Jestem fanem Shimano od 1998 roku, głównie Shimano XT w jednym moim rowerze MTB mam wszystko XT M8100 a drugim Deore M6000 ale XTR dla mnie osobiście to SZTOS technologiczny i planuje upgrade w jednym ze swoich rydwanów na XTR a te osłonki na ramiona korby u Chińczyków są za grosze stosuję je od lat.Fajne porównanie zresztą jak zwykle 👍👍😭
Dzięki ;), też zawsze marzył mi się XTR, ale teraz jak na to patrzę to wszystko jest tak misternie wykalkulowane, że chyba trochę szkoda kasy. Prowizje na XTR są za duże, gdyby ceny były takie jak w przypadku tej korby, czemu nie. Ale standardowe ceny to kosmos. Moim zdaniem jedyne rzeczy warte zmiany z XT na XTR, to korby, łańcuch i manetka do droppera MT 800, reszta nie za bardzo ma sens. Za zaoszczędzoną kasę lepiej kupić sobie lepsze koła, opony, pedały, amory itp
@@COOLBIKEytzdecydowanie warto dopłacić do przerzutki. XTR vs XT to niebo, a ziemia. Nie wiem z czego to wynika, ale XTR jest zegarmistrzowsko precyzyjny. Stawia większy opór na mantece, łatwiej precyzyjnie zmienić biegi o konkretną liczbę (1-3). Jedyną wadą jest to, że przy dzwonie wózek się łamie, a nie wygina.
@@Ananiasz01 Dokładnie, karbonowy wózek...nie dzięki. Nie miałem ani przerzutki, ani manetki XTR, ale mój XT działa bezbłędnie, precyzyjnie i bardzo twardo. Tak twardo, że nie chciałbym już bardziej, ale jeśli lubisz takie doznania, to wystarczy mocniej skręcić śrubę regulującą sprzęgło i już można sobie łamać kciuk ;)
@COOLBIKEyt W pełni się zgadzam! Pamiętam początek lat 2000 to XTR był dopieszczony w każdym detalu nawet proszę porównać sobię grupę XTR z przed 15 lat a dziś? Oszczędność idzie w każdym calu co oczywiście oceniam na duży minus a części kosztują jak do motorów lub aut nie wspomnę już o jakościowych narzędziach (Parktool,Unior,Birzman czy Abbey)no ja planuję ulepszyć ale tak jak właśnie wspomniałeś wymiana korby, łańcuch,manetka i myślę na przerzutką (tył bo mam 1x12) ale przerzutka XTR oprócz wagi i wyglądu nie różni się kompletnie niczym od XT.W i sprawdziłem bo jednen gość pisał, że osłonki korby firmy Pro o symbolu PRAC0144 pasują do XT?Tak są one dedykowane po eBike i grupy Deore,SLX i XT również nawet pobiegłem do garażu bo mam takie na stanie jeszcze zapakowane i mam właśnie ten model bo martwiłem się, że to ten do XTR 😂.Mam też pytanie czy nie mógłbyś zrobić recenzji droppera Pro Koryak z zewnętrznym prowadzeniem bo praktycznie wcale nie ma polskich recenzji a zamierzam go kupić bo jest prosty w serwisie, dostępność części jest ogromna a cenowo przystępny w przeciwieństwie do Rockshox czy KindShox (zresztą ten drugi ma bardzo ubogie wsparcie serwisowe a właściwie żadne i jest dość awaryjny) i gdybyś rozwinął swój kontent narzędziowy to było by coś bo bardzo mało jest o narzędziach, alternatywach na drogie narzędzia a firm i ofert jest w brud i nie mam na myśli AliExpress tylko europejskie sklepy.Pragne też życzyć Ci oraz Twoim bliskim zdrowych , spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spełnia marzeń i sukcesów w branży! 👍👍👍
@@PERUN81 Problem jest taki, że ja te części kupuję za swoje pieniądze i każdy zakup musze przemyśleć 1000x. Niestety nie stać mnie na kupowanie części tylko do filmów, muszę mieć z nich pożytek, czyli sam na nich jeździć. O sztycach PRO słyszałem tylko, że wyciera się z nich anoda, a tak to super prosta konstrukcja. Musisz mieć zewnętrzne prowadzenie? To bardzo ogranicza wybór...może małe ulepszenie i wywiercenie mini 3mm dziurki na węższy pancerz od droppera, w rurze podsiodłowej załatwiłby sprawę?. Nagrałem ostatnio film o nowej sztycy OneUp V3, ale od jednego z komentujących dostałem info, że w jego pojawiają się już mocne wżery w górnej tulei ślizgowej. th-cam.com/video/gafVhUr4SjQ/w-d-xo.html Ja jeszcze nie mam takich problemów, ale mało na niej jeszcze pojeździłem. Dobry wybór to starsza wersja V2, tańsza i tuleja tam mniej obrywa. Ostatnio na Black Friday kupiłem też najnowszą sztycę BikeYoke Revive 3.0 i to jest najlepsza sztyca na rynku. Jej recenzja pojawi się na wiosnę. Problem tylko w tym, że obie mają wewnętrzne prowadzenie.. więc musiałbyś wiercić w ramie. O jakich markach narzędzi wspominasz? parę filmów z narzędziami mam: th-cam.com/video/2FE7UltKAW8/w-d-xo.html i chyba mam wszystko co potrzebuję, ale rozbudziłeś moją ciekowość ;) Również życzę Ci Wesołych Świąt i samych szczęśliwości ;)
Jakbym jeszcze takie zasięgi miał ;). Wiem ze opinie są różne, ale ja wiele jego filmików lubię i mi się przydały, chociaż słyszałem, że było tam też parę nie ciekawych spraw.
Mi też :) dobra korba i napis XT się nie zdziera. Fajnie jakby Shimano znowu wprowadziło wersje srebrne. Póki co zrobili tylko limitowaną edycję GRX'a. A ja do swojego nowego Chisela FS, właśnie będę wstawiał srebrne akcenty i taka korba byłaby idealna.
3 วันที่ผ่านมา +1
@@COOLBIKEyt no ja do muirwoodsa bym ją wsadził było by classico jak ciul 😛
Na szczęście jest ich jeszcze trochę na rynku wtórnym i nawet czasem można je dostać w stanie niemalże doskonałym. Szczególnie jak ktoś zwozi rowery z Niemiec itp, który głownie stały i się kurzyły. Często można dostać całe grupy w świetnym stanie ;)
3 วันที่ผ่านมา +1
@@COOLBIKEyt wiem właśnie na allegro obczajam lekkie ryski , a tak stan idealny no i produkcji japońskiej nie malezyjskiej
Pamiętam, że we wcześniejszej wersji SLX 7000 próbowałem zwykła gąbką do naczyń zmyć coś z ramienia i po chwili skończyłem ze startym napisem "SLX". Od tego czasu już uważam. Co do samej anody, to trzyma się w miarę ok, ale jakby Shimano nie poskąpiło tych paru groszy na naklejkę ochronną byłoby znacznie lepiej ;) A kolor tak jak piszesz, jednym będzie przeszkadzał, innym nie. Korba sama w sobie, do zwykłej jazdy jest bardzo dobra, lekka i godna polecenia.
Tak, są też oryginalne pasujące od PRO o nr PRAC0144. Oczywiście, że można sobie okleić co się chce, ale takie rzeczy powinny być już zabezpieczone z fabryki. Shimano tnie koszty gdzie tylko się da, żeby odróżnić swoje produkty. Ja nie cierpię oklejać, robię to bardzo średnio i wolałbym mieć to zapewnione w zestawie.
Montując SLX7100 miałem luz boczny 2mm (suport MT800). Nie miałem żadnych podkładek więc dodałem oring z lewej strony. Po dokręceniu wszystko się fajnie uszczelniło a luz skasował, jestem bardzo zadowolony z tej korby.
Sprawdziłeś jaką masz szerokość mufy? Może powinieneś dać podkładkę pod miski? sprawdź od czasu do czasu czy o-ring się nie zgniótł lub rozpadł i czy nie masz luzów na osi, bo rozwalisz sobie suport i pocharatasz ośkę ;)
@COOLBIKEyt Mój suport jest wymieniony jako dedykowany do korby slx więc byłem pewien że wszystko siądzie. W opisie korby nie było info o konieczności pomiaru mufy. Oring ładnie dolega do łożyska także nic nie powinno się z nim dziać.
@@marekmarecki3500 Jeśli masz mufę BSA, to masz dwie szerokości 68 i 73 i różna ilość podkładek. Jeśli pressfit to tam nie nie ma nic z tego co pamiętam, ale unikam tego jak ogni i dawano nie miałem w rękach.
Hollowtech to ramiona korby puste w środku, Hollowtech 2 to prawe ramię zintegrowane z osią. Korba dwuczęściowa klejona czy zgrzewana XTR, XT, SLX. Deore to nie korba dwuczęściowa tylko jeden kawałek materiału:) Widać że wciąż wiele osób to myli🤭
Co do atrakcyjnej ceny XTR9120 to temu taka jest bo nikt tego nie kupuj. Każdy chcę do XC 9100 o QFactor 162mm a nie szeroko 168mm. 9120 to typowa do Enduro, Trail chociaż tam to trochę za słaba. Dlatego każdy sprzedaję 9120 i sprzedać nie może bo kopców brak 😁
Liczę na to że każdy widzi, że oś jest na stałe przyczepiona i rozumie że jest zintegrowana. HT1 widziałem może 1 lub 2 w życiu, czyli większość nigdy już nie zobaczy i będzie to już tylko trudniejsze.
@@dariusz_priv bardzo dobrze, ja nie lubię tak wąziutko trzymać nóg, niech sprzedają :D. A co do jej wytrzymałości Janek Kiliński a Dartmoora nagrał materiał o XTR i naginał na nich w górach, a korby dalej się trzymają, więc dla mnie o ile się nie rozkleją będą na lata ;)
Ramiona XT mają inny kształt i naklejkę ochronną, wiec to nie tylko napis ;). Cwane Shimano zawsze coś tam wymyśli, żeby jakieś minimalne różnice były.
@@wojciechopyrcha9116 Ale do tego musisz kupić tą folię i poświęcić swój czas, oraz wykazać się pewnymi umiejętnościami, a to już spore wymagania dla przeciętnego człowieka :). Moim zdaniem naklejka powinna być na wszystkich korbach i ramy też powinny być już sprzedawane oklejone. Mi ta naklejka na XT się sprawdzała, ale zrobiłem mniej niż 1000km i zmieniłem na XTR.
@@COOLBIKEyt nie zajmuje to dużo, ale mogła by być. Szczególnie że marża jest spora.Korbę okleja się banalnie. Gorzej z dokładnym, a już wogóle estetycznym oklejeniem ramy. Jeśli o ramie mówimy to powinni dawać dobry lakier a nie oszczędzać dla mnie 12g. To nie samolot by mi robiło to istotną różnice w paliwie. Niektórych kolorów po prostu nie wolno oklejać by nie straciły uroku.
@@wojciechopyrcha9116 Kupiłem sobie 1mb foli ochronnej i leży i czeka żebym okleił dolną rurę w Chiselu. Ale ja znam swoje zdolności artystyczne, więc wiemjak to będę się "świetnie" bawił... dlatego poczeka to pewnie do wiosny ;)
Rozumiem że karbonowe? Słyszałem że karbonowe są dobrze i wytrzymałe, za to aluminiowe miękkie i się gną… z tego co pamiętam był o nich wątek na endurofinie(wersja e-bike) i drebike ;)
Pewnie że tak, stare SLX/XT/XTR. Ja do niektórych rowerów które przerabiałem, wsadzałem używane XT 770, a te korby mogą mieć już chyba ze 20 lat: th-cam.com/video/GVB4LKA3pUI/w-d-xo.html th-cam.com/video/_l5KC4tPbeQ/w-d-xo.html Przy zakupie używek, zwróć uwagę czy ramiona są proste, gwinty sprawne, czy oś nie ma głębokich wżerów i jaki jest rozstaw zębatek BCD ;)
@@wojciechopyrcha9116 To MT-200 to jednorazowa korba z niewymiennymi zębatkami. Moim zdaniem lepiej dołożyć i kupić coś z odkręcanymi zębatkami, co nie będzie jednorazowe. Porządny SLX/XT, przy odpowiedniej opiece z moich doświadczeń może działać dziesiątkami lat...Nie wiem ile czasu zajmuje utlenienie aluminium lub co tam wcześniej się zadzieje, ale przy zwykłej jeździe te korby są praktycznie wieczne.
@@COOLBIKEyt te są bardzo toporne i powinny przeżyć bardzo dużo. Ja potrzebowalem tanio sprawdzić czy mi podejdzie stopniowanie GRXa. No i została od chyba 4 lat.
@@wojciechopyrcha9116 Stalowe zębatki są mocne, ale w końcu kiedyś się wyrobią. Moim zdaniem w czasie eko-trendów, takie rzeczy nie powinny być w ogóle wypuszczone do użytku. Ciekawe ile Shimano zaoszczędziło, przynitowując zębatki zamiast dać tam 4 śruby? Z drugiej strony, jak już się wyrzuci tą korbę, ktoś będzie musiał ja wywieźć na złom, ktoś poddać segregacji, ktoś przetopić itd...więc parę osób będzie miało pracę i wypłatę...Ważne, że to nie wieczny śmieć karbonowy :)
@Adam-w6y2p Zgadza się, do tego z moich obserwacji wynika, że łańcuch pracuje znacznie ciszej na zębatce XT ze stalowymi zębami niż na aluminiowym XTR. Moim zdaniem lepszym wyborem jest XT, a te 50g można jakoś przeboleć, korba to nie koła lub opona, więc tutaj waga nie jest super istotna...oczywiście jeśli się ktoś nie ściga :)
W sumie nie wiem jaka mam korbe, bo mimo ze mam przerzutke slx 1x12 to nic nie znaczy, reszta zwykle jest nizszych grup badz pozagrupowa o ile to shimano w ogole. Korba sie zatem podniecam, ot kawal metalu ciezszy czy lzejszy za ciezkie pieniadze, ale taki suport to co innego, to sie psuje na 100% czesto od nowosci juz do roku, bo smaru tam na lekarstwo, a montaz amatorski, dywersyjny zeby to szybko szlag jasny trafil. To jest temat, a nie pogon za waga i tzw mityczna sztywnoscia korby. Ostatnia moda to schodzenie z 175mm na jak najmniej nawet dla duzych ram, wysokich cyklistow i na gory, moj ciasny, zasciankowy umysl tego nie przyjmuje. Wolalbym korbe 180mm ;)
Ja mam 194 i dla mnie korby 155-160 to jakiś kosmos... Co do pogodni za wagą, to po prostu jak kupisz porządnego SLX/XT masz korbę pewną i na długie lata, oś jest stalowa i praktycznie niezniszczalna jeśli się o nią dba i to samo z ramionami. Suporty do HT2 można kupić od 30zł na Aliesxp..., Shimano MT501 kosztuje poniżej 50zł, XT 80zł, a teraz jest nawet promka na Race Face za 85zł. Możliwe że zrobię jakiś filmik o tych suportach :) Moim zdaniem lepiej dołożyć od razu do lepszej korby i kupić normalny suport. Klucz do suportu ok 30zł, ampule każdy ma, klucz do plastikowej śruby 5zł, można ją tez przykręcić nożem od masła jak komuś szkoda lub kupić metalową na Aliexpr... pod ampula 10mm za 5zł. Więc problemu z serwisem nie ma. Kupujesz raz, a później albo wymieniasz suport, albo same łożyska w miskach za pomocą praski, koszt 50-100zł i jesteś ustawiony na najbliższe 20 lat. Natomiast tanie korby często się wyginają, ważą tonę, mają problemy z gwintami, osiami i wielowypustami. Dlatego polecam wymianę na sprawdzone Shimano, bo takie korby w zimie można kupić za bezcen ;)
Mam blat na sruby, wymienil mi kolega blat z 34 na 30 i mam teraz wreszcie sporo lzej w gorach, ale dalej nie moge sobie przypomniec z pamieci napisu na korbie, pewnie cos z deore albo raczej pozagrupowa niby deore jak moje hamulce mt500. Mam xc Kross 8.0 z 2020. Powtarzam u mnie zdychaja pierwsze zawsze suporty, korby nigdy mimo dosc ciezkich gleb, no tanie pedaly raz mi padly platformy, lozysko. W mtb mam presfit ponizej deore czy pozagrupowa deorke, ale po wymianie chyba na taki sam (a prosilem serwis o xt) wiec z rok pojezdzi, w gravelu zewnetrzne lozyska chyba tylko tiagra i wlasnie umieraja mielone tam lozyska co slychac, czuc, co jest k.. z nimi nie tak, od razu trzeba miec xt czy token ninja zeby przezyly 2-3 lata? Lekko ze mna nie maja, ale gravelem nie jezdze przez glebokie rzeki w brod jak na mtb :)
@@marekk1337 Po pierwsze to trzeba zaglądać regularnie do suportu, czyścić i smarować. Jak nic przy nim nie robisz, a jeździsz w trudnych warunkach to żaden nie wytrzyma. XT jest dobrze uszczelniony, Token też. We wkręcanym suporcie innym niż Shimano zazwyczaj da się wymieniać same łożyska, w pressficie musisz całość. Kup sobie zestaw narzędzi na Aliex.. do presffit, oraz klasycznego suportu BSA i będziesz sobie sam wszystko robił. Zainwestujesz raz, później się zwróci. Filmików instruktarzowych masz na YT mnóstwo.
Źle mówisz "ramiona są aluminiowe i zrobione w technologi hollowtech II czyli są puste w środku" Chyba Ty nie wiesz co to znaczy do końca i mylisz pojęcia. Przykład korba fc-m752, jest w technologi Hollowtech "jeden" posiada ramiona puste w środku i montowana na suport octalink. Hollowtech II to zarówno technologia z jedynki czyli ramiona puste w środku + zintegrowana z ramieniem oś która też jest pusta w środku czyli przelotowa. HT1 to były puste ramiona a HT2 to puste ramiona + zintegrowana oś. Korby które mają zintegrowaną oś ale nie mają pustych ramion NIE są HT2.
"ramiona są aluminiowe i zrobione w technologii hollowtech II czyli są puste w środku"...bo tak jest. Czy chodzi Ci o to, że nie wspomniałem że osie są zintegrowane, co widać na każdym ujęciu i chyba każdy normlany człowiek to rozumie?...bo ja nie wiem o co Ci chodzi..., ale dla jasności: HT1-korba 3 częściowa(2 ramiona + suport) ma ramiona puste w środku. Tych korb jest już bardzo mało. Takie korby są traktowane jako retro i ze względu na ciężki i drogi suport z małymi łożyskami, moim zdaniem są zupełnie nie opłacalne w użytkowaniu. HT2-korba 2 częściowa(2 ramiona w tym prawe zintegrowane z osią) ma ramiona puste w środku. Najlepsze, najtrwalsze( o ile to stara metoda SLX/XT), najmocniejsze i najlżejsze rozwiązanie. 2-Piece-dwu częściowa(2 ramiona w tym jedno z nich ma zintegrowaną oś) ramiona zwykłe.
Jestem fanem Shimano od 1998 roku, głównie Shimano XT w jednym moim rowerze MTB mam wszystko XT M8100 a drugim Deore M6000 ale XTR dla mnie osobiście to SZTOS technologiczny i planuje upgrade w jednym ze swoich rydwanów na XTR a te osłonki na ramiona korby u Chińczyków są za grosze stosuję je od lat.Fajne porównanie zresztą jak zwykle 👍👍😭
Dzięki ;), też zawsze marzył mi się XTR, ale teraz jak na to patrzę to wszystko jest tak misternie wykalkulowane, że chyba trochę szkoda kasy. Prowizje na XTR są za duże, gdyby ceny były takie jak w przypadku tej korby, czemu nie. Ale standardowe ceny to kosmos.
Moim zdaniem jedyne rzeczy warte zmiany z XT na XTR, to korby, łańcuch i manetka do droppera MT 800, reszta nie za bardzo ma sens.
Za zaoszczędzoną kasę lepiej kupić sobie lepsze koła, opony, pedały, amory itp
@@COOLBIKEytzdecydowanie warto dopłacić do przerzutki. XTR vs XT to niebo, a ziemia. Nie wiem z czego to wynika, ale XTR jest zegarmistrzowsko precyzyjny. Stawia większy opór na mantece, łatwiej precyzyjnie zmienić biegi o konkretną liczbę (1-3). Jedyną wadą jest to, że przy dzwonie wózek się łamie, a nie wygina.
@@Ananiasz01 Dokładnie, karbonowy wózek...nie dzięki. Nie miałem ani przerzutki, ani manetki XTR, ale mój XT działa bezbłędnie, precyzyjnie i bardzo twardo. Tak twardo, że nie chciałbym już bardziej, ale jeśli lubisz takie doznania, to wystarczy mocniej skręcić śrubę regulującą sprzęgło i już można sobie łamać kciuk ;)
@COOLBIKEyt W pełni się zgadzam! Pamiętam początek lat 2000 to XTR był dopieszczony w każdym detalu nawet proszę porównać sobię grupę XTR z przed 15 lat a dziś? Oszczędność idzie w każdym calu co oczywiście oceniam na duży minus a części kosztują jak do motorów lub aut nie wspomnę już o jakościowych narzędziach (Parktool,Unior,Birzman czy Abbey)no ja planuję ulepszyć ale tak jak właśnie wspomniałeś wymiana korby, łańcuch,manetka i myślę na przerzutką (tył bo mam 1x12) ale przerzutka XTR oprócz wagi i wyglądu nie różni się kompletnie niczym od XT.W i sprawdziłem bo jednen gość pisał, że osłonki korby firmy Pro o symbolu PRAC0144 pasują do XT?Tak są one dedykowane po eBike i grupy Deore,SLX i XT również nawet pobiegłem do garażu bo mam takie na stanie jeszcze zapakowane i mam właśnie ten model bo martwiłem się, że to ten do XTR 😂.Mam też pytanie czy nie mógłbyś zrobić recenzji droppera Pro Koryak z zewnętrznym prowadzeniem bo praktycznie wcale nie ma polskich recenzji a zamierzam go kupić bo jest prosty w serwisie, dostępność części jest ogromna a cenowo przystępny w przeciwieństwie do Rockshox czy KindShox (zresztą ten drugi ma bardzo ubogie wsparcie serwisowe a właściwie żadne i jest dość awaryjny) i gdybyś rozwinął swój kontent narzędziowy to było by coś bo bardzo mało jest o narzędziach, alternatywach na drogie narzędzia a firm i ofert jest w brud i nie mam na myśli AliExpress tylko europejskie sklepy.Pragne też życzyć Ci oraz Twoim bliskim zdrowych , spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spełnia marzeń i sukcesów w branży! 👍👍👍
@@PERUN81 Problem jest taki, że ja te części kupuję za swoje pieniądze i każdy zakup musze przemyśleć 1000x. Niestety nie stać mnie na kupowanie części tylko do filmów, muszę mieć z nich pożytek, czyli sam na nich jeździć.
O sztycach PRO słyszałem tylko, że wyciera się z nich anoda, a tak to super prosta konstrukcja.
Musisz mieć zewnętrzne prowadzenie? To bardzo ogranicza wybór...może małe ulepszenie i wywiercenie mini 3mm dziurki na węższy pancerz od droppera, w rurze podsiodłowej załatwiłby sprawę?.
Nagrałem ostatnio film o nowej sztycy OneUp V3, ale od jednego z komentujących dostałem info, że w jego pojawiają się już mocne wżery w górnej tulei ślizgowej.
th-cam.com/video/gafVhUr4SjQ/w-d-xo.html
Ja jeszcze nie mam takich problemów, ale mało na niej jeszcze pojeździłem. Dobry wybór to starsza wersja V2, tańsza i tuleja tam mniej obrywa.
Ostatnio na Black Friday kupiłem też najnowszą sztycę BikeYoke Revive 3.0 i to jest najlepsza sztyca na rynku. Jej recenzja pojawi się na wiosnę. Problem tylko w tym, że obie mają wewnętrzne prowadzenie.. więc musiałbyś wiercić w ramie.
O jakich markach narzędzi wspominasz? parę filmów z narzędziami mam:
th-cam.com/video/2FE7UltKAW8/w-d-xo.html
i chyba mam wszystko co potrzebuję, ale rozbudziłeś moją ciekowość ;)
Również życzę Ci Wesołych Świąt i samych szczęśliwości ;)
poszedł sub i like
Dzięki, zapraszam też na moje inne filmy
th-cam.com/video/T4tB_mSLcic/w-d-xo.html
i Wesołych Świąt ;)
Waga, stół i gumowe rękawiczki przywodzą na myśl sławnego youtubera spod Zielonej Góry😉 Materiał jednak fajny👍
Jakbym jeszcze takie zasięgi miał ;). Wiem ze opinie są różne, ale ja wiele jego filmików lubię i mi się przydały, chociaż słyszałem, że było tam też parę nie ciekawych spraw.
Pro ma dwa rodzaje tych gumowych osłon jedna jest pod xtr, a druga pod ramienia do e-bike'ów ale pasują też do xt, slx i deore, kod shimano PRAC0144
Dzięki!!! Szukałem i nie znalazłem. Przyda się ;)
Ciekawe info👍
mi się podoba Deore XT FC-M785 srebrna 😊
Mi też :) dobra korba i napis XT się nie zdziera. Fajnie jakby Shimano znowu wprowadziło wersje srebrne. Póki co zrobili tylko limitowaną edycję GRX'a.
A ja do swojego nowego Chisela FS, właśnie będę wstawiał srebrne akcenty i taka korba byłaby idealna.
@@COOLBIKEyt no ja do muirwoodsa bym ją wsadził było by classico jak ciul 😛
Na szczęście jest ich jeszcze trochę na rynku wtórnym i nawet czasem można je dostać w stanie niemalże doskonałym. Szczególnie jak ktoś zwozi rowery z Niemiec itp, który głownie stały i się kurzyły. Często można dostać całe grupy w świetnym stanie ;)
@@COOLBIKEyt wiem właśnie na allegro obczajam lekkie ryski , a tak stan idealny no i produkcji japońskiej nie malezyjskiej
Wydaje mi się, że dalej wszystkie korby HT2 są robione w Japonii ;)
❤ HT2 😁
Popieram ;)
@COOLBIKEyt I jeszcze naped 3x ... oraz 1x ....
Za 2x ... jakoś nie przepadam, nie leży mi.
@@anka2866 W starszych wersjach nie ma problemu.
Poszedłem w kierunku SLX, to co zauważyłem to powłoka jest stosunkowo wysoce odporna na zarysowania, a do koloru po czasie się przyzwyczaiłem.
Pamiętam, że we wcześniejszej wersji SLX 7000 próbowałem zwykła gąbką do naczyń zmyć coś z ramienia i po chwili skończyłem ze startym napisem "SLX". Od tego czasu już uważam.
Co do samej anody, to trzyma się w miarę ok, ale jakby Shimano nie poskąpiło tych paru groszy na naklejkę ochronną byłoby znacznie lepiej ;)
A kolor tak jak piszesz, jednym będzie przeszkadzał, innym nie. Korba sama w sobie, do zwykłej jazdy jest bardzo dobra, lekka i godna polecenia.
Hej ja bym polecił XT
Chodź z wyglądu XTR wygląda obłędnie 😊
Pozdrawiam z Katowic
Hej, jestem tego samego zdania. XTR'a warto wybrać tylko dla wyglądu i to za cenę dużo niższą niż standardowa. Pozdrawiam ;)
Te osłonki na korbę u chińczyka można kupić w różnych rozmiarach, folia podobnie z metra cięta, nożyk i trochę zdolności manualnych
Tak, są też oryginalne pasujące od PRO o nr PRAC0144.
Oczywiście, że można sobie okleić co się chce, ale takie rzeczy powinny być już zabezpieczone z fabryki. Shimano tnie koszty gdzie tylko się da, żeby odróżnić swoje produkty. Ja nie cierpię oklejać, robię to bardzo średnio i wolałbym mieć to zapewnione w zestawie.
Montując SLX7100 miałem luz boczny 2mm (suport MT800). Nie miałem żadnych podkładek więc dodałem oring z lewej strony. Po dokręceniu wszystko się fajnie uszczelniło a luz skasował, jestem bardzo zadowolony z tej korby.
Sprawdziłeś jaką masz szerokość mufy? Może powinieneś dać podkładkę pod miski? sprawdź od czasu do czasu czy o-ring się nie zgniótł lub rozpadł i czy nie masz luzów na osi, bo rozwalisz sobie suport i pocharatasz ośkę ;)
@COOLBIKEyt Mój suport jest wymieniony jako dedykowany do korby slx więc byłem pewien że wszystko siądzie. W opisie korby nie było info o konieczności pomiaru mufy. Oring ładnie dolega do łożyska także nic nie powinno się z nim dziać.
@@marekmarecki3500 Jeśli masz mufę BSA, to masz dwie szerokości 68 i 73 i różna ilość podkładek. Jeśli pressfit to tam nie nie ma nic z tego co pamiętam, ale unikam tego jak ogni i dawano nie miałem w rękach.
Mój wybór to SLX , jak dla mnie jest najładniejsza .
;)
Hollowtech to ramiona korby puste w środku, Hollowtech 2 to prawe ramię zintegrowane z osią. Korba dwuczęściowa klejona czy zgrzewana XTR, XT, SLX. Deore to nie korba dwuczęściowa tylko jeden kawałek materiału:)
Widać że wciąż wiele osób to myli🤭
Co do atrakcyjnej ceny XTR9120 to temu taka jest bo nikt tego nie kupuj. Każdy chcę do XC 9100 o QFactor 162mm a nie szeroko 168mm. 9120 to typowa do Enduro, Trail chociaż tam to trochę za słaba. Dlatego każdy sprzedaję 9120 i sprzedać nie może bo kopców brak 😁
Liczę na to że każdy widzi, że oś jest na stałe przyczepiona i rozumie że jest zintegrowana.
HT1 widziałem może 1 lub 2 w życiu, czyli większość nigdy już nie zobaczy i będzie to już tylko trudniejsze.
@@COOLBIKEyt Tak ale dalej Deore 6100 nie jest korbą dwuczęściową tylko lity kloc materiału 😁
@@dariusz_priv 6100 to typowa korba dwu-częściowa...dlatego jest takim klocem hihi ;)
@@dariusz_priv bardzo dobrze, ja nie lubię tak wąziutko trzymać nóg, niech sprzedają :D.
A co do jej wytrzymałości Janek Kiliński a Dartmoora nagrał materiał o XTR i naginał na nich w górach, a korby dalej się trzymają, więc dla mnie o ile się nie rozkleją będą na lata ;)
Mam cały rower w XT ,ale korbę kupiłem SLX, włączył mi się Janusz rozsądku - byda płacił 100zł wińcyj za napis 🥸
Ramiona XT mają inny kształt i naklejkę ochronną, wiec to nie tylko napis ;). Cwane Shimano zawsze coś tam wymyśli, żeby jakieś minimalne różnice były.
@@COOLBIKEyt Toż okleić można samemu i to folią 3M samoregenerującą. I tak XT się wyciera i rysuje tam gdzie tej skromnej naklejeczki nie ma.
@@wojciechopyrcha9116 Ale do tego musisz kupić tą folię i poświęcić swój czas, oraz wykazać się pewnymi umiejętnościami, a to już spore wymagania dla przeciętnego człowieka :).
Moim zdaniem naklejka powinna być na wszystkich korbach i ramy też powinny być już sprzedawane oklejone.
Mi ta naklejka na XT się sprawdzała, ale zrobiłem mniej niż 1000km i zmieniłem na XTR.
@@COOLBIKEyt nie zajmuje to dużo, ale mogła by być. Szczególnie że marża jest spora.Korbę okleja się banalnie. Gorzej z dokładnym, a już wogóle estetycznym oklejeniem ramy. Jeśli o ramie mówimy to powinni dawać dobry lakier a nie oszczędzać dla mnie 12g. To nie samolot by mi robiło to istotną różnice w paliwie. Niektórych kolorów po prostu nie wolno oklejać by nie straciły uroku.
@@wojciechopyrcha9116 Kupiłem sobie 1mb foli ochronnej i leży i czeka żebym okleił dolną rurę w Chiselu. Ale ja znam swoje zdolności artystyczne, więc wiemjak to będę się "świetnie" bawił... dlatego poczeka to pewnie do wiosny ;)
Zefal ma nakladki do xt/slx
Dzięki, podobno te PRAC0144 też pasują ;)
Latam od lat na e13 korbach waga jednak dużo różnica moja kompletna z zebatka 34t 396g
Rozumiem że karbonowe? Słyszałem że karbonowe są dobrze i wytrzymałe, za to aluminiowe miękkie i się gną… z tego co pamiętam był o nich wątek na endurofinie(wersja e-bike) i drebike ;)
@COOLBIKEyt tak carbon xcx
@@Daniel_dw01 a czy przez ten czas przywaliłeś może nimi w kamienie itp? i jeśli tak, to czy zostały na nich jakieś ślady?
@@COOLBIKEyt tak trochę jest zmęczona ale nie jest pęknięta odpryski itd są wiadomo z tym trzeba się liczyć
@@Daniel_dw01 Jak trzyma tyle czasu, to jeszcze na pewno trochę posłuży. Pomyślę nad nimi do E-bika ;)
A jest jakaś sensowna korba na 3 blaty do trekkinga? Czy lepiej zmienić w ogóle napęd z 3x9 na 2x10?
Pewnie że tak, stare SLX/XT/XTR. Ja do niektórych rowerów które przerabiałem, wsadzałem używane XT 770, a te korby mogą mieć już chyba ze 20 lat:
th-cam.com/video/GVB4LKA3pUI/w-d-xo.html
th-cam.com/video/_l5KC4tPbeQ/w-d-xo.html
Przy zakupie używek, zwróć uwagę czy ramiona są proste, gwinty sprawne, czy oś nie ma głębokich wżerów i jaki jest rozstaw zębatek BCD ;)
Ja zmieniłem na 2x9 i też się to dobrze mi komponowało. A i korba na HT2 była wręcz za darmo. zobacz czy Ci by taka podeszła FC-MT210-2
@@wojciechopyrcha9116 To MT-200 to jednorazowa korba z niewymiennymi zębatkami. Moim zdaniem lepiej dołożyć i kupić coś z odkręcanymi zębatkami, co nie będzie jednorazowe. Porządny SLX/XT, przy odpowiedniej opiece z moich doświadczeń może działać dziesiątkami lat...Nie wiem ile czasu zajmuje utlenienie aluminium lub co tam wcześniej się zadzieje, ale przy zwykłej jeździe te korby są praktycznie wieczne.
@@COOLBIKEyt te są bardzo toporne i powinny przeżyć bardzo dużo. Ja potrzebowalem tanio sprawdzić czy mi podejdzie stopniowanie GRXa. No i została od chyba 4 lat.
@@wojciechopyrcha9116 Stalowe zębatki są mocne, ale w końcu kiedyś się wyrobią. Moim zdaniem w czasie eko-trendów, takie rzeczy nie powinny być w ogóle wypuszczone do użytku.
Ciekawe ile Shimano zaoszczędziło, przynitowując zębatki zamiast dać tam 4 śruby?
Z drugiej strony, jak już się wyrzuci tą korbę, ktoś będzie musiał ja wywieźć na złom, ktoś poddać segregacji, ktoś przetopić itd...więc parę osób będzie miało pracę i wypłatę...Ważne, że to nie wieczny śmieć karbonowy :)
Zadziwiła mnie waga SLX i XT...
Dlatego czasem karbon nie ma sensu ;)
@COOLBIKEyt korba SLX + zębatka XTR = ekonomia i lekkość, ale nie wytrzymałość; aluminiowa zębatka podda się szybciej niż stalowa
@Adam-w6y2p Zgadza się, do tego z moich obserwacji wynika, że łańcuch pracuje znacznie ciszej na zębatce XT ze stalowymi zębami niż na aluminiowym XTR.
Moim zdaniem lepszym wyborem jest XT, a te 50g można jakoś przeboleć, korba to nie koła lub opona, więc tutaj waga nie jest super istotna...oczywiście jeśli się ktoś nie ściga :)
@@COOLBIKEyt Albo kupić połowę lżejszą zębatkę z Ali.. Tylko jakąś dobrze wykonaną.
@@wojciechopyrcha9116 Też można, 20zł to nie 220...
W sumie nie wiem jaka mam korbe, bo mimo ze mam przerzutke slx 1x12 to nic nie znaczy, reszta zwykle jest nizszych grup badz pozagrupowa o ile to shimano w ogole. Korba sie zatem podniecam, ot kawal metalu ciezszy czy lzejszy za ciezkie pieniadze, ale taki suport to co innego, to sie psuje na 100% czesto od nowosci juz do roku, bo smaru tam na lekarstwo, a montaz amatorski, dywersyjny zeby to szybko szlag jasny trafil. To jest temat, a nie pogon za waga i tzw mityczna sztywnoscia korby. Ostatnia moda to schodzenie z 175mm na jak najmniej nawet dla duzych ram, wysokich cyklistow i na gory, moj ciasny, zasciankowy umysl tego nie przyjmuje. Wolalbym korbe 180mm ;)
Ja mam 194 i dla mnie korby 155-160 to jakiś kosmos...
Co do pogodni za wagą, to po prostu jak kupisz porządnego SLX/XT masz korbę pewną i na długie lata, oś jest stalowa i praktycznie niezniszczalna jeśli się o nią dba i to samo z ramionami.
Suporty do HT2 można kupić od 30zł na Aliesxp..., Shimano MT501 kosztuje poniżej 50zł, XT 80zł, a teraz jest nawet promka na Race Face za 85zł. Możliwe że zrobię jakiś filmik o tych suportach :)
Moim zdaniem lepiej dołożyć od razu do lepszej korby i kupić normalny suport.
Klucz do suportu ok 30zł, ampule każdy ma, klucz do plastikowej śruby 5zł, można ją tez przykręcić nożem od masła jak komuś szkoda lub kupić metalową na Aliexpr... pod ampula 10mm za 5zł. Więc problemu z serwisem nie ma. Kupujesz raz, a później albo wymieniasz suport, albo same łożyska w miskach za pomocą praski, koszt 50-100zł i jesteś ustawiony na najbliższe 20 lat.
Natomiast tanie korby często się wyginają, ważą tonę, mają problemy z gwintami, osiami i wielowypustami.
Dlatego polecam wymianę na sprawdzone Shimano, bo takie korby w zimie można kupić za bezcen ;)
Mam blat na sruby, wymienil mi kolega blat z 34 na 30 i mam teraz wreszcie sporo lzej w gorach, ale dalej nie moge sobie przypomniec z pamieci napisu na korbie, pewnie cos z deore albo raczej pozagrupowa niby deore jak moje hamulce mt500. Mam xc Kross 8.0 z 2020. Powtarzam u mnie zdychaja pierwsze zawsze suporty, korby nigdy mimo dosc ciezkich gleb, no tanie pedaly raz mi padly platformy, lozysko. W mtb mam presfit ponizej deore czy pozagrupowa deorke, ale po wymianie chyba na taki sam (a prosilem serwis o xt) wiec z rok pojezdzi, w gravelu zewnetrzne lozyska chyba tylko tiagra i wlasnie umieraja mielone tam lozyska co slychac, czuc, co jest k.. z nimi nie tak, od razu trzeba miec xt czy token ninja zeby przezyly 2-3 lata? Lekko ze mna nie maja, ale gravelem nie jezdze przez glebokie rzeki w brod jak na mtb :)
@@marekk1337 Po pierwsze to trzeba zaglądać regularnie do suportu, czyścić i smarować. Jak nic przy nim nie robisz, a jeździsz w trudnych warunkach to żaden nie wytrzyma.
XT jest dobrze uszczelniony, Token też. We wkręcanym suporcie innym niż Shimano zazwyczaj da się wymieniać same łożyska, w pressficie musisz całość.
Kup sobie zestaw narzędzi na Aliex.. do presffit, oraz klasycznego suportu BSA i będziesz sobie sam wszystko robił. Zainwestujesz raz, później się zwróci. Filmików instruktarzowych masz na YT mnóstwo.
Źle mówisz "ramiona są aluminiowe i zrobione w technologi hollowtech II czyli są puste w środku" Chyba Ty nie wiesz co to znaczy do końca i mylisz pojęcia. Przykład korba fc-m752, jest w technologi Hollowtech "jeden" posiada ramiona puste w środku i montowana na suport octalink. Hollowtech II to zarówno technologia z jedynki czyli ramiona puste w środku + zintegrowana z ramieniem oś która też jest pusta w środku czyli przelotowa. HT1 to były puste ramiona a HT2 to puste ramiona + zintegrowana oś. Korby które mają zintegrowaną oś ale nie mają pustych ramion NIE są HT2.
"ramiona są aluminiowe i zrobione w technologii hollowtech II czyli są puste w środku"...bo tak jest.
Czy chodzi Ci o to, że nie wspomniałem że osie są zintegrowane, co widać na każdym ujęciu i chyba każdy normlany człowiek to rozumie?...bo ja nie wiem o co Ci chodzi..., ale dla jasności:
HT1-korba 3 częściowa(2 ramiona + suport) ma ramiona puste w środku. Tych korb jest już bardzo mało. Takie korby są traktowane jako retro i ze względu na ciężki i drogi suport z małymi łożyskami, moim zdaniem są zupełnie nie opłacalne w użytkowaniu.
HT2-korba 2 częściowa(2 ramiona w tym prawe zintegrowane z osią) ma ramiona puste w środku. Najlepsze, najtrwalsze( o ile to stara metoda SLX/XT), najmocniejsze i najlżejsze rozwiązanie.
2-Piece-dwu częściowa(2 ramiona w tym jedno z nich ma zintegrowaną oś) ramiona zwykłe.