Dzięki za życzenia, wzajemnie. Mam jedną obudowę od chińczyka - Tewaycell i jest spoko. Nie mam doświadczeń z innymi ale ta wykonana jest poprawnie, nie czuję "chińszczyzny". Niemniej, wczoraj zakupiłem w niezłej kasie 1850zł z fv obudowę firmy Onvolt - sam jestem ciekawy jak porównanie wypadanie. Jak dotrze i złoże bank dam może znać, edytując post.
Mam dokładnie te same ogniwa. Na razie skręcone szpilkami budowlanymi “testują się “ podłączone na pająka, z JK BMS. Bardzo ładnie współpracuje z Cerbo. Właśnie się zastanawiam nad jakąś obudową, ale raczej coś z tych stojących żeby nie zajmowało za dużo miejsca pod ścianą, albo zrobię coś podobnego do Twojego wózka. Jest jeszcze trzecia opcja która coraz bardziej mi się podoba. Zrobić w garazu sufit z Armstronga, i tam schować ogniwa. I tak muszę się obniżyć bo mam tam rekuperator, a taki sufit panelowy zapewnia niezły dostęp. Póki co mam jednego Victrona, ale docelowo będą tak jak u Ciebie 3. No i kolejny bank bo jeden to za mało na 3 fazy. A wszystko zaczęło się od uszkodzonego UPS-a w serwerowni ;)
Dzięki ;) W pracującym banku trudno stwierdzić, czy jest już jakaś degradacja. Pracuje to wszystko bezproblemowo, ale aby mieć jakieś dane porównawcze to musiałbym rozwalić ten bank i wszystko pomierzyć. Może tak zrobię, jak dokupię te celki co testowałem ostatnio.. to po prostu podmienię na nowe i tamten bank wezmę na warsztat ;) Ale to zobaczymy, czy mi czasu starczy.
Wiram. Mam pytanie, bo wspomina Pan o obowiązkowym ściskaniu ogniw LiFePo4 a przy testach pojedynczego ogniwa nie widać ściskania, jak to w końcu jest? Pozdrawiam
Producent sugeruje, że trzeba. Ja na potrzeby testów używam dwóch desek kawałków płyty meblowej uciętej na wymiar ogniwa i 4 ścisków stolarskich. Tu chyba tego nie pokazałem, ale na moich poprzednich filmach powinno być widać jak to testuję.
@@Siaszk Też mnie to zastanawiało wiele razy, ale takiego aku nie miałem nigdy więc nie widziałem z bliska konstrukcji takiego układu. Widziałem jak był zbudowany magazyn z używek, z którego mam te czarne ogniwa i tam była kompresja zrobiona.
Producent sam zaleca stosowanie kompresji, więc teoretycznie powinno się ją stosować. Druga sprawa, że jak ogniwa się rozprężają podczas pracy to brak kompresji może spowodować uszkodzenie terminali. Ja tam kompresuje... ;)
wspominałeś o umieszczeniu tych ogniw w obudowie typu rack, poszukaj takiej z funkcjonalnością podgrzewania ogniw, przydał by się taki na polskim YT, czy taki sytem poradził by sobie z utrzymaniem ogniw w odpowiednim zakresie temp w nieogrzewanym garażu i ile to by kosztowało Kwh na podgrzewanie dziennie, pozdro w nowym roku
BMSy JK których używam mają wyjście na grzałkę. Sądzę że grzałkę można w każdą obudowę wsadzić. Co do użycia ee takiej grzałki to cholera wie... strzelam w ciemno że bank 15kWh bedzie w stanie miesiąc się ogrzać w temp do -10 st...... ale to strzał sufit x podłoga :)
No właśnie o takiej myślałem, bo u mnie to też wyląduje w nieogrzewanym garażu. Ewentualnie jest jeszcze opcja, że maty grzewcze będą w szafie, a nie przy ogniwach... do przemyślenia. Muszę rozeznać lepiej temat.
Tam raczej się maty grzewcze stosuje przy samych ogniwach, aby straty były jak najmniejsze. Mam nawet wycenę gotowców z grzaniem, ale cena nawet mnie powaliła ;)
Maciek już cię 'klika' nie zaprosi na liva. ;). Ogniwa za 275 hehehe. Ilość cykli się nie zmieniła tylko wówczas przy 3000 cykli mowa była o pradzie 1C w dokumentacji a teraz 0.5C ot cała filozofia magicznego wzrostu cykli.
Zaprosi zaprosi... lubię się z nimi pośmiać na tych live'ach ;) Co do tych cykli.. to czego by tam nie wpisać, to jest to nieweryfikowalne w domowych warunkach niestety ;(
@@smart-diy Dokładnie dlatego teraz jadę w zimie z sieci w tylko w taryfie T3 ładuję magazyn i jak przychodzi szczyt przedpołudniowy i popołudniowy to nie biorę z sieci. Mam 45kWh magazyn i schodzi mi tak do 65% (grzanie klimami chałupy) także przy 35% użycia magazynu to te cykle jeszcze bardzie się zwiększają. Andy z OffGrid Garage miał fajny odcinek o tym przy takim użyciu te wartości idą w jeszcze bardziej absurdalne ilości.
W 18650 też gdzieś jest osiągnięty limit i nic się nie zmienia od lat. A co do cykli to podejrzewam, że jest tak kto da więcej. Jak potencjalny inwestor ma wybrać takie co "mają" 6000 i takie 6500 to sprawa oczywista wyboru.
@smart-diy Niektórzy zwiastują, że za kilka lat tak technologia pójdzie do przodu, że to co teraz kupiliśmy wymienimy na to coś nieporównywalnie lepszego. A może trzeba iść w drugą stronę? Zobaczyć co było 5 lat temu? Cóż temat w magazynowaniu energii w sumie omówiliśmy. Wzrosła nieco sprawność modułów fotowoltaicznych, ale to też bez szału. Bardziej wzrósł ich rozmiar i to potęguje wrażenie niesamowitego postępu.
dzięki za materiał. Teraz standard to już 314 A, rzeczywisty amperaż to ok 330A+ ( np EVE 314 po 60 $ z Chin od Darcy). Oczywicie z dostaw do domku. Pozdro. Atrur
Jak "domowym sposobem" zweryfikować poprawność działania miernika RC3563? Na celach 280Ah wyniki mam od 0,25mOhma przez 0,4 0,5 aż do 0,75 0,86 czyli podejrzanie wysokie wartości i duży rozrzut... 😢. Jak stwierdzić czy miernik kłamie, czy cele są skopane?
A zrobiłeś kalibrację miernika? Tam jest w menu możliwość kalibracji i powinieneś dla każdego zakresu na zwartych sondach ze sobą skalibrować do zera - aby skompensować impedancję przewodów.
@@smart-diy Tak, w każdym zakresie jest dokładnie wyzerowany. Najpierw mierzyłem sondami z amortyzującymi "szpilkami", a później dokupiłem kable z sondami w kształcie takich większych "krokodylków", ale to w zasadzie nic nie zmieniło. Wyniki podobne jak na szpilkach...
@@fufifufilon3229 To zacząłbym od factory reset.. bo może jakiś błąd w sofcie się zrobił. Następnie sprawdziłbym, czy poprawnie działa generator - po podłączeniu urządzenia do oscyloskopu powinieneś dostać lekko koślawą sinusoidę o częstotliwości 1kHz i amplitudzie 3.2Vpp. Następnie sprawdziłbym jakieś znane rezystancje - możliwie jak najdokładniejsze rezystory, jakie masz dostępne.. ewentualni kupić jakieś wzorcowe. Ale ja generalnie na wzorcowaniu i kalibracji to się tak raczej średnio znam... więc to tylko tyle co mi przychodzi do głowy na ten moment.
@@smart-diy Factory reset nic nie zmienił. Generator sprawdziłem tylko "na ucho". Po dotknięciu sondą do wejścia głośnika przenośnego elegancko słychać 1khz :). Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Będę kombinował dalej...
Przyznam szczerze, że nie wiem, bo jeszcze nie zamawiałem, ale wydaje mi się, że to już z wysyłką, bo to raczej z chin nie płynie.. bo ja dostałem po 2 dniach ogniwa na testy.
Kurcze... chętnie bym zrobił, ale to wszystko mi tak bezproblemowo działa, że nie chcę mi się tego banku nawet dotykać ;) Zobaczę... może zrobię podmiankę całego banku na te nowe ogniwa, a wtedy ten najstarszy EVE przetestuję... ale muszę najpierw mieć ich 16.
LFP z roku na rok tanieją podobnie jak PV sam jestem ciekaw ile jeszcze potanieją 🤔 pamiętam jak 2012 się nimi zachwycałem służą mi w melexie 668 sporo lat 👍w tedy nowa 1cela 200Ah kosztowła 1200zł
Bardzo dobra cena jak za ponad 13 kW magazyn energii, tak jak wspomniałeś na filmie, przydałaby się do tego jakaś fajna obudowa, najlepiej chłodzona. Nie wiem na ile to obliczenia są zgodne z prawdą ale żeby docisnąć ogniwa siłą 300 kg czat GPT obliczył że potrzebujemy do tego 1500 Nm ... Trochę dużo.
I nie zmieniłem zdania ;) Tylko mi chodziło głównie o to, jak mały udział w bilansie ma taki magazyn - przynajmniej w moim przypadku. Dlatego u mnie głównym uzasadnieniem posiadania takowego jest zabezpieczenie przed przerwami dostaw energiii no i hobby ;)
@@smart-diy mi się też nie opłaca. ostatnio liczyłem kiedy się zwróci... wyszło mi, że PV i cały system potrzebuję 198 lat przy cenach prądy na Islandii, ale mam, bo chciałem mieć własne zdanie i doświadczenia. i nie żałuje ani jednej korony, którą wydałem. Więcej oszczędności poczyniłbym, nie kupując telewizora. Tak więc nie wszystko w życiu musi się opłacać.
to zależy przy jakim napięciu banku, bo np. dla banku o napięciu nominalnym 48V potrzebujesz 16 takich ogniw (to wszystko jest tylko uznaniowe, bo ogniwo działa w zakresie 2.5-3.65V więc to 48V to praktycznie nigdy się nie pojawia, no ale tak się przyjęło). Przy połączeniu szeregowym sumuje się napięcie czyli 3.2V (napięcie nominalne jednego ogniwa) x 16 ogniw = 51,2V. Pojemność przy połączeniu szeregowym się nie sumuje więc pozostaje 280Ah. Czyli mamy 51.2V x 280Ah = 14336Wh = 14,3kWh. Aby zrobić baterię 5kWh musisz albo użyć znacznie mniejszych ogniw, albo zrobić ją na inne napięcie niż 48V. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem ;)
Ceny ogniw drastycznie potanialy, ceny paneli rownoeż bardzo potanialy. Kalkulacja instalacji PV calkowicie sie zmienila. Mozna zaryzykowac stwierdzenie iż instalacjie PV przy obecnych cenach i Netbilingu są bardziej oplacalne i maja krotszy czas zwrotu niz 4-5 lat temu.
@@ukaszdudek7598 Kiedyś to takie bardziej hobby, zabawa. Obecnie można spojrzeć pod względem ekonomicznym. Jeszcze kwestia ceny energii. Teorie spiskowe mówią, że za kilka lat prąd mocno potanieje. Gdyby tak było to wydaję się dobry okres na budowę własnej elektrowni teraz.
a ludzie dalej pitolą ze sie nie oplaca bo nowe zasady - taaa - w 2021roku 10kwp instalacja PV kosztowala okolo 40k i to bylo tanio, niektorzy placili po 50 i wiecej, rocznie prąd 11MWh kosztowal kolo tylko 6k, teraz 10kWp 20-25k wiec 2x taniej i prad kosztuje 2x wiecej wiec zwrot jest szybszy, a narzekaja ci bez magazynow co maja produkcje 10MWh i oddaja 9MWh w ciagu roku bo takie przypadki widzialem
@@duniek86 Polacy mają we krwi narzekanie. Na netmetering przecież też narzekali. Złodzieje zabierają 20/30% Nie mówiąc już o tym, że zaraz się popsuje, spali chałupę itd. Zrobiłem film i wspomniałem, że net biling ma sens to mnie prawie zjedli w komentarzach. Z samej bieżącej produkcji prędzej czy później to się zwróci.
@@Kenny88 powiem ci tak, staralem sie liczyc netbilling i NIGDZIE ale to NIGDZIE nie natrafilem na sensowna tabele w excelu z formułami itp czy nawet sensowym wyliczenem lub wyjasnieniem tych zasad, w koncu sam sie za to zabralem i porobilem symulacje na podstawie mojego zuzycia - i w koncu JA WIEM ile dokladnie wychodzi w jakiej taryfie, no ale ile jest takich osob co ja? moze pare, z tym ze nikt sie nie podzielil zadna tabela oprocz mnie, a jak wrzucilem na grupe to 3 komentarze byly - smiech na sali
Witaj Maciek no Waldemar W to chyba zadba aby cie usunac z laivu bo przeciez tylko te banki ktorymi on handluje na swym sklepie sa najlepsze A swoja droga dziekuje za test tych ogniw Od miesiaca jestem ich posiadaczem i wlasnie zrobilem stelaż cos na wzor twego ,puki co wszystko swietnie smiga Moj kolega obudowe do nich wyrwal na ali Express za 1200zl Pozdrawiam
Jaki możecie plecić model BMSa JK ? Na 16s oraz na 4s. Wszyscy polecają JK ale jak się na ali szuka sporo tego jest i fajnie jak by ktoś coś konkretnego polecił na ali albo ew. na alib
Dzięki tej tematyce kilka lat temu trafiłem na ten kanał. Takiego powrotu do korzeni brakowało. Pozdrawiam 👋
Dzięki! ;)
Fajnie że znów coś nagrałeś bo już nie ma co oglądać😉
A dziękuję ;) Pozdrówka!
Hej Maciek. Fajnie , rzeczowo, i znowu dowiedziałem się czegoś nowego :)
Dzięki ;)
No, wreszcie coś "w temacie" ;) Pozdrowienia i do następnego!
Dzięki za obszerny materiał o tych ogniwach.
Faktycznie różnica w cenie robi wrażenie. 👍
w rolce kiedyś było że będzie porównanie Daye i Victrona to dalej aktualne ?
Zbieram materiały... choć ostatnio trochę chorowałem, więc mało w tym temacie zrobiłem ;( Ale jest w todo ;)
Dzięki za informacje 👍
Dzięki za życzenia, wzajemnie. Mam jedną obudowę od chińczyka - Tewaycell i jest spoko. Nie mam doświadczeń z innymi ale ta wykonana jest poprawnie, nie czuję "chińszczyzny". Niemniej, wczoraj zakupiłem w niezłej kasie 1850zł z fv obudowę firmy Onvolt - sam jestem ciekawy jak porównanie wypadanie. Jak dotrze i złoże bank dam może znać, edytując post.
Dzięki... przejrzę.
Mam dokładnie te same ogniwa. Na razie skręcone szpilkami budowlanymi “testują się “ podłączone na pająka, z JK BMS. Bardzo ładnie współpracuje z Cerbo. Właśnie się zastanawiam nad jakąś obudową, ale raczej coś z tych stojących żeby nie zajmowało za dużo miejsca pod ścianą, albo zrobię coś podobnego do Twojego wózka. Jest jeszcze trzecia opcja która coraz bardziej mi się podoba. Zrobić w garazu sufit z Armstronga, i tam schować ogniwa. I tak muszę się obniżyć bo mam tam rekuperator, a taki sufit panelowy zapewnia niezły dostęp. Póki co mam jednego Victrona, ale docelowo będą tak jak u Ciebie 3. No i kolejny bank bo jeden to za mało na 3 fazy. A wszystko zaczęło się od uszkodzonego UPS-a w serwerowni ;)
Hehe... u mnie też się zaczęło od ups'a... ;) A później to już był moment ;)
Świetnie że znów jakiś film! A jak wyglądają ogniwa pierwsze po 3 latach? Degradacja jest już widoczna?
Dzięki ;) W pracującym banku trudno stwierdzić, czy jest już jakaś degradacja. Pracuje to wszystko bezproblemowo, ale aby mieć jakieś dane porównawcze to musiałbym rozwalić ten bank i wszystko pomierzyć. Może tak zrobię, jak dokupię te celki co testowałem ostatnio.. to po prostu podmienię na nowe i tamten bank wezmę na warsztat ;) Ale to zobaczymy, czy mi czasu starczy.
Wiram. Mam pytanie, bo wspomina Pan o obowiązkowym ściskaniu ogniw LiFePo4 a przy testach pojedynczego ogniwa nie widać ściskania, jak to w końcu jest? Pozdrawiam
Producent sugeruje, że trzeba. Ja na potrzeby testów używam dwóch desek kawałków płyty meblowej uciętej na wymiar ogniwa i 4 ścisków stolarskich. Tu chyba tego nie pokazałem, ale na moich poprzednich filmach powinno być widać jak to testuję.
@smart-diy a czy były testy bez ściskania ogniw?
@@Siaszk Nie... ale przy tak niskim prądzie, jaki daje mój tester to nie byłoby różnicy.
@@smart-diy a jak to jest w gotowych akumulatorach LiFePo4, które są w sprzedaży, nie widać tam żadnej kompresji
@@Siaszk Też mnie to zastanawiało wiele razy, ale takiego aku nie miałem nigdy więc nie widziałem z bliska konstrukcji takiego układu. Widziałem jak był zbudowany magazyn z używek, z którego mam te czarne ogniwa i tam była kompresja zrobiona.
Czy ma znaczenie testowanie ogniw bez kompresji. Czy szkodzi to na ogniwa czy moze kompresja nie ma az takiego znaczenia w instalacji stacjonarnej ?
Producent sam zaleca stosowanie kompresji, więc teoretycznie powinno się ją stosować. Druga sprawa, że jak ogniwa się rozprężają podczas pracy to brak kompresji może spowodować uszkodzenie terminali. Ja tam kompresuje... ;)
wspominałeś o umieszczeniu tych ogniw w obudowie typu rack, poszukaj takiej z funkcjonalnością podgrzewania ogniw, przydał by się taki na polskim YT, czy taki sytem poradził by sobie z utrzymaniem ogniw w odpowiednim zakresie temp w nieogrzewanym garażu i ile to by kosztowało Kwh na podgrzewanie dziennie, pozdro w nowym roku
BMSy JK których używam mają wyjście na grzałkę. Sądzę że grzałkę można w każdą obudowę wsadzić. Co do użycia ee takiej grzałki to cholera wie... strzelam w ciemno że bank 15kWh bedzie w stanie miesiąc się ogrzać w temp do -10 st...... ale to strzał sufit x podłoga :)
No właśnie o takiej myślałem, bo u mnie to też wyląduje w nieogrzewanym garażu. Ewentualnie jest jeszcze opcja, że maty grzewcze będą w szafie, a nie przy ogniwach... do przemyślenia. Muszę rozeznać lepiej temat.
Tam raczej się maty grzewcze stosuje przy samych ogniwach, aby straty były jak najmniejsze. Mam nawet wycenę gotowców z grzaniem, ale cena nawet mnie powaliła ;)
@@smart-diy ja zrobiłem w szafie i jako ogrzewanie zastosowałem 100w grzałkę z fanem.+ Termostat ewelink
@@PVnascianie I nie masz problemu z nierówną temperaturą ogniw?
Maciek już cię 'klika' nie zaprosi na liva. ;). Ogniwa za 275 hehehe. Ilość cykli się nie zmieniła tylko wówczas przy 3000 cykli mowa była o pradzie 1C w dokumentacji a teraz 0.5C ot cała filozofia magicznego wzrostu cykli.
Zaprosi zaprosi... lubię się z nimi pośmiać na tych live'ach ;) Co do tych cykli.. to czego by tam nie wpisać, to jest to nieweryfikowalne w domowych warunkach niestety ;(
@@smart-diy Dokładnie dlatego teraz jadę w zimie z sieci w tylko w taryfie T3 ładuję magazyn i jak przychodzi szczyt przedpołudniowy i popołudniowy to nie biorę z sieci. Mam 45kWh magazyn i schodzi mi tak do 65% (grzanie klimami chałupy) także przy 35% użycia magazynu to te cykle jeszcze bardzie się zwiększają. Andy z OffGrid Garage miał fajny odcinek o tym przy takim użyciu te wartości idą w jeszcze bardziej absurdalne ilości.
@@gavlikor Andy ma dużo fajnych filmów... też często oglądam ;)
o jakie live'y z kliką chodzi, chętnie się pośmieję albo nauczę czegoś?
@@makitor7673 u Waldka z kanału Pompa ciepła i pv... ale tam raczej nauczyć się niczego nie da.. ale pośmiać się można ;)
W 18650 też gdzieś jest osiągnięty limit i nic się nie zmienia od lat. A co do cykli to podejrzewam, że jest tak kto da więcej. Jak potencjalny inwestor ma wybrać takie co "mają" 6000 i takie 6500 to sprawa oczywista wyboru.
No właśnie lekka kiszka... myślałem, że w 3 lata to jednak coś się zmieni, a tu dupa blada... jak było tak jest... no tyle, że połowę taniej... ;)
@smart-diy Niektórzy zwiastują, że za kilka lat tak technologia pójdzie do przodu, że to co teraz kupiliśmy wymienimy na to coś nieporównywalnie lepszego. A może trzeba iść w drugą stronę? Zobaczyć co było 5 lat temu? Cóż temat w magazynowaniu energii w sumie omówiliśmy.
Wzrosła nieco sprawność modułów fotowoltaicznych, ale to też bez szału. Bardziej wzrósł ich rozmiar i to potęguje wrażenie niesamowitego postępu.
Ile cykli zaliczył już Pana magazyn ?
Według lynx shunta dopiero 168 cykli ładowania ma na koncie. Wyciągnąłem z magazynu niecałe 100k Ah, co daje około 5MWh.
dzięki za materiał. Teraz standard to już 314 A, rzeczywisty amperaż to ok 330A+ ( np EVE 314 po 60 $ z Chin od Darcy). Oczywicie z dostaw do domku. Pozdro. Atrur
jakiś link ?
Jak "domowym sposobem" zweryfikować poprawność działania miernika RC3563? Na celach 280Ah wyniki mam od 0,25mOhma przez 0,4 0,5 aż do 0,75 0,86 czyli podejrzanie wysokie wartości i duży rozrzut... 😢. Jak stwierdzić czy miernik kłamie, czy cele są skopane?
A zrobiłeś kalibrację miernika? Tam jest w menu możliwość kalibracji i powinieneś dla każdego zakresu na zwartych sondach ze sobą skalibrować do zera - aby skompensować impedancję przewodów.
@@smart-diy Tak, w każdym zakresie jest dokładnie wyzerowany. Najpierw mierzyłem sondami z amortyzującymi "szpilkami", a później dokupiłem kable z sondami w kształcie takich większych "krokodylków", ale to w zasadzie nic nie zmieniło. Wyniki podobne jak na szpilkach...
@@fufifufilon3229 To zacząłbym od factory reset.. bo może jakiś błąd w sofcie się zrobił. Następnie sprawdziłbym, czy poprawnie działa generator - po podłączeniu urządzenia do oscyloskopu powinieneś dostać lekko koślawą sinusoidę o częstotliwości 1kHz i amplitudzie 3.2Vpp. Następnie sprawdziłbym jakieś znane rezystancje - możliwie jak najdokładniejsze rezystory, jakie masz dostępne.. ewentualni kupić jakieś wzorcowe. Ale ja generalnie na wzorcowaniu i kalibracji to się tak raczej średnio znam... więc to tylko tyle co mi przychodzi do głowy na ten moment.
@@smart-diy Factory reset nic nie zmienił. Generator sprawdziłem tylko "na ucho". Po dotknięciu sondą do wejścia głośnika przenośnego elegancko słychać 1khz :). Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Będę kombinował dalej...
66USD + koszt wysyłki chyba? Koszt wysyłki wzrósł bo statek na około płynie.
Przyznam szczerze, że nie wiem, bo jeszcze nie zamawiałem, ale wydaje mi się, że to już z wysyłką, bo to raczej z chin nie płynie.. bo ja dostałem po 2 dniach ogniwa na testy.
To jest z wysyłką z magazynów europejskich
O dobry temat , bo myślę o budowie 2 zestawu .
Pojemności nigdy dość;)
Cześć Maciej
Cześć Radek.... ;)
Cześć Panowie. 😉
Zrobisz test jakiegoś ogniwa ze starego banku? Ciekawe jaka jest degradacja po trzech latach.
Kurcze... chętnie bym zrobił, ale to wszystko mi tak bezproblemowo działa, że nie chcę mi się tego banku nawet dotykać ;) Zobaczę... może zrobię podmiankę całego banku na te nowe ogniwa, a wtedy ten najstarszy EVE przetestuję... ale muszę najpierw mieć ich 16.
LFP z roku na rok tanieją podobnie jak PV sam jestem ciekaw ile jeszcze potanieją 🤔 pamiętam jak 2012 się nimi zachwycałem służą mi w melexie 668 sporo lat 👍w tedy nowa 1cela 200Ah kosztowła 1200zł
Panie, dolar w górę więc nie tak prosto
Szacun... w 2012 roku to ja co najwyżej umiałem rozróżnić baterie AA od AAA ;)
@@smart-diychyba Sławkowi chodziło o 2022
Witam
Ja kupowałem na przełomie 2021/22 i za 4 cele 200ah płaciłem wlas 1200zl
Pozdrawiam
Też jestem ciekawy czy chodziło o 2012? Jak tak, to szacun.
Bardzo dobra cena jak za ponad 13 kW magazyn energii, tak jak wspomniałeś na filmie, przydałaby się do tego jakaś fajna obudowa, najlepiej chłodzona. Nie wiem na ile to obliczenia są zgodne z prawdą ale żeby docisnąć ogniwa siłą 300 kg czat GPT obliczył że potrzebujemy do tego 1500 Nm ... Trochę dużo.
No właśnie to jakiś kosmos ten moment... muszę to dokładniej zgłębić, bo może to jakoś inaczej trzeba przeliczać.
Mam taki sam miernik rezystancji ale nie mierzy tych ogniw mam mb30 306ah a 18650 tak nie mam pojecia oco chodzi
Hmmm dziwne... a napięcia też nie mierzy, czy tylko rw?
Pamiętam Macku, jak mówiłeś, że bank energii się nie opłaca...
I nie zmieniłem zdania ;) Tylko mi chodziło głównie o to, jak mały udział w bilansie ma taki magazyn - przynajmniej w moim przypadku. Dlatego u mnie głównym uzasadnieniem posiadania takowego jest zabezpieczenie przed przerwami dostaw energiii no i hobby ;)
@@smart-diy mi się też nie opłaca. ostatnio liczyłem kiedy się zwróci... wyszło mi, że PV i cały system potrzebuję 198 lat przy cenach prądy na Islandii, ale mam, bo chciałem mieć własne zdanie i doświadczenia. i nie żałuje ani jednej korony, którą wydałem. Więcej oszczędności poczyniłbym, nie kupując telewizora.
Tak więc nie wszystko w życiu musi się opłacać.
@@marekchomiak2102 Zgadzam się ;)
Maćku jest nowsza wersja tego dokumentu dla LF280k wersja C z Czerwca 2023 na przykład na stronie docan power do sciągnięcia
Dzięki za info.
Witaj ile ogniw potrzebnych na 5kw
I jak się to liczy
to zależy przy jakim napięciu banku, bo np. dla banku o napięciu nominalnym 48V potrzebujesz 16 takich ogniw (to wszystko jest tylko uznaniowe, bo ogniwo działa w zakresie 2.5-3.65V więc to 48V to praktycznie nigdy się nie pojawia, no ale tak się przyjęło). Przy połączeniu szeregowym sumuje się napięcie czyli 3.2V (napięcie nominalne jednego ogniwa) x 16 ogniw = 51,2V. Pojemność przy połączeniu szeregowym się nie sumuje więc pozostaje 280Ah. Czyli mamy 51.2V x 280Ah = 14336Wh = 14,3kWh. Aby zrobić baterię 5kWh musisz albo użyć znacznie mniejszych ogniw, albo zrobić ją na inne napięcie niż 48V. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem ;)
@smart-diy dzięki wielkie
MBB31 314AH w tej samej obudowie zamontowałem w podobnej konstrukcji ale nie w 1 rzędzie po 16 szt tylko 2x8 dwupiętrowy 30kw 😊
Też bym tak zrobił gdybym miał więcej miejsca ;)
Mb31 pojemności pod 330Ah więc 10% więcej. Tylko przy testowaniu 40A.
Alina Wang ma w tym tygodniu dostawę obudów do magazynów , sklep Shenzhen Chengruilin Technilogy
A jakiś konkretny model od niej możesz polecić?
@smart-diy nie bo nie kupowałem u niej tylko mam info że mają świeża dostawę do magazynu w PL
@@PVnascianie spoko... dzięki za info. Spojrzę.
Ceny ogniw drastycznie potanialy, ceny paneli rownoeż bardzo potanialy. Kalkulacja instalacji PV calkowicie sie zmienila.
Mozna zaryzykowac stwierdzenie iż instalacjie PV przy obecnych cenach i Netbilingu są bardziej oplacalne i maja krotszy czas zwrotu niz 4-5 lat temu.
@@ukaszdudek7598 Kiedyś to takie bardziej hobby, zabawa. Obecnie można spojrzeć pod względem ekonomicznym. Jeszcze kwestia ceny energii. Teorie spiskowe mówią, że za kilka lat prąd mocno potanieje. Gdyby tak było to wydaję się dobry okres na budowę własnej elektrowni teraz.
Nie liczyłem tego to trudno mi się wypowiedzieć... ale każdy spadek cen cieszy ;)
a ludzie dalej pitolą ze sie nie oplaca bo nowe zasady - taaa - w 2021roku 10kwp instalacja PV kosztowala okolo 40k i to bylo tanio, niektorzy placili po 50 i wiecej, rocznie prąd 11MWh kosztowal kolo tylko 6k, teraz 10kWp 20-25k wiec 2x taniej i prad kosztuje 2x wiecej wiec zwrot jest szybszy, a narzekaja ci bez magazynow co maja produkcje 10MWh i oddaja 9MWh w ciagu roku bo takie przypadki widzialem
@@duniek86 Polacy mają we krwi narzekanie. Na netmetering przecież też narzekali. Złodzieje zabierają 20/30% Nie mówiąc już o tym, że zaraz się popsuje, spali chałupę itd. Zrobiłem film i wspomniałem, że net biling ma sens to mnie prawie zjedli w komentarzach. Z samej bieżącej produkcji prędzej czy później to się zwróci.
@@Kenny88 powiem ci tak, staralem sie liczyc netbilling i NIGDZIE ale to NIGDZIE nie natrafilem na sensowna tabele w excelu z formułami itp czy nawet sensowym wyliczenem lub wyjasnieniem tych zasad, w koncu sam sie za to zabralem i porobilem symulacje na podstawie mojego zuzycia - i w koncu JA WIEM ile dokladnie wychodzi w jakiej taryfie, no ale ile jest takich osob co ja? moze pare, z tym ze nikt sie nie podzielil zadna tabela oprocz mnie, a jak wrzucilem na grupe to 3 komentarze byly - smiech na sali
Apexium diy wymiata
Rozwiń temat... co tam dobrego?
Witaj Maciek no Waldemar W to chyba zadba aby cie usunac z laivu bo przeciez tylko te banki ktorymi on handluje na swym sklepie sa najlepsze
A swoja droga dziekuje za test tych ogniw
Od miesiaca jestem ich posiadaczem i wlasnie zrobilem stelaż cos na wzor twego ,puki co wszystko swietnie smiga
Moj kolega obudowe do nich wyrwal na ali Express za 1200zl
Pozdrawiam
Nie tam... Waldek jest spoko chłopak ;)
@@smart-diy O_O
Jaki możecie plecić model BMSa JK ? Na 16s oraz na 4s. Wszyscy polecają JK ale jak się na ali szuka sporo tego jest i fajnie jak by ktoś coś konkretnego polecił na ali albo ew. na alib