania bo wtedy nazywał się wyłancznikiem😊😊😊 no chyba że sam derektor wyłancza srebnym wyłancznikiem to można wziąść i zatkać mu tłumnik pyrom czy tesz kartoflem i polać bendzynom z karnistra😂😂😂
Super. A nie można by mówić poprawnie w liczbie mnogiej jednostek elektrycznych? Np. amperów, woltów itd. Będzie troszeczkę ładniej brzmiało.
Cieszę się, że super :-) Faktycznie w kilku miejscach słychać jak źle się "odmieniowuje" - kwestia przyzwyczajenia i złych nawyków autora z którymi intensywnie walczy (patrz 13:58 ;) ) . Cóż, nagrody nobla w dziedzinie literatury za wybitne wyczyny lingwistyki polskiej nie dostanę niestety - jakoś się z tym muszę pogodzić ;-)
Czy w trakcie pomiaru silnik jest w ruchu? Tak domniemam, gdyż jest napięcie na tabliczce zaciskowej silnika
Też nad tym zastanawiam się, na filmie tego nie widać ani nie słychać aby silnik pracował być może ma zdjęte mostki ale autor nic o tym nie wspomina
Silnik jest w stanie pracy, jednak nie musi być. W wielu przypadkach pomiarów dokonuje się bezpośrednio na zaciskach aparatury zabezpieczającej (przy wcześniejszym sprawdzeniu ciągłości przewodów).
Czy początki uzwojeń podłączone są do obudowy silnika ?
Nie są i nie muszą być. W praktyce bardzo często jeżeli przed pomiarami dokonaliśmy sprawdzenia ciągłości przewodów PE to możemy pomiar impedancji pętli zwarcia zrealizować bezpośrednio na wyjściu aparatury zabezpieczeniowej, w tablicy.