Żyły ametystu w Złotym Potoku - Szklarska Poręba, Karkonosze

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024
  • Odsłonięcia żył ametystowych w okolicy Złotego Potoku w Szklarskiej Porębie
    BLOG - wyprawy w miejsca tajemnicze, podziemia, minerały i stanowiska geologiczne Dolnego Śląska, zamki i pałace.
    moj-dolnyslask....
    śledź nas na Facebook'u - www.facebook.c...

ความคิดเห็น • 17

  • @marekmirek4029
    @marekmirek4029 10 ปีที่แล้ว +2

    Świetny filmik- dziękuję

  • @smigoltime
    @smigoltime 9 ปีที่แล้ว +2

    I dobrze :) właśnie jestem w Szklarskiej Porębie i szukam minerałów. Fajnie byłoby trafić na ametyst lub piryt... Na razie tylko kawałki pirytu mam z sztolni :/

  • @xnsx1122
    @xnsx1122 6 ปีที่แล้ว

    Jestem tak kupiłam sobie ametyst bo słyszałam że każdy kamień ma swój miesiąc więc luty :) jest tak ślicznie i pięknie polecam to miejsce :)

  • @youngxkabi5970
    @youngxkabi5970 6 ปีที่แล้ว

    ślicznie tam! może kiedyś się wybiorę w to miejsce ! ametyst może i jest jednym z podstawowych minerałów ale jest śliczny !

    • @DamianlukasikPL
      @DamianlukasikPL 3 ปีที่แล้ว

      Ametyst jest minerałem pospolitym

  • @lastanetaarion
    @lastanetaarion 6 ปีที่แล้ว

    Fajny filmik. Kiedyś chciałem się wybrać na urlop wypłukiwać jakieś kamyki w Baranim Potoku i w tym potoku po czeskiej stronie (i innych), który też jest dopływem Izery - oczywiście poza granicami rezerwatu i nie na skalę przemysłową (ot tak, żeby na słońcu trochę pobyć w jakimś celu, bo bezcelowe wędrówki szybko mnie nudzą). Ale jakoś się wybrać nie mogę (teraz jadę pozbierać trochę bursztynów, bo się w końcu po 5 latach udało wybrać)...

  • @grzegorzbijak9955
    @grzegorzbijak9955 10 ปีที่แล้ว +3

    jasne, lepiej niech zarośnie wtedy będzie spokój. Jest wiele odsłonięć znanych przed wojną - a dziś nawet studenci nie mają szans zapoznać się z geologią takich miejsc, bo trzeba by najpierw napalmem potraktować a potem koparką wjechać. Poza tym to miejsce nie jest tajemnicą opisywane było w kilku opracowaniach, a nawet w "Sudetach". Dodam jeszcze, że geoturystyka się rozwija i coraz więcej wychodzi ogólnodostępnych publikacji pokazujących podobne miejsca, coraz częściej docierają tam szlaki czy ścieżki dydaktyczne.

  • @marcinFFF
    @marcinFFF 9 ปีที่แล้ว +22

    MrCwaniak - jeżeli nie znasz się na temacie, to nie zabieraj głosu bo robisz z siebie pajaca. Te miejsca są znane z wielu opracowań i w środowisku poszukiwaczy minerałów nie są żadną tajemnicą. Jeżeli nie jest to rezerwat geologiczny - to niech kopią. Nie rozumiesz, ignorancie, że cały dolny śląsk był rozkopywany w poszukiwaniu minerałów już od czasów przedśredniowiecznych? Najlepiej żeby wszystko zarosło, ludzi wygonić i niech siedzą w domach. Geoturystyka jest czymś normalnym, nie ma w tym nic złego jeżeli nie wykopuje się drzew by wydobyć np kawałak agatu. Nie widzę nic złego w kopaniu, jeżeli nie dewastuje się drzewostanu, czy pomników przyrody - ożywionej i nieożywionej. Dydaktyczne ścieżki geologiczne i poszukiwanie minerałów to świetny pomysł.

    • @grzegorzbijak9955
      @grzegorzbijak9955 9 ปีที่แล้ว +3

      Martin Rekin bo u nas tak już jest - lepiej zabronić, zamknąć i będzie dobrze... za zachodnią granicą promocja geoturystyki kwitnie, cała Bawaria pełna tablic informacyjnych, wszystko opisane w przewodnikach, nawet przygotowane miejsca do kopania itp. (ale są też wyjątkowe miejsca chronione, gdzie nie wolno tłuc skały a jedynie zbierać z osypiska próbki). Jednak i u nas powoli robi się lepiej - choćby publikacje Karkonoskiego Parku Narodowego o geostanowiskach (już 2 wydania), baza danych Instytutu Geologicznego czy stanowiska geoparku wzgórz Niemczansko-Strzelinskich. Zapraszam też na www.geopasja.pl

  • @adriankwiat9115
    @adriankwiat9115 4 ปีที่แล้ว

    A, sprzedajecie te kamienie?

  • @areees100
    @areees100 7 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam jak byłem dzieckiem wyławiałem ze złotego potoku "tony" ametystów i znosiłem do domu :)

    • @antos7031
      @antos7031 2 ปีที่แล้ว

      Chial by pan może dogadać sie w sprawie odkupienia hurtowego ametystu którego pan znosił do domu?

  • @arturhry1132
    @arturhry1132 8 ปีที่แล้ว +2

    Oczywiście geoturystyka jak najbardziej ale to nie oznacza kradzieży i dewastacji stanowiska, które jest własnością nas wszystkich. Nikt nie ma prawa kopać sobie gdzie popadnie (poza obszarami chronionymi) i jak chce.Jako obywatele RP mamy obowiązek chronić takie stanowiska dla siebie i dla przyszłych naszych pokoleń. Chcesz kopać zapłać, dostaniesz działkę i sobie pozyskasz kruszcu ile jest w złożu. Czy na kopalnie można sobie wejść skubnąć bryłkę węgla (do kolekcji)i wyjść, bo państwowe? Jak w bawarii tak sobie można nakopać do woli to jedz i tam dewastuj ciekawe po jakim czasie by cie zamkną. Idz pooglądaj, zrób fotki i zostaw tak jak zastałeś a nie puste wilcze doły, każdy po kilka bryłek i nic nie zostanie. Chcesz pozyskiwać wspólne dobro to zapłać daninę dla nas wszystkich czyli podatki, pozwolenia itp. Tak jest prawie wszędzie na świecie. I po temacie.

    • @RedCrystalShop
      @RedCrystalShop  7 ปีที่แล้ว +6

      Do pół metra pod ziemią prawo geologiczne zezwala na zbieranie minerałów czy skał. Dodam, że te stanowisko jak i kilka innych istnieje dzięki zbieraczom - bo to oni je odsłonili. Wiele miejsc bez takiej ingerencji było by po prostu dalej zarośniętym kawałek lasu.

    • @marcinFFF
      @marcinFFF 6 ปีที่แล้ว +2

      RedCrystalShop
      Dokładnie tak! Zupełnie jakby każdy szukający minerałów dewastował. Większość zostawia po sobie porządek, a fakt, że nie wszyscy nie upoważnia do zakazywania wszystkim. To zabrońmy wstępu w Tatry lub Bieszczady, bo nie wszyscy umieją się zachować i np śmieci zostawiają. Dodajmy, że w USA na przykład, jak masz złoże minerałów na swojej ziemi to możesz kopać ile chcesz. A u nas? Prędzej cię wywłaszczą, bo za koncesję na wydobycie na dzień dobry płacisz tyle, że szok.

  • @DamianlukasikPL
    @DamianlukasikPL 3 ปีที่แล้ว

    0:38 o barwie nie zabarwione