How to prepare to study architecture

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ก.พ. 2025

ความคิดเห็น • 30

  • @daliborpreis4177
    @daliborpreis4177 3 ปีที่แล้ว +6

    Skvělý video! Konečně až se mě někdo bude ptát, jak se připravit na architekturu, tak mu můžu poslat jen odkaz na tohle video a ušetřím si tím dech :D Vystihla jsi vše co by bylo potřeba zmínit... Já třeba dodnes odmítám sketchup, ale možná jednoho dne se k tomu dostanu, kdo ví - ale to se spíše naučím kreslit, protože na tom taky pokulhávám :D Notýsek na kreslení samozřejmě taky mám. Matika byla opravdu hard, takže rada - opravdu nepodceňovat - i pro gympláky! Také bych chtěl zmínit, že zásadní rozdíl archicadu a revitu od autocadu je opravdu projektování ve 3D! .... a jsme přeci architekti, ne inženýři. A poslední věc, kterou bych chtěl dodat k osobnímu rozvoji je jedna a taky velice důležitá věc. MUSÍTE se naučit bý kolegiální - veřejně neshazovat a tvrdě nekritizovat práce druhých, protože jak vy k nim, tak oni k vám, a to by se vám mohlo vymstít. Budete to potřebovat nejen s komunikací s klienty, ale i s úřady. Na druhou stranu se musíte naučit kritiku přijímat a poučit se z ni, a hlavně se nesnažit vracet úder. To je podle mě neprofesionální. A do soutěží hurá! Alespoň nějaké workshopy. Nakopne vás to a uvědomíte si, na jaké jste úrovni oproti konkurenci.

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว

      Děkuju za skvělý doplnění a tipy. S kolegiálností máš naprostou pravdu! :)

  • @JJ-bn5jl
    @JJ-bn5jl 3 ปีที่แล้ว +4

    Ani nevíš na jak moc rád jsem za tohle video, jsem v prváku na stavebce, a v této nejisté době jsem konečné našel cíl, proč se pořád učit a nevdávat se

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว +1

      Hlavní je se nevzdávat! Věřím, že to zvládneš :)

  • @AlexinkaBednarova
    @AlexinkaBednarova 3 ปีที่แล้ว +3

    Ahoj, super video a tvorba celkově! :-) Myslíš, že se může naučit kreslit každý (třeba i uplný "poleno", když se tomu opravdu věnuje) nebo je potřeba talent?

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว

      Ahoj, děkuji za zpětnou vazbu :) Naučit kreslit se může opravdu každý, stačí tomu jen věnovat čas a trénovat, jako u čehokoliv :)

  • @eladlugopolska5633
    @eladlugopolska5633 3 ปีที่แล้ว +4

    Ahoj, nechcela by si urobiť video o portfóliu na VŠ (to na prímačky)?

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว

      Ahoj, děkuji za námět na video. :) Zkusím se nad tím zamyslet a něco někdy zpracovat.

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว

      Posílám odkaz na video s touto tématikou th-cam.com/video/mL2v0pbfGXI/w-d-xo.html :)

  • @mariitimofejef1642
    @mariitimofejef1642 3 ปีที่แล้ว +1

    Ahoj mužů se zeptat:) chci jít na vysokou školu na architekturu teď studují grafický design na střední škole přemýšlím jestli mam vůbec šanci se dostat a zvládnout studium na architektuře když budu po střední škole grafiky a ne průmyslovky nebo gymnázia nebo jestli bych musela jít ještě na jednu střední třeba na průmyslovku a pak až jít na vysokou školu architektury?

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว +1

      Ahoj, určitě máš šanci! Grafika může být naopak tvoje výhoda :). Jen bych doporučila se zaměřit hodně na matiku, pokud ji na grafice tolik nemáte. Ostatní se člověk naučí během školy, stačí jen opravdu chtít a nevzdávat to :)

  • @novyzbynek
    @novyzbynek ปีที่แล้ว

    Chtel bych se zeptat, jestli ma u prijimacek vetsi sance prumyslovak nebo absolvent gymplu?

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  ปีที่แล้ว +1

      U přijímaček mají šance všichni stejné. Rozhodující je zapálení pro obor a školní výsledky, respektive výsledky u samotných přijímacích testů. :)

    • @novyzbynek
      @novyzbynek ปีที่แล้ว

      @@Letsbearchitects Děkuji. Čili na přijímačkách nejsou otázky na pevnost betonu, zakládání stavby, apod.? :)

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  ปีที่แล้ว

      @@novyzbynek Určitě ne :)

  • @vanesahecko1349
    @vanesahecko1349 3 ปีที่แล้ว +1

    Mohla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi ČVUT FA a FSv? Děkuji.

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว +4

      Ahoj :) Jestli myslíš rozdíl studia architektury, tak těch rozdílů je několik
      - první v délce studia(na FA celkem 5 let, na FSv celkem 6 let),
      - FA se celkově bere víc umělecky, je tam kladen větší důraz na architekturu jako na umění, více se tam řeší koncept, design, na FSv je k samotné architektuře přidává i víc stavařina a o absolventech se říká, že jsou použitelnější v praxi. To bych ale řekla, že je to strašně individuální. Ten rok navíc v bakaláři tam ale nějakým způsobem propsán určitě bude.
      - na FA učí víc známých architektů
      - ateliéry na FA jsou napříč ročníky(ateliéry se zapisují podle témat - např. rodinný dům, administrativní budova atd. a je na vás, v jakém pořadí ateliéry dokončíte), na FSv je předem dané, v jakém ročníku je jaké téma ateliéru a tak jsou v ateliéru vždy jen lidi ze stejného ročníku
      Pak jsou tam ještě rozdíly co se týká skladby předmětů, formy ukončení studia a taky samotných přijímaček.
      Jelikož jsem studovala jen FSv a nějakou hlubší komplexní diskuzi jsem s nikým z FA nevedla, píšu pouze o mých zkušenostech a o tom, co jsem měla zatím šanci zjistit :) Třeba tady přidá svůj pohled na věc i student/absolvent FA.

    • @prajzak6249
      @prajzak6249 3 ปีที่แล้ว +2

      Rozdíl je taky v tom co chceš studovat. Jestli ti jde např. především o průmyslový design, nebo krajinářskou architekturu, tak ta se na Fsv nevyučuje. Nebo osobně, kdybych měl cíl studovat slohy (renesance apod) a směřovat to na rekonstrukce historických budov, tak bych asi volil FA.

  • @kubiou
    @kubiou ปีที่แล้ว

    Zdravím, chcel by som sa vás opýtať konkrétnu otázku. Ako je to presne s kreslením na škole? Pretože zvažujem štúdium architektúry, ale ja a kreslenie sa k sebe nehodíme :-D. Som z gymnázia, takže matematiku som mal o niečo ťažšiu, a myslím, že by nemala byť až taký problém. Každopádne sa bojím kreslenia, je to nutné?

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  ปีที่แล้ว +1

      Ahoj, kreslení nutné je, ale fakt se není čeho bát. Ze začátku jsou dva semestry kreslení, jedno takové více technické zaměřené na axonometrii, takže to se kreslením ani tak nedá nazvat, no a to další je právě pro ty, co si v kresbě moc nevěří. Zrovna kreslení je něco, co se dá velmi jednoduše naučit, stačí jen zkoušet a zkoušet. Pro zájemce jsou i přípravné kurzy kreslení :) A celkově se jedná spíš o skicování (hledání správného tvaru, měřítka, zachycení myšlenky) než kreslení nějakých detailů. Ve videu "3 nejoblíbenější tvůrci pro architekty i designery" dávám tip na skvělý profil, který ukazuje, že skica nemusí být vůbec hezká a za škaredý skicy se člověk nemusí stydět.

    • @kubiou
      @kubiou ปีที่แล้ว

      @@Letsbearchitects Ďakujem za odpoveď. Hneď z toho mám lepší pocit. :-) Hneď idem pozrieť to video.

  • @davidmatas3401
    @davidmatas3401 3 ปีที่แล้ว

    Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli bude pro mě studium architektury na VŠ těžší když jsem teď na gymplu a ne na nějaké průmyslové střední škole?

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว

      Ahoj, bude pro tebe možná těžší se zorientovat ve všech těch stavebních věcech, systémech a podobně. Taky jsou studenti z gymplu pozadu ve znalostech v programech. Z gymplu ale máte naopak dost náskok v matice, takže zatímco studenti z průmyslovek hravě zvládají stavařský předměty, spoustu hodin pak tráví nad matikou, která pro tebe bude asi mnohem snažší :) Rozhodně ale není čeho se bát, zhruba ve 3. ročníku se to vyrovnává a taky pochopitelně záleží na tom, jak moc tím člověk žije a vzdělává se i ve volným čase :) Je úplně normální, že jsou na architektuře lidi z gymplu. Je to tak půl napůl.

  • @sofiavittekova9696
    @sofiavittekova9696 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj mohla by som sa spýtať keď chcem ísť na architektúru z čoho je najlepšie maturovať?

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  2 ปีที่แล้ว

      Ahoj :) záleží co máte na výběr. Jazyky se budou hodit vždy a matika je důležitá především pro první ročníky, tak aby ji člověk neupozadil. U matiky bych se ještě víc, než na samotnou maturitu, zaměřila i na nějaké doučování navíc, kde se člověk seznámí s integrály a derivacemi :)

    • @sofiavittekova9696
      @sofiavittekova9696 2 ปีที่แล้ว

      @@Letsbearchitects aha fuuuha takže ak nie som dobrá v matike a fakt ma nebaví tak potom by som architektúru nezvládla?

  • @majka3631
    @majka3631 3 ปีที่แล้ว

    AutoCADU sa nevyhneš pri rekonštrukciách

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว

      Naopak rekonstrukce se mnohem lépe dělají v archicadu s filtrem rekonstrukcí :) A dwg se dá otevřít úplně ve všem :)

    • @majka3631
      @majka3631 3 ปีที่แล้ว

      @@Letsbearchitects Zatiaľ som v Archicade nepracovala, viem že kolega sa pokúšal s rekonštrukciou v Revite a skončil nakoniec pri AutoCADe. Mysím si však že AutoCAD je v určitých veciach nenahraditeľný a jednoducho je to základný program dobrý, ak ostatné sklamú. Zároveň však vidím že AutoCAD je pri väčších ale aj pri menších projektov dosť "hlúpy". Avšak aj v AutoCADe sa dá mnoho vecí zautomatizovať, no mnoho ľudí tieto možnosti nepozná. Sám kolega priznal že čo som prišla do ateliéru zistil že AutoCAD ani po 20 rokoch úplne neovláda. Každopádne vzdelávanie sa v programoch je beh na celý život. Mnoho ateliérov aj dnes používa AutoCAD a súhlasím že síla je v 3D a BIM, len chcela som tým povedať, že aj hlúpy AutoCAD je dobré ovládať. Ešte sa chcem opýtať ten archicad s filtrem rekonstrukcí- znamená že kreslíš v 2D alebo v 3D ? Nie vždy má človek ako podklad mračno bodu, niekedy sú tie podklady dosť nepresné, neviem si predstaviť ako by som modelovala vinohradský činžiak z 17 stor., ktorý je úplne krivý. Tak ma zaujíma aké máš skúsenosti z pohľadu rekonštrukcie v 3D.

    • @Letsbearchitects
      @Letsbearchitects  3 ปีที่แล้ว

      @@majka3631 Doporučuji kouknout aspoň zběžně, jak archicad funguje. Kreslí se ve 2D prostoru, ale vše se rovnou převádí do 3D, takže křivé zdi nejsou vůbec problém. Kreslí se totiž v 3D prvcích (např zeď, které nastavis šířku, výšku a další). Pochopitelně se tam dá kreslit i čarami a vyplnemi, ale nemá smysl to používat pro základní rýsování, spíš potom pro popisky, rozkresy nějakých nábytků atd. Filtr rekonstrukcí potom funguje tak, že se klasicky zakreslí stávající stav a pak můžeš označit, které prvky nebo jejich části se budou bourat. A pak cokoliv nového dokreslis, tak je už v novém stavu(např. Pokud nekde pridam dvere, automaticky se pro ne v bouranych k-cich vytvoří bourany otvor). Strašně rychle se pak generují výkresy právě stávajícího stavu, bouranych kci, nových konstrukcí, koordinace atd. Všechny tyhle věci se pak dají zobrazit i ve 3D, takže super pro porovnání. Blbě se to vysvetluje jen tak ve zkratce, ale vážně si stojím za tím, že autocad není ani z desetiny tak dobrý :) :D. Nehledě na to, jak zefektivňuje práci. Jediný důvod, proč je v ateliérech tak využívany je možná cena(ale slyšela jsem, že ani ta už u autocadu není příznivá, přiznám se, že jsem cenu ani nezjišťovala) a taky to, že senior architekti už nechtějí přecházet na nový sw.