Why Do We Need to Breed Parrots and Should We Reproduce Them?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.พ. 2025
  • The video is subtitled in English
    About ethics, role, significance, fashions and trends in parrot breeding, and also about Polish parrot activists who are against parrot reproduction.
    We invite you to read the the polemics by Andrzej Kosiorowski with the comments which appeared under this video:
    Prohibiting Parrot Breeding - Part 1 - “Reproduction Is Homelessness and Harms Parrots” (in Polish only)
    papuziblog.blo...
    Prohibiting Parrot Breeding - Part 2 - “The Lesser Evil in Parrot Welfare” (in Polish only)
    papuziblog.blo...
    Prohibiting Parrot Breeding - Part 3 - “Do Single Kept Parrots Have an Instinct to Prolong the Species?” (in Polish only)
    papuziblog.blo...
    Starring parrots from Parrot Shop in Warsaw.
    PAPUGI.com.pl/en

ความคิดเห็น • 86

  • @dianaimpossible7196
    @dianaimpossible7196 3 ปีที่แล้ว +7

    Nie do końca zgadzam się z końcówką wypowiedzi, stwierdzeniem, że, gdy ktoś ma parę samica i samiec powinien dopuszczać do lęgów co najmniej raz w roku. Myślę, że to byłoby skrajnie nieodpowiedzialne, tym bardziej, że większość osób posiadających papugi nie mają pojęcia o ich hodowli, a w internecie ciężko doszukać się trafnych informacji na ten temat. Dodatkowo, niełatwo jest znaleźć dobrego papuziego weterynarza, który nas poprowadzi podczas lęgów, a branie się za to samemu kiedy nie ma się żadnego doświadczenia jest ryzykowne. Uważam, że niedopuszczanie do nieprofesjonalnych lęgów jest dużo lepsze niż śmierć młodych, rodziców lub różnego rodzaju choroby maluchów. Co więcej, jestem przekonana, że papużki TRZEBA trzymać w co najmniej dwójkach (niekoniecznie samiec z samicą), aby dobrze się czuły. Mojego paputa trzymałam rok samego i, mimo mojej ciągłej obecności, widzę, że nie był tak szczęśliwy jak teraz, kiedy jest z nami druga papużka.
    Sugeruję małe naprostowanie filmiku, bo możliwe, że nieumyślnie zawarliscie tam szkodliwe treści
    Pozdrawiam

    • @soniawisniewska7245
      @soniawisniewska7245 3 ปีที่แล้ว +1

      U mnie z zachowaniem u zwierzaka było odwrotnie. Papuga wolała towarzystwo ludzi i czuła się dobrze będąc sama w klatce. W przypadku towarzysza nie akceptowała go i nie była zainteresowana tego rodzaju towarzyszem. Pojawiała się agresja, a co za tym szło - niepotrzebny stres i dominacja. Uważam, że co papuga to inny przypadek, nie wspominając o warunkach w "opiekowaniu się" oraz "towarzystwie". Zwyczajnie okazało się, że nie był wymagany towarzysz to jak sugerują co niektóre osoby na grupach internetowych. Ich rady, tylko pogorszyły sytuację u mojego zwierzaka.
      Pozdrawiam.

    • @moniqa495
      @moniqa495 ปีที่แล้ว

      ​@@soniawisniewska7245tak samo mam z naszą nimfą, nie chce obecności drugiej papugi. Bardzo przywiązała się do nas i przez to samczyk zrobił się bardzo agresywny, atakował w locie wszystkich i doczekał się eksmisji. Trzymanie ich dwoje osobno nie było by dobre dla nich. Również nie zgadzam się z tym, że papugi powinny mieć towarzysza. Pozdrawiam 😊

  • @majaa8254
    @majaa8254 3 ปีที่แล้ว +7

    Proszę nie mówić takich rzeczy, które nie są dobre dla większości papug. Najpierw trzeba zadbać o odpowiednie warunki papug w domach- odpowiednia klatka, min 2 papugi, naturalne żerdzie, itd. A gdy już mamy warunki sprzyjające i dobre to możemy pomyśleć o lęgach, są one trudne i wymagają bardzo dużej wiedzy i doświadczenia plus długiego przygotowania papug nawet u popularnych gatunków takich jak faliste czy nimfy, a przez taki film ludzie wsadzają papugom budki do klatek, a potem pisklaki giną bądź są chore. Może nie macie tego na myśli i tego nie popieracie ale ludzie to tak zrozumieją i tak zrobią. A jak ma się parę to niekoniecznie się one pozabijają bez lęgów, znam wiele par gatunkowych bez budek i są one szczęśliwe a instynkt rozmnażania nie jest taki duży gdy miejsca na gniazdo nie ma, a agresja mogłaby wystąpić jak np. ktoś wsadziłby parze budkę a każde złożone jajo zabierał(tak się dzieje w przypadku ręcznego karmienia, które jest też bardzo krzywdzące dla papuzich rodziców). Do tego samotne papugi mają w opiekunie partnera, często też dlatego że ludzie nieodpowiednio je głaszczą po brzuchu czy plecach, papuga nie wie że jest papugom a myśli że człowiekiem. Lęgi zostawmy profesjonalistom czyli osobom które się na tym znają, mają odpowiednie warunki, mają dużo wiedzy, doświadczenia.

  • @wortex7925
    @wortex7925 3 ปีที่แล้ว

    Jeśli chodzi o informacje w internecie na temat rozmnażania papug, to są, ale ciężko je znaleźć. Kiedy pojawiło się pierwsze jajo u moich papug falistych, które wtedy miałem około 3 miesiące spędziłem 5 godzin na szukaniu wszelkich informacji w internecie na temat hodowli i tego, co powinienem robić. Od razu podpowiem: zdecydowanie nie polecam grupek na Facebooku. Kiedy wysłałem zdjęcie jaja w budce zostałem zwyzywany, że źle robię w połowie komentarzy, a w drugiej połowie mogłem sobie co najwyżej pooglądać zdjęcia papug i poczytać przechwałki w stylu "sama wykarmiłam", ale żadnych porad. Natomiast ten kanał bardzo mocno mi pomógł. Między innymi dzięki informacjom jakie znalazłem tutaj udało mi się dobrać odpowiednią dietę, oraz tak zwane "dos and don'ts". Z całego lęgu w którym pojawiło się 6 jaj 3 były zalężone i te 3 zalężone się wykluły, ale niestety po tygodniu wszystkie zdychały (do budki zaglądałem dwa razy dziennie, rano i wieczorem, aby sprawdzić czy wszystko w porządku). Na szczęście z całego lęgu zostało jedno pisklę, które przetrwało (podejrzewam, że jest to pierwsze, które się wykluło i po prostu najsilniej walczyło o jedzenie, a ja miałem za mało informacji o hodowli, oraz czasu, żeby karmić ręcznie pozostałe pisklaki.) jest w świetnej formie, uczy się latać i idzie mu to świetnie. Udaje już mu się przelecieć cały pokój, nie tracąc wysokości, a nawet troszeczkę zyskując. Jeśli chodzi o oswajanie, to kiedy pisklakowi pojawił się puch zacząłem go wyciągać z budki (kiedy samica z niej wychodziła) na krótkie chodzenie i mówienie do niego. Z każdym dniem czas ten zwiększałem, aż w końcu kiedy małemu kolorowe piórka pojawiły się na całym ciele przestałem ten czas ograniczać. Czasami mu podsuwałem a to kawałek jabłka, a to kawałek marchewki, a to paseczki z cukini. Dzięki temu mały nie boi się ręki, chętnie na nią wchodzi, kiedy się mu ją podsunie. Chciałbym otrzymać jakąś możliwość kontaktu z twórcami Papuzia TV, w poszukiwaniu porad, oraz informacji których nie mogę znaleźć w internecie.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว

      Niestety, osoby z fejsbukowych grup nie zawsze mają pojęcie o tym, co radzą. Jeśli były to pierwsze lęgi, to często się zdarza, że młode nie przeżywają. I nie jest to wina niedoświadczenia opiekuna, lecz niedoświadczenia rodziców, którzy zaczynają wysiadywanie jaj od razu po złożeniu pierwszego, zamiast czekać aż zostaną złożone wszystkie. Wtedy młode wyklułyby się jednocześnie i nie byłoby takiej rywalizacji między nimi. Zwykle przy kolejnym lęgu papugi nie podejmują już tak błędnej decyzji.
      W Papuziej Telewizji koncentrowaliśmy się dotąd na filmach poradnikowych dotyczących papug do towarzystwa. Ale mamy już pierwszy film o hodowli. Na razie o jej tworzeniu: „Łączenie papug - cz. 4 - Tworzenie domowej hodowli” th-cam.com/video/c1S8JY_E1E4/w-d-xo.html Mamy nadzieję nadrobić ten temat w przyszłości.
      Jednak mamy też filmy o postępowaniu z ręcznie karmionymi papugami. Część rad z tych filmów można odnieść również do piskląt karmionych przez naturalnych rodziców:
      "Wybór papugi - prawidłowy ręczny wychów" th-cam.com/video/go_d5bK3dTg/w-d-xo.html
      "Nie gwałćmy papuziej natury, czyli prawidłowy ręczny wychów" th-cam.com/video/4BHE76rCRKA/w-d-xo.html
      "Sprzedaż niesamodzielnych papug jest przestępstwem" th-cam.com/video/-3efYhRhH54/w-d-xo.html
      Chodzi o to, że socjalizowanie piskląt, które wymagają jeszcze karmienia przez rodziców, jest dużym błędem i powoduje uszczerbek na ich zdrowiu psychicznym. Pisklęta w budce powinny tylko jeść i rosnąć. Wyjmowanie ich zaburza nie tylko ich procesy trawienne na skutek spadku temperatury ciała, ale i rozwój emocjonalny. Ptaki są gotowe na przyjmowanie bodźców z zewnątrz dopiero po opuszczeniu budki. Wtedy najlepiej przyswajają nowe informacji o otoczeniu i jest to najlepszy czas na oswajanie.
      Wiemy, niestety, że na fejsbuku często można znaleźć takie właśnie rady odnośnie socjalizowania piskląt. Osoby, które je głoszą nie mają o tym pojęcia i kierują się jedynie swoim błędnym antropomorfizowaniem zwierząt, czyli przypisywaniem ich ludzkich cech, do czego ludzie mają niestety skłonności. Tymczasem takie postępowanie grozi śmiercią piskląt, ponieważ kiedy wyjmuje się je z budki i wkłada ponownie, rodzice mogą takie pisklę odtrącić i nie chcieć go więcej karmić, co oznacza śmierć, jeśli roli tej nie przejmie opiekun. To samo dotyczy interwencji opiekuna w lęgi. Papugi wymagają wtedy izolacji i spokoju, i jeśli się go zbytnio zakłóci zbyt częstym zaglądaniem do budki, też mogą porzucić lęgi.

  • @Xoicw
    @Xoicw 3 ปีที่แล้ว +13

    A ja mam nominalną papużkę nimfę, jest ze mną 27 lat.

  • @kamilmatua6349
    @kamilmatua6349 3 ปีที่แล้ว

    Dokładnie zgodzę się z panem że jeśli mamy parę to musimy ponieść tego konsekwencje i dopuścić do lęgów ....i nie zgodzę się z tym że dużo ludzi sobie nie poradzi .....właśnie ludzi ....należy dać ptakom to co potrzebują podczas lęgów .... spokój... natura sama da radę .....ok jest kwestia przygotowania do lęgów i tu popieram wszystkich że należy to przeprowadzić należycie sam posiadam ok 30 papug różnego gatunku....i obserwuje ich zachowania od lat .....pary które mają lęg 1 do roku są dużo bardziej spokojne i moim zdaniem takie (żywsze)....więc jeśli ktoś decyduje się na posiadanie pary powinien naprawdę dużo się do edukowac w dziedzinie papug ...i liczyć się z konsekwencjami posiadania pary ....więc jeśli ktoś nie chce młodych to dwa samczyki lub dwie samiczki ...i będzie ok ....
    Ale też szanuje zdanie innych
    Pozdrawiam

  • @majaa8254
    @majaa8254 3 ปีที่แล้ว +5

    Nie zgodzę się też do Waszego zdania, że to papużek falistych i nimf wcale tak dużo w hodowlach nie jest. Jest to niewiedza lub ignorancja. Wystarczy wejść na strony adopcyjne, internetowe portale sprzedażowe lub targi/sklepy zoologiczne. Wszędzie jest ich pełno, a są bardzo tanie, kosztują praktycznie grosze. Przez to ludzie traktują je bardziej przedmiotowo, nie jak zwierzęta, które też mają swoje wymagania i potrzeby, a jak ta zdechnie to sobie drugą kupią, w czym problem? A ogromną liczbę papuzich cierpień powoduje np. właśnie takiego typu kanał ;). Można mieć różne poglądy na temat trzymania jednej papugi, ręcznego karmienia i wielu innych rzeczy, ale tylko jeden jest dobry dla papug- czyli parzysta liczba papug i ręczne karmienie jedynie w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pisklaków. A jedna papuga powinna być trzymana sama tylko wtedy gdy zostaną podjęte wszystkie kroki do jej połączenia z drugą, ale ta nie jest w stanie jej zaakceptować(co i tak jest winą człowieka, nie papugi). Radzę się trochę do edukować i dowiedzieć się co jest kluczem do dobrostanu papug i ich szczęścia w niewoli.

  • @waldemarstepak3618
    @waldemarstepak3618 3 ปีที่แล้ว +3

    👍👍👍👍👍

  • @wortex7925
    @wortex7925 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja sobie nawet nie zdawałem sprawy, że mam rzadką papugę falistą. Jest cała w kolorze jasno żółtym, z białymi perełkami

  • @marek.m7054
    @marek.m7054 3 ปีที่แล้ว +3

    Świetny film jak zwykle. A najważniejsze że ludzie to obejrzą będą bardziej w tym temacie wyedukowani. Dzięki Papuzia Telewizją.Powodzonka! ʕ •ᴥ•ʔ

  • @stregaserizawa8411
    @stregaserizawa8411 3 ปีที่แล้ว +4

    Przy filmie wspomniane zdanie było, że należało by dac odbyć raz do roku parce papug okres legowy. Jak to się ma w przypadku dwóch samczyków?? Czy w tym przypadku muszę im znaleźć samiczke? Czy, jako od młodego razem chowani nie będą tego wymagać?

    • @oliwka5717
      @oliwka5717 3 ปีที่แล้ว

      Mam tak samo i też nie wiem 😣

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว +1

      Oczywiście nie dotyczy to pary jednopłciowej. Jeśli nie będą miały samicy, to instynkt posiadania potomstwa nie będzie aż tak silny, jak u papug żyjących w parach. Nie oznacza to jednak, że zaniknie u nich popęd płciowy. Być może będą ze sobą kopulować. O trzymaniu papug jednopłciowych pan Andrzej opowiedział w filmie "Jak zapobiegać niechcianej "ciąży" u papug, czyli świadome papużyństwo" th-cam.com/video/xLihfdKvyJ8/w-d-xo.html Ale wyciągnięcie wniosków na temat tego, czy trzymanie jednopłciowej pary jest etyczne, pozostawił widzom.
      Dokupienie dla nich jednej samicy byłoby bardzo dużym błędem, bo doprowadziłoby do agresji i bójek, a może nawet w ich rezultacie - śmierci. Papug nie trzyma się nieparzyście. Mówimy o tym w filmie „Łączenie papug - cz. 4 - Tworzenie domowej hodowli” th-cam.com/video/c1S8JY_E1E4/w-d-xo.html

  • @benia1144
    @benia1144 3 ปีที่แล้ว

    Dzien dobry Jak wy oswajacie te wszystkie papugi ja mam dwie ale nie są aż tak bardzo oswojone jak mam je oswoić obydwie były ręcznie wykarmione i mlode kiedy je wziąłem na początku miałem samca i on się boi ręki i ucieka ale siada na ramie ale nie przylatuje teraz dokupiłem sobie samiczkę jest ona tak samo ręcznie wykarmiona samiec ma rok a samica ma dopiero skończony miesiąc jaki błędy wychowawcze popełniłem i jak mama je oswoić proszę o odpowiedź

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว

      Niestety, nawet prawidłowo ręcznie wykarmiona papuga przestaje interesować się opiekunem, jeśli nie poświęca on jej całej swojej uwagi. A skoro opiekun ma dwie papugi, to prawdopodobnie dlatego, żeby papugi zajęły się sobą, i żeby on nie musiał poświęcać im zbyt dużo czasu. Jednak jeśli papugi zwiążą się ze sobą, to automatycznie zdystansują się od człowieka. Nawet jeśli są ręcznie wykarmione. I oswajanie ich na siłę czy wychowywanie raczej tu nie pomoże. Nie piszesz, jakie to papugi, ale mamy tu na myśli te najbardziej popularne tanie gatunki.
      Ale czy popełniłeś błędy wychowawcze z samcem, który ma już rok i do tej pory nie jest oswojony?
      Załóżmy, że jest to papużka falista (tak podejrzewamy, skoro samica ma dopiero miesiąc, a nie piszesz, żeby była jeszcze ręcznie dokarmiana). Rzadko spotyka się je prawidłowo ręcznie wykarmione, bo jest to dla hodowców nieopłacalne. Więc wyjmują z gniazda już całkowicie opierzone pisklę, dokarmiają sami przez kilka dni i sprzedają jako ręcznie karmione, mimo że faktycznie zostało ono wykarmione przez naturalnych rodziców. Więc można powiedzieć, że przez te kilka dni było tylko trochę oswajane przez hodowcę. Jeśli tak było, a ty założyłeś, że jest to rzeczywiście ręcznie wykarmiona papuga i nie wymaga oswajania, to zaprzepaściłeś najlepszy okres, kiedy mogła się jeszcze dobrze oswoić. Ale oczywiście, to tylko nasze przypuszczenia, bo napisałeś, że papuga od początku bała się ręki. Nie piszesz też w jakim wieku ją kupiłeś. Może kupiłeś ją w wieku, w którym już się do oswajania nie nadawała. "Młoda" jest pojęciem względnym przy papużkach falistych, bo 6-miesięczna falista jest już dorosła i może mieć własne dzieci. Najlepiej do oswajania nadaje się taka, która właśnie opuściła budkę lęgową, a więc w wieku 1-miesiąca.
      A więc samiczka, jeśli nawet nie zostałaby prawidłowo ręcznie wykarmiona, i jeśli rzeczywiście ma ok. 1 miesiąc, jest w najlepszym wieku na oswajanie. Ale czy się oswoi będąc w parze? Na pewno nie w takim stopniu, jak pojedynczo trzymana papuga. Zapraszamy do uważnego obejrzenia filmów:
      "Potrzeba kontaktu czy obserwacji" th-cam.com/video/Q17FaBan-ZI/w-d-xo.html - rozważania o wyborze jednej papugi, czy pary lub stadka papug.
      "Stopień oswojenia - jakich papug nie powinno się oswajać" th-cam.com/video/u1AperYjodg/w-d-xo.html - o tym, do jakiego stopnia można oswoić pojedynczą papugę, a do jakiego w parze lub grupie. Wyjaśniamy też, do jakiego wieku najlepiej zacząć oswajać poszczególne gatunki, a po przekroczeniu jakiego nie powinno się już tego robić (11:15).
      Poza tym widzimy tu błąd dotyczący łączenia papug. Jeśli są to papużki faliste, to ona jest jeszcze prawie pisklęciem, a on jest już dorosły. To dla niej niebezpieczne, bo może on w okresie hormonalnym domagać się od niej zachowań, których ona jeszcze nie rozumie. A jeśli nie będzie potrafiła ich odwzajemnić, partner może stać się agresywny i zrobić jej krzywdę. Proszę więc na to uważać i w razie potrzeby rozdzielić papugi. Zapraszamy na film: „Łączenie papug - cz. 1 - Towarzysz dla naszego pupila” th-cam.com/video/7DBkEvQwek8/w-d-xo.html

  • @kamilmatua6349
    @kamilmatua6349 3 ปีที่แล้ว

    Czy można Pana Andrzeja prosić o kontakt ?
    Dotyczy papug a pan Andrzej jest profesjonalista i chciał bym zadac parę ważnych pytań dziękuję

  • @waldekp0tin82
    @waldekp0tin82 3 ปีที่แล้ว

    Czy w okresie jesiennym są jakieś legi papug? Czy jedynie wiosna.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว +1

      Większość papug w naszym klimacie odbywa lęgi na wiosnę. Ale mniejsze papugi, które nadają się również do hodowli klatkowych w domach, odbywają kilka lęgów w roku. Dlatego młode, choć w mniejszych ilościach, dostępne są praktycznie przez cały rok.

    • @waldekp0tin82
      @waldekp0tin82 3 ปีที่แล้ว

      @@PAPUZIATELEWIZJA dziękuję za szybką odpowiedź

  • @siemapolski3890
    @siemapolski3890 3 ปีที่แล้ว

    Witam, mam pytanie, czy jak kupię papugę nierozłączkę czerwonoczelną z czarnym dziubkiem z woliery, to czy nadawała by się na domowego puila? I czy potrzebuje kostkę wapienną ?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli ma jeszcze czarną końcówkę dzioba to znaczy, że jest jeszcze młoda i nadaje się do oswojenia. Mówimy o tym w filmie "Nierozłączka - pielęgnacja i wybór pupila" th-cam.com/video/i9qRgyRA5Ug/w-d-xo.html (rozpoznawanie wieku, pielęgnacja i wychowanie).
      A co do kostki wapiennej, to oczywiście, to nieodzowne. O tym mówimy w filmie: "Żywienie papug - cz. 2 - Żwirki, glinki i suplementy diety" th-cam.com/video/BRRv34gO0Ks/w-d-xo.html
      Zapraszamy też na inne nasze filmy o pielęgnacji papug:
      "Żywienie papug - cz. 1 - Nie tylko ziarna" th-cam.com/video/qu401U1bHTU/w-d-xo.html
      "Żywienie papug - cz. 3 - Wzbogacanie diety" th-cam.com/video/Ve0vGGamw2Q/w-d-xo.html
      "Żywienie papug - cz. 4 - Produkty zabronione" th-cam.com/video/sN4OI-hcwMI/w-d-xo.html
      "Jak dbać o papugi zimą" th-cam.com/video/7odKCqRlEpQ/w-d-xo.html
      "Jak dbać o papugi latem - cz.1 - Papuzie ucieczki i szelki" th-cam.com/video/4fs6CWsai3U/w-d-xo.html
      "Jak dbać o papugi latem - cz.2 - Klatka na świeżym powietrzu" th-cam.com/video/_mXP-h6jap4/w-d-xo.html
      "Śmiertelne avocado" th-cam.com/video/4R9baomzikk/w-d-xo.html
      "Papuzie przysmaki" th-cam.com/video/mzSGmjuRUwA/w-d-xo.html
      "Gotujemy papuzi obiad" th-cam.com/video/FpYhhvlgA5I/w-d-xo.html
      "Jak wykąpać papugę?" th-cam.com/video/v98WLGWlRjU/w-d-xo.html
      "Klatki dla papug" th-cam.com/video/w48ALrSGb9o/w-d-xo.html
      papugi.com.pl/ekologiczne-zerdzie
      "Wybór żerdzi dla papug" - th-cam.com/video/VBti06vilhk/w-d-xo.html (papugi.com.pl/ekologiczne-zerdzie)
      "Szelki dla papug" th-cam.com/video/mkIT-IzfWys/w-d-xo.html
      "Jak zakładać papudze szelki" th-cam.com/video/PjHsEHHEvVU/w-d-xo.html
      "Jak przyzwyczaić papugę do szelek i jak sprawić, by ich nie zdjęła" th-cam.com/video/R72i-HGi8IU/w-d-xo.html
      "Szelki dla papugi i wolne loty" na Papuzim Blogu papuziblog.blogspot.com/2017/03/szelki-dla-papug.html
      "Lusterko dla papug" th-cam.com/video/a9IBrLwg7H0/w-d-xo.html
      "Otoczenie a kondycja psychiczna" papuziblog.blogspot.com/2011/05/otoczenie-kondycja-psychiczna.html
      "Jak nie wolno przetrzymywać papug" th-cam.com/video/FVaKz21qtRQ/w-d-xo.html
      "Czy papugi robią siku czy kupę i czy można je nauczyć robić to w jednym miejscu" th-cam.com/video/VMeqe2AvDCY/w-d-xo.html w którym opowiadamy też o podłożu do klatek papugi.com.pl/podloze-do-klatek
      i o zabawkach papugi.com.pl/papuzie-zabawki
      i wiele innych.

    • @siemapolski3890
      @siemapolski3890 3 ปีที่แล้ว +1

      @@PAPUZIATELEWIZJA Ok, dziękuje i miłego wieczoru życzę

    • @siemapolski3890
      @siemapolski3890 3 ปีที่แล้ว

      Witam, wystarczy sepia?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว +1

      To zależy jaką kostkę lub jaką sepię mamy na myśli. Jeśli podajemy papugom zwykłą kostkę z gipsu lub sztuczną sepię odlaną z gipsu w kształcie przypominającym prawdziwą sepię, to dostarczamy papugom tylko wapń. Naturalna sepia, czyli szkielet mątwy, która jest dość droga, zawiera oprócz wapnia jeszcze inne składniki mineralne, ale tylko śladowe ilości. Najlepsza jest więc kostka mineralna, a nie wapienna, czyli z samego gipsu. Ta pierwsza zawiera oprócz wapnia jeszcze inne minerały.

    • @siemapolski3890
      @siemapolski3890 3 ปีที่แล้ว

      @@PAPUZIATELEWIZJA Ok, bardzo dziękuje za odpowiedź

  • @marek.m7054
    @marek.m7054 3 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie, gdyż mój papuzi przyjaciel przechodzi przez okres pierzenia normalny u ptaków o tej porze roku. Czy są jakie "triki" Sposoby na zapewnienie lepszych warunków?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว +1

      Odpowiednia bogata w wapń dieta + ewentualnie preparaty witaminowo-mineralne dedykowane dla ptaków w okresie pierzenia.

    • @marek.m7054
      @marek.m7054 3 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za odpowiedź. To świetne jak dbacie o swoich widzów🥰

  • @ait8147
    @ait8147 3 ปีที่แล้ว +5

    nie ma to jak reklamowanie pseudohodowli i przyczynianie się do cierpienia kolejnych papuzich pokoleń 🥰 dlaczego w przypadku psów czy kotów za rozmnażanie biorą się profesjonaliści, a pseudohodowle są potępiane? dlaczego w przypadku papug pseudohodowle są wręcz zalecane? dlaczego chcecie jeszcze bardziej osłabiać populacje papug w niewoli i rozmnażając je w „domowych”, zazwyczaj złych warunkach skazywać je na niepotrzebne cierpienie?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว +1

      Jest nam bardzo przykro, że tak opacznie zrozumiał/a Pan/i nasz film i wkłada Pan/i w nasze usta treści, których w nim nie ma. Nie propagujemy pseudohodowli, ale przedstawiamy fakty. Mówimy, jakie problemy wiążą się z trzymaniem pary papug. Jesteśmy przeciwni, by osoby, które nie mają warunków i wiedzy, rozmnażały papugi. Ale staramy się uświadomić każdemu, kto ma parę papug, jakie problemy mogą się wiązać z niedopuszczaniem do ich rozmnażania, i że wiąże się z tym ryzyko dla ich zdrowia, a czasem może nawet prowadzić do śmierci ("Budka w klatce a dobrostan papug" th-cam.com/video/vv3h2quUxUk/w-d-xo.html)
      W przeciwieństwie do psów i kotów papug nie można jeszcze u nas w Polsce wysterylizować, więc jeśli więc ktoś nie chce być hodowcą, nie powinien posiadać papug. Ale jeśli ktoś już ma parę, to powinien zrozumieć, że chcąc lub nie chcąc, założył hodowlę i musi być świadomy konsekwencji tego.
      Nie twierdzimy, że wszyscy, którzy rozmnażają papugi, robią to w sposób odpowiedzialny. Patologie zdarzają się wszędzie. Ale twierdzenie, że warunki domowe są zazwyczaj złe, jest nadużyciem. Pseudohodowla zawsze pozostanie pseudohodowlą, niezależnie czy przychodzą w niej na świat psy czy papugi. To patologia i trzeba z nią walczyć. Nie zgodzimy się z tym, że psy i koty są rozmnażane tylko przez profesjonalistów. Mogą je rozmnażać wszyscy i robią to. Jedynym ograniczeniem jest to, że aby dostać rodowód, trzeba to robić pod auspicjami związku. Ale większość ludzi trzyma je pojedynczo, więc może dlatego nie często spotyka się amatorskie hodowle. Co do papug, to niektórzy wręcz nakazują, żeby trzymać je w parach, a jednocześnie zabraniają rozmnażać.
      A gdyby wymagać, żeby rozmnażanie papug odbywało się tylko w profesjonalnych hodowlach, to kto i w oparciu o jakie kryteria miałby decydować, która hodowla jest profesjonalna? Doświadczenia wielu krajów wyraźnie wskazują, że nakazy i zakazy niczego nie załatwią. Jedyną skuteczną drogą jest szerzenie wiedzy o właściwej hodowli i walka z patologiami.

    • @ait8147
      @ait8147 3 ปีที่แล้ว +2

      Proszę podać mi naukowe dowody, że trzymanie papug w parze i nierozmnażanie ich prowadzi do ich śmierci. Potwierdzone stosownymi badaniami.

  • @benia1144
    @benia1144 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam papuzke falista jednak nie mogla nawiązać ze mną bliskich relacji aby zaspokoić dobrostan mojej papużki dokupiłem jej partnerkę jej nastrój znacznie się polepszył postanowiłem ze gdy wydadzą na swiat potomstwo to wtedy stworze sobie z ich potomstwa domowego pupila

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว

      To ważne, żeby mieć świadomość, że właśnie w ten sposób trzeba zapewnić dobrostan papugi, jeśli nie da się jej na tyle oswoić, aby opiekun mógł zaspokoić jej potrzeby emocjonalne: "Nie oddam mojej papugi, bo ją kocham" th-cam.com/video/6vsX5MNCSsQ/w-d-xo.html

  • @marek.m7054
    @marek.m7054 3 ปีที่แล้ว

    Ratunku pomocy! Moja papuga amazonka stała się agresywna. Nie wiem co zrobiłem źle i czy da się to naprawić pomocy. Obejrzałem film papuziej telewizji i proszę papuzia pomóż. Wykluczyłem wszystkie błędy i mam problem ratunku.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว

      Niestety, w filmach można przekazać tylko ogólne rady. A papugi to żywe zwierzęta i każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Są osoby, które nazywają się behawiorystami i udzielają porad przez internet, ale bez możliwości bezpośredniej obserwacji i szczegółowego wywiadu można jedynie dawać bardzo ogólne rady, które w praktyce mogą okazać się, i zwykle okazują - mało skuteczne.
      Dlatego przez internet nie możemy inaczej pomóc, jak tylko zaprosić wszystkich na nasze film. Stawiamy na profilaktykę, a nie "leczenie". Resocjalizacja papug, które nabierają złych nawyków jest bardzo trudna. Tu pan Andrzej zebrał "w pigułce" wszystkie nasze filmy o oswajaniu i dobrym wychowaniu papug: "Jak wychować papugę" papuziblog.blogspot.com/2018/07/jak-wychowac-papuge.html Są tam też filmy o diecie czy hormonach w kontekście agresji.

    • @marek.m7054
      @marek.m7054 3 ปีที่แล้ว

      @@PAPUZIATELEWIZJA Dziękuję. Nie jest to zaawansowana agresja. Czy można ewentualnie się spotkać. Może otworzylibyście poradnie?

  • @karolinamajewska5995
    @karolinamajewska5995 3 ปีที่แล้ว

    Ja uważam, że zakazana powinna być sprzedaż zwierząt w sklepach zoologicznych, bo zwierzaki wtedy robią sobie reklamę i dostają się w ręce osób, które nie mają pojęcia o co w tym chodzi. Np. sama zaczęłam się zastanawiać czy nie ustąpić dzieciom i pozwolić im na papużkę, ale po obejrzeniu kilku filmików z tego świetnego kanału stwierdziłam jednak, że nie jestem na tyle pasjonatką papug, żeby spełnić ich wszystkie potrzeby.
    Jak ktoś chce mieć kota czy psa to zawsze zada sobie trud, żeby pojechać do hodowli czy schroniska, a małe zwierzaki potrafią zostać nabyte "z potrzeby chwili", bez przygotowania, bez przemyślenia, jak zabawka która dzisiaj jest fajna, a jutro się znudzi lub stanie się zbyt uporczywa. I mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzęta egzotyczne należy rejestrować w urzędzie po ich nabyciu, okazując źródło ich pochodzenia, czy nie tak?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว +1

      Tak, trzeba rejestrować, ale nie wszystkie: "Czy muszę zarejestrować moją papugę?" th-cam.com/video/-VuBl_i5HKA/w-d-xo.html

  • @oreore929
    @oreore929 3 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie. Chce kupić piskle nimfy, i chce je ręcznie wykarmić. Jaka karma będzie najlepsza?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว

      Każda specjalistyczna karma do wychowu piskląt jest dobra, bo każda jest opracowana przez naukowców, odpowiednio zbilansowana i zawiera enzymy, jakie są u rodziców w wolach. Ale najlepiej byłoby kupić ręcznie wykarmioną, samodzielną już papugę. Nie jesteśmy zwolennikami wykarmiania papug przez niedoświadczone osoby. Dlaczego? Wszystko pan Andrzej opowiedział w naszych filmach i w swoich artykułach:
      "Sprzedaż niesamodzielnych papug jest przestępstwem" th-cam.com/video/-3efYhRhH54/w-d-xo.html
      "Ręczny wychów papug - dlaczego?" th-cam.com/video/Bnrkjqp9ICQ/w-d-xo.html
      "Ręczny wychów papug - techniki" th-cam.com/video/_Mnum3XWEXU/w-d-xo.html
      "Ręczne karmienie ary" th-cam.com/video/u80Afzycq-g/w-d-xo.html
      "Wybór papugi - prawidłowy ręczny wychów" th-cam.com/video/go_d5bK3dTg/w-d-xo.html
      "Nie gwałćmy papuziej natury, czyli prawidłowy ręczny wychów" th-cam.com/video/4BHE76rCRKA/w-d-xo.html
      oraz do lektury artykułów Andrzeja Kosiorowskiego o ręcznym wychowie na Papuzim Blogu, które traktują ten temat szerzej:
      "Wykarmiona ręcznie czy przez rodziców?" papuziblog.blogspot.com/2011/03/wykarmiona-recznie-czy-przez-rodzicow.html
      "Od kiedy karmić łyżeczką?" papuziblog.blogspot.com/2015/06/od-kiedy-karmic-yzeczka.html
      "Ręczny wychów - jak to się robi" papuziblog.blogspot.com/2012/03/reczny-wychow.html
      "Nie gwałćmy papuziej natury, czyli prawidłowy ręczny wychów"
      papuziblog.blogspot.com/2013/05/nie-gwacmy-papuziej-natury.html

    • @ewcia191295
      @ewcia191295 3 ปีที่แล้ว +1

      Wrzuciłam Ci link do profesjonalnego artykułu na temat ręcznego karmienia :3 Ale został usunięty, bo nie zgadza się z polityką kanału. W ten oto sposób kanał dopuszcza inne zdanie i "chce dyskutować". Zabawne.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 ปีที่แล้ว

      bartolov122 dla wyjaśnienia - bo nie wiemy, co się stało z linkiem przekazanym ci przez użytkownika ewcia191295. Może YT potraktował go jako spam, bo tak są czasem traktowane komentarze zawierające linki, ale my go nie widzimy.
      Domyślamy się jednak, że chodzi o artykuł o szkodliwości ręcznego karmienia, który powstał wiele lat temu, kiedy jeszcze hodowcy karmili pisklęta przygotowanymi samodzielnie mieszankami na bazie biszkoptów i palonych fistaszków, i opierał się na badaniach ręcznie wykarmionych papug z tamtych czasów. Współczesne mieszanki do karmienia piskląt absolutnie nie są szkodliwe dla zdrowia papug. Zawierają nawet enzymy, które są w wolach rodziców. A nasza polityka polega po prostu na tym, że jesteśmy przeciwni ręcznemu karmieniu przez osoby niedoświadczone i bez odpowiedniego sprzętu. Bo nie tylko mieszanka jest tu ważna.
      Ale fachowy ręczny wychów współczesnymi mieszankami jest wręcz pożądany np. w przypadku wzmocnienia kondycji fizycznej populacji odbudowywanego gatunku papugi kakapo "Dlaczego papugi kakapo nie chcą się rozmnażać i jak pomagają im w tym drony "spermoloty" th-cam.com/video/shk0jAlsAAE/w-d-xo.html lub wymarłej już w naturze ary modrej, której też nie pozwolono odkarmiać piskląt, o czym mówimy w tym filmie. A więc współczesny ręczny wychów nie jest szkodliwy dla zdrowia papug. Nie jest szkodliwy dla ich zdrowia fizycznego - przeciwnie wzmacnia populację. Nie jest też szkodliwy dla ich zdrowia psychicznego, skoro papugi te można bez problemu nawet reintrodukować do naturalnego środowiska, jak kakapo czy ara modra. Nasza polityka polega jednak na tym, żeby nie wykarmiali ręcznie papug osoby niedoświadczone i nie posiadające odpowiedniego sprzętu.

    • @oreore929
      @oreore929 3 ปีที่แล้ว

      @@PAPUZIATELEWIZJA niestety. W mojej okolicy są tylko paougi z wolier, a takich wole unikać, ponieważ mam już taką. Codziennie była wypuszczana z klatki, tak samo codziennie dostawał świeży pokarm i wodę. Jedyne co to da sobie podać ziarenko słonecznika i czasami zje z ręki i tyle (papuge kupiłem pod koniec sierpnia) i dlatego chce kupić piskle, lub wykarmioną ręcznie żeby można było sie z nią "pobawić".

    • @nocnafuria6650
      @nocnafuria6650 3 ปีที่แล้ว

      @@PAPUZIATELEWIZJA porównujecie totalnie dwie różne rzeczy- ręczny wychów dla uratowania gatunków krytycznie zagrożonych a ręczny wychów dla własnych potrzeb i widzimisię. Gdy dany gatunek jest zagrożony to ręczny wychów ma takie zalety, że ma się kontrolę nad pisklęciami(gdzie w budkach jest to utrudnione), nad ich stanem zdrowia i kondycją, do tego nie ma szans by rodzice coś zrobili pisklęciom, a ręczne wykarmianie papug dzikich zapewnia im bezpieczeństwo przed drapieżnikami, a nie po to by gatunek był silniejszy...(oczywiście w pewnym sensie to prawda, ale gdy np. rodzice nie są w stanie wystarczająco nakarmić swoich dzieci, a one rozwijają się za wolno) Natomiast ręczne karmienie gdzie jest to zbędne jest zwykłym krzywdzeniem pisklaków jak i rodziców(oni też czują i są w stanie porozumiewać się ze swoimi dziećmi gdy te są jeszcze w jajku), a karma do dokarmiania jest zupełnie inna niż ta naturalna i nigdy nie zastąpi jej, a i nie będzie od niej lepsza. A o stanie psychicznym takich ptaków nie wspomnę, bo myślę że jesteśmy na tyle rozwiniętym społeczeństwem i jesteśmy w stanie okazać nieco empatii że zabieranie dzieci rodzicom i robienie z nich zabawkę pod własne potrzeby i ego jest czymś absurdalnym i niedorzecznym. Nauczmy się nie wykorzystywać zwierząt a gdy chcemy by ktoś nas kochał to weźmy sobie innego człowieka, bo jesteśmy ludźmi nie papugami, a tak jak one jesteśmy zwierzętami stadnymi więc możemy to porównać do dzieci ludzkich wychowanych np. przez wilki. Każdy powie że to dziecko jest biedne, że nie będzie już nigdy prawdziwym człowiekiem, ma też uszczerbek w psychice i nie umie porozumieć się z innymi ludźmi. Tak samo jest w przypadku papug, jednak tu jest wszystko okej i nie ma w tym żadnych problemów psychicznych i zdrowotnych. Nikt nie zastąpi człowiekowi kontaktu międzyludzkiego a papudze kontaktów z innymu papugami swojego gatunku.

  • @ewcia191295
    @ewcia191295 3 ปีที่แล้ว +5

    Samotne papugi też mają potrzebę doprowadzania do lęgów. Samotne samice potrafią składać niezalężone jaja. Zarówno samce jak i samice kopulują z przedmiotami czy np. głową opiekuna. Samotne ptaki również mają instynkt... Jak można więc dojść do wniosku, że trzymanie samotnej papugi i nie rozmnażanie jej jest jakkolwiek lepsze niż trzymanie papug w parach i nie rozmnażanie ich? Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Podłe i perfidne manipulowanie informacją.

    • @no_name523
      @no_name523 3 ปีที่แล้ว +4

      Widać że osoba skrajnie prawicowa

    • @birdaddict7059
      @birdaddict7059 3 ปีที่แล้ว +4

      @@no_name523 raczej skrajnie zmanipulowana przez skrajnie skrajne grupy fejsbukowe

    • @no_name523
      @no_name523 3 ปีที่แล้ว +2

      @@birdaddict7059 dokładnie

    • @elwirabaranowicz3412
      @elwirabaranowicz3412 3 ปีที่แล้ว +2

      ewcia @ewcia191295
      czy ty myślisz, że samotne samice składają niezalężone jaja z powodu potrzeby doprowadzenia do lęgu? Tego cię nauczyli w tych grupach na fejsie? Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury! Nie wierz we wszystko co piszą na fejsie!!! Kto cię uczył biologii ?? Weź obejrzyj sobie film o papuzich jajach na tym kanale to może będziesz mądrzejsza. Przecież ty sama też składasz co 28 dni niezalężone jajo!!!! No chyba że się nie zabezpieczasz ;-) Kury robią to codziennie bo człowiek manipulował w ich genach!!!!! I co? Dlatego, że chcą mieć kurczaczki???? czy z tęsknoty za kogutem???? Inne ptaki po prostu robią to rzadziej. Ale przecież to czysta biologia a nie chęć doprowadzenia do lęgów!!!!!!!!!!

    • @xyz-df6in
      @xyz-df6in 3 ปีที่แล้ว +1

      @ewcia191295 to ty podle i perfidnie manipulujesz informacją 😭😭😭 żenada😭😭😭 To jest film o hodowli a ty wyjeżdżasz z samotną papugą i jeszcze wmawiasz że w tym filmie dochodzi się do wniosku ze trzymanie samotnej jest lepsze. W którym miejscu filmu jest taki wniosek?
      Film jest bardzo ciekawy😍😍😍😍😍😍 Przedstawia hodowle tak jak żaden inny. @PAPUZIA TELEWIZJA robicie konkurencje dla Animal planet 😍😍😍😍😍😍😍😍