Zsolt hangján tökéletesen kihallatszik a megtörtség, beletörődés és a lelki sérülés amit felszedett. Mindezt egy borzasztóan csúnya és iszonyatosan drága házért cserébe. Sajnálom őt és mielőbbi gyógyulást kívánok.
@@zsoltfeher1287 abszólút! Bár van egy pár gondolatom: bátor dolog egy ilyet bevállalni amit tettél mert ugye ha haladni akar az ember akkor kifizeti kp ban feketén a munkásokat , garancia nincs és mivel egyik munka a másikra épül , folyamatosan a stressz hogy ki vagy szolgáltatva egy egy szakinak. Nevetségesnek tartom azt az amatőr hozzáállást amit folyik az építőiparban. Ha valaki ebben dolgozik akkor miért mondja hogy nincsen doka lába, vagy állványa? Ezek fémből készülnek , ha vigyáz rá valaki akkor soha nem megy tönkre de basznak vigyázni ... 12! Db 8 kbm es konténert vitettem el!! Egy kurva jó gépészt ajánlottak de sikerült az egyik helyen valamit elkötnie és a wc ből meleg víz folyik... kibaszott vicc, az összes cső meg ugye a melegburkolat, alatta estrich, benne padlófűtês, alatta szigetelés és ott vannak a csövek. Csináltam 1000 képet de erre ki a fasz gondol? Ő meg mondja hogy jön javítani majd de ha a betont fel kell vésni meg a padlófűtést megbontani akkor mekkora kibaszott plusz munkát csinál. A hülye fasz... egyszerűen nincs erőm ezzel foglalkozni de muszály lesz sajnos...
Ez egy érdekes, tanulságos videó, ami a hossza ellenére végig lekötött. Nagyon jó előadásmód (végre őőőzés nélkül beszél valaki), a prezentáció szépen összeszedett. Gratulálok ehhez is és az otthonhoz is. Nagyon várom a második részt! Köszönjük Zsolt a közösség nevében!
Nagyon szívesen, remélem, hogy más is megosztja a jövőben és Gyurinak lesz rá ideje, hogy publikálja. Ma gáz átadás, remélem, hogy pár héten belül élvezhetjük is és már csak a bürokrácia marad hátra. Köszönöm!
Nagyon jól leírta a magyar valóságot. Az építőiparban mindenki nagyon okos, sok pénzt akarnak , de normálisan teljesíteni nem vagy nagyon kevesen tudnak.Nagyon szerencsés az az ember akinek normális kivitelezője volt. Ha valaki generálkivitelezővel dolgoztat, nagyon sok pénzt elkér, de nem is fogja látni az építtető a hibákat amit folyamatosan vétenek (vízszigetelés, betonminőség stb..) én már átvettem a magyar építőipar mentalitását, nem fizetem ki a kőművest vagy csak a felét adom nekik amit kértek. Ennyi.
Nagyon jol elokeszitett prezentacio es nem csapong, mint az elozo par, koszonjuk! Tanulsagos, hogy nem kell mindent magunk csinalni, ha nem ez a szakteruletunk, hanem inkabb rendesen elokesziteni, utanajarni es valoszinuleg kivitelezovel dolgoztatni. Sok kitartast a hatra levo befejezo munkalatokhoz!
Én is építkezem, de pont az ilyen történetek miatt nem mertem volna belevágni, ha nincs a családban és a közvetlen baráti környezetemben szinte minden szakember akire szükségünk van. De mivel ők is akkor jönnek ha épp van egy kis idejük (ami sosincs), így én is megtanultam vasat szerelni, betonozni, falat rakni, ablakot beépíteni, villanyt és gépészetet csinálni, előkészíteni, stb. Idáig csak a tető az egyetlen, amihez én nem nyúltam (és ez is húzódik a legrégebb óta, még mindig nincs kész...). Szóval elismerésem neked és mindenkinek, aki bevált szakember gárda, tapasztalat és tudás nélkül saját szervezésben kezdi el az építkezést. A tervezés folyamán egyébként én is ugyanezekkel találkoztam, mindenféle támpont nélkül kaptunk egy csomó olyan kérdést, ami alapjaiban döntötte el később az építkezés 1-1 kulcs folyamatát, és akkor még semmit nem értettem hozzá, csak a szakiktól és a netről szerzett infók összeollózásából próbáltunk dönteni..később emiatt jó pár változtatás is lett menet közben. Jó, hogy te is meg tudtad osztani a tapasztalataidat másokkal, tényleg sokat lehet belőle tanulni! Várom a folytatást :)
Neked is sok kitartást kívánok és köszönöm. Gondolom nem csak mi, hanem rengetegen küzdenek hozzánk hasonló gondokkal, sőt lehet a végén sokan választanák az egyszerűbb és kitaposott utat. Hogy melyik a jobb mindenki maga eldönti, de az biztos, hogy mindegyiknek megvan a maga szépsége és megvan a nehézsége. Szerinem mi azok közé tartozunk, akik érdeklődnek mások szakmája iránt és nem félünk bepiszkolni a kezünket, nem csak feltélen a pénztelenség miatt állunk neki. Remélem ti már befejeztétek és élvezitek a gyümölcsét.
Ha ez a magyar valólág az tényleg elkeserítő, nekem ez sok lenne. Én négy gyerek mellett Ausztriában építettem, saját kivitelezésben. Azt gondoltam nekem volt nehéz, tévedtem. Akit érdekel szívesen mesélek.
Nem akarlak elkeseríteni, de ez az 55M nagyon sok volt. Igazából generállal is meglett volna simán ennyiért és nem kellett volna stesszelni, csak átvenni a kulcsot. De elsőre szerintem senki sem csinálja jobban, a másodiknál már mindenre fogtok figyelni :) A népi bölcsesség itt kifejezetten találó: az első házat, amit építesz, add el az ellenségednek, a másodikat a barátodnak, a harmadikban lakj te magad.
Sajnos nem tudom, nincs osszehasonlitasi alapom, csam amiket neten talalnek. Remelem Gyuri ennek is utanajar a jovoben, hogy kicsit a negyzetmeter arral tisztaba kerulhessunk.
Van egy kérdésem. Ha egyforma konténerekből 5 darabot egymàs után rakok ,az épìtménytől balra màsfél méter széles tornàcot épìtek plussz 25 cm-es oszlopokkal,a hàzra nyeregtetőt rakva teljesen szabàlyos ? Utcàra néző első 2,5x6,5 métes konténer lenne a konyha plussz fürdőszoba. A maradék 4 pedig szoba .Baloldalon vagyis nyugatra 5 bejàrat ,utcàra legalább 1 ablak nézne ,jobb oldalon vagyis keleten a 4 szobànak 4 ablak Plussz fürdőszoba ablak .Vagyis a fő kérdés, hogy konténerekből ugyanùgy lehet engedélyezett hàzat épìteni mint hagyományos anyagokbòl ? Sàvalap a tornàctòl a hàz tùloldalàig mindenütt.Lehet ,hogy bénán fogalmaztam de szerintem a lényeg àtment.
A konténerházak valahogy kimaradtak a tavaly őszi (Miből épülhet egy ház ma Magyarországon?) konferenciánkból - egész egyszerűen nem találtam akkor partnert hozzá. Az biztos, hogy sima konténerekből nem lehet, mert nem felelne meg az energetikai elvárásoknak. Az erre szakosodott cégek konténerekből kiindulva építenek szerkezeteket.
Azért gondoltam a konténer házakra mert ez a legolcsòbb megoldás szerintem. Kell egy alap ,a legtöbb gond csak a vizes helyiségekkel van és a tetőszerkezettel.
Elég sok hiba volt ezen az építkezésen is (ahogy manapság az építkezések nagy részénél tapasztalható). Építtetői, kivitelezői, tervezői, műszaki ellenőri hibák összessége. Először is, miért a laikus építtető dolga kideríteni, hogy mi a különbség az abszolút és relatív szintmagasság között? Miért neki kell agyalni azon, hogy milyen típusú födém legyen? Minek fizette az építészt, a statikust, a műszaki ellenőrt? Ők ezt nem tudták megmondani? Másodszor, kizárólag úgy kezdjünk bármilyen kivitelezésbe, hogy van egy nagyon részletes költségvetésünk (amit nyugodtan növeljünk meg legalább 20-30%-al). De legalább a végére minden összeállt. :)
A tervező nagyon segítőkész volt, kérdezett, meg talán pro-kontra érveket is mondott, de tényleg nulláról kezdtem bele és talán időt sem szántam akkor rá eleget. A költségvetés pedig a legelső hibák egyike volt, mint ahogy az is, hogy a bankban azt mondtak, amíg nem tettük bele az önerőt nyugodtan ráérünk az ügyintézéssel. Majd mikor már belekezdtunk és beleöltünk egy messziről látható összeget, szembesülünk a valósággal. Rengeteget hibáztam, de mindenkivel akivel dolgoztam, vagy dolgoztattam, vagy jót vagy rosszat tanultam. A következővel már kevesebbet hibáztam. ;)
@@zsoltfeher1287 Itt alapvetően nem Ön, mint építtető hibázott, hanem a többi, elvileg hozzáértő szakember. Le a kalappal, hogy ilyen mélységben beleásta magát a kivitelezésbe, rétegrendekbe, hogy belefogott kengyeleket, majd vasalásokat gyártani. Szerintem profibb lett a szakmában, mint némely kivitelező. :)
@@petertoth2081 Tényleg köszönöm! A végén az a pár vállalkozó, barát, aki dolgozott nálunk, nagyon sokat tett azért ahova jutottunk. Az a sok apróság, ami egy-egy nagyobb munka között van nem is gondoljuk mekkora és ebben rejlik talán a generálkivitelezés nagy előnye a többi mellett. Györgynek megígértem, ha beköltözünk számot adok, így milyen m2 ár jött ki. Az biztos, hogy a reális anyagi keret felett voltunk már kezdetektől, ami bő 15% volt az optimista tervekhez képest. A 2 év építőipari drágulás, hozzátett még 15%-ot. De ennek ellenére a bűvös 300 alatt maradtunk úgy néz ki, ami azért valljuk be, talán elfogadható. Hogy megéri-e másnak is ennyi fejtöré, azt mindenki átgondolja. Vagy lehet pont ez fog arra sarkallni mást, hogy alaposabb legyen az elejétől már, mint én voltam. Mindemellett tényleg centire pontosan tudom, hova nem érdemes fúrni a falba és bármikor megtalálok egy kötődobozt, vagy márkára megmondom, hogy miből mi és mennyi van az épületben, meg talán nem is a legsilányabb.
@@zsoltfeher1287 Ennyi mizéria után is megáll a dolog építési költsége 300e/mˇ2 árban az bíztató számomra. Tartószerkezettervező építőmérnökként (statikus) úgy döntöttem hogy házat építek magunknak. Most járunk az építész tervezés fázisba, a koncepció már összeállt. Telek már 2 éve megvan, szerencsére nem ilyen horror talajvíz és talaj feltételekkel. Próbáltam úgy kialakítani a házat hogy az egyes építési fázisok minél jobban elszeparálhatóak legyenek, és minél egyszerűbb legyen az épület csomóponti és egyéb kialakításokban. Kitartás az utolsó simításokhoz. Várom a következő videót, amiben remélem több műszaki részlet lesz. A terasz szintugrás elb..ás már azért nekem hajtépés kategória volt, sajnálom.
@@gaborbeliczay6945 Köszönöm szépen! Nagyon sokat tudtam volna beszélni róla, de Gyuri idejét sem akartam rabolni, ráadásul az sem volt tiszta mennyien hajlandók akár 2 órát végig nézni ebben a rohanó világban. Annyit elárulhatok, hogy alulról kapott szigetelést és a terasz ezen részén található fürdő felső részét láttam el szigeteléssel, hogy jó lesz-e majd idővel kiderül. Ez a szintugrás konkrétan csak az emelet falazásánál esett le, mikor megrendeltem a víz szigetelést a teraszra és a földszintre, hogy hohó itt a rétegrend, hogy fér el. Majd gyors levélváltás a tervezővel és mindkettőnknek leesett, hogy ez bizony egy hiba. Sok-sok sikert kívánok neked is az építkezéshez, neked szakami előnyöd van és talán a kapcsolati rendszered is a helyén, lehet ezt jobban csinálni abban biztos vagyok. :)
Többen megpróbáltátok a Zsolt által kb. megadott m2-árat összevetni egy generálos árral. Tartok tőle, hogy jelentősen alulbecsülitek ez utóbbi árat. De a téma jó, mindenképpen lesz idén olyan anyagunk is, melyben megpróbálom körbejárni az aktuális fővállalkozói árakat. (Nyilván figyelembe véve azt, hogy ezek a fajlagos árak óriási szórást mutathatnak háztól függően. (Van erről is egy korábbi videónk, de most lusta voltam előkeresni...) Üdvözlettel Bodnár György
őszintén szólva nem tudom ezt hogy lehet bírni, ennyit teleffonálni, kutakodni, szervezni, olykor dolgozni is az építkezésen és még ott is lenni, hogy el ne tolja valaki...ja és persze mindez rendes munka és család mellett. Minden elismerésem, hogy ezt így sikerült megvalósítani! Egy kérdés, ami felmerült bennem, többször is úgy hoztatok döntést, hogy nem tudtátok az mivel is jár (pl. födém vagy redőny). Ennek mi volt az oka? Gyorsan akartatok túllenni rajta vagy egyszerűen nem gondoltátok, hogy ezeknek bármilyen túlzott jelentőségük lenne? Miért nem néztetek utána az ilyen kérdéseknek, főleg úgy, hogy magatok szerveztétek az egészet? Köszönöm a választ :)
A tervezés során a redőnyre egyértelműen azt mondtam nem, mert hát nagyjából sejtettem a 17 nyílászáróra eső költségét. Majd menet közben rájöttem, hogy a tokot tegyük be rejtve és a szerkezetet később, mikor lesz pénzünk rá majd beépítjük, ez az én hibám, a tervezőt én kértem ne így tervezze. A födém más volt, mert a monolit födém költségét nagyjából tudtam és olvastam róla, a gerendás födémek nem néztem utána, mert azt gondoltam, bedaruzzák, a bélés testeket beleteszik, nem kell alátámasztani de jó. Az emeleti szeglemezes tetőt pedig azért vetettem el, mert daruzni kellett az első emeltre, az ács azt mondta, hogy extra pénzt kér annak az összeszereléséért, illetve erősebb tetőt fog tudni ácsolni. És mivel ácsolni amúgy is kell, hát ezt is elvetettem. Ez mind a tudatlanság és a körültekintés hiánya okozta. Később aztán az emeletre ácsolt tető készült, nem betonfödém, teljesen tökéletes. Azt hiszem nem használtam ki a műszaki ellenőrt, na meg minden vállalkozó azt mondja, ami számára a legjövedelmezőbb és legegyszerűbb, amint extra kérdést kérést intéz az ember, azonnal átgondolatlanul áremeléssel próbálnak a saját megoldásuk felé terelni. A csalás nagyon megértő volt, a feleségem és gyerekeim is mindig támogattak, persze mások is. A munkahelyem volt pedig szintén támogatott és tolerált, amikor kellett, így szerencsésnek mondhatom magam szintén. Egyébként a tervezésnél pár sürgető dolog volt. Egyik a karácsony, nem épp akkor akart a statikus tervezni. A tervezőm, aki jelezte, hogy állapotos és áprilisig le szeretné zárni a nyitott ügyeket, mert utána a családjára koncentrál, na meg az akkor azt hittem kőműves, aki azt mondta áprilisban nekiáll, intézzek el mindent. Szóval a födém apróságnak tűnt, mint a szín és a többi. Mert ugye ki gondolná, hogy a színes nyílászárók 30%-al többe kerülnek, vagy oda már alu redőnyt kell venni, esetleg hogy a fehér párkány, ami időjárás álló, de a színes műanyag nem. Sok-sok apróság, amikre nem hinném mindenki gondol, lehet 20 olyan kérdést már én is fel tudnék tenni, amivel az egész építkezés felére rövidülne és az ott töltött idő és saját munka is. És a költségterv készítését is komolyabban venném, egy kapavágást sem tennék, sőt terveket sem adnék be, amíg nem tudom mi mennyibe kerül, azt meg nem nézettem legalább a készítőn kívül még 1 szakemberrel. Mert hogy a födém költsége nem volt benne, vagy épp a segédanyagok, az tényleg probléma. Ha kérdés lenne még szívesen válaszolok.
@@zsoltfeher1287 köszönöm a választ, ez sokkal részletesebb leírás volt, mit amire számítottam. Örülök, hogy így elmondod őszintén miben hibáztál, hogyan vezetett egy-egy nem átgondolt döntés, apróság a későbbiekben súlyos anyagi veszteséghez. Szerintem sokaknak ez nagy segítség lesz, akár saját maguk, akár gernerálkivitelzéssel építkeznek majd!
@@MrJohn0107 Hibázni nem szégyen, ha tanulunk belőle. Amit elmeséltem az én esetem, de mindenki másképp éli ezt meg és más nehézségekbe ütközik szerintem, általánosítani nem lehet, inkább tipikus hibákra felhívni az érdeklődők figyelmét.
Sziasztok mi ma kezdtük meg az alap ásást , és kiderült hogy kéne felelős müszaki vezető , meg müszaki ellenőr, na ügye felhívtam az építés osztályt azt mondták hogy müszaki ellenör nem szükséges, csak müszaki vezető , de ez nem az én dolgom hanem a kivitelezőé .... most megvagyunk lőve mert ügye mi szervezzük az egészet nincs generálos , ezért most nem tudjuk hogy végülis akkor melyik kell? ja és mondták hogy nem kell már e naplót sem vezetni .... akkor most hogyan van ? tud valaki ebben segíteni? mármint csak írásban persze valami ötlet ?
Szia! Segíts nekem kérlek, a 27:49 környékén látható a 2018-06-25 és 2018-06-26-i állapot. Mi történt itt pontosan? Az érdekelne, hogy a cölöpözés után már csak a vasalást látom, itt közben egy nap alatt készült úgymond egy "szerelő beton" amire került a 26-i vasalás? Laikus vagyok csak érdekel. :) Köszönöm.
Van a kóklerektől esély kártérítésre az alapozást látva? Ez a "munka" minősíthetetlen, soha semmilyen körülmények között nem szabadna, hogy kőművesszerszámot vegyen a kezébe az ilyen.
Gratulálok! Ami hibákat el lehetett követni, azt elkövetted! A generálkivitelező is nyilván haszonból él, de tudja, hogy betont csak akkor rendelünk, amikor fix minden, vagy ha geb*sz van le is tudja mondani, ingyen. Valamint tudja a különbséget a földmunkagépes, ács, vasszerelő és a kőműves között. Tudja, hogy te nem fogsz neki fizetni, amíg a bank neked nem fizet, tehát közös érdek, hogy a munka a megfelelő ütemben haladjon... Nem mondom, hogy minden tökéletes, csúszások itt is előfordulhatnak, de van mellette építésvezetőd, és nem azon kell gondolkozni, hogy építed a falat, hanem hogy arra a falra, hogyan fogod felrögzíteni a gardróbszekrényedet/konyhabútorodat... Generál kiv. esetén pedig csak egy kötvényszám kell számodra, a generál kivitelezőé, onnantól kezdve, ő foglalkozik a naplóval is! Generál és generál között is van természetesen különbség, ezért érdemes mindig referenciákat kérni, e-cégjegyzéket megnézni, esetleg az iparkamara honlapján megnézni, hogy azt is fizeti-e, tüzépeken utána kérdezni, vagy kit ajánl a statikus, építész... Sajnálom, amin átmentél, de kicsit okosabban kellett volna ehhez hozzákezdeni!
Szia! Így utólag persze én is másképp látom a dolgot és másképp is állnék hozzá. Az egészet azért osztottam megy a közösséggel, hogy lássák mi az, amire számíthat egy teljesen laikus ember, aki belevág hasonló módon. Ma már nem vagyok laikus, de a saját bőrömön tanultam meg a buktatókat és valóban igaz a közmondás, hogy az ember a saját kárából tanul. ;-)
Ezt a faszságot. Arra nem készült csak fel hogy az építőipar jelszavai: “nem jövünk , átbaszunk, nem a mi dolgunk, ez nem volt benne az árban, oldd meg mert te vagy a tulaj”
@@kdanny9973 Az a baj nálunk elterjedt, hogy a kivitelező átver, az építető meg hülye. Bár üzletben nincs barátság, de ha nem mindenki egy munkából akarna meggazdagodni és nem mindenki a mennyit engedsz a feléből mondattal kezdené, akkor ez sokkal több pozitív emléket szülne. De amíg egy, kivitelező 6-7 munkát vállal egyszerre és fut egyikből a másikba, hetekre eltűnik egy jobban fizető miatt a már megkezdettből, addig mindig csúszások lesznek. És ugye a negatív hamarabb fülbe és célba ér, mint a pozitív hír. Na meg 1 seggel 2 lovat...
Kicsit gondolkodtam azon, hogy a környezetemben, akik építkeztek generálban miről meséltek, a legtöbb nem pozitív példát hozott fel. Persze van az is és Gergő és Edó példája is pozitív. Sajnos egy cégjegyzék, egy mérleg, nem sokat mond egy laikusnak. Akiket a tüzép, statikus, építész ajánl, azok legtöbbször már az a kategória, akik fotelből egy magas kategóriás autóval megjelenve a borsodi "alvállalkozókat" irányítja. Nem akarok általánosítani természetesen, de egy referencia épület sem garancia. Aki nálunk elkezdte a Balatonnál mutatott nekünk referencia házat. Inkább hiszek a közösség erejében itt is, ahol a tisztességes kereslet megtalálja a tisztességes kínálatot és ha a profit orientált világ inkább lelassulna és értéket teremtene, akkor én is más sztereotípiákat hoznék fel.
@@zsoltfeher1287 ez így van, egy general kivi. is lehet pont az előző építkezésen veszett össze az embereivel mint nálam az ácsoknak ez volt az utolsó munkája : D itt még jól dolgoztak de a következő helyen már más jött... mondjuk én csak szerkezetre használtam egy kivitelezőt az összes többit egyenként kerestem.
Nagyon sajnálom Zsoltot a megpróbáltatásai miatt. Az első tanulság, hogy aki teljesen járatlan az építóiparban, építőanyag kereskedelemben, annak tényleg nem szabad vállalkoznia még akár egy családi ház megvalósítására sem. Sajnos az építőipar az ahol "összehordja a szemetet a szél". Elég nagy pénzek forognak, ahhoz, hogy "szerencselovagok" is felbukkanjanak. Jól meg- és kiismertem. Az a véleményem, hogy ha valaki nem akar fővállakozót megbízni, akkor legalább próbáljon meg keresni egy rutinos lebonyolítót Elsősorban az ismeretségi kőrben, vagy megbízható referenciákkal rendelkezőt. Alkalmas erre például akár egy nyugdíjas beruházó, építésvezető, stb., aki ismeri a viszonyokat, kivitelezőket, építőanyag kereskedőket. és már a tervezésnél a tervezővel (mert ott is sokat lehet spórolni) is képes egyeztetni. Nyilván pénzbe kerül, de sokkal kevesebbe, mint a '"tanulópénz".
Ez a félig üres, félig tele pohár esete. Egyik a problémákat keresi és felőrlődik benne, a másik a megoldást és nehezen, de haladni próbál. Nem hiszem, hogy egy pesszimista ne állhatna neki építkezi, csak keressen maga mellé egy optimistát. ;-)
Hát ezt nehéz megmondani, mert a túloldalról nincs tapasztalatom és nem is ismerem most az árakat. De azt hiszem, mindenki el tudja dönteni, hogy mit bírna el abból amit látott. Szerintem a következőben okosabban állnék neki. ;-)
az építők hibáit, mulasztásait nem lehet jogilag az építőre terhelni? Statikusra, kőművesre. Sejtem, hogy nehéz, meg akkor otthagyna. Részvétem az építtető családnak!
Minden megoldódott, tehát nincs miért részvétet nyilvánítani hála égnek. Csak nehéz volt. Nem is igazán hibáztatnék senkit, mert az nem is vinne előre. Azt hiszem extra pénzemet nem vitte el, inkább az időmet. De a következő háznál sokkal ügyesebb leszek. :) Köszönöm!
Kedves Gyorgy, mar a sokadik video ahol felmerult bennem, nincs Onoknek egy listaja az ajanlott szakemberekrol, vagy generalkivitelezokrol? Az eloadokat megtalaltam, probaltam felkutatni hogy hol is dolgozhatnak, de ez nem vezetett sikerre. Olyan jo lenne egy "epitokozosseg" ajanlasa alapjan a kovetkezo generalkivitelezoket ajanljuk. +1 tema: Csak en nem talalom, hogy van-e videojuk a kesz hazak elonyeirol es hatranyairol? Koszonom elore is.
Kedves György! A felvetés teljesen jogos, ezért is építgetem szép lassan az Építem a házad Klubot, ahová olyan szakembereket próbálok összegyűjteni, akiket jó szívvel merek kiajánlani a hozzánk fordulóknak. Nem egyszerű feladat, és olyan ajánlást, mint amilyet leírtál, biztos, hogy nem mernék kitenni (hiszen itt nem az én embereimről van szó). Hozzáteszem ilyen minősítési rendszert sok nullával nagyobb büdzsével sem tudott még megbízhatóan működtetni senki idehaza. Szóval: az Építem a házad Klub tagia most is hozzáférhetők, van ilyen menüpont a honlapon: www.epitemahazam.hu/cegek/ A készházakról van videónk, de az egy külön anyag tárgya lehetne, ahol a különböző falazati filozófiákat "összeeresztjük". Jelzem, ez az áttekintés most is szerepel az Építem a házam könyvsorozat 2. kötetében! Pl. egy készházas videó: th-cam.com/video/U7wTnMyqFJk/w-d-xo.html Üdvözlettel Bodnár György
@@epitokozosseg Ezt kiegészíthetnéd olyannal, hogy lehessen z adott céget minősíteni, illetve akár a regisztrált tagok egy-egy referencialevéllel ajánlhassanak cégeket. ;-) Tudom nincs elég dolgod neked sem.
@@zsoltfeher1287 A helyzet az, hogy a Klubba meginvitálni sem könnyű bárkit. Mindenkinek nagyon tetszik az elképzelés, de 0-24 órában tele van munkával...
régen bementél az önkm-ra aztán mondták hol mit vehetsz , mi van eladó.,,Most ,,hektárokat a csókosok megveszik ,10 milkáért,, belterület lesz egy év múlva ,aztán tőle vehetsz , a felvásárló ,csókos patkánytól , egy 400nm es telket 10milkáért.....Ezeket kellene börtönbe vágni ,mind
Hadd kérdezzem meg, hogy minek nem találtad még a folytatását? (Lehet, hogy van, de én nem emlékszem rá.) Egyébként ennek a folytatása fél-egy hét múlva következik. Üdvözlettel Bodnár György
@@napi111free Az egy ősidőkben indult "sorozat" volt, amit abbahagytam, mert a végül sokkal több minden került bele az Építem a házam 2. kötetébe. Egész más formában képzelem el újra kezdeni és kibővíteni - de mindig jönnek más témák. De örülök, hogy vannak ilyen lelkes követőim, akik számon tartják! :-) (Egyébként pl. 4. része viszont van :-) ) Köszönöm István a gyors riposztot :-) Üdvözlettel Bodnár György
Sziasztok. A történet valós és életszerű de sajnos több seböl vérzik sok a hiba benne. Én is építtető voltam pont ugyan ebbe az időpontba.A komunikálás nagy gond volt az építtető meg a műszaki ellenőr közt.,neki észre kellett volna venni a szerelő beton hanyag zsaluzási kivitelezést,neki észre kellett volna venni a terasz szint eltérést hisz az ilyen hibák észrevételéért kapja a pénzt és előtte kell észre venni nem utána. Nálam is volt 3 tétel amire fel hozta a figyelmemet és még mielőtt be fejezték volna a munkafolyamatot ki lett javítva szinte + kötlcség nélkül. Kőművessel mi minden részletet alaposan át beszéltünk még szerződéskor minden részlelet bele értve a födémet is ami nálunk monolit födém volt mert csak az jöhetett szóba a nagy fesztáv miatt. Számolás szintén közösen számoltunk mindent az adott mesterrel miböl mennyi így jött ki hogy semmi+ költcségünk nem keletkezett. Feb.22 én kezdtük az ásást és a karácsonyunk ott töltöttük és nem könnyűszerkezetes. 13 hónap volt a tervezés utánna mindenkivel meg lett beszélve mikor ki jön ez persze szerződésbe foglalva. Minden szakipart én intéztem és az összes építőanyagot. Már a tervezési folyamatba el kezdtem az áru beszerzés lehetőségek helyeit fel keresni ahol lehetett a gyártóval. Lehet hogy szerencsés vagyok de nekünk szinte gond nélkül sikerült. Persze voltak itt is gondok itt hagyott az Ács fél tetővel vagy a födémet a statikus szarul tervezte meg és össze dölt volna de meg lett oldva. KITARTÁST.
@@hzoltan13 Kedves Zoltán! Szerintem a következő epizódban még a köv 1,5 év eseményei jönnek. Gyurival inkább négyszemközt beszélgettünk a miértekről, de nagyon szívesen leírom. Ha ezzel a tudással bírnék és újra nekiállnék, akkor... A tervek mellé kérnék anyagkiírást és költségszámolást mindenképp, addig nem is venném át, csak egy kézből úgy, hogy mindenki vállalja a felelősséget a kiadott tervekért a szerződés szerint, azaz, ha valami hiba van benne, akkor igenis felelősséggel tartozzon érte. Kivitelezés oldalon, elvárnám, hogy mindenki rendet hagyjon maga után, a munkaterületet valóban rendben adja át, a "segédanyagokat" is tegye bele az ajánlatába - persze ez pénzbe kerül. Tudom, hogy kinek meddig kell eljutnia és így is szerződnék le. Legutoljára pedig nem hoznék előre csak azért valamilyen munkafázist, mert úgy gondolom, hogy haladunk, közben másnak keresztbe teszek, de ez kiderül a második részből majd, a festés lenne a legutolsó munkafázis, mert mire beköltözünk, rettenetesen összekenték a falakat, porral, ujjlenyomattal és sérüléssel. :( Szorosabb kapcsolat a műszaki ellenőrrel, mert nem használtam ki a tudását az biztos. Árajánlatok esetében 1-1 mérföldkövet betervezve, már a következőt előre 2-3 ajánlattal megversenyeztetnék, minden ami 1 millió felett van 2 ajánlattal versenyeztetném. Persze jelenleg nincs versenyhelyzet, de egy normál világban lenne rá lehetőség.
Hány nm? Mennyire jött ki nm-e ft-ban? Milyen korábbi építési tapasztalataid voltak korábban? Ismerősök között szerepelnek szakértők? Milyen gyakran jártál ki az építkezésre?
Tehát, akkor most jobb generálkivitelező céget keresni ezek szerint, aki mindenhez ért ha én lopikulat nem értek semmihez, de pénzem van? Én lopikulát nem értenék ház épitéshez nem hogy kivitelezéshez.. De a pénz dominál és ha az embernek van pénze ezt más meg oldja helyette ezért is kérdezem, akkor most melyik a jobb?
Kedves Krisztián! Ebben szerintem mindenki mást fog mondani. Az Ön esetében, ha "lopikulát sem ért semmihez" a generálkivitelező lenne a legpraktikusabb, vagy pedig olyan személyt keresni, aki felvállalja, hogy az egyes szakágakat összeszervezi, és képviseli az Ön érdekeit, mégsem generálban dolgoztat. Nem vagyok tisztában a kivitelezési árakkal és úgy érzem ez lassan már város-város között is akár 2x lehet, illetve az igényekkel még inkább változhat, tehát nehéz összehasonlítani. 2-3 árajánlattevő után szerintem egyszerűbb lesz a döntés. Pontosan megkérdezem, de ha magunk építjük, akkor 1 vállalkozó sem dolgozhat 40%-nál többet az ingatlanon, de kérem ebben valaki javítson ki, ha nem emlékszem jól.
@@zsoltfeher1287 Értem,tehát ha nem értek semmihez "csak atőkém van meg a folyamathoz" akkor generálkivitelező lesz számomra a megoldás aki A-Z-ig meg csinálja az álmaim házát a kulcs adásig.. Köszönöm a választ
Igen, az Építem a házam 1. kötetében én általánosságban a generálkivitelezés mellett teszem le a voksomat, elvégre ilyenkor minden felelősség egy kézben van. (Azt szoktam mondani, hogy ha valaki maga szervezi az építkezését, akkor valójában a fővállalkozói szerepkört vállalja fel. Ehhez pedig két dologhoz kellene értenie: a projektmenedzsmenthez (nagyon) és a házépítés valamennyi területéhez (legalább kicsit). Nyilván a fővállalkozónak van kockázata is: olyan mint a rulettban a fekete vagy a piros, vagy sokat lehet nyerni vagy sokat veszteni (utóbbit egy rosszul sikerült választással). Persze a legtöbben azért döntenek a saját szervezés mellett, mert nincs pénzük generálkivitelezőre. Van, akinek bejön pénzügyileg, van, akinek nem. Az biztos, hogy idő, energia, kitartás (és biztos családi háttér...) igencsak kell hozzá... Üdvözlettel Bodnár György
@@epitokozosseg Köszönöm a választ nekem sokkal praktikusabban hangzik a generálkivitelezői dolog, hiszen ezek szakemberek! Kb mint ha aztmondanák nekem miért nem értek a vilanyszereléshez? Erre én csak azt válaszolnám erre van a szakember, ha van pénzem meg fizetem és itt a win-win szituáció.. Tehát azért nem rohanok el meg tanulni vilannyszerelőnek, mert nem értek hozzá:D Sokan pedig elvárnák, mert hát milyen férfi vagy te.. Őszíntén az én mentalitásom az,hogy : nem lehet mindenki (pék, se rendőr,se vilanyszerelő,se pedig házépítő fortélyait kivitelező emberke..) Én mindig a nyer-nyer üzletet keresem mindenben, ergó szakember hozza a munkája gyümölcsét amiért ő kap pénzt (nincs pénze ezért az idejét adja el érte és a szakmai hozzáértését én nekem pedig van tőkém és ígymindenki jól jár.) Ez az én véleményem. Tehát én ezért látom ezt a generálos dolgot jobbnak, hiszen ha az embernek van pénze akkor teljesen tőle függetlenül át válallják ennek menetét a kulcs átadásig amit én baromi jó dolognak tartok! Párommal nagyon gondolkozunk mi is ebben ezért is kutakodok én is a neten oktatva magam ennek fortélyairól:)
@@krisztianjonas6850 Jó a generálkivitelező csak találjon az ember megfelelőt. Tartok tőle, hogy ez is olyan mint manapság az összes szakember. Ha valaki jó, akkor túl van terhelve és nem tudja rövid időn belül vállalni és az ár is magasabb lesz, hiszen ahhoz hogy minden flottul menjen neki kell biztosítani mindent, gondolok itt a videóban is említett segédanyagokra. Sajnos nagyon sok rossz példát látni arra, hogy az esetleges rontásokért nem vállalnak felelősséget és utána vagy keres az ember másikat vagy állja a plusz költséget. Erre jó példa például egy az itt is felmerült betonozás problémája, ki fogja felverni a betont vagy kifizetni a plusz réteget? Vagy kiderül-e egyáltalán a dolog és nem oldják meg jó szakember módjára valahogy "okosba". Sajnos azt a világot éljük, amikor a sok adminisztráció és papírmunka a rossz irányba tolta a dolgokat. Kénytelen vagyok megbízni a szakembert sok dologgal és nagyon kérdéses hogy mi lesz a vége. Egy építkezésnél nem lehet megnyomni a reset gombot hogy jó ez nem sikerült megpróbáljuk újra.
166 m2 az összes hasznos alapterület, ha jól emlékszem a videóból. 48M-t mondtál reális becslésnek, amit 15%-kal túlléptetek, ez akkor 55M. Leosztva 330e Ft/m2.. 2018-2020-as évek átlagát tekintve ez egy reális átlagár talán. Viszont ezt generálossal is hozni lehet(ett) volna, nem? Feltéve hogy megbízhatót, hozzáértőt fog ki az ember..
pár hozzászólással feljebb javítottam, ezt rosszul mondtam. A m2 kaotikus, minap kaptam meg az energetikai tanúsítványt abban 192 van, ezek szerint ekkora a fűtött terület, még nem néztem meg, az estrich-et 202-re fizettem és számolták, a terven 118,92 + 65,4 m2 van, de a garázs feletti részbe tettük a fürdőt át, szóval a 192 lesz kb a helyes, ezzel számolok most már. Persze ebben van egy 10m-es olyan tetőrész, ami 190 alatti gardrobnak használva. A vége úgy 55 nem összesítettem, majd ha beköltöztünk. Én alapból a sok telefonszám és ajánlás és majd megcsináljuk miatt nem is gondolkoztam generálban, na meg valamiért csak a rossz véleményeket hallottuk, lehet több ilyen videó kellene és valóban egy olyan adatbázis, ahol a kivitelezőket is lehet pontozni és értékelés lapaján kiszűni a kóklereket. Mindez persze árfelhajtó hatással is járna.
Itt minden " összejött " , valóban tanulságos . Ti felkészületlenek voltatok , a kivitelezők alkalmatlanok . Viszont sokkal több előkészítést igényel egy építtetőnek .
A 48 egy reális költségterv volt, de a vége úgy 55 konyhával, telekkel, még nem összesítettem mindent. A m2 kaotikus, minap kaptam meg az energetikai tanúsítványt abban 192 van, ezek szerint ekkora a fűtött terület, még nem néztem meg, az estrich-et 202-re fizettem és számolták, a terven 118,92 + 65,4 m2 van, de a garázs feletti részbe tettük a fürdőt át, szóval a 192 lesz kb a helyes, ezzel számolok most már.
Az alapozásra még nem reagáltam, tudtam valahol említésre került. Azt hondoltam én is, hogy horror lesz, de a munkadíj és a vasalat, beton 1,4 millió bruttó költséget jelentett. Véleményem szerint a sávalap bevasalva, bebetonozva többe kerül egy 110 m2-es háznál.
@@zsoltfeher1287 akkor is ügyesen kihoztátok az árakat. Voltak gondok, de egy generálással sem garancia semmire és szerintem minimum egy 15 millió a zsebetekben marad.
@@RabbitX23 Köszönöm, bar azért a zsebünkben csak képletesen maradt, mert nem is volt meg ez a plusz pénz soha.
3 ปีที่แล้ว
Azért azt megkérdezném, hogy milyen mesterek azok, akik helyett neked kell szerezni ezt-azt, ha hozzám bejönnek én is hozassak csavarhúzót meg villáskulcsot? Ha nincs szerszáma ne vállalja el. Ezeket neki kellett volna megoldani. Nem a tulajnak.
Amikor az ember kényszerhelyzetben érzi magát, akkor sok mindenre képes, de az elején ez a "pofon" ráébresztett, hogy oda kell figyelnem erre, mert magától nem fog menni.
Én azt nem értem, hogy aki ennyire nem ért hozzá, akkor miért maga kezd bele? Nagyon sok problémába futott bele. Legtöbbször pedig azért, mert nincs tapasztalata ebben. Azért tiszteletem a ház építés miatt!
Kedves Norbert! Ugy gondoltam, hogy az egyes fazisok kozott nem tudtam, hogy ennyi aprosag var majd ram. Meg talan azt sem, hogy ennyire elszaladnak az arak, es belekenyszerulok abba, hogy amit lehet azt a vegen magam oldjam meg. Maskepp csinalnam? Igen! De nem riadtam meg, raadasul mindent megoldottam, igy ha elotte nem is, de utana mar hozzaerto/konyito lettem. A vegeredmen, szerintem szep es jo lett/lesz es idovel minden nehezseg meg fog szepulni. Remelem, hogy aki majd a masodik utan is ugy dont hasonlo utat jar be, az szamolni tud az aprosagokkal es ezzel segithetek neki.
@@zsoltfeher1287 Először is tényleg tisztelek mindenkit, aki így vagy úgy felépítette élete házát. Nekem is meg voltak a körök bár nekem a legtöbb problémám inkább a közmű és egyéb más kivitelezőkkel volt. Biztos szép lett és hatalmas tapasztalat volt. Sok sikert! Én anno szerkezet készre akartam kivitelző majd generál lett. Plusz az árak is dinamikusan változtak. De sztem erről Te is értesültél :)
@@norbertszasz8628 A villany eseten talan a problema az volt, hogy ejszakai aramot is kertem, bar egyelore nem tudom miert, de kertem, illetve a nagy villanyora szekrenyt, nem a kis femlabon allo valamit. A viz eseteben szerencsem volt a vizmunel kapott kontakt a tervezest is elvallalta, par nap alatt oraval rendelkeztrm, inkabb az onkormanyzati vizhasznalati lejelentovel gyult meg a bajom, mert nem ertettek meg, hogy bar rakotottunk, csatornat nem fizetunk evek ota, hisz nincs hasznalatbavetelink sem. A gaz az viszont extra gazos, rossz helyen volt az ora, azt odebbrakatni, a foldben elvezetni, ezert foldmerot hivni. A kivitelezes miatt 6 honap utan a szerzodeskoteseket ujrakezdeni. De szerdan megkaptuk az orat, lassan futhetunk, ha mar elektromos futessel eloztuk meg az elfagyast es rengetek penzbe kerult az is.
@@zsoltfeher1287 Nekem 3 hónap alatt sikerült egy csap kiállást csinálni a telekre. Gázt nem is akartam, mert nem akartam plusz szólgáltatóval szívni. Így a napelem és villanyfűtés lett a megoldásunk. Amit így 3 év után áldásként mondhatok. Remélem azért most már élvezitek a házat ;) Kitartás!
@@norbertszasz8628 Még nem élvezzük, de nem állunk messze. A villany fűtésről és a hogyan jött ki a matek, tudnál pár szót mondani? Bekerülési költség, fütött m2, megtérülés a gázhoz képest?
Az az igazság a műszaki ellenőr sem lehet ott, ő is csak akkor szembesült ezzel, mikor lebetonozták. Ő a takart szerkezeti elemeket megnézte előtte, jóváhagyta és ment a betonozás. Nem gondolom, hogy mindig azon kell elverni a port, aki már a ténnyel találkozik. De az tény, hogy nem egyeztettem vele eleget.
@@zsoltfeher1287 köszi a választ! Kitartást! Én nekem ugyanebben a rohadt építőipari környezetben sikerült ezt össze hozni: 2019 Április körül elkezdtem telkeket nézni, júniusban megkötöttem az adásvételi és 16 Misi piaci hitellel Augusztusban került a nevemre. Ezek után 2 hónap elment az ilyen olyan ígéretekre de közben ennyi idő alatt bekottettem az áramot, kb 10 tervezőből kivalasztottam azt aki 2 hét alatt vállalta a terveket elkészíteni ( építész + statika! ) 2019 október 29 én elkezdtük az építkezést és 2020 Júniusban költöztem be. 360 nm az eredeti ár 3x osa ment el! Most minden kész kivéve a homlokzati hőszigetelés és kert terep rendezés. Hétfőtől vasárnapig zajlott a kivitelezés , minden nap szinte kint voltam... olyan kibaszott kimerítő volt hogy alig bírtam. És azért nem lett sokminden elbaszva mert 1 hónap alatt gyorstalpaló módzserrel kiképeztem magam az Építem a házam könyvből !! Ha az (és a kitartásom) nincs akkor simán 2-3 évet elbasz az ember!
@@zsoltfeher1287 aki nem építkezett annak lövése sincs mivel jár! Ja és a nagy sietség oka az is volt h a tulaj felemelte a bérleti díjat ahol laktunk és rezsivel együtt havi 500e+ ok mentek el havonta...
A tervezés és az építésvezetés is egy-egy szakma. Sajnos Magyarországon nem becsülik meg ezeket (ezt építészként írom), mert mindneki azt hiszi, hogy mindenhez ért, és sokat spórol, ha saját maga csinálja meg. Ha nem lenne kötelező a tervezői jogosultság családi házhoz is, akkor mindenki saját magának tervezgetné, pedig még így is nagyon gyenge terveket látok megvalósulni, amik semmivel sem jobbak egy Kádár-kockánál. Remélem sokan látják ebből a példából, hogy mibe vágják a fejszéjüket, ha saját maguk akarnak levezényelni egy építkezést, és remélem nem terveztetnek olyan gyenge építésszel, aki össze-vissza kanyargó ablaktalan közlekedőkre és kihasználhatatlan, bútorozhatatlan helyiségekre pazarolja a drága több százezrekbe kerülő négyzetmétereket!
Azért egy KadárKocka az telibeb@szottul jó választás. Egyszerű szerkezet, gyorsan es gazdaságosan fejleszthető, variálható. Ja, mellesleg vedd le róla a tetőt, és már modern, letisztult... Tervezgessetek csak gardrobot, meg tusolót a hálóba 2millióért... Vagy szinteltolást, vagy a gyerekeknek zárkát 18évre... Csak úgy megszámoltam innen a kádból a 60as lapokat a falon egy kádárfürdőszobában, 12m²... Gondolnád??? Csocsózni tudnánk... 2 db 20m² es nagyszoba... 2 ablakkal meg motorosredőny toronyóra lánccal. Mert nem kellett sokat variálni. Maradt pénz lóvéra. Es maradt kb egy 40m² es konyhanappaliétkező hogy mikor atjönnek a haverok elférjünk 2 sörpaddal... számolod a fűtésosztót? A kapcsolók nálam mindig lekapcsolva vannak mert nyomógombos minden... (erre is maradt penz) Minek köszönhetően ???? Mert okosok nem jártak nálam...
A tengerszint feletti magassághoz van igazítva a padló.. OMG. :D Ezért kerül minden építkezés horror összegbe, mert ilyen hülyeségeket le lehet tolni az emberek torkán. De sok más kis részlet is elrettentésnek jó inkább. Egy tisztességes, racionálisan működő országban ez az egész építkezősdi kihozható lett volna 25-30-%-kal kevesebből is.
@@laszlonagy2928 ovegeszsalu.hu/ én itt béreltem és pókláb náluk a födémtámasz kiegészítése, de @K Danny a Doka lába is jó, mert a Doka forgalmaz födémtámasz elemeket is.
Zsolt hangján tökéletesen kihallatszik a megtörtség, beletörődés és a lelki sérülés amit felszedett. Mindezt egy borzasztóan csúnya és iszonyatosan drága házért cserébe. Sajnálom őt és mielőbbi gyógyulást kívánok.
az eddigi egyik legrèszletgazdagabb, legösszeszedettebb ès sallangmentesebb törtènet, igen tanulságos. köszi szèpen! vàrjuk a folytatàst
Remélem a második is érdekes és hasznos lesz. Köszönöm!
@@zsoltfeher1287 az mikor jön?
@@kdanny9973 1-1.5 hét, a felvétel már megvolt.
Remélem a folytatás is izgalmas volt. ;-)
@@zsoltfeher1287 abszólút! Bár van egy pár gondolatom: bátor dolog egy ilyet bevállalni amit tettél mert ugye ha haladni akar az ember akkor kifizeti kp ban feketén a munkásokat , garancia nincs és mivel egyik munka a másikra épül , folyamatosan a stressz hogy ki vagy szolgáltatva egy egy szakinak. Nevetségesnek tartom azt az amatőr hozzáállást amit folyik az építőiparban. Ha valaki ebben dolgozik akkor miért mondja hogy nincsen doka lába, vagy állványa? Ezek fémből készülnek , ha vigyáz rá valaki akkor soha nem megy tönkre de basznak vigyázni ... 12! Db 8 kbm es konténert vitettem el!! Egy kurva jó gépészt ajánlottak de sikerült az egyik helyen valamit elkötnie és a wc ből meleg víz folyik... kibaszott vicc, az összes cső meg ugye a melegburkolat, alatta estrich, benne padlófűtês, alatta szigetelés és ott vannak a csövek. Csináltam 1000 képet de erre ki a fasz gondol? Ő meg mondja hogy jön javítani majd de ha a betont fel kell vésni meg a padlófűtést megbontani akkor mekkora kibaszott plusz munkát csinál. A hülye fasz... egyszerűen nincs erőm ezzel foglalkozni de muszály lesz sajnos...
Ez egy érdekes, tanulságos videó, ami a hossza ellenére végig lekötött. Nagyon jó előadásmód (végre őőőzés nélkül beszél valaki), a prezentáció szépen összeszedett. Gratulálok ehhez is és az otthonhoz is. Nagyon várom a második részt! Köszönjük Zsolt a közösség nevében!
Nagyon szívesen, remélem, hogy más is megosztja a jövőben és Gyurinak lesz rá ideje, hogy publikálja. Ma gáz átadás, remélem, hogy pár héten belül élvezhetjük is és már csak a bürokrácia marad hátra. Köszönöm!
Brutálisan életszerű, és józan... Köszönjük!!!
Köszönöm!
Nagyon jól leírta a magyar valóságot. Az építőiparban mindenki nagyon okos, sok pénzt akarnak , de normálisan teljesíteni nem vagy nagyon kevesen tudnak.Nagyon szerencsés az az ember akinek normális kivitelezője volt. Ha valaki generálkivitelezővel dolgoztat, nagyon sok pénzt elkér, de nem is fogja látni az építtető a hibákat amit folyamatosan vétenek (vízszigetelés, betonminőség stb..) én már átvettem a magyar építőipar mentalitását, nem fizetem ki a kőművest vagy csak a felét adom nekik amit kértek. Ennyi.
Őrület!
Szépen összeszedett információk!
Köszönjük szépen mindenkinek, aki időt és energiát tett bele!
Köszönöm!
ez a magyar valóság. aki ebbe bele kezd, kösse fel a gatyát erősen.
Nagyon jol elokeszitett prezentacio es nem csapong, mint az elozo par, koszonjuk! Tanulsagos, hogy nem kell mindent magunk csinalni, ha nem ez a szakteruletunk, hanem inkabb rendesen elokesziteni, utanajarni es valoszinuleg kivitelezovel dolgoztatni. Sok kitartast a hatra levo befejezo munkalatokhoz!
Köszönöm, a következő részből kiderül a neheze, csak ezután jött, de 1 hónap és költözés.
Én is építkezem, de pont az ilyen történetek miatt nem mertem volna belevágni, ha nincs a családban és a közvetlen baráti környezetemben szinte minden szakember akire szükségünk van. De mivel ők is akkor jönnek ha épp van egy kis idejük (ami sosincs), így én is megtanultam vasat szerelni, betonozni, falat rakni, ablakot beépíteni, villanyt és gépészetet csinálni, előkészíteni, stb. Idáig csak a tető az egyetlen, amihez én nem nyúltam (és ez is húzódik a legrégebb óta, még mindig nincs kész...).
Szóval elismerésem neked és mindenkinek, aki bevált szakember gárda, tapasztalat és tudás nélkül saját szervezésben kezdi el az építkezést.
A tervezés folyamán egyébként én is ugyanezekkel találkoztam, mindenféle támpont nélkül kaptunk egy csomó olyan kérdést, ami alapjaiban döntötte el később az építkezés 1-1 kulcs folyamatát, és akkor még semmit nem értettem hozzá, csak a szakiktól és a netről szerzett infók összeollózásából próbáltunk dönteni..később emiatt jó pár változtatás is lett menet közben.
Jó, hogy te is meg tudtad osztani a tapasztalataidat másokkal, tényleg sokat lehet belőle tanulni! Várom a folytatást :)
Neked is sok kitartást kívánok és köszönöm. Gondolom nem csak mi, hanem rengetegen küzdenek hozzánk hasonló gondokkal, sőt lehet a végén sokan választanák az egyszerűbb és kitaposott utat. Hogy melyik a jobb mindenki maga eldönti, de az biztos, hogy mindegyiknek megvan a maga szépsége és megvan a nehézsége. Szerinem mi azok közé tartozunk, akik érdeklődnek mások szakmája iránt és nem félünk bepiszkolni a kezünket, nem csak feltélen a pénztelenség miatt állunk neki. Remélem ti már befejeztétek és élvezitek a gyümölcsét.
Most elment a kedvem a házépítéstől, annyira megsajnáltalak és akaratlanul magamat is. Ideje egy szerethető használt ház után nézni.
Ha ez a magyar valólág az tényleg elkeserítő, nekem ez sok lenne. Én négy gyerek mellett Ausztriában építettem, saját kivitelezésben. Azt gondoltam nekem volt nehéz, tévedtem. Akit érdekel szívesen mesélek.
KÖSZI!!!!
Nem akarlak elkeseríteni, de ez az 55M nagyon sok volt. Igazából generállal is meglett volna simán ennyiért és nem kellett volna stesszelni, csak átvenni a kulcsot. De elsőre szerintem senki sem csinálja jobban, a másodiknál már mindenre fogtok figyelni :) A népi bölcsesség itt kifejezetten találó: az első házat, amit építesz, add el az ellenségednek, a másodikat a barátodnak, a harmadikban lakj te magad.
Sajnos nem tudom, nincs osszehasonlitasi alapom, csam amiket neten talalnek. Remelem Gyuri ennek is utanajar a jovoben, hogy kicsit a negyzetmeter arral tisztaba kerulhessunk.
Van egy kérdésem. Ha egyforma konténerekből 5 darabot egymàs után rakok ,az épìtménytől balra màsfél méter széles tornàcot épìtek plussz 25 cm-es oszlopokkal,a hàzra nyeregtetőt rakva teljesen szabàlyos ? Utcàra néző első 2,5x6,5 métes konténer lenne a konyha plussz fürdőszoba. A maradék 4 pedig szoba .Baloldalon vagyis nyugatra 5 bejàrat ,utcàra legalább 1 ablak nézne ,jobb oldalon vagyis keleten a 4 szobànak 4 ablak Plussz fürdőszoba ablak .Vagyis a fő kérdés, hogy konténerekből ugyanùgy lehet engedélyezett hàzat épìteni mint hagyományos anyagokbòl ? Sàvalap a tornàctòl a hàz tùloldalàig mindenütt.Lehet ,hogy bénán fogalmaztam de szerintem a lényeg àtment.
A konténerházak valahogy kimaradtak a tavaly őszi (Miből épülhet egy ház ma Magyarországon?) konferenciánkból - egész egyszerűen nem találtam akkor partnert hozzá. Az biztos, hogy sima konténerekből nem lehet, mert nem felelne meg az energetikai elvárásoknak. Az erre szakosodott cégek konténerekből kiindulva építenek szerkezeteket.
Azért gondoltam a konténer házakra mert ez a legolcsòbb megoldás szerintem. Kell egy alap ,a legtöbb gond csak a vizes helyiségekkel van és a tetőszerkezettel.
Nézzük a jó oldalát: azóta a dupláját éri :)
Elég sok hiba volt ezen az építkezésen is (ahogy manapság az építkezések nagy részénél tapasztalható). Építtetői, kivitelezői, tervezői, műszaki ellenőri hibák összessége.
Először is, miért a laikus építtető dolga kideríteni, hogy mi a különbség az abszolút és relatív szintmagasság között? Miért neki kell agyalni azon, hogy milyen típusú födém legyen? Minek fizette az építészt, a statikust, a műszaki ellenőrt? Ők ezt nem tudták megmondani? Másodszor, kizárólag úgy kezdjünk bármilyen kivitelezésbe, hogy van egy nagyon részletes költségvetésünk (amit nyugodtan növeljünk meg legalább 20-30%-al). De legalább a végére minden összeállt. :)
A tervező nagyon segítőkész volt, kérdezett, meg talán pro-kontra érveket is mondott, de tényleg nulláról kezdtem bele és talán időt sem szántam akkor rá eleget. A költségvetés pedig a legelső hibák egyike volt, mint ahogy az is, hogy a bankban azt mondtak, amíg nem tettük bele az önerőt nyugodtan ráérünk az ügyintézéssel. Majd mikor már belekezdtunk és beleöltünk egy messziről látható összeget, szembesülünk a valósággal. Rengeteget hibáztam, de mindenkivel akivel dolgoztam, vagy dolgoztattam, vagy jót vagy rosszat tanultam. A következővel már kevesebbet hibáztam. ;)
@@zsoltfeher1287 Itt alapvetően nem Ön, mint építtető hibázott, hanem a többi, elvileg hozzáértő szakember. Le a kalappal, hogy ilyen mélységben beleásta magát a kivitelezésbe, rétegrendekbe, hogy belefogott kengyeleket, majd vasalásokat gyártani. Szerintem profibb lett a szakmában, mint némely kivitelező. :)
@@petertoth2081 Tényleg köszönöm! A végén az a pár vállalkozó, barát, aki dolgozott nálunk, nagyon sokat tett azért ahova jutottunk. Az a sok apróság, ami egy-egy nagyobb munka között van nem is gondoljuk mekkora és ebben rejlik talán a generálkivitelezés nagy előnye a többi mellett. Györgynek megígértem, ha beköltözünk számot adok, így milyen m2 ár jött ki. Az biztos, hogy a reális anyagi keret felett voltunk már kezdetektől, ami bő 15% volt az optimista tervekhez képest. A 2 év építőipari drágulás, hozzátett még 15%-ot. De ennek ellenére a bűvös 300 alatt maradtunk úgy néz ki, ami azért valljuk be, talán elfogadható. Hogy megéri-e másnak is ennyi fejtöré, azt mindenki átgondolja. Vagy lehet pont ez fog arra sarkallni mást, hogy alaposabb legyen az elejétől már, mint én voltam. Mindemellett tényleg centire pontosan tudom, hova nem érdemes fúrni a falba és bármikor megtalálok egy kötődobozt, vagy márkára megmondom, hogy miből mi és mennyi van az épületben, meg talán nem is a legsilányabb.
@@zsoltfeher1287 Ennyi mizéria után is megáll a dolog építési költsége 300e/mˇ2 árban az bíztató számomra. Tartószerkezettervező építőmérnökként (statikus) úgy döntöttem hogy házat építek magunknak. Most járunk az építész tervezés fázisba, a koncepció már összeállt. Telek már 2 éve megvan, szerencsére nem ilyen horror talajvíz és talaj feltételekkel. Próbáltam úgy kialakítani a házat hogy az egyes építési fázisok minél jobban elszeparálhatóak legyenek, és minél egyszerűbb legyen az épület csomóponti és egyéb kialakításokban. Kitartás az utolsó simításokhoz. Várom a következő videót, amiben remélem több műszaki részlet lesz. A terasz szintugrás elb..ás már azért nekem hajtépés kategória volt, sajnálom.
@@gaborbeliczay6945 Köszönöm szépen! Nagyon sokat tudtam volna beszélni róla, de Gyuri idejét sem akartam rabolni, ráadásul az sem volt tiszta mennyien hajlandók akár 2 órát végig nézni ebben a rohanó világban. Annyit elárulhatok, hogy alulról kapott szigetelést és a terasz ezen részén található fürdő felső részét láttam el szigeteléssel, hogy jó lesz-e majd idővel kiderül. Ez a szintugrás konkrétan csak az emelet falazásánál esett le, mikor megrendeltem a víz szigetelést a teraszra és a földszintre, hogy hohó itt a rétegrend, hogy fér el. Majd gyors levélváltás a tervezővel és mindkettőnknek leesett, hogy ez bizony egy hiba. Sok-sok sikert kívánok neked is az építkezéshez, neked szakami előnyöd van és talán a kapcsolati rendszered is a helyén, lehet ezt jobban csinálni abban biztos vagyok. :)
Többen megpróbáltátok a Zsolt által kb. megadott m2-árat összevetni egy generálos árral. Tartok tőle, hogy jelentősen alulbecsülitek ez utóbbi árat. De a téma jó, mindenképpen lesz idén olyan anyagunk is, melyben megpróbálom körbejárni az aktuális fővállalkozói árakat. (Nyilván figyelembe véve azt, hogy ezek a fajlagos árak óriási szórást mutathatnak háztól függően. (Van erről is egy korábbi videónk, de most lusta voltam előkeresni...) Üdvözlettel Bodnár György
őszintén szólva nem tudom ezt hogy lehet bírni, ennyit teleffonálni, kutakodni, szervezni, olykor dolgozni is az építkezésen és még ott is lenni, hogy el ne tolja valaki...ja és persze mindez rendes munka és család mellett. Minden elismerésem, hogy ezt így sikerült megvalósítani!
Egy kérdés, ami felmerült bennem, többször is úgy hoztatok döntést, hogy nem tudtátok az mivel is jár (pl. födém vagy redőny). Ennek mi volt az oka? Gyorsan akartatok túllenni rajta vagy egyszerűen nem gondoltátok, hogy ezeknek bármilyen túlzott jelentőségük lenne? Miért nem néztetek utána az ilyen kérdéseknek, főleg úgy, hogy magatok szerveztétek az egészet? Köszönöm a választ :)
A tervezés során a redőnyre egyértelműen azt mondtam nem, mert hát nagyjából sejtettem a 17 nyílászáróra eső költségét. Majd menet közben rájöttem, hogy a tokot tegyük be rejtve és a szerkezetet később, mikor lesz pénzünk rá majd beépítjük, ez az én hibám, a tervezőt én kértem ne így tervezze. A födém más volt, mert a monolit födém költségét nagyjából tudtam és olvastam róla, a gerendás födémek nem néztem utána, mert azt gondoltam, bedaruzzák, a bélés testeket beleteszik, nem kell alátámasztani de jó. Az emeleti szeglemezes tetőt pedig azért vetettem el, mert daruzni kellett az első emeltre, az ács azt mondta, hogy extra pénzt kér annak az összeszereléséért, illetve erősebb tetőt fog tudni ácsolni. És mivel ácsolni amúgy is kell, hát ezt is elvetettem. Ez mind a tudatlanság és a körültekintés hiánya okozta. Később aztán az emeletre ácsolt tető készült, nem betonfödém, teljesen tökéletes. Azt hiszem nem használtam ki a műszaki ellenőrt, na meg minden vállalkozó azt mondja, ami számára a legjövedelmezőbb és legegyszerűbb, amint extra kérdést kérést intéz az ember, azonnal átgondolatlanul áremeléssel próbálnak a saját megoldásuk felé terelni. A csalás nagyon megértő volt, a feleségem és gyerekeim is mindig támogattak, persze mások is. A munkahelyem volt pedig szintén támogatott és tolerált, amikor kellett, így szerencsésnek mondhatom magam szintén.
Egyébként a tervezésnél pár sürgető dolog volt. Egyik a karácsony, nem épp akkor akart a statikus tervezni. A tervezőm, aki jelezte, hogy állapotos és áprilisig le szeretné zárni a nyitott ügyeket, mert utána a családjára koncentrál, na meg az akkor azt hittem kőműves, aki azt mondta áprilisban nekiáll, intézzek el mindent. Szóval a födém apróságnak tűnt, mint a szín és a többi. Mert ugye ki gondolná, hogy a színes nyílászárók 30%-al többe kerülnek, vagy oda már alu redőnyt kell venni, esetleg hogy a fehér párkány, ami időjárás álló, de a színes műanyag nem. Sok-sok apróság, amikre nem hinném mindenki gondol, lehet 20 olyan kérdést már én is fel tudnék tenni, amivel az egész építkezés felére rövidülne és az ott töltött idő és saját munka is.
És a költségterv készítését is komolyabban venném, egy kapavágást sem tennék, sőt terveket sem adnék be, amíg nem tudom mi mennyibe kerül, azt meg nem nézettem legalább a készítőn kívül még 1 szakemberrel. Mert hogy a födém költsége nem volt benne, vagy épp a segédanyagok, az tényleg probléma.
Ha kérdés lenne még szívesen válaszolok.
@@zsoltfeher1287 köszönöm a választ, ez sokkal részletesebb leírás volt, mit amire számítottam. Örülök, hogy így elmondod őszintén miben hibáztál, hogyan vezetett egy-egy nem átgondolt döntés, apróság a későbbiekben súlyos anyagi veszteséghez. Szerintem sokaknak ez nagy segítség lesz, akár saját maguk, akár gernerálkivitelzéssel építkeznek majd!
@@MrJohn0107 Hibázni nem szégyen, ha tanulunk belőle. Amit elmeséltem az én esetem, de mindenki másképp éli ezt meg és más nehézségekbe ütközik szerintem, általánosítani nem lehet, inkább tipikus hibákra felhívni az érdeklődők figyelmét.
Sziasztok mi ma kezdtük meg az alap ásást , és kiderült hogy kéne felelős müszaki vezető , meg müszaki ellenőr, na ügye felhívtam az építés osztályt azt mondták hogy müszaki ellenör nem szükséges, csak müszaki vezető , de ez nem az én dolgom hanem a kivitelezőé .... most megvagyunk lőve mert ügye mi szervezzük az egészet nincs generálos , ezért most nem tudjuk hogy végülis akkor melyik kell? ja és mondták hogy nem kell már e naplót sem vezetni .... akkor most hogyan van ? tud valaki ebben segíteni? mármint csak írásban persze valami ötlet ?
Mi a francnak kell kirakni a képre azt a bazinagy "Építő közösség" képet? Kitakar fontos dolgokat, pl. dátumok.
értelmes embernek tűnik, de amikor sorozatosan elmondja nyilvánvaló tételekről, hogy "ezzel senki nem számol", akkor csak a fejemet tudom fogni.
Szia! Segíts nekem kérlek, a 27:49 környékén látható a 2018-06-25 és 2018-06-26-i állapot. Mi történt itt pontosan? Az érdekelne, hogy a cölöpözés után már csak a vasalást látom, itt közben egy nap alatt készült úgymond egy "szerelő beton" amire került a 26-i vasalás? Laikus vagyok csak érdekel. :) Köszönöm.
Van a kóklerektől esély kártérítésre az alapozást látva? Ez a "munka" minősíthetetlen, soha semmilyen körülmények között nem szabadna, hogy kőművesszerszámot vegyen a kezébe az ilyen.
Gratulálok! Ami hibákat el lehetett követni, azt elkövetted! A generálkivitelező is nyilván haszonból él, de tudja, hogy betont csak akkor rendelünk, amikor fix minden, vagy ha geb*sz van le is tudja mondani, ingyen.
Valamint tudja a különbséget a földmunkagépes, ács, vasszerelő és a kőműves között. Tudja, hogy te nem fogsz neki fizetni, amíg a bank neked nem fizet, tehát közös érdek, hogy a munka a megfelelő ütemben haladjon... Nem mondom, hogy minden tökéletes, csúszások itt is előfordulhatnak, de van mellette építésvezetőd, és nem azon kell gondolkozni, hogy építed a falat, hanem hogy arra a falra, hogyan fogod felrögzíteni a gardróbszekrényedet/konyhabútorodat... Generál kiv. esetén pedig csak egy kötvényszám kell számodra, a generál kivitelezőé, onnantól kezdve, ő foglalkozik a naplóval is! Generál és generál között is van természetesen különbség, ezért érdemes mindig referenciákat kérni, e-cégjegyzéket megnézni, esetleg az iparkamara honlapján megnézni, hogy azt is fizeti-e, tüzépeken utána kérdezni, vagy kit ajánl a statikus, építész...
Sajnálom, amin átmentél, de kicsit okosabban kellett volna ehhez hozzákezdeni!
Szia! Így utólag persze én is másképp látom a dolgot és másképp is állnék hozzá. Az egészet azért osztottam megy a közösséggel, hogy lássák mi az, amire számíthat egy teljesen laikus ember, aki belevág hasonló módon. Ma már nem vagyok laikus, de a saját bőrömön tanultam meg a buktatókat és valóban igaz a közmondás, hogy az ember a saját kárából tanul. ;-)
Ezt a faszságot. Arra nem készült csak fel hogy az építőipar jelszavai: “nem jövünk , átbaszunk, nem a mi dolgunk, ez nem volt benne az árban, oldd meg mert te vagy a tulaj”
@@kdanny9973 Az a baj nálunk elterjedt, hogy a kivitelező átver, az építető meg hülye. Bár üzletben nincs barátság, de ha nem mindenki egy munkából akarna meggazdagodni és nem mindenki a mennyit engedsz a feléből mondattal kezdené, akkor ez sokkal több pozitív emléket szülne. De amíg egy, kivitelező 6-7 munkát vállal egyszerre és fut egyikből a másikba, hetekre eltűnik egy jobban fizető miatt a már megkezdettből, addig mindig csúszások lesznek. És ugye a negatív hamarabb fülbe és célba ér, mint a pozitív hír. Na meg 1 seggel 2 lovat...
Kicsit gondolkodtam azon, hogy a környezetemben, akik építkeztek generálban miről meséltek, a legtöbb nem pozitív példát hozott fel. Persze van az is és Gergő és Edó példája is pozitív. Sajnos egy cégjegyzék, egy mérleg, nem sokat mond egy laikusnak. Akiket a tüzép, statikus, építész ajánl, azok legtöbbször már az a kategória, akik fotelből egy magas kategóriás autóval megjelenve a borsodi "alvállalkozókat" irányítja. Nem akarok általánosítani természetesen, de egy referencia épület sem garancia. Aki nálunk elkezdte a Balatonnál mutatott nekünk referencia házat. Inkább hiszek a közösség erejében itt is, ahol a tisztességes kereslet megtalálja a tisztességes kínálatot és ha a profit orientált világ inkább lelassulna és értéket teremtene, akkor én is más sztereotípiákat hoznék fel.
@@zsoltfeher1287 ez így van, egy general kivi. is lehet pont az előző építkezésen veszett össze az embereivel mint nálam az ácsoknak ez volt az utolsó munkája : D itt még jól dolgoztak de a következő helyen már más jött... mondjuk én csak szerkezetre használtam egy kivitelezőt az összes többit egyenként kerestem.
Nagyon sajnálom Zsoltot a megpróbáltatásai miatt. Az első tanulság, hogy aki teljesen járatlan az építóiparban, építőanyag kereskedelemben, annak tényleg nem szabad vállalkoznia még akár egy családi ház megvalósítására sem. Sajnos az építőipar az ahol "összehordja a szemetet a szél". Elég nagy pénzek forognak, ahhoz, hogy "szerencselovagok" is felbukkanjanak. Jól meg- és kiismertem. Az a véleményem, hogy ha valaki nem akar fővállakozót megbízni, akkor legalább próbáljon meg keresni egy rutinos lebonyolítót Elsősorban az ismeretségi kőrben, vagy megbízható referenciákkal rendelkezőt. Alkalmas erre például akár egy nyugdíjas beruházó, építésvezető, stb., aki ismeri a viszonyokat, kivitelezőket, építőanyag kereskedőket. és már a tervezésnél a tervezővel (mert ott is sokat lehet spórolni) is képes egyeztetni. Nyilván pénzbe kerül, de sokkal kevesebbe, mint a '"tanulópénz".
Mi a különbség a pesszimista, és az optimista között? Pesszimista öngyilkos lesz, optimista építkezni kezed!
Ez a félig üres, félig tele pohár esete. Egyik a problémákat keresi és felőrlődik benne, a másik a megoldást és nehezen, de haladni próbál. Nem hiszem, hogy egy pesszimista ne állhatna neki építkezi, csak keressen maga mellé egy optimistát. ;-)
Mennyivel érte meg így jobban az idő, az idegeskedés, az anyagának drágulása stb. mint egy generalkivitelezessel?
Hát ezt nehéz megmondani, mert a túloldalról nincs tapasztalatom és nem is ismerem most az árakat. De azt hiszem, mindenki el tudja dönteni, hogy mit bírna el abból amit látott. Szerintem a következőben okosabban állnék neki. ;-)
az építők hibáit, mulasztásait nem lehet jogilag az építőre terhelni? Statikusra, kőművesre. Sejtem, hogy nehéz, meg akkor otthagyna. Részvétem az építtető családnak!
Minden megoldódott, tehát nincs miért részvétet nyilvánítani hála égnek. Csak nehéz volt. Nem is igazán hibáztatnék senkit, mert az nem is vinne előre. Azt hiszem extra pénzemet nem vitte el, inkább az időmet. De a következő háznál sokkal ügyesebb leszek. :) Köszönöm!
Kedves Gyorgy, mar a sokadik video ahol felmerult bennem, nincs Onoknek egy listaja az ajanlott szakemberekrol, vagy generalkivitelezokrol? Az eloadokat megtalaltam, probaltam felkutatni hogy hol is dolgozhatnak, de ez nem vezetett sikerre. Olyan jo lenne egy "epitokozosseg" ajanlasa alapjan a kovetkezo generalkivitelezoket ajanljuk. +1 tema: Csak en nem talalom, hogy van-e videojuk a kesz hazak elonyeirol es hatranyairol? Koszonom elore is.
Kedves György! A felvetés teljesen jogos, ezért is építgetem szép lassan az Építem a házad Klubot, ahová olyan szakembereket próbálok összegyűjteni, akiket jó szívvel merek kiajánlani a hozzánk fordulóknak. Nem egyszerű feladat, és olyan ajánlást, mint amilyet leírtál, biztos, hogy nem mernék kitenni (hiszen itt nem az én embereimről van szó). Hozzáteszem ilyen minősítési rendszert sok nullával nagyobb büdzsével sem tudott még megbízhatóan működtetni senki idehaza. Szóval: az Építem a házad Klub tagia most is hozzáférhetők, van ilyen menüpont a honlapon: www.epitemahazam.hu/cegek/
A készházakról van videónk, de az egy külön anyag tárgya lehetne, ahol a különböző falazati filozófiákat "összeeresztjük". Jelzem, ez az áttekintés most is szerepel az Építem a házam könyvsorozat 2. kötetében!
Pl. egy készházas videó: th-cam.com/video/U7wTnMyqFJk/w-d-xo.html
Üdvözlettel Bodnár György
@@epitokozosseg Ezt kiegészíthetnéd olyannal, hogy lehessen z adott céget minősíteni, illetve akár a regisztrált tagok egy-egy referencialevéllel ajánlhassanak cégeket. ;-) Tudom nincs elég dolgod neked sem.
@@zsoltfeher1287 A helyzet az, hogy a Klubba meginvitálni sem könnyű bárkit. Mindenkinek nagyon tetszik az elképzelés, de 0-24 órában tele van munkával...
régen bementél az önkm-ra aztán mondták hol mit vehetsz , mi van eladó.,,Most ,,hektárokat a csókosok megveszik ,10 milkáért,, belterület lesz egy év múlva ,aztán tőle vehetsz , a felvásárló ,csókos patkánytól , egy 400nm es telket 10milkáért.....Ezeket kellene börtönbe vágni ,mind
Ezen a csatornan mindennek csak elso resze van... A folytatasok mikor erkeznek meg?
Hadd kérdezzem meg, hogy minek nem találtad még a folytatását? (Lehet, hogy van, de én nem emlékszem rá.) Egyébként ennek a folytatása fél-egy hét múlva következik. Üdvözlettel Bodnár György
@@epitokozosseg Családi ház (utólagos) hőszigetelése .(2.rész) Nem találom például.
@@napi111free Az egy ősidőkben indult "sorozat" volt, amit abbahagytam, mert a végül sokkal több minden került bele az Építem a házam 2. kötetébe. Egész más formában képzelem el újra kezdeni és kibővíteni - de mindig jönnek más témák. De örülök, hogy vannak ilyen lelkes követőim, akik számon tartják! :-) (Egyébként pl. 4. része viszont van :-) ) Köszönöm István a gyors riposztot :-) Üdvözlettel Bodnár György
@@epitokozosseg Kedves Gyuri! Én is köszönöm a gyors választ. További sok sikert a csatornához, követem tovább lelkesen. Üdvözlettel: Nagy István
Sziasztok. A történet valós és életszerű de sajnos több seböl vérzik sok a hiba benne. Én is építtető voltam pont ugyan ebbe az időpontba.A komunikálás nagy gond volt az építtető meg a műszaki ellenőr közt.,neki észre kellett volna venni a szerelő beton hanyag zsaluzási kivitelezést,neki észre kellett volna venni a terasz szint eltérést hisz az ilyen hibák észrevételéért kapja a pénzt és előtte kell észre venni nem utána. Nálam is volt 3 tétel amire fel hozta a figyelmemet és még mielőtt be fejezték volna a munkafolyamatot ki lett javítva szinte + kötlcség nélkül. Kőművessel mi minden részletet alaposan át beszéltünk még szerződéskor minden részlelet bele értve a födémet is ami nálunk monolit födém volt mert csak az jöhetett szóba a nagy fesztáv miatt. Számolás szintén közösen számoltunk mindent az adott mesterrel miböl mennyi így jött ki hogy semmi+ költcségünk nem keletkezett. Feb.22 én kezdtük az ásást és a karácsonyunk ott töltöttük és nem könnyűszerkezetes. 13 hónap volt a tervezés utánna mindenkivel meg lett beszélve mikor ki jön ez persze szerződésbe foglalva. Minden szakipart én intéztem és az összes építőanyagot. Már a tervezési folyamatba el kezdtem az áru beszerzés lehetőségek helyeit fel keresni ahol lehetett a gyártóval. Lehet hogy szerencsés vagyok de nekünk szinte gond nélkül sikerült. Persze voltak itt is gondok itt hagyott az Ács fél tetővel vagy a födémet a statikus szarul tervezte meg és össze dölt volna de meg lett oldva. KITARTÁST.
Köszönjük Norbert! Most már csak élvezni kell az elkészült otthont! :-)
Kedves Norbert! A kitartással, nincs gond, bár voltak mély pontok. Már tudom hol hibáztunk, de változtatni csak a következőnél fogok. :)
@@zsoltfeher1287 Remélem azt is elmeséled, hogy legközelebb mit csinálnál másképp.
@@hzoltan13 Kedves Zoltán! Szerintem a következő epizódban még a köv 1,5 év eseményei jönnek. Gyurival inkább négyszemközt beszélgettünk a miértekről, de nagyon szívesen leírom. Ha ezzel a tudással bírnék és újra nekiállnék, akkor... A tervek mellé kérnék anyagkiírást és költségszámolást mindenképp, addig nem is venném át, csak egy kézből úgy, hogy mindenki vállalja a felelősséget a kiadott tervekért a szerződés szerint, azaz, ha valami hiba van benne, akkor igenis felelősséggel tartozzon érte.
Kivitelezés oldalon, elvárnám, hogy mindenki rendet hagyjon maga után, a munkaterületet valóban rendben adja át, a "segédanyagokat" is tegye bele az ajánlatába - persze ez pénzbe kerül. Tudom, hogy kinek meddig kell eljutnia és így is szerződnék le.
Legutoljára pedig nem hoznék előre csak azért valamilyen munkafázist, mert úgy gondolom, hogy haladunk, közben másnak keresztbe teszek, de ez kiderül a második részből majd, a festés lenne a legutolsó munkafázis, mert mire beköltözünk, rettenetesen összekenték a falakat, porral, ujjlenyomattal és sérüléssel. :(
Szorosabb kapcsolat a műszaki ellenőrrel, mert nem használtam ki a tudását az biztos.
Árajánlatok esetében 1-1 mérföldkövet betervezve, már a következőt előre 2-3 ajánlattal megversenyeztetnék, minden ami 1 millió felett van 2 ajánlattal versenyeztetném. Persze jelenleg nincs versenyhelyzet, de egy normál világban lenne rá lehetőség.
Hány nm? Mennyire jött ki nm-e ft-ban? Milyen korábbi építési tapasztalataid voltak korábban? Ismerősök között szerepelnek szakértők? Milyen gyakran jártál ki az építkezésre?
Tehát, akkor most jobb generálkivitelező céget keresni ezek szerint, aki mindenhez ért ha én lopikulat nem értek semmihez, de pénzem van? Én lopikulát nem értenék ház épitéshez nem hogy kivitelezéshez.. De a pénz dominál és ha az embernek van pénze ezt más meg oldja helyette ezért is kérdezem, akkor most melyik a jobb?
Kedves Krisztián! Ebben szerintem mindenki mást fog mondani. Az Ön esetében, ha "lopikulát sem ért semmihez" a generálkivitelező lenne a legpraktikusabb, vagy pedig olyan személyt keresni, aki felvállalja, hogy az egyes szakágakat összeszervezi, és képviseli az Ön érdekeit, mégsem generálban dolgoztat. Nem vagyok tisztában a kivitelezési árakkal és úgy érzem ez lassan már város-város között is akár 2x lehet, illetve az igényekkel még inkább változhat, tehát nehéz összehasonlítani. 2-3 árajánlattevő után szerintem egyszerűbb lesz a döntés.
Pontosan megkérdezem, de ha magunk építjük, akkor 1 vállalkozó sem dolgozhat 40%-nál többet az ingatlanon, de kérem ebben valaki javítson ki, ha nem emlékszem jól.
@@zsoltfeher1287 Értem,tehát ha nem értek semmihez "csak atőkém van meg a folyamathoz" akkor generálkivitelező lesz számomra a megoldás aki A-Z-ig meg csinálja az álmaim házát a kulcs adásig.. Köszönöm a választ
Igen, az Építem a házam 1. kötetében én általánosságban a generálkivitelezés mellett teszem le a voksomat, elvégre ilyenkor minden felelősség egy kézben van. (Azt szoktam mondani, hogy ha valaki maga szervezi az építkezését, akkor valójában a fővállalkozói szerepkört vállalja fel. Ehhez pedig két dologhoz kellene értenie: a projektmenedzsmenthez (nagyon) és a házépítés valamennyi területéhez (legalább kicsit).
Nyilván a fővállalkozónak van kockázata is: olyan mint a rulettban a fekete vagy a piros, vagy sokat lehet nyerni vagy sokat veszteni (utóbbit egy rosszul sikerült választással).
Persze a legtöbben azért döntenek a saját szervezés mellett, mert nincs pénzük generálkivitelezőre. Van, akinek bejön pénzügyileg, van, akinek nem. Az biztos, hogy idő, energia, kitartás (és biztos családi háttér...) igencsak kell hozzá... Üdvözlettel Bodnár György
@@epitokozosseg Köszönöm a választ nekem sokkal praktikusabban hangzik a generálkivitelezői dolog, hiszen ezek szakemberek! Kb mint ha aztmondanák nekem miért nem értek a vilanyszereléshez? Erre én csak azt válaszolnám erre van a szakember, ha van pénzem meg fizetem és itt a win-win szituáció.. Tehát azért nem rohanok el meg tanulni vilannyszerelőnek, mert nem értek hozzá:D Sokan pedig elvárnák, mert hát milyen férfi vagy te.. Őszíntén az én mentalitásom az,hogy : nem lehet mindenki (pék, se rendőr,se vilanyszerelő,se pedig házépítő fortélyait kivitelező emberke..) Én mindig a nyer-nyer üzletet keresem mindenben, ergó szakember hozza a munkája gyümölcsét amiért ő kap pénzt (nincs pénze ezért az idejét adja el érte és a szakmai hozzáértését én nekem pedig van tőkém és ígymindenki jól jár.) Ez az én véleményem. Tehát én ezért látom ezt a generálos dolgot jobbnak, hiszen ha az embernek van pénze akkor teljesen tőle függetlenül át válallják ennek menetét a kulcs átadásig amit én baromi jó dolognak tartok! Párommal nagyon gondolkozunk mi is ebben ezért is kutakodok én is a neten oktatva magam ennek fortélyairól:)
@@krisztianjonas6850 Jó a generálkivitelező csak találjon az ember megfelelőt. Tartok tőle, hogy ez is olyan mint manapság az összes szakember. Ha valaki jó, akkor túl van terhelve és nem tudja rövid időn belül vállalni és az ár is magasabb lesz, hiszen ahhoz hogy minden flottul menjen neki kell biztosítani mindent, gondolok itt a videóban is említett segédanyagokra. Sajnos nagyon sok rossz példát látni arra, hogy az esetleges rontásokért nem vállalnak felelősséget és utána vagy keres az ember másikat vagy állja a plusz költséget. Erre jó példa például egy az itt is felmerült betonozás problémája, ki fogja felverni a betont vagy kifizetni a plusz réteget? Vagy kiderül-e egyáltalán a dolog és nem oldják meg jó szakember módjára valahogy "okosba". Sajnos azt a világot éljük, amikor a sok adminisztráció és papírmunka a rossz irányba tolta a dolgokat. Kénytelen vagyok megbízni a szakembert sok dologgal és nagyon kérdéses hogy mi lesz a vége. Egy építkezésnél nem lehet megnyomni a reset gombot hogy jó ez nem sikerült megpróbáljuk újra.
166 m2 az összes hasznos alapterület, ha jól emlékszem a videóból. 48M-t mondtál reális becslésnek, amit 15%-kal túlléptetek, ez akkor 55M. Leosztva 330e Ft/m2.. 2018-2020-as évek átlagát tekintve ez egy reális átlagár talán. Viszont ezt generálossal is hozni lehet(ett) volna, nem? Feltéve hogy megbízhatót, hozzáértőt fog ki az ember..
pár hozzászólással feljebb javítottam, ezt rosszul mondtam.
A m2 kaotikus, minap kaptam meg az energetikai tanúsítványt abban 192 van, ezek szerint ekkora a fűtött terület, még nem néztem meg, az estrich-et 202-re fizettem és számolták, a terven 118,92 + 65,4 m2 van, de a garázs feletti részbe tettük a fürdőt át, szóval a 192 lesz kb a helyes, ezzel számolok most már. Persze ebben van egy 10m-es olyan tetőrész, ami 190 alatti gardrobnak használva.
A vége úgy 55 nem összesítettem, majd ha beköltöztünk.
Én alapból a sok telefonszám és ajánlás és majd megcsináljuk miatt nem is gondolkoztam generálban, na meg valamiért csak a rossz véleményeket hallottuk, lehet több ilyen videó kellene és valóban egy olyan adatbázis, ahol a kivitelezőket is lehet pontozni és értékelés lapaján kiszűni a kóklereket. Mindez persze árfelhajtó hatással is járna.
mikor jon a 2-ik resz?
Egy hét mulva.
Ma (vasárnap) este!
Itt minden " összejött " , valóban tanulságos . Ti felkészületlenek voltatok , a kivitelezők alkalmatlanok . Viszont sokkal több előkészítést igényel egy építtetőnek .
48 millióért ilyen alapozással egy ilyen ház nem volt sokk olcsón össze hozták.
A 48 egy reális költségterv volt, de a vége úgy 55 konyhával, telekkel, még nem összesítettem mindent. A m2 kaotikus, minap kaptam meg az energetikai tanúsítványt abban 192 van, ezek szerint ekkora a fűtött terület, még nem néztem meg, az estrich-et 202-re fizettem és számolták, a terven 118,92 + 65,4 m2 van, de a garázs feletti részbe tettük a fürdőt át, szóval a 192 lesz kb a helyes, ezzel számolok most már.
Az alapozásra még nem reagáltam, tudtam valahol említésre került. Azt hondoltam én is, hogy horror lesz, de a munkadíj és a vasalat, beton 1,4 millió bruttó költséget jelentett. Véleményem szerint a sávalap bevasalva, bebetonozva többe kerül egy 110 m2-es háznál.
@@zsoltfeher1287 akkor is ügyesen kihoztátok az árakat. Voltak gondok, de egy generálással sem garancia semmire és szerintem minimum egy 15 millió a zsebetekben marad.
@@RabbitX23 Köszönöm, bar azért a zsebünkben csak képletesen maradt, mert nem is volt meg ez a plusz pénz soha.
Azért azt megkérdezném, hogy milyen mesterek azok, akik helyett neked kell szerezni ezt-azt, ha hozzám bejönnek én is hozassak csavarhúzót meg villáskulcsot? Ha nincs szerszáma ne vállalja el. Ezeket neki kellett volna megoldani. Nem a tulajnak.
Amikor az ember kényszerhelyzetben érzi magát, akkor sok mindenre képes, de az elején ez a "pofon" ráébresztett, hogy oda kell figyelnem erre, mert magától nem fog menni.
Én azt nem értem, hogy aki ennyire nem ért hozzá, akkor miért maga kezd bele? Nagyon sok problémába futott bele. Legtöbbször pedig azért, mert nincs tapasztalata ebben. Azért tiszteletem a ház építés miatt!
Kedves Norbert! Ugy gondoltam, hogy az egyes fazisok kozott nem tudtam, hogy ennyi aprosag var majd ram. Meg talan azt sem, hogy ennyire elszaladnak az arak, es belekenyszerulok abba, hogy amit lehet azt a vegen magam oldjam meg. Maskepp csinalnam? Igen! De nem riadtam meg, raadasul mindent megoldottam, igy ha elotte nem is, de utana mar hozzaerto/konyito lettem. A vegeredmen, szerintem szep es jo lett/lesz es idovel minden nehezseg meg fog szepulni. Remelem, hogy aki majd a masodik utan is ugy dont hasonlo utat jar be, az szamolni tud az aprosagokkal es ezzel segithetek neki.
@@zsoltfeher1287 Először is tényleg tisztelek mindenkit, aki így vagy úgy felépítette élete házát. Nekem is meg voltak a körök bár nekem a legtöbb problémám inkább a közmű és egyéb más kivitelezőkkel volt. Biztos szép lett és hatalmas tapasztalat volt. Sok sikert! Én anno szerkezet készre akartam kivitelző majd generál lett. Plusz az árak is dinamikusan változtak. De sztem erről Te is értesültél :)
@@norbertszasz8628 A villany eseten talan a problema az volt, hogy ejszakai aramot is kertem, bar egyelore nem tudom miert, de kertem, illetve a nagy villanyora szekrenyt, nem a kis femlabon allo valamit. A viz eseteben szerencsem volt a vizmunel kapott kontakt a tervezest is elvallalta, par nap alatt oraval rendelkeztrm, inkabb az onkormanyzati vizhasznalati lejelentovel gyult meg a bajom, mert nem ertettek meg, hogy bar rakotottunk, csatornat nem fizetunk evek ota, hisz nincs hasznalatbavetelink sem. A gaz az viszont extra gazos, rossz helyen volt az ora, azt odebbrakatni, a foldben elvezetni, ezert foldmerot hivni. A kivitelezes miatt 6 honap utan a szerzodeskoteseket ujrakezdeni. De szerdan megkaptuk az orat, lassan futhetunk, ha mar elektromos futessel eloztuk meg az elfagyast es rengetek penzbe kerult az is.
@@zsoltfeher1287 Nekem 3 hónap alatt sikerült egy csap kiállást csinálni a telekre. Gázt nem is akartam, mert nem akartam plusz szólgáltatóval szívni. Így a napelem és villanyfűtés lett a megoldásunk. Amit így 3 év után áldásként mondhatok. Remélem azért most már élvezitek a házat ;) Kitartás!
@@norbertszasz8628 Még nem élvezzük, de nem állunk messze. A villany fűtésről és a hogyan jött ki a matek, tudnál pár szót mondani? Bekerülési költség, fütött m2, megtérülés a gázhoz képest?
Az az alap nem a 7 centi emeléstől lett jobb,a műszaki ellenőr is jól átvert...
Az az igazság a műszaki ellenőr sem lehet ott, ő is csak akkor szembesült ezzel, mikor lebetonozták. Ő a takart szerkezeti elemeket megnézte előtte, jóváhagyta és ment a betonozás. Nem gondolom, hogy mindig azon kell elverni a port, aki már a ténnyel találkozik. De az tény, hogy nem egyeztettem vele eleget.
Megjelentek a Borsodi vas szerelők ... azért arra kiváncsi lennék hogy ők mennyit vittek el (mármint a vállalkozó)
Őszintén? Nem sokat, mert az első brigád lyukas talicskával jött, majd benzint is mi vettünk, hogy haza tudjanak menni és nem viccelek!
@@zsoltfeher1287 köszi a választ! Kitartást! Én nekem ugyanebben a rohadt építőipari környezetben sikerült ezt össze hozni: 2019 Április körül elkezdtem telkeket nézni, júniusban megkötöttem az adásvételi és 16 Misi piaci hitellel Augusztusban került a nevemre. Ezek után 2 hónap elment az ilyen olyan ígéretekre de közben ennyi idő alatt bekottettem az áramot, kb 10 tervezőből kivalasztottam azt aki 2 hét alatt vállalta a terveket elkészíteni ( építész + statika! ) 2019 október 29 én elkezdtük az építkezést és 2020 Júniusban költöztem be. 360 nm az eredeti ár 3x osa ment el! Most minden kész kivéve a homlokzati hőszigetelés és kert terep rendezés. Hétfőtől vasárnapig zajlott a kivitelezés , minden nap szinte kint voltam... olyan kibaszott kimerítő volt hogy alig bírtam. És azért nem lett sokminden elbaszva mert 1 hónap alatt gyorstalpaló módzserrel kiképeztem magam az Építem a házam könyvből !! Ha az (és a kitartásom) nincs akkor simán 2-3 évet elbasz az ember!
@@kdanny9973 Akkor nagy gratuláció neked is! 1 hónap és mi is bent leszünk, de azt hiszem átérzem a kimerítő szó valós mögöttes tartalmát.
@@zsoltfeher1287 aki nem építkezett annak lövése sincs mivel jár! Ja és a nagy sietség oka az is volt h a tulaj felemelte a bérleti díjat ahol laktunk és rezsivel együtt havi 500e+ ok mentek el havonta...
Telek ár nélkül 280e /nm be ki tudtam hozni... sztem az elég jó...
Nah ezért nem mindig a legolcsóbb és nem a legdrágább a legjobb! De elég koklérek dolgoztak az alapodnál meg a lemez betonnál !
Ebben egyetértünk. :)
A tervezés és az építésvezetés is egy-egy szakma. Sajnos Magyarországon nem becsülik meg ezeket (ezt építészként írom), mert mindneki azt hiszi, hogy mindenhez ért, és sokat spórol, ha saját maga csinálja meg. Ha nem lenne kötelező a tervezői jogosultság családi házhoz is, akkor mindenki saját magának tervezgetné, pedig még így is nagyon gyenge terveket látok megvalósulni, amik semmivel sem jobbak egy Kádár-kockánál.
Remélem sokan látják ebből a példából, hogy mibe vágják a fejszéjüket, ha saját maguk akarnak levezényelni egy építkezést, és remélem nem terveztetnek olyan gyenge építésszel, aki össze-vissza kanyargó ablaktalan közlekedőkre és kihasználhatatlan, bútorozhatatlan helyiségekre pazarolja a drága több százezrekbe kerülő négyzetmétereket!
Azért egy KadárKocka az telibeb@szottul jó választás. Egyszerű szerkezet, gyorsan es gazdaságosan fejleszthető, variálható. Ja, mellesleg vedd le róla a tetőt, és már modern, letisztult... Tervezgessetek csak gardrobot, meg tusolót a hálóba 2millióért... Vagy szinteltolást, vagy a gyerekeknek zárkát 18évre... Csak úgy megszámoltam innen a kádból a 60as lapokat a falon egy kádárfürdőszobában, 12m²... Gondolnád??? Csocsózni tudnánk... 2 db 20m² es nagyszoba... 2 ablakkal meg motorosredőny toronyóra lánccal. Mert nem kellett sokat variálni. Maradt pénz lóvéra. Es maradt kb egy 40m² es konyhanappaliétkező hogy mikor atjönnek a haverok elférjünk 2 sörpaddal... számolod a fűtésosztót? A kapcsolók nálam mindig lekapcsolva vannak mert nyomógombos minden... (erre is maradt penz) Minek köszönhetően ???? Mert okosok nem jártak nálam...
A szakmaiság nagyon hiányzik az egészből!!! Elszomorító, hogy ilyen kóklerekkel kell dolgozni. Az egész történet inkább elrettentő példának tökéletes.
A tengerszint feletti magassághoz van igazítva a padló.. OMG. :D Ezért kerül minden építkezés horror összegbe, mert ilyen hülyeségeket le lehet tolni az emberek torkán. De sok más kis részlet is elrettentésnek jó inkább. Egy tisztességes, racionálisan működő országban ez az egész építkezősdi kihozható lett volna 25-30-%-kal kevesebből is.
Doka lábnak hívják...
a gólyalábat? :-)
@@laszlonagy2928 ovegeszsalu.hu/ én itt béreltem és pókláb náluk a födémtámasz kiegészítése, de @K Danny a Doka lába is jó, mert a Doka forgalmaz födémtámasz elemeket is.