Dziś czyli 30.09.2024 został otwarty ostatni odcinek drogi ekspresowej S61 w Polsce czyli obwodnica Łomży. Otwarcie tego fragmentu to ogromna zmiana w transporcie w tej części kraju. Film został podzielony na 4 części. W części 1 omówię fragment który dziś został otwarty. W części drugiej przedstawię cały przebieg drogi ekspresowej S61 w Polsce w części trzeciej opowiem jak idzie budowa lub przygotowania do budowy trasy Via Baltica w Estonii na Łotwie i na Litwie. Pod koniec filmu powiem kilka zdań na temat Rail Baltici. W filmie wkradł się błąd - jest już otwarta druga stacja paliw w ciągu S61 - jest to para parkingów MOP Chomentowo Zachód i Wschód pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Łomżą.
Na węźle Kolno też jest stacja paliw Shell. Zupełnie nowa, zbudowana przy samym rondzie węzła. Jest jheszcze taki szczegół że wjazd na oddaną nitkę jest możliwy tylko z węzła Łomża Zachód i Kolno. Inne węzły nie funkcjonują.
Ogłaszanie przejezdności na jednej nitce drogi jako otwarcie obwodnicy Łomży to chyba gruba przesada. Zwłaszcza wobec faktu, że planowane zakończenie prac w połowie przyszłego roku znowu przesunięto o kilka miesięcy.
@@--Kwinto-- 50% to już teraz znaczy wielki postęp, i dla kierowców, i dla mieszkańców. Oby tylko była ta przejezdność, bo w razie incydentów może być nieciekawie...
Każda nowa otwarta droga w Naszym Kraju to sukces mieszkańców, a co za tym idzie rozwój gospodarczy. Cieszę się, że Polska zmierza w tym kierunku i do pełnego zamknięcia sieci A i S zostało tak niewiele. Dziękuję Radkowi i jego ekipie oraz sponsorom za wkład w informowaniu na bieżąco w drogowych kwestiach Naszego Kraju. Pozdrawiam serdecznie, życząc wszystkim Mobilkom szerokości....❤
Polska ZMIERZALA w tym kierunku....obecnie inwestycje infrastrukturalne sa "uwalane". nie, zeby to przez powrot tuska. nie, nie, po prostu taki los hahahaha. to mowilem ja - usmiechniety polaczek!
ja czekam na zakończenie budowy S7 między Krakowem, a Warszawą, będzie to symboliczny kamień milowy w budowie dróg szybkiego ruchu gdy wreszcie dwa największe miasta kraju zostaną połączone ekspresówką. Dopiero po 50 latach od powzięcia planów.
Od dziecka śledzę projekt S61 i czuję jakiś sentyment do tej drogi. Już od dość dawna nie mieszkam w okolicy Via Baltici ale niezmiernie się cieszę z jej powstania.
Kraje bałtyckie (i Finlandia w zasadzie też) z tym Rail Baltica będą miały swoistą rewolucję kolejową, która może pociagnie za sobą w dalekiej przyszłości resztę infrastruktury. Wcześniej w tych krajach dominował szeroki tor 1520/1524 mm, a tutaj wprowadzają ten "pan-europejski" normalny tor. Kolejny swoisty symbol zerwania ze wschodnimi tradycjami. :D
@@TheRobson75 Większym problemem jest to, że nie mają na to środków. Dlatego część drogowa też leży, bo przy drodze to możesz zrobić odcinek i dalej pojadą starą drogą, a w przypadku linii kolejowej, musi być cała.
@@jakubadamczyk1523 Dlatego kraje baltyckie zabiegają o zwiększenie wsparcia EU dla tych strategicznych inwestycji. One mogą być realizowane etapami oraz w oszczędniejszym zakresie, co już tam widać.
@@jakubadamczyk1523Litwa swoje strategicznie ważne kierunki połączyła autostradami na 30 lat przed Polską. Szokiem cywilizacyjnym dla Litwina był przejazd z Kowna do Warszawy odcinkiem przez Łomżę w latach 90tych. A od lat 90tych kraje bałtyckie wyludniają się, tam nie ma dla kogo budować kosmicznie drogich autostrad, bo nawet płatne będą się zwracały bardzo długo. Gdyby niepotrzeba przerzutu wojsk, nikomu by ta trasa nie była potrzebna..
Miesiąc temu miałem okazje wraz z 3 przyjaciół przejechać trasę z Bielska-Białej aż do Tallina (S1-A1-S8-S61) i z powrotem codziennie zatrzymując się w innym kraju (Kowno-Ryga-Tallin). Powrót na strzała zajął 17 godzin. Muszę przyznać że trasa przez kraje Bałtyckie jest o wiele gorsza niż to co obecnie mamy w Polsce. Najbardziej przykuł moją uwagę fakt że Litwa i Łotwa kochają fotoradary, policzyłem że na odcinku Kowno-Ryga jest więcej fotoradarów niż na całej Słowacji którą często odwiedzam. Ruch jest tam naprawdę niewielki, ale jazda jest zwyczajnie nużąca, szczególnie że krajobraz praktycznie się nie zmienia. Na Litwie i Łotwie dominują otwarte pola, a Estonia to niemal cały czas lasy iglaste. Najgorzej jednak jeździło mi się po Rydze, bardzo częstym zjawiskiem jest nagła zmiana przekroju ruchu, przez jakiś czas mamy dwa pasy w każdą stronę, a po chwili jeden nagle staje się pasem do skrętu co wymuszą nagłą zmianę na ten do jazdy na wprost co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Poza tym, im dalej na północ tym coraz trudniej dostać LPG na stacjach, trzeba mocno się pilnować z tankowaniem.
Dosłownie zrobiłem z Kolegami w te wakacje taką samą wycieczkę, ale tylko do Rygi (za to startowaliśmy z Dolnego Śląska haha) co do fotoradarów, to całkowicie się zgadzam. Fun Fact - na Łotwie kiedy posiadasz prawo jazdy przez 2 lata to możesz jeździć z 0.5 Promila Alkoholu hehe.
W krajach bałtyckich zauważyłem, że tam kończy się prawy pas a nie lewy jak u nas. Dlatego często spotyka się u nas litwinów jeżdżących non stop lewym pasem.
Nie tylko znikajacy prawy pas, ale czesto parkujące na prawym (z 3ch) pasie samochody i wlokące się trolejbusy w mieście, np. w Kownie, jak i wybite przez tiry koleiny na autostradach na prawym pasie powodują taki nawyk. Należy pamiętać, ze litewskie autostrady wybudowano w 1971-1987, są znacznie bardizej wyksploatowane, niż znacznie nowsze polskie.@@franciszekkokatny2935
@@AutostradyPolska1978 Będzie na prawdę super, jak autostradą/S-ką z PL dojedziemy do Tallina, póki co te 2h na promie, to jednak nie tak strasznie, jak 9h Świnoujście-Malmö. No i na drogowy dojazd do Tallina w porównaniu z kolejowym, to jednak bardziej science niż fiction ;). Film świetny - wstawka o kolei mile widziana
jestem z łomży i tu nie ma nigdzie żadnych połączeń kolejowych, co prawda są tory przechodzące przez środek miasta, ale tak naprawdę tylko raz na jakiś czas przejedzie tędy jakiś pociąg towarowy, a u nas nawet peronu nie ma, od lat jest już rozebrany niestety [Data otwarcia: 1 stycznia 1915; Data zamknięcia: 31 marca 1993 (ruch pasażerski)] Fajnie by było jakby zrobili u nas znów jakieś połączenie kolejowe, bardzo mi tego brakuje, nigdy w życiu jeszcze nie jechałem pociągiem :/
Pendolino do Finlandii na ryby, na łikend. W następnym miesiącu Do Budapesztu na śliwowicę w piątkowy wieczór, potem nocą do Odessy, i proszę ciebie całą sobotę opalać się nad ciepłym morzem Czarnym. W niedzielę zaś po śniadaniu szybkim pociągiem do domu. To byłoby coś. :)
16:45 - 30 września oddano do użytku w pełni zmodernizowane perony z przejściami podziemnymi, ruchomymi schodami i zadaszeniami. Dworzec Białystok śmiało wkroczył w XX wiek ;) Łącznica kolejowa na północ od Białegostoku najprawdopodobniej nie powstanie. Sprzeciw ekologów, miastowych którzy wyemigrowali na wieś oraz klasyczne - skoro jest to na ścianie wschodniej, to nie powstanie, gdyż jest to nieopłacalne. Taniej będzie zmieniać kierunek jazdy - klasyk. Temat stoi w miejscu już od ponad roku, a w PKP nie widać chęci do ruszenia tematu.
Aż mi się przypomniał dojazd do Zakopanego, dopiero w tym roku zrobili łącznicę. Którą jak zobaczyłem, że jest tak krótka i prosta, nie mogłem uwierzyć jak można było czekać tyle dziesięcioleci na jej zbudowanie. Białystok widzę czeka to samo, ciekawe ile dziesięcioleci zajmie czekanie
@@user-zz5hh5rd9v Białystok jest częścią tzw. Polski B, więc czekać może sto lat. Planowane połączenie kolejowe Białegostoku z Lublinem (w ramach tzw. "szprych" CPK) już zostało skasowane. Co jakiś czas wracają głosy różnej maści "ekspertów" twierdzących, że S19 między Białymstokiem a Lublinem jest nieopłacalne i nawet dk w standardzie 2+1 to zbytek łaski.
Fajnie to wszystko wygląda, od 1989 zrobiliśmy olbrzymi skok cywilizacyjny w dziedzinie rozwoju transportu. Wiśnienką na torcie będzie budowa S7 od Krakowa do Myślenic. Trochę cynicznie, ale trasa powinna mieć imię tego który doprowadzi budowę do końca pokonując głupotę i upór miejscowych :)
Wisienka na torcie będzie elektrownia atomowa w każdym województwie, nie jedna na cały kraj… CPK, kolej dużych prędkości, własny przemysł ciężki, przemysł samochodowy. Silna apolityczna armia i własna polityka zagraniczna. Ale czego tu oczekiwać skoro podniecamy się kawałkiem drogi..
nie glupote i upor miejscowych tylko urzednikow. Jezdze tedy kilka razy w miesiacu od 20 lat i nie widze problemu z przerobkami, aby istniejacy odcinek przerobic na S. troche bedzie kosztować, ale w czym problem. nawet 3 pasy miejscami pod gorke by sie zmiescily. W wiekszosci juz kladki sa wykonane, teraz tylko wpuscic droge glebiej jesli potrzeba, ekrany, bezkolizyjne i gotowe. A tymczasem robia bezkolizyjne za kilkadziesiat milionow, gdzie zawsze bylo ograniczenie do 50 i 70, i robia ograniczenie do 60....
Przeżyłem szok, jak przejeżdżałem przez Łomżę kilka miesięcy temu - było dokładnie tak, jak na tym filmiku - jedna z głównych arterii miasta, piątek wieczór - stoi, 20-30 minut zajęło przejechanie kilkuset metrów, żeby zjechać w jedną z bocznych uliczek. Tym bardziej byłem zszokowany, bo pochodzę z Łomży. Z tego co wiem, sytuacja od otwarcia obwodnicy zmieniła się diametralnie:) Dzięki za filmik!
Ruch w Estonii ,Łotwie i na Litwie jest bardzo duży przejechałem trasę w lutym tego roku i to jest jazda jak u nas 20 lat temu. Tir jedzie za tirem i wyprzedzanie jest ciężkie. Zbudowaliśmy im "autostradę" i uważam że przesadzamy. Najlepiej drogi wyglądają tam na Litwie ale przypominają naszą starą gierkówkę. Polecam odwiedzenie Tallina ale najlepiej samolotem. Droga za Rygą prowadzi wzdłuż Bałtyku przez lasy i jest bardzo fajna. Jest tam dużo parkingów nad samym morzem i z namiotem dachowym albo kamperem może być kapitalnie.
Polska ma gęstość zaludnienia 124 osoby na km kwadratowy, w Estonii jest to jedynie 31. Różnica jest ogromna, tym bardziej że jak wspominałeś, w Estonii w stolicy mieszka 1/3 ludności całego kraju, w Polsce gęstość zaludnienia jest rozłożona bardzo równomiernie. Estonia pod zwględem gęstości zaludnienia jest na 180 miejscu z 243 krajów. Patrząc na to że Estonia jest pod względem powierzchni jednak jednym z mniejszych krajów europy, i na to że w samej stolicy mieszka 1/3 ludności całego kraju, to naprawdę mało. I w dodatku jeszcze stolica ich kraju nie leży w środkowej części kraju jak np u nas, tylko na samym północnym brzegu. Nic dziwnego że mało co z całej trasy zostało wykonane, a dwupasmówki też mało są im tam potrzebne tak jak mówiłeś.
Miesiąc temu byłem na urlopie Wilno - Ryga - Tallin - Ryga. Łotewskie i estońskie drogi wspominam dobrze - kierowcy generalnie spokojni, nawierzchnia w dobrym stanie, niezbyt wiele fotoradarów i logiczne ograniczenia prędkości. Na Litwie było już gorzej. Droga pomiędzy granicą przy dk16 a Olitą (Alytus) była w bardzo słabym stanie (popękana i dziurawa) a hmm... autostrada pomiędzy Wilnem a Poniewieżem miała tak głębokie koleiny na prawym pasie, że bezpieczna prędkość to maks 80km/h, musiałem zjechać na lewy pas bo na prawym autem rzucało momentami. Plus ogromna ilość fotoradarów, ograniczenia prędkości tak samo liberalnie stawiane jak w Polsce, a kierowcy... nawet u nas nie musiałem tyle razy uciekać na pobocze, bo wściekłe audi albo bmw leciało na czołówkę. Trzymam kciuki, żeby w krajach bałtyckich Via Baltica również szybko powstała.
Ja ten odcinek przejechałem 2 lata temu na rowerze, poruszając się ciągle właściwie wzdłuż głównych arterii, w dużej mierze właśnie wzdłuż trasy E67. Najlepsze drogi są w Estonii, Łotwa i Litwa ma to do siebie, że każde odbicie w bok od głównych dróg skutkuje lądowaniem na wątpliwej jakości szutrach. Cieszy mnie przebudowa VIA Baltica od Kalwarii na Litwie do granicy PL-LT w Budzisku, bo przejazd tego 12-kilometrowego odcinka rowerem to był dramat.
Te radary o których piszesz na Litwie to w większości odcinkowe pomiary prędkości po kilkanaście kilometrów. Co do kierowców na Łotwie mam odmienne zdanie. Dziki wschód, gdzie z drogi jednopasmowej, gdzie są dwa pasy ruchu z mizernymi poboczami, robią drogę o czterech pasach. Do Tallina jeżdżę od jakiegoś czasu przynajmniej raz w roku. Litwy nie lubię, za te ich drogi i odcinkowe pomiary. Autostrady mają budowane w dziwnej technologii, tzn. przy zmianie pasa ruchu samochodem macha, jakby miał się przewrócić. Pas ruchu w jednym kierunku ma spadki tak jak na drodze jednojezdniowej (daszek) z dużym procentem nachylenia w obie strony. Drogi łotewskie i estońskie są w miarę ok. Na Łotwie podoba mi się oznaczenie fotoradarów z informacją z jaką można jechać prędkością. W Estonii jest trochę gorzej, bo oznaczenie namalowane jest na jezdni, tak jak w Finlandii.
Dla mnie duża liczba radarów temperująca drogowych wariatów to ogromny plus. Gdyby to ode mnie zależało, to wprowadziłbym odcinkowe pomiary prędkości na każdej drodze szybkiego ruchu w Polsce.
O tyle o ile przez Litwę jedzie się "ciężko", to już przez Łotwę i Estonie jedzie się bardzo przyjemnie pomimo braku autostrad. Trasę od granicy z Czechami (DK8/S8) do samego Tallina przejechałem kilka razy, miałem okazję i zimą i latem.
Super! 5:10 Pracujmy razem nad nomenklaturą, zjazd to zjazd a węzeł to węzeł! Może za 10 lat wszystkie drogi będą prowadzić do najważniejszego miasta w kraju Wyjazd i sąsiedniego Zjazd.
9:40 jestem właśnie na Finlandii ,przejeżdżałem tam w środę ,most jest aktualnie burzony ,jeździmy mostem tymczasowym ,a co do Łomży to i tak ciężarówkami jeździliśmy " na przypale" przez miasto ( wszystkich nas nie złapią 😉😅)
4:24 jeszcze przed otwarciem nitki na obwodnicy Łomży był widoczny spadek ruchu między Ostrowia Mazowiecka a Białymstokiem. Jednak ruch ciężarówek między Białymstokiem a Augustowem wcale tak drastycznie nie spadł. Dalej jest tam duże natężenie ruchu zwłaszcza aut ciężarowych z południa Europy. Więc akurat ten odcinek krajowej 8 dalej jest mocno eksploatowany przez samochody ciężarowe.
@@AutostradyPolska1978 Pewnie będą badać w niedzielę przed południem w październiku, co by natężenie ruchu było mizerne i nie było powodu na przebudowę drogi, a nie latem, gdzie przez 90 km nie ma jak wyprzedzić, bo ciągnie się sznur aut w obu kierunkach.
Się nie mogę doczekać by przejechać się nowym odcinkiem, no i jak otworzą drugą nitkę. Mam działkę koło Ełku i teraz jazda tam mi zajmuje około 2h10m. 10 lat temu to było ponad 3h.
W zeszłym roku jechałem od Talina do Poniewirza i trasa kiepska. Ale ruch był nie za duży i jechaliśmy od Talina do Rygi w tygodniu. Natomiast na Litwie zawrotki na drogach dwujezdniowych to ciekawostka. Bardzo ciekawy materiał O Rail Baltica brakowało informacji że ma to być linia w standardzie europejskim 1435mm. 🚂
Taka ciekawostka. Na Autostradzie Kowno - Kłajpeda w jednym miejscu stoi znak, że będzie droga klasy S, po czym jest nawrotka i za nią znów jest autostrada🤣
Witam. U mnie w planują budować zachodnią obwodnicę Szczecina. Będzie bardzo ciekawie bo połączy Police z Goleniowem. Stworzy się wtedy wielki Ring wokół całego miasta. Z kolei kawałek na południe kończą już budować obwodnicę Gryfina. Niestety nadal będą korki po starej wąskiej drodze Szczecin - Gryfino. Wiedzie ona przez małe wioski. Dlatego już planują zrobić trasę alternatywną by szybciej przemieszczać się między tymi miastami. Super materiał. Z mojej strony łapka w górę. Pozdrawiam.
Podobnie A1 na północ od Kutna. Wjeżdża się do województwa mazowieckiego, potem z powrotem do łódzkiego, ponownie do mazowieckiego, jeszcze raz do łódzkiego i dopiero do kujawsko-pomorskiego. Ale też oznakowany jest tylko wjazd do kujawsko-pomorskiego.
Some extra information. It is reasonable to believe that Tallinn-Pärnu will be built out as 2+2 all the way, as this (and 2+2 connections Tallinn-Tartu/Tallinn-Narva) are considered the "end goal" of Estonian road infrastructure. The T4 is also the only route in Estonia to carry +1000 trucks (annual daily average) along its entire length, but lets see how this is affected by Rail Baltica. I find it hard to believe the connection Pärnu-Ikla (LV border) ever requiring widening, not to mention it running entirely in/near protected forests. Something akin to the S22 would be more than sufficient. Also, regarding Rail Baltica: Latvia is the most in trouble regarding it's construction. Not much has taken place aside from Riga station, major funding issues have presented themselves, and even schemes to only connect Estonia to Lithuania (so bypassing and ignoring Riga for now) have been considered. So, plenty of work and traffic still ahead for Via Baltica :)
Jeśli chodzi o Litwę trasa do Kowna cały czas jest robiona po prostu potrzeba czasu, i tak sie tam zmienia na dobre w porównaniu to co bylo 5 lat temu tam
Ja w tej Łomży stałem i wiem co to znaczy :) . Do Kowna też jechałem i nawet spoko. Niedługo na euroligie do Kowna w 5 minut dojedziemy. Szkoda, że nie ma częstych kursów pociagow międzynarodowychna Litwę jak na przykład że Szczecina do Niemiec.
Dodatek kolejowy super! Radek super materiał :) natomiast myślę, że fajnie jakbyś pociągnął temat i omówił Via carpatie. Droga przebiegać ma przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.
Było to omówienie 2 lata temu, więc czas na uaktualnienie. Fajnie by było, gdyby ktoś zrobił jedną mapę CAŁEJ Via Carpatia, ale z podziałem na odcinki realizacyjne z różnokolorowymi oznaczeniami etapu realizacji (w planie, z decyzją środowiskową, w przetargu, w projektowaniu budowlanym, w budowie) i planowanymi terminami ukończenia (jak mapa siscom lub GDDKiA dla Polski).
Autostrada A1 przy miejscowości Łanięta przechodzi przez województwa: Kujawsko-pomorskie - mazowieckie - łódzkie - mazowieckie - łódzkie - mazowieckie - łódzkie ;) więc S61 nie jest jedyną taką drogą ;) pozdro i leci łapka w górę za materiał ;)
Powiem tak, jak patrzę na drogę s61 to spełnia standardy autostrady jak większość dróg ekspresowych w Polsce, myślę że można by było to ujednolicić jak to mówiłeś na jednym z filmików
@@Maniek194 byłem w Austrii w zeszłym roku, w tym byłem w Czechach pas awaryjny na autostradzie taki sam jak na większości ekspesówek w Polsce i jakoś ciężarówki się mieściły.
Takie węzły jak przy Ostrowi Mazowieckiej powinny być zastosowane w miejscach, tak miedzy innymi powinien wyglądać węzeł Opacz na S8 Lublin Sławinek na S17 i wiele innych miejsc gdzie priorytetowy i bezpośredni wjazd jest na obwodnicę lub inną drogę szybkiego ruchu a nie do miasta. Popieracie to?
Byłem na wakacjach w miejscowości Salacgiva. Pozdrawiam Łotwę. Cała ViaBaltica na Łotwie jest bardzo przyjemna do jazdy. Nie ma chyba potrzeby rozbudowy tej drogi od Rygi w stronę Estonii.
Gdyby tylko była autostrada pomiędzy Grudziądz-Olsztyn-Suwalki to bardzo by pomogło odciążyć trasę z Poznania do Warszawy. Ułatwiło i skróciło by to drogę z niemiec do Litwy, Łotwy i Estoni.
Jestem z Grudziądza i aktualnie mieszkam w Wilnie, wiem o czym mówisz. 550 km przejeżdżane średnio w 8-9 godzin. Co do odcinka to często jeździłem przez wspomnianą via Baltica, a promem wraz za autem raz w ubiegłym roku do Helsinek.
Warto wspomnieć o kilku aspektach 1. Węzeł Śniadowo - jest to zła nazwa węzła, ponieważ do Śniadowa jest ok. 8,5km a sam węzeł znajduje się w Gosterach. Już pomijając że węzeł leży w Mazowieckim a Śniadowo w Podlaskim 2. Węzeł Łomża Zachód - Węzeł albo zapomniany albo porzucony jeżeli chodzi o połączenie z DW760, okropny wjazd z obu stron na ronda a od strony Łomży to niezły pagórek jest. 3. Węzeł Ostrów Mazowiecka Północ - pomimo że bardzo dobrze zrobiony to jednak trochę brakuje lepszego zjazdu z S61 w kierunku Białegostoku
Super film! Mam w planach kiedyś pojechać do Wilna przez Kowno samochodem. Czekam tylko aż Litwini otworzą te brakujące odcinki A5 od granicy. W ogóle polecam też pojezierze Suwalskie. Może przy okazji ukończenia S61 to dobra okazja żeby się tam wybrać :)
Ten most na Łotwie w Salacgrīva był wystarczająco szeroki, żeby się na nim minęły dwie ciężarówki. Ja myślę, że ruch wahadłowy był tam z powodu jego nośności, bo był w tragicznym stanie. Piszę "był", bo właśnie jest wyburzany. Ruch odbywa się mostem tymczasowym a w miejscu tego starego będzie wybudowany nowy - prawdopodobnie o porównywalnej szerokosci. Źródło: znajomi przejeżdżali kilka dni temu.
na budowach wzdluz lokalnych drog, autostrad i kolei spedzilem 20 lat (telekomunikacja i energetyka). Cieszesie, ze ktos ma wystarczajaco pasji, zeby opisywac biezace wydarzenia w budowie wszelkiej komunikacji. przyzyj sie tez prosze budowie kanalow i drog wodnych. zasubskrybowalem, ciekaw jestem jak ci rozwinie sie (nota bene) kanal.
Radku, otworz prosze kanal o kolei w Polsce chyba ze Cie nie interesuja pociagi, tak naprawde odkad nie ma koleitv, prozno szukac ciekawostek kolejowych w jednym miejscu!
Dziękuję za propozycję ale po 1 brak czasu a po 2 - mimo że się interesuje i śledzę jak idą remonty kolejowe to akurat w ogóle się na tym nie znam. Nie chcę być jak wiele kanałów gdzie ktoś coś mówi ale po pierwszych dwóch zdaniach wiem że koleś kompletnie nie czuje o czym mówi. Nie podejmę się bo to jest zbyt trudne. Ale dziękuje bardzo za zaufanie 😀
@@marcinwozniak386 Większość kanałów opisuje głównie technikalia. Nie ma żadnego, który skupiałby się na omawianiu inwestycji, otwieranych linii kolejowych, ich przebiegach itp.
A jak stan S19 z Lublina na północ, S19 z Rzeszowa na południe, S12 z Puław do Łodzi? I linii kolejowej z Lublina do Warszawy? Masz jakies info? Pozdr.
S19 na północ od Lublina aż do węzła "Łukowisko" z A2 ma rozstrzygnięte przetargi, odcinki te czekają na pozwolenia na budowę, terminy oddania w zależności od odcinka to II połowa 2025 lub 2026. Mazowiecki odcinek S19 nadal nie ma decyzji środowiskowej, dalej od Siemiatycz aż za Bielsk Podlaski (Haćki) jest budowana, terminy oddania podobnie - koniec 2025 roku i 2026. Na południe od Rzeszowa S19 do Jawornika jest budowana, oddanie 2026; budowany też jest odcinek Krosno - Miejsce Piastowe - Dukla, tutaj oddanie wg umów jeszcze 2025. Pozostałe odcinki na południe od Rzeszowa l mają rozstrzygnięte przetargi i czekają na pozowlenie na budowę, z wyjątkiem najdłuższego tunelu Jawornik - Lutcza, tam trwa przetarg i czekamy na wyłonienie wykonawcy. Generalnie S19 na południe od Rzeszowa (jeśli wykonawcy będą planowo przeprowadzać budowę) nadal ma szansę być przejezdna do 2029/30 roku, jedynie co do tunelu Jawornik - Lutcza mogą być wątpliwości.
@@mateuszsoluwa-luty2308s19 na północ od Lublina będzie oddane w 2025 i 2026 roku? Nie wiem czemu ale cały czas miałem wrażenie, że tam nic się nie dzieje.
@@pawelgol5015 To prawda, budowa się nie rozpoczęła, jednak nadal dla odcinków na północ od Lublina takie są terminy oddania. Też uważam, że niektóre odcinki przewidywane do otwarcia jeszcze w 2025 roku są nierealne, ale GDDKiA nie podpisuje żadnych aneksów do umów z wykonawcami, na dzień dzisiejszy właśnie takie terminy: Lublin Rudnik - Lubartów Północ - VII 2025 Lubartów Północ - Kock Południe - VI 2026 Obwodnica Kocka (2. jezdnia) - X 2025 Kock Północ - Radzyń Podlaski Północ - VI 2026 Radzyń Podlaski Północ - Międzyrzec Podlaski Południe - IV 2026 Międzyrzec Podlaski Południe - Łukowisko (A2) - V 2025
brakuje kolei laczacej Suwalki z Kownem .Ludzie tam potrzebuja dojechac do pracy ,potrzebne jest polaczenie Suwalki z lotniskiem Kowno .My do Kowna mamy 120 km a do lotniska Olsztyn -Mazury az 220km.To jest najblizse duze miasto dla Suwalk.Suwalki maja wiecej wspolnego z Kownem niz z Bialymstokiem
Niestety z włoskimi wykonawcami często są takie "niespodzianki".W przetargu proponują zaniżoną ofertę,którą po podpisaniu kontraktu natychmiast próbują renegocjować.Tak regularnie robią u siebie!Szkoda,że przez ich kombinacje straciliśmy tyle czasu.Współpraca z państwami bałtyckimi będzie generowała dynamikę wymiany gospodarczej wszystkich uczestników tego projektu!Jechałem odcinkiem polskim w piękny słoneczny dzień,szybko i przyjemnie!Dzięki Radku za aktualne info.Pozdrawiam!😊
Wkradł się drobny błąd, bo na S61 są 2 pary parkingów że stacją benzynową. Jedna para to właśnie wspomniane na filmie, w stronę Litwy jest Orlen, po drugiej MOL, natomiast druga para jest między Łomża a Ostrowia, MOP Chomentowo gdzie po obu stronach jest stacją Orlen. Kolejny temat to most w Salacgrīva na Łotwie, obecnie jedzie się mostem zastępczym obok, tamten jest zburzony i stawiany od nowa.
Ja mam pewną filozofię życiową - jeśli coś jest za trudne, za ciężkie, to dzielę to na 2. Jeśli wciąż jest za trudno, to znowu dzielę na 2. Tak jest z bagażami przed wyjazdem na wakacje. Zamiast pakować 1 wielką walizę, którą później nie dam rady znieść po schodach, zmieścić do bagażnika, później wyciągnąć i zanieść do pokoju w hotelu (mimo, że są windy, to często są takie przejścia, że i tak trzeba nieść w ręce, nawet nie da się jechać na kółkach), to wolę podzielić to na 2 mniejsze walizki lub torby, które będę mógł razem w 2 rękach lub nawet oddzielnie dźwigać. Tak samo Łotwa i Estonia oraz Litwa na północ od Kowna powinny zrobić. Najpierw budować 1 jezdnię, drogę 1-pasmową ale z szerokim poboczem awaryjnym, utwardzonym, płasko, bez wiaduktów, tylko z rondami. Ważne aby poza miastami i wsiami, aby można było nawet jechać wolno (gdy większy ruch albo za ciężarówką) , ale nie stać w miejscu na skrzyżowaniach itp. A obok trzeba zarezerwować teren na drugą jezdnię. (Czyli tzw. pas drogowy powinien mieć ok 30 m szerokości). Później za kilka lub kilkanaście lat by dobudowali 2 jezdnię, a gdzieś tam za 20 lat, jeśli będzie ich stać albo gdy dostaną dotację z UE, dobudują wiadukty.
Szkoda że nie wspomniałeś o tym przedziwnym przebiegu eski w okolicach Grajewa, pierwotnie miała przebiegać bliżej miasta i podążać w kierunku Augustowa, ale ełckie lobby chyba mocno się wykosztowało skoro w trakcie budowy zmieniono całkowicie jej przebieg.
Oszukali i pominęli Ostrołękę i Różan! I dopompowali ruch do niewydolnej S8. W wakacje w niedzielnym korku zamiast od Wyszkowa to bedzieszie od Ostrowi stać! A można było puścić przebieg starym śladem i włączyć ruch w TMP. A gdyby zbudować odcinek Łomża-Ostrołęka zamiast Lomza-Ostrów. To zostałby tylko odcinek Ostrołęka-Pułtusk i 10 km trasy między obwodnica Serocka i Pułtuska. Byłby ładny alternatywny wlot/wylot z/d Warszawy na północ po wschodniej stronie Wisły. Będzie tragedia na odcinku S8 Ostrów-Warszawa do momentu wybudowania S16 albo ringu warszawskiego, czyli jeszcze dobre 10 lat +. Już można dokładać 3 pas na odcinku Ostrów-Radzymin…
Zbudowanie 45km ekspresówki z Łomży do Ostrowi było tańsze niż 130km przez Ostrołękę. A patrząc na ruch między Radzyminem a Warszawą (zresztą nie tylko), trzeci pas niewiele zmieni, skoro i tak prawym pasem prawie nikt nie jedzie, tylko 60% wali środkiem, a reszta lewym.
@@AutostradyPolska1978 dziś akurat jechałem Warszawa-Białystok i w sumie się nie przyjrzałem czy jest tam rezerwa pod 3ci pas i czy obiekty inżynierskie są przystosowane. W co trochę wątpię, bo ten odcinek jest chyba dość ‚stary’.
@@tmbrs nie twierdzę, że byłby tańszy ale społecznie korzystniejszy chyba pod każdym względem. Nawet można by puścić odcinek Ostrołęka-Pułtusk śladem DW626 i potem od Makowa DK57. Żeby odsunąć korytarz bardziej od S8. Taki Ostroleczanin teraz będzie miał niezły dylemat jadąc do Warszawy, czy cofać do Łomży, czy przez DK61+DK60 do Ostrowi, czy stara DK61. Ostrołęka została wydymana z przebiegu S61, jak nieopodal leżący Ciechanów z przebiegu S7. Pomiędzy tymi miastami eSkowa dziura a ruch na Mazury spory.
@@wmatmk7877 Większość Ostrołęczan kieruje się do Warszawy na S8 od Długosiodła lub Ostrowi Mazowieckiej (teraz za wsią Jelenie jest wygodny skrót na Węzeł (chyba) Komorowo). Jedynie mieszkańcy północnej części powiatu mogą zdecydować czy jechać DK53 a potem DK61 czy kierować się na przez Ostrołękę i dalsze miejscowości do S8. Miejmy nadzieję że niedługo zaczną budować "obwodnicę dla warszawiaków" czyli północną-zachodnią obwodnicę Ostrołęki z programu 100 obwodnic. W przyszłym roku ukończą most w Teodorowie i jednocześnie zaczną budowę północną-wschodnią obwodnicę Ostrołęki od Łęgu Przedmiejskiego do Antoń oraz miejmy nadzieję że przy okazji zaczną budować południowo-wschodnią część obwodnicy Ostrołęki od Ostrołęki tzw. PGO (wylot na Łomżę) do Troszyna gdzie w przyszłości ma być wybudowane bezpieczne połączenie z S61 do Węzła Śniadowo.
Szczerze nie dziwię się, że nie dzieje się wiele zwłaszcza w Łotwie i Estonii. Raz, że mają 20x mniej ludności i przez to mniejszy budżet, aby móc sprawnie i szybko budować drogi. Dwa, że wynika z tego niskie natężenie ruchu na drogach, o czym zresztą wspomniałeś. Trzy, że niestety te 2 kraje mają większe zmartwienia zza wschodnim płotem. :( Temu niedziwne, choć i tak super, że Polska tu góruje. Litewska A5 ładnie wygląda, ale niestety przy granicy jeszcze trochę prac im zostało, a ten węzeł na południe od Kowna to jest bubel projektowy (bo wymaga nawrotki 270 stopni, aby kontynuować jazdę po A5-ce).
Rozumiem, że to obecnie tak nie działa, ale może dobrze byłoby, gdyby Finlandia wykazała bardziej konkretne zainteresowanie postępem prac u swoich sąsiadów od południa, łącznie z udzieleniem praktycznej pomocy? Przecież byłoby to w interesie Finów (a może też, w pewnym sensie, Szwedów).
@@montebello04Finlandia dotąd miała to gdzieś, handlowała na lądzie z ruskimi i Szwedami, a z resztą świata drogą morską. Do Talina to tylko alcoturystyka..
@@Kajakowaniepolska a1 ani wygląda, ani służy dobrze, a przecież ważna arteria. Litewska a5 to taki trochę bękart polityczny, któraś z opcji politycznych chciała wykazać, że Polska jest słabym partnerem, nie słownym, dlatego Via Baltica już 20 lat leży z ich winy, a my, patrzcie, już autostradę wybudowaliśmy.. Polacy nie wymyślili nic lepszego, jak wywiesić transparent o litewskim chamie i polskim panu w Poznaniu.. a teraz się puszą tym, że pierwsi ukończyli, pomijając milczeniem fakt, że ten projekt miał być zrealizowany przed przystąpieniem do NATO.
Ciekawy filmik i dobry dodatek o koleji. Troche zastanawia, czy te inwestycje drogowo, kolejowe w krajach baltyckich nie przewyższają znacząco potrzeb ruchu trasnportowego? Pomysl tunelu z Talana do Helskinek jest odlotowy. Tam funkcjonuje spory ruch promowy, który dużo stracilby, a to w połaczeniu z bardzo dużymi kosztami budowy i utrzymania tak dlugiego tunelu podważa ekonomiczny sens takiej inwestycji.
@@ewajedrzejczyk5021 Angflia 65 mln, Francja 67 mln, sąsiednia Belgia 11 mln ludzi, Finlandia 5 mln, Estonia 1 mln sąsiednia Łotwa 1,9 mln ludzi. Jest chyba różnica potencjalnych podróżnych do tunelu 2razy dłuzszego pod Zatoką Finską.
@@Aski2 to właśnie mam na myśli,skoro większość transportu, ludzi i towaru z najbogatszych krajów świata uk-eu wybiera promy to tunel Estonia-Finlandia nie ma racji bytu
Dotychczasowy przejazd przez Łomżę to absurd jeszcze większy, niż fenomen tego miasta w zakresie egzaminów na prawo jazdy. Dobrze, że w końcu to się skończy i będzie sensowny dojazd z północnego wschodu Polski do centrum kraju.
@@SPatryk93nadal?! Jestem z Warszawy i robiłem prawo jazdy w Łomży, ale niemal ćwierć wieku temu! :D Za Moich Czasów[TM] ;) była to smutna konieczność, bo w Warszawie egzaminatorzy dorabiali sobie uwalając kursantów nawet i po kilkanaście razy - nie było wtedy nad nimi żadnej kontroli, kamer, niczego. :) Sam poddałem się po trzech podejściach w Warszawie i ewidentnej sugestii wręczenia łapówki. :> I tak trochę mnie los pokarał, bo podczas egzaminu w Łomży akurat była jebutna śnieżyca i związane z nią dodatkowe atrakcje podczas jazdy po mieście. :)
@@tomaszostromecki986 kilka lat po reformie administracyjnej w WORD w Suwałkach pojawił się egzaminator- żyleta. Lekką ręką "uwalał" na egzaminach około 90 procent zdających. Ze strachu przed nim (oraz z powodu stereotypu, że Suwałki są trudne do poruszania się dla kursantów/nowicjuszy), bardzo dużo osób z północno-wschodniej Polski przerzuciło się z egzaminu w Suwałkach właśnie na Łomżę. Potem fama się rozeszła na inne części kraju, do tego stopnia, że powstała nawet "turystyka egzaminacyjna"- niektórzy spędzają w Łomży bite 3 tygodnie, najpierw na kurs, a później na egzamin. Z kolei spora część północnego wschodu (głównie dawne woj. suwalskie) "powróciła" do Suwałk.
Bardzo ciekawy materiał, szczególnie kiedy mieszka sie w północno-wschodniej Polsce. Jedno tylko chłostało mnie po uszach: miasto na Litwie to MariAMpol, a nie MariUpol, jak go wymawiałeś. Mariupol leży na Ukrainie i jest obecnie mocno dotknięty działaniami wojennymi Rosjan.
spoko, Bałtowie buduja kolej na 250km/h. Polska wie o tym od dawna i zrobiła na odcinku Warszawa - Czyżew 160 km/h a dalej do granicy 200 km/h. PKP w formie, zrobią wszystko aby tylko utrudnić przejazd.
Polska chciała robić wszystko na 160, ale „zła” unia powiedziała że albo co najmniej 200 albo nie ma pieniędzy. Więc od Czyżewa przez Białystok do Ełku jest/będzie 200, a od Ełku do granicy 250.
@@Dawid7034 brawo, chcieć remontowac tory na 160, żeby chwilę później kupować lokomotywy na 200 km/h. przecież to jest takie logiczne... a tak serio, to chyba powyżej 160 km/h nie może być kolizyjnych skrzyżowań i to przerosło pkp. oni lubią semafory, dróżników i wypadki na przejazdach
@@pawegoawski1718 to jest Polska ;) w nowych planach KDP planuje się tabor od Poznania do Szczecina na 320, gdzie maksymalnie na tym odcinku można jechać 160.
@@Dawid7034 Na Y do Poznania da radę jechać 320. A przecież nie będą przesadzać ludzi do kolejnego pociągu na 160 km/h. Pendolino jeździ do Rzeszowa chociaż tam nie da się jechać 200 km/h
Myślałem, że w Polsce nieraz to się ciągnie latami i powinno być już dawno wszystko wybudowane ale po tym filmie to widze, że te Litwy i Łotwy to 20 lat za nami w budowaniu swojej sieci dróg.
Dziś czyli 30.09.2024 został otwarty ostatni odcinek drogi ekspresowej S61 w Polsce czyli obwodnica Łomży. Otwarcie tego fragmentu to ogromna zmiana w transporcie w tej części kraju. Film został podzielony na 4 części. W części 1 omówię fragment który dziś został otwarty. W części drugiej przedstawię cały przebieg drogi ekspresowej S61 w Polsce w części trzeciej opowiem jak idzie budowa lub przygotowania do budowy trasy Via Baltica w Estonii na Łotwie i na Litwie. Pod koniec filmu powiem kilka zdań na temat Rail Baltici. W filmie wkradł się błąd - jest już otwarta druga stacja paliw w ciągu S61 - jest to para parkingów MOP Chomentowo Zachód i Wschód pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Łomżą.
Na węźle Kolno też jest stacja paliw Shell. Zupełnie nowa, zbudowana przy samym rondzie węzła. Jest jheszcze taki szczegół że wjazd na oddaną nitkę jest możliwy tylko z węzła Łomża Zachód i Kolno. Inne węzły nie funkcjonują.
Ogłaszanie przejezdności na jednej nitce drogi jako otwarcie obwodnicy Łomży to chyba gruba przesada. Zwłaszcza wobec faktu, że planowane zakończenie prac w połowie przyszłego roku znowu przesunięto o kilka miesięcy.
@@--Kwinto-- 50% to już teraz znaczy wielki postęp, i dla kierowców, i dla mieszkańców. Oby tylko była ta przejezdność, bo w razie incydentów może być nieciekawie...
Dzień dobry. Nie wiem czy przeoczyłem, czy nie było wspomniane, ale co z kawałkiem do przejścia, za Suwałkami
@@grzegorzkoecki5375 jest dojazd dwupasmówką do granicy z Litwą.
8:17 "niczego nie planujemy, chyba że odkryjemy ropę" 😂
Każda nowa otwarta droga w Naszym Kraju to sukces mieszkańców, a co za tym idzie rozwój gospodarczy. Cieszę się, że Polska zmierza w tym kierunku i do pełnego zamknięcia sieci A i S zostało tak niewiele. Dziękuję Radkowi i jego ekipie oraz sponsorom za wkład w informowaniu na bieżąco w drogowych kwestiach Naszego Kraju. Pozdrawiam serdecznie, życząc wszystkim Mobilkom szerokości....❤
Polska ZMIERZALA w tym kierunku....obecnie inwestycje infrastrukturalne sa "uwalane". nie, zeby to przez powrot tuska. nie, nie, po prostu taki los hahahaha. to mowilem ja - usmiechniety polaczek!
ja czekam na zakończenie budowy S7 między Krakowem, a Warszawą, będzie to symboliczny kamień milowy w budowie dróg szybkiego ruchu gdy wreszcie dwa największe miasta kraju zostaną połączone ekspresówką. Dopiero po 50 latach od powzięcia planów.
Malči poļi! Sveicieni no Latvijas 🇱🇻🇱🇻🇱🇻🇱🇻
Budujcie te ekspresówki 😂
Pozdrawiamy
Od dziecka śledzę projekt S61 i czuję jakiś sentyment do tej drogi. Już od dość dawna nie mieszkam w okolicy Via Baltici ale niezmiernie się cieszę z jej powstania.
Rzeczwiście możemy być dumni z budowy nowych dróg w naszym kraju. Postęp jest ogromny oby tak dalekiej. Dziękujemy za film i pozdrawiamy K&J 🙋♀️🙋
Kraje bałtyckie (i Finlandia w zasadzie też) z tym Rail Baltica będą miały swoistą rewolucję kolejową, która może pociagnie za sobą w dalekiej przyszłości resztę infrastruktury. Wcześniej w tych krajach dominował szeroki tor 1520/1524 mm, a tutaj wprowadzają ten "pan-europejski" normalny tor. Kolejny swoisty symbol zerwania ze wschodnimi tradycjami. :D
Który nie wiadomo, czy skończą nawet za 30 lat 😏
moga nie zdazyc.... putler cos bredzi o korytarzu do Krolewca...
@@TheRobson75 Większym problemem jest to, że nie mają na to środków. Dlatego część drogowa też leży, bo przy drodze to możesz zrobić odcinek i dalej pojadą starą drogą, a w przypadku linii kolejowej, musi być cała.
@@jakubadamczyk1523 Dlatego kraje baltyckie zabiegają o zwiększenie wsparcia EU dla tych strategicznych inwestycji. One mogą być realizowane etapami oraz w oszczędniejszym zakresie, co już tam widać.
@@jakubadamczyk1523Litwa swoje strategicznie ważne kierunki połączyła autostradami na 30 lat przed Polską. Szokiem cywilizacyjnym dla Litwina był przejazd z Kowna do Warszawy odcinkiem przez Łomżę w latach 90tych. A od lat 90tych kraje bałtyckie wyludniają się, tam nie ma dla kogo budować kosmicznie drogich autostrad, bo nawet płatne będą się zwracały bardzo długo. Gdyby niepotrzeba przerzutu wojsk, nikomu by ta trasa nie była potrzebna..
Miesiąc temu miałem okazje wraz z 3 przyjaciół przejechać trasę z Bielska-Białej aż do Tallina (S1-A1-S8-S61) i z powrotem codziennie zatrzymując się w innym kraju (Kowno-Ryga-Tallin). Powrót na strzała zajął 17 godzin. Muszę przyznać że trasa przez kraje Bałtyckie jest o wiele gorsza niż to co obecnie mamy w Polsce. Najbardziej przykuł moją uwagę fakt że Litwa i Łotwa kochają fotoradary, policzyłem że na odcinku Kowno-Ryga jest więcej fotoradarów niż na całej Słowacji którą często odwiedzam. Ruch jest tam naprawdę niewielki, ale jazda jest zwyczajnie nużąca, szczególnie że krajobraz praktycznie się nie zmienia. Na Litwie i Łotwie dominują otwarte pola, a Estonia to niemal cały czas lasy iglaste. Najgorzej jednak jeździło mi się po Rydze, bardzo częstym zjawiskiem jest nagła zmiana przekroju ruchu, przez jakiś czas mamy dwa pasy w każdą stronę, a po chwili jeden nagle staje się pasem do skrętu co wymuszą nagłą zmianę na ten do jazdy na wprost co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Poza tym, im dalej na północ tym coraz trudniej dostać LPG na stacjach, trzeba mocno się pilnować z tankowaniem.
To na Słowacji są jakieś radary? Xd jak coś to te trzy na D1 co najmniej od 7 lat nie działają
Dosłownie zrobiłem z Kolegami w te wakacje taką samą wycieczkę, ale tylko do Rygi (za to startowaliśmy z Dolnego Śląska haha) co do fotoradarów, to całkowicie się zgadzam. Fun Fact - na Łotwie kiedy posiadasz prawo jazdy przez 2 lata to możesz jeździć z 0.5 Promila Alkoholu hehe.
Kto narzeka na ilość fotoradarów w Polsce niech jedzie na Litwę to zmieni zdanie 😊
W krajach bałtyckich zauważyłem, że tam kończy się prawy pas a nie lewy jak u nas. Dlatego często spotyka się u nas litwinów jeżdżących non stop lewym pasem.
Nie tylko znikajacy prawy pas, ale czesto parkujące na prawym (z 3ch) pasie samochody i wlokące się trolejbusy w mieście, np. w Kownie, jak i wybite przez tiry koleiny na autostradach na prawym pasie powodują taki nawyk. Należy pamiętać, ze litewskie autostrady wybudowano w 1971-1987, są znacznie bardizej wyksploatowane, niż znacznie nowsze polskie.@@franciszekkokatny2935
Łomża będę za Wami tęsknił. Gratuluję i do zobaczenia już po prostu jako turysta :)
A co tam do zwiedzania
Dziękuję Polsko, pozdrawiam z Litwy!
Ale by było epicko... Wsiąść do pociągu i dostać sie do Finlandii...
Robiąc ten materiał też o tym pomyślałem. Ale na ten moment to s-f
@@AutostradyPolska1978 Będzie na prawdę super, jak autostradą/S-ką z PL dojedziemy do Tallina, póki co te 2h na promie, to jednak nie tak strasznie, jak 9h Świnoujście-Malmö. No i na drogowy dojazd do Tallina w porównaniu z kolejowym, to jednak bardziej science niż fiction ;). Film świetny - wstawka o kolei mile widziana
jestem z łomży i tu nie ma nigdzie żadnych połączeń kolejowych, co prawda są tory przechodzące przez środek miasta, ale tak naprawdę tylko raz na jakiś czas przejedzie tędy jakiś pociąg towarowy, a u nas nawet peronu nie ma, od lat jest już rozebrany niestety [Data otwarcia: 1 stycznia 1915; Data zamknięcia: 31 marca 1993 (ruch pasażerski)]
Fajnie by było jakby zrobili u nas znów jakieś połączenie kolejowe, bardzo mi tego brakuje, nigdy w życiu jeszcze nie jechałem pociągiem :/
a po cholere, skoro można polecieć samolotem albo pojechać/popłynąć autostradą/promem.
Pendolino do Finlandii na ryby, na łikend. W następnym miesiącu Do Budapesztu na śliwowicę w piątkowy wieczór, potem nocą do Odessy, i proszę ciebie całą sobotę opalać się nad ciepłym morzem Czarnym. W niedzielę zaś po śniadaniu szybkim pociągiem do domu. To byłoby coś. :)
Fajnie, że w jakimś stopniu moje nagranie mogło być częścią Twojego filmu. Wyszło super!
16:45 - 30 września oddano do użytku w pełni zmodernizowane perony z przejściami podziemnymi, ruchomymi schodami i zadaszeniami. Dworzec Białystok śmiało wkroczył w XX wiek ;)
Łącznica kolejowa na północ od Białegostoku najprawdopodobniej nie powstanie. Sprzeciw ekologów, miastowych którzy wyemigrowali na wieś oraz klasyczne - skoro jest to na ścianie wschodniej, to nie powstanie, gdyż jest to nieopłacalne. Taniej będzie zmieniać kierunek jazdy - klasyk. Temat stoi w miejscu już od ponad roku, a w PKP nie widać chęci do ruszenia tematu.
Dziękuję za info
Aż mi się przypomniał dojazd do Zakopanego, dopiero w tym roku zrobili łącznicę. Którą jak zobaczyłem, że jest tak krótka i prosta, nie mogłem uwierzyć jak można było czekać tyle dziesięcioleci na jej zbudowanie. Białystok widzę czeka to samo, ciekawe ile dziesięcioleci zajmie czekanie
@@user-zz5hh5rd9v Białystok jest częścią tzw. Polski B, więc czekać może sto lat. Planowane połączenie kolejowe Białegostoku z Lublinem (w ramach tzw. "szprych" CPK) już zostało skasowane. Co jakiś czas wracają głosy różnej maści "ekspertów" twierdzących, że S19 między Białymstokiem a Lublinem jest nieopłacalne i nawet dk w standardzie 2+1 to zbytek łaski.
Fajnie to wszystko wygląda, od 1989 zrobiliśmy olbrzymi skok cywilizacyjny w dziedzinie rozwoju transportu. Wiśnienką na torcie będzie budowa S7 od Krakowa do Myślenic. Trochę cynicznie, ale trasa powinna mieć imię tego który doprowadzi budowę do końca pokonując głupotę i upór miejscowych :)
Wisienka na torcie będzie elektrownia atomowa w każdym województwie, nie jedna na cały kraj…
CPK, kolej dużych prędkości, własny przemysł ciężki, przemysł samochodowy. Silna apolityczna armia i własna polityka zagraniczna.
Ale czego tu oczekiwać skoro podniecamy się kawałkiem drogi..
Zdecydowanie, ten odcinek przyprawia o ból głowy 😅
nie glupote i upor miejscowych tylko urzednikow. Jezdze tedy kilka razy w miesiacu od 20 lat i nie widze problemu z przerobkami, aby istniejacy odcinek przerobic na S. troche bedzie kosztować, ale w czym problem. nawet 3 pasy miejscami pod gorke by sie zmiescily. W wiekszosci juz kladki sa wykonane, teraz tylko wpuscic droge glebiej jesli potrzeba, ekrany, bezkolizyjne i gotowe. A tymczasem robia bezkolizyjne za kilkadziesiat milionow, gdzie zawsze bylo ograniczenie do 50 i 70, i robia ograniczenie do 60....
Przeżyłem szok, jak przejeżdżałem przez Łomżę kilka miesięcy temu - było dokładnie tak, jak na tym filmiku - jedna z głównych arterii miasta, piątek wieczór - stoi, 20-30 minut zajęło przejechanie kilkuset metrów, żeby zjechać w jedną z bocznych uliczek. Tym bardziej byłem zszokowany, bo pochodzę z Łomży. Z tego co wiem, sytuacja od otwarcia obwodnicy zmieniła się diametralnie:) Dzięki za filmik!
Ruch w Estonii ,Łotwie i na Litwie jest bardzo duży przejechałem trasę w lutym tego roku i to jest jazda jak u nas 20 lat temu. Tir jedzie za tirem i wyprzedzanie jest ciężkie. Zbudowaliśmy im "autostradę" i uważam że przesadzamy. Najlepiej drogi wyglądają tam na Litwie ale przypominają naszą starą gierkówkę. Polecam odwiedzenie Tallina ale najlepiej samolotem. Droga za Rygą prowadzi wzdłuż Bałtyku przez lasy i jest bardzo fajna. Jest tam dużo parkingów nad samym morzem i z namiotem dachowym albo kamperem może być kapitalnie.
Polska ma gęstość zaludnienia 124 osoby na km kwadratowy, w Estonii jest to jedynie 31. Różnica jest ogromna, tym bardziej że jak wspominałeś, w Estonii w stolicy mieszka 1/3 ludności całego kraju, w Polsce gęstość zaludnienia jest rozłożona bardzo równomiernie. Estonia pod zwględem gęstości zaludnienia jest na 180 miejscu z 243 krajów. Patrząc na to że Estonia jest pod względem powierzchni jednak jednym z mniejszych krajów europy, i na to że w samej stolicy mieszka 1/3 ludności całego kraju, to naprawdę mało. I w dodatku jeszcze stolica ich kraju nie leży w środkowej części kraju jak np u nas, tylko na samym północnym brzegu. Nic dziwnego że mało co z całej trasy zostało wykonane, a dwupasmówki też mało są im tam potrzebne tak jak mówiłeś.
Miesiąc temu byłem na urlopie Wilno - Ryga - Tallin - Ryga. Łotewskie i estońskie drogi wspominam dobrze - kierowcy generalnie spokojni, nawierzchnia w dobrym stanie, niezbyt wiele fotoradarów i logiczne ograniczenia prędkości.
Na Litwie było już gorzej. Droga pomiędzy granicą przy dk16 a Olitą (Alytus) była w bardzo słabym stanie (popękana i dziurawa) a hmm... autostrada pomiędzy Wilnem a Poniewieżem miała tak głębokie koleiny na prawym pasie, że bezpieczna prędkość to maks 80km/h, musiałem zjechać na lewy pas bo na prawym autem rzucało momentami. Plus ogromna ilość fotoradarów, ograniczenia prędkości tak samo liberalnie stawiane jak w Polsce, a kierowcy... nawet u nas nie musiałem tyle razy uciekać na pobocze, bo wściekłe audi albo bmw leciało na czołówkę.
Trzymam kciuki, żeby w krajach bałtyckich Via Baltica również szybko powstała.
Ja ten odcinek przejechałem 2 lata temu na rowerze, poruszając się ciągle właściwie wzdłuż głównych arterii, w dużej mierze właśnie wzdłuż trasy E67. Najlepsze drogi są w Estonii, Łotwa i Litwa ma to do siebie, że każde odbicie w bok od głównych dróg skutkuje lądowaniem na wątpliwej jakości szutrach. Cieszy mnie przebudowa VIA Baltica od Kalwarii na Litwie do granicy PL-LT w Budzisku, bo przejazd tego 12-kilometrowego odcinka rowerem to był dramat.
Te radary o których piszesz na Litwie to w większości odcinkowe pomiary prędkości po kilkanaście kilometrów. Co do kierowców na Łotwie mam odmienne zdanie. Dziki wschód, gdzie z drogi jednopasmowej, gdzie są dwa pasy ruchu z mizernymi poboczami, robią drogę o czterech pasach. Do Tallina jeżdżę od jakiegoś czasu przynajmniej raz w roku. Litwy nie lubię, za te ich drogi i odcinkowe pomiary. Autostrady mają budowane w dziwnej technologii, tzn. przy zmianie pasa ruchu samochodem macha, jakby miał się przewrócić. Pas ruchu w jednym kierunku ma spadki tak jak na drodze jednojezdniowej (daszek) z dużym procentem nachylenia w obie strony. Drogi łotewskie i estońskie są w miarę ok. Na Łotwie podoba mi się oznaczenie fotoradarów z informacją z jaką można jechać prędkością. W Estonii jest trochę gorzej, bo oznaczenie namalowane jest na jezdni, tak jak w Finlandii.
Dla mnie duża liczba radarów temperująca drogowych wariatów to ogromny plus. Gdyby to ode mnie zależało, to wprowadziłbym odcinkowe pomiary prędkości na każdej drodze szybkiego ruchu w Polsce.
Jest stacja Orlenu po obu stronach Via Baltica na odcinku między węzłem Śniadowo a Łomża.
Tak mój błąd - dodałem adnotację w opisie.
Chciałem właśnie o tym samym pisać. Od kiedy jest tam stacja to jest to mój pierwszy przystanek w drodze z Warszawy :-)
Jest też stacja shell za Łomża - trzeba zjechać z węzła
Łomża po wielu latach ekoncu odetchnęła. W weekendy j przed świętami byly kilku kilometrowe korki do swiatel w Piątnicy
O tyle o ile przez Litwę jedzie się "ciężko", to już przez Łotwę i Estonie jedzie się bardzo przyjemnie pomimo braku autostrad. Trasę od granicy z Czechami (DK8/S8) do samego Tallina przejechałem kilka razy, miałem okazję i zimą i latem.
Super! 5:10 Pracujmy razem nad nomenklaturą, zjazd to zjazd a węzeł to węzeł! Może za 10 lat wszystkie drogi będą prowadzić do najważniejszego miasta w kraju Wyjazd i sąsiedniego Zjazd.
Pamiętałem Twoje słowa i to ukłon w Twoją stronę 😀
@@AutostradyPolska1978 dzięki!
9:40 jestem właśnie na Finlandii ,przejeżdżałem tam w środę ,most jest aktualnie burzony ,jeździmy mostem tymczasowym ,a co do Łomży to i tak ciężarówkami jeździliśmy " na przypale" przez miasto ( wszystkich nas nie złapią 😉😅)
4:24 jeszcze przed otwarciem nitki na obwodnicy Łomży był widoczny spadek ruchu między Ostrowia Mazowiecka a Białymstokiem. Jednak ruch ciężarówek między Białymstokiem a Augustowem wcale tak drastycznie nie spadł. Dalej jest tam duże natężenie ruchu zwłaszcza aut ciężarowych z południa Europy. Więc akurat ten odcinek krajowej 8 dalej jest mocno eksploatowany przez samochody ciężarowe.
W przyszłym roku jest badanie ruchu na całej sieci dróg. Zobaczymy wtedy jakie będą wyniki - sam jestem ciekaw
@@AutostradyPolska1978 Pewnie będą badać w niedzielę przed południem w październiku, co by natężenie ruchu było mizerne i nie było powodu na przebudowę drogi, a nie latem, gdzie przez 90 km nie ma jak wyprzedzić, bo ciągnie się sznur aut w obu kierunkach.
Dodatek kolejowy - super pomysł. Chcemy więcej o kolei!
6:45 Jest jeszcze jedna taka trasa - A1 między Kowalem a Kutnem przechodzi przez Województwo Łódzkie -> Mazowieckie -> znowu Łódzkie
Się nie mogę doczekać by przejechać się nowym odcinkiem, no i jak otworzą drugą nitkę. Mam działkę koło Ełku i teraz jazda tam mi zajmuje około 2h10m. 10 lat temu to było ponad 3h.
11:39 obwodnica Mariampola, nie Mariupola.
😅😅😅
Ciekawy filmik dla mnie - droga i kolej - ponieważ mieszkam w Ełku - pozdrawiam oglądających z całego kraju.
W zeszłym roku jechałem od Talina do Poniewirza i trasa kiepska. Ale ruch był nie za duży i jechaliśmy od Talina do Rygi w tygodniu. Natomiast na Litwie zawrotki na drogach dwujezdniowych to ciekawostka.
Bardzo ciekawy materiał
O Rail Baltica brakowało informacji że ma to być linia w standardzie europejskim 1435mm. 🚂
Na autostradzie do Wilna są zatoczki na przystanki "PKS"
Taka ciekawostka. Na Autostradzie Kowno - Kłajpeda w jednym miejscu stoi znak, że będzie droga klasy S, po czym jest nawrotka i za nią znów jest autostrada🤣
Szczęść Boże. Dziękuję za omówienie trasy. Bardzo ciekawe.
Witam. U mnie w planują budować zachodnią obwodnicę Szczecina. Będzie bardzo ciekawie bo połączy Police z Goleniowem. Stworzy się wtedy wielki Ring wokół całego miasta. Z kolei kawałek na południe kończą już budować obwodnicę Gryfina. Niestety nadal będą korki po starej wąskiej drodze Szczecin - Gryfino. Wiedzie ona przez małe wioski. Dlatego już planują zrobić trasę alternatywną by szybciej przemieszczać się między tymi miastami. Super materiał. Z mojej strony łapka w górę. Pozdrawiam.
6:34 w sumie to A4 na węźle Byczyna trzy razy przekracza granicę województw 😀 na szczęście oznakowali to tylko raz
Podobnie A1 na północ od Kutna. Wjeżdża się do województwa mazowieckiego, potem z powrotem do łódzkiego, ponownie do mazowieckiego, jeszcze raz do łódzkiego i dopiero do kujawsko-pomorskiego. Ale też oznakowany jest tylko wjazd do kujawsko-pomorskiego.
@@gettingbetter1729 Tam autostrada nawet przebiega przez trójstyk województw mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego
Ciekawy film! Dziękuję bardzo :)
Dzięki za materiał. Cieszy rozwój infrastruktury w naszym kraju. 🇵🇱👍
Bardzo ciekawy materiał. Oby była okazja do pubkikowania częściej takich.
Some extra information. It is reasonable to believe that Tallinn-Pärnu will be built out as 2+2 all the way, as this (and 2+2 connections Tallinn-Tartu/Tallinn-Narva) are considered the "end goal" of Estonian road infrastructure. The T4 is also the only route in Estonia to carry +1000 trucks (annual daily average) along its entire length, but lets see how this is affected by Rail Baltica. I find it hard to believe the connection Pärnu-Ikla (LV border) ever requiring widening, not to mention it running entirely in/near protected forests. Something akin to the S22 would be more than sufficient.
Also, regarding Rail Baltica: Latvia is the most in trouble regarding it's construction. Not much has taken place aside from Riga station, major funding issues have presented themselves, and even schemes to only connect Estonia to Lithuania (so bypassing and ignoring Riga for now) have been considered. So, plenty of work and traffic still ahead for Via Baltica :)
Szkoda,że ten b.ważny gospodarczo i politycznie projekt się opóźnienia.
Radek, "łapka" w górę w ciemno. Pozdrawiam.
Jeśli chodzi o Litwę trasa do Kowna cały czas jest robiona po prostu potrzeba czasu, i tak sie tam zmienia na dobre w porównaniu to co bylo 5 lat temu tam
Super film, fajnie się patrzy na to, jak rozwija się nasza sieć drogowa. Szkoda tylko, że nie idzie to w parze z koleją...
👍Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów👍
Świetnie że taki odcinek powstał, bardzo dobra wiadomość.
6:20 stacje są też na mopie chomentowo
Tak mój błąd - dodałem adnotację w opisie.
W salagrivie od miesiąca jest robierany wąski most. Został wybudowany most tymczasowy
Witaj, pięknie że o kolei też powiedziałeś 😊 pomyśl nad nowa seria filmowa dotyczącą kolei 😀
Często jechałem koło Łomży i wiele pojazdów nie jechało przez Łomżę, ale od zachodniej strony przez Nowogród
Ja w tej Łomży stałem i wiem co to znaczy :) . Do Kowna też jechałem i nawet spoko. Niedługo na euroligie do Kowna w 5 minut dojedziemy. Szkoda, że nie ma częstych kursów pociagow międzynarodowychna Litwę jak na przykład że Szczecina do Niemiec.
6:29 za lomza, w strone ostrowi juz chyba MOL działa
Tak mój błąd - dodałem adnotację w opisie.
Można z Kowna pojechać na Wiłkomierz i w tedy prawie spora część trasy jest dwujezdniowa aż do Poniewieża.
Świetny materiał, bardzo profesjonalny
Dodatek kolejowy super! Radek super materiał :) natomiast myślę, że fajnie jakbyś pociągnął temat i omówił Via carpatie.
Droga przebiegać ma przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.
Było to omówienie 2 lata temu, więc czas na uaktualnienie.
Fajnie by było, gdyby ktoś zrobił jedną mapę CAŁEJ Via Carpatia, ale z podziałem na odcinki realizacyjne z różnokolorowymi oznaczeniami etapu realizacji (w planie, z decyzją środowiskową, w przetargu, w projektowaniu budowlanym, w budowie) i planowanymi terminami ukończenia (jak mapa siscom lub GDDKiA dla Polski).
@@mirosawjarosz968 Czekamy zatem za materiał Radka.
Autostrada A1 przy miejscowości Łanięta przechodzi przez województwa: Kujawsko-pomorskie - mazowieckie - łódzkie - mazowieckie - łódzkie - mazowieckie - łódzkie ;) więc S61 nie jest jedyną taką drogą ;) pozdro i leci łapka w górę za materiał ;)
Tak mój błąd. Jechałem kiedyś autem po tym fragmencie A1 i rzeczywiście tam tak jest. Na przyszłość muszę bardziej się przyłożyć
Super filmik dzięki za dużo informacji. Pozdrawiam 🙂👍💪
Powiem tak, jak patrzę na drogę s61 to spełnia standardy autostrady jak większość dróg ekspresowych w Polsce, myślę że można by było to ujednolicić jak to mówiłeś na jednym z filmików
No właśnie ze nie bo Eski nadal są budowane z wąskim pasem awaryjnym ciężarówki się na nim nie mieszczą
@@Maniek194 byłem w Austrii w zeszłym roku, w tym byłem w Czechach pas awaryjny na autostradzie taki sam jak na większości ekspesówek w Polsce i jakoś ciężarówki się mieściły.
Bardzo dziękuję, super materiał ❤❤
Bardzo Dziękuję za odcinek😊 Do następnego!!!
Takie węzły jak przy Ostrowi Mazowieckiej powinny być zastosowane w miejscach, tak miedzy innymi powinien wyglądać węzeł Opacz na S8 Lublin Sławinek na S17 i wiele innych miejsc gdzie priorytetowy i bezpośredni wjazd jest na obwodnicę lub inną drogę szybkiego ruchu a nie do miasta. Popieracie to?
Byłem na wakacjach w miejscowości Salacgiva. Pozdrawiam Łotwę. Cała ViaBaltica na Łotwie jest bardzo przyjemna do jazdy. Nie ma chyba potrzeby rozbudowy tej drogi od Rygi w stronę Estonii.
Gdyby tylko była autostrada pomiędzy Grudziądz-Olsztyn-Suwalki to bardzo by pomogło odciążyć trasę z Poznania do Warszawy. Ułatwiło i skróciło by to drogę z niemiec do Litwy, Łotwy i Estoni.
Jestem z Grudziądza i aktualnie mieszkam w Wilnie, wiem o czym mówisz. 550 km przejeżdżane średnio w 8-9 godzin.
Co do odcinka to często jeździłem przez wspomnianą via Baltica, a promem wraz za autem raz w ubiegłym roku do Helsinek.
Bardzo będzie trudno wybudować taką drogę, ale na pewno by się przydała
Dokładnie tak ich męka w Sorkwitach tyle już mnie dobijała a gdzie tam Grudziądz chyba dotrą za 20 lat
11:40 tam jest Mariampol a nie Mariupol (Ukraina)
😅😅😅
Bardzo fajne powiązanie z trasami kolejowymi. Ciekawe było by szersze porównanie sieci autostrad oraz ekspresówek i linii kolejowych w Polsce
Super materiał 😊😊
Na odcinku z Ostrowii do Łomży jest tuż przed zjazdem na Łomżę para MOP ów ze stacją benzynową Orlen, więc ta za Ełkiem nie jest jedyna. Pozdrawiam
Lepiej pisać "przed/za Suwałkami", bo od Ełku jest +- 3 razy dalej.
Tak mój błąd - dodałem adnotację w opisie.
Warto wspomnieć o kilku aspektach
1. Węzeł Śniadowo - jest to zła nazwa węzła, ponieważ do Śniadowa jest ok. 8,5km a sam węzeł znajduje się w Gosterach. Już pomijając że węzeł leży w Mazowieckim a Śniadowo w Podlaskim
2. Węzeł Łomża Zachód - Węzeł albo zapomniany albo porzucony jeżeli chodzi o połączenie z DW760, okropny wjazd z obu stron na ronda a od strony Łomży to niezły pagórek jest.
3. Węzeł Ostrów Mazowiecka Północ - pomimo że bardzo dobrze zrobiony to jednak trochę brakuje lepszego zjazdu z S61 w kierunku Białegostoku
Będą jakieś informacje na temat postępu prac na południe od Polski ?
No i super. W Głogowie by się przydała taka S12 która łączyła by S3 z S5.
Super film! Mam w planach kiedyś pojechać do Wilna przez Kowno samochodem. Czekam tylko aż Litwini otworzą te brakujące odcinki A5 od granicy. W ogóle polecam też pojezierze Suwalskie. Może przy okazji ukończenia S61 to dobra okazja żeby się tam wybrać :)
Często jeżdżę przez Augustów do Wilna, całkiem spokojna droga.
Ten most na Łotwie w Salacgrīva był wystarczająco szeroki, żeby się na nim minęły dwie ciężarówki. Ja myślę, że ruch wahadłowy był tam z powodu jego nośności, bo był w tragicznym stanie.
Piszę "był", bo właśnie jest wyburzany. Ruch odbywa się mostem tymczasowym a w miejscu tego starego będzie wybudowany nowy - prawdopodobnie o porównywalnej szerokosci.
Źródło: znajomi przejeżdżali kilka dni temu.
Dziękuję za info - dobrze wiedzieć
na budowach wzdluz lokalnych drog, autostrad i kolei spedzilem 20 lat (telekomunikacja i energetyka). Cieszesie, ze ktos ma wystarczajaco pasji, zeby opisywac biezace wydarzenia w budowie wszelkiej komunikacji.
przyzyj sie tez prosze budowie kanalow i drog wodnych.
zasubskrybowalem, ciekaw jestem jak ci rozwinie sie (nota bene) kanal.
Radku, otworz prosze kanal o kolei w Polsce chyba ze Cie nie interesuja pociagi, tak naprawde odkad nie ma koleitv, prozno szukac ciekawostek kolejowych w jednym miejscu!
Dziękuję za propozycję ale po 1 brak czasu a po 2 - mimo że się interesuje i śledzę jak idą remonty kolejowe to akurat w ogóle się na tym nie znam. Nie chcę być jak wiele kanałów gdzie ktoś coś mówi ale po pierwszych dwóch zdaniach wiem że koleś kompletnie nie czuje o czym mówi. Nie podejmę się bo to jest zbyt trudne. Ale dziękuje bardzo za zaufanie 😀
Mamy kanał o kolei. Wpisz sobie Toromistrz
@@marcinwozniak386 Większość kanałów opisuje głównie technikalia. Nie ma żadnego, który skupiałby się na omawianiu inwestycji, otwieranych linii kolejowych, ich przebiegach itp.
@@kronislawbomorowskikolejmirmur podejmuje się tematów kolei oraz PoKoleizKuleckim
To świetny pomysł
Minuta 1:20 wkradł się błąd ;) To nie właskie Salini zawaliło budowę obwodnicy Łomży tylko TOTO Costruzioni Generali - również partacze z Włoch :)
Radek rządzi, Radek radzi, Radek nigdy nas nie zdradzi 🫵😎👍
Radek nie wiem na ile aktualne są info o autostradach na Litwie ale droga z Polski do Kowna to wyrób autostradopodobny. Stan na sierpień 2024.
Trwają tam prace
Jak zawsze świetna robota!
Podlaskie zaczyna wyglądać naprawdę przyzwoicie na ten moment. Przydaloby się jeszcze o jakiś skrót do Nidzicy 😂
Idealny węzeł :)
A jak stan S19 z Lublina na północ, S19 z Rzeszowa na południe, S12 z Puław do Łodzi? I linii kolejowej z Lublina do Warszawy? Masz jakies info? Pozdr.
S19 na północ od Lublina aż do węzła "Łukowisko" z A2 ma rozstrzygnięte przetargi, odcinki te czekają na pozwolenia na budowę, terminy oddania w zależności od odcinka to II połowa 2025 lub 2026. Mazowiecki odcinek S19 nadal nie ma decyzji środowiskowej, dalej od Siemiatycz aż za Bielsk Podlaski (Haćki) jest budowana, terminy oddania podobnie - koniec 2025 roku i 2026.
Na południe od Rzeszowa S19 do Jawornika jest budowana, oddanie 2026; budowany też jest odcinek Krosno - Miejsce Piastowe - Dukla, tutaj oddanie wg umów jeszcze 2025. Pozostałe odcinki na południe od Rzeszowa l mają rozstrzygnięte przetargi i czekają na pozowlenie na budowę, z wyjątkiem najdłuższego tunelu Jawornik - Lutcza, tam trwa przetarg i czekamy na wyłonienie wykonawcy. Generalnie S19 na południe od Rzeszowa (jeśli wykonawcy będą planowo przeprowadzać budowę) nadal ma szansę być przejezdna do 2029/30 roku, jedynie co do tunelu Jawornik - Lutcza mogą być wątpliwości.
Ostatnio ZRID dostał odcinek Deniski Hacki - zatem dodatkowe 6km w budowie.
@@mateuszsoluwa-luty2308s19 na północ od Lublina będzie oddane w 2025 i 2026 roku? Nie wiem czemu ale cały czas miałem wrażenie, że tam nic się nie dzieje.
@@pawelgol5015 To prawda, budowa się nie rozpoczęła, jednak nadal dla odcinków na północ od Lublina takie są terminy oddania. Też uważam, że niektóre odcinki przewidywane do otwarcia jeszcze w 2025 roku są nierealne, ale GDDKiA nie podpisuje żadnych aneksów do umów z wykonawcami, na dzień dzisiejszy właśnie takie terminy:
Lublin Rudnik - Lubartów Północ - VII 2025
Lubartów Północ - Kock Południe - VI 2026
Obwodnica Kocka (2. jezdnia) - X 2025
Kock Północ - Radzyń Podlaski Północ - VI 2026
Radzyń Podlaski Północ - Międzyrzec Podlaski Południe - IV 2026
Międzyrzec Podlaski Południe - Łukowisko (A2) - V 2025
@@mateuszsoluwa-luty2308 dzięki za odpowiedź
brakuje kolei laczacej Suwalki z Kownem .Ludzie tam potrzebuja dojechac do pracy ,potrzebne jest polaczenie Suwalki z lotniskiem Kowno .My do Kowna mamy 120 km a do lotniska Olsztyn -Mazury az 220km.To jest najblizse duze miasto dla Suwalk.Suwalki maja wiecej wspolnego z Kownem niz z Bialymstokiem
Most w Salacgriva na Łotwie aktualnie jest w remoncie
Jest postawiony tymczasowy obok
Niestety z włoskimi wykonawcami często są takie "niespodzianki".W przetargu proponują zaniżoną ofertę,którą po podpisaniu kontraktu natychmiast próbują renegocjować.Tak regularnie robią u siebie!Szkoda,że przez ich kombinacje straciliśmy tyle czasu.Współpraca z państwami bałtyckimi będzie generowała dynamikę wymiany gospodarczej wszystkich uczestników tego projektu!Jechałem odcinkiem polskim w piękny słoneczny dzień,szybko i przyjemnie!Dzięki Radku za aktualne info.Pozdrawiam!😊
Wkradł się drobny błąd, bo na S61 są 2 pary parkingów że stacją benzynową. Jedna para to właśnie wspomniane na filmie, w stronę Litwy jest Orlen, po drugiej MOL, natomiast druga para jest między Łomża a Ostrowia, MOP Chomentowo gdzie po obu stronach jest stacją Orlen.
Kolejny temat to most w Salacgrīva na Łotwie, obecnie jedzie się mostem zastępczym obok, tamten jest zburzony i stawiany od nowa.
Ja mam pewną filozofię życiową - jeśli coś jest za trudne, za ciężkie, to dzielę to na 2. Jeśli wciąż jest za trudno, to znowu dzielę na 2. Tak jest z bagażami przed wyjazdem na wakacje. Zamiast pakować 1 wielką walizę, którą później nie dam rady znieść po schodach, zmieścić do bagażnika, później wyciągnąć i zanieść do pokoju w hotelu (mimo, że są windy, to często są takie przejścia, że i tak trzeba nieść w ręce, nawet nie da się jechać na kółkach), to wolę podzielić to na 2 mniejsze walizki lub torby, które będę mógł razem w 2 rękach lub nawet oddzielnie dźwigać. Tak samo Łotwa i Estonia oraz Litwa na północ od Kowna powinny zrobić. Najpierw budować 1 jezdnię, drogę 1-pasmową ale z szerokim poboczem awaryjnym, utwardzonym, płasko, bez wiaduktów, tylko z rondami. Ważne aby poza miastami i wsiami, aby można było nawet jechać wolno (gdy większy ruch albo za ciężarówką) , ale nie stać w miejscu na skrzyżowaniach itp. A obok trzeba zarezerwować teren na drugą jezdnię. (Czyli tzw. pas drogowy powinien mieć ok 30 m szerokości). Później za kilka lub kilkanaście lat by dobudowali 2 jezdnię, a gdzieś tam za 20 lat, jeśli będzie ich stać albo gdy dostaną dotację z UE, dobudują wiadukty.
Właśnie chyba otwarli A1 na północy Kowna. Budowani tam potężny most na rzeką Wilją i jej doliną.
Wow, fajnie, że otworzyli. Jak miesiąc temu przejeżdżałem tędy, to jeszcze go robili. :D
Jechałem tamtędy dzisiaj, A1 z Kowna do Wilna nadal w przebudowie
Szkoda że nie wspomniałeś o tym przedziwnym przebiegu eski w okolicach Grajewa, pierwotnie miała przebiegać bliżej miasta i podążać w kierunku Augustowa, ale ełckie lobby chyba mocno się wykosztowało skoro w trakcie budowy zmieniono całkowicie jej przebieg.
To jest splunięcie ludziom z Grajewa w twarz to co zostało zrobione z przebiegiem. Teraz jest problem jak poprowadzić S16
Oszukali i pominęli Ostrołękę i Różan! I dopompowali ruch do niewydolnej S8. W wakacje w niedzielnym korku zamiast od Wyszkowa to bedzieszie od Ostrowi stać! A można było puścić przebieg starym śladem i włączyć ruch w TMP. A gdyby zbudować odcinek Łomża-Ostrołęka zamiast Lomza-Ostrów. To zostałby tylko odcinek Ostrołęka-Pułtusk i 10 km trasy między obwodnica Serocka i Pułtuska. Byłby ładny alternatywny wlot/wylot z/d Warszawy na północ po wschodniej stronie Wisły. Będzie tragedia na odcinku S8 Ostrów-Warszawa do momentu wybudowania S16 albo ringu warszawskiego, czyli jeszcze dobre 10 lat +. Już można dokładać 3 pas na odcinku Ostrów-Radzymin…
To fakt że S8 wcześniej czy później musi zostać rozbudowany do 3 pasów z Radzymina do Wyszkowa. Czy dalej do Ostrowi tego nie wiadomo
Zbudowanie 45km ekspresówki z Łomży do Ostrowi było tańsze niż 130km przez Ostrołękę. A patrząc na ruch między Radzyminem a Warszawą (zresztą nie tylko), trzeci pas niewiele zmieni, skoro i tak prawym pasem prawie nikt nie jedzie, tylko 60% wali środkiem, a reszta lewym.
@@AutostradyPolska1978 dziś akurat jechałem Warszawa-Białystok i w sumie się nie przyjrzałem czy jest tam rezerwa pod 3ci pas i czy obiekty inżynierskie są przystosowane. W co trochę wątpię, bo ten odcinek jest chyba dość ‚stary’.
@@tmbrs nie twierdzę, że byłby tańszy ale społecznie korzystniejszy chyba pod każdym względem. Nawet można by puścić odcinek Ostrołęka-Pułtusk śladem DW626 i potem od Makowa DK57. Żeby odsunąć korytarz bardziej od S8. Taki Ostroleczanin teraz będzie miał niezły dylemat jadąc do Warszawy, czy cofać do Łomży, czy przez DK61+DK60 do Ostrowi, czy stara DK61. Ostrołęka została wydymana z przebiegu S61, jak nieopodal leżący Ciechanów z przebiegu S7. Pomiędzy tymi miastami eSkowa dziura a ruch na Mazury spory.
@@wmatmk7877 Większość Ostrołęczan kieruje się do Warszawy na S8 od Długosiodła lub Ostrowi Mazowieckiej (teraz za wsią Jelenie jest wygodny skrót na Węzeł (chyba) Komorowo). Jedynie mieszkańcy północnej części powiatu mogą zdecydować czy jechać DK53 a potem DK61 czy kierować się na przez Ostrołękę i dalsze miejscowości do S8.
Miejmy nadzieję że niedługo zaczną budować "obwodnicę dla warszawiaków" czyli północną-zachodnią obwodnicę Ostrołęki z programu 100 obwodnic. W przyszłym roku ukończą most w Teodorowie i jednocześnie zaczną budowę północną-wschodnią obwodnicę Ostrołęki od Łęgu Przedmiejskiego do Antoń oraz miejmy nadzieję że przy okazji zaczną budować południowo-wschodnią część obwodnicy Ostrołęki od Ostrołęki tzw. PGO (wylot na Łomżę) do Troszyna gdzie w przyszłości ma być wybudowane bezpieczne połączenie z S61 do Węzła Śniadowo.
Szczerze nie dziwię się, że nie dzieje się wiele zwłaszcza w Łotwie i Estonii. Raz, że mają 20x mniej ludności i przez to mniejszy budżet, aby móc sprawnie i szybko budować drogi. Dwa, że wynika z tego niskie natężenie ruchu na drogach, o czym zresztą wspomniałeś. Trzy, że niestety te 2 kraje mają większe zmartwienia zza wschodnim płotem. :( Temu niedziwne, choć i tak super, że Polska tu góruje. Litewska A5 ładnie wygląda, ale niestety przy granicy jeszcze trochę prac im zostało, a ten węzeł na południe od Kowna to jest bubel projektowy (bo wymaga nawrotki 270 stopni, aby kontynuować jazdę po A5-ce).
Rozumiem, że to obecnie tak nie działa, ale może dobrze byłoby, gdyby Finlandia wykazała bardziej konkretne zainteresowanie postępem prac u swoich sąsiadów od południa, łącznie z udzieleniem praktycznej pomocy? Przecież byłoby to w interesie Finów (a może też, w pewnym sensie, Szwedów).
Tak, autostrada A5 ładnie wygląda i tylko tyle. Bo jeździ się słabo przez nadmierne pochylenia poprzeczne jezdni.
@@montebello04Finlandia dotąd miała to gdzieś, handlowała na lądzie z ruskimi i Szwedami, a z resztą świata drogą morską. Do Talina to tylko alcoturystyka..
@@Kajakowaniepolska a1 ani wygląda, ani służy dobrze, a przecież ważna arteria.
Litewska a5 to taki trochę bękart polityczny, któraś z opcji politycznych chciała wykazać, że Polska jest słabym partnerem, nie słownym, dlatego Via Baltica już 20 lat leży z ich winy, a my, patrzcie, już autostradę wybudowaliśmy..
Polacy nie wymyślili nic lepszego, jak wywiesić transparent o litewskim chamie i polskim panu w Poznaniu.. a teraz się puszą tym, że pierwsi ukończyli, pomijając milczeniem fakt, że ten projekt miał być zrealizowany przed przystąpieniem do NATO.
tranyzta tirow juz wiele lat temu byl udreka przy starej k61
Czyli czas na wycieczkę samochodem do Helsinek 👏
Fajna wrzutka o kolei!
Ciekawy filmik i dobry dodatek o koleji. Troche zastanawia, czy te inwestycje drogowo, kolejowe w krajach baltyckich nie przewyższają znacząco potrzeb ruchu trasnportowego? Pomysl tunelu z Talana do Helskinek jest odlotowy. Tam funkcjonuje spory ruch promowy, który dużo stracilby, a to w połaczeniu z bardzo dużymi kosztami budowy i utrzymania tak dlugiego tunelu podważa ekonomiczny sens takiej inwestycji.
Zapewne przejazd byłby płatny.
Przykład Francja-Anglia prawie każdy pływa bo tunel za drogi
@@ewajedrzejczyk5021 Angflia 65 mln, Francja 67 mln, sąsiednia Belgia 11 mln ludzi, Finlandia 5 mln, Estonia 1 mln sąsiednia Łotwa 1,9 mln ludzi. Jest chyba różnica potencjalnych podróżnych do tunelu 2razy dłuzszego pod Zatoką Finską.
@@Aski2 to właśnie mam na myśli,skoro większość transportu, ludzi i towaru z najbogatszych krajów świata uk-eu wybiera promy to tunel Estonia-Finlandia nie ma racji bytu
No wreszcie coś p moich rejonach
Szkoda ze nie bylo żadnych filmów z rail baltica. Pamiętam jak kiedys pokazywaleś ten wielki obiekt mostowy gdzie się chyba przecinała s61 z RB.
Dotychczasowy przejazd przez Łomżę to absurd jeszcze większy, niż fenomen tego miasta w zakresie egzaminów na prawo jazdy. Dobrze, że w końcu to się skończy i będzie sensowny dojazd z północnego wschodu Polski do centrum kraju.
A o co chodzi z tymi egzaminami?
@@tomaszostromecki986 cała warszawa robi tam prawko
@@tomaszostromecki986 pewnie chodzi o przyspieszony kurs.
@@SPatryk93nadal?! Jestem z Warszawy i robiłem prawo jazdy w Łomży, ale niemal ćwierć wieku temu! :D Za Moich Czasów[TM] ;) była to smutna konieczność, bo w Warszawie egzaminatorzy dorabiali sobie uwalając kursantów nawet i po kilkanaście razy - nie było wtedy nad nimi żadnej kontroli, kamer, niczego. :) Sam poddałem się po trzech podejściach w Warszawie i ewidentnej sugestii wręczenia łapówki. :> I tak trochę mnie los pokarał, bo podczas egzaminu w Łomży akurat była jebutna śnieżyca i związane z nią dodatkowe atrakcje podczas jazdy po mieście. :)
@@tomaszostromecki986 kilka lat po reformie administracyjnej w WORD w Suwałkach pojawił się egzaminator- żyleta. Lekką ręką "uwalał" na egzaminach około 90 procent zdających. Ze strachu przed nim (oraz z powodu stereotypu, że Suwałki są trudne do poruszania się dla kursantów/nowicjuszy), bardzo dużo osób z północno-wschodniej Polski przerzuciło się z egzaminu w Suwałkach właśnie na Łomżę. Potem fama się rozeszła na inne części kraju, do tego stopnia, że powstała nawet "turystyka egzaminacyjna"- niektórzy spędzają w Łomży bite 3 tygodnie, najpierw na kurs, a później na egzamin. Z kolei spora część północnego wschodu (głównie dawne woj. suwalskie) "powróciła" do Suwałk.
Jak najbardziej informuj o inwestycjach kolejowych. Będzie ich coraz więcej a drogowych z czasem coraz mniej.
Bardzo interesujące
Bardzo ciekawy materiał, szczególnie kiedy mieszka sie w północno-wschodniej Polsce. Jedno tylko chłostało mnie po uszach: miasto na Litwie to MariAMpol, a nie MariUpol, jak go wymawiałeś. Mariupol leży na Ukrainie i jest obecnie mocno dotknięty działaniami wojennymi Rosjan.
spoko, Bałtowie buduja kolej na 250km/h. Polska wie o tym od dawna i zrobiła na odcinku Warszawa - Czyżew 160 km/h a dalej do granicy 200 km/h. PKP w formie, zrobią wszystko aby tylko utrudnić przejazd.
Polska chciała robić wszystko na 160, ale „zła” unia powiedziała że albo co najmniej 200 albo nie ma pieniędzy. Więc od Czyżewa przez Białystok do Ełku jest/będzie 200, a od Ełku do granicy 250.
@@Dawid7034 brawo, chcieć remontowac tory na 160, żeby chwilę później kupować lokomotywy na 200 km/h. przecież to jest takie logiczne... a tak serio, to chyba powyżej 160 km/h nie może być kolizyjnych skrzyżowań i to przerosło pkp. oni lubią semafory, dróżników i wypadki na przejazdach
@@pawegoawski1718 to jest Polska ;) w nowych planach KDP planuje się tabor od Poznania do Szczecina na 320, gdzie maksymalnie na tym odcinku można jechać 160.
@@Dawid7034 świetnie, tam nawet nie ma planów budowy kdp :D pkp jak zwykle w formie
@@Dawid7034 Na Y do Poznania da radę jechać 320. A przecież nie będą przesadzać ludzi do kolejnego pociągu na 160 km/h. Pendolino jeździ do Rzeszowa chociaż tam nie da się jechać 200 km/h
Myślałem, że w Polsce nieraz to się ciągnie latami i powinno być już dawno wszystko wybudowane ale po tym filmie to widze, że te Litwy i Łotwy to 20 lat za nami w budowaniu swojej sieci dróg.
fajna robota dobre omówienie
Super Film 👍