Tak Prusy jednoczą Europę

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 พ.ย. 2024
  • Recenzja książki dr Magdaleny Ziętek-Wielomskiej pt. "Niemiecki sen o imperium".
    1. Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów UE.
    2. Porównuje zjednoczenie Niemiec przez Prusy w XIX w. do zjednoczenia Europy przez Niemcy.
    3. Prusy doprowadziły do zjednoczenia Niemiec przy pomocy Związku Celnego. Również teraz wspólny unijny rynek to przede wszystkim unia celna, a pieniądze z ceł zewnętrznych zbierane są do wspólnego skarbca.
    4. Prusy traciły część władzy, przenosząc ją na Związek Celny, ale jednocześnie miały decydujący wpływ na ten Związek.
    5. Celem było stworzenie gospodarczego rynku wewnętrznego i ujednolicenie norm i reguł finansowo-ekonomicznych między państwami członkowskimi. Ujednolicanie polegało na przyjmowaniu pruskich rozwiązań. W efekcie doszło do rosnącej zależności innych państw niemieckich od Prus. To samo robi Unia Europejska: wszystkie kraje członkowskie muszą przyjmować regulacje, które suflowane są przede wszystkim przez grupy interesu działające w interesie Niemiec.
    6. „Jeśli więc w ramach pruskiej UE o swoje interesy muszą walczyć świetnie zorganizowane Niemcy i mało zorganizowana Polska, która w dodatku poddawana jest procesom wynaradawiania i wasalizacji mentalnej osób pełniących funkcje elit, to z góry wiadomo, jaki będzie wynik tej »konkurencji«”.
    7. W XIX w. Prusy dofinansowywały budowę dróg w innych państwach niemieckich jako zachętę do tego, by te dołączyły do jednoczącego się tworu państwowego. Teraz przy współfinansowaniu unijnych dotacji też buduje się drogi.
    8. UE „wbrew propagandzie coraz bardziej cofa się w rozwoju gospodarczym”. Prusakom też nie chodziło o dobrobyt mieszkańców, ale o to, by zwiększały się wpływy fiskalne. Celem państwa było dążenie do powiększania władzy.
    9. Dr Ziętek-Wielomska przewidziała przyszłe działania UE. W omawianej książce, która została wydana w 2022 r., napisała, że „nie ma żadnych wątpliwości, że przez najbliższe miesiące i lata niemieckie wysiłki w całości zostaną skoncentrowane na pogłębianiu integracji europejskiej przede wszystkim na polu obronnym, jak również na dążeniu do zniesienia zasady jednomyślności w Radzie Europejskiej”. Pod koniec 2023 r. zaproponowano zmiany traktatów unijnych, przyjęte następnie w głosowaniu przez PE, których celem jest pogłębienie integracji europejskiej. Wśród postulatów znalazły się m.in. likwidacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie Unii Europejskiej w 65 obszarach, w tym również w obszarze polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Co więcej, polityka bezpieczeństwa, ochrony granic i obrona cywilna miałyby przejść z kompetencji krajów członkowskich i stać się kompetencjami dzielonymi z Brukselą.
    10. Sztucznie pozbawione „wyniszczającej” konkurencji za pomocą unijnych planów, strategii i regulacji, po przejęciu rynku wewnątrzunijnego niemieckie przedsiębiorstwa będą zdolne do konkurencji z pozaunijnymi firmami i gotowe na gospodarczy podbój świata. No bo ostatecznym celem Niemiec jest prowadzenie polityki wielkomocarstwowej. Tak jak Prusy chciały, by Francja współpracowała z innymi państwami niemieckimi tylko za pośrednictwem Prus, tak teraz Niemcy dążą do tego, by Chiny współpracowały z innymi krajami członkowskimi UE tylko za ich pośrednictwem.

ความคิดเห็น •