Już przebieram nogami żeby przeczytać wszystkie polecane pozycje! Ostatnio polecone książki udało mi się złapać i totalnie mnie pochłonęły. Chcę więcej!
..... Nie mam czasu tyle czytać! 😭... Kasiu...w sumie to chciałam się tu wyżalić, ale się wstrzymam z kontynuowaniem. Powiem tylko, że bardzo doceniam Twoją pracę, bo dzięki Tobie staję się mądrzejszym, bardziej zorientowanym i mniej ignoranckim człowiekiem oraz dowiaduję się masy szalenie interesujących rzeczy! ...Na prawdę bardzo Ci dziękuję -mam ogromną nadzieję, że będę miała okazję powiedzieć Ci to kiedyś osobiście
U mnie na półce leży głód, czeka na przeczytanie. Do tej pory przeczytałem z 200 stron, ale zrobiłem przerwę, bo czytam grę o tron. Powiem, że człowiek umie pisać a treść naprawdę jest wartościowa.
Też cieszę się z polecenia Harariego, ale... ale! Może jakieś słówko o tłumaczu?? Harari może mieć świetny styl, ale słabe tłumaczenie go zepsuje. Może mieć też mierny styl, ale tłumacz go "podciągnie". Szkoda że tak często zapominamy o tłumaczach, mówiąc o książkach...
Dokładnie, to samo. Odkąd sama zajęłam się tłumaczeniami, mój szacunek do osób zajmujących się tym zawodowo wzrósł jakoś tysiąckrotnie. To wielki talent i mnóstwo pracy umieć przetłumaczyć tekst, tak żeby zachować sens i jednocześnie żeby dobrze się go czytało.
Owszem, mam coś do polecenia! "Gdyby nasze ciało potrafiło mówić" autorstwa dr Jamesa Hamblina. Ach, książka naszpikowana treścią. Robienie z niej notatek byłoby przepisywaniem całości. Książka ta jest zbiorem najczęstszych pytań zadawanych do pisma "The Atlantic", w którym Hadlin jest redaktorem działu medycznego, oraz oczywiście jego odpowiedzi na nie, które napisane są z jednej strony językiem zrozumiałym dla czytelnika, jednak też bez przesadnych uproszczeń. Teraz czekają mnie egzaminy i walczę ze sobą, żeby czytać tę książkę jak najmniej. Ogromnie polecam, bo sama jej konwencja bardzo przypomina mi Twój kanał właśnie! ♡
Magazyn jest świetny. Po tym filmie zakupiłam, co było w sklepie (zdaje się, ze głód bezpowrotnie się skończył) i nie mogę się oderwać. Ciekawie napisane, z pazurem. Widać, że nie z przypadku. Rewelacyjna lektura.
Kasiu dziękuję za recenzję! Uwielbiam je oglądać. Księżyc Caparros’a jest niesamowity! Jeżeli chodzi o XXI lekcji jest to książka rzeczywiście zwracająca uwagę na ważne tematy i zmusza do refleksji. Niestety mi czasami brakuje w niej rygoru intelektualnego i konkluzje wyciągane są zbyt szybko. Czasami mam wrażenie, że autor mając zdanie na określony temat podaje jedynie przykłady to potwierdzające, nie starając się zweryfikować swoich założeń. Oczywiście to jego książka, wiec i jego zdanie. ;)
Kasia to ma dobry gust ;) Wszystkie pozycje, które polecasz już przeczytałam (przesłuchałam), ale non/fiction to prawdziwa perełka! Co ciekawe "Głód", który czytam już od dawna, jeszcze zanim go poleciłaś, wciąż leży i czeka aż go przeczytam do końca. Prawdopodobnie przyczyną jest to, że czytam książki podczas śniadania i obiadu...no i cóż, "Głód" powoduje, że jedzenie staje mi w gardle. Strasznie ciężka i jednocześnie bardzo potrzebna książka. Btw. dzięki za wszystkie polecenia. Pozdrawiam ;)
Czemu ciężka? Mi się bardzo łatwo i szybko czyta "Głód", jedyne co mi przeszkadza to, to, że mam wrażenie, że autor próbuje trochę za bardzo zagrać na współczuciu czytelnika, a ja jako osoba mało empatyczna, od razu wyczuwam próbę użycia takich zabiegów literackich.
Nie mam czasu za bardzo czytać choć książki to moja największa miłość i mam sporą biblioteczkę. Dlatego postanowiłam pójść na studia które umożliwią mi pracę z książką na co dzień 😊
Kocham to, w jaki sposób opowiadasz o ksiązkach. Używasz tak barwnego języka, że nie mogę się doczekać, aż kiedyś wydasz swoją książkę. ❤🖤 ja natomiast polecam bardzo Sam Kean "Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści". To najlepsza książka popularnonaukowa, jaką w życiu czytałam. Opowiada o odkrywaniu pierwiastków chemicznych. Cała historia jest obudowana analogiami i historiami z życia naukowców. Ja osobiście się tarzałam ze śmiechu jak czytałam tę książkę.
Ma co prawda 2 małe błędy rzeczowe w rozdziale o pierwiastkach promieniotwórczych, ale są niegroźne, a ja jestem fizykiem jądrowym, więc czuję się w obowiązku się przyczepić. ;)
Super odcinek. Doceniam pracę i wielki szacun, za to co robisz !!! Świetne recenzje i zachęcające by sięgnąć po książki.. Lubię tego rodzaju książki, tylko muszą być one być dla mnie prosto napisane 😁
Kasiu uwielbiam Cię oglądać... zawsze robię sobie małą przerwę od Ciebie, a potem maraton z Twoimi filmami :) jesteś genialna! Bardzo też imponuje mi Twoja inteligencja i wiedza:)
Właśnie uświadomiłem sobie jak niewiele jest miejsc w Internecie, gdzie mogę znaleźć w miarę świeże polecanki książkowe, będące jednak przy tym zestawieniem w jakikolwiek sposób tematycznym czy autorskim. Nie miałem pojęcia o istnieniu Nieregularnika, a jestem wielkim miłośnikiem reportażu i wszelkich dłuższych tekstów publikowanych w prasie. Widzę, że sporo komentujących Widzów podnosi problem braku czasu na czytanie. Oczywiście to jest na pierwszy rzut oka duży problem ale niezwykle prosty do rozwiązania. Nie ulega wątpliwości, że kultura pisma przegrywa starcie z kulturą obrazu, to zupełnie naturalna rzecz biorąc pod uwagę jak sama nauka czytania zmienia ludzki mózg(jak odkopię stosowne badania na ten temat to podlinkuję). Obraz jest zwyczajnie w świecie bardziej atrakcyjny i naturalny w odbiorze. No więc jak rozwiązać ten problem? Zwyczajnie zamiast np. przeglądać po przebudzeniu ścianę na fb, bezmyślnie scrollując usiąść na 15-30min i przeczytać dłuższy tekst. Tak samo przed snem, w tramwaju, pociągu, na nudnym wykładzie, którego nie możemy jednak opuścić. Uczynić z czytania rutynę, znaleźć swoje stałe punkty w ciągu dnia kiedy jest czas na lekturę. Pamiętajmy, że bez bardzo rozwiniętej kultury pisma nie mielibyśmy dzisiaj właściwie żadnego postępu technologicznego, pismo to pewien sztuczny, abstrakcyjny twór umożliwiający nam komunikację i zapis informacji na zupełnie innym poziomie. Polecam rozmowę z Jackiem Dukajem na ten temat, którego tezy pozwoliłem sobie zaprezentować powyżej w nieco uproszczonej formie: vod.pl/…/rozmowy-o-przyszlosci-jacek-dukaj-…/3805tjb
Ja miałam z Hararim tak, że Sapiens i Homo deus nie do końca mi podeszły (tzn. nie złapałam aż takiego zachwytu, jak wszyscy), ale 21 lekcji totalnie mnie do niego przekonało :)
Kasiu, Monologi Waginy - Eve Ensler. Myślę, że warto przeczytać. Przełamuje tabu. Opowiada o kobietach, ich doświadczeniach, krzywdzie ale też o momentach, które pozwoliły im wrócić do swojej kobiecości i poczucia wartości po przebytych traumach. Pozostawia taki pierwiastek jedności, chęci wsparcia i zrozumienia.
Uwielbiam jak mówisz o książkach! Jak ja mogłam przegapić ten filmik?! :D Ostatnie, dobre non-fiction, które czytałam to "Ganbare! Warsztaty umierania", o tym, jak japońskie społeczeństwo radzi sobie po katastrofie z tsunami.
Dodane do listy zakupów. Ja polecam, dosyć stara juz książkę, życie na miarę. Czytałem ja jeszcze w liceum i bardzo dużo w moim życiu zmieniła. Obecnie czytam książkę "ja, ssak co łączy nas z [...]". Trafiłem na nią przez przypadek, była na przecenie w empiku, a ja mam słabość do przecenionych książek :D opowiada dokładnie o tym, o czym jest tytuł. Jak skończę to dam znać.
Hah, 2 lata temu podjęłam decyzję, że zostanę domem tymczasowym dla kota. Dobrze że na początek wzięłam tylko jednego bo po 3 miesiącach stwierdziłam, że nikomu go już nie oddam i tak zakończyła się moja przygoda z domem tymczasowym a zaczęła z domem na zawsze :)
To co ja mogę Tobie polecić to Hermann Hesse - Demian odkryłam przypadkiem i książka dał mi sporo. Szybko się ją czyta, bardzo dobry język i cudowna treść :) Myślę że warto dać jej szanse ! A ja zdecydowanie muszę zdobyć ten magazyn !!! Szkoda że w moim mieście nie jest dostępny ale chyba się uśmiechnę do koleżanki z Lublina
To ja dorzucę od siebie „Sapiens od zwierząt do Bogów” również Harariego. Mimo, że szła mi opornie( pewnie to dlatego, że została mi narzucona przez wykładowcę z antropologii) to muszę przyznać, że niesamowicie uświadamia to dlaczego obecnie żyjemy w takim a nie innym świecie, skąd biorą się cechy danej płci i czemu niektóre z nich mimo ewolucji się nie zmieniają. Niesamowicie zaciekawiła mnie ona tematyką rozwoju ludzkości, a przy tym rozmyślania nad dalszym postępem. Krótko mówiąc „otwiera głowę”
Ja za to zachwycam się tym kadrem. Jest piękny, a ta lampka z tylu tworzy superklimat! Mam jeszcze pytanie dotyczące organizacji czasu? Jak mieć czas na studiowanie, uczenie się w domu, oglądać seriale i czytać książki? Ja totalnie nie umiem sobie tych rzeczy rozłożyć tylko skupiam się tylko na jednej rzeczy
Ja polecam "Madame" -Antoni Libera. A poza tym, z książek które wymieniłaś, przeczytałam "Księżyc" i tak, tak, tak, zgadzam się do każdego Twojego słowa! Pozdrawiam :)
Muszę się zainteresować non-fiction! No i chciałabym Ci coś polecić. Coś co przeczytasz w maks godzinkę, a co jest tak cudowne! A mianowicie "Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo. Jest to super komiks o tym jak kobiety dochodziły do praw. Może nie rozwija jakoś dogłębnie tematu feminizmu, ale jest świetnym wstępem do dowiedzenia się czegoś więcej n a ten temat :D
Już sprawdziłam gdzie magazyn mogę kupić i przynajmniej „dom” wezmę. Wywiad ze Springerem :) Polecam jego książki! Swoją drogą super ze zostałaś domem tymczasowym!
Ja ostatnio postanowiłem spróbować czegoś kompletnie nowego, i zdecydowałem się przeczytać wybrane dzieło Murakamiego. Padło na Śmierć Komandora, naprawdę rewelacja. Pierwszy tom w dwa dni przeleciałem. Polecam, dobre czytadło.
Jak miło widzieć że pod tak dobrym filmem nie ma żadnej łapki w dół. Aż się ciepło na serduszku robi💙 No, a teraz trzeba się zabrać za czytanie książek. 😊 aktualnie czytam dwie (sapiens- Yuval Noah Harari oraz przyszłość ludzkości Michio Kaku) Obie bardzo polecam jestem zakochana od samego początku
Jeżeli chodzi o reportaż to jestem zobligowany polecić Ci "Nie ma" Mariusza Szczygła, jest to jego najnowsze dzieło i jednoznacznie godne polecenia. Autor, wybitny polski reporter, felietonista przedstawia nam różne " nie ma" i robi to w zaskakująco dobry i niejednokrotnie wzruszający sposób przedstawiając historie, wywiady a nawet życie zapisane w excelu
"Więźniowie geografii" Tima Marshalla polecam, bardzo przystępnie wyjaśnia zawirowania geopolityczne :) poza tym też ostatnio trafiam na nienajlepsze pozycje. Muszę się wziąć za Harariego ;) dziękuję za polecenia
O Bożu mój... Mam postanowienie, że nie kupuję nowej książki dopóki nie przeczytam dwóch z tych co mam. Aaaa... Teraz czy tam dwie kobyły po pięćset stron, a Ty tu takie cuda polecasz, no nie wyrobię xD Chociaż magazyn to nie książka , prawda? Prawda? Dobra, wpiszę sobie na listę i niech mnie motywuje do czytania xD Dzięki za polecajki! :)
zastanawiałam się nad "21 lekcji na XXI" teraz wiem, ze skoro polecasz to warto ją przeczytać, Na moje szczeście jest dostępny audiobook. Dużo pracuje nie mam kiedy usiąść z książką w ręku.
Chciałem Ci polecić trzy pozycje, które może Cię zainteresują, jednak traktują o trochę innej tematyce: 1. Scott Galloway „Wielka Czwórka” 2. Ewa Wanat „Deutsche Nasz” 3. Frank Ahrens „Koreańczycy. W pułapce doskonałości”
Bardso polecam ksiazke „po pisrwsze nie szkodzić” Henry’ego Marsh’a. Książka jest o nim samym, opowiada o zawodzie neurochirurga. Każdy rozdział jest o innej chorobie, lub przeprowadzonym zabiegu. Bardzo polecam
Będzie może o "Fizyce w rysunkach"? Weszła raczej po cichu, ale może stać się klasykiem, np. dla nauczycieli i popularyzatorów. To trochę poza Twoim głównym tematem filmików (bio-med), ale zahacza np. o klimat, o którym też publikujesz.
Znasz książki genielnego Marcina Popkiewicza? Zobaczyłem Cię w TJJ, o klimacie i miło mi jest Cię odkryć. Może nagrałbyś coś o rewolucji energetycznej?
Mam dziwną tendencję do czepiania się słówek. Mogę? Kasiu - nie możesz czekać z utęsknieniem na coś co jeszcze nie istnieje. Z utęsknieniem czeka się na coś, co gdzieś wyjechało i wróci i znamy to i darzymy ciepłymi uczuciami. Na coś czego się jeszcze nie poznało,a spodziewa się, że będzie bardzo miłym doznaniem - czeka się z niecierpliwością. A tak na prawdę to szukałem pretekstu do napisania komentarza pod tym filmem, bo zasługuje on na to, zeby się dobrze pozycjonować. W ogóle to brakuje mi na polskim YouTubie polecajek książek, bo kocham czytać i robię to praktycznie non stop, choć w nieco mniej tradycyjny sposób - bo nie siedzę w domu z książką, a idę na spacer z słuchawkami i storytelem... i nie tylko na spacer, ale i na siłownię, czy zakupy. Aha - i nie tylko czytać lubię, ale i pisaniem się zająłem, także jak ktoś chce posłuchać dobrej (mam nadzieję, choć i pozytywny feedback) literatury - to zapraszam na mój skromny kanał:) Jeszcze nie za wiele tam jest filmów - 2 pogadanki o mnie, prezentacja sprzętu na jakim pracuję i 14 odcinków mojej pierwszej powieści, która właśnie się pisze, a liczbę 23 produkcji dopełnia 6 nowelek/opowiadań... jednym słowem historii krótszych i zazwyczaj luźniejszych w tonie. Zapraszam serdecznie. A jaką książkę ja bym polecił? A patriotycznie polską książeczkę i to literaturę piękna, czy jak kto woli beletrystykę. Co to będzie? Mniej znana od sagi wiedźmińskiej, a moim zdaniem o wiele lepsza rzecz spod pióra pana Andrzeja Sapkowskiego - trylogia husycka czyli: "Narrenturm", "Boży bojownicy" oraz "Lux perpetua". Język nie jest najprostszy, realia historyczne nie bez znaczenia i raczej nie do końca wyjaśnione w samym tekście i warto mieć nieco wiedzy w temacie, żeby czytało się przyjemniej, ale jak już się wsiąknie to czuje się jakby się samemu było w centrum wydarzeń. A jeszcze l;epiej wsiąka się słuchając tego w znakomitym wydaniu w formie audiobooka/słuchowiska dostepnego na storytel odcinając się od bodźców w dobrych słuchawkach.
Pisząc o piórze któregokolwiek zagranicznego autora, proszę nie zapominać o tłumaczu! :) W tej materii, polecam dwie świetne pozycje o przekładzie literackim mojego profesora od literatury pana Jerzego Jarniewicza :)
Cześć! Nawiązując do tematów jakie poruszyła Kasia polecam książkę „Factfulness” Hansa Roslinga. Dla wszystkich, którzy chcą otworzyć głowę na otaczający nas świat i spojrzeć na niego z innej, może czasami niewygodnej perspektywy. Bardzo pouczająca lektura, która zostawia czytelnika z zachętą do głębokiego i analitycznego myślenia.
A dla wszystkich którym przypadła do gustu książka „Factfulness” polecam jeszcze „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” autorstwa Daniela Kahnemana - laureata Nagrody Nobla. Jest to podjęcie podobnej tematyki, czyli często błędnego, instynktownego postrzegania otaczającego nas świata, tylko napisane w nieco bardziej naukowym stylu.
Ejjj, Kasiu. Widzę, że większość książek jakie polecasz, to reportaże. A czy czytujesz literaturę... fabularną (głównie mnie ciekawi, czy czytasz fantastykę)? Jeśli tak, to mogłabyś zrobić następny odcinek o takich?
Po takiej recenzji Kasia chciałbym mieć te wszystkie książki na raz 😁 Ja od siebie mogę polecić książkę pt. "Bombaj" Suketa Mehta, który jest świetnym reportażem właśnie o ogromnym mieście jakim jest Bombaj.
Może jakiś filmik na temat fluoru w pastach który jest tak ostatnio rozdmuchany i konstrowersyjny? Oraz jak wpływa na ludzi z chorobami tarczycy bo też są sprzeczne informacje...
Harariego przeczytałem. Strasznie mnie odstrasza jego subiektywizm. Wtrąca za dużo uprzedzeń. Mój kolega czytał z mojego polecenia, bo książka jest w porządku, książka uświadamia człowieka o wielu rzeczach o których nie myślimy i też stwierdził, że autor podchodzi do tematu w sposób nie obiektywny. Ale to moje zdanie tylko. Książkę mimo to polecam
Odniosłem podobne wrażenie. Liczyłem na głębszą analizę i mniej stronnicze spojrzenie. Szkoda, bo książkę warto przeczytać. Ale obawiam się że mniej wytrwali i mniej "tolerancyjni" porzucą ją po kilku rozdziałach.
Jeśli chodzi o Non/fiction to bardzo propsuję koncept, ale niestety autorzy reportażów nie dostawali za swoją pracę należytego wynagrodzenia. Pisałam o tym jakiś czas temu Karolina Bednarz, która była współautorką pomysłu, ale nie bierze już udziału w tworzeniu magazynu.
Płacimy za wykonaną dla nas pracę. Stawki za reportaż to 600-800 zł netto, staramy się ustalać je z autorami na jak najwcześniejszym etapie. Są wydawnictwa, które płacą więcej, ale "Non/fiction" jest wciąż niszowym projektem, nie utrzymującym się z reklam czy dotacji państwowych. Zawsze warto sprawdzić informacje w dwóch źródłach, chętnie odpowiem na więcej wątpliwości - redakcja@non-fiction.pl :) Pozdrowienia
Już przebieram nogami żeby przeczytać wszystkie polecane pozycje! Ostatnio polecone książki udało mi się złapać i totalnie mnie pochłonęły. Chcę więcej!
Koniecznie zrób filmik o książkach na których się zawiodłaś, żebyśmy wiedzieli na co nie tracic pieniędzy i czasu
Nikt nie lubi robić antyreklam, bo jest to nieprzyjemne dla wszystkich, choć idea dobra.
i zawsze jest to opinia jednej osoby, dla kogoś innego dana rzecz może być wartościowa. Chociaż opinie Kasi bardzo cenię ;)
Chciałem to samo zaproponować ahahah
Mam ochotę wszystko przeczytać teraz, zaraz, już!
Jestem zachwycona Non/fiction i jak tylko go gdzieś zobaczę, to będzie mój :)
..... Nie mam czasu tyle czytać! 😭... Kasiu...w sumie to chciałam się tu wyżalić, ale się wstrzymam z kontynuowaniem. Powiem tylko, że bardzo doceniam Twoją pracę, bo dzięki Tobie staję się mądrzejszym, bardziej zorientowanym i mniej ignoranckim człowiekiem oraz dowiaduję się masy szalenie interesujących rzeczy! ...Na prawdę bardzo Ci dziękuję -mam ogromną nadzieję, że będę miała okazję powiedzieć Ci to kiedyś osobiście
"21 lekcji na XXI" jest jako audiobook na audiotece , polecam jako subskrybentka ;)
Ja również dzięki Kasi jestem bardziej zorientowany w świecie i staram się nie być ignorantem :)
Ja też! Ja też!
A ja nie kurłaaa
No świetnie! więcej książek do przeczytania a na głowie sesja i magisterka do napisania!
U mnie na półce leży głód, czeka na przeczytanie. Do tej pory przeczytałem z 200 stron, ale zrobiłem przerwę, bo czytam grę o tron. Powiem, że człowiek umie pisać a treść naprawdę jest wartościowa.
Też cieszę się z polecenia Harariego, ale... ale! Może jakieś słówko o tłumaczu?? Harari może mieć świetny styl, ale słabe tłumaczenie go zepsuje. Może mieć też mierny styl, ale tłumacz go "podciągnie". Szkoda że tak często zapominamy o tłumaczach, mówiąc o książkach...
O tym samym pomyslałam 😁 ciesze sie ze nie tylko ja. Tak, rola tłumaczy jest tak bardzo niedoceniana 🤔
Dokładnie, to samo. Odkąd sama zajęłam się tłumaczeniami, mój szacunek do osób zajmujących się tym zawodowo wzrósł jakoś tysiąckrotnie. To wielki talent i mnóstwo pracy umieć przetłumaczyć tekst, tak żeby zachować sens i jednocześnie żeby dobrze się go czytało.
A ta książka ma dobre tłumaczenie?
@@mateuszbartkowiak6797 naprawdę dobre,zresztą podobnie jak sapiens i homo Deus 😉
Nie ma sensu wypowiadać się o tłumaczeniu, jeśli nie przeczytało się oryginału albo chociaż innego przekładu
Owszem, mam coś do polecenia! "Gdyby nasze ciało potrafiło mówić" autorstwa dr Jamesa Hamblina. Ach, książka naszpikowana treścią. Robienie z niej notatek byłoby przepisywaniem całości. Książka ta jest zbiorem najczęstszych pytań zadawanych do pisma "The Atlantic", w którym Hadlin jest redaktorem działu medycznego, oraz oczywiście jego odpowiedzi na nie, które napisane są z jednej strony językiem zrozumiałym dla czytelnika, jednak też bez przesadnych uproszczeń. Teraz czekają mnie egzaminy i walczę ze sobą, żeby czytać tę książkę jak najmniej. Ogromnie polecam, bo sama jej konwencja bardzo przypomina mi Twój kanał właśnie! ♡
też czytam- właściwie już ją kończę i również polecam :)
ooo, to brzmi dobrze, zapisuję!
ostatnia pozycja jest ksiezyc
Bardzo zainteresowałaś mnie tym magazynem non / fiction. Chętnie rzucę okiem 😊 Nie ma to jak dobry reportaż.
Magazyn jest świetny. Po tym filmie zakupiłam, co było w sklepie (zdaje się, ze głód bezpowrotnie się skończył) i nie mogę się oderwać. Ciekawie napisane, z pazurem. Widać, że nie z przypadku. Rewelacyjna lektura.
Kasiu dziękuję za recenzję! Uwielbiam je oglądać. Księżyc Caparros’a jest niesamowity! Jeżeli chodzi o XXI lekcji jest to książka rzeczywiście zwracająca uwagę na ważne tematy i zmusza do refleksji. Niestety mi czasami brakuje w niej rygoru intelektualnego i konkluzje wyciągane są zbyt szybko. Czasami mam wrażenie, że autor mając zdanie na określony temat podaje jedynie przykłady to potwierdzające, nie starając się zweryfikować swoich założeń. Oczywiście to jego książka, wiec i jego zdanie. ;)
Kasia to ma dobry gust ;) Wszystkie pozycje, które polecasz już przeczytałam (przesłuchałam), ale non/fiction to prawdziwa perełka! Co ciekawe "Głód", który czytam już od dawna, jeszcze zanim go poleciłaś, wciąż leży i czeka aż go przeczytam do końca. Prawdopodobnie przyczyną jest to, że czytam książki podczas śniadania i obiadu...no i cóż, "Głód" powoduje, że jedzenie staje mi w gardle. Strasznie ciężka i jednocześnie bardzo potrzebna książka.
Btw. dzięki za wszystkie polecenia. Pozdrawiam ;)
Czemu ciężka? Mi się bardzo łatwo i szybko czyta "Głód", jedyne co mi przeszkadza to, to, że mam wrażenie, że autor próbuje trochę za bardzo zagrać na współczuciu czytelnika, a ja jako osoba mało empatyczna, od razu wyczuwam próbę użycia takich zabiegów literackich.
@@AleksNeve Nie zgodze sie
Uwielbiam Twoja serie o książkach! Zamówiłam już 4 numery Non-fiction :)
omg, czuję brzemię odpowiedzialności :O
Dzieki tobie zakupilam Głód, chcialabym ci podziekowac za polecenie tej ksiazki, poszerzyla moją wiedze i dala do myslenia!
Tak samo
Nie mam czasu za bardzo czytać choć książki to moja największa miłość i mam sporą biblioteczkę. Dlatego postanowiłam pójść na studia które umożliwią mi pracę z książką na co dzień 😊
Kocham to, w jaki sposób opowiadasz o ksiązkach. Używasz tak barwnego języka, że nie mogę się doczekać, aż kiedyś wydasz swoją książkę. ❤🖤 ja natomiast polecam bardzo Sam Kean "Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści". To najlepsza książka popularnonaukowa, jaką w życiu czytałam. Opowiada o odkrywaniu pierwiastków chemicznych. Cała historia jest obudowana analogiami i historiami z życia naukowców. Ja osobiście się tarzałam ze śmiechu jak czytałam tę książkę.
o patrz, nie słyszałam o niej, a zawsze mi się wydawało, że trzymam rękę na popularnonaukowym pulsie. zapisuję! :)
Ma co prawda 2 małe błędy rzeczowe w rozdziale o pierwiastkach promieniotwórczych, ale są niegroźne, a ja jestem fizykiem jądrowym, więc czuję się w obowiązku się przyczepić. ;)
Aww jak długo na to czekałam, przeczytałam niedawno Stulatka i bardzo mi się podobało, więc zabieram się do oglądania nowych poleceń
Jejku jak ja uwielbiam Twoje filmy, będzie co czytać....
Super odcinek. Doceniam pracę i wielki szacun, za to co robisz !!! Świetne recenzje i zachęcające by sięgnąć po książki.. Lubię tego rodzaju książki, tylko muszą być one być dla mnie prosto napisane 😁
Pochwała za przekazywanie fajnej wiedzy i polecanie aż tak fajnych książek :)
Kasiu uwielbiam Cię oglądać... zawsze robię sobie małą przerwę od Ciebie, a potem maraton z Twoimi filmami :) jesteś genialna! Bardzo też imponuje mi Twoja inteligencja i wiedza:)
Bardzo czekałam na kolejny odcinek haulu książkowego! Ostatnim razem poleciłaś mi świetną książkę, za co bardzo Ci dziękuję :) Pozdrawiam!
Ja z twojego polecenia czytam głód i to jest chyba najlepsza książka jaką czytałam 😍 a do non-fiction na pewno zajrzę
Właśnie uświadomiłem sobie jak niewiele jest miejsc w Internecie, gdzie mogę znaleźć w miarę świeże polecanki książkowe, będące jednak przy tym zestawieniem w jakikolwiek sposób tematycznym czy autorskim. Nie miałem pojęcia o istnieniu Nieregularnika, a jestem wielkim miłośnikiem reportażu i wszelkich dłuższych tekstów publikowanych w prasie. Widzę, że sporo komentujących Widzów podnosi problem braku czasu na czytanie. Oczywiście to jest na pierwszy rzut oka duży problem ale niezwykle prosty do rozwiązania. Nie ulega wątpliwości, że kultura pisma przegrywa starcie z kulturą obrazu, to zupełnie naturalna rzecz biorąc pod uwagę jak sama nauka czytania zmienia ludzki mózg(jak odkopię stosowne badania na ten temat to podlinkuję). Obraz jest zwyczajnie w świecie bardziej atrakcyjny i naturalny w odbiorze. No więc jak rozwiązać ten problem? Zwyczajnie zamiast np. przeglądać po przebudzeniu ścianę na fb, bezmyślnie scrollując usiąść na 15-30min i przeczytać dłuższy tekst. Tak samo przed snem, w tramwaju, pociągu, na nudnym wykładzie, którego nie możemy jednak opuścić. Uczynić z czytania rutynę, znaleźć swoje stałe punkty w ciągu dnia kiedy jest czas na lekturę. Pamiętajmy, że bez bardzo rozwiniętej kultury pisma nie mielibyśmy dzisiaj właściwie żadnego postępu technologicznego, pismo to pewien sztuczny, abstrakcyjny twór umożliwiający nam komunikację i zapis informacji na zupełnie innym poziomie. Polecam rozmowę z Jackiem Dukajem na ten temat, którego tezy pozwoliłem sobie zaprezentować powyżej w nieco uproszczonej formie:
vod.pl/…/rozmowy-o-przyszlosci-jacek-dukaj-…/3805tjb
Anglojęzyczną wersję 21 lekcji dostałam na urodziny w zeszłym tygodniu i już nie mogę się doczekać końca sesji, żeby się za nią zabrać 😁
Cieszę się,że poleciłaś książkę Harariego. Mi także ta pozycja uświadomiła jak bardzo są złożone niektóre problemy współczesnego świata 🙂.
Ja miałam z Hararim tak, że Sapiens i Homo deus nie do końca mi podeszły (tzn. nie złapałam aż takiego zachwytu, jak wszyscy), ale 21 lekcji totalnie mnie do niego przekonało :)
@@KasiaGandorto ja akurat załapałam zajawkę Hararim całkowicie,a zaczynalam od przeczytania homo Deus 😉
Kasiu,
Monologi Waginy - Eve Ensler.
Myślę, że warto przeczytać. Przełamuje tabu. Opowiada o kobietach, ich doświadczeniach, krzywdzie ale też o momentach, które pozwoliły im wrócić do swojej kobiecości i poczucia wartości po przebytych traumach. Pozostawia taki pierwiastek jedności, chęci wsparcia i zrozumienia.
Uwielbiam jak mówisz o książkach! Jak ja mogłam przegapić ten filmik?! :D
Ostatnie, dobre non-fiction, które czytałam to "Ganbare! Warsztaty umierania", o tym, jak japońskie społeczeństwo radzi sobie po katastrofie z tsunami.
Dodane do listy zakupów. Ja polecam, dosyć stara juz książkę, życie na miarę. Czytałem ja jeszcze w liceum i bardzo dużo w moim życiu zmieniła. Obecnie czytam książkę "ja, ssak co łączy nas z [...]". Trafiłem na nią przez przypadek, była na przecenie w empiku, a ja mam słabość do przecenionych książek :D opowiada dokładnie o tym, o czym jest tytuł. Jak skończę to dam znać.
Evicted zdecydowanie, forma reportarzu, a czyta się, jak powieść. Po prostu świetnie napisana.
Brzmi super! Właśnie po obejrzeniu twojego filmu kupiłam sobie ebuczka księżyc. Senkju
prosze jak najwiecej takich filmów!!! z ostatniego zestawienia przeczytałam i „głód” i tę o Tajlandii i były niesamowitee❤️
o, super, zawsze się boję, że polecę coś złego i ktoś zmarnuje przez mnie czas na czytanie czegoś, co uzna za gniota :D
Jestem pod wrażeniem zasobu słownictwa Kasi! Książki w dłoń!
Hah, 2 lata temu podjęłam decyzję, że zostanę domem tymczasowym dla kota. Dobrze że na początek wzięłam tylko jednego bo po 3 miesiącach stwierdziłam, że nikomu go już nie oddam i tak zakończyła się moja przygoda z domem tymczasowym a zaczęła z domem na zawsze :)
Byłem wtedy w parku przy stawie:) czytałem wstęp do matematyki :) Pozdrawiam
Czytam, czytam czytam 21 lekcji injest super! Polecam 😻
To co ja mogę Tobie polecić to Hermann Hesse - Demian odkryłam przypadkiem i książka dał mi sporo. Szybko się ją czyta, bardzo dobry język i cudowna treść :) Myślę że warto dać jej szanse ! A ja zdecydowanie muszę zdobyć ten magazyn !!! Szkoda że w moim mieście nie jest dostępny ale chyba się uśmiechnę do koleżanki z Lublina
To ja dorzucę od siebie „Sapiens od zwierząt do Bogów” również Harariego. Mimo, że szła mi opornie( pewnie to dlatego, że została mi narzucona przez wykładowcę z antropologii) to muszę przyznać, że niesamowicie uświadamia to dlaczego obecnie żyjemy w takim a nie innym świecie, skąd biorą się cechy danej płci i czemu niektóre z nich mimo ewolucji się nie zmieniają. Niesamowicie zaciekawiła mnie ona tematyką rozwoju ludzkości, a przy tym rozmyślania nad dalszym postępem. Krótko mówiąc „otwiera głowę”
Dzięki!
No i jak ja mam czytać Chłopów skoro polecasz tyle dobrych książek?
auć. gdy czytałam chłopów, to bolało :(
Chłopi to tez dobra książka :
Chłopi są spoko :)@@KasiaGandor
Wyłącz ten internet w końcu XDDD
Chłopi - bardzo dobra książka. Przeczytałam w czasach licealnych jednym tchem. Uwielbiam podróże do przeszłości 😊
Niedawno odkopałam na twoim bolgu "Wstać znowu o ludzkiej porze" i jestem zachwycona
uwielbiam tę książkę
Kiedy masz już w kolejce 10 książek do przeczytania, ale nadal znajdujesz nowe do kupienia 😂😂😂
Dokładnie 😁
Same 😂
Jeżu, mam to samo... Moja biblioteczka pęka w szwach, a i tak kupuje co miesiąc nowe 🤷🏼♀️
o jezu u mnie to samo....
Hej, ale pamiętaj, że to "piękne pióro", które się tak dobrze czyta po polsku, to w mniejszym stopniu autor, a w większym tłumacz ;)
Właśnie zacząłem to pisać, ale zjechałem do tego komentarza. :)
Wlasnie skonczylam czytac Ksiezyc. Bardzo lubie! Dzieki za polecenie :)) 21 lekcji jest gdzies tam w kolejce
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania Stephena Hawkinga- genialnie
Absolutnie tak! Wczoraj skończyłam czytać :)
Kiedy Kasia Gandor poleca literaturę, a 2/3 czeka na swoje przeczytanie na półeczce
Ja za to zachwycam się tym kadrem. Jest piękny, a ta lampka z tylu tworzy superklimat! Mam jeszcze pytanie dotyczące organizacji czasu? Jak mieć czas na studiowanie, uczenie się w domu, oglądać seriale i czytać książki? Ja totalnie nie umiem sobie tych rzeczy rozłożyć tylko skupiam się tylko na jednej rzeczy
cegla0910 mam tak samo. Slucham Kasi i jednoczesnie podziwiam to piekne wnetrze!
dziękuję za komplement i unikam odpowiedzi na pytanie, ponieważ jej nie znam :(
OT Lampka z tyłu to model FORSÅ w kolorze czarnym ;) /OT
Lepiej nie oglądać seriali
Lektury szkolne < książki które polecasz ❤️
Ja polecam "Madame" -Antoni Libera. A poza tym, z książek które wymieniłaś, przeczytałam "Księżyc" i tak, tak, tak, zgadzam się do każdego Twojego słowa! Pozdrawiam :)
Muszę się zainteresować non-fiction! No i chciałabym Ci coś polecić. Coś co przeczytasz w maks godzinkę, a co jest tak cudowne! A mianowicie "Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo. Jest to super komiks o tym jak kobiety dochodziły do praw. Może nie rozwija jakoś dogłębnie tematu feminizmu, ale jest świetnym wstępem do dowiedzenia się czegoś więcej n a ten temat :D
Już sprawdziłam gdzie magazyn mogę kupić i przynajmniej „dom” wezmę. Wywiad ze Springerem :) Polecam jego książki! Swoją drogą super ze zostałaś domem tymczasowym!
Ja ostatnio postanowiłem spróbować czegoś kompletnie nowego, i zdecydowałem się przeczytać wybrane dzieło Murakamiego. Padło na Śmierć Komandora, naprawdę rewelacja. Pierwszy tom w dwa dni przeleciałem. Polecam, dobre czytadło.
Miałam jedno podejście do murakamiego, ale to było dawno i nie wyszło. Muszę zabrać się jeszcze raz!
Nowe książki na liście!
Czekałam na to
Świetna muzyka ❤
Jak miło widzieć że pod tak dobrym filmem nie ma żadnej łapki w dół. Aż się ciepło na serduszku robi💙
No, a teraz trzeba się zabrać za czytanie książek. 😊 aktualnie czytam dwie (sapiens- Yuval Noah Harari oraz przyszłość ludzkości Michio Kaku)
Obie bardzo polecam jestem zakochana od samego początku
Jeżeli chodzi o reportaż to jestem zobligowany polecić Ci "Nie ma" Mariusza Szczygła, jest to jego najnowsze dzieło i jednoznacznie godne polecenia. Autor, wybitny polski reporter, felietonista przedstawia nam różne " nie ma" i robi to w zaskakująco dobry i niejednokrotnie wzruszający sposób przedstawiając historie, wywiady a nawet życie zapisane w excelu
Nareszcie ktoś mówi o non /fiction
Polecam "Helisa". Autorem jest Marc Elsberg. Świetna książka :) W ogóle ten pisarz ma fenomenalne powieści.
"Więźniowie geografii" Tima Marshalla polecam, bardzo przystępnie wyjaśnia zawirowania geopolityczne :) poza tym też ostatnio trafiam na nienajlepsze pozycje. Muszę się wziąć za Harariego ;) dziękuję za polecenia
o, to brzmi dobrze, dopisuję do listy :)
O Bożu mój... Mam postanowienie, że nie kupuję nowej książki dopóki nie przeczytam dwóch z tych co mam. Aaaa... Teraz czy tam dwie kobyły po pięćset stron, a Ty tu takie cuda polecasz, no
nie wyrobię xD Chociaż magazyn to nie książka , prawda? Prawda? Dobra, wpiszę sobie na listę i niech mnie motywuje do czytania xD Dzięki za polecajki! :)
zastanawiałam się nad "21 lekcji na XXI" teraz wiem, ze skoro polecasz to warto ją przeczytać, Na moje szczeście jest dostępny audiobook. Dużo pracuje nie mam kiedy usiąść z książką w ręku.
Uwielbiam tworczosc Harrariego. Ciekawe czy bedzie 4 pozycja do serii
Chciałem Ci polecić trzy pozycje, które może Cię zainteresują, jednak traktują o trochę innej tematyce:
1. Scott Galloway „Wielka Czwórka”
2. Ewa Wanat „Deutsche Nasz”
3. Frank Ahrens „Koreańczycy. W pułapce doskonałości”
Bardso polecam ksiazke „po pisrwsze nie szkodzić” Henry’ego Marsh’a. Książka jest o nim samym, opowiada o zawodzie neurochirurga. Każdy rozdział jest o innej chorobie, lub przeprowadzonym zabiegu. Bardzo polecam
Kiedy posiadasz lekturę na poniedziałek.
Ale kupujesz nowe książki i słyszysz o ciekawych nowych książkach, które masz już zamiar zakupić.
Harrari, wiedziałam, że prędzej czy później się tu pojawi ta pozycja :)
Super film! Opowiadaj częściej o książkach które polecasz ;)
Planujesz może zrobić odcinek o tych bardzo złych książkach by pokazać jakie to i dlaczego są bardzo złe? :D
Polecam 21lekcji super książka choć ja postawiłam na audiobooka w oryginalne. Książka która stymuluje myślenie.
Polecam wywiad rzekę "Po co światu mnich", gdzie Michał Zioło OSCO odpowiada na pytania Katarzyny Kolskiej i Romana Bieleckiego OP 📖
Będzie może o "Fizyce w rysunkach"? Weszła raczej po cichu, ale może stać się klasykiem, np. dla nauczycieli i popularyzatorów. To trochę poza Twoim głównym tematem filmików (bio-med), ale zahacza np. o klimat, o którym też publikujesz.
a ja bym posłuchała o tych złych książkach, które przeczytałaś
Znasz książki genielnego Marcina Popkiewicza? Zobaczyłem Cię w TJJ, o klimacie i miło mi jest Cię odkryć. Może nagrałbyś coś o rewolucji energetycznej?
Kasiu, jeżeli jeszcze nie czytałaś to polecam Ci "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora Frankla :)
Ja polecam "Gdyby nasze ciało potrafiło mówić" - dr James Hamblin i "Mózg rządzi" - Kaja Nordengen
@Cyprian Rycerski Edytowane. Kaja Nordengen bardzo fajne, obala pewne mity. A tej drugiej co napisałeś nie znam więc nie odpowiem czy podobne.
Mam dziwną tendencję do czepiania się słówek. Mogę? Kasiu - nie możesz czekać z utęsknieniem na coś co jeszcze nie istnieje. Z utęsknieniem czeka się na coś, co gdzieś wyjechało i wróci i znamy to i darzymy ciepłymi uczuciami. Na coś czego się jeszcze nie poznało,a spodziewa się, że będzie bardzo miłym doznaniem - czeka się z niecierpliwością.
A tak na prawdę to szukałem pretekstu do napisania komentarza pod tym filmem, bo zasługuje on na to, zeby się dobrze pozycjonować.
W ogóle to brakuje mi na polskim YouTubie polecajek książek, bo kocham czytać i robię to praktycznie non stop, choć w nieco mniej tradycyjny sposób - bo nie siedzę w domu z książką, a idę na spacer z słuchawkami i storytelem... i nie tylko na spacer, ale i na siłownię, czy zakupy.
Aha - i nie tylko czytać lubię, ale i pisaniem się zająłem, także jak ktoś chce posłuchać dobrej (mam nadzieję, choć i pozytywny feedback) literatury - to zapraszam na mój skromny kanał:) Jeszcze nie za wiele tam jest filmów - 2 pogadanki o mnie, prezentacja sprzętu na jakim pracuję i 14 odcinków mojej pierwszej powieści, która właśnie się pisze, a liczbę 23 produkcji dopełnia 6 nowelek/opowiadań... jednym słowem historii krótszych i zazwyczaj luźniejszych w tonie. Zapraszam serdecznie.
A jaką książkę ja bym polecił? A patriotycznie polską książeczkę i to literaturę piękna, czy jak kto woli beletrystykę. Co to będzie? Mniej znana od sagi wiedźmińskiej, a moim zdaniem o wiele lepsza rzecz spod pióra pana Andrzeja Sapkowskiego - trylogia husycka czyli: "Narrenturm", "Boży bojownicy" oraz "Lux perpetua". Język nie jest najprostszy, realia historyczne nie bez znaczenia i raczej nie do końca wyjaśnione w samym tekście i warto mieć nieco wiedzy w temacie, żeby czytało się przyjemniej, ale jak już się wsiąknie to czuje się jakby się samemu było w centrum wydarzeń. A jeszcze l;epiej wsiąka się słuchając tego w znakomitym wydaniu w formie audiobooka/słuchowiska dostepnego na storytel odcinając się od bodźców w dobrych słuchawkach.
Ja polecam '' Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk'' Oli Synowiec
Pisząc o piórze któregokolwiek zagranicznego autora, proszę nie zapominać o tłumaczu! :) W tej materii, polecam dwie świetne pozycje o przekładzie literackim mojego profesora od literatury pana Jerzego Jarniewicza :)
O matko, ile książek! Najpierw jednak sesja...
z jedną z autorek Non Fiction chodziłem do podstawówki :D
Cześć! Nawiązując do tematów jakie poruszyła Kasia polecam książkę „Factfulness” Hansa Roslinga. Dla wszystkich, którzy chcą otworzyć głowę na otaczający nas świat i spojrzeć na niego z innej, może czasami niewygodnej perspektywy. Bardzo pouczająca lektura, która zostawia czytelnika z zachętą do głębokiego i analitycznego myślenia.
Factfulnes jest cudowna! Nie powiedziałam o niej tylko dlatego, że oparłam na niej mojego TEDa i nie chciałam się powtarzać :)
Kasia Gandor A tak, zgadza się. Swoją drogą, to było bardzo dobre wystąpienie!
A dla wszystkich którym przypadła do gustu książka „Factfulness” polecam jeszcze „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” autorstwa Daniela Kahnemana - laureata Nagrody Nobla. Jest to podjęcie podobnej tematyki, czyli często błędnego, instynktownego postrzegania otaczającego nas świata, tylko napisane w nieco bardziej naukowym stylu.
Kiedy kolejny haul książkowy? Czekam z utęsknieniem :D
Ja polecam Prawy umysł - Jonathan Haidt. Wg. mnie obowiązkowa lektura każdego człowieka (nie przesadzam...).
kupiłem pierwszą książkę.......jeju ale ty umiesz zaciekawić i przekonać !!!!!
Nareszcie!
Ejjj, Kasiu. Widzę, że większość książek jakie polecasz, to reportaże. A czy czytujesz literaturę... fabularną (głównie mnie ciekawi, czy czytasz fantastykę)? Jeśli tak, to mogłabyś zrobić następny odcinek o takich?
Po takiej recenzji Kasia chciałbym mieć te wszystkie książki na raz 😁
Ja od siebie mogę polecić książkę pt. "Bombaj" Suketa Mehta, który jest świetnym reportażem właśnie o ogromnym mieście jakim jest Bombaj.
ooo, zapisuję. szukałam czegoś fajnego o Indiach po przeczytaniu lalek w ogniu. dzięki!
Jak zdam sesje to zabieram sie za te książki :3
A może anty-haul książkowy? Coś co wydało się fajną książką, ale okazało się małym koszmarkiem?
Kasiu polecam ,,Od zwierząt do bogów" Yuval Noah Harari
The elephant in the brain!!!!!!
Myślę że zdecydowanie przypadnie Ci do gustu.
"So you've been publicly shamed" - Jon Ronson ❤
Może jakiś filmik na temat fluoru w pastach który jest tak ostatnio rozdmuchany i konstrowersyjny? Oraz jak wpływa na ludzi z chorobami tarczycy bo też są sprzeczne informacje...
Moja lista książek do przeczytania powiększyła się właśnie o parę pozycji. Jak ja mam to wszystko przeczytać?!
Harariego przeczytałem. Strasznie mnie odstrasza jego subiektywizm. Wtrąca za dużo uprzedzeń. Mój kolega czytał z mojego polecenia, bo książka jest w porządku, książka uświadamia człowieka o wielu rzeczach o których nie myślimy i też stwierdził, że autor podchodzi do tematu w sposób nie obiektywny. Ale to moje zdanie tylko. Książkę mimo to polecam
Odniosłem podobne wrażenie. Liczyłem na głębszą analizę i mniej stronnicze spojrzenie. Szkoda, bo książkę warto przeczytać. Ale obawiam się że mniej wytrwali i mniej "tolerancyjni" porzucą ją po kilku rozdziałach.
Jestem ciekawa twojej opinii o książkach "Boskie zwierzęta" oraz "Teologia zwierząt" oraz czy polecasz jakieś o podobnej tematyce.
Jeśli chodzi o Non/fiction to bardzo propsuję koncept, ale niestety autorzy reportażów nie dostawali za swoją pracę należytego wynagrodzenia. Pisałam o tym jakiś czas temu Karolina Bednarz, która była współautorką pomysłu, ale nie bierze już udziału w tworzeniu magazynu.
O, nie wiedziałam. Masz może link do tej wypowiedzi?
Płacimy za wykonaną dla nas pracę. Stawki za reportaż to 600-800 zł netto, staramy się ustalać je z autorami na jak najwcześniejszym etapie. Są wydawnictwa, które płacą więcej, ale "Non/fiction" jest wciąż niszowym projektem, nie utrzymującym się z reklam czy dotacji państwowych. Zawsze warto sprawdzić informacje w dwóch źródłach, chętnie odpowiem na więcej wątpliwości - redakcja@non-fiction.pl :) Pozdrowienia
21 lekcji czeka już na półce :)
A ja bardzo jestem ciekaw tych bardzo złych książek... Może zasługują na osobną serię?