Joj,to redy klobouk dolů.Pan Prchal to má v hlavě pěkně srovnané a déle,než těch 25 let.Vždyť o tom musel přemýšlet mnohem dřív.Je vidět,že když se přemýšlí o vhodných materiálech a přístrojích,tak vydrží i těch 25 let.Měl také móóc dobré dělníky a techniky.Vůbec mne nezajímá kolik to vše stálo.Prostě hodně.No a co! To nás nemusí zajímat a můžeme panu Prchalovi jedině přát,aby mu všechna ta technologie dobře sloužila.Díky pane Staněk za pěkné video a hezký den Vám všem přeje Michael.
Systém chytrého domů je na sběrnici EIB, většina prvků od firmy ABB. Projekty a realizaci zajišťovala velmi profesionálně firma BOSSYS s. r. o. , pan Olejníček, který potom se mnou trpělivě ladil a vymýšlel všechny detaily.
Ten vyhřívaný chodník vznikl doslova za pochodu. Bohužel jsem jednu tlustší trubku v posledních asi 50 metrech nahradil čtyřmi tenčími, tak na konci chodníku je už vzduch příliš ochlazený. Budu li dělat výměnu dlažby, dám pod chodník po celé délce jenom jedno trubku průměr 200 mm a mohlo by to být OK.
Tak z tohoto videa jsem teda celý paf. Zapálení a erudice pana Prchala je, až bych řek, encyklopedická a velmi dobře se to poslouchalo! Důkazem budiž téměř 30 minutové sólo, do kterého nebylo potřeba vstupovat otázkami.
Za mě se jedná o zajímavé technologické hračky, které ale nemají s finanční úsporou a s ekologií ve finále nic společného. Doma máme kombinaci ostrovní fotovoltaiky a krbových kamen na dřevo, na kterých v zimě i vaříme. Až kamna doslouží, máme v plánu sporák na dřevo, který bude mít i možnost pečení v troubě. Jako dřevo využíváme odpadní palety, kterých se firmy zbavují za odvoz. Minulý rok jsem vybudoval 8 kubíků nádrž na dešťovku a tak nám navíc přibylo i ekologické splachování WC. V domě mám vybavení, které jsem si namontoval svépomocí bez jakékoliv dotace a dokážu si jej sám servisovat. Pánovi přeji, ať mu technologie slouží, určitě má hezký koníček.
Než jsem začal s architektem Habinou diskutovat o našem domě, uvažoval jsem, že bych všech 85 domů v této lokalitě ( ulice Růženec, Malý Růženec, Klokočí, část Útěchovská) pojal jako nízkoenergetické eko bydleni. Chtěl jsem zde tehdy vybudovat centrální kotelnu na štěpku. Psal se rok 1995 a tehdy ještě nebyly v mých očích ekologické projekty tak zprofanované jako jsou dnes. Naštěstí jsem to tehdy neudělal. Když si promítnu, co se od té doby stalo s technologii výroby tepla, včetně té ze dřevní hmoty, myslím, že by mě sousedé lynčovali.
Pan vede lidi k ekologickému myšlení. . Krasné a ispirativní video. Pan Prchal je skvělý vypravěč, vynálezce má inženýrského ducha a nebojí se riskovat. Děkujeme.
"Pan vede lidi k ekologickému myšlení." *Čím konkrétně? Zastavěnou plochou, chybějící izolací domu, plýtváním vším? Sem s proti argumenty. Jako výzkumák dobrý, ale rodinné sídlo ani omylem.* 🤣
Nevím, na základě čeho jste dospěl k názoru, že dům není zaizolovaný. Na konci devadesátých let, kdy se většinou domy izolovali polystyrenem od Loužce 80 mm, jsem běžně používal tloušťku 160 mm, vzduchové mezery, a na izolaci stropu alespoň 35 mm. Takto jsem investoval i domy které byly určené na prodej. Navíc obvodová konstrukce domů je sendvičová, do oken jsem použil tehdy zcela inovativní kanadský systém Heat Mirror, Kde je mezi skly umístěna speciální fólie, na které je napařená několik vrstev, které umožňují odrážení tepla zpět ke zdroji. Takže v létě neprohřívají sluneční paprsky interiér, a v zimě zůstává teplo vevnitř. V případě vnitřní ho bazénu jsem použil jiné fólie, které sluneční záření pustí do interiéru, kde se ale vlivem snížení teploty změní vlnová délka v infračervené oblasti a z bazénu ven už teplo neodchází.
Já odpadním teplem vyhřívám skleník. TČ mám země voda a v létě chladím z primárního okruhu přes výměník přímo do podlahy, super chladící účinek. Chlazení v létě 2x20W. Navíc chladím přes rekuperaci se zemním výměníkem, z toho mám to odpadní teplo pro skleník. Na střeše mám termické kolektory s přepínáním TUV a AKU. A také FVE 10 kWp kterým to celé krmím a přebytky přes wattrouter doplňuji TUV a AKU. Když vysvitne sluníčko, máme teplo i ve velkých mrazech. Všichni mi říkají, že jsem blázen, ale když sleduji pana Prchala, tak jsem ještě žabař.
Moc hezké a kultivované video. Velice si vážím pana Prchala za to, že měl odvahu nechat nás nahlédnout do jeho soukromí. Všem škarohlídům dole v komentářích bych doporučil, aby se místo ušklíbání pochválili tím, co umí oni sami... Ale to asi byl krátký seznam.
Ano souhlasím, ale na druhou stranu krátký seznam je mnohem lepší než 10x předělávané řešení (dřevo/plyn nekondenzační/kondenzační/elektřina/tepelné čerpadlo), je to příliš nákladné co se investičních nákladů týče. Já od začátku jedu na fotovoltaika+peletky+síť, mnohem jednoduší řešení a na pořád. Nově akorát budeme peletky na zimu vyrábět v létě z přebytků fotovoltaik v rámci energetického společenství.
Niečo neskutočné, klobúk dolu pred pánom Prchalom. Nie každý je taký detailista a tak technicky znalý a zdatný. Gratulujem pánovi Prchalovi k jeho úspechom a pánovi Stanekovi, že ho našiel a urobil s ním pre nás toto úžasné video. Ďakujem👌👋👍.
Neskutečné myšlení. Na to, že si takto hrál už před 25lety. Smekám Kéž by se takoví lidé rodily i dnes. Funkčnost, preciznost, prostě dokonalost. Děkuji
Děkuji všem za pěkné a někdy i velmi vtipné komentáře. Byl jsem teď několik týdnů mimo Evropu, nemohl jsem moc reagovat. Rád nyní svůj dluh vyrovnám a pokusím se odpovědět na vše, co budu vědět. Rád bych také znovu poděkoval panu Staňkovi - Elektro Dad, za jeho opravdu profesionální přístup a kvalitu zpracování.
ja som mal takú chorobu, že všetko som automatizoval v kotolni, aj ked som mal polovičku obehových čerpadiel ako tento pán. Ked som ale zavolal syna a vysvetloval mu, ako celé funguje, napriek tomu, že je elektrikár, len zbledol, ale robil sa, že to chápe, ale bolo vidieť, že je z toho zúfalý. Vtedy som pochopil, že až otrčim kopyta, tak nikto sa nenájde, kto by cely systém servisoval, lebo každy servisman sa otoči ešte vo dverách. Tak som to zrušil podla prislovia že v jednoduchosti je krása.
Také mě tyhle věci baví a mám dům také napěchovaný kde jakou automatizací, ale přesně, beze mě by to jelo cca 5 dnů. Žena je mladší o 15 let. Je to časovaná bomba....
Pán nám shrnul prakticky všechny možné vychytávky co si lze udělat vyzkoušet i s reálnými výsledky. Rozený vypravěč, pro mou duši to bylo jako pohádka. Taky jsem ve stavu kdy mám možnost dřevo/plyn/TČ. Ten zemní kolektor před TČ vzduch/voda je dobrej nápad, řekl bych že lepší než to pouštět do domu a řešit čistotu trubek je snazší to prohnat čerpadlem.
Tehdy jsem náhodou našel jednoduchý Návrhový program, který při stanovené kubatuře vzduchu vypočítal, jak dlouhé musí být trubky, aby vzduch v nich při dané rychlosti strávil dostatečné množství času a stihl se ochladit, respektive v zimě ohřát. Případnou kondenzaci vzdušné vlhkosti kosti jsem neřešil, ukázalo se, že zanedbání této podmínky mě nakonec vyšlo. Nikde v potrubí neklesá teplota pod rosný bod, takže nedochází k vylučování vzdušné vlhkosti. Navíc, v zimě když se chladný vzduch pod zemí trošku ohřeje, tak jeho relativní vlhkost výrazně klesá, takže by případnou drobnou vlhkost z léta vlastně odvedl pryč.
20:35 tá trombeho stena bola odsúdená na neúspech od začiatku. 1. Mám pochybnosti o jej účinnosti s umiestnením v zimnej záhrade. Je okolo nej veľký priestor, kde sa vzduch prevetrá na teplotu možno 20 stupňov Celzia. Naproti tomu keby od steny dáte sklo vo vzdialenosti 5 - 10cm s priamym slnečným žiarením by tam mohli vznikať 2 až 3 násobné teploty. 2. Tehla má veľmi nízku teplotnú kapacitu sama o sebe (800J/kg), betón má 1000J/kg rovnako ako vzduch, voda má 4200J/kg. Presne tá mala byť použitá namiesto vzduchových trubiek v stene, (napr. v plastových fľaškách zaliata v betóne). Inak projekt parádny, veľa šťastia a zábavy pri ďalšom hraní. :)
Ad 1. Souhlas. Ad 2. Naprostý souhlas. Tento svůj omyl jsem asi 3 roky poté, co jsme se nastěhovali částečně napravil tím, že jsem na dům nainstaloval 8 velkých termických solárních plochých vakuových panelů. Jejich celková plocha byla asi 16 m2, takže v našich podmínkách to při slunečné obloze znamenalo asi 16 kW příkonu. V průběhu jednoho slunečného dne jsem tak mohl uložit do vodních nádrží až 200 kWh energie. Tyto termické fotovoltaické panely jsem nakonec velmi nerad musel demontovat, aby udělaly místo fotovoltaickým panelům. Přece jenom, vyrobená elektřina je daleko univerzálnější forma energie Než teplá voda.
Vašemu komentáři jsem se upřímě a hodně dlouho smál. To se vám opravdu povedlo.😂😂😂 Ještě více se smála moje žena, která se vážně zabývá myšlenkou, že k mým komentářům napíše svoje disentní stanovisko.
Mám podobné tendence jako pan Prchal, naštěstí moje manželka je ke spoustě takových věcí kritická a dokonce to umí i odůvodnit, takže jí často musím dát za pravdu. Nicméně musím jí dnes toto video pustit, bude to super zábava.
Zdravím, zajimalo by mě to pasivní chlazení domu. Taky jsem uvažoval, že bych zakopal trubky do země, ale nikde jsem k tomu nic nenašel. Šlo by nějaké info k tomu tématu?
Jak už jsem psal o dva dotazy výše, našel jsem tehdy opravdu zajímavý program od nějaké německé vzduchotechnické firmy. Bohužel, na dnešních počítačích mi už nejspíš nefungoval. Do tohoto programu jsem zadal můj odhad, a totiž to, že chci mít k dispozici maximálně 6000 kubíků vychlazeného vzduchu za hodinu. Někde jsem si totiž přečetl, Že aby měla vzduchotechnika v domě nějaký smysl, musí mít takovou výměnu kapacitu, aby se vzduch vyměnil až třikrát za hodinu. ten program mě spočítal, jak dlouhé trubky potřebuji, aby V nich vzduch proudil dostatečně dlouhou dobu, a stihl se za tu dobu ochladit. Tento výsledek z programu jsem potom ještě vylepšil tím, že se mě podařilo sehnat neděrované Žluté plastové roury, o průměru 200 mm, jejichž stěny nebyly hladké, ale vrapované. Myslím si, že tím jsem efektivitu přestupu tepla ještě vylepšil, protože vzduch v mezní vrstvě u stěny trubky neprobudil Laminárně, ale vytvářejí se zde víry, které napomáhají přenosu tepla. Prakticky funguje tento systém v létě zhruba tak, že když teploty přesáhnou asi 30°C, a pokud mám na vstupu Dmychadlo zapnuté zhruba na 50%, má teplota vzduchu který vychází z tohoto systému v obýváku zhruba 16 až 17°C. Tato teplota se udržuje po dobu cca 5 až 7 dnů, potom se vzduch teplota vzduchu vycházejícího ze zemního registru zvýší asi na 18 až 19°. můj odhad je, že nejčastěji používám tento systém v režimu, kdy jim proudí cca dva až 3000 kubíků za hodinu. Důležité je také poznamenat, že to dmychadlo které na vstupu vhání vzduch do systému má plynule řiditelné otáčky. Takže je téměř vždy možné najít optimální nastavení. Při takovémto pasivním chlazení je teplota v obýváku a přilehlých prostorách příjemných 22 až 25°C. Příkon tohoto systému je při tomto způsobu použití asi 400 W.
Tehdy jsem náhodou našel jednoduchý Návrhový program, který při stanovené kubatuře vzduchu vypočítal, jak dlouhé musí být trubky, aby vzduch v nich při dané rychlosti strávil dostatečné množství času a stihl se ochladit, respektive v zimě ohřát. Případnou kondenzaci vzdušné vlhkosti kosti jsem neřešil, ukázalo se, že zanedbání této podmínky mě nakonec vyšlo. Nikde v potrubí neklesá teplota pod rosný bod, takže nedochází k vylučování vzdušné vlhkosti. Navíc, v zimě když se chladný vzduch pod zemí trošku ohřeje, tak jeho relativní vlhkost výrazně klesá, takže by případnou drobnou vlhkost z léta vlastně odvedl pryč.
Také se rád dívám na videa, do kterých je minimálně vstupováno a toto se mi až na ten závěr o světlech líbilo. Jenom by si to zasloužilo par upřesnění: 9:34 účinnost neboli COP pro venkovní teplotu -1°C určitě není 2, to je hodnota pro -15° (přesně 1,96 podle informačního protokolu). Pro informaci pro mezní hodnotu -18°C je to 1,65. Pro nejbližší hodnotu co jsem našel to je 3,64 pro +2°C. Takže žádných max 2, ale 3,5. IVT 170 mám taky a jako bivalence se dá perfektně využít ten jeho plyn kotel včetně hybrid provozu. Sám to teď testuji.
Děkuji za upřesnění. V tomto bych s vámi asi souhlasil, tyto čísla nenosím v hlavě, tak jsem raději řekl pesimističtější hodnoty, ale možná že jsem tím naopak význam toho předehřátého vzduchu Mírně nadhodnotil.
No, me se to také líbí, je tam mnoho dobrych nápadů, to se musi uznat. Kdyz jsem sledoval řemeslné zpracování, pak je vidět profesionalně odvedené dilo. To ovšem muselo mnoho stát. Chápu to jako dlouhodobou investici včetně využití dotačních programů. A tady by mě zajimala nějaká opravdu dobrá ekonomická analýza. Asi by nevychazela nijak dobře. Takže závěrem, já mu tleskám, ale je to taková laboratoř nápadů, kde tak ani nezáleží na penězích, ale spise na tom, jestli se nápad povedl. Ale zase, nedej Bože, aby se s pánem něco stalo, pak by se asi maželka vrátila k osvědčenému plynu. Celkově zajímavé, ale ne pro většinu lidí. Dávám palec nahoru.
Mám pocit, že za to všchno kolik to stálo mohl pán v klidu topit 20 let přímotopem a možná by ještě uštřil, ale tohle byla určitě lepší zábava a koníček.
Skvělá a naučná videa, pokračujte v tom. 💪 Plánujete prosím i video o instalaci fotovoltaiky nejenom na rodinné domy ale i na bytové domy, problematiku SVJ, zákon o komunitní energetice, výhody, nevýhody a v jakém případě se vyplatí?
Dovolil bych si oponovat, že sytém KNX ( dříve nazývaný EIB ) je zastaralý. Přesto, že ho zde má pan Prachal nainstalovaný již 20 let, jedná se o stále aktuální a stále nejlepší sytém. KNX tu bylo dávno před Loxone a jim podobných a bude tu ještě dlouho po nich. Já jsem před 20lety použil ve svém domě dostupnější variantu Nikobus. A ten již dnes zastaralý je. Pan Prchal vybral lépe :o))
Děkuji za upřesnění. Máte pravdu. Měl jsem velké štěstí, když jsem narazil na šikovnou firmu BOSSYS, resp. velmi šikovného a ochotného pana Olejníčka, majitele.
Na juznom Slovensku, mame spodnu vodu 1.5 metra pod zemou, cize mne staci mala studna s "hadicou", kedze je to vo vode tak tam su vysoke tepelne toky pri malych potrubiach.... Podobne v cesku - ked mas v dedine rybnik tak aj podzemna je vysoko... Netreba vrtat 10 x sto metrovych vrtov....
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez j to je pak pohoda. Ja koupil zeme voda . Ne voda voda. 16 tis za hadici na kolektor. Sranda. Vzduch voda na topení zakázat.
10 หลายเดือนก่อน
Dobrý den Zajímavé video, pán mi hodně připomíná mě a některé mé kamarády. 🙂 Uvítal bych ale jednu informaci. Jaké jsou celkové roční náklady na energie? Děkuji
To je bomba. Neco takoveho mam v hlave taky. Neco z toho uz mam instalovane, neco i modernejsi, neco jeste pribyde. Ale mit vsechno toto najednou si muzu nechat zdat z duvodu mista. Nemel bych to kam umistit:) Ale je to proste krasne a funkci. Holt kdyz to nekomu mysli, neco skutecne dela a jen nenadava na system v komentarich. To je pak i vysledek uplne o necem jinem 🙂
Me by zajímala energetická bilance toho nasavani vzduchu ze sklepa. Toho vzduchu je tolik, že pochybuji, že to tan sklep ohřeje. Navíc se ten sklep musí hrozně ochlazovat. Takže část tepla bere že sklepa a následně ho tam zase dodá. A k tomu vzduchu, jako fakt dokáže protlačit ten primární vzduch přes potrubí 3x200mm 100m dlouhé? Tomu prostě nevěřím.
Když byly venku mrazy kolem - 5°C tak vzduch který ve sklepě vycházel ze zemního registru měl zhruba + 14°C. Následně se ohříval průchodem přes několik sklepních místnosti, A k tepelnému čerpadlu se dostal v momentě, kdy měl teplotu asi + 18°C. Samozřejmě, kdyby mrazy trvalý dlouhou dobu nebo byly silnější, tak by se celková tepelná bilance zhoršovala. Pořád je ale lepší, když čerpadlo nasává vzduch který má třeba + 15° než-5.
Pan majiteľ má super nápady tiež uvažujem odpadny vzduch posielať k tepelnému cerpadlu aspom aby nezamrzalo ešte tam chyba fitnes centrum tam sa tiež produkuje veľa tepla. U nás sú len dve scény svetla bežné a večer červené to je základ. Zemný kolektor vyzerá super len nebolo povedané ako je vyriešený kondenz ktorý asi vzniká. Jedno auto malé na takú veľkú elektráreň to je veľká škoda.
Zemn vzduchovy kolektor treba cistit ozonom, najlepsie raz rocne, preto sa uz prakticky nerobia. Robi sa vodny zemny kolektor, ktory ohrieva vzduch vo vymenniku.
Děkuji za zajímavou informaci. Ten ozón by určitě mohl být použitelný jako prevence. Ozónový generátor mám, tak bych to mohl zkusit. Problém je, že on je vysoce agresivní plyn, který by mohl degradovat uměle hmoty. A zároveň se samozřejmě zakazuje pobývat v místnosti kde se s ozónem pracuje. Takže potom bych musel celý dům vyvětrat. Zatím jsem ani na začátku klimatizační sezóny nikdy žádné nepříjemné pachy necítil. Ale on je dobrý nápad.
Fascinující. Pro zimu bych zkusil využít vítr - dnes možná ještě ne, ale velmi se těším na dobu, kdy budou tyto technologie za hubičku. A obecně by mě hrozně zajímala zkušenost takového mixu, tedy fotovoltaika + vítr.
Aby to mělo smysl, musel bych mít místo, kde fouká alespoň 4,5 m/s, a při této rychlosti by to muselo dávat minimálně 5kW. A to už by byla vrtule jako hrom. Nelíbilo by se to sousedům, zeleným i jiným.
Dobrý den, jak prosím funguje princip ohřevu vzduchu pod zemí na těch 14°C ? Konkrétně v jaké hloubce má položené trubky, čím je vzduch tlačen a čím je teplota zvýšena, když v podzemí z různých meteorolgickýžch stanic se teplota pohybuje kom 6°C cca 1m podezmí? Děkuji za video, zasloužilo si to odběr :)
Dobrý den, nevěděl jsem, že rovnou odpovíte sám :). Ješgtě jednou pochválím Vaši práci i nedostatky, které nefungovaly, což je také velmi přínosná informace. Níže jsem dohledal informace k trubkám v podzemí. Přesto si nemou odpustit dvě otázky. Čím to, že z té země se dá vytáhnout 14 stupnů - nikde se mi nedaří dohledat, že někdo něco takového zrealizaoval. Napdaá Vás prosím co tomu pomáhá? Zda ten zvětralý granodiorit? Dále nově používám rekuperaci a dum (starý) je stále v rekonstrukci. Teplo ze země se zřejmě asi nedá využít z pohledu čistoty vzduchu či pokud myši by se dostali do trubky do přivodního vzduchu rekuperace? Jaky je prosím Vás na to pohled? :) V následujícch roce budu chtít provádět zateplení domu, tím bych mohl obkopat dům dokola a dostat se na nějakých 60M v hloubce 1,5m => s využitím bud pro rekuperaci či případně do budoucna pro teplený čerpadlo (vzduch). Napdá Vás prosím jestli mám něco poupravit z pohledu materiálu. Děkuji pěkně @@martinprchal8511
Jak jsem tady již na několika místech uvedl, trubky jsou Zakopane zhruba ve 150 až 200 cm hloubky. Co se týká předehřívání vzduchu, nemám tuto otázku exaktně nastudovanou, Ale protože jsem měl vše tak to nachystané, tak jsem to prostě začal používat i v zimě, a ejhle, ono to funguje. Jistým způsobem může hrát roli skutečnost, že v létě do stejných trubek vháním horký letní vzduch za účelem jeho ochlazení, a tento potom používám v domě jako pasivní klimatizaci. A opravdu si ale nemyslím, že by toto mohl být podstatný důvod který zapříčiní Tak vysokou teplotu výstupního vzduchu. Částečně sdílím vaši možnou skepsi, ale u nás na Moravě bývá celoročně třeba ve vinných sklepích teplota kolem 11 - 13 stupních. Ty jsou sice hlubší než 2 m, ale nějaké srovnání to je. Ještě mě napadá jeden neprověřený argument, a totiž, že část o vedení podzemního registru se nachází v mírném, téměř 30 procentní m svahu, který je skloněný na jiho západ a pokrytí je jenom trávou, takže se může přes léto docela prohřívat. A ani tak si ovšem nemyslím, že by toto teplo mohla v zemi zůstat až do ledna. Takže odpověď na vaši základní otázku je: nevím.
děkuji pěkně za vaši odpověd. Jinak pro využití pasitvní klimatizace - tento vzduch jde napřímo přes sklep nebo to jde do nějaké jednotky? Konkrétně spíše, jak pomocí čeho je vzduch tlačen? Celkově mi to příjde jako dosažení nejvyšší účinosti s jakkoukoliv kombinací (teplené čerpadlo, FTV), která se může měnit v budoucnu.@@martinprchal8511
V létě je vzduch tlačen dmychadlem ze zahradního domku do trubek, které potom prochází přímo pod obývákem, kde mohou ihned vystupovat ven. značku toho Dmychadla neznám, ale mohu se zítra podívat a uvedu to u vašeho příspěvku. Vím jenom že je poháněný třífázovým motorem, přes frekvenční měnič, který je ovládán systémem EIB, řídícím napětím 0 až 10 V.
To je hrozný pošuk toto. :D Tak samozřejmě je dobře, že takoví lidé jsou. Baví ho to, zjevně neví co s prachama, ať si dělá co chce. Ale je do očí bijící, jak se vzdálil smyslu toho všeho = úspoře energie (a tedy i peněz). Investoval do toho domu spoustu milionů, o jakékoliv úspoře nemůže být řeč.
Ak si si to neposkladal sam ale robila ti to firma tak si za jednu 3 tisic korunovu krabicku platil 25 tisic... Vidis ze aj ta jeho zbernica je len RS485... a aj podla toho ako zle si on vysvetlil taku jednoduchu vec ako je trombeho stena (na 80% spravne), tak si myslim ze si tam zle vysvetlil viacero veci. A tie kable mozes tahat nie jeden vypinac, jeden kabel do "rozvodne" ale je to zbernica, cize pred kazdou izbou sa mozu vypinace z izby pomocou 2 korunovej prepojky napojit na zbernicu celeho poschodia... cize ti staci jedna krabicka na poschodie....
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez Nevím, výkony ani ekologii bych rozhodně v tomto případě neřešil. To není prvotní účel takových aplikací. Pan Prchal je úžasný a baví ho něco zkoušet a zkoumat. Je to nejspíše jeho koníček. Plně to chápu.
Původně jsem chtěl celý ten prostor zasypat drceným polystyrenem, ale v té době jsem s ním měl ještě malé zkušenosti. Bohužel jsem tedy jak je tady správně uvedeno obyčejnou foukanou izolaci. Tedy celulózu. Tato izolace ale bohužel průběhu času si trošku sedá, zvláště v tomto atypickém použití, kdy je v některých místech izolace uložená ve výšce téměř 2,5 m.
@@martinprchal8511 ďakujem za postrehy.pracujem tiež na zásobníky 2ks 2500l budu vedľa seba prepojené rúrou hore aj dole aby bola jedna veľká.5000l vykurovať budem splynovacim kotlom Atmos. Tiež som uvažoval rozdrveny polostiren ale obávam sa ak by sa nádrže prehriali na cca 100-110°c či sa nezačne ten polostiren topiť a lepiť na nádrže tým pádom stratí tepelné vlastnosti.uvazujem sklenenú vatu priamo na nádrž potom polostirenove dosky aspoň 300mm na strope aj hrubšie
Dobrý den. Velmi zajímavé video. Je možné se zeptat jak hluboko a v jaké délce jsou zhruba roury pod zemí na přívod vzduchu? Neni problém s kondenzací vody v tomto potrubí? Případně jestli je nutné nejak čistit? Děkuji
Víceméně jsem vám odpověděl již v předchozích komentářích. Tedy jenom stručně: Roury jsou vedené zhruba v hloubce 150 až 200 cm, jsou ve výkopu asi 1 m široký, jedná se o 3 Žluté plastové vrapované roury které NEJSOU děrované. To je důležité, abyste si tímto způsobem do domu nepřiváděli radon. Roury mají průměr 200 mm, a jejich celková délka je cca třikrát 90 m. Místní zemina, do které jsem je ukládal je silně zvětralý granodiorit.
Pán je šikovnej a chytrej nadšenec a má to spíš jako koníčka, ale jinak pochybuji že se to všechno někdy vrátí a jakmile se o to bude mít starat někdo místo něj, tak tím to končí . . . v tom se nikdo jiný nemůže vyznat.
O tom jsem už psal výše. Nevím proč si myslíte že jsem to nezateplil. Obvodové stěny jsou sendvičové, včetně 16 cm izolace, vzduchové mezery, stropy jsou izolován dvakrát 18 cm, v oknech je speciální fólie Heat Mirror. Ano, spotřeba je větší. Není to jenom domek pro bydlení, máme zde i dvě kanceláře.
Viz moje odpovědi u jiných komentářů, hloubka se pohybuje od 150 do 200 cm, šířka výkupu byla zhruba 1 m, trubky jsem nechal položit na okraje výkopu a jednu doprostřed. Zemina v Místě realizace je tvořena silně zvětralý m granodioritem.
Je to hezké , ale za mne trochu již překombinované a hlavně to muselo stát balík peněz. Možná by stálo za to uvést návratnost všech instalovaných systémů. Pán je určitě skvělý odborník, ale v případě že již nebude na světě opravit nějakou poruchu asi nebude moc jednoduché.
Stručné shrnutí jsem tady už někde uvedl. Také jsem napsal kolik v průběhu těch let měl dům spotřebu plynu i elektřiny. Rád se k této problematice vrátím třeba za rok, kdy už budu mít i výsledky měření celého tohoto komplexu.
Kdo chce být EKO,... , tak nebuduje takovéhle haluzny, vyhřívané bazény a podobně. Jinak pokud se chce prezentovat, tak by tu kabeláž měl alespoň trochu učesat.... Takhle to vypadá v některých místech jak prasárna.
*Tohle není eko ani omylem. Tohle není ani smart. Tohle je zhomtněná představa někoho, kdo neví co prachama. Akorát teda zklamal tím Fiátkem. Čekal jsem rolse za 420 tisíc dolarů.* 😀
Myšlenka vysávat tepelkem teplo z domu, abych ho následně do toho domu vrátil, je revoluční:-)) Energetická bilance záporná, ale nápad geniální :-) Pánovi fandím, máme stejný koníček. A každý koníček něco stojí - návratnost investic v nekonečnu, ale zábava dobrá.
Ta genialita spociva v tom ze z registru jde 13 stupnu a do svetliku uz 18. Takze teplo ze sklepa odchazi s tim vzduchem . Teplo DO sklepa jde ---ze stopu a podlahy obytne casti.... @@JaroslavGrochal
@@ikov4005 Věřím, že rozlišujete zemní předehřev z 0 na 13 °C a interní sklepní "chlazení" a sběr odpadního tepla, které tam na technologii vzniká a lze ho lépe využít v domě...
Kdysi jsem o tom uvažoval, ale bohužel, jsem jej tehdy nerealizoval, a nyní v rámci velkého bůmu tepelných čerpadel jsou zemní vrtací práce tak drahé, že mě to ekonomicky nevycházelo.
pěknej kočkopes, fascinuje mě, že si pán ochlazuje dům, aby potom tímto teplem znovu dům ohříval. Samozřejmě značné tepelné ztráty . Podoně jakoby jste si koupil ledničku a ten výměník z té ledničky strčil zepředu do chladícího prostoru a myslel si že tím využijí teplo. 🤣
Řekl bych, že jste se nedíval pozorně. Do sklepa v zimě přivádím vzduch z venku, který je předehříván podzemním labyrintem trubek, a tento předehřátý vzduch dotuje vzduch ve sklepě který potom nastává tepelné čerpadlo.
Dabing určitě nedělá, z toho by to neufinancoval . Tipuji to na ekonoma, finančníka nebo někoho z akademické půdy. Ale pán má skutečně výborný hlas a přednes také. Skutečně tam ta podoba je. Osobně bych to tipoval na Karla Högera, když jsem poslouchával rozhlasového Hajaju /1980/. A spolu s modulačním zkreselím AM modulace a charakteristikou reproduktoru.... Uvidíme zdali někdo bude mít stejný pocit...
Pan ma velicedobre napady. Rad bych znal firmy a technologie ktere umi nacasoivat vyuziti baterii fve a topeni podle pocasi v budoucnu. Toto me moc zajima zatim si to programuji sam a jsem v tom uspesny. Super dum, vyuziti odpadniho teplka, akumulace a hlavne je sobestacny. Nicmene misto nekterych veci a predymenzovani nekterych technologii bych sel asi do pasivnijsich technologii. Chapu ze pan to ma jako konicek. Spousta efektivnich technologii.
Obě dvě fve mě instalovala firma Sunny Power. Byli to opravdu vstřícní a ochotní partneři. Tomu co dělali opravdu rozuměli, a když se vyskytl problém s jedním baterry Packem, Tak se na nic nevymlouvali, za nic se neschovávali, a nakonec i tento ne úplně jednoduchý problém zdárně vyřešili. Co se týká nadřízeného systému řízení, rozhodl jsem se pro opensource systém Home asisstant, Pro který se dá koupit obrovské množství nejrůznějších čidel, aktorů, a především se dá využít velké množství nejrůznějších plugin programů, generátorů grafů a schemat. Je snadné si stáhnout plugin, který vám graficky znázorňuje spotovou cenu elektřiny na volném trhu, takže se můžete rozhodovat, resp. nastavit systém tak, kdy má dodávat do sítě, protože je lepší cena na trhu, A kde je výhodnější si vyrobenou elektřinu ukládat do baterek, nebo dokonce jenom ohřívat vodu v zásobnících nebo nabíjet elektro automobil. Stejně tak je možné si využít plugin program, který vám řekne, jaká je předpověď slunečního svitu pro vaši lokalitu, takže můžete ráno například dodávat do sítě, i když nemáte plně nabité baterky, a ty si můžete nabíjet třeba až v průběhu poledne, kdy je cena elektřiny na spotovém trhu výrazně nižší. V mém případě byla rozhodující také skutečnost, že mám přítele, který s tímto programem velmi úspěšně pracuje již několik let, takže v něm mám Velkého učitele a mentora.😊
Nesmyslne velky dum, zabetonovat co nejvic krajiny. I stara bytovka je uspornejsi i s vyhrivanym stropem od sousedu. Aspon maji normalni auto a EV jenom jako doplnek.
To je od vás milé. V Brně určitě nějaké studia tohoto druhu jsou. Jenom nevím, jestli nebude vadit, že jsem místo nějakého uměleckého směru studoval mikroelektroniku.
Energie ukládána do vody je kvůli tepelné kapacitě vody docela značná. Ohřevem jednoho kubíků vody o 1° uložíte zhruba 1,3 kW hodiny energie. Takže do 1000 litrové nádrže, Kterou ohříváte třeba o 30° uložíte skoro 40 kW hodin energie já mám možnost nahřívat dvě takovéto nádrže, ale prakticky se vše odehrává jenom v rámci primární nádrže.
Laboratoř pěkná, ale všechno to stálo mnoho promrhaných peněz. Za těch 25 let je ta ekonomika horší než kdyby zvolil jeden zdroj a zůstal u něj. Dělal to protože si to může dovolit.
Vždycky mě fascinuje jak málo informací stačí některým lidem k tomu, aby si udělali jasné hodnocení a definitivní závěry. Ale na druhou stranu To chápu. Svět je nekonečně složitý, a bez této superschopnosti by asi lidé ztratili schopnost v takto složitém světě žít. 🤷🏼♂️🤓
Pozdravujem, nech ten pán napíše koľko ho to stálo ☝️som presvedčený ,že za podlahové elektrické topení aj s elektrikou by zaplatil za 25 rokov oveľa menej a bez práce ☝️jednoduchá matematika
Joj,to redy klobouk dolů.Pan Prchal to má v hlavě pěkně srovnané a déle,než těch 25 let.Vždyť o tom musel přemýšlet
mnohem dřív.Je vidět,že když se přemýšlí o vhodných materiálech a přístrojích,tak vydrží i těch 25 let.Měl také móóc
dobré dělníky a techniky.Vůbec mne nezajímá kolik to vše stálo.Prostě hodně.No a co! To nás nemusí zajímat a můžeme
panu Prchalovi jedině přát,aby mu všechna ta technologie dobře sloužila.Díky pane Staněk za pěkné video a hezký den
Vám všem přeje Michael.
Systém chytrého domů je na sběrnici EIB, většina prvků od firmy ABB.
Projekty a realizaci zajišťovala velmi profesionálně firma BOSSYS s. r. o. , pan Olejníček, který potom se mnou trpělivě ladil a vymýšlel všechny detaily.
Naprosta pecka. Pan je borec. Nejvic se mi libi vyhrivany chodnik odpadnim teplem.
Bezva.
Ten vyhřívaný chodník vznikl doslova za pochodu. Bohužel jsem jednu tlustší trubku v posledních asi 50 metrech nahradil čtyřmi tenčími, tak na konci chodníku je už vzduch příliš ochlazený.
Budu li dělat výměnu dlažby, dám pod chodník po celé délce jenom jedno trubku průměr 200 mm a mohlo by to být OK.
Tak z tohoto videa jsem teda celý paf. Zapálení a erudice pana Prchala je, až bych řek, encyklopedická a velmi dobře se to poslouchalo! Důkazem budiž téměř 30 minutové sólo, do kterého nebylo potřeba vstupovat otázkami.
Videa, do kterých otázkami nevstupuji točím stále častěji a rád.
V tom je také vidět mistrovství pana Staňka.
*Každej správnej propagandis..., pardon influencer to má časem najetý.* 😉@@martinprchal8511
Úžasně inspirativní a přínosné video, moc za něj díky. Panu domácímu přeji, aby ho nikdy neopustil zápal a nadšení.
Za mě se jedná o zajímavé technologické hračky, které ale nemají s finanční úsporou a s ekologií ve finále nic společného. Doma máme kombinaci ostrovní fotovoltaiky a krbových kamen na dřevo, na kterých v zimě i vaříme. Až kamna doslouží, máme v plánu sporák na dřevo, který bude mít i možnost pečení v troubě. Jako dřevo využíváme odpadní palety, kterých se firmy zbavují za odvoz. Minulý rok jsem vybudoval 8 kubíků nádrž na dešťovku a tak nám navíc přibylo i ekologické splachování WC. V domě mám vybavení, které jsem si namontoval svépomocí bez jakékoliv dotace a dokážu si jej sám servisovat. Pánovi přeji, ať mu technologie slouží, určitě má hezký koníček.
Tak natocte taky video. Tohle je supr přehled různých možnosti. Ale pokud můžete tak taky ukažte. Lidi si to radi kouknou
Naprostý souhlas s Vámi.
Než jsem začal s architektem Habinou diskutovat o našem domě, uvažoval jsem, že bych všech 85 domů v této lokalitě ( ulice Růženec, Malý Růženec, Klokočí, část Útěchovská) pojal jako nízkoenergetické eko bydleni. Chtěl jsem zde tehdy vybudovat centrální kotelnu na štěpku. Psal se rok 1995 a tehdy ještě nebyly v mých očích ekologické projekty tak zprofanované jako jsou dnes.
Naštěstí jsem to tehdy neudělal. Když si promítnu, co se od té doby stalo s technologii výroby tepla, včetně té ze dřevní hmoty, myslím, že by mě sousedé lynčovali.
Neuvěřitelný video, pán je i výbornej vypraveč, mohl bych ho poslouchat pořád :) Diky Vám oboum !
Normálne úžasné. Radosť pozerať
Díky.
Pan vede lidi k ekologickému myšlení. . Krasné a ispirativní video. Pan Prchal je skvělý vypravěč, vynálezce má inženýrského ducha a nebojí se riskovat. Děkujeme.
"Pan vede lidi k ekologickému myšlení." *Čím konkrétně? Zastavěnou plochou, chybějící izolací domu, plýtváním vším? Sem s proti argumenty. Jako výzkumák dobrý, ale rodinné sídlo ani omylem.* 🤣
Nevím, na základě čeho jste dospěl k názoru, že dům není zaizolovaný. Na konci devadesátých let, kdy se většinou domy izolovali polystyrenem od Loužce 80 mm, jsem běžně používal tloušťku 160 mm, vzduchové mezery, a na izolaci stropu alespoň 35 mm. Takto jsem investoval i domy které byly určené na prodej. Navíc obvodová konstrukce domů je sendvičová, do oken jsem použil tehdy zcela inovativní kanadský systém Heat Mirror, Kde je mezi skly umístěna speciální fólie, na které je napařená několik vrstev, které umožňují odrážení tepla zpět ke zdroji. Takže v létě neprohřívají sluneční paprsky interiér, a v zimě zůstává teplo vevnitř.
V případě vnitřní ho bazénu jsem použil jiné fólie, které sluneční záření pustí do interiéru, kde se ale vlivem snížení teploty změní vlnová délka v infračervené oblasti a z bazénu ven už teplo neodchází.
Já odpadním teplem vyhřívám skleník.
TČ mám země voda a v létě chladím z primárního okruhu přes výměník přímo do podlahy, super chladící účinek. Chlazení v létě 2x20W. Navíc chladím přes rekuperaci se zemním výměníkem, z toho mám to odpadní teplo pro skleník. Na střeše mám termické kolektory s přepínáním TUV a AKU. A také FVE 10 kWp kterým to celé krmím a přebytky přes wattrouter doplňuji TUV a AKU. Když vysvitne sluníčko, máme teplo i ve velkých mrazech. Všichni mi říkají, že jsem blázen, ale když sleduji pana Prchala, tak jsem ještě žabař.
Dobrý den pane Martine, velmi se mi váš příběh líbil. Přeji vám ať vám dům slouží další roky k vaší spokojenosti a radosti.
Díky.
To je velmi zaujimavy pan, myslene v dobrom samozrejme a klobuk dole. Prijemna mi pride aj ta jeho mluva, som poteseny ze takyto ludia su medzi nami.
Bezva.
Děkuji, to mě těší.
Moc hezké a kultivované video. Velice si vážím pana Prchala za to, že měl odvahu nechat nás nahlédnout do jeho soukromí. Všem škarohlídům dole v komentářích bych doporučil, aby se místo ušklíbání pochválili tím, co umí oni sami... Ale to asi byl krátký seznam.
Ano souhlasím, ale na druhou stranu krátký seznam je mnohem lepší než 10x předělávané řešení (dřevo/plyn nekondenzační/kondenzační/elektřina/tepelné čerpadlo), je to příliš nákladné co se investičních nákladů týče. Já od začátku jedu na fotovoltaika+peletky+síť, mnohem jednoduší řešení a na pořád. Nově akorát budeme peletky na zimu vyrábět v létě z přebytků fotovoltaik v rámci energetického společenství.
Niečo neskutočné, klobúk dolu pred pánom Prchalom. Nie každý je taký detailista a tak technicky znalý a zdatný. Gratulujem pánovi Prchalovi k jeho úspechom
a pánovi Stanekovi, že ho našiel a urobil s ním pre nás toto úžasné video. Ďakujem👌👋👍.
Neskutečné myšlení. Na to, že si takto hrál už před 25lety. Smekám
Kéž by se takoví lidé rodily i dnes. Funkčnost, preciznost, prostě dokonalost. Děkuji
Děkuji všem za pěkné a někdy i velmi vtipné komentáře.
Byl jsem teď několik týdnů mimo Evropu, nemohl jsem moc reagovat.
Rád nyní svůj dluh vyrovnám a pokusím se odpovědět na vše, co budu vědět.
Rád bych také znovu poděkoval panu Staňkovi - Elektro Dad, za jeho opravdu profesionální přístup a kvalitu zpracování.
Děkuji Vám, Martine
Neuvěřitelnej borec, zatím nejlepší díl.
Děkujeme.
Díky.
doma mi říkají, že jsem blázen do chytré domácnosti. Asi jim pustím toto video :D
Presne toto som si aj ja povedal …. Teraz si pridem s mojim smart domom ako uplny amater :)
Podobne 😂 ale chce to update na Loxone
@@dracula88881 Loxone? není lepší si to udělat sám a případně využít If this - then this?
loxone je zbytečně drahý řešení
@@BeeweeDave 400 eur respektive 600 je veľa ??
Pán se výborně poslouchá ,palec hore 😊
Dobrá inspirace,díky..
Děkujeme.
ja som mal takú chorobu, že všetko som automatizoval v kotolni, aj ked som mal polovičku obehových čerpadiel ako tento pán.
Ked som ale zavolal syna a vysvetloval mu, ako celé funguje, napriek tomu, že je elektrikár, len zbledol, ale robil sa, že to chápe, ale bolo vidieť, že je z toho zúfalý.
Vtedy som pochopil, že až otrčim kopyta, tak nikto sa nenájde, kto by cely systém servisoval, lebo každy servisman sa otoči ešte vo dverách. Tak som to zrušil podla prislovia že v jednoduchosti je krása.
Přesně to mně napadlo během prvních 5 minut
Také mě tyhle věci baví a mám dům také napěchovaný kde jakou automatizací, ale přesně, beze mě by to jelo cca 5 dnů. Žena je mladší o 15 let. Je to časovaná bomba....
Moc zaujimave riesenie a velmi dobre spracovany a vymysleny kanal - len tak dalej, mate urcite buducnost!
Nejlepší video, prosím s pánem udělat třeba za dva roky další rozhovor
Budu li mít čím, rád přispějí.
Dobré video, pán si opravdu hraje :-)
Děkujeme
Za mě geniální řešení ,,krmit " tepelné čerpadlo teplejším vzduchem ,super video .
Prima
Teprve až budu mít alespoň jeden celý rok zkušenosti, tak mohu usoudit, jestli to opravdu dobře funguje.
Neskutečně inspirativní video, super výklad, diky za Vaši tvorbu a za tato techničtějsí videa obzvlášť ! 😊
Děkuji pěkně.
Skvělé řešení. Inspirativní. V domě na vesnici jdu podobnou cestou. Mám zde hodně prostoru, takže omezení pouze finanční.
Ty jo to je geniální.
Prima
paráda a oceňuji ,navrhuji název domu : Nautilus 👍
Parada dakujem
Megalománie a ohromné investiční náklady. Skromnost je snažši a pro přirodu o mnoho šetrnějši...
Jejda, pan Prchal ze Soběšic. Strašně milý člověk. Pozdravujte ho Honzo.
Pán nám shrnul prakticky všechny možné vychytávky co si lze udělat vyzkoušet i s reálnými výsledky. Rozený vypravěč, pro mou duši to bylo jako pohádka. Taky jsem ve stavu kdy mám možnost dřevo/plyn/TČ. Ten zemní kolektor před TČ vzduch/voda je dobrej nápad, řekl bych že lepší než to pouštět do domu a řešit čistotu trubek je snazší to prohnat čerpadlem.
Tehdy jsem náhodou našel jednoduchý Návrhový program, který při stanovené kubatuře vzduchu vypočítal, jak dlouhé musí být trubky, aby vzduch v nich při dané rychlosti strávil dostatečné množství času a stihl se ochladit, respektive v zimě ohřát. Případnou kondenzaci vzdušné vlhkosti kosti jsem neřešil, ukázalo se, že zanedbání této podmínky mě nakonec vyšlo. Nikde v potrubí neklesá teplota pod rosný bod, takže nedochází k vylučování vzdušné vlhkosti. Navíc, v zimě když se chladný vzduch pod zemí trošku ohřeje, tak jeho relativní vlhkost výrazně klesá, takže by případnou drobnou vlhkost z léta vlastně odvedl pryč.
*20:00** Výzkumný ústav tepelné energetiky při ČSAV - pobočka kdesik u Brna.* 😀
Inspirativní.Děkuji
Děkujeme.
Krasne a poučné video ,nieco podobné mám doma,ale Vam sa nemôžem rovnať.
Prima
neskutocne dobre sa to pozera. Pan Prchal je borec. Dokazal by som ho pocuvat cely den :D. nech sa dari a nech technologia sluzi dlhe roky bez poruch.
Díky moc.
20:35 tá trombeho stena bola odsúdená na neúspech od začiatku. 1. Mám pochybnosti o jej účinnosti s umiestnením v zimnej záhrade. Je okolo nej veľký priestor, kde sa vzduch prevetrá na teplotu možno 20 stupňov Celzia. Naproti tomu keby od steny dáte sklo vo vzdialenosti 5 - 10cm s priamym slnečným žiarením by tam mohli vznikať 2 až 3 násobné teploty.
2. Tehla má veľmi nízku teplotnú kapacitu sama o sebe (800J/kg), betón má 1000J/kg rovnako ako vzduch, voda má 4200J/kg. Presne tá mala byť použitá namiesto vzduchových trubiek v stene, (napr. v plastových fľaškách zaliata v betóne). Inak projekt parádny, veľa šťastia a zábavy pri ďalšom hraní. :)
Ad 1. Souhlas.
Ad 2. Naprostý souhlas.
Tento svůj omyl jsem asi 3 roky poté, co jsme se nastěhovali částečně napravil tím, že jsem na dům nainstaloval 8 velkých termických solárních plochých vakuových panelů. Jejich celková plocha byla asi 16 m2, takže v našich podmínkách to při slunečné obloze znamenalo asi 16 kW příkonu. V průběhu jednoho slunečného dne jsem tak mohl uložit do vodních nádrží až 200 kWh energie. Tyto termické fotovoltaické panely jsem nakonec velmi nerad musel demontovat, aby udělaly místo fotovoltaickým panelům. Přece jenom, vyrobená elektřina je daleko univerzálnější forma energie Než teplá voda.
Tak tento člověk umí luxusně vyprávět
uplně jedno co říká, je TOP
Vašemu komentáři jsem se upřímě a hodně dlouho smál. To se vám opravdu povedlo.😂😂😂
Ještě více se smála moje žena, která se vážně zabývá myšlenkou, že k mým komentářům napíše svoje disentní stanovisko.
Pan Prchal je opravdu chytrý a vzdělaný člověk, který umí svoje schopnosti dobře využít. 😀
Mám podobné tendence jako pan Prchal, naštěstí moje manželka je ke spoustě takových věcí kritická a dokonce to umí i odůvodnit, takže jí často musím dát za pravdu. Nicméně musím jí dnes toto video pustit, bude to super zábava.
😂
Souhlasím s vámi.
I já někdy narazím na “jisté překážky”, v místech, kde bych je neočekával.
Ten pán je frajer. Milujem ľudí, ktorí stále niečo vymýšľajú ako niečo vylepšiť
Bezva
Zdravím, zajimalo by mě to pasivní chlazení domu. Taky jsem uvažoval, že bych zakopal trubky do země, ale nikde jsem k tomu nic nenašel. Šlo by nějaké info k tomu tématu?
Jak už jsem psal o dva dotazy výše, našel jsem tehdy opravdu zajímavý program od nějaké německé vzduchotechnické firmy. Bohužel, na dnešních počítačích mi už nejspíš nefungoval. Do tohoto programu jsem zadal můj odhad, a totiž to, že chci mít k dispozici maximálně 6000 kubíků vychlazeného vzduchu za hodinu. Někde jsem si totiž přečetl, Že aby měla vzduchotechnika v domě nějaký smysl, musí mít takovou výměnu kapacitu, aby se vzduch vyměnil až třikrát za hodinu. ten program mě spočítal, jak dlouhé trubky potřebuji, aby V nich vzduch proudil dostatečně dlouhou dobu, a stihl se za tu dobu ochladit.
Tento výsledek z programu jsem potom ještě vylepšil tím, že se mě podařilo sehnat neděrované Žluté plastové roury, o průměru 200 mm, jejichž stěny nebyly hladké, ale vrapované. Myslím si, že tím jsem efektivitu přestupu tepla ještě vylepšil, protože vzduch v mezní vrstvě u stěny trubky neprobudil Laminárně, ale vytvářejí se zde víry, které napomáhají přenosu tepla.
Prakticky funguje tento systém v létě zhruba tak, že když teploty přesáhnou asi 30°C, a pokud mám na vstupu Dmychadlo zapnuté zhruba na 50%, má teplota vzduchu který vychází z tohoto systému v obýváku zhruba 16 až 17°C. Tato teplota se udržuje po dobu cca 5 až 7 dnů, potom se vzduch teplota vzduchu vycházejícího ze zemního registru zvýší asi na 18 až 19°. můj odhad je, že nejčastěji používám tento systém v režimu, kdy jim proudí cca dva až 3000 kubíků za hodinu. Důležité je také poznamenat, že to dmychadlo které na vstupu vhání vzduch do systému má plynule řiditelné otáčky. Takže je téměř vždy možné najít optimální nastavení.
Při takovémto pasivním chlazení je teplota v obýváku a přilehlých prostorách příjemných 22 až 25°C.
Příkon tohoto systému je při tomto způsobu použití asi 400 W.
Tehdy jsem náhodou našel jednoduchý Návrhový program, který při stanovené kubatuře vzduchu vypočítal, jak dlouhé musí být trubky, aby vzduch v nich při dané rychlosti strávil dostatečné množství času a stihl se ochladit, respektive v zimě ohřát. Případnou kondenzaci vzdušné vlhkosti kosti jsem neřešil, ukázalo se, že zanedbání této podmínky mě nakonec vyšlo. Nikde v potrubí neklesá teplota pod rosný bod, takže nedochází k vylučování vzdušné vlhkosti. Navíc, v zimě když se chladný vzduch pod zemí trošku ohřeje, tak jeho relativní vlhkost výrazně klesá, takže by případnou drobnou vlhkost z léta vlastně odvedl pryč.
Pan Prchal je fajn člověk
Prima
Také se rád dívám na videa, do kterých je minimálně vstupováno a toto se mi až na ten závěr o světlech líbilo. Jenom by si to zasloužilo par upřesnění: 9:34 účinnost neboli COP pro venkovní teplotu -1°C určitě není 2, to je hodnota pro -15° (přesně 1,96 podle informačního protokolu). Pro informaci pro mezní hodnotu -18°C je to 1,65. Pro nejbližší hodnotu co jsem našel to je 3,64 pro +2°C. Takže žádných max 2, ale 3,5. IVT 170 mám taky a jako bivalence se dá perfektně využít ten jeho plyn kotel včetně hybrid provozu. Sám to teď testuji.
Děkuji za upřesnění. V tomto bych s vámi asi souhlasil, tyto čísla nenosím v hlavě, tak jsem raději řekl pesimističtější hodnoty, ale možná že jsem tím naopak význam toho předehřátého vzduchu Mírně nadhodnotil.
No, me se to také líbí, je tam mnoho dobrych nápadů, to se musi uznat. Kdyz jsem sledoval řemeslné zpracování, pak je vidět profesionalně odvedené dilo. To ovšem muselo mnoho stát. Chápu to jako dlouhodobou investici včetně využití dotačních programů. A tady by mě zajimala nějaká opravdu dobrá ekonomická analýza. Asi by nevychazela nijak dobře. Takže závěrem, já mu tleskám, ale je to taková laboratoř nápadů, kde tak ani nezáleží na penězích, ale spise na tom, jestli se nápad povedl. Ale zase, nedej Bože, aby se s pánem něco stalo, pak by se asi maželka vrátila k osvědčenému plynu. Celkově zajímavé, ale ne pro většinu lidí. Dávám palec nahoru.
Mám pocit, že za to všchno kolik to stálo mohl pán v klidu topit 20 let přímotopem a možná by ještě uštřil, ale tohle byla určitě lepší zábava a koníček.
Skvělá a naučná videa, pokračujte v tom. 💪 Plánujete prosím i video o instalaci fotovoltaiky nejenom na rodinné domy ale i na bytové domy, problematiku SVJ, zákon o komunitní energetice, výhody, nevýhody a v jakém případě se vyplatí?
Dovolil bych si oponovat, že sytém KNX ( dříve nazývaný EIB ) je zastaralý. Přesto, že ho zde má pan Prachal nainstalovaný již 20 let, jedná se o stále aktuální a stále nejlepší sytém. KNX tu bylo dávno před Loxone a jim podobných a bude tu ještě dlouho po nich. Já jsem před 20lety použil ve svém domě dostupnější variantu Nikobus. A ten již dnes zastaralý je. Pan Prchal vybral lépe :o))
Děkuji za upřesnění. Máte pravdu. Měl jsem velké štěstí, když jsem narazil na šikovnou firmu BOSSYS, resp. velmi šikovného a ochotného pana Olejníčka, majitele.
Diky za video. Nejsem jedinej blázen kdo vymýšlí vzduch do tč ohrivan zemnim kolektorem
Na juznom Slovensku, mame spodnu vodu 1.5 metra pod zemou, cize mne staci mala studna s "hadicou", kedze je to vo vode tak tam su vysoke tepelne toky pri malych potrubiach.... Podobne v cesku - ked mas v dedine rybnik tak aj podzemna je vysoko... Netreba vrtat 10 x sto metrovych vrtov....
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez jj minuly tyden se mi povedl kauf . Tc voda voda mastertherm za 100 tis. Takže na pelety a předražené vzduch voda kadím
Moj typ vymennika nazyvaju energeticky kos (hovadsky nazov) ... ale ja to mam v trochu vacsej hlbke ako standard aby som to mal priamo v spodnej vode.
a v zime to ma ucinnost 4 a viac REALNE v najvacsich mrazoch a v lete ide iba vodna pumpa bez kompresoru cize tam je ucinnost aj 20+...
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez j to je pak pohoda. Ja koupil zeme voda . Ne voda voda. 16 tis za hadici na kolektor. Sranda. Vzduch voda na topení zakázat.
Dobrý den
Zajímavé video, pán mi hodně připomíná mě a některé mé kamarády. 🙂
Uvítal bych ale jednu informaci. Jaké jsou celkové roční náklady na energie?
Děkuji
Už jsem to tady někde uváděl, když si přečtete celou diskusi tak to najdete.
Pán by se vyřádil v Minecraftu a bylo by to zadara :D. Ale jinak naprostá bomba, tolik inspirace a nápadfů ve 30 minutách, to je fakt síla... 👍
Díky. To mě těší.
To je bomba. Neco takoveho mam v hlave taky. Neco z toho uz mam instalovane, neco i modernejsi, neco jeste pribyde. Ale mit vsechno toto najednou si muzu nechat zdat z duvodu mista. Nemel bych to kam umistit:) Ale je to proste krasne a funkci. Holt kdyz to nekomu mysli, neco skutecne dela a jen nenadava na system v komentarich. To je pak i vysledek uplne o necem jinem 🙂
*A prachy máte? Tak postavej novej.* 😀
Děkuji, to mě těší.
Me by zajímala energetická bilance toho nasavani vzduchu ze sklepa. Toho vzduchu je tolik, že pochybuji, že to tan sklep ohřeje. Navíc se ten sklep musí hrozně ochlazovat. Takže část tepla bere že sklepa a následně ho tam zase dodá. A k tomu vzduchu, jako fakt dokáže protlačit ten primární vzduch přes potrubí 3x200mm 100m dlouhé? Tomu prostě nevěřím.
Když byly venku mrazy kolem - 5°C tak vzduch který ve sklepě vycházel ze zemního registru měl zhruba + 14°C. Následně se ohříval průchodem přes několik sklepních místnosti, A k tepelnému čerpadlu se dostal v momentě, kdy měl teplotu asi + 18°C.
Samozřejmě, kdyby mrazy trvalý dlouhou dobu nebo byly silnější, tak by se celková tepelná bilance zhoršovala. Pořád je ale lepší, když čerpadlo nasává vzduch který má třeba + 15° než-5.
*25:40** Jo tak ten rozhodně neví co s časem a penězi. Eště si pamatovat všechny funkce. 😀Mistře, kdy bude zabudováno AI a česká SiRi?*
Vy se stydíte za své jméno, Mistře?
*Elektromáma.* 🤣@@ElectroDad
Pan majiteľ má super nápady tiež uvažujem odpadny vzduch posielať k tepelnému cerpadlu aspom aby nezamrzalo ešte tam chyba fitnes centrum tam sa tiež produkuje veľa tepla. U nás sú len dve scény svetla bežné a večer červené to je základ. Zemný kolektor vyzerá super len nebolo povedané ako je vyriešený kondenz ktorý asi vzniká. Jedno auto malé na takú veľkú elektráreň to je veľká škoda.
Zemn vzduchovy kolektor treba cistit ozonom, najlepsie raz rocne, preto sa uz prakticky nerobia. Robi sa vodny zemny kolektor, ktory ohrieva vzduch vo vymenniku.
Děkuji za zajímavou informaci. Ten ozón by určitě mohl být použitelný jako prevence. Ozónový generátor mám, tak bych to mohl zkusit. Problém je, že on je vysoce agresivní plyn, který by mohl degradovat uměle hmoty. A zároveň se samozřejmě zakazuje pobývat v místnosti kde se s ozónem pracuje. Takže potom bych musel celý dům vyvětrat. Zatím jsem ani na začátku klimatizační sezóny nikdy žádné nepříjemné pachy necítil. Ale on je dobrý nápad.
Fascinující. Pro zimu bych zkusil využít vítr - dnes možná ještě ne, ale velmi se těším na dobu, kdy budou tyto technologie za hubičku. A obecně by mě hrozně zajímala zkušenost takového mixu, tedy fotovoltaika + vítr.
Aby to mělo smysl, musel bych mít místo, kde fouká alespoň 4,5 m/s, a při této rychlosti by to muselo dávat minimálně 5kW. A to už by byla vrtule jako hrom. Nelíbilo by se to sousedům, zeleným i jiným.
@@martinprchal8511 Ano, to platí o klasických vrtulích a mě se docela líbí technologie těch "válcovitých" větrných elektráren.
Dobrý den, jak prosím funguje princip ohřevu vzduchu pod zemí na těch 14°C ? Konkrétně v jaké hloubce má položené trubky, čím je vzduch tlačen a čím je teplota zvýšena, když v podzemí z různých meteorolgickýžch stanic se teplota pohybuje kom 6°C cca 1m podezmí? Děkuji za video, zasloužilo si to odběr :)
Také tuto informaci jsem už v diskuzi pod videem uváděl. Stačí když si projde the komentáře.
Dobrý den, nevěděl jsem, že rovnou odpovíte sám :). Ješgtě jednou pochválím Vaši práci i nedostatky, které nefungovaly, což je také velmi přínosná informace. Níže jsem dohledal informace k trubkám v podzemí. Přesto si nemou odpustit dvě otázky. Čím to, že z té země se dá vytáhnout 14 stupnů - nikde se mi nedaří dohledat, že někdo něco takového zrealizaoval. Napdaá Vás prosím co tomu pomáhá? Zda ten zvětralý granodiorit? Dále nově používám rekuperaci a dum (starý) je stále v rekonstrukci. Teplo ze země se zřejmě asi nedá využít z pohledu čistoty vzduchu či pokud myši by se dostali do trubky do přivodního vzduchu rekuperace? Jaky je prosím Vás na to pohled? :) V následujícch roce budu chtít provádět zateplení domu, tím bych mohl obkopat dům dokola a dostat se na nějakých 60M v hloubce 1,5m => s využitím bud pro rekuperaci či případně do budoucna pro teplený čerpadlo (vzduch). Napdá Vás prosím jestli mám něco poupravit z pohledu materiálu. Děkuji pěkně @@martinprchal8511
Jak jsem tady již na několika místech uvedl, trubky jsou Zakopane zhruba ve 150 až 200 cm hloubky. Co se týká předehřívání vzduchu, nemám tuto otázku exaktně nastudovanou, Ale protože jsem měl vše tak to nachystané, tak jsem to prostě začal používat i v zimě, a ejhle, ono to funguje.
Jistým způsobem může hrát roli skutečnost, že v létě do stejných trubek vháním horký letní vzduch za účelem jeho ochlazení, a tento potom používám v domě jako pasivní klimatizaci. A opravdu si ale nemyslím, že by toto mohl být podstatný důvod který zapříčiní Tak vysokou teplotu výstupního vzduchu. Částečně sdílím vaši možnou skepsi, ale u nás na Moravě bývá celoročně třeba ve vinných sklepích teplota kolem 11 - 13 stupních. Ty jsou sice hlubší než 2 m, ale nějaké srovnání to je. Ještě mě napadá jeden neprověřený argument, a totiž, že část o vedení podzemního registru se nachází v mírném, téměř 30 procentní m svahu, který je skloněný na jiho západ a pokrytí je jenom trávou, takže se může přes léto docela prohřívat. A ani tak si ovšem nemyslím, že by toto teplo mohla v zemi zůstat až do ledna. Takže odpověď na vaši základní otázku je: nevím.
děkuji pěkně za vaši odpověd. Jinak pro využití pasitvní klimatizace - tento vzduch jde napřímo přes sklep nebo to jde do nějaké jednotky? Konkrétně spíše, jak pomocí čeho je vzduch tlačen? Celkově mi to příjde jako dosažení nejvyšší účinosti s jakkoukoliv kombinací (teplené čerpadlo, FTV), která se může měnit v budoucnu.@@martinprchal8511
V létě je vzduch tlačen dmychadlem ze zahradního domku do trubek, které potom prochází přímo pod obývákem, kde mohou ihned vystupovat ven. značku toho Dmychadla neznám, ale mohu se zítra podívat a uvedu to u vašeho příspěvku. Vím jenom že je poháněný třífázovým motorem, přes frekvenční měnič, který je ovládán systémem EIB, řídícím napětím 0 až 10 V.
Klobúk dole!
To je hrozný pošuk toto. :D Tak samozřejmě je dobře, že takoví lidé jsou. Baví ho to, zjevně neví co s prachama, ať si dělá co chce. Ale je do očí bijící, jak se vzdálil smyslu toho všeho = úspoře energie (a tedy i peněz). Investoval do toho domu spoustu milionů, o jakékoliv úspoře nemůže být řeč.
Dobrej Bunkr 👍
ok
Neuvěřitelné, že pán takto uvažoval před dvaceti lety. Ani dnes se většina domů nestaví na této technologické úrovni. Velká inspirace.
Děkuji.
Nejak mi utekla znacka toho chytrho systemu, ktere je po 20letech stale funkcni, poznateho nekdo? ❤
Lakatos Traktor verze 2 .
EIB, většinou od ABB
Fantastické. Sleduji se zatajeným dechem a smekám až k zemi ... Co všechno se dá za pár šestáků vybudovat 😀
Fantastické
Děkuji moc, těší mě to, možná budu někoho inspirovat.
*25:08** 12 km kabelů. 😀 Ok. Rozežranej majitel v 3+1 vyplácá 250 m při reko. Takže jenom cca pro 30 domů. Jo to je eko.*
Ak si si to neposkladal sam ale robila ti to firma tak si za jednu 3 tisic korunovu krabicku platil 25 tisic... Vidis ze aj ta jeho zbernica je len RS485... a aj podla toho ako zle si on vysvetlil taku jednoduchu vec ako je trombeho stena (na 80% spravne), tak si myslim ze si tam zle vysvetlil viacero veci. A tie kable mozes tahat nie jeden vypinac, jeden kabel do "rozvodne" ale je to zbernica, cize pred kazdou izbou sa mozu vypinace z izby pomocou 2 korunovej prepojky napojit na zbernicu celeho poschodia... cize ti staci jedna krabicka na poschodie....
resp, mu to bolo na 80% spravne vysvetlene...
Vy jste stejný, jako ti majitelé škody 1,9 tdi, co se ze všech lidí na světě nejvíce zajímají o ekologii elektromobilů.
@@vondrass Ked uz sme pri tom 1,9 tdi tak ten dom ma vykurovaci system s podobnymi vykonom ako ta octavka lol.
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez Nevím, výkony ani ekologii bych rozhodně v tomto případě neřešil. To není prvotní účel takových aplikací. Pan Prchal je úžasný a baví ho něco zkoušet a zkoumat. Je to nejspíše jeho koníček. Plně to chápu.
Fakt krasa všetko premyslené do detailov.
Zaujímalo by ma aka sa pouzila izolacia sýpká na tie 1000lnadzre co to je za materiál?
Foukaná celulóza
Původně jsem chtěl celý ten prostor zasypat drceným polystyrenem, ale v té době jsem s ním měl ještě malé zkušenosti. Bohužel jsem tedy jak je tady správně uvedeno obyčejnou foukanou izolaci. Tedy celulózu. Tato izolace ale bohužel průběhu času si trošku sedá, zvláště v tomto atypickém použití, kdy je v některých místech izolace uložená ve výšce téměř 2,5 m.
@@martinprchal8511 ďakujem za postrehy.pracujem tiež na zásobníky 2ks 2500l budu vedľa seba prepojené rúrou hore aj dole aby bola jedna veľká.5000l vykurovať budem splynovacim kotlom Atmos. Tiež som uvažoval rozdrveny polostiren ale obávam sa ak by sa nádrže prehriali na cca 100-110°c či sa nezačne ten polostiren topiť a lepiť na nádrže tým pádom stratí tepelné vlastnosti.uvazujem sklenenú vatu priamo na nádrž potom polostirenove dosky aspoň 300mm na strope aj hrubšie
Dobrý den. Velmi zajímavé video. Je možné se zeptat jak hluboko a v jaké délce jsou zhruba roury pod zemí na přívod vzduchu? Neni problém s kondenzací vody v tomto potrubí? Případně jestli je nutné nejak čistit? Děkuji
Víceméně jsem vám odpověděl již v předchozích komentářích. Tedy jenom stručně:
Roury jsou vedené zhruba v hloubce 150 až 200 cm, jsou ve výkopu asi 1 m široký, jedná se o 3 Žluté plastové vrapované roury které NEJSOU děrované. To je důležité, abyste si tímto způsobem do domu nepřiváděli radon. Roury mají průměr 200 mm, a jejich celková délka je cca třikrát 90 m. Místní zemina, do které jsem je ukládal je silně zvětralý granodiorit.
Pán je šikovnej a chytrej nadšenec a má to spíš jako koníčka, ale jinak pochybuji že se to všechno někdy vrátí a jakmile se o to bude mít starat někdo místo něj, tak tím to končí . . . v tom se nikdo jiný nemůže vyznat.
Díky za názor. K domu je podrobně sepsaný manuál k obsluze.
Skvela koncepcia. Je vidiet ze ho to bavi a vie o com rozprava.
Aneb, jak se stát otrokem své vášně.
Kdo si hraje nezlobí.
Moje opravdové vášně jsou jiné.
Nebylo by lepší vybudovat zemní kolektor?
Tak to je brutal velky dom s obrovskou spotrebou. Mal to radsej poriadne zateplit, to je zaklad.
O tom jsem už psal výše. Nevím proč si myslíte že jsem to nezateplil. Obvodové stěny jsou sendvičové, včetně 16 cm izolace, vzduchové mezery, stropy jsou izolován dvakrát 18 cm, v oknech je speciální fólie Heat Mirror.
Ano, spotřeba je větší. Není to jenom domek pro bydlení, máme zde i dvě kanceláře.
Jak je hluboko zakopane potrubí?
Viz moje odpovědi u jiných komentářů, hloubka se pohybuje od 150 do 200 cm, šířka výkupu byla zhruba 1 m, trubky jsem nechal položit na okraje výkopu a jednu doprostřed. Zemina v Místě realizace je tvořena silně zvětralý m granodioritem.
Když máte čas a peníze můžete si takto hrát kazdy
Můžu znát, kolik pán platí zálohy za plyn a elektriku?
Omlouvám se, nebudu to tady psát znovu, když jsi ale projde vlákno diskuse, tak to najdete. Tyto informace jsem tady již uváděl.
Vau pěkně ty a pánovi smekám klobouček.
Prima, Pavle
Je to hezké , ale za mne trochu již překombinované a hlavně to muselo stát balík peněz. Možná by stálo za to uvést návratnost všech instalovaných systémů. Pán je určitě skvělý odborník, ale v případě že již nebude na světě opravit nějakou poruchu asi nebude moc jednoduché.
Stručné shrnutí jsem tady už někde uvedl. Také jsem napsal kolik v průběhu těch let měl dům spotřebu plynu i elektřiny. Rád se k této problematice vrátím třeba za rok, kdy už budu mít i výsledky měření celého tohoto komplexu.
Kdo chce být EKO,... , tak nebuduje takovéhle haluzny, vyhřívané bazény a podobně. Jinak pokud se chce prezentovat, tak by tu kabeláž měl alespoň trochu učesat.... Takhle to vypadá v některých místech jak prasárna.
*Tohle není eko ani omylem. Tohle není ani smart. Tohle je zhomtněná představa někoho, kdo neví co prachama. Akorát teda zklamal tím Fiátkem. Čekal jsem rolse za 420 tisíc dolarů.* 😀
*24:05** To je prostě paráda.* 😀
Já mám pocit, že o ekologii a udržitelnosti tam zmínka nezazněla ani jednou. Spíš je pán hračička a baví ho to.
Myšlenka vysávat tepelkem teplo z domu, abych ho následně do toho domu vrátil, je revoluční:-)) Energetická bilance záporná, ale nápad geniální :-) Pánovi fandím, máme stejný koníček. A každý koníček něco stojí - návratnost investic v nekonečnu, ale zábava dobrá.
On ale nevysává teplo z domu, ale z nevytápěného sklepa.
To je jedno. Pořád je to teplo uvnitř domu, které se počítá.@@rostislav2000
Asi jste vůbec nedával pozor. ;) Předehřev vzduchu do sklepa v zemních trubkách je jádrem celé geniální finty.
Ta genialita spociva v tom ze z registru jde 13 stupnu a do svetliku uz 18. Takze teplo ze sklepa odchazi s tim vzduchem . Teplo DO sklepa jde ---ze stopu a podlahy obytne casti.... @@JaroslavGrochal
@@ikov4005 Věřím, že rozlišujete zemní předehřev z 0 na 13 °C a interní sklepní "chlazení" a sběr odpadního tepla, které tam na technologii vzniká a lze ho lépe využít v domě...
*2:38** Jo tak vyhřívaný bazén. Tak to má u nás každej dva.* 😀
Hraji si s myšlenkou, že dům jednou koupím a bude ,,bez návodu k obsluze". Profesí budu třeba zelinář. Bude k domu i pistole 😀?
Bude a k tomu 3 tuby lepidla az to budes flikovat 🙂
Zemní vrt pro tepelné čerpadlo není?
Kdysi jsem o tom uvažoval, ale bohužel, jsem jej tehdy nerealizoval, a nyní v rámci velkého bůmu tepelných čerpadel jsou zemní vrtací práce tak drahé, že mě to ekonomicky nevycházelo.
Možná kdyby pán zatopil do toho radiátoru pod oknem, tak by měl ještě teplejší vzduch do tepelného čerpadla. 😜
😂😂😂
*Ale to osvětlení v baráku teda nic moc. **19:45*
pěknej kočkopes, fascinuje mě, že si pán ochlazuje dům, aby potom tímto teplem znovu dům ohříval. Samozřejmě značné tepelné ztráty . Podoně jakoby jste si koupil ledničku a ten výměník z té ledničky strčil zepředu do chladícího prostoru a myslel si že tím využijí teplo. 🤣
Řekl bych, že jste se nedíval pozorně. Do sklepa v zimě přivádím vzduch z venku, který je předehříván podzemním labyrintem trubek, a tento předehřátý vzduch dotuje vzduch ve sklepě který potom nastává tepelné čerpadlo.
Pán dela dabing ne?
Nedělá pán dabing ? :D jeho hlas je mi povědomý
Dabing určitě nedělá, z toho by to neufinancoval . Tipuji to na ekonoma, finančníka nebo někoho z akademické půdy. Ale pán má skutečně výborný hlas a přednes také. Skutečně tam ta podoba je. Osobně bych to tipoval na Karla Högera, když jsem poslouchával rozhlasového Hajaju /1980/. A spolu s modulačním zkreselím AM modulace a charakteristikou reproduktoru.... Uvidíme zdali někdo bude mít stejný pocit...
Mě trochu připomíná pana premiéra Fialu :) Hlasem, lehce brněnským přízvukem, těma pomlkama uprostřed věty i tím formálně-akademickým jazykem.
Diky moc. Je to od vás milé.
Já to snad budu muset zkusit!
🤷🏼♂️🙈😂😇
u pana som sa našiel no parada čo všetko skombinoval
Prima
Pan ma velicedobre napady. Rad bych znal firmy a technologie ktere umi nacasoivat vyuziti baterii fve a topeni podle pocasi v budoucnu. Toto me moc zajima zatim si to programuji sam a jsem v tom uspesny. Super dum, vyuziti odpadniho teplka, akumulace a hlavne je sobestacny. Nicmene misto nekterych veci a predymenzovani nekterych technologii bych sel asi do pasivnijsich technologii. Chapu ze pan to ma jako konicek. Spousta efektivnich technologii.
Obě dvě fve mě instalovala firma Sunny Power. Byli to opravdu vstřícní a ochotní partneři. Tomu co dělali opravdu rozuměli, a když se vyskytl problém s jedním baterry Packem, Tak se na nic nevymlouvali, za nic se neschovávali, a nakonec i tento ne úplně jednoduchý problém zdárně vyřešili.
Co se týká nadřízeného systému řízení, rozhodl jsem se pro opensource systém Home asisstant, Pro který se dá koupit obrovské množství nejrůznějších čidel, aktorů, a především se dá využít velké množství nejrůznějších plugin programů, generátorů grafů a schemat. Je snadné si stáhnout plugin, který vám graficky znázorňuje spotovou cenu elektřiny na volném trhu, takže se můžete rozhodovat, resp. nastavit systém tak, kdy má dodávat do sítě, protože je lepší cena na trhu, A kde je výhodnější si vyrobenou elektřinu ukládat do baterek, nebo dokonce jenom ohřívat vodu v zásobnících nebo nabíjet elektro automobil. Stejně tak je možné si využít plugin program, který vám řekne, jaká je předpověď slunečního svitu pro vaši lokalitu, takže můžete ráno například dodávat do sítě, i když nemáte plně nabité baterky, a ty si můžete nabíjet třeba až v průběhu poledne, kdy je cena elektřiny na spotovém trhu výrazně nižší. V mém případě byla rozhodující také skutečnost, že mám přítele, který s tímto programem velmi úspěšně pracuje již několik let, takže v něm mám Velkého učitele a mentora.😊
Pan je sympaticky hracicka. 😅
Je, Honzo.
Nesmyslne velky dum, zabetonovat co nejvic krajiny. I stara bytovka je uspornejsi i s vyhrivanym stropem od sousedu. Aspon maji normalni auto a EV jenom jako doplnek.
ok
Ten pán by sa hodil do dabingu, pripomína mi hlas dabovaný pre film Winnetou Lex Barkera. Pritom je aj veľmi múdry a vzdelaný. Radosť ho počúvať.
To je od vás milé. V Brně určitě nějaké studia tohoto druhu jsou. Jenom nevím, jestli nebude vadit, že jsem místo nějakého uměleckého směru studoval mikroelektroniku.
Klobouk dolu!
Bezva
*A rozvaděč jak v paneláku. **28:23**.* 🤣
tych 2x1000l ma prekvapilo, že to je relativne mala zasoba.
Energie ukládána do vody je kvůli tepelné kapacitě vody docela značná. Ohřevem jednoho kubíků vody o 1° uložíte zhruba 1,3 kW hodiny energie. Takže do 1000 litrové nádrže, Kterou ohříváte třeba o 30° uložíte skoro 40 kW hodin energie já mám možnost nahřívat dvě takovéto nádrže, ale prakticky se vše odehrává jenom v rámci primární nádrže.
*24:00** Škoda, že neukázal to piáno.* 😀
A ty BaW taky nebyli za tasku hrusek...
*21:36** TPČ to je šprýmař. V technologiích tak 3 - 4 míče ale jinak pohoda.* 🤣
Pritlac...hodne.
Laboratoř pěkná, ale všechno to stálo mnoho promrhaných peněz. Za těch 25 let je ta ekonomika horší než kdyby zvolil jeden zdroj a zůstal u něj. Dělal to protože si to může dovolit.
Vždycky mě fascinuje jak málo informací stačí některým lidem k tomu, aby si udělali jasné hodnocení a definitivní závěry. Ale na druhou stranu To chápu. Svět je nekonečně složitý, a bez této superschopnosti by asi lidé ztratili schopnost v takto složitém světě žít.
🤷🏼♂️🤓
Jedním slovem Masakr😮
*13:54** Pane Staněk, kde jste toho megalomana našel?* 😀
Pane Zásuvkoviči, Vy se stydíte za své jméno?
*Elektroteta.* 😀@@ElectroDad
Pozdravujem, nech ten pán napíše koľko ho to stálo ☝️som presvedčený ,že za podlahové elektrické topení aj s elektrikou by zaplatil za 25 rokov oveľa menej a bez práce ☝️jednoduchá matematika
Děkuji za názor.
Proč by to dělal? Zaprvé se to nedá spočítat za 25 let a zadruhé to asi ani neví. To je jako když si někdo staví doma panel s vláčky,
Vaše přesvědčení vám neberu.
Specifikujte cena čeho by Vás zajímala.
Krátké shrnutí jsem udělal a několik komentářů výše. Stačí si to přečíst tam.