Mydło sodowe - jak zrobić w domu
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 13 ธ.ค. 2024
- Przykładowy przepis:
Woda - 190g
cukier - 5g
sól - 5g
NAOH - 67g
olej kokosowy - 100g
oliwa z oliwek pomace - 150g
masło shea - 150g
olej ryżowy - 100g
Do wody dodajemy: 5g cukru, 5g soli i czekamy, aż się rozpuści.
Robimy ŁUG - do wody dodajemy odmierzony NAOH - zawsze w tej kolejności (zaokrąglamy zawsze w dół, lub odmierzamy dokładnie jeśli waga na to pozwala). Czekamy aż się rozpuści (najlepiej pod włączonym okapem, albo na dworze. Nie wdychamy oparów).
Tłuszcze podgrzewamy aby się rozpuściły.
Kiedy tłuszcze i ług osiągną zbliżoną temperaturę ok. 30 - 40 stopni (różnica między tłuszczami a ługiem nie powinna być większa niż 10stopni. Najlepiej jak maja prawie tyle samo), wlewamy ług do tłuszczy. Pamiętaj, wlewaj zawsze ług do tłuszczy, nigdy na odwrót.
W tym przepisie przetłuszczenie zostało ustawione na 5%. Wystarczające do mycia rąk i zachowania trwałości mydła na dłużej. Jeśli chcemy mieć mydło bardziej pielęgnujące trzeba dać więcej tłuszczy. Ale zawsze trzeba przeliczyć recepturę. Polecam do tego ten kalkulator mydlany: www.soapcalc.ne...
Piękna dykcja
Bardzo ciekawy filmik.Pozdrawiam ciepło z zimnej Norwegii.Czekam na więcej filmików 😊
Dziękuję. Filmików będzie na pewno więcej, ale mam ciągle wydłużający się przestój związany z przeprowadzką i niekończącym się remontem. Mydełka się robią na bieżąco ale ze względu na remont po prostu nie mam teraz warunków do nagrywania :( mam nadzieję, że do wakacji uporam się z tym i niedługo coś wrzucę. W planie są dwa filmy o tym jak barwić mydło i robić fajne wzorki zarówno w metodzie na zimno jak i na ciepło :) Zapraszam do obserwowania i pozdrawiam :)
Tak przepisy Mili są niezawodne ,a to konkretne mydło to taki zwyklak ,kiedy wyschnie chcę zrobić wzorek z innego mydła , dokładnie to z budynie jeszcze taka metoda że sznurkiem .Może się uda 🙂.
Ardzo fajny filmik!!! Bedzie ich wiecej??🙃😊
Dziękuję. Tak filmików będzie więcej :) potrzebuję tylko troszkę czasu na rozpakowanie się w nowym miejscu i zorganizowanie sobie miejsca do pracy :D
@@kko19821 w takim razie subskrybuje zeby nie przegapic kolejnego i zycze wszystkiego dobrego w nowym miejscu 😍
Czy może być skrzynka po gozołce bo wino nie brzydzi fajny film
Dziękuję :) moja druga foremka to właśnie skrzynka po winie. Trzeba tylko wyłożyć papierem do pieczenia i gotowe.
Fajne mydełka. Zastanawia mnie jak to się stało, że to różowe zmieniło kształt i stało się jak góry 😉 no i czy podczas wysychania ,przez te trzy miesiące mydełka nie popękają?
na filmiku już tego nie pokazałam, ale jak zaczęło tężeć to je szpatułką uformowałam :) chociaż osobiście uważam, że najwygodniejsze w użytku są jednak zwykłe kostki a nie takie tam esy floresy ;) Jeśli chodzi o wysychanie to dużo zależy od ilości wody w recepturze. Ale generalnie jeszcze mi się nie zdarzyło aby mydełko popękało. Za to miałam tak, że przy mydełkach, które mają dużo wody to się lekko odkształcały przy wysychaniu (tak jakby łódeczka delikatna się robiła).
Piękne mydełko. Czy moge użyć barwnika spożywczego w proszku do zabarwienia mydła i jak to zrobić?
Dziękuję :) można spróbować, jedyne co można na tym stracić to efekt wizualny. Barwniki można dodawać na kilka sposobów, ja robię różnie. Można dawać bezpośrednio do budyniu (czyli po połączeniu tłuszczy z ługiem) ale ryzykujemy tym, że słabo nam się to rozmiesza. Robię tak bardzo rzadko. Najczęściej jak mam rozpuszczone tłuszcze to odlewam sobie ok. 5-10ml do innego kubeczka, albo kilku kubeczków, dodaję barwnik i mieszam do połączenia składników. I potem dodaję taką mieszankę do masy mydlanej jeśli to jest jeden kolor i mieszam. A jak chcę mieć kilka kolorów to do kubeczków z kolorami dodaję masę mydlaną, mieszam i potem to już tylko inwencja twórcza jak wylejesz to do formy :)
Witam, co do tłuszczy to można użyć tylko oliwy i oleju kokosowego? Tłuszcze należy liczyć sumarycznie? Pozdrawiam
Można nawet zrobić mono mydło np. z samego oleju kokosowego (ja np. takie robię z przetłuzczeniem 0% i używam jako mydła odplamiającego. Wg mnie lepsze jest niż to sklepowe). Tłuszcze wpisujemy do kalkulatora mydlanego. Zliczamy je ze sobą np. na potrzeby ustalenia ile ma być wody w mydle ale już w celu wyliczenia odpowiedniej ilości wodorotlenku, który trzeba dodać do mydła to każdy tłuszcz liczymy oddzielnie bo każdy ma inną liczbę zmydlania. Ale bez obaw, to wszystko za nas zrobi kalkulator mydlany. Wystarczy wpisać w niego wszystkie użyte w danej recepturze tłuszcze czyli. np. właśnie oliwa z oliwek plus olej kokosowy a kalkulator wyliczy wszystko co będzie nam potrzebne do przygotowania takiego mydła.
@@kko19821 witam, a jaki poleca Pani kalkulator? Jestem laikiem w tym temacie.
Ja korzystam naprzemiennie z soapcalc lub soapee
@@kko19821 dzieki za pomoc
Witaj ,mam pytanie ,dałaś same płynne tłuszcze , czy na kalkulatorze ustawiamy większe przetłuszczanie ?
W tym przepisie są też tłuszcze stałe. Dokładny przepis jest w opisie. Jeśli potrzebujesz mieć większe przetłuszczenie to oczywiście ustawiasz to w kalkulatorze, aby wyliczył odpowiednią ilość NAOH.
Dziękuję za odpowiedź ,dawno z ytub nie korzystałam 😁 zrobiłam wczoraj monomydlo z przepisu Mili Ukręcone ,chciałam wypróbować właśnie mydło z przepisu z samymi płynnymi tłuszczami ,tak na wszelki gdyby twardych zabrakło 😉 Pozdrawiam .
@@AnnaMaria-ky7bi na pewno wyjdzie :) a jak z przepisu Mili to już na bank będzie udane. Na początku sama często korzystałam z jej przepisów i zawsze mydełka były bardzo udane.
Jak robilas te fale na mydle ?😊
takie fale na mydle można uzyskać przy użyciu łyżki czy jakiejś szpatułki. Kiedy mydło zaczyna gęstnieć trzeba np. łyżką nadać mu odpowiedni kształt. Z tym że masa mydlana musi być na tyle gęsta żeby się nie rozpływała.
Mam pytanie bo pani w filmie powiedziała że można użyć oleju rzepakowego i jaki składnik mogę tym zastąpić?
każde podmiana oleju wymaga ponownego przeliczenia receptury w kalkulatorze mydlanym. Jak nie mam rzepaku to używam ryżowego, albo oliwy z oliwek pomace
Kiedy można przerwać żelowanie ??...Czy jest to konieczne żeby żelowało??
Żelowanie samo się kończy i trwa krótko. Nie jest konieczne, ale mydło, które przejdzie fazę żelowa jest twardsze kolory są wyraźniejsze a przede wszystkim pH jest niskie i mydło jest szybciej gotowe do użycia. Jeśli w przepisie jest mało wody np 20% to właściwie następnego dnia jest gotowe do użycia.
Mimo wszystko i tak lepsze są mydełka odleżakowane. Dłużej zostają na mydelniczka więc nawet gdyby przepisie jest mało wody polecam odczekać przynajmniej miesiąc a najlepiej 2-3 przed pierwszym użyciem.
To jakie są proporcje?
Wrzuciłam w opisie przepis
Czy jeśli chce zrobić mydło z mlekiem to wtedy mogę dodać mleka zamiast wody? Wyjdzie wtedy ług? I co z miodem na przykład? Kiedy dodać w w jakich proporcjach??
Można zamienić wodę na mleko ale najpierw trzeba mleko zamrozić. I dopiero do kostek lodu dodajemy naoh. Co do miodu to nigdy nie dodawałam. Miód jest problematyczny. Ale inni mydlarze często go wykorzystują do produkcji mydła. Poszukaj w necie mydlarni hajduczek naturalnie.
@@kko19821 dziękuje bardzo .
Pierwszy raz robiłam mydło i mi po 12h nie wyschła. Co zrobiłam źle?
wrzuć recepturę bo od tak trudno stwierdzić co było przyczyną
A co z odczynem
odczynem? chodzi Panu o PH gotowego mydła?
@@kko19821 tak jaki powinien być pozdrawiam
@@henrykjankowski3977 między 7 a 9.
Czy odczyn sam się ustabilizuje po leżakowaniu? Dzięki za filmy
@@henrykjankowski3977 tak. Zasadniczo już po kilku dniach PH się stabilizuje, chyba że robimy mydło na gorąco to wówczas doprowadzamy do takiego momentu kiedy PH mieści się w granicy 7-9. Ale żeby mydło było fajne w użytkowaniu to pomimo ustabilizowania PH powinno leżakować przynajmniej 3 miesiące, w tym czasie część wody odparuje i kostka na dłużej nam wystarczy przy używaniu.