Как да не позволите на ревността да убие връзката Ви?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2024
  • Мария Савова, дипломиран психолог
    и когнитивно-поведенчески психотерапевт
    Онлайн курс "Депресия STOP": psihoterapia-o...
    Онлайн курс "Паника STOP": psihoterapia-o...
    Българска интернет страница: psihoterapia-o...
    Немска интернет страница: savova-psychot...
    Как да не позволите на ревността да убие връзката Ви?
    Ревността може да разруши една връзка. В действителност ревността има нещо общо със самите нас, с нашия опит и с това, какво отношение имаме към самите себе си. Зад ревността често се крият силни самосъмнения и разбирането, че човек има абсолютната нужда от любовта и вниманието на партньора.
    Ревността не е доказателство за любов, а израз на страха от загуба на любовта на партньора.
    Защо хората реагират с ревност?
    Хората, които смятат, че заслужат обич, са наясно със своите силни и слаби страни и приемат самите себе си, те са по-малко податливи на изблици на ревност и по-малко се страхуват да не загубят партьора си.
    Поради преживявания, свързани със загуби в миналото (най-вече в детството), ревнивите хора се страхуват да не загубят човека, който е важен за тях. Тези загуби често не са преработени. Тогавашната болка от раздялата се връща отново и отново, когато ревнивият човек открие знаци, че партньорът му би могъл да се отвърне от него и да си тръгне.
    Вредна ли е ревността за една връзка?
    Леките чувства на ревност могат да Ви стимулират да се грижите повече за партньора си. Чувствата на ревност стават вредни тогава, когато се появяват редовно и силно и по този начин водят до остри напрежения във връзката. Ние сме доброволно в една връзка и ако не се чувстваме добре в нея, сме свободни да си тръгнем. Тя не е затвор.
    Вървят ли любовта и ревността ръка за ръка?
    Ревността винаги има нещо общо с факта, че искаме да моделираме хората около нас според нашите представи. Той (партньорът ни) трябва да се държи така, както искаме, иначе ще се чувстваме зле.
    Любовта обаче означава, че партньорът е важен за нас и ние искаме, той да се чувства добре!
    Има ли оправдана ревност?
    Ревността винаги е обоснована за този, който я изпитва. Всеки, който изпитва ревност, си намира причина за нея. Така че въпросът, който трябва да се зададе, е: „Искам ли да продължа да бъда ревнив или искам да отхвърля ревността, защото осъзнавам, че тя е пагубна както за връзката ми, така и за мен самия?“
    Кога трябва да предприемете нещо против ревността?
    Всеки един от двамата партньори трябва сам да реши колко много е „твърде много“. Принципно може да се каже: когато двамата партньори страдат заради ревността, т.е. когато и двамата са недоволни или когато ревнивият партньор осъзнае, че има повече враждебни чувства към партньора си, отколкото положителни.
    Вярват ли ревнивите в нещо на партньора си?
    Обикновено не. Колкото и да продължавате да уверявате партньора си в невинността си и да го уверявате, че го обичате и че няма никой друг, той няма да Ви повярва.
    По какво се разпознава патологичната ревност? Когато...
    ревнивият партньор постоянно шпионира половинката си, постоянно обвинява другия в изневяра, рови в личните вещи и търси в чантата, в компютъра или в мобилния телефон на половинката си доказателства за изневяра, ограничава свободата на партньора, не му разрешава да излиза сам навън и го изолира от другите и т.н
    Доказателство ли е ревността за любов?
    Не, ревността не е доказателство за любов. Ревността е повече доказателство, че човек изпитва силни съмнения в себе си и своята стойност като личност и страда от ниско самочувствие.
    Какво е важно при терапията на ревността?
    Първата стъпка е да се поеме отговорност за ревността, т.е. ревнивият партньор трябва да признае пред себе си, че има проблем и да приеме, че той сам предизвиква ревността си, а не неговият партньор. Това означава, че той трябва да работи върху своята ревност, за да я преодолее.
    Втората стъпка е да научи да приема себе си повече, със силните и слабите си страни...да изгради повече доверие в себе си и една по-реална и диференцирана представа за себе си като личност, за качествата и недостатъците, за външния си вид и т.н. Колкото повече човек се приема, толкова повече намалява страхът от отхвърляне.
    Как трябва да се държа към ревнивия си партньор?
    Всеки, който има ревнив партньор, знае, че никакви думи или дела не са в състояние да спрат ревнивата половинка да сипе обвинения и упреци. Това означава, че отговорянето на въпросите и упреците на ревнивия партньор не е успешен начин да му помогнете или да облекчите ревността му.
    Кажете му, че го цените и харесвате/обичате, но намирате поведението му за недопустимо. Насърчете партньора си да потърси професионална психотерапевтична помощ.
    psihoterapia-o...
    • Как да не позволите на...
    Facebook: / psihoterapiaonlinebg

ความคิดเห็น • 11

  • @monikstoycheva394
    @monikstoycheva394 3 ปีที่แล้ว +2

    Видеата са ви много полезни. Ревността е сигнал, че във връзката ни има криза, дълбоки неразрешени конфликти и проблеми, невъзможност да простим един на друг или просто разминаване в ценностите и нарушена комуникация. Често това е алармен сигнал, че не сме един за друг, че не сме с правилния човек, че ние не сме правилният човек или сме в травматична връзка, в която най - добрият изход е да я напуснем.

    • @psihoterapia-online
      @psihoterapia-online  3 ปีที่แล้ว +2

      Благодаря Ви за обратната връзка и за споделения опит🙏👍 Поздрави

  • @galenacvetaniva2067
    @galenacvetaniva2067 2 ปีที่แล้ว +1

    Благодаря ви че сте на правили това видео много точни думи эащото аэ имам тъкъв проблем и ми трябваше да чуя някои какво мисли эа ревноста ! 😌

  • @iliyandimitrov5779
    @iliyandimitrov5779 4 ปีที่แล้ว +2

    Много добро и точно видео.За съжаление е по- лесно да обвиним другия, иначе трябва да се сблъскаме с някои много нелицеприятни наши черти, което за много хора е болезнено.Каналът ви е много ценен за мен и чакам с нетърпение следващите видеа!Успех!

  • @teodorageorgieva4729
    @teodorageorgieva4729 4 ปีที่แล้ว +1

    Благодаря ви!

  • @denislozanov8434
    @denislozanov8434 5 หลายเดือนก่อน

    Здравейте, моля за имейл как да се свържа с вас.

  • @petyaivanova2315
    @petyaivanova2315 4 ปีที่แล้ว +1

    Как може да се свържа с Вас за онлайн терапия?

    • @psihoterapia-online
      @psihoterapia-online  4 ปีที่แล้ว +1

      Здравейте, по имейл. Поздрави