Tajemnica Szczerbca

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ต.ค. 2021
  • Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich
    Nadrenia (?), 2. ćwierć w. XIII.
    Głownia stalowa, rękojeść złota dekorowana techniką niella. Pierwotnie należał do księcia o imieniu Bolesław (może Bolesław Konradowic lub Bolesław Pobożny), o czym informował niezachowany napis na rękojeści. Zapewne miecz pełnił wówczas funkcję symbolu władzy sądowniczej (gladius iustitiae). W roku 1320 użyty w katedrze wawelskiej jako miecz koronacyjny przez Władysława Łokietka. Przechowywany odtąd wraz z regaliami w Skarbcu Koronnym na Wawelu, skąd w roku 1795 zrabowany przez Prusaków. Wkrótce potem w handlu kolekcjonerskim: około roku 1810 w zbiorach Dymitra Łabanowa-Rostowskiego i przez niego w roku 1818 zaoferowany do sprzedaży generałowi Wincentemu Krasińskiemu w Warszawie; przed rokiem 1843 sprzedany księciu Anatolowi Demidowowi z San Donato koło Florencji, od roku 1870 w posiadaniu Aleksandra Piotrowicza Bazylewskiego w Paryżu. W rroku 1884 zakupiony do Ermitażu w Petersburgu, skąd w roku 1924 odzyskany drogą zamiany i przekazany na Wawel. Jeden z najcenniejszych średniowiecznych mieczy ceremonialnych w Europie. Należy do najważniejszych symboli suwerenności państwa polskiego.
    Opowiada Krzysztof Czyżewski, Kustosz Zbiorów Militariów
    Muzyka: licencja Artlist
    Film powstał na potrzeby akcji #przezdziurkęodklucza, realizowanej przez Zamek Królewski na Wawelu.

ความคิดเห็น • 3

  • @nitrotrash8234
    @nitrotrash8234 ปีที่แล้ว

    A z ok.1400 roku jest ten mieczyk.A w Szwecji jest coś z ok.1263 roku zrobionego w "Polsce"a co w ręku król Władysław trzymał.A ten Szczerbiec to jak wyżej można powiedzieć nie falsyfikat bo zastąpił oryginał.

    • @ukaszkowalski725
      @ukaszkowalski725 7 หลายเดือนก่อน +1

      Powiedz, jaki miecz mają w Szwecji.

    • @pmmpp3578
      @pmmpp3578 หลายเดือนก่อน

      Podaj więcej szczegółów na ten temat, sam widziałeś? Gdzie? Może to ten pierwotny szczerbiec. Wiadomo, że nie tylko w czasie zaborów i II wojny światowej, ale już wcześniej Szwedzi w czasie "potopu" wiele cennych przedmiotów z Polski wywieźli. Warto temat rozwinąć!